Excursie langs hofjes voor ouden van dagen Een week missiestad v> B randweeroef en i ngen Foto's en foto-albums van het Koninklijk bezoek Buitengewoon geslaagd concert in de Grote Kerk Rasechte Alkmaarders weten soms niet welke unieke hofjes Alkmaar bezit ARGUMENTEN voorde middenstand AGENDA Muziekfestival 1952 Symphonie van Bruckner de instrumentale climax Minanki Panki Poe: de doos van Pandora BESTELBILJET Marktberichten Piet Bri twee Circus K op de t< PAGINA 2 WOENSDAG 25 JUNI 1952 ALKMAAR Alkmaar is sinds eeuwen een stad, waar de zorg voor de ouden van de dagen in hoog aanzien staat Deze gemeente telt niet minder dan twintig inrichtingen, waar ouden van dagen een goedverzorgde levensavond genieten. Onder deze twintig inrichtingen bevinden zich veertien specifieke hofjes, die zo verborgen en ingebouwd liggen, dat men er in het voorbijgaan niets van bemerkt en vandaar dan ook, dat er vele ras-echte Alkmaarders zijn, die van sommige hofjes het bestaan niet eens weten. Enkele dames en heren van de Werknemende Middenstand heb ben gisteravond onder de des kundige leiding van de Weleerw. Heer B. Voets een excursie ge maakt langs verschillende van die hofjes, hetgeen tevens gold als sluitstuk op het winterseizoen. Het eerste was het Hofje van de Ned. Herv. Diaconie aan de Gast huisstraat, in de achttiende eeuw gesticht door Claasz Paling en Jo- sina van Foreest, waar de ouden van dagen gratis kunnen wonen. De huizen zqn ruim en goed ge bouwd. Merkwaardig is zoals ge bruikelijk in de hofjes, de zwart- geschilderde rand aan de voet van de huisjes, waarmee men de boze geesten meende te bezweren. Dit hofje vormt een van de meest unieke plekjes van de gehele stad. Het Hofje aan de Dubbele Buurt werd door de Fam. van Teijlingen ingericht in 1541. Deze familie be woonde „Het Hoge Huys", waar thans „Het Hoge Huys" is geves tigd. Hier staan huisjes van on geveer dezelfde grootte en vorm als in het hofje van de Gasthuis straat. Het volgende bezoek gold het Provenhuis van Zessen in de Schoutenstraat, gesticht door de heer Dirk van Boschhuysen in 1511, dat tot op de dag van van- VERHELDERENDE SPEECH VAN WOUTER PERQUIN ALKMAAR Jac. Groen, het Tweede Kamerlid van de KVP en Wouter Perquin, perschef van de Kath. Middenstandsbond hebben gisteravond een „woord op de val reep" gesproken. Er was in het Gulden VUes een grotere belang stelling dan gewoonlijk bij KVP- vergaderingen- Een nog grotere was beslist verdiend geweest. Want Wouter Perquin b.v. ging de tegenstanders van de KVP-mid- denstandspolitiek niet te lijf met wat wel eens smalend „de ban vloek der Bisschoppen" wordt ge noemd, maar met argumenten. En die argumenten waren vol komen objectief bezien een groot gehoor ten volle waard ge weest. De middenstand ontevreden? Best begrijpelijk, zei Wouter Per quin: ik ben het zelf óók. Maar men moet niet vergeten' dat de ontevredenheid van vele midden standers voortkomt uit een gebrek aan feitenkennis. Zij echter, die op deze ontevredenheid specule ren en hier doelde de heer Per quin onomwonden op de heer Weiter c.s. bezitten wèl feiten kennis. Vandaar, dat de heer Per quin een groot deel van de ver kiezingspropaganda van de KNP „een bewuste leugen" noemde. KNP en KVP hebben ook nu weer veel beloofd. Het is logisch, dat de middenstander garanties vraagt voor het uitvoeren van die beloften. Garanties, bestaande uit de daden in het nabije verleden. Wat deed de KVP voor de mid denstand, vaak tegen fel socialis tisch verzet in? Wouter Perquin deed dat uit de doeken. 