Franse Kath. Arbeidersbeweging de enige, die nog groeit 179 amateurs streden om nationale wegrentitel SPfIRT Athietiekdag in Zwolle zonder grote prestaties Klaas Kwantes schudde alle noordelingen af in het kort Courses Hilversum Onderhoud met voorzitter Tessier Verandering Sovjet-tactiek Hitte veroorzaakte een ware slachting Slijkhuis startte de 1500 meter RONDE VAN DELFZIJL Teysse bleek slimste nieuweling rAGINA 4 MAANDAG 7 JULI 1952 (Van onze speciale verslaggever) Het was een kleurige sliert renners, die, 179 in getal, om half twee gisterenmiddag van start gingen voor een rit over 176 kilometer, waarbij de amateurs- titel op het spel stond. Met opzet hebben we u in deze eerste zin van ons verslag cijfers genoemd, want als we u dan meteen vertel len dat slechts vijftien de gehele rit uitreden, dan kunt u zich een oordeel vormen van de slachting, die op het Zandvoortse circuit plaats vond. Zo verwerd deze wegrenwed- strijd, die interessant had kun nen zijn tot een soort afvalrace, waarin uiteindelijk de Oud-Gas telaar Aanraad een volkomen verdiende zege behaalde. Het was warm daar in Zandvoort en de verlokking van de zee, waarin oaitelbaren hun troost zochten, was dichtbij. Wellicht heeft dat vele renners verlokt tot 'n vroege opgave, wellicht was ook de „bar baars" aandoende verzorgingsre- gel daar oorzaak van Maar in ieder geval, we kunnen het wenden of keren: dit ama- teurskampioenschap is een mis lukking geworden. Het is jam mer, doodjammer, want 't crème van onze amateurs was aan de start verschenen. Daar stond de Olympische ploeg: van 't Hof, Voorting, de Groot, Plantaz en Maenen. Daar stonden de dappere knapen, die er juist naast had den gegrepen. Cantineau, Haan, Snijdgrs, Kuitwaard, de Koning, van Roon. Ach, noem er nog meer. Onze wegrenners hebben een prachtig jaar. De start Daar was dan de start van al die moedigen, die de hitte zou den trotseren. De hitte, die van duintop tot duintop trilde, toe schouwers en renners omspoelde en maar steeds intenser werd, al- naarmate de middag voortduurde. Daar was ook de uitlooppoging in de vijfde ronde reeds van de 42 van een vijftal renners: v. d. Heuvel, P. Peters, van Steense- len, v-d. Voort en Pauw. Een uit looppoging, die het hele veld uit elkaar scheurde en de renners tot krachtsinspanning noopten, die voor velen funest zou blijken. Vijf dapperen dus, die met de moed der wanhoop doorzwoegden om hun voorsprong te vergroten. En het lukte. Warempel. Want deze uitlooppocinp' bleek beslis send te zijn voor het verdere ver loop van de strijd. Enkelen uit 't peleton vochten terug: Jan Plan taz had die moed en de latere winnaar Aanraad, Jos Maenen was daar ook bij en Kuitwaard, Hofland, Sieveking en Sebregts. Achter deze twee groepen, dun de het grote peleton ontstellend. Bij bosjgs tegelijk verdwenen de renners in de pit 'en vele klin kende namen mochten we op het programma doorschrappen Vooraan zwoegde de koplopers verder. Bij de helft van de wed strijd hadden Plantaz, Sebregts en Cees Aanraad zich bij de groep gevoegd, waaruit Pauw door pech was verdwenen. Twee ronden later was ook Plantaz de dupe van 't pechduiveltje, gevolgd door Peters. Zo kwam de groep tot stand, die eerst op het aller laatst uit elkaar zou vallen. Van Steenselen en Aanraad waren de snoodaards, die het tempo ver hoogden, en zich losscheurden van v.d. Heuvel en Sebregts. Dat Cees Aanraad drie ronden voor het einde ook zijn laatste kame raad in de steek liet en met een prachtige eindspurt dit kampioen schap ygn Nederland in de wacht