Nieuw Te zijner tijd al onze troepen uit buitenland terugtrekken Zal Adenauer zijn land hij Westelijk defensiebloc brengen? I Gigantische strijd achter een masker van nonsens Een en twintig vrouwen naar het ziekenhuis FEITEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR Wees in zee niet té vriendelijk Niet te veel verwachten van collectieve veiligheid Ontwerp-regeringsprogram wordt gewijzigd Er zal zeer veel weerstand te overwinnen zijn Rassenhaat in Zuid-Afrika van heden Bedrijfsongeval te Rijswijk A.s. Zaterdag IJsshow Winterdroom Reisbureau De Magneet Met Christus Gekruist voor zieken, f 3.25 LCKMANN TAXI SANDERSE trouwrijden beste ijzeren vletten OVERIJSEL HetOverijselse Volkskarakter Kinheim-Uitg. Heiloo EN OMGEVING MAC ARTHUR TE CHICAGO: NIET WUIVEN IN ZEE Offerblokken gelicht in R.K. Kerk Wervelstorm eist 200 slachtoffers Het ambtsgeheim der Britse artsen Eerste overwinning voor Eisenhower Na acht uur confereren In Juni: minder werklozen West-Duitse Bondsdag en West-Europese verdragen MOSSADEQ aanvaardt opdracht niet President Rhee toch candidaat? Boerderij verbrand te Oudega Republikeinse conventie begonnen beslist laatste avond- rit naar de prachtige met inbegrip entrée vanaf f 4.05 per pers. Geeft U vooral tijdig op bij HOORN, tel. 4009, KI. Noord 73 ALK MAAR, telef. 4839, Voordam 6. HERMAN DIVENDAL geheel samengesteld Ziekenapostolaat: in de geest van het In fleurig linnen bandje Een kerkboek Een uitgave van de KINHEIM- UITGEVERIJ. HE1LOO Verkrijgbaar m de boekhandel GRATIS KOPEN I Dit was Zaterd. van 9 tot 10 uur in beide I Nu volgt van tot Langestr. 22 en 23, Alkm. voor uw stads- en buitenritten Verwarmde wagens Moderne auto's Van Galenstraat 117 Tel. 2867 Den Helder Te koop (prima) van 1 tot 6 ton J. Q1JAX, Dorpsstr. 69, Zd. Seharwoude. met zijn zo va riant samengestel de bevolking en zijn oude volks gebruiken, is een van de meest ty pische delen van Nederland. Het karakter van het volk van Overiisel wordt boeiend en met kennis van zaken beschreven in het boek door H. DRIJFHOUT en K. J ASSIES In dit boek wordt de geschiedenis van deze prov. behandeld vanaf haar ontstaan tot heden, verder de psychologie van de verschillende volksgroepen, de folklore, de histo rie van steden en dorpen. Met 16 foto's Prijs gebonden f 3.60 Een uitgave van de Verkrijgbaar m de boekhandel iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiimv et lijkt mij beter de heer olgen, want hij schijnt er aar uw heetbloedige land De twee Italianen keken /ubbo avantie la noce di comtessa salperti" van. Want dit was een g. Tjonge, tjonge, tjonge, *en van plan. Hun woeste en niet veel goeds voor la noce Hengstra esto 'oor de avond valt, zal loot dus een oogje in het og niets kwaads gebeurd, immmiimiiimimiiik Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET EEfT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 1 Dinsdag 8 juli 1952 46e Jaargang No. 1252C Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, tel. 459 K 2240 CHICAGO, 7 Juli „Mogelijk is nog nooit tevoren een soldaat geroepen om een spreekgestoelte als dit te bestijgen teneinde deel te nemen aan de debatten van een grote politieke partij. Ik aan vaard deze taak in een geest van nederigheid, voortkomend uit vol ledig begrip van mijn beperkt heid, doch gesterkt door een zo verheven plicht". Aldus begon Generaal MacArthur Maandag avond zijn rede in de Republi keinse conventie. Hij deed een scherpe aanval op de binnen- en buitenlandse politiek van de regering van president Truman. De generaal drong er bij die Republikeinse partij sterk op aan, de Verenigde Staten te redden van wat hij noemde „tragische blunders' 'van de huidige rege- i'mg, „de roekeloze mannen, die, zwiohtend voor internationale intriges, de opkomst van de Sov jet- Unie als wereldmacht en m evenredigheid hiermee, onze ach teruitgang hebben voorbereid." OM MISVERSTAND TE VOORKOMEN 's GRAVENHAGE Velen hebben de gewoonte, wanneer zij in zee zwemmen, eens uitbundig met de armen te zwaaien naar vrienden die zich op het strand bevinden. Dit zwaaien leidt ech ter dikwijls tot verwarring. De led'en van de redönigbriga- des denken dan namelijk, dat iemand in nood verkeert en stu ren voor niets een booit uit. Om gekeerd bestaat de mogelijk heid, dat men zwaaien om hulp zou aanzien voor wuiven naar familieleden. De reddingtbrigad'es verzoeken alle baders en zwem mers dan ook dringend alleen met de armen te zwaaien als men hulp nodig heeft. SCHOONHOVEN, 7 Juli In de afgelopen nacht hebben on bekenden door verbreking van een ruit zich toegang verschaft tot de R.K .kerk te Schoonho ven. Toen vanochtend de inbraak werd ontdekt, bleek dat de or- ferblokken waren gelicht. Men heeft het vermoeden, dat in die laatste maanden reeds tweemaal een dergelijke in braak is gepleegd. Hieromtrent bestaat echter geen zekerheid, daar het meermalen voorkomt, dat slechts geringe bedragen in de blokken worden aangetrol- fen. De politie onderzoekt de zaak. RUSSISCHE GRENSWACHT DOODGESCHOTEN GRAZ, Oostenrijk, 7 Juli (A.P.) Twee Hongaarse vluchtelingen die over de Oostenrijks-Hongaar se grens gevlucht waren, hebben Zaterdagavond laat aan de Oos tenrijkse kunt, een Russische sol daat, die daar op wacht stond, doodgeschoten. De vluchtelingen waarschijnlijk deserteurs uit net Hongaarse leger, zijn na de schietpartij in Oostenrijk verdwe nen. Hoewel MacArthur zich uitge sproken heeft voor de candida- tuur van senator Taft, verineed hij het zorgvuldig in zijn rede, de zijde van een der twee riva len Eisenhower en Taft te kiezen. „Wij moeten trouw blijven aan de verplichtingen, welke wij ten opzichte van anderen hebben, zo lang zij trouw blijven aan hun beginsel jegens ons", aldus Mac Arthur, „maar het falen van het beginsel van collectieve veilig heid in Korea, waar wij, .zoals gebleken is, een verantwoorde- DE MOORD TE HAARLEM De zes personen, die ervan verdacht worden betrokken te zijn bij de moord op de Haar lemse scheepsbouwer J.D., wiens stoffelijk overschot de vorige week uit het Spaarne werd op gehaald, zijn thans voorgeleid aan de Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank. Na hun verhoor zijn drie van hen vrij gelaten, n.l. de twee dochters van het slachtoffer en de 18- jarige J.B., die de dader van de moord heeft geholpen het ont zielde lichaam van de scheeps bouwer in het Spaarne te doen verdwijnen. De dader, de 24- jarige H.S., blijft in voorarrest. Ook de zoon en de echtgenote van de vermoorde bevinden zich nog in arrest. HONGKONG Naar eerst thans bekend wordt zijn Zaterdag ter hoogte van Macao tweehon derd personen verdronken, door dat een vissersboot in de wervel storm terecht kwam, die langs de kusten van China woedde. DUITS BEZIT IN ONS LAND Lof voor Nederlandse activiteit HAMBURG De Duitse orga nisatie voor de rechten van parti culieren in het buitenland heeft in een verklaring aan de Duitse pers toegejuicht, dat in Neder land pogingen worden gedaan om een redelijke oplossing te verkrij gen in de kwestie van de Duitse activa in Nederland". In de verklaring wordt gezegd, dat het Nederlandse parlement zich thans bezig houdt met „on rechtmatigheden die door leden van het beheersinstituut begaan zijn bij de behandeling van Duits bezit in Nederland". RIGOUREUS GEHANDHAAFD DUBLIN Het Britse medisch