Stabiliteit in economie V.S. voorkomt ernstige depressie Zij die vielen in kruistocht tegen het onrecht BondselftalAntillen in luguber weer: gelijk Financiën en Economie Kapitein Ruymgaart nam afscheid in drukke receptie Katholieke E.H.B.O. in edele wedstrijd BEURSOVERZICHT Mening van vooraanstaand hoogleraar van Harvard Marktberichten 83 Nederlanders rusten op erekerkhof nabij Poesan In ambtenaar en militair steeds de mens gezocht VRIJDAG 4 JULI 1952 PAGINA 7 Ter gelegenheid van de Duitse athletiek- kampioenschappen '52 werden in het Olym- pia Stadion te Berlijn voor de eerste maal radio-telefoon-toestel- len gebruikt voor het j doorgeven van de re- f sultaten. Daardoor is het mogelijk gewor- den deze resultaten sneller door te geven dan tot dusver het ge val was. Er behoeven geen jongens meer heen en weer te lopen met briefjes, waarop de uitslagen geschre ven werden. Op de voorgrond twee ver slaggevers in 't Olym- pia Stadion gewapend met radio-telefoontoe stellen. Wij hebben nog nooit onder zulke omstandigheden een voetbal wedstrijd gespeeld, zei een der Antilliaanse officials tegen ons in de rust van de ontmoeting tussen het Bondselftal en de Nederlandse Antillen, toen nog steeds de regen bij stromen uit de onweerslucht viel en de bliksemschichten de tribunes van het Olympisch Stadion spookachtig verlichtten. Het was een lugubere avondwedstrijd, waarin de Antillen een volkomen verdiend gelijk spel 33 wisten te behalen tegen een Bonds- ploeg, waarin verscheidene spelers van de Nederlands elftal club waren opgesteld. Het was zeer moeilijk het spel van beide ploegen onder de ge geven omstandigheden te beoor delen, maar enkele verschijnselen sprongen toch wel duidelijk naar voren. Van Melis op de rechts buitenplaats verrichtte vooral in de eerste helft aardig werk. Van der Gijp als midvoor scoorde de hattrick, dank zij snel en produc tief ingrijpen. Met de wind in de rug wisten de Antillianen in de eerste helft de partijen in evenwicht te hou den. Na 28 minuten scoorde Brokken na een goede pass van linksbinnen Krips. Vijf minuten later werd een voorzet door van der Gijp ingekopt (11). Een felle aanval van de Antillianen werd maar half door de Neder landse verdediging afgeweerd. Tenslotte kon Hendriks de bal uit de doelmond wegtrappen, maar grensrechter Bronkhorst had ge constateerd, dat het leder reeds over de doellijn was geweest, waarop scheidsrechter Schipper naar het midden wees. (12). Maar na de volgende aanval van de bondsploeg was de stand alweer gelijk, toen van der Gijp na een misgreep van Hernandez scoorde (22). Een strafschop door van der Tuyn genomen, toen Louer niet volgens de regels door Matrona werd aangevallen, werd door Hernandez gestopt, maar de toelopende van der Gijp kon de bal gemakkelijk in het net trappen. (32). (Van onze correspondent) In het St.-Elisabethpatronaat te Amsterdam hebben de wedstrij- dem plaats gehad oin de zilveren beken, uitgeschreven voor het district Noord-Holland van de Kath. Nat. Bond voor EHBO. De Amsterdamse afdeling „St. Anto- nius" trad als gastvrouwe op en voor de organisatie, perfect gere geld, was het woord van lof haar gebracht doordistricts-voorzit- ter C. Sistermans, wel verdiend. Na het woord van welkom door de heer Henkelman, als voorzit ter der hoofdstedelijke afdeling en het openingswoord van de districtsvoorzitter, nam de edele wedstrijd in het verzorgen van de „slachtoffers" een aanvang De 17 proepen, bestaande uit éen commandant mettwee helpers (sters) ontvingen 5 min. voordat zij in het vredelievende strijd perk traden, de denkbeeldige op gaven van twee patiënten. Er waren 17 junioren-groepen en 7 voor