Nieuw Geen verdere tegemoetkoming voor het bedrijfsleven Officier van Justitie staakt de strijd Bombardementen aan de Jaloe begin van nieuwe fase? 13^|É 4-fe DAGBLAD VOOR ALKMAAR lN omgeving teqen zwijgende journalist Prof. Lieftinck verdween met stille trom Labour-oppositie dwingt Churchill debat af Protest van de Hervormden tegen processie in Breda Kabinet dient ontslag in FEITEN van heden INKOPEN \RENHUIS RGERBRUG HAGEN ISEN: J Bommen luidden nieuwe fase in REGERINGSANTWOORD AAN KAMERLID HOOIJ f 273 millioen lasten voor de Schatkist Schaduwzijde voor de middenstand Prof. Romme over Friese kwestie Laatste seizoen van Berger tram? Hommerson is vrij na vijftig dagen UIT DE EERSTE KAMER „Tot strijd bereid" zeat Mark Clark Houdt kalkoenen en muizen in ere! Iwan zocht asyl 0.39 2.25 9.25 0.18 0.26 Blauw, 13.95 3.95 lis 7-90 ;auw 0.98 1 ltr. 3.90 een pracht- ikoop ikten voor het jaar i.s. van 1—2 en van gemeente-secretarie. EK gen mer- echts maten uni e 8 jaar lardine, /asecht, Koopje gummi ncHcoat 10 jr maten en dessins r A. priizen^ f Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET PEfT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VA lil HEDEN Pag. 1 Woensdag 25 Juni 1952 46e Jaargang No. 12509 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 *s-GRAVENHAGE Dr. Drees heeft mede namens de mi nisters Joekes, Mansholt, Lieftinck en Albregts, op vragen van de heer Hooij (K.V.P.) geantwoord, dat de regering het niet verantwoord acht nog verder te gaan t.a.v. de tegemoetkoming aan het bedrijfsleven in verband met de loonsverhoging ter compensatie van de werknemerspremie ingevolge de Werk loosheidswet dan zij totnogtoe heeft gedaan. De tegemoetko ming omvat de verlaging van de Vereveningsheffing met 0,5 pet, de verlaging van de kinderbijslagpremie met 0,5 pet. en het bepalen van de premie voor de Werkloosheidswet op 2,4 in plaats van op 2,8 pet. Waar de helft van deze laatste verlaging ten goede komt van het bedrijfsleven bedraagt de totale tegemoetkoming derhalve 1.2 pet. waartegenover een gemid delde voorgeschreven looncom- pensatie van 2 pet. staat. Verdere tegemoetkoming is niet mogelijk, nu ook de volgende bedragen voor een deel extra voor reke ning van de schatkist blijven: f 12 millioen uitkeringen aan werklozen die reeds voor 1 Juli werkloos zijn; f 30 millioen als helft van de werkloosheidspremie; f 36 millioen voor de werkgele- genheidspolitiek; f 25 millioen aan voorschotten voor werkverruimings-projecten van lagere publiekrechtelijke li chamen; f 20 millioen verlaging sigaren- accijns; f 70 millioen voor exportbevor dering; f 12 millioen voor verlaging tarief omzetbelasting; f43 millioen versnelling oor logsschade-uitkeringen f 3 millioen voor woningverbe tering en woningsplitsing ter stimulering van het onderhoud; f 22 millioen verhoging pre- miën woningbouw door particu lieren. De regering acht het niet waarschijnlijk dat het ten laste van het bedrijfsleven blijvende deel tot enigszins omvangrijke moeilijkheden aanleiding zal ge ven. Met betrekking tot land bouw en visserij zijn maatrege len in overweging om de wacht geldfondsen in deze bedrijfstak ken vanwege het Algemeen Werkloosheidsfonds tegemoet te komen. Inderdaad als een schaduwzijde moet worden gezien dat vooral op bepaalde gebieden van de middenstand de doorberekening van de stijging der bedrijfslasten SNEEK Prof. Roinme heeft gisteren in Sneek een rede ge houden en daarbij speciale aan dacht besteed aan de Friese kwestie. Over het afleggen van de eed in het Fries zeide hii: „Ik zie geen enkele doorslaggevende reden, tenzij juridisch, waarom