Belgische aether-piraat in de greep van de recherche „De Duijnstee-krant" Neen, dat hadden we niet bedoeld"! 10 maanden: eis tegen arts die doodde uit medelijden Minister Lieftinck met de oers voor het laatst bijeen Financiën en Economie NIEUWE ENGELSE THEE-MELANGE Meningen van anderen Romme: De uitslag is donker! - „Pyrrhus- overwinning voor Weiter" - „Op één lijn met de P.v.d.A."die (volgens Parool) het gevoerde beleid met kracht moet voortzetten De doorbraak Zieke broer vroeg om dodelijke tabletten Kapitein mag een jaar lang niet varen heeft groot succes! Technicus van kustdienst gaf valse S.O.S.-berichten Noor wij vernemen Het Westen vraagt om antwoord Indonesische stemmen 15 mille buit van ieuadiae inbrekers DE BEURS VRIJDAG 27 JUNI 1952 VANZELFSPREKEND is er niemand in de commentaren van bladen en persoonlijke uitlatingen, die ontkend, dat de uitslag van de verkiezingen een groot succes is geweest voor de Partij van de Arbeid. Het Nederlandse volk, aldus het Haagse liberale Vaderland", heeft gekozen en hoe? De Partij van de Arbeid is ais grootste partij uit de bus gekomen." Prof. Romme schrijft in de „Volkskrant" een „sportieve gelukwens voor dit succes (en ontving daarop bereids een danktelegram van het P.v.d.A.- bestuur). Tegenover dit ongetwijfeld grote succes van de so cialisten moet, aldus de Nwe. Rott. Crt., het verlies van de K.V.P. worden geplaatst. Deze partij heeft juist in de overwe gende katholieke Kieskringen in opmerkelijke mate aan de so cialisten verloren Klaarblijkelijk, zo concludeert het Rotterdamse blad, „beeft de poging om een conservatieve aan een progressieve vleugel te kop pelen, tot een vertrouwenscrisis aan beide zijden geleid". „Niet bedoeld Dat is ook de mening van „De Tijd". Dit blad schrijft: „De wmst van de P.v.d.A. komt blijkbaar deels van de communisten, maar voor een ander deel van de KVP, wier kiezers in aanzienlijke ge- talen hun stem aan de candidaten van de P.v.d.A. hebben gegeven." Wat in katholieke kring ge vreesd werd is dus gebeurd. „De Maasbode", die prof. Duyn- stee gelegenheid gaf om zijn aan twee kanten onrust verwekkende critiek uit te dragen, constateert thans: „De aanzienlijke vooruit gang, die de KNP heeft geboekt, ging uiteraard ten koste van de Katholieke Volkspartij, die daar door haar positie van grootste partij heeft ingeboet en met een verlies van twee zetels op één lijn is komen te staan met de P.v.d.A." En de „Maasbode" raant als het ware de stukken bijeen, wanneer het concludeert: „De belangrijke winst van de P.v.d.A. heeft de positie van deze partij bii de ko mende kabinetsformatie zeer ver sterkt. Dat is natuurlijk allerminst de bedoeling van bedoelde groep kiezers in de KVP geweest, „Het was bun er om te doen de K.V.P. duidelijk te kennen te geven, dat zij een andere groe pering wenste. Hun actie heeft echter het averechtse ef fect gehad, dat de opschuiving naar rechits aan de ene kant door de opschuiving naar links aan de andere kant ruim gecompenseerd wordt...." Wanneer de op deze wijze uitlaat. Het donkerste. „Maasbode" zich uitlaat, kan het let verwonderen, dat de toon van pr'of. Romine in de „Volks krant" bepaald bitter is. „Een klein bedankje voor de uitslag zelf", aldus prof. Romme, „zal de P.v.d.A. juister aan andere katho lieken kunnen doen toekomen dan aan ons...." En verder: „Het donkerste is, dat de katholieken hun politieke positie van onbe twist grootste partij kwijt zijn. Bij de overwinning van de PvdA zinkt die van Weiter, overigens gebleven beneden zijn eigen mi nimum, om van