Vlucht van drie Franse zette ploegenklassement nationalen op de kop Rapid - even op topsterkte - brak verzet van voorlopigen mac UW PU Vlakke etappe in de Rivièra RADIO Kwaliteit nog steeds dezelfde OLYMPISCH NIEUWS HET GOUDEN WAAGSTUK i voor vai Sluw personeel benadeelde fabriek Speldeprikken langs zónegrens Jacht op „deserteur" in West-Duitsland door T. S. Fletcher PAGINA WOENSDAG 9 JULI 1952 (Telefonisch van onze speciale verslaggever) AIX-EN-PROVENCE, 8 Juli Er is thans eindelijk voor een korte periode volledige rust aan het front geblazen. Een gewa pende vrede weliswaar. Want het staat als een paal boven water (ach dat water, hoe snakt men er naar in deze Tour), dat de Franse strijdmacht waarschijnlijk in het geheim verbonden met het restant van het Belgische legioen een verpletterend offensief zal trachten teontketenen in de Pyreneeën tegen het reeds met bazuinen schetterende legioen der Azuri. En die verwachting is niet ongegrond, want ofschoon het bijna ondoen lijk zal zijn signor Fausto Coppi nog van zijn gele uniform te berove.v toch is er vandaag in de dertiende etappe iets ge beurd, dat de soldaten van Marcel Bidot nieuwe moed heeft gegeven en de Italianen weer dubbel heeft gewaarschuwd. In de Zuid-Franse stad Aix-en- Provence stoven om tien minuten over half vijf drie Fransen eens gezind over de eindstreep, Dotto, Quenitin en Remy. En zij hadden zo'n fikse voorsprong op het le gioen, waar de strijdmakkers van de vluchtelingen de campionissi- mi en hun aanhang als het ware in de boeien hield, dat het bijna acht volle minuten duurde voor dat Coppi en consorten de finish bereikten. Daarmede hadden de Fransen de eerste plaats veroverd in het landeniklassement en zij zullen deze stellig met hand en tand verdedigen tegen de komen de aanvallen van de Italianen. Wonderschoon decor. Er is overigens op deze Juli-dag bitter weinig opzienbarends ge beurd. De karavaan had kenne lijk de verbitterde veldslagen van de laatste dagen in de benen. Ook de grootheden, hetgeen weer een geluk was voor de "zwakke broe ders, die bij 'n voortgezette veld slag zo zeker als wat waren ge sneuveld. Het sprookjesachtige panorama lokte ook allerminst tot een hernieuwd oplaaien van de strijdDe zon prijkte in'volle majesteit boven, het Zuid-Franse Riviéra-paradijs. Het zou ook vreemd zijn in deze paradijsachtige natuur aan de tour te denken Van Monaco, waar de wandeling was begon nen, zeulde de karavaan via Anti bes, Cannes, het oord der film festivals, en Napuole naar St. Ra phael. Daar moesten de renners tot grote teleurstelling tijdelijk afscheid nemen van de Middel landse Zee. De route leidde hun verder de gevreesde vlakte van de Midi binnen. De weg naar de hel, zoals door de gidsen reeds was opgemerkt. Inderdaad, de ko mende dagen beloven een ver schrikking van de ergste soort te worden. De etappes worden m 1 PROGRAMMA DONDERDAG 10 JULI HILVERSUM 1, 402 m. 7.00 Avro, 7.50 Vpro, 8.00— 24.00 Avro. Avro: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.- muziek.Vpro: 7.50 Dagopening. Avro: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.- muziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Gram.muziek; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.muziek; 10.35 Ik weekt, ik weet, wat u niet weet; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Opening der Nationale Oran jeviering te Breda; 12.00 Orgel en accordeon; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.muziek; 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen en gram.muz. 13.30 Lichte muziek; 14.00 De jonge jaren van Thorn Brown, hoorspel; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Dameskoor en solisten; 16.35 Orkestconcert; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Militair vraagge sprek; 17.40 Gram.muz.; 17.45 Regeringsuitzending: Mevr. A. v. Best-Cocural: De verenigingen van huisvrouwen in Indonesië; 18.00 Nieuws; 18.15 De Ronde van Frankrijk; 18.20 Lichte muziek; 18.55 Surinaamse volksmuziek; 19.10 Gesproken brief uit Lon den; 19.15 Lichte muziek; 19.45 Gram.mluziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philharmonisch Or kest en soliste; 21.10 Alles draaii om Eva, hoorspel; 22.25 Dans muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m. I 7.00 Kro, 10.00 Ncrv, 11.00 Krp, 14.0024.00 Ncrv. Kro: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gram.muz. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws- en weer ber.; 8.15 Gram.muziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Gram.muziek Ncrv: 10.00 Gram.muz.; 10.30 Morgendienst. Kro:. 11.00 Voor di zieken; 11.45 Gram.muz.; 11.5c Als de ziele luistert, causerie; 12.0. Angelus- 12.03 Luchconcert; 12.30 12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Metropole orkest en solist. Ncrv: 14.00 Promenade orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 De 1 Wolfs uid, hoorspel; 16.00 Bij- I bellezing; 16.30 Strijkkwartet; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Piano.- duo; 17.50 Gram.muz.; 18.00 Nieuw. 18.15 Mannenkoor; 18.40 Op de siellir.g; 18.50 Gram.muz.; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pa toraal antwoord; 19.20 Bariton i orgel; 19.40 Ra- diekrant; 20.0u icuws- en weer berichten; 20.10 Amusementsmu ziek. (In de pauze: om 20.30 re portage); 21.00 Gram.muz. (In de pauze: Om 21.30 't Wespennest). 21.55 Buitenlands overzicht; 22.15 Twee piano's; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws en S.O.S.. berichten; 23.1524.00 Radio Philharmonisch Orkest. programma aangeduid als de heet ste etappes. Drie nationalen. De hitte van vandaag had bijna al een slachtoffer in de kleine witte armee gemaakt. Nadat er 13'3 km was gerentenierd, werd er enige beweging in het peleton merkbaar. Nia het passeren van de ravitailleringspost in Leluc. De dappere Fransman Vivier poogde via deze etappe zijn naam in de koppen der dagbladen te bren gen Hitte of geen hitte, hij liep weg. Maar het duurde niet lang of drie man joegen hem achterop, Dotto, Quentin en Remy. Er scheen tot grote schrik voor deze lieden nog meer gezelschap op komst te zijn, want na ettelijke demarrages schoot opnieuw een groep met verschillende kopstuk ken voorwaarts. Coopi zelf, Robic, de Afrikaan Fernandez en Kebaili, de Span jaard Serra en onze landgenoot Van Breenen. Het ging in een razend tempo voorwaarts, doch ook de vluchtelingen lieten zich niet onbetuigd, want na enkele kilometers jagen hadden zij een voorsprong van anderhalve mi nuut op het peleton en op de groep-Coppi een halve minuut. De karavaan, aangevuurd door de Franse nationalen, drong ech ter in een geforceerd marstempo voorwaarts en na tien kilometer was zijne excellentie Coppi met zijn medestrijders weer in. de grote familie opgenomen. Ook de dapper zwoegende Fransman Vi vier kon het tenslotte niet bol werken. Hij werd ingelopen door het „nationale trio", dat hem ten slotte eenvoudig langs de weg liet staan. En daarmee was de strijd beslist, want ook in het peleton was na de jacht alle strijdlust verdwenen. Bijna Van Breenen. Met onze Tarzan van Breenen was het vandaag bijna afgelopen. De jacht met Coppi had hem volkomen uitgeput. Hij moest kort daarna het peleton voorbij laten gaan, zakte steeds meer te rug en lag op een gegeven mo ment bijna een half uur achter op. Tegen de Pel riep hij, een en al wanhoop, dat hij wilde op geven. Links en rechts smeekte Tarzan om water, klaagde tegen zijn aanvoerder over pijn in de rug en -stapte op een gegeven ogenblik van, zijn fiets: Ik kan niet meer. Kees Pellenaars wil zijn leger echter coute que coute compleet houden. „Toon dat je een tarzan bent." Toen kreeg Hans Dekkers een lekke band en misschien is dat de redding voor Van Breenen geweest. Dekkers bleef op zijn afgematte kameraad wachten en tezamen begonnen zij aan de laatste strijd om behoud. Tien minuten over half zes arriveer den beide jongens op de lang zaam oplopende Avenue Saint Louis. De uitslag van de 13e etappe luidt: 1. Remy (Fr.) 7.06.39 2. Dotto (Fr.) z.t. 3. Quentin (Fr.) z.t. 4. Jacques Vivier (WZW) 7.10.42 5. Tino Sabbadini (WZW) 7.14.05 6. Guy Lapebie (WZW) z.t. 7. Stan Ockers (B.) z.t. Tot de grote groep renners, die in 7.14.05 ex aequo werden ge plaatst, behoorden ook Coppi (It.) Magni (It.), Cahrea (It.), Robic (Fr.), Close (B,) en de Nederlan ders Roks, Wagtmans, Faanhof, Voorting, van