1. Een minister werd aangewe zen, speciaal voor het behartigen der middenstandsbelangen: de K,VP-minister Aibregts; 2. De staatssocialistische ten- denz is uit de PBO-ontwerpen verwijderd. De middenstand zal straks in eigen hand krijgen, wat er mot bedrijf, ambacht en han del moet gebeuren: 3. De mogelijkheid tot 't ver lenen van middenstandscrediet werd aanzienlijk uitgebreid; 4. De omzetbelasting bij de win kelier zal naar zojuist inge diend wetsontwerp worden weggenomen; 5. In dfi inkomstenbelasting en ondernemersbelasting is zonder pardon het mes gegaan; 6. De prijsbeheersing motie Nederhorst! werd afgewezen door de voltallige, solidaire frac tie, ook door de arbeiders, die er eigenlijk vóór waren 7. De administratieve romp slomp van de sociale verzekerin gen zal aanmerkelijk worden ver eenvoudigd; 8. Kinderbijslag werd ingevoerd voor kleine zelfstandigen. Een fooi? Nog wel. Maar het recht op bijslag is tenminste erkend en verbetering is al in de pen. Heit Kamerlid Jac. Groen vroeg zich af, hoe de heer Weiter zich eep „vermindering van de las ten" voorstelt. De kosten van de herbewapening drukken? Dat zal Welter net zo min kunnen als Romme. Er zijn dan nog twee mogelijkheden; die sociale verze keringen afbreken of de geeins- politieK liquideren. Wil de heer Weiter dat? Accoord, maar dan moet hij 't predicant „Katholiek" van zijn Nationale Partij verwij deren Het was 'n verhelderende avond Niet in het minst door de slotover- weging van Wouter Perquin: stel eens, dat Welter met de zes ze tels ging strijken, die hij zichzelf en zijn aanhang heeft beloofd. Het onmiddellijke gevolg zal zijn, dat er geen katholieke kabinetsforma teur wordt aangewezen, maar 'n socialist. Dat de Partij van de Arbeid de boventoon zal gaan voeren in de landspolitiek. Is 9 a t de bedoeling van hen, die zich tegen de middenstandspolitiek van de KVP verklaren daag in Katholieke handen is ge bleven. Thans zetelt er het arm bestuur terwijl negen oude heren er nu hun rustige dagen slijten met een pijpje toeback, een kaart je en een krantjeDe prach tige Raadskamer van het Arm bestuur ademt nog de zuivere achttiende eeuwse sfeer. Aanvan kelijk was het huis voor zes be- hoeftigen ingericht, vandaar de naam. Het hofje van drie huisjes aan de Hofstraat en ook het Pop- penhofje. eveneens drie huisjes voor ouwe vrouwen aan het Groot Nieuwland, staan onder katholiek beheer. Dat thans de heer Schou ten met zijn echtgenote één der huisjes bewoont, is slechts een door bijzondere omstandigheden ontstane uitzondering van tijde lijke aard. Even merkwaardig is het Wildemanshof aan de Oude- graeht, gesticht door Gerrit Flo- risz Wildeman, wiens vervaarlij ke figuur boven de ingangspoort staat afgebeeld, geflankeerd, door twee allegorische voorstellingen van de Tijd en de Zorg, die aan de oude van dagen moet worden besteed. Door de oud regent C. W. Bruinvis, de oud gemeente architect, is het Hof in 1924 ge restaureerd. Het is gesticht in 1714 en bevindt zich nog in zeer goede staat. Hier wonen slechts vrouwen. Op de zolder, die over alle huisjes heen loopt, staat de baar, een houten geval van ge weldige afmetingen, waarop Wil deman ten grave is gedragen. Na een kijkje in de Regentenkamer bezocht het gezelschap het Mo derne Hof in de Stevnstraat, de Sichting Paling van Foreest, da terend uit 1901. Hier treft men ruime, moderne huizen aan met een prachtige tuin op het binnen hof. Tenslotte werd nog even een kijkje genomen bij het Proven huis van Margaretha van Splinter aan de Lindengracht, gesticht in 1646, waar kapelaan Voets in vo gelvlucht nog een en ander ver telde over de niet bezochte in richtingen, waarmee de excursie besloten werd. De voorzitter de heer G. Kroon deed na zijn dankwoord aan ka pelaan Voets een beroep op de leden, het volgende jaar weer alle medewerking te geven, om de Werknemende Middenstand groot te maken. WOENSDAG 25 Juni VERKIEZINGEN: Alléén: No. 1 van lijst 1. 's Avonds uitslagendienst N.H.D. op de Stenenbrug. (Radio, muziek, verlichting etc. BIOSCOPEN: Rex: Rio Grande, 14 jaar Harmonie: Bakersprookje, 18 jaar; Victoria: Een Amerikaan in Parijs, 18 jaar; Cinema Americain: Art. 251 bis W. v. S„ 18 jaar. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor spoedgevallen geopend: Apotheek „de Bever" Em- mastraat 36, Apotheek P. J. Meurs. TENTOONSTELLINGEN: KGB Bergen: Werk van H. v d. Idsert, t/m 27 Juni (ge opend: 10—12.30, 14-30 17.30 en 2022 uur. Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koelman (1012.30; Advertentie ALKMAAR. Onder auspi ciën van de Nederlands Her vormde Oratorium Vereniging kwam het „Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest onder leiding van dirigent Eduard Flipse het tweede concert van het festival verzorgen. Het is overbodig te vermelden, dat de organisatoren mét dit orkest een uitnemende keuze hadden gedaan. De be kendheid en de uitstekende repu tatie van dit orkest zal ongetwij feld van invloed zijn geweest op de zeer grote belangstelling. Begonnen werd met een ver rukkelijk stuk muziek van Johann Christian Bach (1735—1782) de jongste zoon van de beroemde Johan Sebastiaan. Sinfonda, voor duibbel-orkest, een geniaal werk dat zeer door zichtig en fris klinkt, en als het ware een Mozartiaanse geest ademt. In fijn afgewogen dyna miek- en klankschakeriragen werd ons dit schone werk door het orkest voorgespeeld. Hierna als middenstuk het symiphonisch gedicht „Saul en David" van onze Nederlandse componist Johan Wagenaar (1862 1941), in 1906 geschreven bij het oude testaimenitische verhaal. Een effectvol en klankrijk werk ALKMAAR Veel hebben wij al over de Missietentoonstelling gehoord, doch over Minanki Panki Poe, de verzamelnaam van de feestelijke attracties op het binnenterrein van het R.K. Lyceum, hing tot dusver nog een sluier van geheimzinnigheid. Wij hebben daarom eens een onderhoud gehad met de heer T. A. Milder, de voorzitter van de subcommissie, die dit onder deel organiseert, met medewerking vanzelfsprekend van een heel legertje hulpkrachten. Dei heer Milder, U weet wel, de man, die vorig jaar de propagan da-stunts van het Eeuwfeest St. Vincentius verzorgde de zand- graverij in Egmond, de grote ver loting met de auto als hoofdprijs, de voetbalwedstrijd BWVolen- dam enz. was aanstonds bereid ons alvast iets van Minanki Panki Poe te vertellen. Niet alles, want wij mochten niet alles verklap pen. terwijl enkele attracties nog in status nascendi verkeren. Grote gebeurtenis. Naar wat de heer Milder ons ervan vertelde., kunnen wij direct al verklaren, dat het een daveren de gebeurtenis wordt, waar de Braderie bij vergeleken, nog maar kinderspel is. De binnenplaats van 't Lyceum wordt een feestterrein, zoals Alkmaar nog nimmer zag; over dag een feest van bonte kleu ren. 's avonds een droom van fantastische verlichting. In een Chineos theehuis kunnen de bezoekers rustig een kopje thee genieten; in het centrum van het geheel zal 'n muziektempel staan waar elke avond een ander mu ziekcorps zijn koperen en houten kltmken zal laten horen. Ieder ge zelschap uit de buitengemeenten neemt zijn eigen corps mee. De rij van attracties Is onafzien baar en al lijkt het zo op 't eerste fezlcht niet origineel, elke at- ractie ook die met de gewone namen van grabbelton, rad van avontuur, vissport, schiettent, bal lonnenspórt zullen iets te zien geven, wat hier nog nooit ver toond werd. De stand met de foto's van alle missionarissen uit ons gewest priesters, broeders en zusters is iets unieks. Terwijl U voor één der foto's staat en weten wil, waar deze of gene missionaris werkt, kunt U op een knopje drukken en terstond gaat er er gens in Afrika of Azië een lichtje branden, om de statie aan te dui den, waar da missionaris werkt. Naast deze vreedzame stand zal er een atoombom të zien zijn, niet zo alleen maar aan de bui tenkant, maar ook van binnen. Wat deze attractie aan geluiden