de senioren. De laatste kregen uiteraard een zwaardere opdracht. Drie groepen tegelijk traden op en werden door even zoveel jury's beoordeeld, waar van het merendeel uit artsen be stond. De prestaties waren over het algemeen zeer bevredigend, gehoord de algemene beschou wing weilke na de wedstrijden gegeven werd door dr. Hagenaar, mede namens zijn collega's. De Amsterdamse afdeling, hou der van de districtsbeker moest deze ditmaal afstaan aan Haar lem I, de afdeling die over geheel de wedstrijd het hoogste aantal punten wist te behalen. De volgende uitslagen luiden: Senioren: Amsterdam I, 182 pnt. Ie prijs (brancard); Uithoorn I 164 punten 2e prijs (zilveren lau wertak); Haarlem 158 pnt. 3e pr. (zilveren medaille)Amsterdam II 142 pnt. 4e prijs (zilveren me daille) Commandantsprijzen voor se nioren: mej. Scholten van Am sterdam n 47 punten le prijs ('n züveren theelepel); mej. Neus v. A'dam I 46 pt. 2e pr. (zilv. thee lepel). Junioren. Haarlem I 188 pun ten le prijs (brancard); Haarlem H 180 punten 2e prijs (zilveren lauwertak); Amsterdam I 180 p- 3e prijs (zilv. lauwertak); Hoog woud III 171 punten 4e prijs ('n zilveren medaille). Commandanten; 1, mej. Ste vens van Haarlem I 48 punten (zilv. theelepel); 2. na loting met Haarlem II, beiden 46 punten, Met deze stand kwam de rust. De lichten van het Olympisch Stadion konden niet aan het was donker geworden omdat de schijnwerpers in de masten op de wielerbaan waren gericht en niet op het voetbalveld. En daarom werd besloten maar een half uur te spelen in de tweede helft, hetgeen echter tot de nor male speeltijd kon worden ver lengd dank zij een lichte opkla ring, toen de ergste donderbui voorbij was. In de eerste minuut na de rust was het rechtsbuiten Heyliger, die de partijen op ge lijke voet bracht. Beide partijen kregen nog talrijke scoringskan sen, maar het einde kwam met gelijke stand. Onderhandse verkoop WAARLAND Het Burger woonhuis met koolschuur van de heer S. Kramer, gelegen aan de Kerkweg, alsmede 3.80 ha bouw land gelegen in de Waarlander en in de Speketer polder even eens in eigendom van S. Kramer is bij onderhandse verkoop over gedragen aan de heer P. Bruin Jnz. alhier. WEEKOVERZICHT LANGEDIJK'ER VEILINGEN BROEK OP LANGENDIJK Onder invloed van de dalende markt, nemen de aardappelaan- voeren langzaam af. Telers van pootaardappelen slaan hun mid delsoort nu op in de kuil of in de schuur, daar men voor pootgoed hogere prijzen verwacht dan de nu geldende. De grove maten ko men alle aan de veiling en wor den graag gekocht voor export overzee (naar de West), waarvoor naar omstandigheden nog vrij re delijke prijzen betaald worden. Dinsdag 1 Juli werd een belang rijk deel van de aanvoer tussen 9 en 10 cent afgenomen. Woens dag was de prijs weer belangrijk beter. Voor blanke eerstelingén was de middenprijs ongeveer 11 —12 cent. Doré en rode eerste lingen waren ca. 3-4 cent per kg hoger. Grove voor export 11 11.5 cent, De kleine maat is op het vee- voerpeil gedaald, waaruit kan worden vastgesteld, dat de bin nenlandse markt verzadigd is met aardappelen. Rode kool heeft, zo als reeds verwacht werd, enige moeilijkheden gehad met de af zet. De exporthandel toonde maar weinig animo en voor binnenland is de aanvoer gauw te groot. Toch kon alles tenslotte nog geplaatst worden, doch de prijs daalde tot 7 cent. De eerste witte kool werd deze week verladen voor export overzee. Aan de telers werd hier voor 18 cent betaald. Er bestaat van verschillende kanten goede kooplust, niettegenstaande er aan vracht, emballage en commissie ca. 60 cent per kg bovenop ko men. Ook werd de eerste gele kool aangevoerd, die graag gekocht werd