VANDAAG twee jaar oorlog in KOREA Wordt België een federatie? frm - ssttzsrzv „Redder van Perzië" keerde terug in Teheran Korea's tol: twee millioen 25 JUNI 1950: AANVALSDAG Piet Bruin krijgt twee jaar Circus Mikkersie op de televisie Herfstmanoeuvres „Main Brace" Mossadeq is de politiek moe en velen in Iran zijn het hem Waals voorstel ingediend tot herziening van de Grondwet Het verwaande vlindertje, dat een weddenschap hield en verloor Naar wij vernemen WOENSDAG 25 JUNI 1952 PAGINA 3 IDEALE LUIERS PIKÉ, HYDROFIEL, FLANEL, MOLTON ONDERLEGGERS PRODUCT TOKIO VANDAAG IS DE OORLOG IN KOREA twee jaar oud en nooit scheen de vrede verder verwijderd. In woeste, eenzame bergstreken wordt nog steeds verbitterd gevochten, de wapenstil standsonderhandelingen zijn vastgelopen tegen een enkele hinder paal: het verschil van mening omtrent de repatriëring van de krijgsgevangenen, en de uitgeputte soldaat hoopt nog slechts op aflossing. Zelfs de generaals worden afgelost. Gedurende bijna een jaar van wapenstilstandsonderhandelingen heeft de vijand zijn krachten voordurend versterkt. Het Ame rikaanse achtste leger een in ternationale strijdmacht van, 17 landen staat langs een front van 248 kilometer tegenover naar schatting een millioen Chi nezen en Noordkoreanen en de grote vraag is: Wat zijn de Ro den van plan met dit millioen te doen? Zijn zij voornemens een nieuw, machtig offensief te ont ketenen? De bevelhebber van het acht ste leger, generaal James A. van Fleet denkt van niet. Op een persconferentie zeide hij: „Het valt mij moeilijk in te zien, hoe de vijand zou kunnen winnen en ook moet hij toch weten, dat het achtste legér met zijn goed afgerichte divisies, zijn. massale vuurkracht, zijn beweeg lijkheid en de steun die het ont vangt ter zee en uit de lucht hem een prijs zou doen betalen, die hem noodlottig zou worden". Maar andere geallieerde auto riteiten geloven daartegenover ook niet, dat het achtste leger bij zijn huidige sterkte minder dan de helft van die der vijand zelf ver zou komen als het 'n offensief zou beginnen. Handelend krachtens het be ginsel der vrijheid voor alle lan den hebben dé Verenigde Volken zich in het Koreaanse conflict gemengd, nadat de communisten van Noord-Korea op 25 Juni 1950 des morgens om vijf uur de 38ste breedtegraad hadden overschre den en Zuid-Korea waren bin nengedrongen. Nu twee oorlogsjaren zijn ge ëindigd zetten de geallieerden de strijd voort ter verdediging van een ander beginsel: de vrijheid van het individu. Zij nemen het standpunt in, dat de rode krijgsgevangenen, die zich in hun handen bevin den zelf te beslissen hebben of zij naar communistisch gebied willen terugkeren. Vele duizenden soldaten uit communistische legers hebben zich overgegeven op de belofte, dat hun, een toevlucht tegen het communisme zou worden gebo den. Daarom staan de geallieer den op „vrijwillige repatriëring" en dit standpunt, diametraal te genovergesteld aan dat der com munisten, die gedwongen repa triëring van alle krijgsgevange nen eisen, is het grote, struikel blok bij de wapenstilstandson derhandelingen geworden. In de lente van dit laar scheen een compromis mogelijk tot de resultaten van een geallieerd on derzoek naar de wensen der krijgsgevangenen tot grote ver bazing van de communistische onderhandelaars uitwezen, dat slechts 70.000 van de 169.000 rode krijgsgevangenen, die zich in ge. allieerde handen bevinden, naar hun land wilden terugkeren. Generaal majoor William K. Harrison Jr., die op 19 Mei vice- admiraal C. Turner Joy was op gevolgd als leider van de geal- HERTOC VAN EDINBURGH HEEFT GEELZUCHT LONDEN, 24 Juni .Bucking ham Palace heeft vandaag be kend gemaakt, dat de Hertog van Edinburgh geelzucht heeft. Zijn doktoren hebben hem. aan geraden zijn onmiddellijke af spraken te annuleren en „enige dagen exp zijn kamer te blijven". De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de 22-jarige ex- ambtenaar van publieke werken der gemeente Amsterdam, Piet Bruin, wegens het voortgezet!