voortbrengt, grenst aan het onge lofelijke. Wij hebben er een vol ledige beschrijving van gekre gen, maar kunnen het niet ver woorden; zo iets moet men zelf zien. Er zal een lijntrekkerssport mat electrisch werkend apparaat zfjn. Trouwens ex wordt op Mi- nanky veel meer met electriciteit gewerkt. Er schijnt een speciale elecfcriciteitscommissie aan 't werk te zijn. Griezelstand. In de schuilkelder zal een grie zelstand worden ondergebracht, waarover heel de kop van Noord holland nog lang zal spreken. Een doctor in de natuurkunde zal er de stoutste staaltjes van zijn ex perimentele kunst vertonen. Geen reporter kan er het juiste van vertellen. Er zal voorts een Wonderpaard komen, een nog nooit vertoonde magnetische attractie en 'n waar zegster, die al de andere attrac ties in originaliteit zal overtreffen. Dat zijn zo enkele mededelin gen, die de heer Milder zich liet ontfutselen voor publicatie. Wij hebben nog veel meer uit zijn mond vernomen, doch mogen dit voorlopig nog niet verder vertel len. Maar dit kunnen wij wel zeg gen: Minanki Panki Poe wordt 'n feest, zoals er nog nimmer is ge organiseerd. Een feest van origi naliteit op elk gebied. UITSPRAKEN RECHTBANK ALKMAAR. De Meervou dige Kamer van de ATkmaarse arrondissementsrechtbank deed bij monde van de president, mr. A. D. van RegterenAltena uit spraak in de volgende zaken: Wegents verduistering werd W S. uit Heiloo veroordeeld tot een boete van f 150of 60 dagen hechtenis. Een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie .laar en een boete van f 1'00.of 40 da gen werd J. L. uit Schoorl we gens een zelfde feit, opgelegd. Vor een overtreding van de Wegenverkeerswet werd K. S uit Castricuim een boete van 50- of 25 dagen opgelegd. dat ons in de romantische sfeer bracht. Dirigent Flipse gaf deze partituur ten volle het élan en charme welke dit werk verlangt. De stri.i kerstgroepen en ook" het koper waren bijzonder fraai van klank. Margot Broeders speelde zeer virtuoos en muzikaal die in dit werk voorkomende harpsolo. Een der mooiste werken uit de Nederlandse miuziek-literatuur zo mooi gespeeld, zal de talrijke luisteraars ten zeerste aange naam zijn geweest en het respect voor de Nederlandse componist natuurlijk de echte hebben verhoogd. En tot besluit de Vierde Sym phonie in Es (romantische) van Anton Bruckner (18241896). Dit reuze werk van Bruckner dat wel romantisch wordt ge noemd is het meer in wezen dan wel uiterlijk. Het is geen pro- gramma-muziek en is als abso lute muziek volkomen te genie, ten. De geweldige spanningen en grote melodische bogei», de grooj- se structuur, pasten in hun ver klanking precies in het monu mentale interieur van het kerk gebouw. Deze muziek staat gees telijk op een zeer hoog niveau en het is zoals Ernst Decsey in zijn Bruckner-biografie zegt: „De vierde symphonie is vol van de wijding der natuur, een droom vol heimwee zoals de vereen zaamden der grote steden hem dromen." Dirigent Flipse gaf er eer» in terpretatie van, volkomen los van het notenbeeld, zeer gaaf en boven-persoonlijk. We hebben in waarheid de muzikale mystiek van deze grote simfonicus mogen ervaren. Dat zo'n reproductie de geest verrijkt behoeft wel geen betoog. De indruk van deze ver. heven era warme muziek zal men zich nog zeer lang her inneren. Het was zeer zeker de instru mentale climax van dit festival: het optreden van dirigent Flipse en zijn orkest. Gelukkig dat dit zeer zeldzame concert zo'n bui- tengewone belangstelling had. De initiatiefnemers zagen hun artistieke bedoelingera deze avond rijkelijk beloond. Mei» pleegt in het kerkgebouw niet te applau disseren. Maar allen hebben al thans in hun hart Eduard Flipse en het orkest een ovationele hul de toegedacht. W. SCHREURS R.K. Lyceum - Alkmaar ALKMAAR. Eindexamen af deling gymnasium: Groep III. Het diploma B