verbond heeft besloten dat een dokter niets over zijn patiënt mag uitlaten, zelfs al betekent zijn toe stand een gevaar voor de open bare veiligheid. Tijdens de jaarlijkse artsenbij eenkomst werd een voorstel bij stemming door handopsteken ver worpen, dat aan huisartsen mach tiging zou verlenen gevallen van bijvoorbeeld taxibestuurders, die om physische of psychische rede nen hun beroep eigenlijk niet meer kunnen uitoefenen, aan de openbaarheid prijs te geven. iijkheid dragon zonder dat wij een hiermee in overeenstemming zijnd gezag hebben, houdt een waarschuwing in, dat niet al te veel moet worden verwacht van collectieve veiligheid elders. Spreker drong er op aan het legeren van Amerikaanse mili tairen in bet buitenland zo veel mogelijk te beperken, doch wapens te zenden aan landen, die zulks vragen. „Het moet ons onwrikbaar doel zijn, te zijner- tijd aPonze garnizoenen uit het buitenland terug te trekken", aldus de generaal. CHICAGO De aanhangers van Eisenhower hebben Maan dagavond op de Republikeinse Naiionale conventie een eerste grote overwinning behaald met de verwerping met 658 tegen 548 stemmen van een door Taft gesteund amendement op hun voorstel tot wijziging van de reglementen der conventie. Deze uitslag die 'door Eisenho wer met grote voldoening werd ontvangen, wordt algemeen be schouwd als een motie van wan trouwen tegen het door Taft be heerste Nationale Comité. Toen de uitslag bekend werd voerden Eisenhowers aanhangers dansen uit, zwaaiden met vlaggen en juichten „We like Ike, we like Ike". (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het was gis teren een zeer vermoeiende dag voor formateur dr Drees. Van kwart over negen tot kwart over één vergaderde hij met de fractievoorzitters van PvdA, KVP, A.R. en C.H., des middags Het aantal bij de arbeidsbureau's geregistreerde mannelijke werk lozen daalde in de afgelopen maand van 113.684 tot 106.569, tw. 74.426 geheel werklozen (vo rige maand 80.939)31 183 DUW- arbeiders (31.765) en 960 geheel werkloze wachtgelders (980). De Reeds vijf jaar is in de duinen te Noordwijk het Radar proef station gevestigd. In verband met dit lustrum waren Maandag een aantal genodigden aanwezig om de nieuwe apparatuur te bezichtigen Foto boven toont een interieuropname van het station met een kijkje op de nieuwe Raplet apparatuur. Foto onder toont het exterieur van het station. BONN De West-Duitse bondsdag zal Woensdag en Donder dag in eerste lezing de wetsvoorstellen tot ratificering van de Europese verdragen behandelen. Ofschoon de besprekingen niet minder heet lijken te worden dan de lucht, die om het witte parlementsgebouw aan de Rijn trilt, gaat dr. Adenauer deze eerste ronde van zijn parlementaire strijd in in het volle ver trouwen, dat een kleine meerderheid de plannen tot militaire inschakeling van de bondsrepubliek bij de Westelijke verdedi ging zal goedkeuren. Hoeveel weerstand de kanselier bondsrepubliek gevoerd zijn, heb- heeft te overwinnen, is al wel ge bleken uit de omstandigheid, dat hij zijn eigen coalitie niet heeft kunnen winnen voor een uiterst snelle ratificering. In het gunstigste geval zal het toch nog herfst worden, voordat de Duitsers definitief de militaire banden met het Westen zullen hebben aanvaard. Het belangrijkste criterium voor de beoordeling der verdra gen blijft in het Duitse parlement de vraag, in hoeverre ze dienst baar zullen kunnen worden ge maakt aan de verwezenlijking van de hereniging van Duitsland. De heftige discussies, die daar over in het laatste jaar in de De 21ste nationale bedevaart stond onder geestelijke leiding van