Nieuu/ Meisjespensionaat Regina Coeli te Vught zwaar geteisterd Tien brandweren en duizenden militairen op Veluwe in alarm Vol-automatische straaljager in U.S.A. in productie rWel samenwerking - géén fusie met I.V. V.V. Vier Amerikanen ontvoerd naarOost-Berlijn handel Vier millioen FEITEN tberichten ƒ595.- r\ i^ni 4 r\ I/AA n Al IS LA A AD (Vondel) DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING 't Heeft weer bést gebrand Samen sterk! Zolderverdieping uitgebrand geen persoonlijke ongevallen Moord in Haarlem opgehelderd Rupperttot congres I.C.V. Britse soldaten weer vrijgelaten Zeer gevaarlijke heidebrand met man en macht gesmoord dood of vermist Arfsenstaking in West-Berlijn Kinderverhaal in de Oost zone... van heden In Australië vriest het dat 't kraakt Bemanning heeft alleen apparaten te controleren Marshall ontkent (witte en rode) 2 150 oude kippen en 2.152.20 per kg; men (blauw) 2.70 2100 jonge hanen 2.252.50 per kg; 1.50 per stuk; 400 ie) 2.25 3 per stuk. 000 kg grote aard- 11,60; aardap m. puk 30.000 kg grof 11,30 iK drieling 9,109,50 14,70; 6oo kg knol- HUIZEN, 2 Juli rdappelen, eerstelin- 0, grote 10.3011.40, 50—9.80; kriel 4.80— .30. tN, 1 Juli. Grove -12.30; midd. 10.70— 3.60—10.40, kriel 5.90, trof 10.20—12.50, id. —14.60, rode driel. :anvoer 100.000 kg; ;ten I 36.80—43.50, II I 110.000 kg aard- steling 1112,90; rd. 5,20; doré 16—17,50; ,0—15,90; Saskia 12,20 drieling 10,50—11,60; 7,80; 17.000 kg rode ,50; 12.000 kg witte 18; 1500 kg gele kool 100 st. bloemkool (a) tWOUDE 96.000 kg eersteling 11,40-13,40 ling 11,20—13,40; do- .50; eigh 15,80; bl. bonken 10,40—11,30; 19,60; klein 6,40; 225 0 43; 127 slof aard- 1,95. :t R.K. Schoolbestuur 3 11 JULI 1952 v.m. BUIS a. d. Kerkhof- ten aan te besteden 1 de R.K. school Klieftstraat te t 1 lokaal, gang, rijgbaar vanaf 3 Juli van f 10.(rest. n betaling van f 10.50 jlenstraat 7, Alkmaar #m, Architect B.N.A. Schagen md met verlaging eldebelasting 0 WASMACHINES inds tijdens de geëxposeerd solide c ELECTRISCHE ARMING m d er namelijk een t majoor trof de Ra ars onder hun broek, k lus geen ijs met Pijnlijk getroffen nilitair krachtsvertoon ij waren blijkbaar aan tonden zij daar nu bij isto ijsco venezia mamente crancissimo" treffend opgemerkt", eten, dat hij Italiaans verstaan, zijn wij niet rlijk Nederlands weer iHiiiiiiiimmmmin 1 Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. No ordhollands Daqhlad. Buiten God is 't nergens HET FEIT nhd] VAN HEDEN Pag. 1 Donderdag 3 Juli 1952 46e Jaargang No. 12516 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 juist, ONGETWIJFELD is het wat (prof.) L. S(chlichting) in een tweetal artikelen in „De Tijd' betoogt, dat de Katholieke Partij zich niet teveel moet bege ven in overleg met de sociaal- economische organisaties, omdat zij moet zorgen, als politieke par tij een eigen leven te leiden. Maar evenzeer is juist en op dit moment zeer verheugend dat de voorzitter van de Ka tholieke Werkgeversvereniging, de heer Van Heijst, op de verga dering van deze vereniging een krachtig pleidooi gehouden heeft voor samenwerking tussen de standsorganisaties. Men weet, dat wij te-uit-en te-na over de betekenis van die samenwerking hebben gesproken en dat wij herhaaldelijk hebben betoogd, toen het nog t ij d was om ongelukken te voorkomen, dat dè pogingen, om de van eikaar- groeiende standen weer tot elkaar te brengen, snel moesten worden ondernomen. Niet