NOG EENS: DE UITSLAG Vervoersprobleem rond Bergen wordt dit najaar weer actueel Drink g Elierya als 't „jonge moet zijn BERGENSE APOTHEEK De kabinets formatie ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuw te kiezen K.V P. bestuur wacht omvangrijke taak Dodelijk ongeval AGENDA w Railverbinding noodzakelijk voor voortbestaan badplaats Lijvig memorandum van de gemeente Oeopend: L. E. Jacobs-Van Kooij, Scheidsrechtersdag in 't Veld naapüw smaak Exposities Bergense kunstenaars VOETBAL VOOR DE MISSIE Marktberichten PAGINA 2 VRIJDAG 27 JUNI 1952 ALKMAAR. In de drukte van de verkiezingsavond konden wij de tijd niet vinden voor een rustige nabeschouwing over de Alkmaarse stembus-uitslag. Daar kwamen wij eerst de volgende dag toe er» wij hebben eens na gegaan. hoe de Alkmaarse ge- gemeenteraad er uit zou zier», als deze cijfers eens voor de ge meenteraadsverkiezing gegolden hadden. Wij moesten er daarbij reke ning mee houden, dat de ge meenteraad. die wü volgend jaar gaan kiezen, niet uit 25, doch uit 27 personen zal bestaan. De kies deler wordt dus bii deling van het aantal geldige stemmen (21.770) door het aantal zetels (27) is 806. Bij de eerste toewijzing wor den zoveel zetels toegewezen als het aantal keren, dat de kies deler behaald wordt. In dat ge val zouden dus krijgen: K.V.P. (6754) 8 zetels P.v.d.A. (7615) 9 zetels A.R. (1404) 1 zetel C.H.U. 922) 1 zetel V.V.D. (2388) 2 zetels C.P.N. (1606) 1 zetel De K.N.P,, die de kiesdeler niet haalde, zou dus bij de eerste verdeling geen zetel toegewezen krijgen: wel echter bii de twee de toewijzing volgens het systeem van de grootste gemiddelden Bij eerste toewijzing zouden dus 22 van de 27 zetels zijn toe gewezen, zodat er nog vijf over bleven. Hiervan zouden wegens toet grootste gemiddelde (bij toe wijzing van het in eerste instantie behaalde aantal plus één) achter eenvolgens de C.P.N. (800) de V.V.D. (762) de P.v.d.A. (761). de K.N.P. (757) en de K.V.P. (749) elk nog één zetel hebben gekregen, zodat de Raad er als volgt zou uitzien: P.v.d.A. 10, K.V.P. 9, V.V.D. 3, C.P.N. 2 en A.R.. C.H.U. en K.N.P. elk 1 z&t&L* De P.v.d.A. zou dus ook bij de gemeenteraadsverkiezing de grootste partij zijn: dit zou ook het geval zijn, indien eens aan genomen zou worden, dat de stemmen thans op de K.N.P. uitgebracht bii de gemeente raadsverkiezing op de K.V.P. zou den worden uitgebracht die dan een stemcijfer van 7502 zou krij gen, waarmee zij nog onder dat van de P.v.d.A. zou blijven. Men houde hierbij echter in het oog, dat de gemeernteraads- verkieziog steeds een ander beeld geeft. De dwergpartytjes. die dit maal meededen, zullen er dain niet zijn, zodat die paar honderd stemmen over de verschillende partijen verdeeld raken. Of de K.N.P. volgend jaar met een eigen lijst voor de gemeenteraadsverkiezing uit komt, dient nog te worden afgewacht. Is dit niet het ge val,, dan kan de K-V.P., al heeft zij dan niet het hiiog- stf» stemcijfer, toch, evenals de P.v.d.A., op 10 zetels rekenen.. Ook de andere partijen kunnen een ander stemcijfer halen, dus ook door een hoger gemiddelde maar dan weer ten koste van een andere lijst voor een zetel tje meer in aanmerking komen. Moeilijke taak Zoals reglementair is voorge schreven, treden na de Tweede Kamerverkiezing alle KW.