welslagen te kunnen spreken, in het niet." Dit droeve resultaat van de onderlinge onenigheid van de katholieken constateert ook de N.R.C. aldus: „De K.V.P. heeft haar leidende positie voor het eerst sinds de invoering van het algemeen kiesrecht moeten prijs geven." WEL WAT VOORBARIG propa geert de P.v.d.A. de mening, dat het grote succes van de P.v.d.A. dat natuurlijk niet ontkend wordt, een bewijs is voor bet succes van de ..doorbraak". Dat lijkt ons ecihter, behalve voorba rig, ook principieel onjuist. Alge meen wordt ook in de commen taren van de versehillendp bla den, aangenomen, dat veel ka tholieke (arbeiders) en ook heel wat arbeiders, van protestants- christelijke huize, op de socialis tische partij hebben gestemd. In dit verband is de aanwas van de P.v.d.A. in het katholieke Zuiden inderdaad opvallend. Zii is ook veelbetekenend, naast de grote aanhang, welke de groep van Weiter hier heeft behaald, in verschillende raiions. Hier de monstreerde zich duidelijk de „reactie op de reactie"Maar om in deze afgedwaalde katho lieke stemmen een aanwijzing van het veldiwinnen van de door braak te zien, dat is overdreven en gaat veel te ver. De katholie ken die op de P.v.d.A. hebber» gestemd, deden dit zonder twii- fel uit verzet tegen de rechtse tendenzen in andere katholieke groepen, niet echter, omdat zii in de P.v.d.A.-doorbraa'k du plot seling zulk een groot vertrouwen zouden hebben gekregen. De keuze was een zuiver-opportunis- tiscbe. -ontleend aan de wens, om bepaalde belangen veilig te stel len, en, helaas menen wij ook wel, om zekere conservatieve tenderzen te laten voelen, dat de arbeiders óók anders kunnen, wanneer degenen, die Weiter aanhangen, de katholieke eenheid zo lichtvaardig ar> het spel zet ten. Het zou wellicht overdreven zj1n te zeggen, dat zich hier in de grond van de zaak een stukje klassestrijd heeft geopenbaard, maar een stukje „standen-strijd" en materiële belangenstrijd was het wél. Veel meer dan een be wijs van vertrouwen of geloof in de „doorbraak". Daar is geen sprake van. Of, wat zich dan wél geopenbaard heeft intussen zo prettige en opbouwende vooruit zichten biedt, is dan een andere vraag! Voorlopig wil het ons voorko men, dat de uitslag van deze verkiezingen voor katholiek Ne derland, zowel naar links als naar rechts, ook een les zou kunnen inhouden, waarmede men bfj een volgende verkiezing zijn voordeel zal willen doen. Intus sen kan voorlopig niet meer wor den ongedaan gemaakt, dat, ai- dus prof. Romme in de „Volks krant", aan de positie van de katholieke politiek een tik is toegebracht. Op korter termijn zal het ge volg hiervan ongetwijfeld zijn, dat de formatie van het nieuwe kabinet niet aan een katholiek, maar aan een socialist zal worden opgedragen en dat zal ongetwij feld dr. Drees zijn, die, aldus de N.R.C., „bij deze verkiezingen ook een groot persoonlijk succes heeft geboekt." Twee tendenzen. Maar ook hem zal die formatie toch niet licht vallen, want „Te legraaf" en „Handelsblad" wijzen er terecht op, dat er bij deze ver kiezingen twee tendenzen zijn. „De opzienbarende uitslag", aldus de „Telegraaf", „is het beste ge demonstreerd in de kieskringen Tilburg en Maastricht. In beide kieskringen wisten de socialisten het van 27.000 op 44.000 stemmen te brengen en de Welterianen wisten zowel in Tilburg als in Maastricht tot 20.000 te stijgen." Daarnaast is er de winst van de VVD, die door het „Handelsblad" en het „Vaderland" in het licht wordt gesteld. „Hier tekenen zich dus twee volmaakt tegengestelde tendenzen af", aldus