Est, en Nolten. Van Breenen werd 78e in 7.33.40 en Dekkers 79e in 7.33.53. DE BENEN VAN TARZAN VAN BREENEN Wij moeten altijd lachen als we het opgeruimde ge zicht van Henk van Breenen zien, of beter gezegd van „Tarzan". Hij is een Amster dammer van het zuiverste water. Altijd vrolijk, altijd opgewekt, kortom een jongen met een eeuwige zonnig humeur. In Alpe a'Huez, het eindpunt van de tiende etap pe na de beklimming van de eerste werkelijke berg, toen de karavaan na anderhalve week hard ploeteren einde lijk eens heerlijk 24 uren kon rentenieren, zaten „Tarzan" en Jan Nolten, de grote ont dekking als berg-specialist, naast elkaar op net balcon van hun hotel „La Menancie- re" te zonnebaden. Lang en aandachtig bekeek van Bree nen de lange benen van zijn jonge ploegmakker. En eens klaps merkte hij met een peinzend gezicht op: „Zeg Jan, ik begrijp helemaal niet hoe jij zo goed tegen de ber gen op kunt. veel beter dan ik. Want, kijk zelf maar ik heb toch veel mooierte benen dan jij POOLS JOURNALIST UIT ITALIË GEWEZEN ROME De Italiaanse rege ring heeft Julian Stryjkowski, correspondent van het Poolse Nieuwsbureau, verzocht het land te verlaten. Hij zou niet om ver lenging van zijn verblijfsvergun ning hebben verzocht. Hij zou „niet een enkele maal in staat zijn geweest een bericht te ver zenden, dat ook maar bij bena dering objectief was". ALGEMEEN KLASSEMENT Het algemeen klassement ziet er als volgt uit na de 13e etappe: 1. Coppi .(It.) 85.00.57 2. Close (B.) op 24.59 3. Ruiz (Sp.) op 26.23 4. Ockers (B.) op 26.24 5. Magni (It.) op 26.59 6. Bartali (It.) op 27.45 7. Dotto (Fr.) op 28.34 8. Carrea (It.) op 31.13 9. Robic (Fr.) op 32.47 10. Molineris (Z.O.Fr.) op 34.45 11. De Hertog (B.) op 35.21 12. Weilemann (Zwits.) op 41.29 13. Gelabert (Sp.) op 47.45 14. Geminiani (FR) op 52.59 15. Lauredi (Fr.) op 1.02.19 20. van Est (Ned.) op 1.13.06 21. Voorting (Ned.) op 1.15.08 22. Nolten (Ned.) op 1.17.16 23. Wagtmans (Ned.) op 1.19.34 26. Roks (Ned.) op 1.23.18 64. van Breenen (Ned.) op 2.32.08 71. Dekkers (Ned.) op 2.40.04 78. Faanhof (Ned.) op 3.12.19 HET PLOECENKLASSEMENT 1. Frankrijk 255.18.22 2. Italië 255.21.57 3. België 255.51.07 4. Nederland 257.09.21 5. Spanje 257.10.17 6. Z.O.Frankrijk 257.20.40 7. W.Z.W. Frankrijk 258.36.42 8. Zwitserland 258.55.28 9. N.O.C. Frankrijk 258.59.57 10. Luxemburg 259.40.22 11. Parijs 260.00.22 12. N. Afrika 260.24.06 VOOR 40.000 SIGARETTEN DEN1 HAAG- Een sigaretten- fabriek te Den Haag is door drie exipeditiëknechts en een chauffeur op slimme wijze benadeeld. Wan neer in de espeditie-afdeling be stellingen binnenkwamen namen de drie knechts van de bestelauto een aantal sloffen sigaretten en pakten deze bij een andere be stelling. Onderweg1 nam de chauf feur van de bestelauto de be wuste sloffen weer van de be stelling af, en ging hiermede naar sigarenwinkeliers waar hij de sigaretten als z.g. „retourzen dingen" aanlbood. De sloffen werden tegen de normale ver koopprijs verkocht. In totaal heb ben de expeditie-kineohts en de chauffeur ongeveer 30 a 40 000 sigaretten voor eigen rekening te gelde gemaakt. Zij zijn aangehouden maar na verhoor en proces verbaal weg gezonden. BERLIJN. 8 Juli. Jean Benoir, chef personeel bii de Staf van de Berlijnse commandant Pierre Carolet, die Zondag door Sowjet-schildwaehten werd ge arresteerd bii de grens van de Franse sector en de Russische zóne te Frohnau, is weer gisteren vrijgelaten. Intussen hebben de Russische grenswachten te Babeisberg ge weigerd, dat acht vrachtwagens van een Amerikaans Ro-lschaats- Varieté-gezelschap, hun reis naar Kiel in de Britse zone voor de volgende voorstelling voortzetten. De Kussen beweren, dat de wagens zijden overhemden en souvenirs bevatten, welke in Ber lijn gekocht zijn en met aange geven zijn. De Amerikaanse Hoge Commis saris heeft stappen bij het Sowjet- hootd'kwartier gedaan, om de vrij lating van de vrachtwagens te bewerkstel! gen OPLICHTER GEGREPEN In Den Haag heeft de politie een 24-jarige assuradeur aan gehouden. Deze man die zonder woon- of verblijfplaats is, was door een vriend uitgenodigd om bij hem te komen logeren. Daar de tante, bij wie de vriend in woonde, op