- bestuursinstanties af, dus ook het afdelingsbestuur, dat de laatste vier jaar voor de gang van zaken in de Alkmaarse afdeling van de K.V.P. verantwoordelijk was. De leden en daar zullen de Wel- ter-stemmers wel niet toe be horen (en dat is jamir/er) zul len het bestuur moeten kiezen, dat voor de volgende vier jaren de verantwoording zal dragen. Op de leden rust dus indirect de zelfde verantwoordelijkheid als op het bestuur. Dat er in do komende vier jaar iets zal moeten gebeuren In do afdeling, behoeft ons inziens geen betoog. Het bestuur, dat straks gekozen wordt, staat voor een moeilijke taak. Vooral als wii be denken, dat wii volgend jaar voor de gemeenteraadsverkiezing komen te staan. Dat eist van de afdeling activiteit, beleid en trouw. Er valt iets in te halen. Sinds 1949 toen de K.V.P. met do ge meenteraadsverkiezing 36 procent van de stemmen haalde, is het percentage steeds achteruitgelo pen; in 1950 (Provinciale Sta- DAM KAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR ALKMAAR De uitslagen van de vijfde ronde luiden: Hoofdklasse: N. OudM. He- mek 02; J. MekkenP. Booy 2—0. Eerste klasse: D. StamJ. Zijp 02; M. A. LangrasP. Smole- naars 02; J. JornaM. J. Lan gras jr 11: J. JornaJ. Zijp 11; W. Piederiet—L. Verver 1—1. Tweede klasse: P. de Wijn-—C. Bijwaard 11: T. Korn—N. Vis ser 11; T. Korn—N. Lengers 1—1. De standen zijn thans: Hoofdklasse: M. Hemels J. Mekken M. Oud F. Slot N. Oud Tli. de Haas P. Booy Eerste klasse: M. J. Langras jr L. Verver P. Smolenaars J. Zijp D. Stam D. Kiewitt J. Schuit W. Piederiet J. Jorna M, A. Langras Tweede klasse T. Korn P. de Wijn N. Visser C. Bijwaard N. Lengers 5 3 2 0 8 5 2 3 0 7 3 0 3 0 3 3 1 1 1 3 4 1. 1 2 3 3 0 2 1 2 5 0 2 3 2 5 3 2 0 8 5 3 1 1 7 4 2 2 0 6 4 1 3 0 5 4 2 0 2 4 4 1, 1 2 3 4 1 1 2 3 5 1 1 3 3 5 0 3 2 3 4 1 3 2 4 1 3 0 n 4 1 2 1 4 4 1 2 1 4 4 1 2 1 4 4 1 1 2 3 ten) tot 33.8 procent en ditmaal tot 31.1 procent. En dat, terwijl het katholieke kiezerscorps door de bevolkingsgroei eerder voor een stijgend percentage in aan- werking zou komen! Laten wij hopen, dat ons kie zerscorps straks eensgezind naar dP stem/bus van 1953 op zal trek ken, zodat wij in het gemeente lijk bestel de plaats zullen inne men, die ons toekomt. En na do gemeenteraadsverkie zing gaap wij ons weer voorbe reiden voor de Statenverkiezing in 1954 er» de Tweede Kamerver kiezing van 1956. Daarmee mag men niet wachten tot het elfde uur. Ook op dit punt beeft een afdelingsbestuur een leiding gevende en stuwende taak. Ons kiezerscorps zal meer ge-interes- seerd moeten worder» voor de politiek. Dat is in het verleden te weinig geschied. Ook de leden zijn op dit punt tekort geschoten. Onder de 757 Welter-stemmers zijn zeker tal van' (oud-)K.V.P.-leden geweest, die, dit mogen wij veilig vast stellen, in hot verleden maar bit ter weinig wellicht in het ge heel geer» belangstelling voor de plaatselijke politiek eu voor de politieke activiteit in de afdeling aan den dag gelegd hebben. Tal van Welterianen zagen wii nooit op een afdelingSbiioenkomst, waar zij toch in eerste instantie hun invloed op de gehele poli tiek behoren aan te wenden. En wii vragen ons af, of die genen die in bet verleden nooit geprobeerd hebben in de K.V.P. hun politieke inzichten tot gel- dng te brengen, wel het recht hebben, om op een dissidente lijst te stemmen. Wij menen deze vraag ontkennend te moeten be antwoorden. Laten degenen, die dit aangaat dit eens rustig overwegen. Tenslotte zouden wij het demis sionair bestuur in overweging willen geven, niet te lang te wachten met het uitschrijven van de vergadering, waarop het be stuur voor de komende periode benoemd moet worden. ALKMAAR. Vanmorgen om 9 uur is een zekere W. uit de Uitenbosstraat door een vracht auto van de firma Boon uit IJmuiden aangereden en gedood. Het stoffelijk overschot is naar het Centraal Ziekenhuis overge bracht. Bioscopen: HARMONIE: Er kan nog meer bfj. VICTORIA: Een Amerikaan in Parijs, 18 jaar. CINEMA AMERICAN: Cir- cus Arena, alle leef tijden REX: Legershow in Tokio. 