Zangconcours van de R.K. Bond van Zangverenigingen EEN NATIONALE ZAAK Kardinaal Tisserant op weg naar Nederland UW PUZZLE RADIO Nederlandse kolonie deed Zijne Eminentie uitgeleide voor vandaag Twaalf van de achttien koren behaalden een eerste prijs HET GOUDEN WAAGSTUK Nationale St. Bonifatiusbedevaart Wat gaat er in Dokkum gebeuren? Europa produceert meer staal door T. S. Fletcher PAGINA 7 Wanneer wij in dit vijfde en laatste artikel met en voor onze lezers deze vraag stellen, dan kunnen we daarop reeds nu met vrij grote zekerheid ten antwoord geven, dat op 7 Juli a.s. de Nationale St. Bonifatius bedevaart naar Dokkum een grootse demonstratie zal worden van katholiek geloofsleven, nationaal katholiek bewustzijn en van dankbaarheid aan deze grote Nationale geloofsverkondiger St. Bonifatius, één der grondleggers van het christelijk nationaal beschavingsleven in ons land. Alles wijst er op, dat katholiek Nederland op Maandag 7 Juli a.s. in brede verscheidenheid en grote getale in Dokkum aanwezig zal zijn. Trouwens, ook de geweste lijke bedevaarten naar Dokkum mochten zich de laatste jaren in een toenemende belangstelling verheugen. Net als bij de natio nale bedevaart is hier ook een krachtige opleving merkbaar, vooral onder de jongeren, die hiermee opnieuw bewezen, dat het geloofsleven onder hen nog allerminst is uitgeblust. Er wordt wel eens geklaagd over een ver flauwende godsdienstzin bij onze jeugd. Maar gewoonlijk is dit ge klaag niet vrij van oppervlakkig heid. Onze jeugd is anders, maar daarom niet minder. Haar devotie behoeften zijn anders ingesteld, maar daarom niet van minder waarde. Onze jeugd is critischer, maar daarom niet minder op recht!!! Stille Omgang, de nachtelijke devoties van Witte Donderdag op Goede Vrijdag en ook nu weer de zware-inspanning-vragende voet en fietsbedevaarten naar Dokkum, ze weten begeestering onder vele jongeren te brengen. Men voelt in deze kringen de diepe nood zaak, dat wij ons in deze tijd be zinnen op het feit, dat in deze voor de Kerk en het godsdienstig leven zo moeilijke en zorgvolle tijd, offervaardigheid en geestdrift nodig zijn om pal te staan in een- God-hatende of een in onver schilligheid wegzinkende samen leving. Deze verdediging eist energie. De kracht van het voorbeeld der heiligen en der martelaren kan deze energie stimuleren. Het is daarom zo verheugend, dat onze jeugd begeesterd wordt door de voties, die offers en inspanning eisen. En zouden de ouderen zich door dit voorbeeld van de jonge ren laten beschamen?? Moeten zij juist hier niet een voorbeeld zijn voor de jongeren?? Het voor beeld van de jongeren heeft ook hier inspirerend gewerkt en alom is dan ook de belangstelling groeiende voor de deelname aan de nationale bedevaart naar Dok kum. In zijn Handboek over de Kerk geschiedenis schreef dr. J. de Jong, onze zo beminde Kardinaal- Aartsbisschop, dat onder de Ne derlandse martelaren St. Bonifa tius een eerste plaats inneemt, niet alleen door het vele en grootse wat hij in ons vaderland heeft tot stand gebracht, maar ook door zijn voorbeeld van held haftige, nooit vermoeiende ijver en door het nobele van zijn stre ven, dat vrij was van alle zelf zucht. Vrij van alle zelfzucht!! Is dit niet een ideaal, dat de jongeren van onze tijd pakt en begeestert? Er is zoveel schijn in ons ge loofsleven, zoveel pralerij zonder inhoud, zoveel klein-burgerlijk- 1952 - 7.00 -24.00 DINSDAG 1 Juli HILVERSUM I 402 m - AVRO; 7.50 VPRO; 8.00- AVRO. 7.00 nieuws; 7.15 gram. muz.; 7.50 dagopening; 8.00 nieuws; 8.15 gram. muz.; 97)0 morgenwijding; 9.15 gram. muz.: 