Nieuw Nederland bouwt 4 onderzeeërs van revolutionnair type Russen maken van de Oostzone één grote militaire basis Kaasimport in U.S.A. aanzienlijk vergroot Honderdduizend Duitsers in Polen vastgehouden Mag Denemarken niets aan de Russen verdienen? DAGBLAD VOOR ALKMAAR Met één slag alle marines ter wereld op vóór De kabinets formatie Vliegvelden in gereedheid gebracht voor actie Restant van acht millioen FEITEN van heden Rhee kreeg zijn zin EN OMGEVING EEN UITERST MODERN WAPEN: Reeds op stapel Fietsend echtpaar vermorzeld Suggesties van Adenauer Vakbewegingen steeds sterker Schilder brandde verf af In ondiep water gedoken Amerikanen zeer verontwaardigd Evacuatie in Hongarije Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 5 12518 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 's-GRAVENHAGE Naar het A.N.P. verneemt, worden de vier onderzeeboten, welke op het ogenblik voor de Koninklijke Marine op stapel staan, gebouwd volgens een volkomen nieuw principe. In plaats van de bij alle onderzeeboten ter wereld gebruikelijke enkelvoudige cylindervorm, waarin alle appara tuur is ondergebracht, is een drie-cylindertype gekomen. In een onderhoud met een ver slaggever van het A.N.P. vertelde de vlagofficier materieel, de vice- admiraal F. Stam, enkele bijzon derheden over het nieuwe model. De traditionele enkelvoudige cy lindervorm, een lange sigaar, waarvan beide uiteinden zijn toe gespitst, is vervangen door een driecylindertype. Van bovenaf gezien bestaat de nieuwe onder zeeboot uit één lange cylinder, met aan weerszijden schuin daar onder twee iets kortere cylinders. Alle cylinders zijn aan de uitein den toegespitst. Een tekening in doorsnee zou een driehoek te zien geven, waarin zich in iedere hoek een cirkel (de doorsnee van een cylinder) bevindt. In de bovenste cylinder zijn de verblijven voor de bemanning en de commando voering ondergebracht, alsmede de bewapening; in de twee on derste cylinders de apparatuur voor de voortstuwing boven en onder water, n.l. de batterijen voor de onderwatervaart en de dieselmotoren voor het varen bo ven water. Door deze constructie, zo zei vice-admiraal Stam, wordt ruimte gewonnen, en het gewicht en de grootte verminderd. Dit geeft de nieuwe duikboot' o.m. een grotere snelheid. Deze grotere snelheid en een uiterst moderne bewapening ma- NEDERLANDER VERMOORD OP JAVA DJAKARTA De Nederlandse employé A. H. Brand van de door Francis Peek and Company Ttd. beheerde Rubberonderne ming Tjikadu in Bantam, is in de nacht van 2 op 3 Juli door een bende vermoord. Bij de aan val van deze bende werd zijn echtgenote gewond. ken deze onderzeeboot tot een veel gevaarlijker aanvalswapen dan de tot dusver gebouwde duik boten. De bouw van één onder zeeër kost ongeveer twaalf mil- lioen gulden. Vice-admiraal Stam verklaarde, dat de kosten veel groter zouden zijn, indien men de zelfde aanvalskracht, welke dit model bezit, volgens de oude bouwmethode zou willen verwe zenlijken. (Vervolg op pag. 3) Vrijdagmiddag zijn vergaderin gen gehouden door de C.H.U., de A.R. en de K.V.P.-fracties uit de Tweede Kamer, ter bespreking van het door de kabinetsforma teur ontworpen concept-regerings program. De P.v.d.A.