18 jaar. APOTHEKEN: Van heden avond 6 uur af voor spoedgevallen geopend: Apotheek „de Bever" Em- mastraat 36, Apotheek P. J. Meurs. TENTOONSTELLINGEN: KCB Bergen: Werk van H. v.d. Idsert, t/m 27 Juni (ge opend: 1012.30, 14-30 17.30 en 2022 uur. Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koelman (1012.30; Victory: 8 uur: Jan Brusse over de Wijsheid er» de Kan, PASSAGE-BUREAU GEOPEND VOOR SCHEEP- EN LUCHTVAART Speciale service voor emigranten ALKMAAR De Fa W. A. Hesta en Co te Amsterdam, die zich heeft gespecialiseerd in de verzorging vgn alle boekingen voor scheeps- en vliegtuig-passa ge, heeft ook in Alkmaar een kantoor geopend, waar passage- biljetten verkrijgbaar zijn. Het kantoor is tevens een agentschap van de Stoomvaart Maatschappij Nederland terwijl er ook voor andere maatschappijen geboekt kan worden. Binnenkort kan ook voor verschillende luchtvaart maatschappijen in Alkmaar wor den geboekt. Thans geschiedt dit nog, zonder extra voorzieningen echter, via het hoofdkantoor te Amsterdam. Waar er in handels- en indus trie-kringen een behoefte aan een dergelijk kantoor bestond voorheen was men altijd op Am sterdam aangewezen betekent de opening van het kantoor ze ker een aanmerkelijke verbete ring. Ook worden er op het kan door reisplannen gemaakt voor grotere reizen. Wat echter vooral de kop van Noordholland betreft: op het kan toor kunnen alle emigranten te recht die moeten boeken voor passage naar het land van hun keuze. Het is, in de laatste etappe op weg naar het nieuwe vader land, voor velen het contact adres, terwijl de vertegenwoordi gers de emigranten ook thuis be zoeken om hen met raad en daad bij te staan wat de verzorging van hun reis betreft. Ook de ex peditie van goederen wordt door het kantoor van de Fa Hesta verzorgd. Bij de opening Donderdagmid dag werd er uit kringen van han- dei en industrie veel belangstel ling betoond. Wij zagen vertegen woordigers van de Kamer van Koophandel, de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en het Gewestelijk Arbeidsbureau. Advertentie) \s pa* per liter excl. fles Die ..W^e 'eest i" Uw glas t Uit de distilleerderijen van de Erven Lucas Bols, Amsterdam - Schiedam JAARVERSLAG 1951 ROCHDALE ALKMAAR De Woning bouwvereniging heeft dezer da gen het verslag over 1951 uitge bracht. Met voldoening wordt in herinnering gebracht de geschie denis rond de bouw van het eer ste complex woningen, dat de woningbouwvereniging na de oorlog kon zetten. Aan de eerste steenlegging werd een officieel tintje gegeven door de aanwe zigheid van B, en W. en enkele andere autoriteiten van de ge meente. Helaas, zo wordt gezegd, was het niet mogelijk, om deze woningen nog voor het enide van het jaar 195i bewoond te doen worden. De bouw van de wonin gen zelf verliep vlot, doch de af werking liet wat op zich wachten, zodat het 1952 werd, eer de wo ningen konden worden bewoond. Inmiddels is men begonnen aan de bouw van een tweede com plex van 75 woningen aan de Coornhertkade, Evertsenplein en Marnixstraat. Van deze woningen zal slechts een klein gedeelte aan leden kunnen worden toegewezen omdat het overgrote gedeelte voor de industrie beschikbaar moet worden gesteld. Onderhoud Van de gelegenheid om te spa ren voor het doen uitvoeren van binnen-schilder- en/of behang- werk, wordt steeds meer gebruik gemaakt. Het gevolg hiervan is, dat in de winter veel meer bin nenwerk is uitgevoerd dan in vo rige jaren. De bewoners hebben dit voordeel met het sparen, dat het uitgevoerde werk direct kan worden betaald, terwijl het bo vendien het bestuur veel werk bespaart om het geld binnen te krijgen. De balans per 7 Jan. j.l. sluit in bezittingen en schulden op een bedrag van 2.236.245,48. De winst- en verliesrekening over 1951 (tot 8-1 -'52sluit