9.30 voor de huisvrouw; 9.35 waterstanden; 9.40 gram. muz.; 10.50 voor de kleuters; 11.00 voor de zieken; 11.30 gevarieerde muz.; 12.00 Pro menade orkest: 12.30 land- en tuinbouwmededelingen 12.33 voor het platteland; 12.40 piano en or gel: 13.00 nieuws; 13.15 medede lingen of gram. muz.; 13.20 Me- tropole orkest; 14.00 voor de vrouw; 14.30 cabaret; 15.00 gram. muz.; 15.45 „Kamers zoeken" causerie; 16.00 gram. muz.; 16.35 „De openbare school de school der gemeenschap", causerie; 16.50 kinderkoor; 17.15 pianorecital; 17.45 Marinemeuws; 17.55 gram. muz.; 18.00 nieuws; 18.15 gevari eerde muz. 18.50 tenniskampioen oen Wimbledon; 19.00 pia- irle"; heid, zoveel menselijk opzicht, zo veel egoïsme. De bekende cultuur-filosoof prof. Huizinga tekent ons een beeld van de verwording van het maatschappelijk leven in onze tijd. Een beeld dat een scherpe aanklacht is tegen 20 eeuwen christendom. En de oprzaak van dit alles ziet Huizinga in het feit, dat de zucht naar genot en stof felijke goederen heel ons leven beheerst en alles daaraan onder geschikt gemaakt wordt. En dan roept deze humanist uit: „En waarin onderscheiden zich hier de christenen van de niet-christe- nen??" Een beschamende, maar helaas volkomen ware, aanklacht. Was deze mentaliteit ook die van St. Bonifatius en zijn gezel len geweest, ze waren in hun vaderland gebleven, hadden daar een gemakkelijk en rijk leven ge leid en volop genoten van het geen het aardse hen bieden kon. Maar omdat zij christenen wa ren in de volle zin van het woord en God en hun evennaasten lief hadden, trokken zij weg van hun vaderland naar het onherberg zame land om daar aan onbe kende volkeren het christendom te verkondigen en deze leer met hun bloed te bezegelen. Deze offervaardigheid van Dokkum's martelaren zij ons katholieken ten voorbeeld. Op de plaats waar St. Boni fatius en zijn gezellen de martel dood stierven zullen wij weer kunnen beseffen, wat wij aan deze mannen verplicht zijn, willen wij ons hun navolgers noemen en ons waardig tonen het grote offer, dat zij ons brachten. Maar dan zullen wij onze zelfzucht prijs moeten geven, weer offervaardigheid en naastenliefde moeten leren. Daar, met onze aartsbisschop in ons midden, vergezeld van een groot aantal geestelijke saeculie- ren en regulieren vrijwel alle orden en congregaties in Neder land gevestigd, zullen 7 Juli a.s. in Dokkum vertegenwoordigd zijn zullen wij onze eenheid als katholieke Nederlanders demon streren en gaan we gezamenlijk de H.H. Geheimen vieren, de zelfde welke 12 eeuwen geleden St. Bonifatius op dezelfde plaats voltrok. We zullen daar in eer bied en dankbaarheid gedenken, welk offer hij voor ons bracht. Dit is de grote nationale ge beurtenis, welke op 7 Juli a.s. zich te Dokkum voltrekken zal en waarbij de geestelijke, de maatschappelijke en sociale lei ders van ons katholieke volk wor den verwacht om met onze aarts bisschop te bidden: „Dat de offervaardigheid in ons moge groeien". Gaarne wijzen wij de jongeren op de mogelijkheid van gratis logies, als men naar Dokkum wil pelgrimeren. Burgemeester Bruinsma van Bolsward heeft aan pater Piet Wesseling CssR, leider van de beweging „Dit is Leven", aange boden om te zorgen voor gratis logies, voor alle pelgrims uit het Zuiden of het Westen van het land, op doortocht naar de bede vaart. Men stelle zich echter vooruit in verbinding met burgemeester Bruinsma van Bolsward. VATICAANSTAD, 27 Juni Z. Em. Eugène Kardinaal Tisse rant, deken van het H. College van Kardinalen en Secretaris van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk, heeft Vrijdag