voor 1316 cent. Ook de export naar Duitsland toonde be langstelling voor gele kool. Door de hitte was de bloemkool goed koop, voor a 1 werd 1015 en voor a 2 810 betaald. Scheepvaart' en H.V.A. willig AMSTERDAM, 3 Juli Nu de buitenlandse invloeden die de laatste tijd voor een belangrijk deel de koersbeweging hebben uitgemaakt, zijn uitgewerkt, heb ben de locale aspecten weer de overhand gekregen. De arbitrage had zich n.l. vandaag grotendeels teruggetrokken, waarmee de af faire in de oliehoek aanzienlijk was geluwd. Het gevolg daarvan was, dat de koers zich .weer iets verder verwijderde van de 320 (het hoogste punt van de vorige week) en zich bewoog rondom 317. De aandelen- en obligatiemarkt was kalm gestemd, maar heel groot was de bedrijvigheid van het begin der beurs af in de Stockdividenden, met name in die van Scheepvaart Unie, die op liepen van 107V2 tot 111 gulden en dus verder boven pariteit no teerden. Met de stijging van de prijs voor het Stockdividend Scheep vaartunie ging in het verdere verloop van de markt gepaard 'n rijzing voor diverse scheepvaart ondernemingen. Vooral Scheep vaartunie onderging een belang rijke stijging (tot 123). Voorts vielen de koersverbeteringen op voor K.N.S.M., Rotterdamsche Lloyd en de Nederland. Al met al was de scheepvaartmarkt in het tweede deel van de beurs zeer geanimeerd. In de cultuurafdeling was op merkelijk de zich plotseling voor doende' vraag naar H.V.A. Aan vankelijk lag dit fonds op circa 95, maar buitenlandse belangstel ling dreef de koers tot 98 op. Rubber- en tabakswaarden lagen goed prijshoudend en Deli Bata via tabak wist zelfs vier punten op te lopen De internationale fondsen lieten slechts weinig veranderingen zien. Alleen Philips had een vrij goede markt. In Exploratie en Billiton waren de veranderingen niet groot. Staatsfondsen prijshoudend. De buitenlandse investeringen in Indonesië Dr. Sumitro, de Indonesische minister van financiën, heeft in een gesprek met de pers mede gedeeld, dat het ten aanzien van de buitenlandse investeringen no dig is de functie van di,t kapitaal voor de opbouw van Indonesië duidelijk te omlijnen, b.v. op wel ke terreinen het zich verdienste lijk kan maken en welke moge lijkheden tot overmaking er voor dit kapitaal bestaan. Het minis terie heeft daartoe een ontwerp gereed, dat aan de ministerraad zal worden voorgelegd. De mi- m«j. T. Milatz (Zilv. theelepel). nister voegde hiefaan toe, dat aan de kgnfr van de buitenlandse be drijven de houding bepaald dient te worden ten aanzien van kwes ties ais opleiding van Indonesi sche krachten en sociale zeker heid van de arbeiders. Hij be treurde liet, dat er nog buiten landse bedrijven zijn, die zich geen zorgen maken over de be langen van Indonesië, met name niet bereid zijn Indonesische krachten op te leiden. Minister Sumitro zeide, dat wanneer deze bedrijven hun hou ding niet wijzigen, de regering gedwongen zal zijn maatregelen te nemen, zoals b.v. beperking van het toelaten van vreemde krachten, wanneer blijkt, dat ge schikte krachten in Indonesië kunnen worden aangetrokken. Ook zou de regering kunnen overgaan tot 't treffen van maat regelen op het gebied van de be lasting. Rotterdam leent zes millioen van R.V.B. B. en W. van Rotterdam stel len de Raad voor in te gaan op een aanbieding van de Rijksver zekeringsbank te Amsterdam om een onderhandse geldlening ren tende 41/4 procent groot f 6-000- 000. De lening zal in veertig jaar lijks gelijke termijnen worden afgelost. Ook Zwolle gaat lenen De stroom van 41/4 pet ge- meenteleningen blijft aanhouden. Ditmaal is het de gemeente Zwol le, die overgaat tot de uitgifte van f 2.500.000 30-jarige