op een bedrag van 11.680,23.De vereni gingskas sluit over het jaar 1951 op een bedrag van 9111,48. Raadsvergadering op 18 Juli ALKMAAR Het ligt in de bedoeling van de burgemeester om op Vrijdag 18 Juli a.s. te 14 uur een raadsvergadering te be leggen. Er moest deze keer wor den afgeweken van de normale vergadering, aangezien op Don derdag 17 Juli a.s. het jubileum wordt gevierd van het St Elisa beth Ziekenhuis, waarbij de bur gemeester en een groot aantal raadsleden aanwezig zullen zijn. DE FRANSE AVOND In het Victory-hotel ALKMAAR Voor de Franse avond, die onder auspiciën van de boekhandel Zwaan en de Fa Kraakman op de platte Stenen- brug om 8 uur in het Victory- hotel zal worden gegeven, zijn nog verschillende kaarten be schikbaar, welke bij de organise rende firma's verkrijgbaar zijn. Zoals wij reeds vermeldden, zal deze avond verzorgd worden door Jan Brusse, de radio-reporter en het Musette-orkest van Annio de Moor. In het kader van de opheffing der onrendabele spoorlijnen, zoals door de directie van de Nederlandse Spoorwegen reeds geruime tijd wordt gewenst, wordt ook de beëindiging van de dienst op de spoorlijn AlkmaarBergenBergen aan Zee als noodzakelijk beschouwd in het saneringsproces van het spoor weg-bedrijf. Waar hier echter grotere belangen op het spel staan, heeft het gemeentebestuur van Bergen, daarbij gesterkt door de wens van vrijwel de gehele dorpsgemeenschap en van tienduizenden vacantiegangers, gemeend, zich ernstig tegen de door de Spoorwegen geopperde plannen te moeten verzet ten. Dit werd reeds eérder gedaan, doch nu de plannen rond de opheffing van de spoorlijn weer in een actueel stadium schijnen te komen, heeft het gemeentebestuur zich in een uit voerig memorandum tot de minister van Verkeer en Water staat gericht en tevens een beroep gedaan op het Provinciaal Bestuur en de directie der Nederlandse Spoorwegen teneinde gezamenlijk te komen tot een oplossing van het verkeerspro bleem rond Bergen. In het lijvige memorandum gaat de gemeente Bergen uit van de stelling, dat het vervoersprobleem in deze gemeente niet alleen moet worden bezien vanuit verkeers technisch oogpunt, doch dat men de oplossing moet zoeken in ver band met de functie, die Bergen als nationaal recreatie-oord en specifieke familie-badplaats ver vult. Bergen is een plaats, die vrij wel geheel ingesteld is op vreem delingenverkeer. Hierop dient dan ook de oplossing van het ver voersprobleem te worden inge steld Wa... huidige tramverfiinding zou er hoge kosten met zich mee zou brengen, kunnen voldoen aan de vervoersbehoefte. Daarbij komt dan tevens nog, dat de bestaande wegen een dergelijke drukke bus dienst onmogelijk zouden kunnen verwerken, nog afgezien van het feit, of er in het hoogseizoen vol doende reserve-bussen beschik baar zouden zijn. Het aanleggen van nieuwe, bre dere wegen zou het dorp Bergen bovendien in tweeën doen split sen, waardoor de aantrekkelijk heid van het rustieke dorp ern stig zou worden geschaad. Deze oplossing wordt dan ook door de gemeente van de hand gewezen. Tram dient verbeterd De enige mogelijkheid tot een rustig en op gezette tijden intens vervoer, kan alleen de railver binding bieden. Waarbij echter Want bij de opheffing van de huidige tramverbinding zou er voort)p~ dient te staan, dat deze Ldaad T railverbinding dan ook aan alle, ontstaan, hoofdzakelijk i-Bei voor de verbinding Bergen-Bergen aan Zee. Tussen deze beide plaatsen immers, die geheel op elkaar zijn aangewezen, bestaat buiten de bestaande railverbinding, geen enkele goede verbinding. De be staande wegen, die in sterke mate deel uitmaken van het natuur schoon, waarom de gemeente in heel het land zo'n bekendheid