middag Rome per trein verlaten om zijn reis naar Nederland te ondernemen. Zoals reeds werd bericht, zal Zijn Eminentie enige dagen in Frankrijk vertoeven om op 4 Juli in de morgen uren van Clairvaux de Nederlandse grens bij Eysden te pas seren. Vergezeld van Z.H.Exc. Mgr. Terzatiol, Pauselijke ceremonie meester, arriveerde Zijne Emi nentie om 12.15 aan de grote moderne hal van het nieuwe st.a tion Termini, na eerst door Z.H. de Paus in bijzondere audiëntie te zijn ontvangen, waarin hij af scheid heeft genomen van de H. Vader. Aan de ingang van het station werd de Kardinaal door de hoofdchef van het station op- gewaoht. Deze leidde de hoge gast naar de ontvangzaal, waar zich vele leden van de Neder landse kolonie in Rome hadden verzameld om de Kardinaal uit geleide te doen. Daarbij waren tegenwoordig jhr. Mark van Weede, gezant van Nederland bij de H. Stoel, de Hoogw. Excellen ties mgr. Petrus Canisius van Lierde, vicaris-generaal van Vaticaanstad, en mgr. Smit, bis schop van Paralus, de hoogeerw. heren mgr. J. Bruning, minutant van de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk, die in Neder land deel van het gevolg van Zijne Eminentie zal uitmaken en mgr. Damen, vice-rector van het Nederlandse College. Boven dien waren er de procurator en 19.15 „Paris vous par 19.20 gram. muz.; 20.00 nieuws; 20.05 gevarieerde muz.; 21.10 „Ik weet, ik weet wat U niet weet" 21.25 Marinierskapel; 21.55 Kront- jongmuziek; 22.20 dansmuz.; 22.45 buitenlands overzicht: 23.00 nieuws; 23.15 „New York Cal ling"; 23.2024.00 gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 gram. muz.; 7.45 morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 nieuws en weerbe richten; 8.15 gram. muz.; 8.55 Hoogmis; 10.15 gram. muz.; 10.30 voor de kleuters; 10.45 gram. muz.; 11.00 voor de vrouw; 11.30 gram. muz.; 12.00 Angelus; 12.03 gram. muz.; (12.3012.33 land en tuinbouwmed.); 12.55 Zonne wijzer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws; 13.20 actualiteiten; 13.22 Symphonette-orkest en klein koor; 14.00 volksmuz.; 14.20 gram. muz.; 15.10 pianospel; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 voor de zieken; 17.00 voor de jeugd; 17.15 felici taties voor de jeugd; 17.35 Ronde van Frankrijk; 17.45 regeringsuit zending: R. de Haan: „Adatfees ten in Nieuw-Guinea"; 18.00 nieuws; 18.15 actualiteiten; 18.20 Ronde van Frankrijk; 18.30 gram. muz.; 19.00 idem; 19.20 „Hoort, Gidsen, het sein", klanbeeld; 19.40 „Dit is leven", causerie; 19.50 amusementsmuz.; 20.00 nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 Radio Philharmonisch orkest en solist (om 20.50 actualiteiten): 21.40 kamermuz.;. 22.05 gram. muz.; 22.45 avondgebed en litur gische kalender; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram. muz. EXPERIMENTELE TELEVISIE-PROGRAMMA'S Dinsdag 1 Juli 1952 AVRO: 20.15—21.45 „Jubileum- tournée 1952 van het Nationale Nederlandse Circus Frans Mik- kenie", reportage. de Nederl. provinciaal der paters van de H. Geest en de Romeinse correspenten van Nederlandse correspenten van iNeaerrauusc katholieke dag- en weekbladen, die Zijne Eminentie op hun ver zoek vriendelijk te woord stond. Naar Parijs ijzing van de hoofdchef begaf het talrijke ge- Op een aanwij zeischap zich naar het perron, waar de trein naar Parijs op ver trek stond. De militaire wacht van het station stopd opgesteld voor het slaaprijtuig, waarin voor Zijne Eminentie en diens gevolg compartimenten eerste klas ge reserveerd waren. Onder het commando van 'n officier bracht hij aan de Kardinaal de militaire eerbewijzen. De rode loper over