10 jaar NOORDOOST POLDER Puzzle van de week -<% De Oosterpolder wordt in 1956 drooggelegd Stembusuitslag van weinig belang voor Indonesië Marshallplan ten einde Financiën en Economie Nederlandse pers bij Drost te gast f x 1 ié 1 *1 .vjj m •4 Indonesische persstemmen Nieuw program al in uitvoering Vier jaar Marshallhulp in enkele summiere foto's or reurs ZATERDAG 28 JUNI 1952 Het tienjarig bestaan van de Noordoostpolder is een gerede aanleiding om de schijnwerpers van de publieke belangstelling op de inpoldering van de voormalige Zuiderzee te richten. Dit is een werkobject van zo grote nationale betekenis, dat heel het Nederlandse volk er kennis van dient te nemen door een bezoek aan de polder, waar hij zich meer dan eens zai reali seren, dat de bloeiende akkers en dorpen-in-opbouw een flink stuk onder de zeespiegel liggen. Daar waar 15 jaar geleden nog vissersboten dobberden, levert de vruchtbare bodem honderd voudige oogsten. We waren te gast bij de Drost van de N.O.P., Dr. Ir. S. Smeding en zijn naaste medewerkers, die een exposé gaf van de stand van zaken en van de enorme voorde len van deze inpoldering van de Zuiderzee. De totale inpoldering, welke nog tientallen jaren grote offers van ons volk zal vragen, levert 220.000 ha. vruchtbare grond. Na de Wieringermeerpolder en de Noordoostpolder, wordt thans ge werkt aan de Oosterpolder, die 53.000 ha. groot wordt. Daarna wordt de Z.-West Polder, gren zend aan Noord-Holland, onder handen genomen en als laatste de Zuiderpolder boven het Gooi. Dank zij de gunstige weersom standigheden zijn de dijkenbou wers zover op het schema voor, dat reeds begin 1956 de indijking van de Oosterpolder gereed zal zjjn. Nog in hetzelfde jaar kan dit nieuwe land, hoofdzakelijk bestaande uit zware kleigronden, zijn drooggemalen. Vanuit Flevo- stad, de vermoedelijke hoofdstad van de gezamenlijke Zuiderzee polders zal de ontginning van de Oosterpolder begonnen worden, om te voorkomen, dat elders in dit gebied nieuwe „nederzettin gen" ontstaan, welke de ontwik keling van Flevostad als be- DALING VAN DE GOUDPRIJS TE PARIJS PARIJS, 26 Juni (AFP) De dalende prijsbeweging voor goud op de beurs te Parijs ging Don derdag in versneld tempo. De notering van de gouden napoleon was die dag 3.860 frs tegen de voorafgaande dag 3.920 frs. An dere noteringen waren: Zwitsers goudstuk 3.510 frs (3.580 frs), Engelse sovereign 4.400 frs (4.520 frs) en het gouden 20-dollarstuk 17.440 frs (17.800). De prijs van staafgoud daalde met 500.000 frs tot 484.000 frs per kg. stuurs- en handelscentrum in de weg staan. I Wat de ontwikkeling van ae N.O.P. betreft, tweederde deel van dit land is reeds uitgegeven en over vijf jaar zal op 100 staats bedrijven na, alle grond zijn uit gegeven. Deze staatsbedrijven zijn voorbeeld-, selectie- en proefbe drijven, van waaruit een belang rijke invloed uitgaat op de par ticuliere bedrijven binnen, maar ook buiten de polder. Zij dragen een blijvend karakter. In een daarop volgend gesprek kwam ook nog het vraagstuk van de toelating der nieuwe bewo ners in verhouding tot hun le vensbeschouwing ter sprake. „Wij hebben beloofd aldus Dr. Sme ding, „in de godsdienstige ver houding evenwicht te brengen. Wij moeten er voor zorgen, dat de samenstelling der bevolking een gemiddeld beeld geeft van de verhouding in heel Nederland." Nadat Dr. Blaauboer, de wnd. Drost, een verhandeling had ge geven over de gemeentelijke en provinciale indeling van de