het verboden is de eed in het Fries af te leggen, tenzij men er een kunstmatige zaak van gaat maken." En verder: „Ik zie de Friese kwestie als een geweste lijke kwestie van Nederlanders, die de oplossing moeten vinden, welke zowel het gewest Fries land als Nederland in zijn ge heel dient en waarbij vast moet staan, dat de Friese taal in zich kwaliteiten heeft van een cul tuurvorming welke voor Friesland van nut is daardoor ook voor Nederland. in de verkoopprijzen niet .aoge- lijk za| blijken. Daartegenover stelt de regering dat de voorge stelde vrijstelling van omzet belasting op de goederenlevering door de kleinhandel aan parti culieren, circa 100.000 midden standers zal ontheffen van de desbetreffende administratieve lasten en kosten en de uit hoofde van de betaling van omzetbelas ting aanwezige liquiditeitsmoei lijkheden, terwijl zij herinnert aan het wetsvoorstel tot vermin dering van de druk der omzet belasting op een aantal goede ren. RADIOCONFERENTIE HEEFT GOLFLENGTEN TE KORT STOCKHOLM. De Radio- conferentie te Stockholm, die tot het einde van deze maand bijeen is en een plan moet opstellen voor golflengtenverdeling voor ultra-kort radioverkeer en tele visie, stuit op grote moeilijkhe den. Er zijn reeds meer aanvra gen gedaan dan er golflengten beschikbaar zijn en de verschei denheid van televisie-systemen werpt technische problemen op, die voor een gedeelte onoplosbaar schijnen. Toch hoopt men binnen de gestelde termijn tot een on derlinge regeling te kunnen ko men, hetgeen mede voor een be tere e ontvangst van radio-uitzen dingen op de middengolven van belang zou zijn. De regering is dan ook niet bereid zich alsnog te beperken tot een tijdelijke regeling waar bij de lasten voor het bedrijfs leven die voortvloeien uit de voorgeschreven loonsverhoging thans volledig worden gecompen seerd en het aan het nieuwe kabinet zou worden overgelaten, een definitieve regeling te be vorderen. TIENTALLEN DODEN BIJ OVERSTROMINGEN TOKIO, 24 Juni Overvloe dige regenval heeft in Japan de dood van 65 mensen tot gevolg gehad in de afgelopen 24 uur. De meesten kwamen bij aardver schuivingen om. Bovendien wor den 58 personen vermist. Bijna 4.000 huizen en 24.000 h.a. cul tuurgrond zijn overstroomd. Materieel grotendeels in sterke mate verouderd (Eigen bericht) Naar wij uit zeer betrouw bare bron vernemen, zouden de Nederlandse Spoorwegen voornemens zijn de tram- dienst Alkmaar-Bergen aan Zee met ingang van 1 Sep tember voor langere tijd te staken. In hoeverre in de vervoersbehoefte van Alk maar naar Bergen en Bergen aan Zee door een andere ver voersmaatschappij zal worden voorzien, staat nog niet met zekerheid vast. Hierover zijn nog onderhandelingen gaande Wel is het bekend, dat het materieel, dat op de lijn Alk- maar-Bergen-Bergen aan Zee dienst doet, voor het meren deel geacht wordt niet meer aan de eisen te voldoen. De mogelijkheid is daarom geens zins uitgesloten, dat de oude Berger tram in het volgend zomerseizoen niet meer in dienst zal komen. Het einde van het Mohammedaanse Vasten werd op het ter rein van de Indonesische ambassade te Wassenaar gevierd. Een groep Mohammedaanse vrouwen, gekleed in de zgn. roekoeh, het traditionele kleed tijdens deze plechtigheden. AMSTERDAM, 24 Juni. De Journalist' A. H. Hommersor is vanmiddag uit zijn gijzeling ontslagen. De Officier var Justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassenbergh, heeft van morgen aan de Rechter-Commissaris medegedeeld, dat hi afziet van een verdere vervolging tegen N.N., in welke zaak de Zaanse journalist A. H. Hommerson als getuige is gehoord. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De laatste ontmoeting tussen minister Lieftinck en de Eerste Kamer was voor de scheidende minister niet be vredigend. De Senaat zou gisteren volgens de agenda twee wetsontwerpen moeten behandelen, die de verhouding tussen oorlogsschade en molestverzekering regelen. Een kwestie waar over veel is te doen geweest en die reeds lang geregeld diende te worden. In de Tweede Kamer waren deze wetsontwerpen op de normale wijze afgehandeld en ook de Senaat had bij de schriftelijke behandeling niet doen blijken, dat zij uitstel begeerde. Desondanks kwam nu prof. Molenaar (WD) met een motie van orde, waardoor de Kamer alsnog zou besluiten om de behar.Jelirig naar een latere datum te verschuiven Als reden hiervoor voerde prof. Molenaar aan, dat het aan tijd had ontbroken, om de materie voldoende te bestuderen en dat op de valreep nog weer ver schillende bezwaarschriften wa ren ingediend. De heer Kraay- LONDEN, 24 Juni. Het heeft er alle schijn van, dat het massale bombardement, dat geallieerde toestellen op de Noord- Koreaanse electrische centrales aan de Jaloe hebben uitgevoerd, de inleiding tot een nieuwe fase in de Koreaanse oorlog bete kent en een dringende por in de rug van de communistische onderhandelaars in Panmoendjon, die alleen de taal van het geweld blijken te verstaan. In het Britse Lagerhuis is het van daag tot rumoerige debatten gekomen. Labour-leden zeiden dat met Engeland overleg gepleegd had behoren te worden, eer 500 Amerikaanse toestellen tot het bombardement overgingen. Onder geroep van „schande" uit de oppositie verklaarde Chur chill, dat er wat de Britse regering betreft, geen verandering in de gedragslijn was gekomen. Op een- vraag van Bevan of Engeland zich niet ernstig dien de te beraden over de gevolgen voor de wereldvrede „van een dergelijke onverantwoordelijke lan Ayre, Australisch deelnemer aan de tenniskampioenschap pen te Wimbledon, nam een nogal ongewone houding aan om het balletje niet te missen, toen hij slipte in het midden van de baan en op een moment, dat hem niet bepaald gelegen kwam L,:'luist single tegen een landgenoot. daad", antwoordde Churchill dat de centrales tot het gezagsge- bied van de opperbevelhebber der V. N. behoorden. Hij zeide dat Groot-Brittannië in 'n uiter mate delicate positie verkeerde, daar de Ver, Naties het opper bevel in Korea aan een Ameri kaan hadden toevertrouwd en dat hij niet van, plan was iets te zeggen dat kon worden uitge legd als critiek op de wijze van oorlog voeren, die deze comman dant noodzakelijk achtte. Op aandringen van Attlee be loofde de premier een spoedig debat over deze kwestie, maar Labourleden bleven op een on middellijk debat aandringen. Boven het rumoer uit hoorde men Bevan roepen: „Indien gij oorlog wilt voeren: waarom dit dan niet gezegd?" Churchill stemde tenslotte toe in een de bat op Woensdag. Uit welingelichte bron in Tokio verluidt dat de Britse mi nister van Defensie, Lord Alexander, bij zijn onlangs ge voerde besprekingen met Mark Clark de Britse bezwaren tegen het bombarderen van de kracht installaties, waarvoor de plan nen reeds sedert September 1951 gereed waren, heeft laten varen. In Washington heeft een amb tenaar van het Departement van Defensie verklaard dat de aan val een gevolg is geweest van de impasse te Panmoendjon. De bombardementen zijn door de meeste Japanse bladen zeer ernstig opgenomen. Behalve Sjoeiho op de die Maandag centrale van volkomen verwoest werd, hebben honder den vliegtuigen vandaag een tweede aanval op de centrales aan de Jaloe gedaan, waardoor de vernieling van twee