sleepte, pleit voor de capacitei ten van deze iijersterke jonge Op het circuit van Zandvoort is Zondag het kampioenschap op de weg 1952 voor amateurs verreden. Winnaar werd C. Aanraad uit Oud-Gastel, die we hier zien in de eretrui, ge tooid met de krans. Gastelaar, die nu voor de we reldkampioenschappen toch zeker zijn kans zal krijgen. De uitslagen luiden als volgt: 1. Aanraad, Oud Gastel 4 uur 58 min 30 sec.; 2. van Steense len, Mijnsherenland op 6 lengten; 3- Van der Heuvel, Hengelo 5 u. 59 sec.; 4. Sebregts, Eindhoven, 5 uur 3 min. 36 sec.; 5. Rijnders, Amsterdam 5 uur 5 min. 6 sec. 6. Stevens, Eilsloo z.t.; 7. Kooyman, Den Haag 5 uur 6 min. 9 sec.; 8. Roovers, Etten z.t.; 9. Maenen, Valkenswaard 5 uur 9 min. 11 sec-; 10. van Grinsven, Eindhoven z.t,; 11. Kloosterziel, Wezep, z.t.; 12 Van der Kloot, Zundert z.t.; 13. A. v.d. Voort. 's-Gravenz. z.t. 14. Van der Heyden, Helmond z.t- Op twee ronden 15. Amen Rot terdam. Aan deze kampioensstrijd ging een nationale wedstrijd voor de nieuwelingen vooraf over 59 km (15 ronden). De uitslag werd: 1. Opstals. Belfeld 1 uur 3'2 min. 26 sec.; 2. Vink, Rotterdam z.t.; 3. Rol, Alkmaar z.t. Allerwegen worden in ons land nu de laatste voorbereidingen ge troffen voor het grootste sport festijn van dit jaar: de Olym pische Spelen. Op de fraaie gras mat van ,,de Kuil" demonstreer de Zaterdagavond voor duizenden toeschouwers onze Nederlandse dameskeurturnploeg. En met suc ces. In Oporto in Portugal wordt 't wereldkampioenschap rolhookey verspeeld. Van de tien deelne mende landen staat Nederland als vijfde geklasseerd, terwijl Portugal de leiding heeft. Een fraai tennissucces boekte onze jeugdkampioene Fenny ten Bosch. Zij won n.l. het interna tionaal jeugdtournooi te Wimble don door in de finale de Indische Rita Davar te verslaan 57, 61 7—5. Super-tennis werd gedemon streerd in Noordwijk. Daar wa ren Patty, Savitt en Drobny op bezoek. Van Swol mocht ook mee doen met de show. Patty won van Drobny, Savitt van v. Swol en 't dubbelspel was voor Droibny en Patty, die van Swol en Savitt versloegen. De „Grand Prix de Paris" voor sprinters werd een eclatante zege van de Australiër Mockridge. Derksen bereikte de finale nog. Pakistan heeft in Enschede nu ook de Twentenaren van zijn Hockeykunde laten genieten. De Oostelijke ploeg verloor met 51 Op roeigebied was dr in Hen ley het afgelopen week-end hoog 'bezoek. Amerikanen, Australiërs en wat dies meer zij, waren daar op doorreis naar Helsinki op be zoek. Mervyn Wood won de Dia mond Sculls door Engelands „hope" Tony Fox overtuigend te verslaan. In Holland waren er op de Bos baan wedstrijden Daar won Neu- meier voor de zevende maal de Holland-beker. Bovendien wer den er internationale dameswed strijden verroeid. Holland leverde de beste prestaties voor Dene marken, Frankrijk en Engeland. De uitslagen van de gehouden draverijen te Hilversum luiden: Baron Harvesterprijs: le afd.: 1. Quichotte (A. Side raus) 2.57.4, 1.32.4; 2. Ostro- gatta K; 3. Olympus: Tot.: w. f 2.40; pl. f 1.60, 2.80, 2.70; gek.: f 10; cov. f 7.90. Billy Bunkerprijs: 1. Ooievaar S (W. H. Geersen) 3.29, 1.29.3; 2. Octavianus; 3. Nerva. Tot.: w. f 2.50; pl. r 1.40, 2.70, 1.60; gek.: f 11.50; c„v. f 13.50. Bonni Scottprijs: le afd.: 1. Roland (P. A. Stroo- per) 1.41.5, 1.41.5; 2. R Petrosia; 3. Ria Kitty. Tot.: w. f 7; pl. f 1.40, 1.30, 1.20; gek.: f 5.40; cov. f 3.80. Elegance-prijs: 1. Notre Dame (mej. P. Wagenaar) 3.28.6, 1.29.1; 2. Olivier B; 3. Louis FH. Tot.: w. f 2.70; p,l.: f 1.60, 2.