N. O. P., waarin hij de vorming van vier gemeenten en de stichting van een twaalfde provincie be pleitte, besprak de heer de Pley- ter, voorzitter van de stichting „10 jaar N.Q.P.", het rijk geva rieerde feestprogram, dat vol gende week, te beginnen Woens dag, zal worden afgewerkt. Deze herdenking heeft een enorme be langstelling gewekt in het bin nen- en buitenland. Een gunsti ger en attractiever moment om met de N.O.P. kennis te maken, is nauwelijks denkbaar. Want be halve de vele feestelijkheden, welke gecentraliseerd zijn in de hoofdstad Emmeloord, bestaat er gelegenheid om autobustochten door de polder te maken en boot tochten naar de Oosterpolder in aanleg. Woensdagmorgen zullen tijdens de herdenkingsbijeenkomst mi nister H. H. Wemmers en Dr. Ir. S. Smeding toespraken houden, onmiddellijk waarna de tentoon stelling geopend wordt. Daarna volgen de feestelijkheden zeer rijk aan hoogtepunten elkaar snel op. Grote verwachtingen koestert men van de opvoering van het openluchtspel „De Acht ste Dag" van Maurits Dekker, onder regie van Adr. Hooykaas. Hierin spelen 220 personen mee, w.o. een aantal beroepsacteurs, en vijf balletten, onder leiding van Gretel van Bruggen uit Gro ningen. Er is plaats voor 5000 toeschouwers en de modernste hulpmiddelen maken de uitvoe ring van dit grootse spel moge lijk. De muzikale illustratie staat onder leiding van Hartzuiker uit Zwolle. Het 14 M. hoge decor steekt ver boven Emmeloord uit en krijgt een belangrijk aandeel in 'het spel, in het bijzonder in „de pelgrimstocht der mensheid". Het is een zeer ingenieus bouw werk, dat zeer grote mogelijk heden biedt. Wie hier de bedrijvigheid ziet en daarnaast de vredige rust op de eindeloze akkers, krijgt de in druk, dat alle activiteiten op de herdenkingsfeesten zijn gericht. Om half tien, wanneer het don ker zal zijn, begint dit openlucht spel, dat ongeveer twee uur zal duren. Vermeldenswaard is nog, dat na de voorstellingen een groot aantal bussen naar Zwolle zal rijden, zodat de bezoekers in Zwolle kunnen overnachten. Gedurende Woensdag, Donder dag, Vrijdag en Zaterdag is er heel de dag feest, alleen op Vrij dagavond geen voorstelling van „De Achtste Dag". u De Amerikaanse staatssecreta ris Dean Acheson ontving het ere-doctoraat voor civiel recht van de universiteit van Oxford Met de minister van Finan ciën van Engeland E. A. Butler (rechts) behoorde Acheson tot de zeven ere-doctors, die door de universiteit van Oxford werden onderscheiden DJAKARTA, 27 Juni (Aneta) - Over de uitslag van de verkie zingen in Nederland zijn tot nu toe slechts twee perscommenta ren beschikbaar, n.I. van Peman- dangan en De Nieuwsgier. De avondbladen van Donderdag heb ben zich beperkt tot de bericht geving en legden er daarbij in grote koppen de nadruk op, dat de Partij van de Arbeid thans de grootste partij in Nederland is. De Nieuwsgier acht de uitslag van eminent belang voor de bin nenlandse verhoudingen in Ne derland. „Aan Mr. Romme blijft, dunkt ons, de moeilijkheid be spaard om nu eindelijk een be slissing te nemen over de vraag of hij minister-president zou wil len worden of niet", aldus het blad, dat het niet vreemd zou vinden, indien dr. Drees weer aan het hoofd der regering zou komen te staan. De Nieuwsgier noemt de mogelijkheid, dat de verkiezingsuitslag invloed zal hebben op de betrekkingen tot Indonesië, niet groot en acht deze zelfs te verwaarlozen, indien dr. Drees eventueel minister-presi dent zou