centrales bij het bekken van Tsjandjin en twee aan de Songtsjon bij Ham- noeng werd voltooid. In het aan gevallen gebied woeden enorme branden. SEOEL, 24 Juni Generaal Mark Clark, de geallieerde op- gerbevelhebber in Korea, heeft dinsdag in een boodschap ter ge legenheid van het feit, dat de Koreaanse oorlog twee jaar oud is, verklaard, dat indien de wa penstilstandsonderhandelingen mislukken, de V.N. gereed zijn voor „bloedige gevechten". Tot de troepen zeide de generaal: „Wij willen liever een wapen stilstand aan de conferentietafel bereiken, doch als de vijand an ders wil en dwingt tot hervat ting van de bittere, bloedige strijd van 1950 en 1951 zijn wij paraat. Het commando van de V.N. en het achtste leger zijn in de strijd gehard en versterkt door een herboren Korea". CALLANTSOOGSE KOTTER ZAT 14 DAGEN VAST IJMUIDEN, 24 Juni. Precies 14 dagen heeft het garnalenkot- tentje C G1 uit Callantsoog op het strand van Wijk aan Zeevast gezeten. Vanmorgen was de kans zo gunstig, dat schipper J. van Egmond, die met de IJmuiden 206 voortdurend geprobeerd heeft zijn ongelukkige collega vlot te slepen, de grote ruk heeft ge maakt. Met het springtijd als ge waardeerde hulp is de C G 1 vlot gekomen en door dé IJmuiden 206 de pieren van IJmuiden bin nengesleept. HONDERD ARBEIDERS ONTSLAGEN BIJ NYMA NIJMEGEN. Bij de N.V. Kunstzijdespinnerij NYMA te Nijmegen is aan honderd arbei ders ontslag aangezegd, die bo ventallig waren geworden toen de modernisering van het bedrijf voltooid was. Uit sociale overwegingen, met name om te voorkomen dat zij in de wintermaanden ontslagen zouden moeten worden, zijn zij vanger (KVP) viel prof. Mole naar bij. De heer Rip (A.R.) twij felde en alleen de heer v. d. Kieft (Arb.) kwam verklaren, dat zijn fractie in uitstel geen heil zag. Minister Lieftinck, die desge vraagd aan het debat over de mo tie deelnam, probeerde de Senaat duidelijk te maken, dat de be handeling van de wetsontwerpen nodig was om tot een spoedige afwikkeling van de molestoiitke- ringen te kunnen komen. Uitstel van behandeling zou neerkomen op verschuiving naar een nieuw kabinet. Want afgezien nog van het feit, dat het niet gebruikelijk is. dat een demissionnair kabinet meer doet dan de lopende zaken be handelen. zou hii ook niet meer in de mogelükheid verkeren om zulks te doen. „Na 1 Juli zal ik er niet meer ziin", aldus de mi nister, waarbij het niet duidelijk werd, wat hii hiermede precies bedoelde. Vacantie? of vervroegd heengaan wegens een functie el ders? Hoe het verder zij: de Senaat zwichtte niet voor d'eze bezwaren en nam de -motie met 20 tegen 15 stemmen aan. Tijdens die stem ming pakte de minister zijn spul len al bij elkaar en verliet met stille trom de Kamer Zoals bekend weigerde de heer Hommerson de zegsman te noe men, die hem de gegevens had verstrekt, waaruit hij een achter af foutief gebleken en later ook ingetrokken bericht heeft gepu bliceerd. Dit bericht hield een beschuldiging in van een Amster damse winkelier. Deze laatste had daarop een aanklacht wegens smaad ingediend tegen de onbe- kende. De Rechter-Commissaris moest op de mededeling van de Officier het vooronderzoek sluiten en daarvan aan de Officier kennis- geven. Deze gaf toen bevel tot opheffing van de gijzeling. Toen het onderzoek gesloten was, had het geen zin meer een getuige, die weigerde een verklaring af te leggen, nog langer in gijzeling te houden. De Rechter-Commissaris, mr. J. Knottenbelt, had vanochtend het besluit van de Officier van Justitie aan de heer Hommerson medegedeeld. Gewacht werd toen op de vervulling van de nodige formaliteiten, waarna