—, 5.10; gek. f 11.50; cov. f 13.50. Bobichon prijs: 1. Oueenie (R van Wieringen) 3.00.8; 1.32.2; 2. Quick Hollandia G; 3. Que- rido 1. Tot.: w. f 17.50; pl. f 3.90, 2,10; gek. f 30; oov. 2. Bleriot prijs: 1. Mac Kinley (W. H. Geersen), tijd: 4.05.2, 1.25.1; 2. O Boom; 3. Or de Ca- sindra. Tot.: w. f 1.20; pl. f 1.10, 1.10; gek. f 2.10; cov. f 1.70. Boy Scott prijs: 1. Menno Dynamic (W. H. Geersen) 3.25.1, 1.27.7; 2. Mc Heny; 3. Kapitein Bascom. Tot.: w. f 2.10; pl. f 1.30, 2.—, 1.50; gek. f 10; cov. f 10.50. Barones Spencer prijs: 1. Note- kraker S (W. H. Geersen) 3.17.6, 1.24.4; 2. Madame B; 3. New Spencer. Tot.: w. f 2.60, 1.30, 1.60, 2.—; gek. f 8.50; cov. f 10.70. Baron Harvester prijs: 2e afd.: 1. Quick Star (P. Heynen) 2.58.3, 1.33; 2. Pepsi Cola; 3. Opveger. Tot.: w. f 2.20; pl. f 1.30, 3.711, 5.50; gek.: f 9.60; cov. f 9.30. Bonni Scott prijs: 2e afd.: 1. Rhea Hollandia (W. H. Geersen) 1.39.8, 1.39.8; 2. Reve d'Or B; 3. Rentinus. Tot.: w. f 4.20; pl. f 1.30, 1.20, I.20: gek.: f 10.80; cov.: f 3.70. Totalisator omzet f 62.307.50. ZWOLLE Bijzondere presta ties zijn er niet geleverd op de Nationale wedstrijden die P.E.C. Zondagmiddag in het Sportpark hield. Wim Slijkhuis was wel aanwezig, maar zijn aandeel in het welslagen van deze rustige sportmiddag bestond in het han teren van het pistool om de 1500 meter voor heren A-B klasse met een stevige knal in te luiden. Op de 5000 meter werd het veld beheerst door Huizinea, die met 16.18.2 v. d. Wijden van Trekvo gels niet de minste kans gaf. De organisatie liep perfect deze middag en enkele honderden lief hebbers genoten dan ook onge stoord van de diverse nummers. De 100 meter races boden in de series goede strijd, terwijl ook de andere loopnummers goed be zet waren. Op de 400 meter viel Verhey van Trekvogels te be wonderen, die in de finale met 51.7 groot applaus oogstte. De 1500 m. C was een duidelijke zege voor Drost uit Kampen. Fikkert van Sisu gaf voorts acte de présence bij verspringen, speerwerpen en nolstokhoog. De uitslagen luiden: 100 M. heren A1. E. Romp, Olympic, 11.4; 2. W. Reiman, Pegasus. 100 M. heren B: 1. F. Peters, Trekvogels, 11.3; H. Wardners, Olympic. 1500 M. heren C: 1. J. F. Drost, DOS, 4.28.2; 2. J. v. d. Veen, KNAU. 5000 M. heren A-B: 1. H. Hui- zinga, Marathon 16.18.2; 2. J. v. d. Voort, Trekvogels, 16.40.6. 3000 M. Jun. A.: 1. R. Spieren burg, PEC, 9.44; 2. B. Geerling, Kometen. 400 M. A-B: 1. B. Verwey, Trekvogels, 51.7; L. Vlamings, idem, 54.6. 800 M. A-B: 1. J. van Kreu- nir.gen. Trekvogels, 2.02.8; 2. M. de Witte, Thor, 2.03.5. 800 M. Jun. A: 1. P. Veltman, Trekvogels, 2.07.7; 2. J. Peters, PEC. 100 M dames B: 1. T. v. d. Burg, Meeuwen, 13.3: Bosma, Griffioen, 1.33. 100 M. dames A: 1. I. Spijk, RKEAV, 13.1; 2. T. Bindsbergen, HBS, 13.1. Polstokhoogspringen AB:1. J. Fikkert, Sisu, 3.10; 2. J. Stege- man, Daventria. Hinkstapsprong A-B: 1. A. de Jong, Thor, 13.75; H. Snippe. D OS, 12.71. Verspringen A-B: 1. H. Smit, OLYMPISCHE ZWEMPLOEG IN ACTIE IN NIJMEGEN In het Goffertbad te Nijmegen werden nationale zwemwedstrij den gehouden, waaraan door de vrijwel voltallige Olympische ploeg werd deelgenomen. De uitslagen luiden: 100 m. vrije slag dames: 1. Irma Heyting-Schuhmacher (RDZ) 1 min. 06.9; 2. Hannie Termeulen (HDZ) 1 min. 0.7; 3. Koosje van Voorn (DZN) 1 min. 10.1. 200 m. vrije slag heren: 1. Tjebbes (HPC) 2 min. 17.8; 2. Ten T'hye (LZO) 2 min. 20; 3. Elzen- ga (ZCG) 2 min. 20.1. 200 m. schoolslag dames: 1. Nel Garritsen (RDZ) 2 min. 58.9; 2. Rika Bruins (GZ en PC) 3 min. 04.4. In dit nummer startte Buyze van HZ en PC, die een tijd van 2 min. 41.4 noteerde. 