worden. Ook Pemedangan is van me ning, dat de overwinning van de P.v.d.A. van meer betekenis zal zijn voor het Nederlandse binnen landse beleid dan voor de buiten landse aangelegenheden. Met be trekking tot de verhouding tot Indonesië koestert het blad niet de verwachting, dat de overwin ning van de P.v.d.A. een belang rijke wijziging in de politiek te weeg zal brengen. Het blad noemt dr. Drees een starre fi guur. Mej. Mr. Tellegen Ridder Nederlandse Leeuw Bij Kon. Besluit is benoemd tot Ridder in de Orde van d^> Ned. .Leeuw: mej. mr. M. A. Teilegen, directeur van het ka binet der Koningin, te 's Gra- venhage. Verhoging ziekenhuistarieven in de Nederlandse Staatscou rant van 27 Juni 1952 is bekend gemaakt, de prijzenbeschikking ziekenhuistarieven 1952. Als ge volg van kostenstijgingen, voor namelijk de invoering van de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering, mogen de ziekenhuizen en sanatoria hun tarieven met ingang van 1 Juli a.s. met f 0.20 per verpleegdag verhogen. Horizontaal: I Voor (voorvoegsel) 3 Aanschouwelijk door vormen II Gezamenlijke speelinzet 13 Weinig 15 Klef 17 Afkorting voor Engels gewicht 19 Brandkoord 21 Duitse rivier 22 Zuster (afk.) 23 Zangnoot 25 Gevaarlijk beroen 28 Frans wederkerig voornaamwoord 29 Romeinse keizer 31 Spoedig 32 Modder 34 Deei van een dag 37 Lang opperkleed 38 Gevreesde ziekte 39 Vermaning 42 Voedsel 43 Legerran.g (afk.) 44 Bruto 46 Radio Omroep 47 Stoomschip 48 In het jaar onzes heren 49 Eerwaardige heer (Latijn afk.) 50 Langzaam 51 Kweken 52 In memoriam 54 En dergelijke 55 Uitroep van pijn' 57 Zangnoot 58 Ten laatste 59 Reeds 60 Onvindbaar 62 Barbaars verwoe ter 64 Opschrift des kru ses 66 Verkrijgen floor versterf 67 Wond 68 Ontkenning 70 Gelijk- (voorvoe sel) 73 Aroma 74 Voegwoord 75 Van tussenruim voorzien 79 51 (Romeins) 80 Chemische aandu ding van een licb metaal 81 Paard 82 Deel van het oo 84 Naam onbekend 86 Heimelijk 88 AJtijd 90 Spinneweb 91 Staatshoofd 92 Vat Verticaal: 1 Klamp 2 Landbouwwerktuig 3 Appelbrij 4 Regel 5 Tegen 6 Soortgelijk gewicht 7 Persoonl. voorn.woord 8 Teug 9 Soort boom 10 Man 11 Naschrift 12 Voorzetsel 14 Lengtemaat 16 Titel 18 Diploma 20 Eiland in de Rode afk.) Zee 41 Rund 72 22 Zeilsportbeoefenaar 45 Wiel 24 God der Liefde 48 Zangstem 75 26 De dato 53 Gevoel van innerlij 76 27 Vogel ke waarde 77 28 Einde 56 Voorzetsel 78 29 Nauwkeurig onder 57 Bergplaats 80 zoeken 59 Steensoort 81 30 Mankeren 61 Door twee deelbaar 83 32 Bewoner van 'n stad 63 Hoeveelheid 85 33 Schouderriem 65 Meisjesnaam 86 35 Op zee ten gronde 69 Werpspies 87 gaan 70 Engels voornaam 88 36 Broodwinning woord 89 40 Ambtshalve (latijn 71 Andere schrijfwijze boot democratisch Onverminderd de ti tel - V sS «sisagTr^as^^M'j. j jQ DEN HAAG. 30 Juni 1952 betekent het einde van de pe riode van vier jaar, waarvoor 't Congres van de Ver. Staten in 1948 zijn goedkeuring hechtte aan het „European Recovery Pro gram" (E.R.P.) het Marshall Plan. Het plan zou jaarlijks aan een nadgr onderzoek worden onder worpen door bet Congres, welks reactie in 1951, als gevolg van de communistische inval in Korea en de opbouw van de Westerse defensie binnen de Atlantische gemeenschap, bestond uit de vervanging van dit Europese Herstel Programma (E.H.P.) door het Programma voor Wederzijdse Beveiliging, het „Mutual Secu rity Program". Zoals bekend, maakte de „Economie Coopera tion Administration" (E.C.A.), 't met de uitvoering van het Marshall Plan