het „Han delsblad". Enerzijds zal de PvdA zich er op kunnen beroemen, dat haar dirigistisch beleid in zekere zin de goedkeuring van het kie zerscorps heeft gekregen, ander zijds toont het succes van de heef Weiter zeer nadrukkelijk, dat een ander deel der kiezers scherpe afkeuring heeft voor de „pro gressiviteit", inclusief de hoog op geschroefde belastingen". Onduidelijke lijn. De lijn, die gevolgd moet wor den, is dus nog allerminst dui delijk. De winst van de groep- Weiter heeft bij de vorming van een nieuw kabinet in elk geval veel minder betekenis dan die van de P.v.d.A., omdat de winst van Weiter de grote tegenspeler van de P.v.d.A., de K.V.P., heèft verzwakt. Deze sterke positie van de P.v.d.A., de vrucht van de katholieke verdeeldheid, doet „Het Vrije Volk" en „Parool" reeds hoge eisen stellen. „De onzekerheid der KVP-poli- tiek", aldus het Vr. V., „zal nu plaats moeten maken voor een hervatting van de lijn ener sociale politiek, die mede bepaald wordt door socialistisch inzicht". En het „Parool" schrijft: „De PvdA heeft een aantal troefkaarten in han den gekregen en op baar rust de zware verantwoordelijkheid, die op de juiste wijze uit te spelen. Het tot nu toe gevolgde beleid zal met kracht moeten worden voortgezet!" Het „Handelsblad" verwacht terecht „een uiterst moeilijke for matie" en het besluit met de wens, „dat degenen, die thans geroepen worden om deze crisis tot een goede oplossing te bren gen, zullen bedenken, dat temid den van een gespleten wereld ook voor Nederland, al zullen compromissen onvermijdelijk zijn, een sterk kabinet een gebiedende noodzaak is." Nederlandse ambassadeur fe Tokio biedt1 geloofsbrieven aan De Nederlandse Ambassadeur te Tokio, P. E. Teppema, heeft vandaag zijn geloofsbrieven aan Keizer Hirohito aangeboden. De Keizer had hem, zoals bij die gelegenheden gebruikelijk, een door twee paarden getrokken sta tiekoets ter beschikking gesteld. De leden van de ambassadestaf volgden in twee andere rijtuigen. De Japanse Keizer heeft zich een kwartier met de Nederlandse Ambassadeur onderhouden en sprak ook met vier leden van zijn staf. Expressetreinen op Zondagavond Op Zondagavond zijn enkele nieuwe expresse-treinen ingelegd, die voor weekeindgangers een snelle verbinding met het Westen des lands vormen. Het zijn de treinen 38 en 39, met doorgaande rijtuigen AmsterdamEindhoven- MaastrichtHeerlen v.v. BEGRAFEN IS MGR. W. PAN IS TILBURG. Gistermorgen is op de begraafplaats van de mis sionarissen van het H. Hart te 'Tilburg Mgr. Wouter Panis MSC, titulair bisschop van Trisipa, ter aarde besteld. In de kapel van he't Missiehuis droeg Mgr. W. Mutsaerts, Bis schop van 's Hertogen bosch, de plechtige H. Mis van Requiem op. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich o.a. Mgr. Goemans, oud-apostolisch Vicaris van Java en enkele Provinciale Oversten van verschillende Orden. Aan de zij-altaren van de kapel droegen enkele familieleden van de overledene stille H.H. Mis sen op. AMSTERDAM. De Procu reur-Generaal bij 't Amsterdamse Gerechtshof, Mr. J. Hoeffelman, heeft 10 maanden gevangenis straf geëist tegen de 50-]arige arts A. J. B. uit Eindhoven. De verdachte was gedagvaard we gens het op uitdrukkelijke wens verstrekken van een bepaald soort tabletten aan zijn broer, alsmede wegens het toedienen van een morfine-injectie, waarop de dood van deze broer was ge volgd. De broer, die al gedurende 10 jaar in een inrichting in Soest werd verpleegd, leed aan een longziekte, die hem, volgens de verdachte ondragelijke pijnen be zorgde. Toen