de direc teur van het Huis van Bewaring het bevel kreeg, de gegijzelde in vrijheid te stellen. Terstond na zijn ontslag uit het Huis van Bewaring, waar hij vijftig dagen heeft „gezeten", is de heer Hommerson in het ge bouw van zijn krant, Het Vrije Volk", ontvangen. Daar werd hij waarderend toe gesproken, o.a. door zijn hoofd redacteur, de heer K. Voskuil, die zeide, dat alle vakgenoten de houding van Hommerson hebben gewaardeerd. „Daarom geen hul diging. Je hebt eenvoudig je plicht als journalist vervuld, een plicht, die op ons allen rust. Het botsen van prestiges in de rech terlijke macht en de ernstige fouten, die in de loop van het ge ding zijn gemaakt, hebben niet bijgedragen tot het aanzien van de rechterlijke macht," aldus spr. De secretaris van de Federatie van Ned. Journalisten, de heer J. J. F. v. d. Bergh, hoopte, dat dit geval de stoot gegeven zou ST. LOUIS. 24 Juni. Tommy de kalkoen van Mevr. John Brykse, die voor het diner vet gemest wordt, alarmeerde haar door een luid misbaar. Zij liep de tuin in en zag een hoop bran dende vuilnis, die zij nog juist kon doven eer het vuur naar de woning oversloeg. En in Vermont ontwaakte gis teren Mevr. C. H. Gordon door het luide gepiep van een muis Zij sprong in wanhoop uit bed en rende de badkamer in. Daar zag zij door de ramen tot haar grote schrik, dat de garage van het huis in brand stond. De auto brandde geheel uit, maar het huis liep geen schade op. BREDA, 24 Juni Te Breda is Zondag een openbare proces sie gehouden ter gelegenheid van de Breda'se Stille Omgang ter ere van het H. Sacrament. Voordien, op 19 Juni, heeft de plaatselijke kerkeraad van de Hervormde gemeente in een on derhoud met de loco-burgemees ter, wethouder J. A. Meijs, pro test aangetekend tegen deze als een overtreding van de Grond wet beschouwde, processie, en een brief overhandigd, waarin werd gezegd, dat de verhouding tussen Rooms-Katholieken en Protestanten in de knel zou ko men en waarin dringend werd verzocht te voorkomen, dat er verdeeldheid onder de burgerij zou ontstaan, „doordat een deel van de bevolking gekrenkt wordt in zijn diepste overtuiging". Wat de principiële punten be- trett. sloot de kerkeraad zich aan bij de brief d.d. 9 April 1949 door het Contact in Overheids zaken der Protestantse Kerken gericht aan de Raad der Minis ters van welke brief een over druk werd overhandigd. Vervol gens is op 20 Juni door de voor zitter van de kerkeraad samen met de gedeputeerde van de Hervormde Kerk bij de overheid, die tevens optrad namens het gedurende het afgelopen halfjaar I „Contact in Overheidszaken'' een tewerkgesteld geweest in de „hui- bezoek gebracht aan de Bisschop tenploeg". van Breda. Nu de processie toch is gehou den heeft de kerkeraad zich in verbinding gesteld met de Sy node van de Hervormde Kerk. terwijl hij zichzelf erover be raadt welke 'houding zal moeten worden aangenomen met het oog op de komende Eeuwfeesten te Breda. De Zondag gehouden processie waarin, naar het Persbureau der Ned. Herv. Kerk tenslotte meldt, ook justitie-autoriteiten meelie pen, was in Breda de eerste sinds eeuwen. BONN, 24 Juni De Britse autoriteiten hebben bekend ge maakt, dat zij asyl hebben ver leend aan een soldaat van het Russische Rode leger, die had medegedeeld naar het Westen te zijn gevlucht, omdat hij zou worden gedemobiliseerd en naar Rusland zou worden terugge zonden. Hij had verklaard niet naar de Oekraïne terug te willen om dat zijn vader er in 1933 van gebrek gestorven is en zijn moe der een moeilijk leven heeft op een collectieve boerderij. Toen hij met twee rode offi cieren in een vrachtauto