^ misdrijf van opzettelijke verduis tering. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, te ondergaan in de bijzondere strafgevangenis voor jongelieden te ZutphenDe eis was vier jaar met aftrek. Zoals hekend had Piet Bruin in Mei 1951 in dienstbetrekking 'n bedrag van 113-000 gld., toebeho rende aan de gemeente, verduis terd. Hij vervalste kwitanties van de gem. girodienst, wekte daar mee de schijn volgens opdracht geldbedragen bij de dienst te heb ben gestort. Die bedragen behield hij intussen voor zich. MEN MOET DE KOE Bij DE HORENS PAKKEN SLAGHAREN. Dat boven vermeld gezegd nog niets aar betekenis heeft verloren bleel dezer dagen, toen een koe naa de slachtplaats werd vervoerc, Alsof het dier zich bewust wr van hetgeen te wachten stond, rukte 't zich dicht bij de slager van zijn geleider los en achter volgd door de geleider ging hc dier de vrijheid tegemoet. Dwaï over een akker met aardappele: kwam de koe in de Prinses Ma rijkelaan, doch hier zag het die zich de weg versperd door enig personen en bleef staan. Deze personen waarbij zich de hijgend- geleider had gevoegd, trokkei een kring om het dier en terwi de geleider de koe tot op enke! decimeters was genaderd, gree een der omstanders het dier b de staart. De koe schrok hierva en rende weg, aan de staart mee trekkend de persoon die uit vree te vallen de staart niet durfc' loslaten. Op de hoek van de Mr rijkelaan, nam de koe een sche pe bocht, waardoor haar belage in een serin gen bos werd gesli' gerd. Hier liep het dier vast t gen kippengaas en werd weer de horens gepakt en weggeleid Na de geslaagde reportage v<' de IJsrevue vanuit Theater Car: in Amsterdam, heeft de televisi- staf van de AVRO naar soort,gr lijke mogelijkheden gezocht. Me zal thans iri de eerstvolgende tr levisie-uitzending van deze orr roepver., n.l. op Dinsdagavond Juli een circusvoorstelling op b scherm brengen. In de eerste cl gen van Juli is het circus Mikk nie in Hilversum. Gedurende - gehele zendtijd, van 20.15-21 zal vanuit het circus een dirf reportage van diverse pTogramm nummers, zoals Maika's wond beren; paardennummers, de C ▼antes met hun spring- en var nummer, en Miss -Belita reef i~- leeuwen. worden uitge-and DODEN, GEWONDEN EN VERMISTEN Twee jaar oorlog hebben vreselijke verwoestingen over de republiek Zuid Korea ge bracht en de bevolking zware verliezen doen lijden. Volgens de Zuid-Koreaan- se regering heeft de strijd een tol van twee millioen doden, gewonden en vermisten geëist. Bij tienduizenden zijn de Zuid- Koreanen om het leven ge komen toen de strijd op het schiereiland op en neer golf de en in de strenge winter van 1950'51 was hun lij den onbeschrijfelijk. Een woordvoerder voor de Zd-Koreaanse regering deel de aan The Associated Press mede, dat naar schatting 'r. half millioen Zuid-Koreaan- se burgers om het leven zijn gekomen en dat de oorlog 10 millioen Zuid-Koreanen dakloos heeft gemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat in totaal 632.545 burgerhuizen en openbare gebouwen zijn vernield. De verliezen der geallieerden werden met in begrip van 300.000 Zuid-Ko- reaanse soldaten in UNO- kringen in April van dit jaar op 419.436 mar. geschat, maar de communisten heb ben volgens de geallieerden meer dan 1.676.000 man ver loren. lieerde wapenstilstandsdelegatie, beet zijn communistische tegen speler, de Noord-Koreaans» ge neraal Nam II, grimming toe: „De bevelvoering van de UNO zal geen krijgsgevangenen met de bajonet naar U toe drijven". Een voorstel van Harrison, om de krijgsgevangenen opnieuw hun wensen kenbaar te doen ma ken in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers der commu nisten, is door laatstgenoemden bij herhaling afgewezen. TWINTIG JAAR VOOR HUSCHKA 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. Bij arrest van de Bijzondere Strafkamer van de Hoge Raad is C. L. Huschka