het gedeelte van het perron-en voor de ingang van het slaap rijtuig uitgerold, gaf aan het ge- DOOR HET VENSTER Bij ons in het Noorden staan vele kerken leeg. Pas zag ik nog bij mijn tocht door Groningen dat op enkele plaatsen de kerkgebouwen geheel waren gesloopt, de torens als wijzende vingers naar omhoog in een verhei- denst land waren achterge bleven. De mensen hebben God niet meer nodig, zo ver telde men mij. Maar ook voor hen komt het stervensuur en zullen zij dan zo rustig op zien naar de eeuwigheid? We durven er niet aan te den ken en toch moeten wij er aan denken: en dan bidden voor ons, en vooral voor die mensen, die God zijn verge ten: Heilige Verlosser, lever ons niet over aan de bittere dood, maar geef de gelegen heid om boete te doen. SACERDOS Nr. 41 HORIZONTAAL: 1 pl. in Nederland 5 oorzaak 9 zoogdier 10 muzikaal drama 12 troep 14 in dat geval 15 bijb. naam 17 vr. munt 18 behoudens zijn titels en eer 20 deel van het hoofd (meerv.) 21 bijwoord 22 rivier in Italië 23 doelpunt 26 vervallen woning 29 vod 30 kledingstuk 32 deel van het hoofd 33 meisjesnaam 35 tegenst. v. korte 37 onbep. vnw. 38 feestdronk 39 wapen VERTICAAL: 1 werkplaats, bergplaats 2 plaatje 3 Europeaan 4 geluid 5 pl. in O.-Europa 6 roem 7 niet nat 8 dwingen 11 R.K. geestelijke 13 versiering voor jubilarissen (etc.) 16 boom 19 ogenblik 20 evenzo 23 uit palen en latwerk bestaande omheining 24 strijdperk 25 zangnoot 27 rondgang door een patrouille 28 vorm van treuren 30 kier 31 schoollokaal 34 holte in de muur 36 persbureau Oplossing Kruiswoordraadsel 40. Horizontaal; 1- blaam; 5. koper; 9. ijs; 10 no; 11. op; 12. ik; 13. km; 14. re; 15. st; 16- pk; 18. dra; 20. gat; 22. ara; 23. ina; 24. ier; 25. tor; 27. lijn; 29. ka; 30 in; 31. em; 33. de; 34. en; 36. ut; 37. el; 38. la; 40. kaars; 41. kegel. ,9 - Verticaal: 1. bij; 2. Is; 3. anker; 4. mem; 5. kor; 6. opera; 7. ei; 8. rk; 15. spaak; 17. koren; 18. dat; 19. air; 20. gal: 21. tin; 26. odeur: 28. ijde- le: 32. mts; 33- dek; 34. ek; 35. na; 38. Ie; 39. al. DRIE REUZEN DER ZEE Drie reuzen der zee vinden elkaar zij aan zij gemeerd in de ha ven van New York. Deze gigante reuzen zijn van voor naar achter: de „Queen Ma ry", Engelands grootste passagierschip; de „Li berty" Frankrijks groot ste passagierschip en het zojuist op weerga loze wijze ontvangen jrootste Amerikaanse passagierschip „United States", dat op 3 Juli a.s. zijn eerste tocht AMSTERDAM. In de grote zaal van Bellevue werd de eerste concours-Zondag gehouden, georganiseerd met medewerking van het R. K. Cem. Koor „Con Brio" te Amsetrdam. De voor zitter, de heer Spigt, bracht in zijn openingswoord dank aan alle deelnemers, en hoopte, dat dit concours weer een succes zou worden. De deelname was wel bevredigend, maar stemde nog niet tot algehele voldoening. Spreker vestigde nog de aan dacht op de ere-banier, die men drie magl moet veroveren, voot- dat zij eieendom van de vereni ging wordt. Op deze concours- middag gaven nog blijk van be langstelling o.a. de Z.E. heer dr. A.M. Woutgrs OESA, moderator van Con Brio. De Z.E. pastoor Jac. Duyves, voorzitter van de Amsterdamse Korenbond, Edel achtbare heer W. Steinmetz, wet houder van Amsterdam. De toon kunstenaar Theo v.d. Bijl, en de muziekuitgever Joh. Alsbach. Achttien koren namen aan deze wedstrijd deel en 12 hiervan be haalden met een gemiddelde en soms meer van 7 een eerste prijs. Over het algemeen werd er de ze middag goed gezongen. Vooral ook uit de keuze van de te zingen nummers blijkt dat de R.K. Bond in muzikaal opzicht vooruitstre vend is- We laten nu van elk