in de nabijheid van de internationale grens reed, had hij voorgegeven iets aan zijn wagen te moeten repareren én de officieren voor gesteld wat te gaan rusten. Toen zij in slaap waren gevallen, was hij er vandoor gegaan.. hebben voor de oplossing van het probleem van het verschonings recht van de journalist. „Wat nu gebeurd is, is beschamend en eigenlijk niet toelaatbaar". Voorts spraken de secretaris van de Amsterdamse Pers en de vice-voorzitter van de Buiten landse Persvereniging in Neder land. Zijn directie bood de heer Hommerson en zijn vrouw een vacantiereis aan. De heer Hommerson dankte voor de grote steun en vriend schap, die hij van bekenden, on bekenden en van de gehele Ne derlandse pers heeft ondervon den, in de eerste plaats zijn vrouw en ouders. „Als er iemand zeven weken gegijzeld is geweest, dan is het wel mjjn vrouw", zo zeide hij. 's-GRAVENHAGE, 25 Juni. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat het Kabinet heden bij H.M. de Koningin zijn ontslag heeft ingediend. Dit omvat tevens de ontslag aanvragen van de staatssecre tarissen. EEN POGING om president ayngman Rhee van Zuid-Korea vermoorden is hedenmorgen mislukt. Tijdens een redevoering van de president ter gelegenheid van de herdenking van het uit- J>reken van de Koreaanse oorlog trachtte een ongeveer zestigjarige man op de president te schieten, doch de politie slaagde er in het vuurwapen uit de hand van de man te slaan. GENERAAL FR. BRINK, hoofd van de Amerikaanse militaire hulp-missie voor Indo-China is gisteravond in een vertrek van het Pentagon te Washington ge vonden met een dodelijke schot wond .terwijl een pistool naast hem lag. De generaal, die veer tien dagen geleden in Washing ton aankwam uit Indo-China voor stafconferenties, overleed op weg naar het hospitaal. ROBERT LOVETT. de Ameri kaanse minister van defensie, heeft verklaard, dat de gezamen lijke Amerikaanse stafchefs de luchtstrijdkrachten op Korea in uiterste noodzaak vergunning zou den kunnen geven communisti sche bases in Mandsjoerije te bombarderen. Het zou onnodig zijn, aldus Lovett, de bondgeno ten in deze te raadplegen en de zware aanvallen in Noord-Korea pasten in de bestaande richt lijnen van het geallieerde com mando. GENERAAL JAMES v. FLEET, de commandant van het achtste Amerikaanse leger, heeft vandaag verklaard, dat wanneer de com munisten thans een offensief in Korea zouden openen, dit waar schijnlijk een beslissende slag zou worden, die tevens het einde van de Koreaanse oorlog zou beteke nen. MEER DAN DUIZEND studen ten, arbeiders en Noord-Korea- nen wierpen te Osaka in Japan stenen naar de auto's van bui tenlanders ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de Koreaanse oorlog. Ook werd het voertuig aangevallen waarin de Amerikaanse bevelhebber van 't Zuid-Westelijke gebied, generaal Carter Clark, gezeten was. NOODWEER teistert Australië. De top van de Calligneeberg op 170 kilometer van Melbourne is Dinsdag na een tropische regen val over een afstand van 12 ki lometer opengebarsten. Daarna ontstonden grote aardverschuivin gen. die een huis wegvaagden en vele anderen bedreigden. Zuide lijk Australië is verder door een cycloon geteisterd, waarbü in de kustgebieden windstoten met een snelheid van 160 kilometer per uur gemeten werden. Dr. HJALMAR SCHACHT, de financiële tovenaar van Hitier, zal in Hamburg een bankiershuis openen onder de naam „Hjalmar Schacht en Co", dat zich op de financiering van de buitenlandse handel zal toeleggen. Het kapi taal van de nieuwe onderneming bedraagt 1.000.000 mark.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1