100 m. rugslag dames: 1. Joke de Korte (ODZ) 1 min. 15.5: 2. Ria van der Horst (RDZ) 1 min. 16.4. 1. Sisu, 6.45; F. Naber, Be Quick, 6.40. Hoogspringen A-B: 1. J. Romp, Olvmpia, 1.77; L. Vlamings, Thor, 1.72. Discuswerpen A-B: 1. P. Tan gelder. PEC, 37.52"=; K. Meester, Quick, 37.35. Speerwerpen A-B: 1. J. Fikkert Sisu, 53.38; 2. C. Renssen, Da ventria, 51.60. Kogelstoten A-B: 1. P. Voer man, Trekvogels, 12.63; K. Mees ter 12.19. In de damesnummers: hoog springen: 1. T. Bindsbergen. HBS. 1.42; 2. A. v. d. Burg, de Meeu wen, 1.37. Speerwerpen: 1. J. Steenhuis, PEC, 32.18; 2. H. Elferink, ZAC, 31.45. Verspringen: 1. I. Spijk, RK EAV, 4.97; 2. S. Bosma, de Grif fioen, 4.83. Discuswerpen: 1. Z. Tangel der, PEC, 30.68; 2. Templaars, Daventria, 28.99. Estafette, 100 m. dam,es: Meeuwen 53.7; PEC, gediskw DE VERWONDINGEN VAN WIM SLIJKHUIS Ter gelegenheid van de ope ning van het sportpark „Duin- lust" te Wassenaar, zou Wim Slijkhuis aan de 3000 M. deel nemen. Maar op advies van de behandelende specialist mocht Slijkhuis niet starten. Slijkhuis zelf is van mening, dat de situa tie vooruitgaande is, maar staat op het standpunt dat de wed strijden van 13 Juli, welke te Rotterdam worden gehouden, ten deze de beslissing moeten bren gen. Mocht hij over een week niet kunnen starten of de wed strijd niet kunnen uitlopen, dan is de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat Slijkhuis niet naar Helsinki zal gaan,. Maar hij zelf is vol goede moed, dat het zo ver niet zal komen. Barkley democratisch candidaat WASHINGTON De 74-jarige president Alben Barkley heeft besloten zich candidaat te stellen voor de nominatie der democra ten voor het presidentschap. Klaas Kwantes uit Wormer heeft zich in de vijfde ronde vaja Delfzijl een oppermachtig veld heer getoond. Vanaf het moment dat burgemeester Roeien de ama teurs wegschoot, heeft Kwantes aan een peleton gescheurd, dat zich mocht uitleven op een zeer bochtig circuit van even meer dan een kilometer lang. Hij reed zich in de bloemen, toen zijn naaste concurrenten Elling, de Roo en Douwes, het gegons van zijn wielen reeds konden horen. Bijna een ronde voorsprong dus. Een verrassing is de royale zege van Kwantes niet. Een paar van dit corps hebben gedurig getracht het wiel van de een zame heerser te pakken, bij name de Friese schaatsrijder Charisius en de Groninger Eppie Warta. Uit dit peleton verdwenen zo stilletjes aan toch renners, waar van we de volle 70 KM strijd hadden verwacht. Biel uit Gie terveen verloor in de 7e ronde al terrein en werd spoedig daar na door het peloton ingelopen. Drewes Kooistra stapte halver wege de course af. Jan Wip, winnaar van de Ronde van Wol- tersum, haalde de eindstreep ook niet en z» kunnen we nog wei even doorgaan. Met nog ongev. 20 ronden te rijden ontsnapte Kwantes voor de zoveelste keer. Elling, De Roo en Douwes gin gen mee, d'e rest miste de aan sluiting. Deze sprong was be slissend. Kwantes schudde daar na zijn begeleiders af.De voorsprong groeide geleidelijk en toen hij in de slotfase van de strijd hulp kreeg van Bruggen- kaïhp (IJ muiden), die op één ronde lag, had het talrijke pu bliek de winnaar gezien. Elling, De Roo en Douwes draaiden in een toertempo achter Kwantes rond, onbereikbaar nochtans voor Charisius, Nijkamp, Mik, Warta Sieveling, die het vertikten nog een sprong te wagen. Smid'(Delf- zijl), die steeds in de voorste ge lederen had gestreden, smakte tegen het asfalt, toen hij een bocht te riskant nam. Voor hem was de Ronde afge lopen. Opa Dopper, nog steeds 47 jaar, haalde de Finish. Dat dit met een paar ronden achterstand gebeurde, nemen we de sportieve Scheemdase opa beslist .niet kwa lijk. Nu nog even iets over de eindspurt. Kwantes behoefde daar vanzelfsprekend niet aan mee te doen. Elling uit Meppel trok vóór de Roo en Douwes een lange sprint aan en finishte als sterke tweede. De snelste van het tweede groepje was Chari sius. 1. KI. Kwantes, Wormer, 1.49.16 2. Elling, Meppel, 1.50.15. 