zozeer om daardoor de po litieke eenheid te herstellen, want wij geloven ook, dat die slechts kunstmatig zou zijn, als ze slechts gefundeerd zou zijn op een nau welijks bij elkaar gehouden so ciale eenheid. Wij zijn er echter van overtuigd, dat een politieke eenheid als het ware van nature zal voortvloeien uit een sterke sociale eenheid, indien wat toch verondersteld moet worden die sociale eenheid ten doel heeft, een gemeenschappelijk standpunt in de samenleving te verwezenlijken. Want het is nu eenmaal zo. dat de laatste jaren, en dat is niet alleen na de oorlog, zo duidelijk is komen vast te staan, dat de maatschappelijke orde her steld moet worden, op de grondslag van de leer van het Evangelie (wie heeft daar in de verkiezingstijd aan gedacht?) en dat dit moet gebeuren met mede werking van de staat. Terug naar de sociale eenheid, naar de evenwichtige samenwer king tussen de standen en hun organisaties. Dat zal de bodem bereiden voor een samenwerking, een samengaan van alle standen en groepen in de politiek, om op evenwichtige wijze dat herstel van de maatschappelijke orde te bereiken. Terug naar de sociale eenheid betekent voor ons ook. terug naar de leer van „Quadragesimo Anno". Voor de toepassing van die leer zal natuurlijk vanzelf sprekend moeten worden reke ning gehouden met het feit, dat sinds de verschijning van die en cycliek (1931) een verschrikkelij ke wereldoorlog heeft gewoed, die enorme vernielingen heeft te weeggebracht, hetgeen vanzelf sprekend de economische en dus de sociale verhoudingen niet on beroerd heeft gelaten. Maar de leer van „Quadrage simo Anno" is onveranderd ge bleven en de taak, die de Paus aan de katholieken toebedeelde, om in eenheid en hier is wel zeer uitdrukkelijk de sociale eenheid bedoeld) samen te wer ken, is nog niet voltooid. Het lijkt er niet op. Wij staan nog aan het begin. De oproep van de voorzitter van de Katholieke Werkgevers moge in brede kringen weerklank vinden. Het wordt herhalen wij hoog tijd! Daarnaast houdt de' K.V.P. inderdaad haar eigen taak om zich doelmatig en open hartig op de lessen van de afge lopen verkiezingen te bezinnen. VUGHT, 2 Juli Vanmiddag om ongeveer drie uur is brand uitgebroken in het meisjespensionaat „Regina Coeli" te Vught aan de Helvoirtse weg. Het vuur, dat door tot nu toe onbekende oorzaak in de bovenste verdieping ontstond, breidde zich zeer snel uit De zolderverdieping van het vier verdiepingen tellende gebouw brandde geheel uit. Aanvankelijk probeerde men- met eigen blusmiddelen het vuur aan te pakken, doch toen deze pogingen faalden, werd de Vught- se brandweer gealarmeerd. Het brandalarm werd eveneens door gegeven aan de brandweren van Den Bosch, Tilburg, Oisterwijk en Eindhoven, die in de loop van de middag op de plaats van de brand verschenen. Ook de brand weer van het Bossche Garnizoen verleende hulp. Ongeveer vijf honderd militairen uit vier Bos sche kazernes werden naar „Re gina Coeli" gezonden en dank zij al deze bijstand is men er in ge slaagd de gehele inventaris van het als een fakkel brandende ge bouw te redden. Met 22 stralen hebben de verschillende brand weercorpsen het vuur bestreden. Om ongeveer half zeven was men de brand in zoverre meester, dat met de nablussing kon worden begonnen. Persoonlijke ongeval len hebben zich niet voorgedaan. Het pensionaat werd bewoond door 80 meisjesscholieren en 40 zusters Augustinessen. De meis jes hebben zich