-fractie zal vandaag vergaderen. De forma teur wacht nu verder af, wat het resultaat dier bijeenkomsten zal zijn. De woordvoerder van de for mateur zeide nog, dat het wel duidelijk is, dat gestreefd wordt naar een kabinet op zo breed mogelijke basis. Hoe breed hij die basis op 't ogenblik mogelijk acht, is voor ieder waarneembaar. Op de vraag of gedurende de besprekingen met de vier fractie voorzitters ook over de verdeling der ministerszetels gesproken is, bleef hij het antwoord schuldig. Op een verdere vraag, of het concept-program ook is toegezon den aan de heer Oud, antwoord de de woordvoerder, dat hem niet bekend was, dat zulks is geschied. STRAALJAGER STORTTE NEER BRUSSEL, 4 Juli Een Ame rikaanse straaljager type Thun- derjet, die op weg was naar zijn basis in Duitsland, is Woensdag j.I. nabij de spoorweg van Gent naar Brugge neergestort. De Amerikaanse piloot kwam hierbij om het leven. Eerst heden heeft men ontdekt, dat het toe stel een bejaard echtpaar, dat per tandem op weg naar huis was, geheel heeft vermorzeld. DE SPEEL-TREKAUTOMATEN Officier in hoger beroep GRONINGEN Ondanks de uitspraak van de Groninger rechtbank, waarin verklaard werd dat de zgn. speel-trekautomaten niet als hazardspel kunnen wor den aangemerkt, weshalve de verdachte, een hotelhouder uit Hoogezand, werd vrijgesproken, heeft de officier van justitie zich hiermede niet accoord verklaard en in deze zaak hoger beroep aangetekend. Tijdens de behan deling van deze zaak voor de Groninger rechtbank was door hem een boete van f 200 subs. 10 dagen hechtenis en bevel tot ver nietiging van het apparaat geëist. Deze werkman heeft waarschijnlijk de hoogste en koelste be trekking voor het smeren van de onderdelen van een brug in Brittannië. Met z'n oliekan klimt hy steil omhoog langs de ket tingen van de Clifton Hangbrug ruim honderd meter boven de Avon te Bristol in Gloucestershire. De wrede tegenstelling: boven het beeld van de vrede, onder het beeld van de oorlog. De bovenste foto werd genomen nabij Lamed in Kansas. De ene „combine" (oogstmachine) volgt de andere en brengt het gouden koren van de zonnige veiden naar de voorraadschuren. De- tegenstelling onder: Het Ameri kaanse leger heeft een nieuwe grotere tank gekregen, de Patton 48. Er wordt een demonstratie mee gehouden. Het be langrijkste van deze tank, die machtiger moet zijn dan welke andere tank ter wereld ook, is de uit één stuk bestaande ovaal vormige romp. De oppervlakte daarvan biedt vijandelijke gra naten geen enkele goede „trefkans". HET WESTELIJK ANTWOORD AAN MOSKOU LONDEN, 4 Juli (A.P.) De West-Duitse voorstellen zullen misschien aanleiding geven tot een herziening van de Westelijke antwoorden aan Rusland over de Duitse eenheid. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse zaken vertelde, dat vertegenwoor digers van de Westelijke Grote Drie in Parijs zouden vergaderen om de suggestie van bondskanse lier Adenauer in overweging te nemen. Adenauer heeft gisteren tijdens een vergadering met de Weste lijke hoge commissarissen enige suggesties gedaan ten aanzien van het antwoord. Volgens welingelichte zegslie den zijn de Westelijke mogend heden bereid met Rusland over vrije verkiezingen in geheel Duitsland te spreken, mits deze onder toezicht van een onpartij dige commissie gehouden worden. Het Westen heeft steeds vrije verkiezingen als eerste voorwaar de gesteld voor eventuele hereni ging van Duitsland. ongeveer 800 politieke gevan genen werken in een onderaardse opslagplaats bij Guestrow, Meck lenburg, aan de vervaardiging van bommen, granaten en munitie voor lichte wapens, aldus de be kendmaking. BERLIJN, 4 Juli De Wesfberlijnse anticommunistische „Commissie van Vrije Juristen", die zegt over betrouwbare inlichtingen uit Oost-Duitsland te beschikken, heeft bekend gemaakt, dat men