werd uitgereikt aan mej. Anneke Key- zer te Spanbroek en de heren Piet Kok te Koedijk, Matthieu Niessen en Lou Peeraer te Alk maar en Jan Stevens te Wormer- veer. Eén candidaat werd afge wezen. Het diploma A werd nog uit gereikt aan de heer Jo Boots te Beemster. Hiermede zijn de eindexamens gymnasium afgelopen. Voor de afdeling A waren ne gen candidaten en aan allen kon het diploma worden uitgereikt. Voor de afdeling B waren acht candidaten. Aan zes candidaten werd het diploma uitgereikt, twee candidaten moesten worden af gewezen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. VEEL BEWOLKING Over het algemeen veel be wolking met aanvankelijk hier en daar motregen, maar morgen overdag overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verande ring in temperatuur. 26 Juni: Zon op 4-21; onder 21.04 Maan op 08.21; onder 23.17. JAN BRUSSE IN ALKMAAR ALKMAAR. Vrijdagavond a.s. zal op uitnodiging yan de firma Zwaan en de firma Th. Kraakman, de bekende radio redacteur Jan Brusse in het Vic tory Hotel voor genodigden spre ken, Het is de bedoeling dat dit een bijzonder prettige avond wordt, geheel in Franse sfeer, want spreker zal op zijn bekende wijze de bezoekers amuseren met zijn ervaringen te verteller», ter wijl Annie de Moor voor een prettige muzikale omlijsting voor het geheel zal zorgen. De firma Kraakman stelt enkele van haar wijnen beschikbaar om op deze avond de gasten te doen genie ten van een goed glas wiin. De volgende week zal Jan Brusse een hele dag in 'de zaak van de heer Zwaan vertoeven, waar hii boeken zal signeren. BERGEN In het raam van de burgerlijke verdediging en be scherming burgerbevolking, hiel den de brandweercorpsen van Bergen en Schoorl belangrijke oefeningen om de paraatheid van beide afdelingen op te voe ren. In het büzonder was de oefening van Maandagavond er op gericht om persoonlijk met elkaar vertrouwd te raken en de doelmatigheid van het materiaal te toetsen bii gezamenlijke hulp verlening bii eventuele gebeur tenissen zoals rampen en lucht aanvallen. De oefeningen werden bijge woond door de heer Wilgenburg, rayoncommandant, kring Alk maar van de burgerlijke verde diging, en de heer De Jong, brandweercommandant te Broek op Langedijk, alsmede door de commandanten van Bergen en Schoorl. De eerste oefening bestond in het zgn. colonnerijden. De brand weerauto's, welke uit de ver schillende streken van het land bij eventuele gebeurtenissen hulp verlenen aan de grote steden, rijden dan in colonne met een tussenruimte van 40 meter ach terelkaar. Dit heeft tot voordeel dat men in de stad waar de ramp heeft plaats gevonden de wagens gemakkelijk naar de meest dringende plaatsen kan dirigeren. Bij de volgende oele- nmg wordt de snelheid van 45 tot 70 km gebracht. Daarna reed men naar de Dam- lander molen aan de Groeneweg, vanwaar men van de brandweer auto die zijn water uit de ring- sloot oppompte, slangen aaneen- koppelae tot een lengte van 250 meter. Aan dit einde verbond men de brandweerauto van 5 Er blijkt bij onze., lezers Spoediq bestellen! te een grote belangstelling bestaan voor de foto's, die wij publiceerden ter gelegen heid van het Koninklijk Be zoek aan de kop van Noord- Holland. Teneinde aan veler vraag te voldoen stellen wij U in de gelegenheid de ori- gen van het Koninklijk bezoek ginele Joto's m_elk formaat hebben geïllustreerd, zullen Voorts berichten wij, dat het N.H.D. een boekje zal laten verschijnen, waarin alle 21 foto's welke in onze krant de versla- fe verkrijgen. Vanaf heden zullen aan onze bureaux te Alkmaar en Hoorn albums met de complete foto-serie ter inzage liggen; U kunt dan volgens de nummering in deze albums bestellen. Zij, die niet in de onmiddellijke nabijheid van een onzer bureaux woonachtig zijn, kunnen bij hun bestelling verwijzen naar de plaatsing in de krant. In dat geval gaarne een duidelijke om schrijving'. De kosten van de foto's zijn: Briefkaartformaat 1,-; formaat 12 bij 18 cm 2.