kranig geweerd b;j het redden van de inboedel. Zij zijn met vervroegde vacantie gegaan. In verband met de vondst van het lijk van de Haarlemse scheepsbouwer in het Noorder Buiten Spaarne is de politie tot de conclusie gekomen, dat de man is doodgeslagen met een ha mer. De dader, een 24-jarige slagersknecht, die omgang had met de dochter van het slacht offer had ruzie gekregen op de avond van de 23ste Juni. Buiten de woonschuit heeft de slagers knecht de scheepsbouwer enkele klappen met de hamer op het hoofd gegeven, waardoor de man, naar men later heeft kunnen vaststellen, aan een hersenbloe ding is overleden. Samen met een vriend van de andere dochter hebben ze de voeten aan elkaar gebonden en een prop in de mond gestoken. Waarschijnlijk omdat zij er niet zeker van wa ren dat de man was overleden, hebben zij het lichaam daarna met stukken ijzer verzwaard en in het water gegooid. De slagers knecht beweert, dat zijn a.s. schoonvader hem heeft aangeval len en dat hij uit noodweer heeft geslagen. De vrouw van de ver moorde scheepsbouwer had de zelfde avond nog aangifte bij de politie gedaan van de vermissing van haar man. De vrouw en de twee dochters van het slachtoffer zijn door de politie verhoord, dóch niet aangehouden. NIEUWE NOORDELIJKE VOORSTELLEN PAN MOEN DJON. De Noordelijk enhebben er in Pan Moen Dj on op aangedrongen vandaag een besloten vergade ring te Houden voor het bespre ken van een nieuw noordelijk voorstel voor de repatriëring van krijgsgevangenen. ft (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 1 Juli „Ondanks alle berichten, die hier en daar buiten de kring van de Christelijke vakbeweging worden verspreid, kan er geen sprake zijn van aansluiting van het Internationaal Christelijke Vakverbond bij het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen. Wel is het I.C.V. bereid tot samenwerking, maar dan moeten zijn autonomie en zijn christelijke beginselen gerespecteerd worden". Tot deze verklaring kwam gis termiddag de heer Ruppert, voor zitter van het Chr. Nat. Vakver bond, op het congres van het I.C.V. te Den Haag. Aanleiding tot deze verklaring was een door Associated Press gepubliceerd on juist bericht. In de Dierentuin te Den Haag, waar thans het I.C.V. congresseert, is een Belgische vertaalinstallatie in gebruik ge nomen, een novum voor Neder land. Drie tolken zijn tijdens de zittingen bezig met het vertalen van de redevoeringen a l'im- Sro viste meestal in Frans, uits en Nederlands. Het overbrengen van deze in stallatie naar Den Haag heeft bij de Belgische douane geen moei lijkheden opgeleverd. Daar be schouwde men de electrische ap paratuur gemoedelijk als toneel- requisiet. Maar de Nederlandse douanier begon te kermen van: „Ik ben mijn baan kwijt als ik dit doorlaat". De secretaris-gene raal, het Kamerlid Serrarens, is er aan te pas moeten komen, om via het ministerie de installatie op Nederlands grondgebied te krijgen. Inmiddels waren met de onderhandelingen vier uur ver lopen. (Zie ook pag. 3) MEISJE VERDRONKEN ROTTERDAM, 2 Juli In het Kralingse strandbad verdronk vanmiddag de twaalfjarige Elsje Muller, die ten huize van haar oom in de van Rijnstraat woont. Nadat men het meisje op de kant had gebracht, stelde men pogin gen in het werk om met een zuurstofapparaat de levensgees ten op te wekken, doch het heeft niet meer mogen baten. DOOR DE SOVJETS BERLIJN, 2 Juli De Russi sche autoriteiten hebben Woens dag