mgr. dr. B. J. Alfrink, de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, die men hier in de lange stoet ziet meelopen, welke zich door de straten van Dokkum naar de St. Bonifatius kapel begaf. Naast mgr. Alfrink, de Zeereerw. heer F E. M. Sterneberg, pastoor te Dokkum, daarachter de Hoogeerwaarde heren dekens Th. R. Holtmann te Leeuwarden en I. v. d. Berg te Oldenzaal JOHANNESBURG In Benoni in Transvaal zijn gisteren ver schillende rassen met elkaar in botsing gekomen, toen een groep inheemse jongens trachtte een winkel in brand te steken, die het eigendom was van een Indiër. Voor zij hun plan ten uitvoer konden brengen arriveerde ech ter de politie en sloegen zij op de vlucht. Verschillende Indiërs hebben de wijk waar de Aziatische bazar gehouden wordt verlaten, en over al is de politie gealarmeerd. De relletjes braken uit nadat Zaterdag een inheemse jongen, die door Indiërs was aangerand, begraven was. Een groep van honderd inheem sen trok de Indische zakenwijk binnen, plunderde Indische en Chinese winkels en stak drie za- kenpanden in brand. De vermiste goederen belopen een bedrag van duizend pond sterling. De politie die trachtte in te grijpen, werd met stenen begroet, waarop zij het vuur opende en twee inheemsen verwondde. De Indische en inheemse leiders trachtten de orde te herstellen, daar zij vrezen dat .het hun ge zamenlijke actie tegen de door Malan gevoerde rassenpolitiek na- ben de openbare mening hier slechts in beperkte mate be-in- vloed. Weliswaar heeft het aan vankelijke parool „ohne mich" gaandeweg plaats gemaakt voor meer bezadigd inzicht, doch de voor- en tegenstanders van de huidige concrete verdedigings plannen hebben hun fronten slechts verstard. De herhaalde verkiezingswinsten van de socia listische partij hebben getoond, hoe groot de aarzeling in het volk nog is, de definitieve band met NOODWEER IN MADURODAM TOREN WEGGESLINGERD Het zware onweer dat zich Zon dagavond boven Den Haag ont laadde heeft ook de miniatuur stad „Madurodam" getroffen. De drie meter hoge toren van het model van de Lange Jan te Mid delburg werd vijf meter wegge slingerd. Ook andere objecten, zo als de spoorwlg, liepen lichte schade op, die Maandag in de loop van de dag kon worden her steld. De toren van de Lange Jan met het kostbare miniatuur-ca rillon wordt gerepareerd. TEHERAN Mossadeq, die Maandagmiddag een bezoek aan de Sjah heeft gebracht, heeft de opdracht tot het vormen van een kabinet niet aanvaard. Men ge looft echter, dat zijn weigering niet definitief is. POESAN 7 JULI (AFP) In Poesan is vernomen, dat de Zuid- Koreaanse Liberale partij, de par tij van president Rhee, heeft be sloten Rhee bii de in Augustus te houden presidentsverkiezingen candidaat te stellen. Rhee heeft verscheidende malen verklaard niet van nlan te zijn zich candi- het Westen aan te gaan, zolang over het lot van Oost-Duitsland nog niet is beslist. Adenauer zal Woensdag een poging doen, ook de laatste weer standen in de regeringsfracties nog te overwinnen. Hij zal de verdragen in een rede van drie uren verdedigen en hij verwacht volgens insiders, 'dat zijn rede na twintig jaren nog zal worden ge lezen. Missionarissen gearresteerd HONGKONG, 7 Juli (A.P.) Vier Ierse priesters zijn in het diocees Hoetsjau, 145 km teil Zuidwesten van Sjanghai, ge arresteerd, zo wordt hier van ka tholieke zijde vernomen. daling der werklooshied was voornamelijk het gevlog van de verbeterde situatie in de bouwnijverheid en de bedrijfs takken welke met het bouwbe drijf verband houden en van het voor enkele andere bedrijfstak ken gunstige seizoen. De werkloosheid daalde onder- de bouwvakarbeiders van 20.626 tot 17.221, de metaalarbeiders