de zieke broer de ver dachte gevraagd had hem een middel te verstrekken waardoor hij een einde aan zijn lijden kon maken, heeft deze dit middel bestaande uit circa 18 a 20 tablet ten gegeven. De verdachte vertelde vandaag dat hij er bij is geweest toen zijn broer deze ta bletten een voor een innam. Om zijn lijden te verzachten heeft de verdachte zijn broer een injectie met morfine gegeven. Ruim een half uur later overleed de zieke. Door de Utrechtse Rechtbank is de verdachte op 11 Maart van dit jaar veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. „Wanneer wij dit maar enigs zins door de vingers zien, zou het hek van de dam zijn", zo zeide mr. Hoeffelman, die in verbana met de algemene preventie te gen de verdachte een onvoor waardelijke gevangenisstraf voor de tijd van 10 maanden requi- reerde. UITSPRAAK RAMP VAN M.S. „SEAHAM" AMSTERDAM. De Raad voor de Scheepvaart heeft de kapitein en de eerste machinist van het op 17 Januari j.l. bij Lowestoft gezonken ms. „Sea- ham" gestraft met hen de be voegdheid te ontnemen in hun functies op zeeschepen te varen, de kapitein' C. de V. uit Hardin gen voor de tijd van een jaar, de le machinist A. Z. uit Doetinchem voor de tijd van zes maanden. Drie leden van de bemanning kwamen bij deze ramp om het leven. De verdediger, J. K. M, Mat- huisen, vroeg het Hof dit „zeer exceptionele" geval goed onder ogen te zien. „Mijn cliënt kon er niet tegenop: in de eerste plaats zijn broer zo te zien lijden en in de tweede plaats zijn leven lang van de familie die met deze geschiedenis volkomen accoord ging het verwijt te horen, hel gevraagde middel niet te hebben verstrekt", zo zei de verdediger. Hij vroeg tenslotte zijn cliënt van rechtsvervolging te ontslaan en indien dit niet mogelijk is hem niet naar de gevangenis te stu ren. Het Hof zal in deze zaak op 8 Juli arrest wijzen. De Deense prinsesjes Bene- dicto, acht jaar oud en Anne Marie, zes jaar oud vertoeven thans met hun moeder Ko ningin Ingrid in Londen. Een dezer dagen brachten zij een bezoek aan de Festival Pleasure Gardens", de kermis, welke het vorige jaar reeds ter gelegenheid van het Festi val van Engeland werd inge richt Hier zien we op de voorgrond prinses Anne Marie en achter haar de jeugdige prins Richard van Gloucester. (Advertentie) Thee van het pittige Engelse karakter werd in Nederland nog weinig gedronken. De voornaamste reden was wel de kostbaarheid van deze speciale theesoorten. Nu Douwe Egberts echter voor 76 cent per "pakje een heerlijke Engelse melange brengt (Pickwick thee met groen etiket), wordt deze ter stond alom gevraagd en ge dronken. Het blijkt dat ve len iets voelen voor de En gelse smaak. Het nieuwe pakje Douwe Egberts PICK WICK THEE is in minder dan geen tijd aan het popu lair worden! De nieuwe PICKWICK THEE - de fijne Engelse melange - is thans alom verkrijgbaar. Neem eens de proef met deze bijzonder krachtige, zeer rijk afschenkende thee van DOUWE EGBERTS! Prof. mr. Lieftinck heeft gis termiddag in zijn laatste, als mi nister van Financiën gehouden persconferentie, afscheid geno men van de Nederlandse parle mentaire en financiële pers en daarbij een terugblik geworpen op ziin 7 jarige ambtsperiode. Hij gewaagde van de bijzondere samenwerking met de overige bewindslieden en hij herdacht met weemoed de vriendschap welke hem had verbonden met de overleden ministers Huys- mans, Fievez en van Maarseveen. Hij prees ook de medewerking die hij van het departement had ondervonden en bovenal was hem het contact met het parle ment steeds een grote vreugde geweest. Prof. Lieftinck wees op de grote verschillen tussen het waarnemen van 't ministerschap van Financiën voor de oorlog en daarna. Voor zijn vertrek zal hij nog enkele nota's aan de Kamer over- BRUSSEL, 26 Juni, (A.N.P.) Naar wij vernemen is een 27-jarige radio-technicus van de Belgische kust-radiodienst door de recherche aangehouden en naar Brugge overgebracht voor verhoor in verband met valse S.O.S.