koor een korte indruk volgen. Derde afdeling dameskoren: „Ego Flos'' Schoorl. Dir. C. Him- melreich. Dit koor zong zuiver, o.a. Ick seg adieu, van Clemens non Papa. Immaculata, De Lier, dir. C. van Beurden- Het verplichte num mer van Peynsen en Treuren van Clemens werden verdienstelijk gezongen, De voordracht miste de contrastwerking. Ook „Domine ad adjuvandum" van Gallus had zeer goede momenten. Derde afdeling gem. koren: „Ego Flos", Schoorl, dir. C. Himmelreich. De lustige Mei, van Clemens non Papa, werd correct uitgevoerd. Heer Gemaal, van Orl. Lassus, een geestig werkje, werd lang niet zonder verdienste ge zongen. Tweede afdeling gem. koren: „Amicitia" Akersloot. Dir. Alb. Lounie. Eens meyen morgens vroe van Theo v.d BUI werd zuiver en met genuanceerde voordracht gezongen. Alma Redemptoris van Palestrina had een zeer bevredi gend klankgehalte. „Sursum Corda", Oudorp, dir. C. Himmelreich. Eens meyen morgens vroe van Theo v.d. Bijl, werd technisch zeer behoorlijk gezongen, in Als 't licht wordt, van Apdriessen was de stemming soms iets wankel. Overigens goed gezongen. Hierna kwam het dameskoor Streker Zanglust, Grootebroek, dir. Moeskops Sr., dat in de derde afdeling thuis hoorde op het po dium- pe Morgenstond van Alph. Vranken werd vooral door dit ensemble zeer verdienstelijk uit gevoerd. Eerste afdeling gem. koren: Volksadel, Breda, dir. Hein Bre- ver. De vastenavond die komt an, van Albert de Klerk werd met ware bezieling gezongen, en hier op volgde een mooie vertolking van Christus is ongestanden, van Alnhons Diepenbrock. Con Amore. Westwoud, direct R. Moeskops Sr.'De vastenavond die komt an, v.d. Klerk werd zui ver en met goed ensemble gezon gen, de voordracht hadden we gaarne iets geestiger gehoord. O lustig speL van Clement Janne- quin had nu en dan zeer goede contrastwerking. Algehele indruk zeer goed. heel een feestelijke stemming. Na in het bizonder de gezant van Nederland en de bisschoppen te hebben begroet, besteeg zijne Eminentie even voor het vertrex van die trein het rijtuig. Terwijl de trein zich in beweging zette, bracht de militaire wacht nog maals de militaire eerbewijzen en vriendelijk wuivend uit het raam ving de deken van 't H. College van Kardinalen zijn reis naar Nederland aan. De Hoogeerw. mgr. Bruning zal op 28 Juni Home verlaten met directe be stemming Nederland om de laat ste toebereidselen voor de komst van Zijne Eminentie Kardinaal Tisserant te treffen. GENEVE. De Europese ruw- staalproductie heeft in 1951 met 67.623.000 ton een nieuwe record hoogte bereikt. Volgens de economische com missie voor Europa is de produc tie in het eerste kwartaal van het lopende jaar in verhouding nog hoger. Ook de Sovjet-Unie, welker productiecijfers in vorengenoemd totaal niet begrepen zijn, boekte in 1951 met 31.300.000 ton een record. De Russische productie was in 1950 27.300.000 ton en in 1938 18.000.000 ton groot. Tot 6 Juli wordt in de Beatrix- en Irenehallen van de Jaarbeurs te Utrecht de Internatio nale Tentoonstelling „Eeuwfeest Postzegel" gehouden. Prins Bern- hard heeft Zaterdag morgen deze I.T.E.P. geopend. De foto werd even voor de openstel ling van de tentoon stelling genomen. „St. Jacobus" Tuitjenhorn, dir. Th. v. Baar. Het verplichte num mer Vastenavond werd vitaal ge zongen. Onder de Linde van H- Boedijn klonk af en toe wat te scherp. St. Michaël, Schipluiden, dir. C. van Beurden. Dit koor zong het verpl. werk De vastenavond be ter dan het bekende Wiegelied van Jan Nieland. De klank van de sopranen was soms minder fraai. De totaal indruk van dit koor zéér verdienstelijk. Eerste