Mr. G. van Walsum geïnstalleerd als burgemeester van Rotterdam Nogal oppositie in de U.S.A. tegen uitlenen van duikboten Eet meer zeelt Nazi-partij steekt de kop op in West-Duitsland <33 eW^! Graaf Joseph Dumonceau werd ter aarde besteld Serrarens nam afscheid van het I.V.G-congres Maar Nederland krijgt ze! ITEN van heden Doe/: moderne stadmonument voor komende generaties Mulo-examens Alkmaar Proces van zaligverklaring Koningin was vertegenwoordigd Digestif Rennies - om Zuurbrand te blussen; Scheepsberichten JmMa Naar wij vernemen Een verborgen vis Wordt Socialistische Rijkspartij straks toch verboden? VRIJDAG 4 JULI 1952 PAGINA 3 /EERSVERWACHTING gedeeld door het KN.M.I. ie Bilt, geldig van Vrijdag- 1 tot Zaterdagavond: IETS WARMER tige tot vrij krachtige wind a Noord-Oost en Oost. Kans enkele buien, maar ook op plaatsen zonneschijn. Iets ler. uü: zon op 4-28, onder 21.01; op 19-48, onder 1.31. V.N.-ONDERHANDELAARS inmoendjon hebben vandaag temd met het noordelijke tel om geheime besprekin- ;e houden over een Donder- door generaal Nam II inge- plan ter oplossing van de tie der uitwisseling van ^gevangenen. De V.N.-onder- elaars hopen, dat dit noor- ce plan inhoudt, dat de com- sten bereid zijn de namen de noordelijke gevangenen, liet willen repatriëren, van- jsten te schrappen. DIRECTE SCHADE als ge- van brand in de maand wordt geraamd op een be- van f 2.956.130.(in Maart 5.205.In April verloren svolge van brand 10 perso- het leven, onder wie één lid het brandweerpersoneel. 38 inen werden door brand ge- I, van wie 16 leden van het iweerpersoneel. I ARTILLERIE der noorde- is gisteren, na een dag van ikkelijke rust langs het Ko- ïse front, in actie gekomen i de stellingen der Ver. Na- op twee heuveltoppen aan Westelijke front. Des nachts irerden noordelijke patrouil- ,wee voorposten ten noord- sn van Jontson, doch de vol- e morgen vroeg werden zij reven. ►NDERDAG zijn de electri- centrales in NoordKorea voor ijfde maal door vliegtuigen de Amerikaanse marine ge lardeerd, aldus meldt het ge- :rde hoofdkwartier te Tokio. I NEDERLANDSE afvaardi- naar de Olympische Bpelen lelsinki zal bestaan uit 124 ve sportbeoefenaars, de reser- inbegrepen. Van deze 124 >nen zijn 28 dames en 96 i. Het aantal personen, dat Helsinki gaat, is groter dan ironkelijk is geraamd, het- mogelijk is geworden door eun, die in de laatste weken het N.O.C. voor deze uitzen- is verleend. de te Alkmaar gehouden iO-examens slaagden voor 't ma A: J. van Til C.Fahner, Schuiner, H. de Jong, M. G. J. de Jong, P. J. Lambooy Ikmaar. J. Keuken, N. Nie- T. Klaaren, Kolhorn; C. ds, H. S. Arts, N. Niediorp: lijkstra, Heiloo; A. N. Kooy Scharwoudte; T. Klaaren, orn; S. T. Boer, Anna Pau- a; D. Wolters, Middenmeer; 4. Baarland, Wieringermeer; d. Kooy, Slootdorp; H. K. rs, A. Klaver, Opperdoes; J. roogd, R. Beet, S. Joon, J. :ers, J. Janssen, J. van Wijns- e, J. v. d. Vliet en C. F. J. lest, Den Heider; G. Kruis- C. A. Hommerson, P. Boe- J. B. J. C. Cromjonhg Hoorn. Kolder, Wognum; J. Groot, rwoude; S. A. Spoelstra, vuizen; G. C. Becker, Alk- N. P. Visser, Koedijk; B. v. en, Oterieek; P. den Har- Heerhugowaard; C. Koedijk, k op Langendijk; M. Veen, x>; G. Dros, Oosterend; J. E. m, De Koog; A. J. Binsber- de Dennen; H. Zwijn, Den E. Kamp, M. van Reyen- Den Burg; A. J. Bloem, Den n; C. E. A. S. Quanjer Den er; M. C. J. Duursma, Hoorn; Meurs, Berkhout; A. Brou- Juiianadorp; C. v. d. Hou- T. Baas, Den Helder; J. L. inga, Wieringermeer; M. K. el, Schellinkhout. or het diploma B slaagden: Nap, Annd Paulowna; L. :er, Wieringerwaard; W. E. 3oer, Schagen; L. de