in Oost-Duitsland begonnen is aan een her bewapeningsprogramma, dat o.m. de aanleg van vliegvelden, de bouw van vliegtuigen, oorlogsschepen, duikbootbases, be voorradingsschepen en tanks omvat. Op het Oostzee-eiland Ruegen zal een duikbootbasis worden ge bouwd en een scheepswerf te Wismar heeft een order gekregen •voor de bouw van een duikboot- bevoorradingsschip van 1500 ton. Deskundigen op het gebied van vliegtuigbouw is verzocht in Pir- na en Heidenau, bij Dresden, te gaan werken; er zal een vliegveld gebouwd worden op de plaats waar vroe ger te Dammgarten, tussen Ros tock en Stralsund, scheepswerven lagen. Een aantal inwoners van dit gebied zal plaats moeten ma ken voor 3000 Russen, die het vliegveld zullen beheren; te Brand-Niederlausitz, Bran denburg, is zojuist een vliegveld voltooid; sedert eind Mei worden bommen naar dit vliegveld over gebracht en er zijn reeds 18 Russische zware bommenwerpers gestationneerd; de Lowa-fabriek te Kottbus produceert twintig tanks per dag en de staalfabrieken te Riesa, Saksen, vervaardigen reeds lang pantserplaten; enige honderden treinen wor den verbouwd tot hospitaaltrei- nen; AMSTERDAM, 4 Juli. Het aan tal leden van de verschillende vakorganisaties blijft stijgen. Uit een opgave van het C.B.S. blijkt, dat het N.V.V. 423.900 leden telde per 1 April j.I. tegen 420.800 per 1 Januari. Bij het Christelijk Nationaal Vakverbond waren op 1 April 177.100 leden aangesloten tegen 174.800 per 1 Jan.; bij de Katholieke Arbeidersbeweging 325.600 tegen 321.500. De Neder landse Vakcentrale bleef op 17.000 leden ongewijzigd. Van de Een heids Vak Centrale is geen cijfer per 1 April verstrekt; op 1 Jan. waren hierbij, volgens het C.B.S., 164.400 leden aangesloten. BERLIJN, 4 Juli De West- Duitse regering heeft vandaag meegedeeld, dat 100.000 Duitsers in Polen vastgehouden worden. Functionarissen, die de regering van Bonn te Berlijn vertegen woordigen, hebben op een pers conferentie verklaard, dat de Duitse staatsburgers verspreid zijn door het oude Polen en ook door het vroegere Oostduitse gebied, dat in 1945 aan Polen en Rusland kwam. De pogingen van deze Duitsers om naar het westen te repatrië ren zijn tot dusverre door het Poolse regiem verijdeld. De naar schattting 100.000 per sonen zijn de rest van de Duitse bevolking ten oosten van de Oder-Neisse lijn, welke eens meer dan 8 millioen mensen tel de; de meeste van hen werden in 1945 en 1946 uitgewezen. De woordvoerder zei, dat de toestand van deze 100.000 nog verergerd wordt door het verlies van hun papieren tijdens de oor logsjaren. MOSKOU WIL IETS ANDERS MOSKOU, 4 Juli Radio Moskou heeft vandaag be kend gemaakt dat in de Rus sische hoofdstad op het ogenblik geëxperimenteerd wordt met gekleurde straten. Het plaveisel van verschil lende straten is blauw of rood gemaakt ter afwisseling van het grijs, dat de Mosco- viërs danig de keel uit be gint te hangen. In de meeste gevallen zijn zij automatisch Poolse staatsburgers geworden door een identiteits kaart te aanvaarden, welke nooig is om in het leven te bunnen blijven. De regering te Bonn heeft de geallieerde mogendheden ge vraagd bij de regering in Bonn ■tussen beide te komen om het Duitse staatsburgerschap voor deze mensen te behouden. WASHINGTON Hef Amerikaanse ministerie van Land bouw heeft Donderdag de invoercontrole afgeschaft op Zwit serse, Gruyère-, bewerkte Roquefort- en verscheidene soorten Italiaanse kaas. De invoerquota voor Blue Mold, Edammer en Goudse kaas werden vergroot tot in totaal 