obliga- tiën tot de koers van 100 pet. Beursnotering zal worden aange vraagd. De opbrengst dient ook hier voor de woning- en scholen bouw. Bandar-concern heeft gunstige productie Ten opzichte van het vorig jaar geven de productiecijfers van 't Bandar-concern een flinke stij ging te zien wat de rubberoogst betreft. In Juni werd n.l. gepro duceerd 114.000 kg rubber tegen 106.000 kg in Mei. De oogst ge durende het eerste half jaar 52 is hiermede gestegen tot'645.000 kg, hetgeen bijna het dubbele is van de oogst in dezelfde periode van 1951, die 328.000 kg bedroeg. In het begin van 1951 is echter op de ondernemingen gestaakt. Voorts zijn in Juni 174 ton palmkernen en 650 ton palmolie verkregen, tegen resp. 148 ton en 620 ton in Mei, Hier blijven de productiecijfers gedurende Jan./ Juni iets ten achter bij die van het vorig jaar. In 1952 n.l. 1257 ton kernen en 4700 ton olie tegen resp. 1400 ton en 5360 ton in de zelfde periode van 1951. NEW YORK, Juli Professor J. K. Galbraith van de Universiteit in Harvard heeft in een beschouwing over de economische vooruitzichten van de Verenigde Staten gezegd, dat, gezien de hoge mate van stabiliteit, die de Amerikaanse volkshuishou ding gedurende de laatste 20 jaar te zien heeft gegeven, het ondenkbaar is dat in de toekomst zich een ernstige depressie zal voordoen en dat voor de algemene welvaart een herbewa- peningsprogram als het huidige van ondergeschikt belang is. Zodra meer vreedzame omstan digheden terugkeren zal de vraag op de binoien- en buitenlandse markt zodanig toenemen, dat men zich met erg bezorgd be hoeft te maken over de van communistische zijde gelanceerde bewering, dat de V.S. op weg zijn naar een tijd van malaise, zo zegt Galbraith in een artikel m het New-ïork Times Magazine „Er kan echter geen twijfel aam bestaan," aldus Galbraith, „dat de V.S. bereid zijn de drei ging van een economische depres sie onder-- het oog te" zien, indien deze de prijs zou zijn voor de vrede." Hij wees er verder op, dat de economische kracht van de V. S. thans op een andere basis rust dan die van de in economisch op zicht zo onstabiele tijden, nu 26 tot 25 jaar geleden. Een op ciifers berustende analyse van de Ame rikaanse economie, zo voegde hij er aan toe, laat er geen twijfel aan bestaan, dat wïi hier geen zogenaamde „diepe depressie" meer zullen beleven. Galbraith ging nader in op de in het buitenland gehoorde be wering, dat de Amerikaanse eco nomie zich op het hellend vlak bevindt en in stand moet worden gehouden door enorme regerings opdrachten. Met deze redenering, dat de defensie-productie en de militaire hulpprogramma's eigen lijk hun ontstaan te danken heb ben aan de noodzaak de Ameri kaanse economie o,p de been ts houden, kunnen wij gemakkelijk afrekenen, schrijft hij, want om zo iets te poneren „moet men maar voorbij zien, dat er daden van agressie jegens het Westen zijn gepleegd en in het bijzonder, geen invasie in Zuid-Korea is ge weest, want hierdoor zijn wij ge- Eindexamen M.M.S. Voor het eindexamen aan de Middelbare Meisjesschool te Ber gen (N.H.) slaagden: Greetje Cloeck, Evelyn Eckmann, Marjan Eckmann, Leentje Koorn, Ankie Koning, Lien Leestemaker, Fred dy Rentenaar, Greetje Schuur man en Liesje v. d. Wolf, allen te Alkmaar; Hilda Essers en Janke Nijdam te Bergen; Loeke Ver heul te Bergen aan Zee; Ena Mol- vig en Mia Wols te Castricum; Carla van Kuyk en Ada v. d. Stadt te Heiloo: Greet Hartgrink te Egmond aan Zee-; Francin Pep pelenbosch te Heerhugowaard; Marlèn Breebaart te Hoogwoud; Rosan Kruisman te Schoorl; Greet Qosterveld te Koog aan de Zaan; Rie Stelling te Wormer- veer; Ina Husslage en Ella Hus- slage te