afdeling dameskoren: Nieuw Leven, Heiloo, dir. Piet Groot. Na een zeer knap gezon gen Avond Liedeke van Joh. Zaagmans, enigszins modern, volgde als vrij nummer Kyne van Strategier. Deze moderne Kyrie klonk stijlvol en zeer beschaafd- Afdeling uitmuntendheid gem. koren: Arti en Religioni, Naaidw. dir. Cloosterman. Het Kwezelken van Badings werd vooral wat de voordracht betrof kostelijk ge zongen. Jammer dat men met de stemming in Invocatio van Hoo- gerwerf niet fortuinlijk was. Maria Christina, de Weere, dir. J. Stam. Het Kwezelken van Ba dings werd behoorlijk gezongen, maar de humor moesten we hier missen. De grote hond en de klei ne kat van Diepenbrock, goed ge zongen, ook hier kon meer gees tigheid in de tekst zijn geweest. St. Gregorius, Lisse, dir. Mi- zée. Badings Kwezeliken had zang-technisch veel goeds maar het tempo was wat langzaam. Lauda Sion van Palestrina werd goed gezongen. Nieuw Leven, Medemblik, dir. R. Moeskops. Dit ensemble wist het Kwezelken inderdaad weer muzikaal leven in te blazen. Toen volgde een goede romantische interpretatie van Bonsets Dage- raadt. Cantica Nova, Berkel en Roden rijs. Dir. H- Spek. Goed stern-ma teriaal. Het Kwezelken had ook bij dit koor meer spirit kunnen hebben. Hodie Christus. Natus est van Marenzio werd over het algemeen behoorlijk gezongen. Ere-afdeling gem. koren: Zang en Vriendschap Boven kerk, dir- Jos. ten Velden. Vrede van Ph- Dtisch werd zeer knap gezongen, de intonatie van dit min of meer moderne werk was lang niet makkelijk. Stijlvol en genuanceerd zong men Ave Ve- rum van Orlando di Lasso. Nieuw Leven, Heiloo, dir. Piet Groot. Vrede van Ph. Dusch werd zéér muzikaal gezongen. En tot besluit hoorden we een boeiende interpretatie van Salve Regina van de Franse componist Poulence. Derde afd. dameskoren: Ego Flos, Schoorl 301 pt. Ie prijs Immaculata. De Lier 272 pi- 2e prijs; Streker Dameskoor, Groote- bróek 279 pt. 2e prijs. Derde afd. eem. koren Ego Flos 310 pt. Ie prijs. 2e afd. gem. koren; Sursum Corda, Oudorp 317 pt. Ie prijs; Amicitiae, Akersloot 319 pt. Ie prijs- Eerste afd. gem. koren; Volks adel Breda 311, le prijs; Con Amore, Westwoud 290 ot. 2e prijs St. Jacobus, Tuitjenhorn 289 pnt. 2e prijs: St Michaël, Schipluiden 300 nt. Ie prijs. Eerste afdeling dameskoren: Nieuw Leven, Heiloo 355 pnt'. Ie priis. Afd- uitmuntendheid gemengde koren: Arti et Religioni, Naald- wiik 318 pt. le Drils; Maria Chris tina, Weere 313 pnt. le priis; St. Gregorius, Lisse 301 pnt. le pr Nieuw Leven, Medemblik 295 pt. 2e prijs; Cantica Nova, Berkel 289 pt 2e prijs. Ere-afd. gem. koren: Zang en Vriendschap Bovenkerk 375 pnt. le prijs met lof: Nieuw Leven te Heiloo 337 pnt. le priis. W. SCHREURC FEUILLETON 59. Goed. En verder: is uw mo tor klaar, zodra uw machine vol tooid is? Ja, de motor is al veertien dagen klaar. Die heb ik in stilte helemaal alleen samengesteld. Neen niet in mijn werkplaats. Die heb ik hier ergens in de buurt van Londen verborgen. Maar binnen een uur kan die motor in de machine bevestigd worden. Een uur? Dus u heeft eigen lijk nog maar een enkel uur van serieus werk voor u! Laurence glimlachte. Om u de waarheid te ver tellen is die machine van mii he lemaal niet zo wonderlijk. Het is een gewoon vliegtuig iets lichter misschien dan de andere vlieg tuigen en de motor is een heel gewone motor. Het geheim schuilt evenwel in de drijfkracht van de motor. En ik ben nu maar. zo bang dat Sabatier die formule ontdekt heeft. Laat die Sabatier er nu bui ten. Als uw toe9tel klaar is aan wie wilde u het dan verkopen? Aan de Engelse regering na