van 10.222 tot 9516, de textielarbei ders yan 2785 tot 2525, het trans- portpersoneel van 7497 tot 6952 en delosse arbeiders van 19.576 tot 19032. Onder de veenarbeiders steeg de werkloosheid van 1082 tot 11766 en onder de landarbeiders, voornamelijk tengevolge van het droge voorjaarsweer en de daar door vroegtijdig beëindigde ver zorging der gewassen, van 13.828 tot 14.512. Gratie voor gevangenen van de Vietminh SAIGON, 7 Juli (A.P.) De Franse resident-minister voor In- do-China, Jean Letourneau, heeft besloten ter gelegenheid van de veertiende Juli duizend ge vangenen en geïnterneerde mili tairen van de Vi ten. LEEUWARDEN Te Oudega (gemeente Smallingerland) is gisteravond omstreeks negen uur de boerderij van de heer R. de Boer tijdens een hevig onweer door de bliksem getroffen. De vrouw, die met twee kinderen thuis was, kon ze nog in veilig heid brengen, maar reeds spoedig daarna was de boerderij geheel in vlammen opgegaan. Van de inboedel bleef vrijwel niets behouden, maar enkele var kens werden uit de schuur gered. De brandweer van Drachten was spoedig ter plaatse, maar kon slechts nablussingswerk doen. Nabij de boerderij werden twee koeien door het hemelvuur ge dood. /ïetminh vrij te la- CHICAGO, 7 Juli Twaalfduizend nerveuze republikeinen schuifelden vandaag de Convention hall in Chicago binnen om een aanvang te maken met de procedure tot verkiezing van een republikeins candidaat voor het presidentschap. Dit is de 25ste nominatie-conventie van de partij en het zal waarschijn lijk de meest opwindende worden. uitgeoefend Sommige republikeinen zijn verbeten, anderen bezorgd en het merendeel wordt uiteengerukt door tweestrijd. Waarnemers zien twee verschil lende beelden van de gebeurte nis. In de eerste plaats alle ge organiseerde nonsens van een normale nationale conventie. Dat is de buitenkant, het masker waarachter zich een gigantische strijd afspeelt. Het andere beeld is heel wat minder duidelijk zelfs de door gewinterde politici begrijpen het niet helemaal, en zij maken zich daar kennelijk zorgen over. Voordat de republikeinen over hun candidaat zullen stemmen, zullen zij waarschijnlijk eerst over het reglement van de con ventie moeten stemmen, een kwestie die nauw verband houdt met de twist tussen de beide pre tendenten, senator Taft en gene raal Eisenhower. Daarmee hangt namelijk de toewijzing van de ze tels ten nauwste samen. De republikeinse nationale com missie heeft verreweg de meeste betwiste zetels aan senator Taft toegewezen. De aanhangers van Eisenhower staan gereed beroep aan te teke nen tegen de beslissingen van de commissie, ten aanhore van de gehele conventie. Zij hopen veel aan de open baarheid te kunnen prijsgeven van de duistere practijken die het en binnenskamers werden. Zowel Eisenhower als Taft zijn er zich van bewust dat een en kel beroep op de gedelegeerden, dat een enkele emotie de gemoe deren kan doen omslaan en de keuze kan wijzigen van tal van twijfelende conventiegangers. presideerde hij de ministerraad en gisteravond van zeven uur tot kwart over elf had hij op nieuw een bespreking met de vier fractievoorzitters als resul taat waarvan werd medegedeeld dat dr Drees vandaag een ge wijzigd ontwerp-regpringspro- gram zal opstellen. Dit zal vermoedelijk morgen door de vier fracties worden be sproken waarna uiterlijk Donder dagmorgen aan de formateur schriftelijk mededeling zal wor den gedaan van de uitslag van dit nader beraad, Men mag uit deze feiten min stens afleiden dat men totnogtoe niet op overbrugbare tegenstel lingen is gestuit en dat de kans van slagen voor een vier-partijen- kabinet is toegenomen, mits de conclusies