twee Britse soldaten vrijge laten, die sinds Maandag jl. wa ren vermist. De mannen waren door leden van de Oostduitse Volkspolitie aangehouden, toen zij nabij Staaken aan de grens tussen West-Berlijn en Oost- Duitsland op Oostduits gebied waren geraakt. Volgens een woordvoerder van het Britse leger te Berlijn zullen m; beide lannen terecht moeten staan op beschuldiging van af wezigheid zonder verlof DE LUCHTAANVALLEN AAN DE JALOE Dit is een luchtfoto, genomen na een aan val op de electrische centrale van Suiho op de zuidelijke oever van de Jaloe-rivier in Noord-Korea. Dit was de zwaarste luchtaan val in de Koreaanse oorlog. Deze electri sche centrale ligt niet meer dan ongeveer 'n kilometer van de grens van Mandsjoerije. Aan de aanval op deze centrale namen vijf honderd vliegtuigen deel, waarvan slechts één werd neergescho ten. Toen deze lucht foto, geruime tijd na de aanval, gemaakt werd stegen nog dikke rookwolken op. at - De militairen uit de kampen Ermelo, Nieuw Millingen en net tweede voertuigenpark uit Stroe en de militairen die op de Veluwe aan het oefenen zijn, zijn naar het terrein van de brand gediri geerd om te helpen blussen. APELDOORN, 2 Juli Hedenmiddag om half twee is een zeer ernstige heidebrand uitgebroken op de Tonnenberg bij Speulde onder de gemeente Ermelo. De brandweren van Ermelo, Apel doorn, Nunspeet, Elspeet, Garderen en de bosbrandweren van al deze plaatsen zijn hiervoor uitgerukt. Een tankwagen van de brand weer uit Elspeet, die met loeien de sirene op weg was naar een heidebrand, is bij kasteel Staver- den in botsing gekomen met een bus uit Nijmegen, waarin onge veer 30 schoolkinderen zaten. De bus reed de tankauto in de flank en daarna tegen een boom. Een der kinderen moest met een ern stige kneuzing naar het zieken huis Salem worden vervoerd. De andere kinderen kwamen met de schrik vrij of liepen lichte verwondingen op, die ter plaatse konden worden verbonden. De brandweerauto kantelde, na enige bomen te hebben geraakt. Geen der vier brandweermannen die er op zaten werd gewond. De heidebrand was inmiddels geblust dank zij krachtdadig op treden van de brandweren uit Garderen, Ermelo en Apeldoorn en van een aantal militairen. VAN KRIJGSGEVANGENEN IN DE SOVJET-UNIE TOKIO, 2 Juli. Meer dan de helft van de zeven millioen mi litaire en burgerlijke krijgsge vangenen, die de Sovjet-Unie in de tweede wereldoorlog in Europa en het Verre Oosten heeft ge maakt, is dood of „vermist". Dit kan men lezen in een om vangrijk document, dat vandaag is gepubliceerd door het hoofd kwartier van generaal Mark Clark, opperbevelhebber van de verbonden strijdkrachten in Ko rea. Van de vermisten is een aan tal nog in leven, maar het is moeilijk dit aantal vast te stellen, aldus het rapport. Enige woningen, die met het oo; op net gevaar waren, Iconden worden. reeds weer ontruim betroKken NIET BANG VOOR RHEE! POESAN, 2 Juli De Zuid- Koreaanse president Syngman Rhee heeft vanochtend per speci ale proclamatie bekend gemaakt, dat de veiligheid van zijn „poli tieke tegenstanders" wordt ge waarborgd. Hij hoopt, dat nu een aantal van de 20 ondergedo ken parlementsleden weer in de Kamer verschijnt. Tevoren had Rhee meegedeeld, dat drie van de veertien gearresteerde afge vaardigden zijn vrijgelaten. Ter gelegenheid van de feestdag van St. Petrus en Paulus ging Paus Pius XII voor in gebed in de St. Pieter. De Paus knielt boven het graf van de Apostel, dat