geniet, zijn ten enenmale ontoe reikend om een frequente bus dienst te kunnen verwerken. Tram onmisbaar Bovendien heeft het vervoer middel tussen Bergen en Bergen aan Zee, de tram dus, een bij zondere functie. Het is de tot nu toe onmisbare schakel geweest tussen de badplaats en de dorps kern, die op „een afstand van rond 5 km vaneikaar liggen. In Bergen-Binnen verblijven de meeste logeergasten, die overdag Bergen aan Zee frequenteren. Ruim 90 pet. van de totaal be schikbare logeerrulmte, rond de 5000 bedden, bevindt zich in Ber gen-Binnen. Dit brengt mee, dat van een goed vervoer tussen deze beide plaatsen het al dan niet bestaan van de gemeente Bergen als vacantie-oord afhankelijk is, Het publiek is op gezette tijden afhankeiyk van de tram. In een uur of anderhalf tijds moeten iedere dag tweemaal rond de 1500 a 2000 personen tussen beide plaatsen vervoerd kunnen worden Een eis waaraan de tram, met soms tien en twaalf wagons ach ter een machine, wel en de bus niet kan voldoen. Of men zou een meer frequente busdienst moeten exploiteren, die toch al tijd het nadeel van wachten en queu-vorming bij de eindpunten zou opleveren. En dit zou aan de aantrekkelijkheid van Bergen als recreatie-oord onnoemelijke scha de berokkenen. Geen wegen voor busdienst Bij opheffing van de tram zou de busonderneming, die in dit gebied de concessie heeft, do NHADO, onmogelijk zonder het bijhuren van bussen, hetgeen zeer Advertentie) M KONINKLIJKE NEDERLANDSE MAATSCHAPPIJ TER BEVORDERING DER PHARMACIE N.V. VERENIGDE NEDERLANDSE APOTHEKEN APOTHEKER Aangesloten bij Ziekenfondsen en Rij ksverzekeringsbank Breelaan 17 Bergen (Nh.) Tel. 2236 Faillissementen ALKMAAR B. Vos, meubel maker, Alkmaar, J. v. Scorelkade 72. Rechtercommissaris: Mr N. J. Alblas: Curator Mr H. Lesterhuis. C. G. Schutter, Schilder, Alkmaar Bergerweg 12. Rechtercommissa- r R. W. J. C. v.d. Wall Bake, ris Curator Mr C D, Theys. Burgerlijke Stand Pe- van ALKMAAR. Geboren: trus Sj. A., zn. van P. S. Langen en M. J. C. van Dijk; Johannes W. H„ zn. van J. W. H. van Houten en A. E, Dekker; Aaltje, dochter van J. Langen- berg en J. G. van Binsbergen. Ondertrouwd: Cornells J. Koe- semans en Margaretha Hadolt; Jan Buning en Hermina H. Es- veldt. Overleden: Elisabeth M. L, Koch, 79 jr. Assyriologen-congres naar de Kaasmarkt ALKMAAR Op Vrijdag 4 Juli, in de loop van de ochtend, zullen de deelnemers aan het In ternationaal Congres van Assy- rioloeen, dat van 28 Juni tot 4 Juli te Leiden wordt gehouden, naar Alkmaar komen om de kaasmarkt te bezoeken. De con gressisten zullen op het stadhuis worden verwelkomd te 11 uur. Het ligt voorts in de bedoeling, dat de deelnemers aan het con gres een excursie door Noord holland maken. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Arie zv G. M. Steenis en A. F. de Weerd; Stephanus A. A., zv G. F. Houtenbos en L. B. Giintert; Cornells M„ zv Y. J. Termaat en C. M. Admiraal. Gehuwl: Barnardus J. R. Kouwen en Geertje Zandbergen. vandaag de dag te stellen eisen, moet kunnen voldoen. De oplossing zou zijn het ex ploiteren van een góede, snelle dieseltram, waarbij de tram dan min of meer een monopolie-posi tie zou moeten krijgen. Ook de frequentie van een dergelijke tram zou moeten worden opge voerd. Terwille van een meer lonende exploitatie zal de bevol- R.K. HANDBAL Zondag organiseert het Dis trict Noord van de R.K.N.H.B. een technische dag voor haar scheidsrechters. Dank zij de be langeloze medewerking van de vereniging V.Z.V., die haar ter rein voor dit doel beschikbaar stelde, is de technische commis sie van het District in staat ook haar aandacht te besteden aan het „probleem" scheidsrechter. Immers nog meer dan bij elke andere