wegens het ver lenen van hand- en spandiensten aan de Duitse bezetter, verant woordelijkheid voor arrestaties, penetratie als „Abwehrman" in de illegaliteit en het neerschieten van een Geallieerde vliegenier, tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter be schikking stelling van de regering veroordeeld. H. kwam in beroep tegen een over hem te Zutphen 'uitgesproken veroordeling van 18 jaar met aftrek. DEN HAAG, 24 Juni. In September a.s. zal in het noorde lijk deel van de Atlantische Oceaan een tiendaagse viooloefe ning gehouden worden, waaraan zeestrijdkrachten en vliegtuigen van verscheidene NATO-landen zullen deelnemen. Deze oefening draagt de naam „Main Brace". Het machtigste contingent sche pen zal op deze oefening door de Ver. Staten worden geleverd, nl. een „Striking force", bestaande uit enkele slagschepen en vlieg kampschepen. Ook de Nederland se Marine zal met enkele schepen aan deze oefening deelnemen. WEER 850 EMIGRANTEN NAAR CANADA Gistermiddag vertrok uit Rot terdam het emigrantenschip „Wa terman" met aan boord 850 emi granten voor Canada. Onder hen bevinden zich 281 kinderen be neden de 12 jaar en 27 babies. Kapitein J. Bracht, gezagvoer der van het schip, hoopt op 2 Juli a.s. de haven van Halifax bmnen te lopen. (Advertentie) TWEE JAAR OORLOG IN KOREA In de jaren dat de oorlog in Korea woedt, heeft Uijongbu viermaal in het brandpunt van de oorlogshandelingen gelegen. De eerste grote slag, die tussen Amerikanen en Noord-Koreanen geleverd werd, vond in dit gebied plaats. Thans wordt de stad die een zo voort durend slachtoffer is geweest terwijl de oorlog nog steeds voortduurt, langzaam en voor zover mogelijk herbouwd. Een der vele Koreaanse moeders, die dagelijks naar een groeiend aantal ruïnes staren. Het jongste kindje op de rug, een ander aan haar zijde en wat eens hun huisje was, aan puin TEHERAN, 24 juni. De Perzische premier dr. Mossatleq is vandaag uit Den Haag teruggekeerd en uitbundig verwel komd als „de redder" van Perzië. Duizenden Perzen stonden met bloemen opgesteld Pangs de 10 kilometer lange weg van het vliegveld Mehrabad naar Teheran. Zij juichten de premier toe, die vanuit zijn zwarte Sedan naar de menigte glimlachte en wuifde. De wegen stonden vol gecharterde bussen en honderden fietsen, terwijl een toestel van de Perzische lucht macht er boven vloog om een oogje in het zeil te houden. Aan de weg, die de premier volgde, was een koe voor hem geofferd. Autobussen en auto's waren bedekt met slagzinnen en vlaggen. Door luidsprekers wer den prijzende woorden gesproken en werd Mossadeq toegejuicht als de „redder van Perzië en het Midden Oosten". Mossadeq reed van het vlieg veld naar het zomerpaleis van de Sjah, om daar verslag uit te brengen van de behandeling van het oliegeschil voor het Interna tionale Hof van Justitie. Zijn intocht was zijn eerste verschijnen in het openbaar se dert December van het vorige jaar. Over enkele weken zal Mos sadeq zijn ontslag bij de Sjah en de Majlis indienen in over eenstemming met de parlemen taire traditie. Mocht hij willen aanblijven, dan kan hij een motie van ver trouwen vragen en wederom be noemd worden, daar zijn Natio nale Frontpartij in de Majlis nog steeds de meerderheid heeft. De premier heeft aan vrienden en vertrouwelingen verteld, dat hij moe is en naar het gewone le- Hebben jullie wel eens een verhaaltje van Jan de Wind gehoord? Nee? Nou. ik wel. Laatst, toen de ramen wjjd open ston den, kwam hij zachtjes naar binnen en nadat hij eventjes met de gordijnen had gespeeld, begon hij opeens iets in mijn oor te fluisteren. Het ging over een heel verwaand vlin dertje en over Jan de Wind zelf. Zal ik jullie dat ver haal ook eens vertellen? Het was een heerlijke zomerdag. In een mooi tuintje stonden de prach tigste bloemen bij elkaar. Zij praatten en babbelden druk en maakten alsmaar grapjes over de bijtjes en de hommels, die honing bij hen kwamen halen. Er Was ook een schitterend vlindertje in het tuintje, maar dat sprak niet met de bloemen. Tenminste, haast niet. Waarom niet? Omdat dat vlindertje erg verwaand was. Weet jij, wat zij tegen de bijtjes en de bloemetjes durfde te zeggen? Dat ze veel en veel voornamer was dan zjj. ..Daar snap ik niets van", bi mde een dikke hommel te.