Boer, lenmeer; F. E. van Delen, dorp; E. van Ossenbruggen, n; G. H. L. Kuipers, Den er; H. J. Boertma, Enkhuizen; .wast, C. Kuiter, J. J. v. d. H. G. Zut, J. H, van Eyke- urg, Alkmaar; J. de Wa ond aan Zee; J. G. Spe F. Torenbeek. D. Dobber, hugowaard; W. de Boer en Oepkes, N.Niedorp; J. M. ernal, Heiloo; R. Kossen, •icum; M. Bakker, Purmer; A. Eysten- en A. J. Klijn, imblik; J. de Koekoek Oost- i; J. P. H. Post, Mee iblik; Birkenield en P. de Leeuw, Helder; M. Dankert en W. Holl, Wieringermeer; R. W. na, Wognum; J. v. d. Geest, Wantje, P. Slot, A. Bakker, 1; C. Winkel en J. P. de Vos, gen. or het aanvullend diploma: chotsman, Enkhuizen; R. sma en F. de Zwart, Wierin- eer; J. Zwart, Purmerend; Baaren en G. D. Hofman, o; H. J. Haasbroek, Alkmaar Kant, Dirkshom; G. Zee- 't Zand; A. Tuin, Berkhout; Mink, Warmenhuizen; J. P. orenvlied, Alkmaar en P. J. Warmenhuizen. Kaasmarkt Gouda )UDA, 3 Juli Aangevoerd lotorwagens en 139 paarde- ns met kaas. Ie kwaliteit ijksmerk f 2.192.25; 2e kw. 2.18; extra kw. tot f2.35. lel flauw. /aal, ROTTERDAM zondere zitting van de gemeente raad van de Maasstad is gister middag mr. G. E. van Walsum ge ïnstalleerd als opvolger van bur gemeester Oud. De installatierede werd uitgesproken door loco-bur gemeester wethouder J. van Til burg, die er aan herinnerde, dat mr. van Walsum hier terugkeert in een vriendenkring, hem reeds als raadslid en wethouder bekend. In een bij-1 Ook mr. van Walsum herinnerde er aan dat hij 22 jaar in de stad heeft gewoond en haar verwoes ting en haar vernedering tijdens de bezetting heeft meegemaakt. Burgemeester Oud, die evenals de Commissaris der Koningin aanwezig was, roemde hij als het model van een burgemeester en hij stelde met grote erkentelijk heid vast dat beider vriendschap pelijke verhouding bewaard is gebleven „ondanks het feit dat wij in politiek opzicht tegenover eikaar zijn komen te staan". „Ook al deelt u de politieke op vatting van een belangrijk deel onze stedelijke bevolking en al is uw geestelijke instelling ook die van velen: u zult een burge meester moeten zijn voor allen. Een goede burgemeester drukt nu eenmaal zijn stempel op een bepaalde bestuursperiode. Dit mag hij niet doen op autoritaire wijze, doch uitsluitend door samenwer king en overleg met de raad en de uit de raad gekozen wethou ders. De burgemeester beheert hier niet een omvangrijke „porte feuille". Uw taak is er dienten gevolge vooral een van binding en bemiddeling". Een eigenaardigheid van de Rotterdammers is hun vasthou dendheid in de strijd tegen aan gedaan onrecht of voorbijzien van redelijke belangen. Hun stad is groot geworden door de vooruit strevende blik van Thorbecke, die tegen velerlei verzet in, de doorgraving van de Hoek van Holland doorzette. De stad heeft zich sedertdien door niets en nie mand laten voorbijstreven en is onbetwist de grootste haven van het vasteland van Europa. Bij zondere waakzaamheid blijft ech ter geboden, ook al omdat de plicht, een door de vijand ver woeste stad vóór andere behulp zaam te zijn, niet meer in dezelf de mate wordt erkend als in 1945". Mr. van Walsum bracht in zijn antwoord dank aan de Koningin, aan de raadslieden van de Kroon en o.a. ook aan wethouder van Tilburg, die zich een goed Rot terdammer had getoond door hem, tussen alle welwillendheid door, duidelijk zijn plaats te wijzen. Over de toekomst zeide de nieu we burgemeester, dat het er thans om gaat een moderne stad te scheppen, waarvan wij hopen, dat komende generaties haar zul len roemen als een monument van wat in deze tijd werd tot stand gebracht. Hij noemde spe ciaal ook, naast