belaste bureau, op 31 December van het vorige jaar plaats voor het „Mutual Secu rity Agency" (M.S.A.), dat een overeenkomstige positie ten op zichte van het nieuwe beveiü- gingsprogramma inneemt. vAan het einde van de periode van vier jaar, op 30 Juni, heeft het Marshall Plan als zodanig reeds opgehouden te bestaan en is het vervangen door een pro gramma, dat de gemeenschappe lijke inspanning van de West- europese en Noordamerikaanse landen bij het tot stand komen van een effectieve verdediging tegen elke vorm van aggressie bevordert, terwijl het tevens streeft naar handhaving van de levensstandaard en de economi sche vorderingen, die tijdens de uitvoering van het Marshall Plan ten behoeve van het Europese herstel zijn bereikt. Eén en ander heeft met zich meegebracht, dat er geen scher pe grens is te trekken tussen de beëindiging van het ene pro gramma en het begin van het andere en dat er als gevolg van de bedreiging van het evenwicht m de wereldsituatie eerder sprake is van een geleidelijke overgang. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nw.-Guinea, m.s. Oranje (30 Juni). Ned. Antillen, m.s. Willem stad (8 Juli). Suriname, s.s. Cottica (9 Juli) Canada, s.s. Zuiderkruis (30 Juni); m.s. Westerdam (3 Juli). Unie van Zd.-Afrika en Z.W. Afrika, m.s. Capetown Catle (30 Juni). Argentinië, Uruguay, Bolivia, Brazilië. Chili en Paraguay, m.s. Brasil Star (30 Juni). Australië via Engeland (28 Juni). De „Karei Doorman" tijdelijk uit de vaart Gistermorgen vroeg is Hr.Ms vliegkampschip „Karei Door man" in Rotterdam binnengelo pen, na afloop van de NATO viootoefening „Castanets". Maan dagmorgen kiest het schip weer zee voor een oefenreis in de wateren rond Scandinavië. Daar bij zullen o.m. Stavanger en Ko penhagen worden aangedaan. Na deze reis wordt het schip voor anderhalf jaar uit de vaart genomen, omdat er o.m. enige herstellingen moeten worden verricht. Zo zal het vliegdek wor den verstevigd. Dit in verband met de nieuwe, zwaardere vlieg tuigen, die voor de Marine Luchtvaartdienst zullen worden aangekocht. Van links naar rechts: Het Kanaal van Korinthe, een belangrijke waterweg, die de Golf van Korinthe verbindt met de Aegae- ische Zee, werd door de Duitsers vernield. Met bui tenlandse hulp hebben de Grieken het kanaal weer bevaarbaar gemaakt. De laatste hand wordt gelegd aan het nieuwe fa brieksgebouw van de Atlas Machinefabrieken te Lign- by bij Kopenhagen Met het Noorse schip „Havorn" arriveerden twee walserij-staanders, die te zamen 166 ton wegen en die bestemd zijn voor de nieuwe walserij van de N.V. Breeband te Ijmui- den. Van boven naar beneden: Dank zij een omvang rijk landbouwprogramma hebben de Turkse boeren de beschikking gekregen over meer moderne land bouwwerktuigen hetgeen de productiviteit aanzien- lijk zal verhogen. Belangrijke bedragen zijn in Frans Marokko vooral besteed voor de industria lisatie en de huizenbouw. Deze Marokkaanse arbeid ster werkt in een nieuwe visconservenfabriek. De Italianen gebruikten een deel van de buiten landse hulp om de Larde- rello-centrale, waar electri- citeit wordt opgewekt met behulp van vulkanische stoom, te herstellen en uit te breiden jaarvergadering van de Koninklijke Olie In antwoord op een desbetref fende vraag werd in de gisteren gehouden jaarvergadering van aandeelhouders der N.V. Kon. Ned. Petroleum Maatschappij medegedeeld, dat de kwestie van de notering der aandelen op de New-Yorkse Beurs door het be