van het totnogtoe ge voerde overleg op een voor de fracties bevredigende wijze in een gewijzigd programma worden verwerkt. Onaangename verras singen zijn natuurlijk niet uitge sloten, maar er is toch reden tot enig optimisme. H.M. de Koningin wordt door de formateur telefonisch op de hoogte gehouden van de gang van zaken. Mej. Mr Tendeloo (PvdA) heeft dr Drees verzocht om bij het vormen van een kabinet in ernstige overweging te willen nemen daarin althans één vrouw als minister op te nemen, c.q. als staatssecretaris daaraan te verbinden. DE AMERIKAANSE ambassade te Moskou moet haar gebouw verlaten aangezien de Sovjet unie het gebouw nodig heeft voor de universiteit. Ook India heett aanzegging gekregen zijn ambas sade te Moskou te ontruimen. DE „ALBLASSERDIJK", een schip van de Holland-Amerika- lijn mag voorlopig op order van de Mexicaanse overheid de haven Vera Cruz niet verlaten, omdat in een der ruimen het lijk is gevonden van een 25 jaar oude Cubaan, de waarschijnlijk als verstekeling aan boord is ge komen. IN MEXICO-CITY zijn Maan dagavond bij politieke relletjes, die worden beschouwd als een in leiding voor een algemene op stand, drie personen gedood en tweehonderd gewond. Vanmorgen vroeg waren alle wegen naar de stad afgezet. TE PANMOENDJON hebben de bestandsonderhandelaars vandaag 48 minuten achter gesloten deuren vergaderd. Morgen komen de de legaties opnieuw in geheime ver gadering bijeen. Zowel van het westelijke als van het oortelijke front zijn in 't V.N.-communiqué aanvallen van communistische pa trouilles gemeld. DE STRIJD IN KOREA TOKIO Nabij Pan Moen Djon is een geallieerde aanvalskolonne teruggeslagen. In Japan en op Okinawa ge- stationneerde superforten 'hebben aanvallen gedaan op in Noord- Korea gelegen transportcentra. Het Britse fregat „Whitesand bay" heeft kustinstallaties bij Songdjin beschoten. Vliegtuigen van het Britse vliegdekschip „Ocean" hebben communistische geschutsopstellingen, troepen en barakken gebombardeerd. Twee Franse communistische burgemeesters geschorst De j< ranse commumstenleider Charles Tiilon is door het Mi nisterie van Binnenlandse Za ken voor een maand geschorst als burgemeester van Aubervil- liers, een arbeiderswijk in het Noorden van Parijs. Als reden voor de schorsing is opgegeven, dat Tillon verleden maand de gemeente-ambtenaren van Au- bervilliers heeft opgewekt te staken uit protest tegen de ar- reestatie van Jaques Duclos. Auguste Gillot, communistisch burgemeester van Saint Denis, een andere Parijse voorstad, is eveneens geschorst. -lo-i ."«rdragen bef nprcfnop' RIJSWIJK, 7 Juli. Heden morgen heeft zich in een was inrichting te Rijswijk aan de Geestbrugkade een bedrijfsonge val voorgedaan, tengevolge waar van 21 meisjes en vrouwen naar het ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg moesten worden overgebracht. Naar wij van de directie van de wasinrichting vernemen is he denmorgen bij het bewerken van overalls van een grote industrie, gedurende het strijken van deze stukken een gas ontsnapt. Een aantal vrouwen cn meisjes van Op advies van de bedrijfsarts zijn de desbetreffende vrouwen naar St. Antoniushove vervoerd. 16 van de 21 vrouwen zullen nog heden dit ziekenhuis verlaten. De toestand van d*e overige vijf is eveneens gunstig. De politie en arbeidsinspectie stellen een onderzoek in naar de mogelijkheid van de aanwezigheid van schadelijke bestanddelen in de overalls bij de aanbieding aan de wasserij. De GGD in Voorburg heeft zijn hulp nog aangeboden, zo ver namen wij van een andere zij de, doch men heeft hiervan geen «•«v*,., ;i, q o

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1