de haven, de re creatiemogelijkheden en het insti tuut van de wijkraden, waarvan hijzelf als een der eersten de ge dachte naar voren heeft gebracht. Mr. van Walsum zeide het ambt te aanvaarden als door God in zijn handen gelegd. Hij zal naar strikte onpartijdigheid streven, ook al komt hij hier als een over tuigd aanhanger van het demo cratisch socialisme. Het woord werd vervolgens ge voerd door het oudste raadslid, mr. Jacq Dutilh, namens de raad van Rotterdam „het hoofd der gemeente". INVALIDITEITS VERZEKERING 's-GRAVENHAGEN, 3 Juli Minister Joekes en staatssecreta ris Van Rhijn hebben in aan sluiting op hun nota aan de Soc. Econ. Raad van 27 Maart over de toekomstige ouderdoms- verzekering naar die raad een nota over de invaliditeitsverzeke ring om advies gezonden. Deze laatste nota bevat o.a. enige be schouwingen o-ver de mogelijke grondslagen van een toekomstige invaliditeitsverzekering. Aange zien de huidige invaliditeitsver zekering, zowel als de huidige oudersdiomsverzekermg (met te verwarren met de noodwet- ouderdomsvoorziening) in éèn wet zijn geregeld n.i. de invali diteitswet, achten de minister en de staatssecretaris het doelmatig indien beide nota's gelijktijdig worden behandeld door de sociaal-economisch raad. Advertentie VAN MOEDER EN DOCHTER VATICAANSTAD (K.N.P.) De speciale rechtbank van het Vicariaat Rome heeft zich in zijn jongste zitting met tal van za ligverklaringsprocessen bezig gehouden. Bijzonder valt daarbij op het onderzoek naar de ge schriften van de Dienaresse Gods Hedwig Borzecka van de Zusters van de Verrijzenis. Het merk waardige is hierbij immers, dat de H. Congregatie der Riten reeds bezig is met het zaligverklarings proces van de moeder van deze Dienaresse Gods, de weduwe Ce line Borzecka, geboren Chlud- zinska, stichteres van deze Con gregatie van de Zusters der Ver rijzenis. Bij dezelfde zitting was ook van bijzonder belang het onderzoek der geschriften van de Dienaar Gods Jan Baptist Cieplak, aarts bisschop van Wilna, die door de Russen was gevangen gezet en vervolgd. Mgr. Cieplak was in 1857 geboren in het diocees Kiel- cer, dat toen behoorde tot 't Rus sische keizerrijk, doch later Pools gebied werd. In 1888 werd hij hulpbisschop van Mohilev. Toen de bisschop werd verbannen door de bolsjewieken, werd hij Aposto lisch Administrator van het dio cees. In 1923 werd hij zelf ook door de Sovjet-autoriteiten ge arresteerd, omdat hij geprotes teerd had tegen de confiskatie van kerkelijke goederen en onder de beschuldiging, dat hij „had aangespoord door bijgelovige han delingen tot een tegenrevolutie". Mgr. Cieplak werd ter dood ver oordeeld, doch verkreeg gratie door tussenkomst van buitenland se mogendheden. Hij werd daarop uitgeruild tegen communisten, die naar Rusland mochten terugke ren. Mgr. Cieplak ging daarop naar de Verenigde Staten. Daar stierf hij in 1926, nadat hij was benoemd tot aartsbisschop van het opnieuw ingestelde aartsbisdom Wilna. Vraag uw winkelier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk kelijk FYFFES, de beste. Herkenbaar aan het blau we etiket op iedere kam. echt met blauw etiket op iedere kam (Van onze verslaggever) DEN HAAG Met alle eerbe wijzen, verschuldigd aan zijn hoge rang als Opperceremoniemeester en Grootmeester honorair van het Huis van H.M. de Koningin, is gistermiddag het stoffelijk over schot van Graaf Joseph Henri Fe lix Dumonceau, dezer dagen op bijna 93-jarige leeftijd overleden, op de R.K. Begraafplaats te Den Haag ter aarde besteld. In de dekenale kerk van de H. Jacobus werd de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door kapelaan dr. G. Neefjes, geassi steerd door prof. mag. dr. Weve als diaken en kapelaan L. Schin kel als subdiaken. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich o.a. mr. G. C. D. Baron van Hardenbroek, Opper ceremoniemeester van Hare Ma jesteit en Grootmeester van het Huis der Koningin, namens de Koningin en de Prins, mr. W. C. Baron Snoeckaart van Schauberg, Grootofficier der Koningin als vertegenwoordiger van Prinses Wilhelmina. Voorts o.a. mevr. C. M. Ba ronesse van Tuyll van Seroosker- ken-Boreel, Grootmeesteres van H.M. de Koningin, N. A. Rost v. Tonningen, chef van het militaire Huis van H.M. de Koningin, jhr. mr. F. Beelarts van Blokland, vice-voorzitter van de Raad van State en J. H. G. Baron van Voorst tot Voorst uit Vorden. Na afloop van de H. Mis begaf de stoet zich naar de begraaf plaats. Aan elke kant van de lijk wagen liepen drie hoflakeien in demi-gala. Op de begraafplaats werd o.a. nog opgemerkt ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Seroos- kerken van Zuylen, voorzitter van het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. In de kapel verrichtte prof. mag. dr. Weve de absoute en aan de groeve de beaarding, hierbij PRINSES WILHEI MINA NAAR 'T BUITENLAND 's-GRAVENHAGE De parti culiere secretarie van Prinses Wilhelmina meldt, dat de prinses voornemens is medio Juli voor vacantie enkele weken naar het buitenland te gaan. 's-GRAVENHAGE, 3 Juli In de ochtendzitting van de tweede congresdag van het Internationaal Christelijk Vakverbond, heeft de heer Th. Grinevaid als vertegen woordiger van het Internationaal Arbeidsbureau het woord gevoerd, waarbij hij hulde bracht aan de heer Serrarens, de secretaris-ge neraal van het I.C.V. Hij merkte op, dat diens candidatuur voor het gerechtshof van het plan-Schuman zeer zeker gerechtvaardigd is. In de namiddagzitting heeft de secretaris-generaal de heer P. J. Serrarens, die deze functie van de oprichting in 1920 al heeft be kleed, als zodanig afscheid geno men. Hij werd daarbij toegespro ken door de voorzitter, de heer Gaston Tessier (Frankrijk), de heer August Cool, voorzitter van het Algemeen Christelijk Vakver bond in België en vice-voorzitter van het I.C.V., de heer Brussel namens de Vak-Internationalen, de heer J. Alders namens de Ka tholieke Arbeiders Beweging en de heer van Wely namens het personeel van het secretariaat. Bij acclamatie werd de adjunct secretaris-generaal, dhr. August Vanistendael tot secretaris-gene raal benoemd. Door -de heren Serrarens en Vanistendael wer den dankwoorden gesproken. geassisteerd door de kapelaans Neefjes en Schinkel. Een neef van de overledene dankt? voor de betoonde belangstelling, waar bij hij zich in de eerste plaats richtte tot de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin en de vertegenwoordiger van H.K.H. Prinses Wilhelmina, die de dag tevoren reeds een krans gezonden hadden. COMET IN 17 UUR LONDEN-TOKIO LONDEN, 3 Juli De Comet, het nieuwe Britse vliegtuig met straalaandrijving is vanmorgen van Londen Airport opgestegen met bestemming Tokio, teneinde de weg te bereiden voor een vol ledige passagiersdienat op Tokio, die volgende week geopend zal worden. De vliegtijd naar Tokio, tus senlandingen niet meegerekena, wordt geschat op 17 uur. worden uitgezonden. Regen spelbreker in Wimbledon Het was niet mogelijk Donder dag Jiet tournooi te Wimbledon voort te zetten, aangezien het de gehele dag regende. Prinses Beatrix heeft Woensdag middag in Den Haag 't miniatuur stadje Madurodam officieel geopend. Rechts: de loco-bur gemeester der „stad", de 16-jarige Ronny van