6 millioen pounds per jaar. Dit is een toeneming der quota met 1,3 millioen pds. Het Amerikaanse Ministerie van Landbouw heeft met betrek king tot de invoer van kaas nog medegedeeld, dat de individuele machtigingen voor de invoer van kaas zullen blijven worden vast gesteld door het land van oor sprong. De invoervergunningen voor kaas en caseine zullen zo snel mogelijk worden verstrekt aan de individuele importeurs, die over het algemeen ongeveer 1/3 van hun jaarlijkse quotum zullen mogen invoeren in de eerste 4 maanden van de periode 1952/'53. Krachtens de wet was de Mi nister van Landbouw gemachtigd de invoer van goederen met 15% te verhogen. Het departement verklaarde, dat de invoer van de kaassoorten, waarop toezicht zal blijven worden uitgeoefend, in de periode van 1 Juli 1952 tot 30 DE BRAND IN VUGHT 's-HERTOGENBOSCH Naar het hoofd van de gemeentepolitie te Vught, hoofdinspecteur J. A. A. van 't Hof mededeelt, is de brand in het meisjespensionaat „Regina Coeli" te Vught ontstaan door het gebruik van een gasoli- nevergasser bij het verfafbranden aan de dakkapellen. Dit is door de recherche van de gemeentepolitie vastgesteld. Te gen de betrokken schilder, de 60- jarige T. uit Vught, is proces verbaal opgemaakt. Naar een voorzichtige raming zal de schade ongeveer f 800.000 belopen. Het gebouw is verze kerd. NEKWERVEL GEBROKEN GIESSENDAM, 4 Juli Op tragische wijze is gisteren de 24-jarige timmerman Jan Boon uit Giessendam om het leven ge komen. Bij het zwemmen in een plas dook hij op een ondiepe plaats in het water, zodat hij met vrij grote kracht de bodem raakte. Bewusteloos kwam hij aan de oppervlakte. Andere baders pas ten kunstmatige demhaling toe en wisten hem bij bewustzijn te brengen. Het bleek evenwel, dat het slachtoffer gedeeltelijk was verlamd. Artsen achtten overbrenging naar het ziekenhuis in Gorïnchem noodzakelijk. Geconstateerd werd dat een nekwervel was verbrij zeld. Men heeft nog getracht door een operatie zijn leven te redden, maar dit mocht met meer baten. „United States" op weg naar Engeland ATLANTISCHE OCEAAN, 4 Juli (Reuter) Het nieuwe Ameri kaanse passagiersschip „United States" van 53.300 ton, dat Don derdag te 16.07 uur Greenwich- tijd van de steiger in de haven van New York is vertrokken voor de eerste reis naar Engeland, is' te 18.19 uur Greenwichtijd de vuurtoren „Ambrose" aan de in gang van de New-Yorkse haven het erkende startpunt voor een poging om het Atlantisch record te breken gepasseerd. KOPENHAGEN, 4 Juli Heden, Vrijdag, zou naar in welinge lichte kringen vernomen werd een spoedbijeenkomst van het Deense kabinet worden gehouden in verband met het Ameri kaanse protest tegen de levering van een in Denemarken ge bouwd tankschip aan de Sovjet-Unie, zoals gisteren gemeld. In regeringskringen te Kopen hagen toont men zich enigszins verbaasd over het Amerikaanse protest. Men denkt, dat er aan de zaak weinig meer te doen zal zijn. Het betrokken tankschip zou reeds naar Rusland onderweg zijn geweest, als de Russen niet op het laatste moment om kleine wijzigingen hadden verzocht na de proefvaart. Het schip, ge naamd „Aspheron", dat ongeveer 13000 ton meet, is reeds door de Russen overgenomen. Men be schouwt het als vrijwel onmoge lijk voor de Deense regering, om levering terug zal komen. Er is reeds een Russische bemanning aan boord. Het bouwcontract voor de „As pheron" is volgens Deense func tionarissen reeds in 1948 gete kend, dit is drie jaar voordat de Amerikaanse regering het wets ontwerp