Zaandam; Lida Bruin te, Zaandam. TRUMAN CANDIDAAT VOOR DE SENAAT? WASHINGTON 3 Juli De mogelijkheid, dat Truman bij de verkiezingen in November a.s. candidaat zal worden gesteld voor de Senaat neemt toe. Van invloed rijke zijde in Missouri (de Staat van Truman) "wordt vernomen, dat "H niet uitgesloten moet wor den geacht, dat J. E. „Buck" Tay lor, ürocureur-generaal van Mis- souriT plaats zal maken voor Tru man." Indien hij aangewezen wordt als democratisch candidaat voor de Senaat bij de voorver kiezingen in Missouri op 5 Augus tus. De concurrent van Taylor is W. Stuart Symington. Deze zou niet bereid zijn plaats te maken voor Truman. MARKTOVERZICHT SCHAGEN De markt van tisteren behoort ongetwijfeld tot e slechtsten van het seizoen. Niet alleen wegens de uitermate kleine aanvoeren en het weinig talrijke bezoek, doch ook wegens het lage handelstempo en dien tengevolge optredende prijssto- ringen. Het sterkste bleek dit wel op de schapenafdeling waar het weg vallen van de export allergevoe ligst tot uiting begint te komen. Gerekend bij enkele weken ge leden brachten de schapen gemid deld f 10.per stuk minder op, doch de meesten bleven zelfs on verkocht. Ook lammeren prijsden minder bij slechte handel. Tengevolge van de minimale vraag daalde de prijs van de vette koeien ook met 3 a 4 ct. p. p. Hoogste markt alzo fl.40 p. p. hetgeen evengoed nog meer dan duur genoeg is, bij een trage handel Verse koeien noteerden bij een matige handel nagenoeg prijs houdend. Weidevee schitterde ge heel door afwezigheid. De varkensmarkt ging gebukt onder een groot gebrek aan ko pers. Tegen 11 uur was nagenoeg nog geen big verkocht. De enke len die tènslotte toch nog ver kocht werden, gingen voor plm. f5.per big minder van de hand, en dat wil toch nog al wat zeggen. Zeugen nagenoeg prijs houdend bij een stille handel. Hoewel goede slachtpaarden nog steeds goed geplaatst kun nen worden, bleef ook deze sector niet vrij van de algemeen in de vleessector optredende prijsdaling, al bleef deze hier dan beperkt tot enkele centen per pond, op een notering van 90 100. Alleen de nuchtere kalveren bleken wegens het minimale aan bod bij een stugge handel voor de oude prijzen verkocht te kun nen worden. Het binnenhalen van de hooi oogst zal wellidht het markt bezoek ongunstig hebben beïn vloed! Het aantal bezoekers was echter zo klein ,dat men zich gaat afvragen of nog niet meer factoren een rol gaan spelen. noodzaakt geworden met de mees te spoed onze herbewapening ter hand te nemen. Tijden van weleer keren niet terug „Bovendien ziet men dan het feit voorbij dat de herbewape ning in de V.S. tot dusver geheel uit de opbrengst der belastingen is betaald; zouden wii alleen tot herbewapening zijn overgegaan om productie en werkgelegenheid op peil te houden, dan zou de financiering uit geleende gelden plaats vinden." Tenslotte gaat Galbraith er nader op in, waarom ziins inziens niet voor een nieuwe maiaise be hoeft te worden gevreesd, want,, schrijft hii, de tijden van weleer kunnen niet terugkeren. Destijds daalden de inkomsten op het platteland in sterke mate en de boeren moesten derhalve persoonlijke uitgaven tot het uiterste beperken, doch heden ten dage zijn zij „kapitaalkrach tig" en bovendien wordt een prijsverlaging van hun producten opgevangen door het regerings programma waardoor 't verschil onder een bepaald minimum wordt bijgepast. De vakbonden zijn thans ook in tegenstelling met 20 jaar ge leden in staat scherpe loonsdalin- gen te verhinderen; „men meet hiervan nu echter niet maken dat een dergelijke bestrijding van de koopkrachtverlaging niets meer of minder is dan een anti-depres sie