3. H. de Roo, Nw.Amsterdam 4. H. Douwes, Amsterdam. 5. J. W. F. Charisius, L'warden 6. C. Niikam.p, Harlingen. 7. F. Mik, Veendam. 8. E. Warta, Groningen. Nieuweling Teysse won. De groep nieuwelingen telde twee Noordelijke renners, die goed waren voor een zege. Twee- bekwame rijders met een scherpe eindsprint. Sjabbe Hoving uit Hoogkerk en Coen Zondag uit Delfzijl. Natuurlijk de grote fa vorieten van het publiek. Geen van beiden won, om de doodeen voudige reden, dat de Amster dammer Teysse, zoals zo vaak bij westelijke concurrentie, te ge slepen was. De uitslag luidt: 1. A. Teysse, Amsterdam, 57 m. 2. S. J. Hoving, Hoogkerk. 3. C. Zondag, Delfzijl. 4. M. Spijkerman, Meppel. 5. M. van Dekken, Hoogkerk. 6. E. Stereniberg, Veendam. 'Advertentie) DE MEEST GEROOKTE SIGARET DANK ZIJ DE CONSTANTE KWALITEIT DEN HAAG (K.'N.P.„De Katholieke Arbeidersbeweging (C.F.T.C.in Frankrijk, die op dit ogenblik een millioen leden telt, is de enige in dit land, die op het ogenblik nog groeit. Zij neemt de tweede plaats in Frankrijk in, direct na de C.G.T., de ietwat communistisch georiënteerde arbeidersorganisatie, die naar haar eigen zeggen 2 millioen arbeiders zou omvatten; bovendien staat de C.F.T.C, vóór de socialistische Force Ouvrière". Dit verklaarde ons de voorzitter van de Confédéra- tion Frangaise des Travailleurs Chretiens, de heer Gaston Tes sier, tijdens een korte ontmoeting te Den Haag. HONGAARSE ZWEMSTERS IN VORM Tijdens de Hongaarse zwem- kampioenschappen te Boedapest werd de 100 m. vrije slag dames gewonnen door Szoke in de zeer goede tijd van 1.06.3. Belangrij ker echter nog is het feit, dat vier zwemsters op dit nummer onder 1 min. 8 sec. bleven, zodat de Hongaren wel een zeer sterke dames estafette aan de start zul len kunnen brengen te Helsinki. Eva Novak werd tweede in 1.06.6, haar zusje Ilona Novak derde in 1.07.4 en Litto Mericzky vierde in 1.07.8. Op de vijfde plaats kwam Eva Szev„i„ met de tijd van 1.08.4. Persoonlijk damkampioenschap van Nederland De tweede part' om het Per- soonliik Hamlin':"enscha- van Nederland is na 41 zetten tus sen W. Roozenburg en R. C. Kei ler geëindigd in Remise. De der de en laatste partij, tussen Kei ler en ir. G. E. van Dijk, zal Za terdag 12 Juli om 16 iiur begin nen in het N.V. Huis te Utrecht GEVANGENISOPSTAND IN ONTARIO GUELPH De politie heeft met behulp van traangas en stra len water een opstand van 950 gevangenen in de gevangenis van de provincie Ontario de kop inge drukt. „Ik geloof ook, dat wij gelei delijk aan sterker zullen worden", zo zeide hij, „maar het is in Frankrijk een moeilijke zaak. Wij hebben in ons land niet zoals in Nederland de sterke, rechtstreek se steun der bisschoppen achter ons. Het is voor het episcopaat niet gemakkelijk 'zich zo openlijk voor de travailleurs Chétiens uit te spreken, omdat dit het tegen overgestelde effect zou kunnen hebben. Wanneer U enigszins be kend bent met de Franse men taliteit, dan zult U weten, dat het volk o zo graag en o zo spoedig anti-clericaal is. Dit is een ver schijnsel, hetwelk