-; 18 bij 24 cm f 3,-; 24 bij 30 cm f 5,-. zijn opgenomen. Het zal op een formaat van pl.m. 24x30 cm. op beter papier worden gedrukt. Vanaf heden kunnen exemplaren besteld worden aan onze bureaux en al onze agenten tegen de prijs van f 1.25 per stuk. Na Zaterdag 28 Juni wordt de prijs f 1.75. Bestel direct een exemplaar, U bezit dan een prachtige her innering aan dit zo geslaagde Koninklijk bezoek aan onze provincie. Een schitterend ge schenk voor alle emigranten. NAAM ADRES PLA'ATS 1. bestelt hierbij exc. van het foto-album van het Koninklijk bezoek aan Noordholland 2. bestelt foto's, verschenen in de krant van (datum) op pagina (duidelijke omschrijving) op formaat (Doorhalen wat niet gewenst wordt; s.v.p. invullen). in blokletters Schoorl om de druk op te voeren. Achtereenvolgens koppelde men aan dieze auto nog een aantal slangen tot een lengte van 15U meter met een verdeelstuk voor drie slangen. Op deze wijze kon over een afstand van 400 meter de druk tqt 9 ~a 10 atmosfeer op voeren. Om een vergelijking te geven noemen we hier nog even dat uit het gewone waterleidingnet in het dorp met zijn buizennet met een doorsnee van 80 tot 120 mili- meter de druk slechts tot 3 atmosfeer kan worden gebracht. De oefeningen zijn uitstekend geslaagd en zullen de volgende maal m Schoorl plaats vinden. Wit-Cele Kruis BERGEN. Als eerste en endige punt van de vergadering van het Wit Gele Kruis was de bestuursverkiezing door het be danken van de heren J. de Son- neville en P. van Hooff, respec tievelijk voorzitter en secretaris, In dezelfde functies werden? ge kozen de heren C. W. Ellis en W. J. Borst jr. Het bestuur be staat uit dr. H. Poot, J. Reinders en de dames Wouda en mej. C. M. Schaap. De gezinsverzorging wordt ver zorgd door de heren P. J. Borst en J. Kaldenbach, waar alle in lichtingen verkrijgbaar zijn. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR. Dezer dagen werd voor een café een rijwiel met hulpmotor ontvreemd. Het onderzoek wees uit dat twee matrozen van de Koninklijke Marine daaraan schuldig waren. Zij zijn overgegeven aan de Koninklijke Marechaussee. De bromfiets is in beslag genomen en beide matrozen ziin in Alk maar ingesloten. Kajottersnieuws ALKMAAR. Vanavond hou den de Kajoters hun ster-wandel tocht. Het belooft een gezellige puzzletocht te worden. Alle leden worden om half acht in het K.A.J.-Huis verwacht. Harmonie St. Caecilia ALKMAAR. Hedenavond' is er in verband met de verkie zingsuitslagen geen repetitie. Morgenavond, Donderdag, om acht uur worden de leden van het corps verwacht in Het Wapen van Heemskerk aan de Breed- straat voor het opnemen van een muzieknummer op de plaat. Niet in uniform, wel instrument en muziek medenemen. MAANDAG A.S. RAAD BERGEN BERGEN De raad van Ber gen zal Maandag a.s. des avonds om 7.30 uur in vergadering bij eenkomen. O.m. zullen aan de orde komen de eventuele ophef fing van de Berger Tram, waar over binnenkort nadere medede lingen te verwachten zijn; wijzi ging van de salarisverordening met betrekking tot de jaarwedde van de gemeente-geneesheer, welke B. en W. met ingang van 1 Januari 1952 voorstellen te ver hogen van 375,- per jaar tot 1000.