politiek. Bovendien, zo voegt Galbraith er aan toe, indien er aanwijzin gen zouden zijn voor een derge lijke gevaarlijke toestand, dan zouden er meer ingrijpende maatregelen genomen worden, b.v. het wederom ter hand nemen van uitgebreide openbare werken en woningbouw-programma's die tijdens de laatste malaise zo ef fectief gebleken zijn. Particuliere beleggingen In een wereld zander oorlogs dreiging, zo vervolgt hij, zouden de V.S. zich kunnen veroorloven een groter bedrag van haar in komsten in het binnenland te be steden dan thans het geval is voor 't herbewapingsprogramma. „De groeiende bevolking en de vooruitgang van de techniek zul len een steeds toenemend beroep blijven doen op particuliere be leggingen. Alleen in de woning bouw valt er een grote achter stand in te halen; ook op het ge bied van openbare werken, scho len, bruggen, wegen, ziekenhui zen en de opruiming van krot woningen is nog veel te doen en vrede zou heus niet het initiatief van hen d'ie land willen herwin nen of stuwdammen willen bou wen verlammen RINAY STELT VERTROUWENSKWESTIE PARIJS De Franse premier, Antoine Pinay, heeft Donderdag avond de kwestie van vertrouwen gesteld met betrekking tot het wetsontwerp der regering be treffende de glijdende loon schaal, waarover Dinsdag door de nationale vergadering in twee de lezing gestemd zal worden. WARMENHUIZEN 16200 kg aardappelen 12,3012,80; eerste lingen 14,60; grote 10,4010,60; drielingen 11,20-11,40; kriel 4,50 —4,70. LANGEDIJK 120.000 kg aard appelen, eersteling 10,6012,80; doré 14,4016,40; bl. eigh. 13,20 15,20: groot 1010,70; drieling 11—12,30; klein 5—9,50; 14-000 kg rode kool 7,7013; 2000 kg gele kool 5—6,10; 2000 kg witte kool 12,1015,10; 800 kg bloemkool Al 17.20—24,90; 1200 kg rabarber 6,90—8. BEEMSTER, 3 Juli Schotse Muizen 106013; KI. aardappe len Schotse Muizen 7601060; Slabonen z. dr. 90100; Stamsnij- bonen 3456; Tuinbonen 14; Peu len 2349; Doperwten 1848; Bl. Blauwschokkers 3042; Bloemkool 818; Spinazie 16; Andijvie 510; Rabarber 510; Rode Bieten 2028; Rode Aal bessen 2553; Zwarte Bessen 60; Klaobessen 22—38; Aardbeien 88 —104. AVENHORN, 3 Juli Grove schot 9,8010,50; middel 10,40 11,60; drieling 10,5011,30; kriel 77*20; rode schot grof 10,20— 10.60; middel 12,40—13,40, 110.000 kg; bieten I 31,60—35. 3QOO kg. Kaasmarkt ALKMAAR. 4 Juli 1952 Aan voer 45.000 kg- 14 stapels fabrieks- kaas f 2,01 per kg; 9 stapels boe renkaas f 2,06 per kg- Handel matig. De kapitein B. M. Koster bil het Nederlands Detachement Ver enigde Naties heeft uit Korea aan de legervoorlichtingsdienst het volgende geschreven: De vlaggen van de Verenigde Naties staan in bonte kleuren tegen de hemel getekend. Donkere wol kenflarden lagen door het luchtruim, nu en dan plaats'biedend aan een bundel zonnestralen, die probeert de aarde, het ere kerkhof te Poesan, te betasten. Rijen witte kruisen duiden de plaatsen aan, waar de Engelsen, de Fransen, de Belgen, de Ethio- piërs, de Philippinos, de Neder landers en anderen, hun laatste rustplaats vonden. Vreemde wit-houten symbolen als ouderwetse Franse solda- tensteken geven aan, waar de moedige Turken zijn begraven. Het ere-kerkhof noe goed ver zorgd ook ziet er niet anders uit dan de ere-velden in Euro pa. Het enige verschil is, dat de beklemming van Korea, die eeuwige bergen, die zulke hoge eisen stelden, ook deze militaire begraafplaats niet onaangetast heeft gelaten. 