-;en haar. „Dat je me niet mooi vindt, nou ja, vooruit, maar die bloeme tjes, die zijn toch even mooi als jij. Kijk eens naar dat paarse viooltje, naar die sneeuwwitte dahlia's en die rose„Houd op, houd op", riep het vlinder tje, „je begrijpt er niets van. Daar gaat het hele maal niet om". „Zo, waar gaat het dan om? Het is, omdat ik, ja, omdat ik al eens iets anders geweest ben", probeerde de ver waande vlinder uit te leg gen. Maar niemand be greep er iets van, behalve Jan de Wind, die stilletjes tussen de bladeren en de bloemen blies. Het leek wel of Jan de Wind lachte. „Ja zeker", vertelde hij de bloemen en de bijen toen, „het vlindertje is vroeger iets anders geweest. Vroe ger was het een rups en toen die rups een poosje in een klein buisje gezeten had, veranderde het op geweest ben en dat ik elk ogenblik weer iets anders kan worden als ik wil?" Neen, dat wist het vlin dertje niet en dat geloofde het ook niet. „Ik zal het je bewijzen", bromde Jan de Wind, „zullen we soms wedden? Als jij wint, mag je met me mee op reis. Dan zal ik je de wonder lijkste dingen in de vreemdste landen laten zien, maarals ik win. BRUSSEL, 24 Juni Reeds in 1947 is van Waalse sijde bij hef Belgische parlement een voorstel ingediend tot wijziging van de Grondwet in verband met de invoering in België van een federalistisch regeringsstelsel. Op dat tijdstip werd het voorstel echter niet ontvankelijk verklaard, daar een wijziging van de constitutie tijdens een regentschap op dat tijdstip was Prins Karei nog regent bij de Grondwet is verboden. Nu deze belemmering is verdwenen, hebben de socialistische Waalse Kamerleden van Belle en Merlot opnieuw een voorstel tot herziening van de Grondwet ingediend. \A/nldn nrhion -rir-h zamenljjke arbeid van Walen en yy Ulcll UtfilCfl ZICH Vlamingen en verklaren, dat als li in een degelijke formule voor het ..bSdfGIQCl federale stelsel slechts die kan erkenning van twee voikenkun- d'£e gemeenschappen: de Waal- se en de Vlaamse, alsmede van I drie territoriale groepen: Wallo- nië, Vlaanderen en Brussel. 2. Instelling van een Waalse en een Vlaamse Kamer van Volksvertegenwoordigers, die elk ruime culturele, economische en sociale bevoegdheden zullen heb ben. 3. Vrije keuze voor de inwo ners van de Brusselse agglome ratie of zij zich als Vlaming of Waal willen beschouwen. 4. Instelling van een Algemene Raad voor het federaal gebied van Brussel, die over beperkte bevoegdheden zal beschikken en 5. Een vertegenwoordiging op gelijke voet van de Walen uit Wallonië en de Walen uit Brus sel enerzijds en de Vlamingen uit Vlaanderen en die uit Brussel anderzijds in een over koepelend Federaal Parlement. In de toelichting wordt er ver- Ier op gewezen, dat het parle ment door het aannemen van de wet tot verhoging van het aan tal volksvertegenwoordigers en senatoren indertijd de parlemen taire meerderheid heeft bezorgd ran de vertegenwoordigers van de Vlaamse gemeenschap, die alous een bevoorrechte positie i.meemt tegenover Wallon.ë, dat tot een blijvende minderheid verd gedoemd. zekere dag in een vlinder". „Maar dat gaat toch altijd zo", stoven de bloemen op, „elke vlinder is toch een maal een rups geweest, moet dat kleine vlindertje daar zo verwaand om zijn? Het is gewoon om te lachen". Het opschepperi ge vlindertje werd vast en zeker rood van veront waardiging, maar dat kon je bij al haar kleuren moeilijk zien. „Zoiets is helemaal niet om te lachen", zei ze beledigd, „zijn jullie vroeger wei eens een rups of iets an ders geweest? Neen, jul lie waren altijd een bij, een bloem of een hommel. Wel nu, dan ben ik toch zeker