-berichten over „in nood verkerende schepen", welke sedert Augustus van het vorfge jaar herhaaldelijk tot onnodig uitvaren van reddingboten aan de Noordzeekust ook Nederlandse aanleiding hebben gegeven. De man zou op heterdaad betrapt zijn. Een eerste dergelijk S.O.S.-be- richt op 14 Augustus luidde: „Orak" op mijn gelopen nabij Vlissingen". ORAK zijn de roep letters voor de Belgische paket- boot „Prins Albert" en uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek kon worden vastgesteld, dat dit schip veilig en wel ter hoogte van Blankenberge voer. De tweede uitzending had op 13 December 1951 plaats. Hierin werd medegedeeld, dat het Duitse schip „Aldemarin" op de Noord zee in nood verkeerde. Al spoe dig kwam echter vast te staan, dat ook dit S.O.S.-bericht vals was, daar de ligging van het schip ter hoogte van de Azoren niet overeenstemde met de in het bericht opgegeven plaats. Een derde S.O.S.-bericht had betrekking op het Amerikaanse schip „American Judge" en ook dit bleek volkomen uit de lucht te zijn gegrepen. Niettemin had dit laatste S.O.S.-bericht de Ne derlandse reddingsdiensten in alarmtoestand gebracht. Er werd zelfs een vliegtuig ge zonden naar de plaats van de vermeende schipbreuk, die zich op ongeveer 15 km van de haven van Zeebrugge zou bevinden. De reddingboten en het vliegtuig keerden echter onverrichterzake terug. Op 9 Maart werd opnieuw een S.O.S.-bericht de wereld in gezonden, dat werd opgevangen heeft de pers- en cultuurafde ling van de Nederlandse ambas sade te Bonn in de gebouwen van de nieuwe universiteit te Kiel, n.a.v. de „Kieise week" een tentoonstelling georganiseerd on der de titel „Het internationale Nederlandse Boek" hebben ongeveer 50 functiona rissen van de haven van Kopen hagen een bezoek gebracht aan Amsterdam en wel in het bij zonder de haven van de hoofd stad bezichtigd. Vandaag vertrekt het gezelschap naar Rotterdam en vervolgens naar Antwerpen vertrekt op 4 Juli a.s. een groep van modelvliegtuighouwers der Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart naar Brussel, om deel te nemen aan internationale wed strijden voor het wereldkam pioenschap voor modelvliegtuigen met lijnbesturing zal in het begin van Augustus in Amsterdam een tentoonstel ling worden gehouden van aqua' riumhouders en tevens het eerste nationale congres van aquarium' houders in Nederland worden ge organlseerd begint het bekende ballet Jooss op Dinsdag 2 Juli a.s. het zo- mertournee door ons land met een voorstelling in de stadsschouw burg van Utrecht. wordt van 26 Augustus tot en met 1 September in Montreal en Quebec het 22ste Pax Romana- congres gehouden. Van de zijde der unie van katholieke studen tenverenigingen in Nederland wordt hiertoe een officiële dele gatie uitgezonden. Ongeveer een 13-tal Nederlandse studenten zal aan het congres deelnemen zijn tot vice-presidenten der arrondissements rechtbank van Amsterdam geïnstalleerd mr. VV. P. C. Knuttel en mr. H. J. Hutt- schler, rechters in dit college door radio-Scheveningen. Dit be- rioht bevatte de oproepletters LHRT van het Noorse schip „Totta". Dit keer voeren een loodsboot van het „Belgische Zee wezen" en een marinevaartuig uit, doch voor de zoveelste keer werd het bericht vals bevonden. Op 14 Maart van dit jaar vingen de kustradio's een S.O.S.