bond, bestaat ook bij de jonge Handbalbond dit probleem. Ook zij heeft te kampen met een tekort, maar daarnaast staat het niet weg te cijferen feit, dat aan de kwaliteit ook nog wel het een en ander te doen valt. Hieraan treft niemand schuld. Het is immers niet te verwachten, dat na een vierjarig bestaan, al een alround corps zal bestaan. De dames en heren scheids rechters weten dit ook, maar ver heugend is het dat het gehele corps van goede wil is en „con amore" wil medewerken aan de pogingen van de T.C. om de kwa liteit omhoog te werken. Het programma van deze dag luidt als volgt. Om 12 uur opening bij Slijker- man, alwaar de heer van Velzen eerst een theoretische beschou wing zal geven over de wijzigin gen en laatste authentieke uitleg van de internationaal gangbare spelregels. Hierna volgen de wedstrijden, waarbij de scheidsrechters telken male elkander zullen afwisselen, terwijl via de microfoon aan de fluitisten aanwijzingen zullen worden gegeven. De andere can- didaten zullen volop de gelegen heid hebben met de T.C. over de gemaakte opmerkingen van ge dachten te wisselen en hun in zichten in de toepassing van de spelregels te verhelderen. Dank zij de medewerking van alle verenigingen en de betrok kenen belooft deze dag, die reeds eerder wegens weersomstandig heden moest worden afgelast, een stap in de goede richting te wor den en het doel: een beter scheidsrechterscorps, belooft be reikt te worden. Ook voor de spelers van hand bal valt veel te leren. Wie im mers durft met de hand op het hart te verklaren, dathij of zij de spelregels volkomen onder de knie heeft? Naast dit leerzame, dat reeds een bezoek rechtvaar digt, staan er ook nog aardige wedstrijden op het programma. 12.30 Con Bio-V.I.O.S. 13.15 Con Zelo-St. Victor. 14.00 Hugo Girls-F.S.A. 2. 14.45 Geel Zwart-F.S.A. 15.30 V.Z.V.-Dames scheids- rechtsters. 16.30 Scheidsrechters Kop van N. Holland-West-Friesland. Het geheel wordt opgeluisterd met muziek, zodat, wanneer de weersomstandigheden willen me dewerken, een gezellige dag mag worden verwacht, K.S.V.-nieuws HEERHUGOWAARD Zater dagavond 7 uur speelt K-S.V, 1 thuis tegen Reigerboys 1 voor de S.U.W. Jubileumbeker. K.SV. staat op de bovenste plaats en zal zeker proberen zich te handhaven. Wie dus Zaterdagavond een span nende en mooie wedstrijd wil zien gaat naar het K.SV. terrein, des avonds om 7 uur. VERVOERSPROBLEEM BERGEN GEKOPPELD AAN VERKIEZINGEN De acties, die in de ge meente Bergen voor het be houd van de tram werden ondernomen, vallen, toeval lig?, samen met de verkie zingen. Tijdens de verkiezingen voor de leden van de Pro vinciale Staten op 26 April 1950 werd er in Bergen een referendum gehouden onder de voor- en de tegenstanders van het behoud van de tram. Er werden toen 4346 stem men uitgebracht waarvan er 4175 vóór het behoud van de tram pleitten. Er bleken 65 stemmen van onwaarde te zijn, terwijl 106 stemmen zich voor opheffing van de tram uitspraken. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. VRIJ WARM Over hett algemeen weinig be wolking en droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen zuid en west, Vannacht iets minder koud. Morgen over dag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. king van Bergen zich dan ook, meer dan voorheen het geval was, op de tram moeten oriënteren. Aanbevolen wordt in het me morandum, de baan en de gebou wen door een dochtermaatschap pij over te laten nemen en te laten exploiteren. Daarbij zou de gemeente Bergen, op nader te bepalen wijze, willen participië- ren, zo dat noodzakelijk mocht zijn. Ook een slechts tot de zo mermaanden beperkte exploitatie van een verbeterde tramdienst acht de gemeente Bergen aan