83 Nederlanders liggen daar begraven. Zij liggen broederlijk naast elkaar. Geen rang of stand is in acht genomen. De stoffe lijke resten van overste Den Ouden en dominé Timens liggen naast die van onderofficieren en soldaten. De dood kent geen ver schil in rang of stand; op het slagveld loert hij naar elkeen. Een aantal van de militairen, die hier liggen, behoorde tot het detachement waarvan ook uw verslaggever deel uitmaakte. Prettige kerels, stuk voor stuk. Het lijkt er op, dat de dood juist hen kiest. Juist hen treft, die goede kameraden waren, die alles voor een ander over had den. Onder hen waren de humo risten, die de doodvermoeide troep plotseling het levens-elixer gaven, dat noodzakelijk is om weer moed te krijgen voor de volgende dag; onder hen waren de stillen, die zwijgzaam hun plicht deden, die overal waren, doch wier stemmen men nauwe lijks kende; onder hen waren de spotlustigen, die met scherpe op merkingen een goed, o zo'n klein hart trachtten te verbergen. Zij worden niet vergeten. Zij allen liggen tezamen, blijk baar nu nog steun vindend bij elkaar, zoals het veld het de vechtsoldaat heeft geleerd. Hun beeltenis staat mij nog dikwijls voor ogen. De zieken verpleger, soldaat G. Nagel uit Den Haag. Hij viel op door plichtsbetrachting en kundigheid. De betekenis van het soldaten woord „drukken" kende hij niet, althans hij paste het nimmer toe. Hij hielp een gewonde kame raad, tijdens de October-actie bij de Mundung-nu-vallei. Terwijl hij bezig was, nam een „sniper" hem de eerste dag af, dat men hem ontmoette. Hij voelde d.e adem van de dood reeds vóór de actie. Alle persoonlijke spullen had hij reeds ingepakt. Hij zei tegen ser geant-majoor Dettingmeyer: „Stommeling, die ik ben om mij vrijwillig op te geven voor die patrouille. Ik „tik" hem deze keer. Jij zorgt zeker wel, dat die spullen terecht komen...." Luitenant Gunning kwam te rug. Dood. Gedragen door zijn kameraden. Hij werd getroffen toen hij zijn troep aanvuurde. Zijn moed werd beloond. Pos- thuum. Het bronzen kruis werd hem toegewezen. Die stille soldaat J. Lenaerts uit Maastricht, die als hij wat zei, de troep kon laten gieren van het lachen, zo droog kon hij uit de hoek komen. Hij deed zijn plicht en bij het vervullen daar van werd hij dodelijk getroffen, ontzetting achterlatende, vooral bij de Limburgers van het ba taljon. De principli Blaey .Wolphaartsdijk (Zld.) zal 3e principiële korporaal De nooit vergeten worden door zijn kameraden. Hij was openhartig. Dat zag men aan zijn gelaat. Hij had de achting van de troep, omdat hij voor zijn principe durfde uitkomen en niemand zou het in het hoofd halen om daar mede te spotten. Zij wisten het vooraf. Ik zou zo kunnen doorgaan. Velen van hen, die zijn gesneu veld wisten het tevoren. Zij spraken het soms uit. Als een soort verontschuldiging. Soms ook zo rauw, dat de rillingen over de rug van de toehoorders liepen. 83 „Korea-strijders" hebben 't leven gelaten. Bijna 300 werden gewond. Deze eenvoudigen deden hun plicht. Zij kwamen uit de steden en uit de gehuchten. Zij gingen om Neerlands naam op te houden in een deel van de wereld, waar de Verenigde Na ties zich aaneensloten om in een kruistocht tegen het onrecht op te trekken.... gelijk hun voor vaderen. ALKMAAR. Dat het heengaan van het hoofd van het ge westelijk kantoor van de Sociale Dienst van het ministerie van Oorlog te Alkmaar, de kapitein van speciale diensten J. W. Ruymgaart in wilde kring niet onopgemerkt is gebleven, bewees wel de zeer druk bezochte afscheidsreceptie, waarin deze eminente militair zijn loopbaan te Alkmaar heeft afgesloten. Naast tal van militaire autoriteiten, die met waardering van het werk van de kapitein, verricht voor het welzijn van de militairen gewaagden, waren er ook zeer vele vertegenwoor digers van gemeentelijke en sociale instellingen, waarmede de kapitein in de loop van de jaren ten nauwste heeft samen gewerkt. onder vuur. Hij kreeg een schot Me P nog weg te dragen. De dokters pro- in de buik. Dominé Meerburg uit Maastricht hielp nog mee om hem beerden het leven te redden en gaven hem tweemaal een bloed- plasma. Het mocht niet baten. De lange Berghuis uit Hilver sum. Aan boord van de „Macrae" viel hij alleen op, omdat hij lang was en nooit te lui om te hel pen bij de administratie van de sergeant-majoor Carton uit Nw.