stuur in studie is genomen. Het wordt echter met in het belang geacht van de Maatschappij en van aandeelhouders, om hier over thans verdere mededelingen te doen. Wel kon het bestuur verzekeren, dat over deze kwes tie op dit ogenblik nog geen be slissing is genomen. De vergadering stond onder leiding van ir. J. B. Aug. Kessler die in antwoord op desbetreffen de vragen zeide, dat het resul taat van het concern in 1951 gunstig is geweest, ondanks het feit, dat overal ter wereld de algemene situatie grote moei lijkheden biedt en de omstan digheden wanordelijk zijn. Deze onzekerheid, waarin de wereld verkeert, mag het bestuur stel lig met uit het oog verliezen bij de beslissing over de uitkering aan aandeelhouders. Wij hebben, aldus spr., diverse ups and downs gezien, maar het is onze bedoeling om de conser vatieve leiding, die wij vele ja ren hebben gevoerd, te conti nueren. Daarom ook durven wij de toekomst nog altijd met groot vertrouwen tegemoet te zien. Aan directie en commissaris sen werd uit de vergadering grote lof toegezwaaid voor het gevoerde beheer en voor de be haalde resultaten. Ngombezi heeft al veel voorverkocht De N.V. Cultuurmij. „Ngom bezi" heeft over 1951 een winst behaald van f 1.041.720(f 792.355) Zoals wij reeds gemeld hebben, wordt dividend van 10 procent voorgesteld, hetgeen het fiscale maximum is. Aan de reserve voor nader door de algemene vergadering vast te stellen doel einden wordt f 349.586 toege voegd. De sisalproductie bedroeg 1932 ton tegen 2250 ton in 1950. Gedurende de maanden Jan. tot Mei 1952 is 955 ton verkre gen, tegen 803 in dezelfde pe riode 1951. Voor het gehele io- pende jaar is de productie op 2200 ton geraamd. Begin April van dit jaar is de lang verwachte prijsdaling voor sisal ingetreden. Voor dit tijdstip heeft Ngom bezi een niet onbelangrijk ge deelte der productie van 1952 Int-erimregeling ziektekosten Overheidspersoneel De Ministerraad heeft besloten ook voor 1952 een ïnterimrege» ling ziektekosten voor het be treffende rijkspersoneel in het leven te roepen. Het ligt in hel voornemen bij deze regeling, welke m hoofdzaak gelijk zai zijn aan die voor 1951, uit te gaan van een verhoogd percen tage van 1.9 pet. van de bezol diging of het loon en gelijktijdig de eer gestelde maximumbedra gen op te voeren tot f 60. (gehuwden), onderscheidenlijk f 30 (ongehuwden) per jaar. PREMIE VOOR WONINGVERBETERING In verband met een verruiming van de middelen van het Ter lingenfonds zal het mogelijk zijn op een ruimere schaal premiën toe te kennen voor verbetering van slechte woningen van bona fide eigenaren, die niet in staat zijn uit eigen middelen de noud- zakelijke verbeteringen te be kostigen. Aanvragen voor dergelijke premiën moeten bij de gemeen tebesturen worden ingediend. Voorwaarde is o.m., dat met de verbouwing geen aanvang is ge maakt op het ogenblik van in diening van het verzoek. De beslissing of de aanvrager voor toekenning van een premie m aanmerking komt, berust bij de gemachtigde van het Terlin- genfonds (particuliere schen king). Het toe te wijzen premiebe drag zal ten hoogste 50 pet. van de gemaakte kosten kunnen be dragen met een maximum van 5U pet. van f 2800. voorverkocht. De uitbreiding der bezittingen en de gevormde re serves geven aanleiding de toe komst met vertrouwen tegemoet te zien. Maintz en Co. In de binnenkort te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Handelsvennootschap v.h. Mamtz en Co. zal worden