vaardbaar. Resumerende komt het ge meentebestuur van Bergen tot de conclusie, dat het behoud van een verbeterde en gemoderniseerde tramdienst voor het voortbestaan van de gemeente als vacantie- en recreatie-oord ten enenmale nood zakelijk is. Over de wijze waarop deze dienst zal moeten worden geëxploiteerd is de gemeente steeds bereid met de daarbij be trokken instanties overleg te ple gen. (Advertentie) INLEIDING VAN ANNIE SCHMIDT BERGEN Onder auspiciën van het Kunstenaarscentrum Ber gen, zullen van 28 Juni tot en met 18 Juli a.s. 10 dames, werkende leden, haar werk exposeren. Tekeningen en grafiek, ontwer pen voor illustraties en versiering, knipprenten naald- en smeedwerk zal te zien zijn van de dames: Ellen Buys, Clara Colnot, Miep Dehé, Rie Kooyman, H. v. d. Laan- Bosch, U. Postma-Sinzheimer, M. Pot-van Regteren Altena, E. Riets- ma-Valenga, M. Snapper-Blocn, en Marycke Visser. Deze exposanten die haar ten toonstelling de naam gaven „Eva in het centrum", vonden Mevrouw Annie G- M Schmidt bereid deze expositie in te leiden, wier be schouwingen zeker een charmante ouverture zullen zijn voor de gra- cieuse, harmonische groepering van zo uiteenlopende kunstwer ken. De opening vindt plaats in de danszaal van de „Rustende Jager" morgenmiddag om 4 uur. Op uitnodiging van de stichting (Nijmeegs museum voor beelden de kunsten" houdt een aantal le den van het kunstenaarscentrum Bergen van 28 Juni tot en met 27 Juli in het Waaggebouw te Nijme gen een expositie van zijn werken, Aan deze tentoonstelling wer ken mee de Bergense schilders Rien Snapper, mevrouw J. W. Damsté-Peletier, Jan de Leeuw, mevrouw M. Pat-van Regteren Altena, J. M- Graadt van Roggen, Jaap de Carpenfier, Marycke Vis ser, Kees Jansen, David Kouwe- naar, Cees Boendermaker, Karei Colnot. Henk van den Idsert, Jaap Mooy, mevrouw J. Kouwenaar- Bijlo, mevrouw E. Reitsma-Valen- ga. Jan van Herwijnen, H. Vree den burgh, mevrouw U. Postma- Sinzheimer, Thijs Sterk. Tevens wordt er nog werk geëxposeerd van de onlangs overleden schilder Harrie Kuyten. Jongens en jongemannen ter bedevaart near Heiloo Zondag 29 Juni a.s. zullen de jongens en jongemannen van de parochie St. Jacobus de Meerdere uit Akersloot ter bedevaart gaan naar het Genadeoord van Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo. De minimum leeftijd voor deel name van de jongens is vastge steld op 15 jaar. De lopers zullen om half zeven vertrekken vanaf her Jeugdhuis; de fietsers om kwart over 7 vanaf 't Jeugdhuis. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren; Kati M dv W J Ploeger en J N vd Wulp. Ondertrouwd: Willem A P F L Last 22 j en Elisabeth M v Stra ten 19 j te Hoorn; Jan W de Man 32 j te Amsterdam en Eli sabeth L Windrich 23 j; Pieter Smit 35 j Den Helder en Anna M H de Haan 28 j. Gehuwd: I Groenveld en E Roggeveen. Overleden: Martinus Duin 64 j (te Medemblik St. Martinusgest.) GEEN AUDIËNTIE Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 1 Juli en Woensdag 2 Juli a.s. geen audiëntie verlenen. 's-GRAVENHAGE, 27 Juni In verband met de aanstaande regeringsvorming heeft H.M. de Koningin vanochtend ten paleize Voorhout in gehoor ontvangen de fractievoorzitters uit de 2do Kamer, de heeren mr. L. A. Donker (PvdA), prof. mr. C. P. M. Romme (KVP), dr. J. Schou ten (A.R.), H. W. Tilanus (CHU), mr. P. J. Oud (WD) en G. Wagenaar (CPN). BOTSING AAN DE OMVAL OUDORP. Donderdagmorgen omstreeks 11 uur reed de heer M. uit Heerhugowaard als be stuurder van een personenauto over de Provincialeweg naar Alk maar. Bij de wegsplitsing aan de Omval reed een personenauto, be stuurd door de heer L. uit Rotter dam, voor hem. De heer M,, die haast had, wilde bij de bocht naar de Nieuwe Schermerweg voorbij rijden, doch had er niet op ge rekend, dat de andere auto recht uit in de richting Omval zou rijden. De auto van de heer M. raakte de andere wagen aan de linkervoorkant, met het gevolg dat zijn auto kantelde en over de weg schoof. De heer L., die zijn auto door de aanrijding niet goed meer kon besturen, reed op zijn beurt tegen de gekantelde auto van de heer M. Beide wagens werden ernstig beschadigd, de auto van de heer L. moest worden weggesleept. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. De politie maakte proces-verbaal op. Aanbesteding HEERHUGOWAARD Dezer dagen had de aanbesteding plaats v<x>r de nieuwbouw van een: schafifclokaal-weilokaal-ibergplaats voor de Coöp. Zuivelfabriek Exel- sior te Heerhugowaard. De volgende heren hadden in geschreven: Jan Borst en Zn., Heerhugowaard f 30.350.00; D. Lamgedijk Heiloo f 33.900,00; Cor Botman Heerhu gowaard 35.520,00; L. H. Kamp, Heerhugowaard f 30.450.00; Cor Langedijk en zonen, Heerhugo waard f 35.400.00; firma Bruin Oudkarspel f 28.960 00; P. Schuit Langedijk f 29.625.00; P. Hes Lan gedijk 30.287.00; D. Hogewerf, Ursem f 31.950-00; S Kramer Avenhorn f 33.217.00; N. Borst, Spierdijk f 28.990.00; Gebr. Tuin *t Zand f 34.290.00; A. Boonsma, Smeek f 36.490.0Ó; J. Obdam, Hei- lo f 32.380.00; G. A. Boekei, Oude Niedorp f 35.158.00; v, Gorkum Sneek f 35.500 0Ó; P. Olie, Sneek f 36.875.00; Kops en zonen, Heiloo 29.400.00; C. v. Leer, Lippeshulzen f 33.750.00; K- Koopman, N. N.- dorp f 32.655,00. De begroting van de architect was 29.817.00. De laagste inschrijver was: Bruin te Oudkarspel voor f 28.960-00 H.H. WAARD-ZUID Zondag a.s. 29 Juni wordt op het gemeen tesportterrein een voetbalwed- stnjd gespeeld ten bate van de missie van Father S. Smit, die binnenkort weer naar zijm missie gaat vertrekken. Een missie kost heel wat geld. Pater Smit heeft mogelijk gedu rende zijn vacantie wat geld bij een weten te garen voor zijn mis sie, maar wij weten het wel, lang niet genoeg, want een missie kost veel geld. Welnu, a.s. Zondagavond om streeks zeven uur zal een elftal van D.A.S. spelen tegen het elftal van Pater Smit. In dit laatst ge noemde elftal spelen de vijf ge broeders Smit mee en nog énkele andere missie-vrienden. Het fan farecorps heeft zich spontaan be reid verklaard, de wedstrijd met muziek op te luisteren. Er woreïen dezer dagen door de leerlingen der V.G.L.O. aangeboden, waarop U vondag kaartjes een belastingkaartje krijgt. Alles is dus reeds bij voorbaat geregeld. Aan U de taak, pater Smit tevre den te stellen. ALKMAAR 27 Juni Aanvoer 46.000 kg; 14 stapels fabrieksbaas 2.03; 7 stapels boerenkaas 2.12; handel zeer stug. LANGEDIJK 210.000 kg aard. eerst. 10.3013; rode schot ten 14.80—15.50; doré 11.80 15.60; blauwe eigenh. 1416; driel. 7.40—10.60; klein 4.30— 7.30: 15.000 kg rode kool 14 15.90700 kg bospeen 8.5014.60; 500 kg bloemkool A 1 27.60 30.90. Nrd SCHARWOUDE 87.000 kg aard. eerst. 10.5013.90- doré 14.30—16.30; rode eerst. 15.50— 15.70; blauwe eigenh 16.30; bon ken 10.20—11.80; driel. 8.20—10; klein 5.8Ó—7.60; 100 kg zilvernep 35; 325 stuks bloemkool A li 29.50: A 2: 25. PURMEREND, 25 Juni Aardappelen, schotse muizen 11 16.30; kl. aard. schotse muizen 1115.80; slabonen m. dr. 140; slahonen z. dr. 125145; stam- snijbonen 86108; tuinbonen 21 24; peulen 90120; doperwten 36 56: hl. «blauwschokkers 6268; komkommers 1327; tomaten A 85; bloemkool 843; groene kool 1315; spinazie 1642: postelein 16: sla 28; andi,jvie 1226; ra barber 4—9; rode bieten 6Mi bospeen 1126; waspeen 1681; uien 1020; rode aalbessen 27— 62; zwarte bessen 60- klapbessen 1924; perziken 817; aardbeien 48—96.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4