Beuge, leerling van het Vrijzinnig Chr. Ly ceum te Den Haag, hangt de Prinses als teken van haar waardigheid de ambtsketen om. Links: Prinses Bea trix wandelt als burgemeester door haar „stad", verge zeld door Prinsek Irene en de leden van de raad. WASHINGTON, I Juli Het Amerikaanse Huis van Ataevaar- digden heelt onverwacht het wetje goedgekeurd op grond waar van aan Nederland twee duikboten geleend zullen worden. Het Huis, dat een vroeger be sluit om de lening tijdelijk ter zijde te leggen, ongedaan maakte, bepaalde met 187 tegen 13 stem men om twee duikboten van de Arnerikaanse reserve te moderni seren en aan Nederland uit te lenen vpor de opleiding van be manningen gedurende de tijd, dat de Nederlandse Marine nog niet de beschikking heeft over vier in aanbouw zijnde duikboten. De modernisering van de duik boten kost 2.450.000 dollar. De gelden hiervoor zullen genomen worden uit de voor Niederiand beschikbaar gestelde MSA-fond- sen. Het debat over het wetsont werp was eerst op grond van be zwaren van de Republikeinse af gevaardigde Gross tegengehou den. Gross protesteerde, dat „wij ons geld jnaar overal op de we reld wegschenken." Hij verklaar de zich af te vragen, of de lening van twee duikboten soms de eerste termijn was van hulp aan KARDINAAL TISSERANT VOOR DE K.R.O. 's-GRAVENHAGE, 3 Juli Z.E. Kardinaal Eugène Tisserant, die volgende week een bezoek aan ons land zal brengen, zal op Dinsdag 8 Juli van' 12.50 tot 13.00 uur via de K.R.O. een toespraak houden. De Katholieke Universiteit te Nijmegen zal de Kardinaal die dag het eredoctoraat in de theo logie verlenen. In het avondpro gramma van de K.R.O. zal een reportage van die plechtigheid (Advertentie óók om zuurbrand te voorkomen! U hoeft niet meer tegen uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij uw apotheker of drogist. Nederland als gevolg van het be zoek van Koningin Ju'iana. „Volgend jaar zullen zij terug komen en 2.500.090 dollar meer vragen," zei hij in het Huis. „Ik voorspel, dat er nog geen vijf jaar zullen verstreken zijn, voor dat een wetsontwerp ingediend wordt om hen die duikboten te verkopen tegen een tiende van de priis." 2500 BEZOEKERS OP DE I.T.E.P. UTRECHT, 3 Juli Heden is op de 1TEP, de internationale tentoonstelling eeuwfeest post zegel, te Utrehct, aan de 2500ste bezoeker van vandaag, de heer J. C. P. uit Naardien een door de Nederlandse Spoorwegen be schikbaar gesteld binnenlands retourbiljet voor een door de heer P. zelf aan te geven bestem ming uitgereikt. De vioe-voor- zitter van de ITEP, de heer T. van Houwelmgen, overhandigde de heer P. het biljet met een toepasselijk woord. Ook op elk van de volgende tentoonstellings- dagen zal een gratis retourbiljet worden uitgereikt. Aardijk 2 v New Orleans nr R'dam; Albireo 3 te Monte Video: Aldabi 2 v Las Palmas/Antwer pen; Ampenan 2 v Pt Said/Aden; Hera 3 Callao verw.; Nestor 2 v Paramaribo nr A'dam; Oranje stad 2 v Pta Cardon/Pto Limon; Prins Willem 3 p 3 Kp Ray/Mon- treal; Prins Willem 4 3 Montreal verw.; Tawali p 3 Perim; Water man 2 v Halifax nr New York; Clavella 3 v Fredericia nr R'dam, Diemerdiik 1 te Los Angelos; Marken 2 v Surabaja te Calcutta; Rotti p 3 Gibraltar; Tjibantjet p 3 Kp St Vincent/Genua; Blitar 5 te Hongkong verw.; Boschfontein 2 te Mombasa; Fairsea 2 dw Mas- sawa/Aden; Joh. v. Oldenbarne- velt 3 te Priok; Nieuw Holland 3 v Priok te Sydney verw.; Noord- wijk p 2 Kp St Vincent; Salatiga 3 te Priok; Sibajak 2 260' OTN Cocos eil./Papeete; Talisse 2 v Makassar nr Surabaja; Tegelberg 3 te Mauritius: Tomori 2 v Sema- rang/Surabaja; Willem Ruys 2 v Bela wan/Colombo; Willemstad 