- per jaar, exclusief toela gen, en voorts op te nemen in de verordening, dat bü stijging bo ven 10.000 van het aantal inwo ners der gemeente, de jaarwedde voor elke 100 inwoners boven het aantal van 10.000 10,- hoger dan 1000,- zal zijn. Voorts stellen B. en W. voor, voor het bloemencorso op 6 Au gustus. door de VVV te organise ren, een garantiesom vast te stel len tot een bedrag, gelijk aan het door particulieren garant gestel de, tot een maximum van 2500,-. Vervolgens wordt de raad ge vraagd medewerking te willen verlenen voor de bouw van een hoofdenkamer en een overdekte rijwielstalling ten behoeve van de St Ursulaschool. Tenslotte komt de vaststelling van een nieuw ambtenarenreglement aan de orde. Geslaagd ALKMAAR Aan de rijks universiteit te Leiden is geslaagd voor het semi-artsexamen de heer C. M. Hoogeboom, Alkmaar. Universitair examen ALKMAAR Zaterdag slaag de aan de universiteit te Amster dam de heer M. J. Botman uit de Zaagmolenstraat voor het Docto raal examen medicijnen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Sjoerd S. zv R. Elgersma en A. Kuipers; Eduard D. zv T. Bakker en A. M. L. de Saegher. Gehuwd: Thijs van den Burg en Maria A. Michels; Lambertus T. J. van Oeffeit en Maria H. J. de Wit. Overleden: Gerardus v.d. Post 80 j„ geh. m. F. Kuijper; Anna R. M. Vriesman, 72 j„ geh. m. J. J. Schermer. PURMEREND 24 Juni. 3500 kippeneieren f 1516; 1000 een deneieren f 10.Runderen: 533 stuks. 197 vette koeien f 2.35 3.05 per kig, vlugger; 232 geide- koelen f 625800, kalm; 92 melk koeien f 6751025 per st., stil; 12 stieren f 6751760, goed; 28 vette kalveren f 165300, goed; 518 nuchtere kalveren v. d. sl. f' 4894, goed; idem fokkerij f 601353, stugger; 116 vette varkens v.d. sl. f 2.062.22, kalm 625 magere varkens f 509b, f 4860, stil; biggen f 628b, stil; 520 schapen (vette) f 90145, vrij goed; lammeren f 5680, stil; 42 bokken en geiten f 1060, stug; 23 paarden f 6251025, stug; Totaal aantal dieren 2433. Pluimveemarkt: 2100 oude kip pen en hanen; witte en rode f 2.102.25 per kg; blauwe f 2.20 2.35; 250 jonge blauwe nanen f 2.852.95; 1500 jonge hanen. PURMEREND, 24 Juni De handel in de vette koeien zette zich al in de vroegte wel wat le vendiger voort, alhoewel het aan bod niet tegenviel. Men kan even wel niet zeggen, dat de prijzen nu juist hoger waren. Waar schijnlijk heel enkele prima die ren iets boven de notering. De vraag naar geldekoeien voor 't leven was niet groot; een hele kalme gang. En ook deze dag kon men merken op de verse markt, dat we nog diep in de hooibouw zijn, omdat niet alleen op de verse markt, maar ook op meer plaatsen het bezoek maar zeer matig was. Op de verse markt was het al heel stil. De nuchtere kalveren waren weer heel goed gevraagd. Maar met de fokkers ging het niet zo vlot dan vorige week. Er waren nog wel wat ko pers voor, maar het bieden ging minder vlot. Voor de vette kal veren was de vraag wel zo goed als de vorge week. De zwaardere waren beter gevraagd. Op de wolveemarkt was de gang wel zo goed met de schapen, maar met de lammetjes was het een stille boel. Wel werden enige lamme tjes gekocht, met het doel deze voor t gebruik in België in te voeren, maar de export blijft nog maar steeds weg. Bij een heel gering aanbod in de vroegte van vette varkens zette deze handel heel kalm in, met een prijs van 2,22 voor de beste, maar omdat het aanbod tenslotte nog mee viel zakte de prijs, om heel ge drukt te sluiten. Ook in de big gen was het een stille boel. Eerst nog wel ongeveer prijshoudend, maar later op de dag kwamen ze lager te staan. Met een klein aan bod van paarden was het even goed een stille boel. Ook de pluimveemarkt heeft zijn oude glorie nog niet weer terug. Daar is het van week tot week een kalme gang. AVENHORN, 24 Juni 1952. 50.000 kg aardappelen: Grove Schot 12.3012.70, midd. Schot 12.30—13.20, driel. Schot 12.30— 12.70, kriel Schot 11.30—11.50; Rode grof 15.Rode middel 16.3017.50; Doré grof 12.60, Doré middel 15.30—15.50. LANGEDIJK 240.000 kg. aard. eerstelingen 12.3014.30, rode schotten 14.5017.20, doré 13.4017.30, blauwe eigenheim. 