meer". Bij die woorden kreeg Jan de Wind een mooi idee. „Ssssssst, tut- tuttut", suisde hij tot het vlindertje, „je vergeet mij, je vergeet my helemaal juffertje. Weet je niet, dat ik al heel vaak wat anders moet je ophouden met die opschepperij en voortaan vriendelijk zijn en niet zo verwaand tegen de bloe metjes". „Top", antwoord de het vlindertje eigen wijs, „die weddenschap neem ik aan. Je kunt toch niets anders worden. Jij bent Jan de Wind en daar mee uit". Doch wat deed die slimme Jan de Wind? Hij wachtte tot het avond en het donker was. Toen ging hy naar de waslijn in het tuintje, waaraan het wasgoed van die dag in het zonnetje gedroogd was. Er was een jurk bij, een overhemd, een sok en een kous. „Floep", zei de wind ineens, en daar zat hij al in het overhemd. Het hemd werd al dikker en dikker, en op het laatst begon het vrolijk met de armen te zwaaien. „Wie is dat", vroeg het verwaande vlindertje, wat angstig en alle bloemen zeiden tege lijk: „Dat is Jan de Windl! Kijk nu is hij een been,! zie je wel?" Op dat ogen blik was Jan de Wind net in de kous gekropen en ook die blies helemaal op. Even later zat hij in de jurk en het vlindertje keek een beetje verschrikt toe, hoe Jan de Wind als een dikke dame aan de waslijn bengelde. Het laatst vloog Jan de Wind in de sok. „Kijk eens, een voet", riepen de bloemen, „een voet. Zie je hoe hij heen en weer wipt?" „Ja", antwoordde het vlindertje bedeesd, „ik zie het". Toen vond Jan de Wind het ge noeg. Hy liet het wasgoed met rust en ging op het vlindertje toe. „Zie je nu, dat ik een paar keer van gedaante veranderd ben?" vroeg hij. „Ja", zei het vlindertje, „je bent heel knap, Jan de Wind". „En toch is hij niet verwaand", riepen de bloemen", zie je dat ook?" Ja, ja, „wilde het vlin dertje weer verlegen ant woorden, maar zij moest plotseling heel erg geeu wen. Het was ook zo Iaat met die weddenschap! „Leg haar maar gauw on der de bloemetjes te sla pen", raadde Jan de Wind een paar grote hommels aan, „dan is ze morgen weer helemaal uitgerust. Enzij zal de belofte van de weddenschap wel houden, dat verzeker ik jullie". „Dat geloof ik ook" riepen alle bloempjes toen, „het vlindertje zal voortaan niet meer ver waand zijn". En zij lach ten vrolyk, tot zij zelf ook in slaap vielen, vermoeid van het vele, dat die dag gebeurd was. Verder wordt verklaard, dat Wallonië thans onderworpen is aan een Vlaamse meerderheid, die ernaar streeft haar eigen op vattingen op te dringen. Het on derwijs in de Franse taal in Wal lonië acht men ontoereikend, terwijl men zich voortdurend be dreigd acht door de invoering op eigen bodem van een tweetalig heid, waarvan men de noodzaak niet aanvoelt. De Walen zyn, aldus de toe lichting, verder van oordeel, dat het stelsel der gezinstoelagen zich tegen Wallonië keert en het her stel verhindert van het demogra fisch evenwicht tussen beide be volkingsgroepen. Tenslotte wordt er nog op gewezen dat de voor naamste posten in de ministeries en halfambteiyke instellingen be kleed worden door Vlamingen. Intussen is ook een Vlaams Comité voor Federalisme opge richt, dat dezer dagen een rond schrijven aan alle parlements leden heeft gericht, waarin wordt verzocht een opbouwende hou ding aan te nemen tegenover het Waalse voorstel. DE DOKKUMSE MEISJES GEWROKEN 's GRAVENHAGE, 24 Juni. De Hoge Raad heeft vandaag uit spraak: gedaan in de zaak tegen de uitgever van prentbriefkaar ten W. H„ die een foto openbaar maakte van twee meisjps in bad- costuum uit Doikkum, zonder dat voor die openbaarmaking toe stemming was verleend door de betrokkenen. De Rechtbank te Amsterdam veroordeelde H. tot f 50 boete subs. 50 dagen hech tenis. De Hoge Raad heeft een beroep van H. tegen dit vonnis verworpen. HAAGSE ACADEMiEPRIjS VOOR ZEVEN KUNSTENAARS 's GRAVENHAGE De jaar lijkse Academie-prijs van de Haagse Academie voor Beelden de Kunsten is voor 1952 aangebo den aan een zevental kunste naars: Ank van der