-bericht op, dat niet ontcijferd kon wor den. Enkele dagen later volgde er nog een, waarvan de codelet- ters onbekend waren. De Belgische recherche had in tussen een uitgebreid onderzoek ingesteld. Deskundigen hadden als hun oordeel te kennén gege ven, dat degenen, die voor het uitzenden van de valse §,O.S.be richt en verantwoordelijk, waren, in Oostende moesten wonen en alle in de haven Oostendé liggen de schepen, de jachten inbegre pen, werden aan een nauwkeuri- §e controle onderworpen. Ondanks it scherpe onderzoek bleef de dader onvindbaar. BONN, 26 Juni (Reuter) De Westelijke hoge commissarissen in Duitsland hebben de Russi sche generaal Tsjoeikof er aan herinnerd, dat hij nog niet heeft geantwoord op het acht weken geleden ingediende protest tegen het beschieten van een vliegtuig van de „Air France" in de lucht- corridor tussen Oost- en West- Duitsland. Zijn uitzendingen duurden nooit langer dan een halve minuut en hierdoor was het vrijwel onmoge lijk de uitzendingen met succes té peilen. Deze geschiedden in de Engelse taal, meestal op de 162 meter band, doch soms ook wel op de 600 meter. Uit de wijze van seinen mocht worden opge maakt, dat men hier te doen had met een kundig radio-technicus en niet met een amateur. Dins dagavond j.l. is de geheimzinnige marconist opnieuw bezig geweest met zijn misdadig spel en daarbij zou hij op heterdaad betrapt zijn, aldus „Het laatste Nieuws", waar aan deze gegevens ontleend zijn. DE VERKIEZINGSUITSLAG DJAKARTA, 26 Juni (Aneta) In politieke kringen te Djakarta,' waar men het verloop der ver kiezingen in Nederland met de grootste aandacht heeft gevolgd, was men Donderdag na het be kend worden van de einduitslag, nog voorzichtig met het trekken van conclusies uit het verrassen de verloop der stemming. Wel meende men in Indonesische po litieke kringen uit de nieuwe sterkteverhoudingen te kunnen verwachten, dat een te vormen regering een coalitiekabinet zal moeten worden, mogelijk op bre der basis dan de vorige regerin gen. Men was niet pessimistisch met betrekking tot de te verwachten houding jegens Indonesië. Men hoopte n.l., dat de Partij van de Arbeid als een gevolg van haar winst, in de coalitie haar opvat tingen iets nadrukkelijker zou kunnen doen gelden, terwijl an derzijds, door het afvloeien van extreme invloeden uit de Katho lieke Volkspartij naar de aanhang van de heer Weiter, het politieke gedrag van de K.V.P. gunstig zou kunnen worden beïnvloed. Hieraan werd toegevoegd, dat de achteruitgang van de Anti-Re- volutionnairen en de vooruitgang van wat men noemde „de partij van Stikker", redenen zijn tot een voorzichtig optimisme,' aldus genoemde Indonesische kringen. leggen over het op verschillen de punten gevoerde beleid. Het binnenlandse monetaire even wicht achtte hij zo goed als her steld en de betalingsbalanwosi- tie veel gunstiger dan men enkele jaren geleden had dur ven hopen. Het dollarprobleem blijft evenwel even ononlosbaar als voor de andere Europese landen. In de Benelux toonde prof. Lieftinck vertrouwen, maar er zullen nog vele vraagstukken moeten worden opgelost. Hij zag een verwezenlijking op lange termijn. Niet zonder trots toonde de scheidende minister aan de jour nalisten een door hem aangeleg de verzameling van spotprenten uit de afgelopen 7 jaren, welke collectie twee lijvige boekdelen omvat. Critiek heeft hij steeds gewaardeerd