historisch zo is gegroeid en ook niet zo gemak kelijk verdwijnt". „Het Franse episcopaat staat in feite volledig achter ons, dat weet ik mede door lange besprekingen, welke ik als enige leek met hen op een persconferentie mocht hebben. Maar zij moeten het ogenblik afwachten, waarop zij hun stem kunnen doen horen. Ik ben er vast Van overtuigd, dat dit ogenblik zal komen". „Waaruit verklaart U de grote toeloop tot en waardering voor de Confederation?" r „Daarvoor zijn verschillende oorzaken te noemen. Vooreerst het algemeen Katholiek reveil, dat zien in Frankrijk aftekent en vervolgens de grote waardering, die de Katholieken zich hebben verworven vanwege hun moedig gedrag tijdens de Duitse bezet- ■ting. Zoals U weet hebben heel wat Katholieken deelgenomen aan de ondergrondse beweging en vele offers voor de nationale zaak en de bevrijding van ons land gebracht. Dit heeft het ver trouwen in de Katholieken en hun aanzien zeer versterkt", ant woordde Tessier. Wij vroegen de voorzitter der arbeidersbeweging, die openlijk en zonder reserves sprak, naar de verhouding tussen de Katho lieke Arbeidersbeweging en de Katholieke Politieke formatie, de M.R.P. „Die is zeer goed te noemen", zeide de heer Tessier, „maar wij houden ons volkomen van elkaar gescheiden. Wij bewegen ons niet op elkanders terrein. Bovendien zou dat ook niet zo gemakkelijk gaan want leden van de Katho lieke Arbeidersbeweging behoren tot verschillende politieke par tijen, bv. tot de Gaullisten en Re publikeinen. Het zou dus voor een beweging als de onze niet gemakkelijk vallen ons aan een partij te binden". Evenwicht en prijzen tussen lonen Sprekende over het voornaam ste programmapunt van de Ka tholieke Arbeidersbeweging in Frankrijk op dit ogenblik, zeide Tessier: „Wij streven naar een beter overwicht tussen lonen en prijzen. Nu het de regering niet gelukt is de prijzen omlaag te krijgen, hebben wij alles gezet op het verkrijgen van een bewe gelijke loonschaal. Een belang rijk punt dagrbij is de kinder bijslag, die op zichzelf in ons land naar tevredenheid der arbeiders is geregeld. Maar door deze kin derbijslag meer aan te passen aar het prijspeil, kunnen de verhou dingen tussen lonen en prijzen in Frankrijk beter worden Grote sociale instellingen als de Katholieke Arbeidersbeweging in Nederland, kent de C.F.T.C niet. Wel spant zij zich bij zonde- in om mee te werken aan de o- lossing van het woningvraagstuk, Herstelbetalingen Duitsland-lsraël deze maand in het reine BONN Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van buitenlandse zaken heeft van daag voorspeld, dat de onderhan delingen van West-Duitsland met Israël over de herstelbetalingen nog deze maand tot een bevredi- dend einde zullen worden ge bracht. Bij de onderhandelingen te Den Haag was volgens hem belangrij ke voortgang gemaakt en waar schijnlijk zou het tempo ervan sneller worden. Eerste berichten rechtstreeks uit New York via Radio Telsx.- NBkfcvqra qra qra de wfl7? wfk?3 wfk73 vla prewl ny syysysyryry nyr5t>1 dons 1 montreal July 4 reuter--seventeen non-operating railway unions announced today that they were demanding a wage Increase ol 45 cents an hour In negotiations with the railways for collective agreement to become effective on september 21. the unions represent 125,000 railway workers who do not actually operate the trains. other demands, an official statement said. Include a cost- of-living bonu=> of one cert an hour for each one-point rlje In the official cost-of-living Index. at the same time, jnlor offlclal-s announced