tuurlijk. Is u al in onderhandeling getreden? Ja, en dat weet nog nie mand. ik ben al in onderhande ling getreden en zodra miin vliegtuig gereed is zal het door tweg deskundigen aan een onder zoek worden onderworpen. Prachtigdus u heeft eigenlijk niets anders nodig dan een rustig plaatsje om uw ma chine te voltooien, vóór die ande ren er mee klaar zijn. Miinheer Workman u moet uw machine vannacht nog weghalen van het terrein van Armadale. Vannacht? Ja.. U heeft toch zeker op alle ogenblikken toegang tot het terrein? Inderdaad. Ik heb van Dickie verno men dat uw machine licht is en gemakkelijk te vervoeren. Ook dat is waar. Zou zii te vervoeren zijn op een grote vrachtauto? Ja, gemakkelijk. Luister. U gaat nu onmid dellijk naar een garage en laat een vrachtauto naar Armadale komen. Dat zal u niet zo heel veel moeite kosten daar het nog betrekkelijk vroeg is, half elf pas. Die auto moet uw werk plaats inrijden en daar moeten u er» Dickie met hulp van 'n chauf feur het vliegtuig opladen waar na u het naar mijnheer Waple in Canterbury laat brengen. Laurence slaakte een kreet van ""rwcwiderine en keek zijn be zoekers vragend aan. Miinheer Waple blijkt na melijk een grote schuur te bezit ten, welke op het ogenblik leeg staat en waar u uw werk rustig zult kunnen voltooien, ging het meisje en+housiast verder. En juffrouw Wrave heeft mii ver teld dat u helemaal niet bang behoeft t„ ziin voor ongewenste bezoekers als u mijnheer Waple van het een en ander op de hoogte brengt. Met een vlugge beweging sprong Laurence uit zijn stoel op. Prachtig! Prachtig. Dat is een heel goed idee. Een heel re giment infanterie zou de woning van mijnheer Waple niet voorbij kunnen trekken als hii het niet wilde. Wie is op die gedachte ge komen? Dickie, antwoordde Charity. Ik dacht toevallig aan die schuur, weersprak Dickie be scheiden. Het is eer» flinke ruimte. En jij bent een beste kerel, dat je daar aan gedacht hebt. antwoordde Laurence lachend. Kom mee.... laten wii maar zo vlug mogelijk opschieten. Alles wat wii nodig hebben is een grote vrachtauto en een betrouw bare chauffeur. Als Dickie mee moet, zei Charity zullen we nog moeten zorgen voor eer« paar warme de kens. En hii zal iets moeten eten. Ja, Dickie, als je het niet doet word je ziek en dan heeft mijn heer Workman niets meer aan je Uw zuster heeft gelijk, ant woordde Lilian Delomosne Mijnheer Workman, kan uw hos pita niet iets warms voor Dickie idaar maken, terwijl u naar die garage gaat. Natuurlijk, meende Lauren ce die al bezig was allerlei papie ren en toiletartikelen in een va lies te bergen. Ik zal haar even bellen en haar opdracht geven een heerlijk soupertje voor 'hem klaar te maken. Eet maar op je gemak Dickie en kom dan maar naar de werkplaats. Charity legde haar hand op zijn arm, toen hii wilde bellen. Doet u het maar niet. zei ze ik zal wel even met hem naar huis gaan. Ik weet beter dan iemand anders wat hii nodig heeft. Kom mee Dickieen ondanks de protesten van de "j on gen nam zij hem mee. Ik zal dan wel met u naar die werkplaats gaan, bood Lilian Delomosne aan. U? vroeg hii verwonderd. Ja. waarom niet? Ben ik niet veel sterker dan die jongen met ziin mooie ogen. En als u me daar vertelt wat ik moet doen zult u helemaal geen last van me hebben. Neen, u behoeft niet bang tP zijn dat mer» mij zal herkennen. Ik ben nog maar één maal op het terrein geweest en zal bovendien een sluier voor doen. Goed. ga u dan maar mee. Laurence knipte ziin valies dicht en eer» ogenblik later ver lieten zii samen het huis. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1