en vooral sprak hij zijn lof uit voor de waardige wijze waarop de pers, soms in felle vormen dit heeft gedaan en toch daarbij binnen de grenzen wist te blijven. UITSPRAAK „CASINO-HAMDORFF" AMSTERDAM. De Recht bank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen 14 personen, d'ie betrokken zijn geweest bij de Amusementsver eniging „Casino-Hamdorff" te La ren, waar leden de gelegenheid hadden deel te nemen aan ha zardspel. De volgende straffen werden opgelegd: 1 maal f 1000.boete of 3 mnd. hechtenis, drie maai f 250.of 1 mnd., tweemaal f 500.— of 2 mnd. en aan de meeste verdachten f 100 of 14 dg. AMSTERDAMSE BENDE GEKNIPT AMSTERDAM De hoofdste delijke politie is er in geslaagd de hand te leggen op een bende jeugdige inbrekers. Een 24-jarige havenarbeider, een 22-jarige zee man en twee losse werklieden, resp. 22 en 24 jaar oud, zijn ge pakt en voor de Officier van Justitie geleid. Gedurende enige maanden be zochten zij voornamelijk textiel zaken in de binnenstad, waar zij vernielingen aanrichtten en par tijen nylonkousen, overhemden, ondergoed, dassen, etc. wegna men. Voor zover tot nu toe kon worden nagegaan, beloopt de 15.000.- nagegaan, waarde van de buit ca. f Een gedeelte van de gestolen goe deren is achterhaald. De politie heeft tevens proces-verbaal opge maakt tegen een aantal helers. Advertentie Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt U eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. Rheumatische pijnen vinden in veel gevallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporen de werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloed zuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kru schen, worden onzuiverheden in, het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. AMSTERDAM, 26 Juni. Meer dan aan de uitslag der ver kiezingen, die natuurlijk eeri onderwerp van gesprek tér beur ze vormden, heeft men vanmid dag op het Damrak aandacht be steed aan het bericht, dat minis ter Lieftinck definitief niet in het nieuwe kabinet zal terugkeren. Dit was voor de beurs, na de ge ruchten, die hierover in omloop zijn geweest, belangrijk nieuws, Hieraan werd vastgeknoopt de vraag, wie hem aan Financiën zal opvolgen. Men was het er over eens, dat de beürs met spanning daarnaar uitziet en een gehele lijst van verlangens voor de nieuwe bewindsman heeft klaar liggen. Dat de kabinetsformatie, gezien het resultaat van de ver kiezingsdag, niet eenvoudig zal- zijn, werd algemeen ingezien. Van een directe invloed der verkiezingen op de markt kon niet gesproken worden. Kon. was gevraagd ingevolge Amerikaanse aankopen op basis van 81 bieden voor de koers in dollars. De hoogste notering was 309 en er ging behoorlijk wat om. De gehe le middag was de hoek van het hoofdfonds druk bezet. Voorts was er belangstelling voor Scheepvaartpapieren, waarvan speciaal KNSM hoger gewaar deerd werden. De handel was overigens van bescheiden afmetingen. Cultuur fondsen lagen verlaten. Alleen Deli Maatschappij was een klei nigheid beter. Het bericht, dat de vergadering der Deli Maat schappij vandaag besloten heeft de jaarstukken enige maanden uit te stellen, werkte teleurst lend, maar was nog nauwelijks tot de markt doorgedrongen. De Staatsfondsenmarkt was be trekkelijk geanimeerd, vooral voor de conversielening. NOG GEEN JAARCIJFERS DELI MIJ. In de aandeelhoudersvergade ring der N.V. Deli-Maatschappij is een statutenwijziging aangeno men. De directie deelde het volgende aan aandeelhouders mede: „Zoals bekend, zijn de z.g.n. deviezencertifioaten