2 te Antwerpen. Blijven zitten is gevaarlijk BERLIJN, 3 Juli. Volgens een bekendmaking van de West- Duitse politie zijn vanmorgen door de Oost-Duitse volkspolitie twee Britse soldaten gearresteerd, die te lang in de Hochbahn waren blijven zitten en daardoor in de Russische sector waren terechtgekomen. Engels vlootbezoek 's-GRAVENHAGE, 3 Juli Voor eén niet-officieel vlootbe zoek zijn in Amsterdam binnen gelopen de Engelse torpedoboot- jager Hr. Ms. „St. Kitts" en de Engelse mijnenvegerexcorteur „True Love". (Advertentie) viert de weduwe T. van der Hek geboren v. Buren te Schoon hoven vandaag haar honderdste verjaardag. De jarige mag zich nog in een goede gezondheid ver heugen..» worden de Sevenumse oogst feesten dit jaar op 26, 27 en 28 Juli gehouden. De optocht van versierde oogstwagens zal ook nu weer het hoogtepunt van het feest vormen.... zijn er drie nieuwe Nederlandse busdiensten ingesteld op het bui tenland, n.l. een Hoek van Hol landKeulen, een BredaNice en een AmsterdamBazel (in op richting).» heeft de stichting „Nederlands Nieuw-Guineablok" de fractielei ders in de Tweede Kamer een te legram gezonden, waarin wordt aangedrongen op het onverkort handhaven van de Nederlandse souvereiniteit over Irian.» is een aannemingsbedrijf te Venray belast met de bouw van een groot ziekenhuis in Pakistan» Waarde lezers. Wij moeten het vandaag met U eens hebben over de zoetwatervissen. Over die schubbige schepselen van Gods lieve natuur, die geboren worden en leven en sterven tussen het woelige wier van het zilte nat. Tussen dat woelige wier, waarlangs de slakken en de torren komen en gaan, en waartussen zo nu en dan een grimmig ijzeren haakje ver raderlijk te bungelen hangt. Zo'n ijzeren haakje, dat komt uit de wereld van de mensen, die boven het water, verscholen tussen het riet, ongeduldig te pruimen zitten ot balletjes draaien van aardappelbrokken. en een grage maag. Maar dan de zeelt.over de zeelt willen wij U spreken. Over de „vergeten vis", over Neerlands vergeten vis, de zeelt. Over de dokter van de vissen, zegt de visser. Want wan neer andere vissen ziek of gewond zijn leggen zij zich naast de zeelt en worden beter. Een stoere vis ser heeft tijdens zijn sterke ver halen over de grootte van de vis sen, welke hij gevangen had, het dokterschap van de zeelt beves tigd. Hij had een zeelt gevangen met een bril op Over de zoetwatervissen zou den wij het dus willen hebben. Neen, niet over de snoeken of de baarzen. Die maken het goed. De snoeken en de baarzen wor den in de gelegenheid gesteld om dienstbaar te zijn aan de mensen. De binnenvisser kan er netten vol van ophalen. Er is vraag naar snoek en er is vraag naar baars, vraag in het binnenland en vraag in het buitenland. Dat komt om dat de mensen de snoek kennen en de baars kennen en al die andere zoetwatervissen een warm hart toedragen. Een warm hart (Van d« A.N.P.-correspondent) BONN. West-Duitslands nieuwe Nazi's staan thans als beklaagden voor de constitutionele rechtbank der bondsrepu bliek in Karlsruhe. De bondsregering heett het gerecht verzocht de handelingen en bedoelingen van de door hen gevormde „Socialistische Rijkspartij" in strijd met de grondwet te verklaren. De partij moet volgens de regering worden beschouwd als een zuivere navolgster van de vroegere N.S.D.A.P., die een einde wenst te maken aan de democratie in de jonge staat. Mocht de rechtbank binnen en kele weken tot het besluit ko men, dat dit inderdaad zo is, dan zal de regering vrij spel krijgen bij haar campagne tegen de nieu we nazi's, die zich in de S.R.P. onder leiding van