that a conference between the unltns and the railways had been arranged for next monday. more RADIO-TELEX-VERBIN DING NEW YORK-DEN HAAG. nyr562 unions t montreal affected are the Canadian pacific railway and Canadian national railways and their subsidiaries, the toronto, Hamilton and buffalo vrallway and the Ontario norfhland railway. the announcement came from the office of mr. frank hall, chairman of the negotiating committee representing the unions, are Canadian and 15 internat lonul. reuter Nieuwe technische vor deringen, op de radio kamer van het Alge meen Nederlands Pers bureau „A.N.P." te Den Haag maken het moge lijk het Reuter-nieuws uit de Verenigde Staten draadloos per telex te ontvangen rechtstreeks in het hoofdkantoor van het „A.N.P." in Den Haag. Enige proe ven van ontvangst. waarvoor een algemene Katho lieke organisatie in het leven is geroepen. Ook via invloed op de regering tracht zij veel te berei ken. De Russische schrijver II ja Ehrenburg heeft een merkwaar dige rede gehouden, die, speciaal in het huidige stadium van de wrijving tussen Oost en West de volledige aandacht eist. Moskou heeft tot nog toe niets achter wege gelaten, om een felle cam pagne te voeren op het propa gandistische front tegen het Amerikaanse volk. In diploma tieke kringen heeft men zich daarover ongerust gemaakt. Het schijnt, dat de Amerikaanse am bassadeur der V.S. in Moskou Kennan, on.langs ontboden is op de bijeenkomst van de Grote Drie in Londen, tijdens het be zoek van Acheson aan Europa. Kennan heeft blijkbaar te ken nen gegeven, dat Rusland een onverzoenlijke houding predikt en er zelfs sprake is van, het kweken van een dermate psveho. logische sfeer, dat een oorlog onvermijdelijk zou zijn. In hoe verre deze beweringen juist zijn. is moeilijk na Van het wereldtoneel te gaan. Het is wel eige naardig. dat de uitlatingen van de Cana dese minister Zaken Lester richting two ol which ar Engeland betwist Perzische souvereiniteit over Bahrein-eilanden LONDEN In een te Teheran overhandigde nota heeft Engeland Perzië medegedeeld, dat het de Perzische souvereiniteit over de Bahrein-eilanden niet erkent en dus geen kennis kan nemen van het Perzische protest tegen het bezoek, dat een juridisch adviseur van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken aan de eilanden heeft gebracht. Perzië protesteerde daartegen in April en herhaalde dit protest verleden Dinsdag. Post voor het Seminarie Er is de laatste jaren, mis schien méér dan vroeger al thans openlijk en onomwonden nogal het een en ander te doen over de priester. Er wordt méér op hem gelet, méér van hem gevraagd en verwacht. Tijd schriften staan er vol van en boeken worden er over geschre ven. Hoge kerkelijke gezagsdra gers houden zich met dit onder werp bezig evengoed als schrij vers van andere pluimage. De priester staat inderdaad in het middelpunt der belangstelling. Daarmee ook de seminarist, de jongeman die zich op het pries terschap voorbereidt. Ook op hem zijn de 'ogen gericht en men koestert van deze opgroeiende mens zijn verwachtingen. Men stelt terecht hoge eisen aan een priesterroeping. Ook de mensen in de wereld, de leken zijn zich bewust wat een priester behoort te zijn. Wij kunnen dit beluisteren in een werkelijk aardig Amerikaans boekje waarin de schrijfster Ca therine de Hueck Doherty in briefvorm haar gedachten omtrent het priester-ideaal kenbaar maakt aan een denkbeeldige seminarist, die in zijn heilige afzondering haar wijze gedachten in zich zal opnemen en verwerken. Het is goed dat