betreffende verbod van export van strategische goederen naar Oostelijke landen indiende. Het contract omvatte mede de bouw van nog een tankschip, dat nog niet klaar is, en van vijf koelschepen, van welke er reeds te eisen, dat men alsnog op de twee te water zijn gelaten Juni 1953 beperkt zal worden tot de hoeveelheid, die werd inge voerd in het kalenderjaar 1950. Het departement deelde tevens mede, dat wijziging zal worden gebracht in de formule voor het vaststellen van de hoeveelheden kaas, dat iedere importeur gedu rende het komende jaar in de VS zal mogen invoeren. Het. basisjaar is thans het jaar 1950 inplaats van de gemiddelde invoer in de drie jaren 1948/'50. DE STRIJD tussen Eisenhower en Taft in de Amerikaanse repu blikeinse partij om het president schap nadert het hoogtepunt. Vol gens een niet-officiële telling is de stand thans: Taft 530 en Eisen hower 427 stemmen. Mocht de strijd tussen Eisenhower en Taft op een dood punt geraken, dan willen sommigen, dat MacArthur republikeins candidaat wordt. CANADA heeft het plan het binnenkomen van immigranten in de koude periode van seizoen werkloosheid te beperken om te gemoet te komen aan de eisen van sommige vakverenigingen, die in het geheel geen immigran ten in de wintermaanden toege laten wensen te zien. DE HEER W. VOGT heeft, op zijn verzoek, van het bestuur van de A.V.R.O. ontslag gekregen als directeur van deze omroep vereniging en wel op de meest eervolle wijze en met toekenning van pensioen. HET HOLLAND FESTIVAL is gisteravond besloten met een concert in de Kurzaal, uitgevoerd door het Residentie-orkest, dat onder leiding stond van de Zwit serse dirigent Paul Sacher. B. EN W. van Amsterdam heb ben de gemeenteraad voorge steld voor de stichting van een nationaal monument op het Dam- plantsoen te Amsterdam het daarvoor benodigde deel van het midden-Damterrein kosteloos be schikbaar te stellen. POESAN, 4 Juli De Zuid- Koreaanse Nationale Vergadering heeft Vrijdag haar bevoegdheid om de president der republiek te kiezen, prijsgegeven. De vergade- rig stemde er met 163 tegen nul stemmen mee in, dat de president direct door het volk zal worden gekozen. Hiermede heeft presi dent Rhee zijn zin gekregen. Drie afgevaardigden onthielden zich van stemming. De voorzitter van de Assemblee zei voor de stemming, dat het er in deze omstandigheden veel op leek, dat Korea een politiestaat was. Een woordvoerder van pre sident Rhee zei, dat de president de andere bepalingen van het wetsontwerp een compromis, dat ten doel heeft de politieke crisis op te lossen zal goed keuren. WENEN, 4 Juli (Reuter) Volgens te Wenen ontvangen be richten uit gewoonlijk betrouw bare kringen te Boedapest, wor den inwoners van Miskolc, een industrieel gebied in Oost-Hon- garije, op grote schaal geëva cueerd. Volgens genoemde berichten krijgen die betrokkenen slechts korte tijd van tevoren mede deling, dat zij hun huizen en het merendeel van hun eigendom men moeten verlaten. Bij deze evacuatie zijn ongeveer 200 ge zinnen betrokken. Verder wordt melding gemaakt van soortgelijke evacuaties langs de Joegoslavische en Oosten rijkse grens. De geëvacueerden worden overgebracht naar werk kampen, waar een „streng doch humaan" bestuur heerst. Het schijnt, dat deze evacua ties bij voorkeur in de zomer plaatsvinden, wanneer de Russi sche strijdkrachten in Hongarije en Oostenrijk haar oefeningen in dit gebied houden, zo wordt in genoemde berichten opgemerkt. V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1