Hitiers majoor Otto Remer hebben aaneengeslo ten. Zij zal dan de bevoegdheid krijgen de partij te ontbinden. De regering heeft reeds een half jaar geleden de strijd tegen de S.R.P. en tegen de cqmmunis- tisehe partij aangebonden met in vallen in de partij bureaux en in de woningen der voormannen. Het daarbij gevonden materiaal was volgens haar voldoende om de klachten te staven, als zouden beide partijen de vrije democra tische orde bedreigen en een ge vaar betekenen voor het voortbe- saan van de bondsrepubliek. De S.R.P. is thans de eerste partij, die voor het overbelaste gerecht in Karlsruhe de gerechtelijke proef zal moeten doorstaan. Zij verdedigt zich met het argument, dat zij geen verwerping van de democratie beoogt, doch alleen maar „een andere vorm van de mocratie". Bekrompen uitleg Om deze weinig originele uit leg van het nieuwe naziprogram te geven, zijn de leiders van de S.R.P. allen naar Karlsruhe ge komen. De bekendsten onder hen zijn de bondsdagafgevaardigde dr. Doris, de „Fuehrer" Remer en graaf Westarp. Het gerecht heeft deze heren echter terstond aan het verstand gebracht, dat een gerecht niet de plaats is om po litieke redevoeringen te houden en dat zij zich tot het beantwoor den van de vragen moeten beper ken. Majoor Remer, die onlangs reeds in Brunswijk terecht heeft gestaan, wegens belediging van de opstandelingen van 20 Juli '44, was kennelijk naar Karlsruhe ge komen om daar uit het proces nog politieke munt te slaan. Hij had de opening van het proces willen vergezeld doen gaan van een openbare betoging, doch dit is door de politie verhinderd. Het proces, dat verscheidene weken zal duren, vestigt weer eens de aandacht op de nieuwe nazi-activiteit in de bondsrepu bliek. De S.R.P. heeft zich vooral in Noord-Duitsland een aanzien lijk aantal aanhangers weten te verwerven. 10 pet. der stemmen Bij geen der verkiezingen die in het afgelopen jaar zijn ge houden, bleef zij beneden tien procent der stemmen. In sommi ge steden aan de Noordzeekust en in haar bakermat, de Luene- berger Heide, verzamelde zij een kwart der kiezers of meer achter haar vaandels. In kleinere plaat sen oefenden haar inmiddels op last der regering ontbonden gelaarsde knokploegen weer een zekere terreur uit. De S.R.P. is tot de politieke spreekbuis ge worden van de hardnekkigste nazi's, die Fuehrer en leiders beginsel van de oude N.S.D.A.P. trouw bleven. De partij heeft vooral die ver stokte bruinhemden verzameld, die hun wrok tegen de Westelijke geallieerden nooit hebben kun nen overwinnen. Zij is dan ook fel gekant tegen de Europese ver dragen en speelt daardoor volgens de regering in de kaart der com munisten. Van regeringszijde is herhaaldelijk de verdenking uit gesproken, dat de partij voor haar campagne financiële steun van de Oostduitse regering zou genieten. Dit is één der dingen, die het ge recht zal moeten vaststellen. De zeer vijandige instelling te genover de Westelijke landen vormt wel het belangrijkste on derscheid tussen de S.R.P. en de voormalige nazileiders, die een politiek onderkomen bij de rege ringspartijen hebben verkregen. Mede om de wind uit de vrij bol staande zeilen van de S.R.P. te nemen, hebben vooral de twee rechtse regeringspartijen zich er het laatste jaar in toenemende mate op toe gelegd, aanhang te werven onder vroegere natio- naal-socialisten. De Duitse Partij, de meest rechtse der regeringsgroep, telt onder haar voormannen in het Noorden van Duitsland vele be kende figuren uit de nazitijd. In Hessen is onlangs zelfs een heftig conflict uitgebroken, toen de vroegere nazi-burgemeester van Frankfort, die