Moer. toneel speelster. Hendrik Andriessen, componist, Janny van Wering, clavecim'beliste, Toon Hermans, kleinkunstenaar, Sonja Gaskell, danseres. Ed. Hoornik, letterkun dige en Mari Andriessen, beeld houwer. ven wenst terug te keren, nu het grootste werk van zijn carrière: de nationalisatie van de olie-in dustrie en het uit Perzië zetten van de Britten voltooid is. Toch heeft men de indruk, dat hij nog niet wil heengaan, nu zijn land in grote moeilijkheden verkeert en het olievraagstuk nog steeds niet geregeld is. Het is geen geheim, dat er een groeiend verzet bestaat tegen zijn politiek onder de parlementsle den en in financiële kringen. GEEN PENSIOENRECHT VOOR MR. THOMASSEN 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. Overeenkomstig de conclusie van de Commissie voor de Verzoek schriften heeft de Eerste Kamer hieden beslist, dat geen gevolg kan worden gegeven aan het ver zoek yan mr. A. M. P. Thomas sen, oud-burgemeester, wonende te 's Hertogenbosch, om in zijn pensioenrecht te worden hersteld. arriveerde eergisteren het 7.000ste schip van dit jaar in Rotterdam. Het was het 7142 brt. metende ss „Kingsbridge" dat ligplaats nam in de Maashaven is de uitreiking van de zilveren anjers die door Prins Bernhard zou geschieden, uitgesteld tot in de tweede helft van September, zulks in verband met de ziekte van enkele candidaten voor de zilveren anjers 1952 werd een 40-jarige bedrijfsleider van een Amsterdamse groothan del in tabaksartikelen aangehou den en ter beschikking van de Justitie gesteld. Verschillende malen wees de balans een tekort aan goederen aan. De bedrijfs leider heeft bekend het geld voor zichzelf te hebben gebruikt is de voetgangerstunnel te Was senaar aanbesteed. Er waren 27 inschrijvers waarvan de N.V. Prori te Wassenaar de laagste inschrijver was voor een bedrag van f77.800; hoogste was aanne mer Christiaanse uit Amsterdam voor een bedrag van f95.000 zal Kroonprinses Beatrix, die op 2 Juli de opening zal verrichten van de Nederlandse miniatuur stad Madurodam, vergezeld zijn van Prinses Irene die in tegen stelling met Prinses Beatrix geen officiële taak heeft.... zal de Nederlandse Ver. van Postzegelhandelaren op 30 Juni en 1 Juli a.s. een internationale handelaarsbeurs te Utrecht orga niseren DOOR HET VENSTER Schrikwekkend zal de Heer zijn voor zondaars en ver stokte harten, die nu roemen op hun misdaden en zeggen, nu de rozen hen op de schoe nen groeien: Jaweh ziet het niet eens, de God van Jacob merkt het niet eens. Maar God zal ook voor hen komen op een onvoorzien uur en ge vangen zullen zij worden in de strikken van al hun on gerechtigheden. En evenals dieven, die betrapt zijn, be schaamd staan, zo zullen zij beschaamd worden op hun tijd. Het oude spreekwoord: Gods molen maalt langzaam, maar fijn, grijpt terug op het psalmvers, dat we vandaag willen overwegen: Jaweh, gij lacht de zondaars uit en drijft met al die trotsaards de spot. SACERDOS gen als ei^ ftrekken uitvoeren in gemiddeld 1/8 seconde meer gecompliceerde als vermenigvuldigen en Jelen in 1/2 seconde. Het geheugen kan ruim tweeduizend (grote) getallen bevatten. De jang van zaken is de volgende: Een probleem wordt eerst door wiskundige analyse op een 'oor de berekening geschikte vorm gebracht en in een zekere code op een papierband ge- lonst. Deze band wordt door de machine „ingelezen". De machine verricht daarbij auto- natisch alle nodige omvormingen als overgang van tientallig op tweetallig stelsel en derge- ijke en bergt het programma in zijn geheugen op. Zodra dit gebeurd is, begint de machine ïutomatisch het programma af te werken en alle behaalde resultaten met behulp van een door de machine zelf electtisch gedreven schrijfmachine uit te schrijven. Als het pro gramma is uitgevoerd, stopt de machine automatisch. De ARRA is de eerste rekenmachine van dit soort, welke in Nederland is voltooid.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3