deze goed-menende stem vanuit het leven in de wereld tot hem doordringt. Maar dit boekje is niet alleen voor de seminarist, voor de stu dent bestemd. Ook de kapelaan, de pastoor, de pater kan er zijn groot voordeel mee doen. En de leken zelf niet minder. Leken en priesters moesten elkander dit boekje ter lezing geven. Het zou hun beiden goed doen. Het is een uitgave van De Fo rel te Rotterdam en d'e prijs is zeer gering. Deze „Post" zal me nigeen welkom zijn, ook al is men niet of niet meer op „het Seminarie". BIBLIOTHECARIS van Buitenlandse Pearson, in eenzelfde wijzen. Ook Pearson is van me ning, dat de wereld een gevaar lijke tijd tegemoet gaat en er betrekkelijk weinig voor nodig is om een conflict te doen los barsten. De z.g. koude-oorlo- duurt sedert 'aren. En er kan een t;;" aanbreken, waarin de gevoelens van de wereldleiders het nuchtere verstand gaan over heersen. Wordt een dergelijke opzwepende propaganda door de volkeren overgenomen, dan barst de bom. Het zou heus niet de eerste keer in. de geschiedenis zijn Een onhandigheid van het Krem lin, of een provocerende houding van het Westen kan de ernstig ste gevolgen met zich brengen. En behalve onhandigheden kun nen het. ook fouten zijn, zoals de ongelukkige uitlating van de Britse minister van Defensie Lord Alexander over het gebrek aan reserves van de V.N. strijd krachten in Korea. Typerend is eveneens de onlangs gehouden persconferentie van generaal Ridgway, die eerst ontkende, dat een vlóotoefening van het Wes ten in de Oostzee zou worden gehouden, maar in de rede werd gevallen door een Britse vloot voogd, die beweerde dat het wél zou geschieden. Men be denke dat deze oefening grenst aan het maritieme gebied van de Sovjet-Unie! Dergelijke dingen zijn uit de aard van de zaak onvermijdeliik. Maar er kunnen zich complica ties voordoen, waarvan, men la ter de gevolgen niet meer kan overzien, ondanks het feit. dat vriend en vijand het zo niet heb ben bedoeld. Rusland gaat van de tactiek uit een zenuwenoor log te voeren tot de grens van een wereldconflict. Dat is een gevaarlijke methode, die, zolang de Russen hiermee door gaan, de kans op oorlog vergroot. Terwijl de zaken er zo voor staan, komt nu Ehrenburg met een rede, die uitgezonden is door radio-Moskou, waarin het ene verzoende gebaar gemaakt wordt na het andere en in ronde be woordingen wordt gezegd, „dat de Amerikanen met vertegen woordigers van Rusland en van de andere grote mo.gendhe 'no bijeen moeten komen om samen dienen ten proberen tot een over eenstemming te geraken, om 'n oorlog te voorkomen". Ehren burg sprak zelfs woorden van lof over de Amerikaan, en de Amerikaanse levenswijze. Ehrenburg is in de Soviet- Unie niet de eerste de beste. Zijn rede kreeg relief omdat ze werd uitgesproken ter gelegen heid van een congres van de ..In ternationale Vredesraad". Het gebeurt vaker in de Sovjet-di- plomatie, dat niet de betrokken staatslieden zelf hun wensen en gevoelens kenbaar maken, maar het op een andere wijze wordt eedaar\ zodat ds beweringen van Ehrenburg als officieel geken merkt kunnen worden. Elk woord wordt gecontroleerd, ook wanneer het van Ilja -Ehren burg is. De wereld vraagt zich thans af, wat heeft Moskou met deze koerswijziging voor? Beseft he* Kremlin misschien dat het te ver gaat? Of is het de opzet de verwarring in het Westen aan te moedigen en verdeeldheid te ■">=>jen tussen de West°rse volken en hun leiders, speciaal in de V.S.? Wji veer ons zijr. het laat ste van oordeel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4