15.4016.10, drielingen 10.90 13.10, kleintjes 9.00—10.60; 40.000 kg rode kool 10.7015.4; 800 kg bos peen 8.8017.50; 3.50 stuks bloemkool A I 22.10—32.80. GROOTEBROEK, 24 Juni Eersteling grof 12.6013.90, groot 11.60—14.20, klein 10.90—13.90, kriel 8.8011.80; rode eersteling grof 14.10—15.90, groot 15.80— 18.70, klein 13,10, Doré grof 12.80 —14.00, groot 14.30—17.60, klein 12.40—13.50, kriel 11.30—11.60, Saskia grof 12.5012.60, groot 11.7011.80; bl. eigenh. groot 17.90—18.10, klein 9.90, eigenh. groot 15.70—155.80. 600.000 kg. NOORD.-SCHARWOUDE. 79.000 kg aardappelen: eerstelin gen 11.9014.20, rode eerstelin gen 14.00—16.30, doré 16.20, drie lingen 10.2011.80, kleintjes 7.90 —9.30, bonken 10.60—11.60, 200 stuks sla 2.00. 84 slof aardbeien 1 732 09 'GRONINGEN, 24 Juni. Kalf- en melkkoeien le soort f 975—10.50 2e soort f 900—950; 3e soort f 725800; kalf vaarzen i' 875—950, f 700—800, zomer- kalvende koeien f 850925; f 725 800; vare koeden f 750850; f 550700 per stuk; stieren f 276—282; f 246—266 per kg vet en vlees; slachtvee f 288292; f 265—276; f 2—2.35 per kg; nuohtere kalveren f 2853 per stuk; weideschapen f 90110; weide lammeren f 4565; vette schapen f 110125; loopvarkens f 65—90; biggen f 55—58; f 42-48; vette varkens f 2.102.14; f 1.80 2.05 peT kg lev. gew.; zouters f 22.05 per kg lev. gewicht. Aanvoer: 549 runderen, 644 kalveren, 179 schapen, 436 lam meren, 426 varkkens, 681 biggen, 36 paarden, 34 bokken en geiten. Totaal 2985 stuks. GRONINGEN, 24 Juni. Win- tergerst f 30.5036.75; zomer- gerst f 30.5037.75; witte haver f 24.2531.85; karwijzaad f 50.4U 62.00; kanariezaad f 30.3538.35 blauwmaanzaad f 80.50—100.50. Al deze partijen gelden voor boerenpartijen franco Groningen geleverd incl. provisie. TOKIO - en nooit bergstreken standsonderh paal: het krijgsgeva aflossing. Gedurenc wapenstilsl heeft de voordurend rikaanse ternatjonale landen van 248 naar schat nezen en grote vraag den van p te doen? Z" nieuw, mach ketenen? De bevelhe ste leger, g Fieet denk Op een hij: „Het zion, hoe winnen en weten, dat zijn goed massale vuu lijkheid en vangt ter ze een prijs hem nood] Maar an riteiten g ook niet, dat zijn huidig dan de hel: zelf ver offensief zou Handelend ginsel der den hebben zich in het gemengd, nai van Noord des morgens breedtegraad den en Zuid nengedrongen Nu twee eindigd zetti strijd voort een ander van het indivn Zij nemen dat de rode die zich in den zelf te zij naar con willen terugk Vele duizenc communistische zich overgegeve dat hun een communisme den. Daarom den op „vrijwil en dit standpui genovergesteld munisten, die triëring van nen eisen, is blok bij de derhandelingen In de lente een compromis HERTOG V/ HEEFT LONDEN, ham Palace kend gemaakt Edinburgh geel Zijn doktoren geraden zijn spraken te ann dagen op zijn De rechtbanl heeft gisteren ambtenaar van der gemeente Bruin, wegens misdrijf van tering, verporde gevangenisstraf- de bijzondere voor jongelieder eis was vier jaa Zoals bekend in Mei 1951 in bedrag van 11 rende aan de terd. Hij vervé de gem. girodn mee de schijn geldbedragen b: ben gestort. D: hij intussen vc MEN M< BIJ DE HOU SLAGHAREN vermeld gezegd betekenis heeft dezer dagen, de slachtplaats Alsof het dier van hetgeen nikte 't zich die van zijn geleide volgd door de dier de vrijhei over een akke kwam de koe rijkelaan, doch zich de weg vei personen en personen waarbi geleider had e een kring om f de geleider de decimeters was een der omstand de staart. De ko en rende weg, s trekkend de pei te vallen de st loslaten. Op de rijkelaan, nam pe bocht, waarc in een seringen! gerd. Hier liep gen kippengaas de horens gepak Na de geslaag< d« IJsrevue vam in Amsterdam, h staf van de A VI lijke mogelij khec zal thans in de levisie-uitzendinf roepver., n.l. 0p Juli een circusvc scherm brengen, gen van Juli is nie in Hilversun gehele zendtijd, zal vanuit het c reportage van dit nummers, zoals beren, paardenn vantes met hun nummer, en Mis: leeuwen, worder

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2