als lijsttrekker voor deze partij optrad, zich in vergaderingen in onvervalst nazi idioom uitdrukte. De socialisten hebben tal van propagandaverga- deringen van deze regeringspartij gestoord en in Bonn is het daar over in de bondsdag onlangs tot een heftig debat gekomen. De christelijke partij van Ade nauer heeft zich daarbij solidair verklaard met de campagne der oppositie tegen de nazi-invloeden in deze regeringspartij. In de boezem der regering zijn daarbij nieuwe spanningen gewekt. Dat die zich ook zouden uiten bij de parlementaire behandeling der Europese verdragen, wordt hier geenszins verwacht. Actie van C.D.U. Juist de oude nationaal-socia- listeri, die in deze partij hun toe vlucht hebben gezocht, gelden als krachtige voorstanders van een Duitse herbewapening. Ook in de liberale partij is een sterke stro ming, die aanhang wil werven onder de oud-nazi's, die zich uit wrok over de politieke zuivering tot dusverre van de partijen af zijdig hebben gehouden. Onder de liberalen is de doelmatigheid van dit streven echter zeer om streden, zozeer dat de mogelijk heid van een splitsing der partij nog voor de verkiezingen van 't volgend jaar niet uitgesloten moet worden geacht. Voor de ontwik keling der politieke verhoudingen kan de uitspraak van Karlsruhe van belang worden, daar bij een verbod der S.R.P. een grote kie zersmassa „dakloos" zal worden. Zij zal waarschijnlijk bij de Duit se Party haar toevlucht moeten zoeken en daarmee de invloed van deze partij in Bonn zeer ver sterken. Verborgen leven Dat is de aardige kant van de zeelt. De zoetwatervis, die na de paartijd een verborgen leven lijdt, bij de wortels van het watergroen of in de modderDe vis, die daardoor niet beschermd is door een verboden vistijd. Dat was voor de oorlog belangrijk, toen de binnenvissers met plezier de zeelt verschalkten De vis leverde een goede prijs op. Dat was in die tijd, dat de mens nog kaas gegeten had van vis en van zeelt in het bij zonder. De laatste jaren evenwel, gedurende en na de oorlog, is in de zeeltvisserij de klad gekomen. De vraag in het binnenland liep met sprongen achteruit. Het -be langrijke exportgebied van Neder landse zeelt werd door de Russen afgegrendeld. Kortom de zeelt is een vergeten vis geworden. Aan de andere kant: de viswa ters, in midden Utrecht en in de Noordelijke provincies, zitten boordevol zeelt. De vissen zwem men elkaar bijkans in de weg, maar de binnenvisser gooit de zeelt uit zijn netten in het wa ter, met een verdrietig gezicht, want de zeeltvangst zou voor et telijke binnenvissers het dage lijks brood zijn. Wanneer er maar afnemers warenInstanties, die zich bezig houden met de vis serij en met de voedselvoorziening zijn nu, te beginnen in Utrecht, een zeeltactie begonnen. De actie heeft een tweeledig doel: de zeelt als zodanig als een smakelijk en goedkoop voedingsmiddel te pro pageren en zodoende de crisis in de binnenvisserij-in-zeelt op te lossen. Zeven viswinkels in Utrecht gaan de komende weken een pro- paganda-actie voor de zeelt voe- ren. In die zin, dat deze vis al thans een behoorlijke plaats tus sen zijn broeders en zusteren van het zoet en zoute water krijgt. Bovendien is er een origineel prijsvraagje aan deze actie ver bonden. Wie in een bepaalde week namelijk het grootste zeelt „gebit" bij zijn viswinkel inle vert komt voor een prijsje in aanmerking. Vanuit Utrecht be gint dus de zeelt-victorie. En wat onze speciale hapjes-redactrice betreft: zij is gaarne bereid om binnenkort wat appetijtelijke re cepten te publiceren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3