voorgesteld, over het boekjaar 1951 een divi dend van 5 pet. in contanten uit te keren (onv.). Meer licht en hoop voor obligatiehouders B.O.Z. „Het vergt weliswaar geduld, maar we zijn op de goede weg. Er is meer licht en hoop in de situatie gekomen.. De winsten over 1951 en 1952 zullen ten behoeve van obligatiehouders worden gereserveerd, zodat men in de eerste helft van 1953 over een bedrag van ca. f 1.000.000 hoopt te beschikken, hetgeen obiigatiehouders ten goede zai komen. Of dit een couponbeta ling, een terugbetaling van de hoofdsom of zelfs een tender zal worden, moet nog nader on derzocht worden." Dit waren de mededelingen van de heer W. Schrikker, voorzitter van de Vereniging tot behartiging der belangen van obligatiehouders in de bank voor onroerende zaken. Voor 't eerst smds deze ver eniging in 1948 werd opgericht werd gistermorgen een bijeen komst gehouden, waarm een overzicht werd gegeven van de stand van zaken. N.V. Biiliton Maatschappij Naar wij vernemen zuilen directie en commissarissen van de N.V. Biiliton My. aan de op 12 Juli a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders voorstellen een dividend van 15.96 pet. op de aandelen eerste rubriek en een dividend van 12 pet. op de aandelen tweede rubriek, geheel in contanten, over het boekjaar 1951, uit te keren. Op 3 Januari 1952 werd reeds een interim-dividend van resp. 10.96 pet. en 6 pet. beschikbaar gesteld, zodat het slot-dividend van beide categorieën van aan delen 6 pet. bedraagt. EXPLORATIE ZEER VAST AMSTERDAM, 27 Juni. ln tegenstelling tot gisteren was de belangstelling voor Kon. Olie vandaag ver te zoeken en aan gezien de oliehoek de laatste weken de feature van het Dam rak was, had de markt een on belangrijk verloop. Het interesseerde de Beurs hevig, dat vandaag in de verga dering van de Koninklijke de kwestie van de eventuele note ring der aandelen in New-York ter sprake is gebracht. Uit de mededeling ter vergadering dis tilleerde men, dat de notering in Wallstreet van Koninklijke te- zijnertijd wel tot stand zal ko men, hetgeen de koersvorming slechts zou kunnen bevoordelen. De Beurs was vandaag echter immuun voor invloeden van buiten. Olie bleef op circa 308, dus juist iets beneden gisteren, Philips wist de 150 niet te halen, AKU was prijshoudend en alleen Unilever noteerde iets hoger. Cultuurfondsen waren zo goed als verwaarloosd. Vrijwel de enige verandering was die voor Deii-Maatschappij, waarvan de certificaten achteruit liepen in verband met het uitstel in de publicatie van de jaarstukken. Voorts viel op de willige stem ming voor Algemene Exploratie, waarvoor zodanige vraag be stond, dat de aandelen gedaan werden van 10614 tot 109. Aan delen Biiliton reageerden met op het dividendvoorstel. Aande len Ngombezi waren opnieuw iets zwakker, ondanks de in het jaarverslag vermelde gunstige voorverkopen van sisal. Ook is vandaag verschenen het jaarver slag van de Nederl. Handel Mij., dat echter op de koersvorming der certificaten zonder invloed bleef. In het verdere verloop bleet de Beurs ongeammeerd zonder fluctuaties. De obligaties van de bank voor onroerende zaken waren een kleinigheid beter, hetgeen in verband werd ge bracht met de ietwat optimisti scher uitlatingen in de vergade ring van obligatiehouders. OPLOSSING VORIGE WEEK Hor.: 1 Pils; 4 Spek; 7 Lok; 8 Alt; 10 Ier; 12 Vin; 13 Groen; 15 Uur; 17 Bad; 18 Dia gram; 20 Wol; 22 Al; 23 Vijl; 24 Pop; 26 Ge; 27 Rijk: 28 Mes; 29 Els; 31 