- Ginneken en de opper v. d. Berg uit Overschie. De lange Berghuis werd ordonnans-seiner. Hij heeft niet lang bij ons mogen zijn. Hij maakte een actie mee, die van October. Vijandelijk vuur maak te in één slag een einde aan zijn leven. Moed en trouw. Henny Kleffken uit Rotterdam Door zijn moed werd hij op het slagveld onderscheiden. Hij werd soldaat-korporaal. Het had er de schijn van, dat hij hoger zou klimmen in de onder-officiersran gen. Hji stond voor niets. Hij wist niet wat het woord vrees betekende. Hij was een voorbeeld voor zijn groep. De eerste luitenant Gunning uit Diepenveen. Veelbelovend jong officier, een kameraad van Allen betreurden het heengaan, van de kapitein, hoewel men hem zijn promotie naar Amsterdam van harte gunde. Onder de vele aanwezigen, die van hun belangstelling blijk ga ven, was de directe chef van de kapitein, Majoor J. Hagedoorn, Hoofd van het district West van de Sociale Dienst te Den Haag; Majoor J. Kropf, commandant van de Nat. Reserve in het dis trict Noordholland-Noord en de kapitein J. Koppenol; de kapiteins Dik en Sillevis namens de garni zoenscommandant van Alkmaar en kapitein Toppenberg, comman dant vgn het Luwa-schietkamp te Den Helder. Ook Overste Stout, de garnizoenscommandant van Haarlem, die met de troep Alk maar passeerde, gaf blijk van zijn belangstelling. Uit de naaste omgeving van de scheidende officier gaven acte de présence o.a. de heer Casius, dir. van de Rijkswerkplaatsen te Hoorn; de heer Schoots wrnd. directeur van het G.A.B., tal van ambtenaren van deze dienst en de heer Berkhout, voorzitter van Katholiek Thuisfront. Verschillende sprekers brachten hun waardering voor het werk van de kapitein naar voren en prezen de wijze, waarop hij met hen allen had samengewerkt. Wethouder M. Coerts, sprekende namens de gemeente Alkmaar, feliciteerde de kapitein met zijn promotie en wees op het prettig contact, dat hij met de scheiden de officier had gehad tijdens het vele werk, dat voor de gerepatri eerde militairen en hun gezinnen verricht moest worden. Het ge meentebestuur heeft aan het op treden van de kapitein steeds veel steun gehad. Als aandenken aan zijn verblijf te Alkmaar bood wethouder Coerts hem een fraai boekwerk aan. Kapitein Ruymgaart, de ver schillende sprekers beantwoor dend, was verheugd over de wijze, waarin men zijn werk heeft ge steund. Het heeft hem vooral ge troffen dat men hem heeft be grepen waar hij in de ambtenaar en de militair steeds de mens heeft gezocht. Vooral de mede werking van vele instanties bij de bouw van woningen voor ge- demobiliseerden, waarvan Alk maar de primeur had, heeft de kapitein zeer getroffen. Ook zijn naaste mee van het kantoor, die hem een foto aanboden, werden in het dankwoord van de kapitein be trokken. De kapitein gewaagde met zeer veel waardering van het werk, dat het' personeel van het kantoor o.l.v. de sergeant majoor de Ruiter heeft verricht en was er trots op dat hij had mo gen beschikken over een groep toegewijde werkkrachten, wier hulp hij niet gaarne gemist zou hebben. Het was laat in de middag, toen nog velen afscheid namen van de officier, die voor zovelen in het gewest een vaderlijke vriend is geweest.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7