kort geleden werd ontdekt in de gewelven onder de tegenwoordige Basiliek. Tezamen met de Paus bidden hoogwaardigheidsbekleders der Kerk en de ere-wacht. TE LAGE HONORARIA BONN In West-Berlijn zijn 2400 artsen in staking gegaan. Zij eisen hogere honoraria van het centrale ziekenfonds. De artsen ontvangen thans per kwartaal in totaal 12 millioen mark. Zij zeg gen, dat zij daarmee hun prac- tijk niet meer in stand kunnen houden en eisen 13,5 millioen. Daar het ziekenfonds deze ver hoging niet wenst te betalen, hebben de artsen een staking ge organiseerd. Zij helpen hun pa- tienten wel, doch op voorwaarde dat deze contant betalen. Boven dien weigeren de artsen nu hun rekeningen voor telefoon, gas en electriciteit te betalen. BERLIJN, 2 Juli De Oostduitse communistische gers is vandaag begonnen inderverhalen te gebruiken om de jeugd schieten te le ren. In „Junge Welt", het or gaan van de communistische jeugdbeweging is een reeks plaatjes verschenen waar men kinderen bezig ziet met schietoefeningen. Eén ervan heeft maar weinig punten behaald en hij wordt daarom naar een schietschool ge bracht, waar hij en de lezers van het blad worden getrac- teerd op diagrammen, waar uit zij kunnen leren goed te mikken. Dan gaat hij weer naar de schietbaan en op het laat ste plaatje ziet men hem, gelukkig glimlachend, een schietschijf tonen, waarop hij alleen maar in de roos ge schoten heeft. Egyptische kabinet beëdigd ALEXANDRIE, 2 Juli Het nieuwe Egyptische kabinet van Hoessein Sirry Pasja is door Ko ning Faroek beëdigd. HENRIETTE BOSMANS, de bekende componiste en pianiste, is Woensdagavond na een lang durige ziekte op 56-jarige leef tijd te Amsterdam overleden. HET WATER heeft gisteren weer twee slachtoffers geëist. In de Waal bij Nijmegen verdronk het 18-jarige meisje A. M. uit Nijmegen, terwijl te Eist (Utr.) de 12-jarige G. van V. bij het baden in de Rijn het leven liet. DE TWEE onderzeeboten, die door Amerika aan Nederland worden overgedragen, zullen eerst worden gemoderniseerd, waarvan de kosten worden ge raamd op 2.450.000 dollar. De boten zullen voor vijf jaar wor den uitgeleend en moeten in de zelfde toestand als bij de over dracht worden teruggegeven. PEARSON, de Canadese minis ter van buitenlandse zaken, heeft in een persgesprek verklaard, dat men zich dient voor te bereiden op een vergroting van de span ning in West-Europa. EEN AMENDEMENT is giste ren door een commissie van de Senaat en het Huis van Afgevaar digden uit het ontwerp van de Amerikaanse begroting van bui tenlandse zaken gelicht, dat de president verbiedt een ambassa deur bij het Vaticaan te benoe men. DE WEST-DUITSE bondsrege ring heeft het plan een soort toeristenluchtbrug tussen Berlijn en Hannover op te richten om de West-Berlijners hun isolement minder sterk te laten voelen. Bonn heeft daartoe aan de Ame rikaanse regering verzocht een klein aantal militaire transport vliegtuigen ter beschikking te stellen. SYDNEY, 2 Juli In Sydney en verschillende streken van Zuid-Oost Australië is vannacht de laagste temperatuur van de af gelopen drie jaar genoteerd. De vorst in Sydney was gister avond zo hevig, dat de mensen hun huizen niet durfden verla ten, wanneer het niet strikt noodzakelijk was. Het meteorologisch instituut in Sydney registreerde vanmorgen 'n temperatuur van 40.6 graden. Iets warmer dus dan gisteren, toen het kwik niet hoger steeg dan 39,8 graden. BURBANK (Californië), 2 Juli