Slof; 35 Aard; 37 Om trek; 38 Spanje; 39 Klei; 41 Tent; 43 Rel; 45 Vol; 46 Het; 47 Op; 49 Neb; 51 Kor; 52 Be; 53 Rib; 55 Korfbal; 58 Die; 59 Tijm; 61 Dieet; 62 Rug; 63 Lijm; 65 Ere; 66 Men; 67 Leuk; 68 Ruim. Vert.: 1 Pon; 2 Ik; 3 Sara; 4 Ster; 5 Ei; 6 Keu; 7 Lid; 9 Log ger; 11 Ruw; 12 Val; 13 Gil; 14 Nap; 16 Rog; 17 Bars; 18 Dijk; 19 Moe; 21 Leed; 23 Vijftien; 25 Planter; 27 Romer; 30 Sajet; 32 Lol; 33 Den: 34 Opa; 36 Ren; 39 Koor; 40 Doffer; 42 Thee; 44 Lek; 46 Hol; 48 Pit; 50 Bod; 51 Kat; 52 Big; 54 Bijl; 56 Riek; 57 Beer; 58 Dun; 60 Mijl; 62 Rem; 64 Me; 66 Mi. TIJDVAK SEIZOENOPRUIMING Binnenkort zal een algemene maatregel van bestuur afgekon digd worden, waarbij voor de a.s. seizoenopruiming het tijd vak, aanvangende op 12 Juli en eindigende op 9 Aug. 1952, wordt aangewezen voor de navolgende groepen van winkelneringen: De kleinhandel in electrische verbruiksartikel enin glas, por- celein en aardewerk; in huis houdelijke artikelen; in luxe- en kunstnij verheidsartikelen; n galanterieën; in speelgoed; in gouden en zilveren werker) en juwelen; in koffers en lederwa ren; in meubelen; in parfume rieën, cosmetische artikelen toiletartikelen; in schoenen: in textielgoederen in al zijn vor men; in verwarmmgs- en kook- apparaten en de warenhuizen. Veemarkt Leiden LEIDEN, 27 Juni. Te Lei den ter veemarkt aangevoerd: Aantal stieren 10; melkkoeien 15; vette koeien 130; vare e.a. koeien 20; vette kalveren 33; nuchtere kalveren 154; weide schapen 240; lammeren 93; var kens 22; schrammen 140; biggen 551; paarden 5; veulens 1 en geiten 18. Totaal 2510. Notering: Stieren f 4601050; melkkoeien f 7001100; vette koeien f 8001150; vare e.a. koeien f 650900; vette kalve ren f 190—420; nuchtere kalve ren 1' 4560; weide schapen f 90—135; lammeren 1' 70—85; varkens f 210410; schrammen f 70110; biggen f 5060; paar den f 600950; geiten f 1035. Handel: Stieren, melkkoeien, vare koelen, vette kalveren en nuchtere kalveren: levendig; vette koeien stroef; schapen en lammeren vlug; voor varkens, schrammen en biggen, paarden en geiten: matig. Veemarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 27 Juni. 106 stieren van f 263297; 114 vette koeien le kw. f 2.703.10, 2e kw. f 2.27—2.69; 3e kw. f 2.05 2.26; 661 melk- en kalfkoeien f 500—1110; 53 pinken f 350—565 258 graskalveren f 210295; 405 nuchtere kalveren f 3561; 302 vette en weide schapen f 75120 b09 lammeren f 50—68; 279 vette varkens, oude varkens noteren f 1.852.00; vette biggen f 2.00- 2.10, zouters f 2.022.04; 314 biggen en lopers: biggen note ren f 4065; lopers f 66100; 22 bokken en geiten, geen notering; 72 paarden f 4o01025. Totaal aanvoer 3195. Stieren: Aanvoer iets groter, handel slepend, prijshoudend; melk- en kalfkoeien; aanvoer: iets groter, handel slepend, prijs houdend. Pmken: Aanvoer iets groter, handel slepend, prijshou dend. Nuchtere kalveren: Aan voer iets groter, vlotte handel; prijzen hoger. Graskalveren: iets groter aanvoer, slepende handel, prijshoudend. Varkens: Aanvoel lest kleiner, handel slepend, prij zen als vorige week. Biggen en lopers: Aanvoer iets minder, slepende handel, prijshoudend. Schapen: Aanvoer iets groter, slepende handel, prijshoudend. Lammeren: Aanvoer veel groter, slepende handel, prijshoudend. Paarden: Aanvoer minder, handel vlotter, prijzen hoger. Kaasmarkt Gouda volvet 1 2.082.09; Edammer 40+ f 1.981.99; broodkaas f 1.981.99. Stemming goed.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1