per 4 Febr. 1952 opgeheven en werd per de zelfde datum de offici7Je deva luatie van de rupiah tot 1/3 van zijn vroegere waarde een feit. Voor de herwaardering der activa in Indonesië is een oplossing thans dringend gewenst. Het wil de directie der N.V. Deli-Maaitschappij voorkomen, dat zij rekening moet houden met de mogelijkheid, dat deze oplossing inderdaad binnen korte tijd tot stand komt en mede op advies van haar belastingadviseurs heeft zij daarom gemeend de publica tie der jaarstukken nog enige maanden ie moeten uitstellen. Zij acht het nl. niet verant woord, zich thans reeds aan cij fers te hinden, die achteraf voor de vennootschap nadelige conse quenties met zich mede zouden kunnen brengen." AMERICAN TELEPHONE AND TELEGRAPH NAAR DE BEURS Met 'ingang van Donderdag 3 Juli a.s. zullen ter Beurze van Amsterdam verhandeld worden certificaten, vertegenwoordigende elk 1 gewoon aandeel (met een nominale waarde van 100 dollar) in de American Telephone and Telegraph-Company. De eerste koers wordt vastgesteld op basis van de slotnotering te New-York d.d. 2 Juli. Op 24 Juni was deze koers dollar 153 per aandeel, hetgeen ca. dollar 161 te Amster dam uitmaakt. Van 1900 af werd onafgebroken dividend uitge keerd. Van 1922 af werd onver anderd dollar 9 gedeclareerd, het geen in Nederland een rendement van ca. 5 pot. betekent, aldus het prospectus. JONGENEEL HEEFT VOORRADEN VOORZICHTIG GEWAARDEERD De N.V. Houthandel v.h. P. M. en J. Jongeneel te Utrecht heeft 1952 afgesloten met een winst van f 228.789 (v. j. f 217.976). Voorgesteld wordt een onver anderd dividend van 10 procent. De resultaten van de dochter ondernemingen in het verslagjaar zullen in de jaarcijfers van 1952 worden verwerkt. De directie ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Door tijdige maatregelen en een voor zichtige voorraadswaardering is de vennootschap op alles voorbe reid. COMMISSIEBANK HOLLAND—INDIë Het dividend over 1951 is vast gesteld op 6 procent. NIEUWE AFR. HANDELSVENN. STELT STOCKDIVIDEND VOOR De N.V. Nieuwe Afrikaanse Handels-Vennootschap te Rotter dam heeft, na gebruikelijke ai- schrijvingen en ruime reserverin gen, over 1950/51 een winst in Afrika behaald van f 2.499.893 (f 1.687.865). Voorgesteld wordt een dividend van 12 procent op de gewone en 13 i/j pet. op de preferente aandelen, waarvan uit te keren 10 pet. in aandelen, als mede 2i/3 pet. op de. gewone en 3 to pet. op de preferente aan delen in contanten. (V.j. resp 10 en 11 pet., waarvan 6 1/4 pet in aandelen en 3 3/4 en 4 3/4 pet- in contanten.) OLVEH VAN 1879 HAD GOED JAAR Het jaar 1951 was voor het Onderling Levensverzekerings Ge nootschap de Olveh van 1879 te 's Gravenhiage, zeer gunstig. Na dat de normale afschrijvingen zijn verricht, bedroeg dé winst f 1.485.000.Hiervan werd f 440.000 toegevoegd aan de pre mie-reserve ter versterking var de grondslagen van de verzeke ringen bij leven. Aan de extra-reserve werd f 700.000 toegevoegd, terwijl f 305.000 bestemd werd voor winstverdeling, welke per 31 Dec 1952 zal plaats vinden, DEFENSIE-ORDERS VOOR VER. BLIKFABRIEKEN De aandeelhoudersvergaderine van de Ver. Blikfabrieken heeft het dividend bepaald op 9 pet waarvan naar keuze 5 pet. in aandelen en 4 pet. in contanten of het gehele dividend in con tanten. Op het ogenblik is voor een bedrag van f 2.5 millioen aan bewapen'ingsorders ontvangen. Er worden nog meer defensie-orders verwacht, doch er bestaat thans geen aanleiding tot uitbreiding van het bedrijf. X

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1