De Amerikaanse luchtmacht heelt Woensdag meegedeeld, dat een nieuwe straaljager de „Stariire", wordt gebouwd, die volgens de fabrikanten „geheel automatisch een vijandelijk toestel kan waarnemen, achtervol gen en beschieten". Volgens de fabrikanten, de „Lockheed Aircraft Corporation", „zijn de voornaamste taken van de vlieger en de radarbediener: het opstijgen, het vliegen van de „Starfire" naar een bepaald ge bied, het op het juiste ogenblik inschakelen van de „electroni- sche bemanning", het gedurende de aanval afluisteren van de werking der apparaten voor be sturing en afvuren der raketten en daarna het landen". De „Starfire" is niet uitgerust met kanonnen, doch met 24 raket projectielen, die in een ring rond de neus van het toestel zijn aan gebracht. Ook aan de vleugels kunnen raketten worden mee gevoerd. Een van de nieuwigheden van de machine is „een electrische stuurautomaat, die het vliegtuig leidt door loopings, draaiende be wegingen om de lengte-as en an- LONDEN, 2 Juli De 24-jarige William Martin Marshall, radio telegrafist van het ministerie van buitenlandse zaken heeft vanmor gen de beschuldiging ontkend dat hij staatsgeheimen aan een Rus sische diplomaat doorgegeven zou hebben. Marshall zelf verscheen slechts vier minuten inde beklaagden bank en had nauwelijks tijd zich zelf onschuldig te verklaren. Op 9 Juli begint zijn proces. dere gevechtsmanoeuvres, die met grote nauwkeurigheid in onder delen van seconden worden uit gevoerd", aldus de mededeling van de „Lockheed Aircraft". Het hart van dit nieuwe instrument is een kleine metalen doos, on geveer zo groot als een draagbare radio, die drie gyroscopen bevat. Engelse Ford goedkoper LONDEN De Ford Motor Company Ltd of Britain heeft bekendgemaakt, dat zij de prijzen van haar personenauto's, vracht wagens en tractors met vijf tot tien procent verlaagd heeft. De maatschappij nodigde de andere Britse automobielfabrie ken uit haar voorbeeld te vol gen. Tien doden door de regen TOKIO, 2 Juli De Japanse politie heeft vandaag bekend ge maakt dat de zware regenval die gedurende de twee afgelopen da gen West Japan geteisterd heeft, reeds tien slachtoffers heeft ge- eist. In totaal zijn 9632 huizen door het water overstroomd. BERLIJN, 2 Juli.Vier Ame rikaanse toeristen, o.w. een gees telijke en een dame, zijn, naar de West-Duitse politie heden heeft medegedeeld, onder bedrei ging met vuurwapens door de communistische volkspolitie ge arresteerd en naar de Oostelijke zóne gevoerd. De politie deelde mede dat het incident zich heeft voorgedaan te Dueppel, waar de voorstad Zeh- lendorf, waar veel Amerikanen wonen, een gemeenschappelijke grens met de Russische zóne heeft. Volgens de politie vielen de met karabijnen gewapende com munisten op de Amerikaanse auto aan toen deze aan de grens stopte en de inzittenden foto's begonnen te maken. De politie deelde mede, dat een Sovjet-officier in de auto stapte en de chauffeur dwong naar de Oostelijke zóne te gaan. De wagen had volgens oogge tuigen een Amerikaanse nummer plaat uit West-Duitsland, niet uit Berlijn; daaruit kan worden op gemaakt dat de Amerikanen vreemd in de stad waren en daar door niet op de hoogte met de ingewikkelde grensbepalingen. De Amerikaanse militaire auto riteiten hebben zich met de Rus sen in verbinding gesteld om de vrijlating van de nog onbe kende personen te bewerkstel ligen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1