reis was gegaan, begon de assuradeur met het wegnemen van het tafelzilver. Daarna schreef hij valse machti gingen voor 'het spaarbankboekje van de tante van de vriend en inde zelf de bedragen. Tenslotte wist hij het giroboek van die zelfde tante te bemachtigen en schreef bedragen over op rekening van een ander die van niets af wist. Later vertelde hij tegen deze man dat hij nog recht had op geld en dat hij daar op deze manier aan kon komen. In het totaal heeft de man zich meester weten te maken van f2000. Toen de tante terugkeerde kwam het geval natuurlijk aan het licht. De assuradeur is in verze kerde bewaring gesteld. (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM. Dinsdagavond. Slechts tien minuten voetbal van het hoogste plan was voor de Oostenrijkse kampioensploeg Rapid voldoende om Nederlands elftal voor de Olympische Spelen kansloos te kloppen. Het was op de helft van de tweede speelperiode; even nog leefde de Nederlandse aanval, die het voor de rust Musil soms danig lastig had gemaakt, nog op. Daarna echter konden deze amateurs het niet langer bolwerken tegen volleerde profs. En toch: deze nederlaag was geen schande. Opmerkelijk verschil was er in de speeltrant van beide ploegen. Een ongeïnteresseerde Oostenrijk se ploeg, technisch stukken beter en daarnaast de Nederlanders, in Olympische formatie, weliswaar nog zonder het „speciale" heilige vuur, maar toch mèt een zekere vechtlust. Zo is het gemakkelijk te verklaren, dat1 de rood-wit- blauwe ploeg een constante veld- meerderheid had in de eerste helft. Dat er geen doelpunten kwamen, had óók zijn reden. En daarvan moet de factor pech op de eerste plaats gesteld worden. Bennaars kampte er mee, toen hij alleen in een scherpe hoek voor Musil, juist naast schoot; toen van der Kuil, die in de baan van zijn kogel de vuist van Musil vond, wat even later ook van Melis overkwam. Het ergst was echter Clavan er aan toe. Na een driehoekscombinatie met Bennaars ketste het venijnige schot, vol van de rechtervoet, langs de kansloze Musil tegen de paal. Dat er voorts geen doel punten kwamen, lag zeker ook aan de schotloosheid op beslis sende momenten en iets onzuiver combinatiespel. Eenmaal slechts mochten de Oostenrijkers zich beklagen. Dat was na een door Hanappi voor treffelijk genomen vrije schop. In de cirkel voor het strafschop gebied had Bennaars hands ge maakt. Over het muurtje van zeven verdween de bal met een boogje in de doelmond buiten be reik van Kraak. De kruising van paal en lat voorkwam een tref fer. Voor de rest had de oefen- meèster van de Oostenrijkse kam pioenen alle reden om zijn pupil len verwijtend aan te kijken. Steeds maar weer oneindig com bineren ook nog vaak onzuiver met geen enkel schot. Zo bleef de situatie nog enige tijd in de tweede helft, met alleen dit verschil dat Rapid nu een lichte meerderheid had. Maar nog steeds toonden de Oostenrijkers een deel van hun kunnen. Af en toe slechts mocht het halfvolle Sta dion zien, hoe gesmeerd deze machine wel kón lopen. Een keer leverde het een doelpunt op. Dienst kogelde tegen Terlouw op. Van Hanappi ging de bal naar Golobic, die Kraak met een dia gonaal schot passeerde. Het an dere doelpunt, vijf minuten voor het einde gescoord, was er meer eentje van puur geluk. Mueller, pas van de verzorger teruggeko men om zijn gekneusde rechter voet wat te laten opknappen, en toen naar de vleugel verwezen, schoot tussen de benen van Kraak door raak (02). In de tussenlig gende tijd en daarna was nog slechts sprake van een demon stratie: zo hoog kan men nu de technische capaciteiten opvoeren, aldus deze Oostenrijkse groot meesters. Nederlands eliteploeg schrompelde bij zoveel overmacht ineen. FRANSE ZEILER NA DRIE JAAR TERUG Van reis om de wereld LE CROISIC Een 32-jarige Bretonse visser, Yves le Toume- lin, is Maandag na twee jaar en negen-en-een-halve maand in Le Croisic (Bretagne) teruggekeerd, nadat hij geheel alleen in zijn zeilboot „Kurun" een reis om de wereld had gemaakt. De afstand, die hij heeft afgelegd, is onge veer tweemaal de omtrek van de aarde. DE MEDEZEGGENSCHAP IN WEST-DU ITSLAND Onderhandelingen mislukt DUSSELDORP De onder handelingen tussen vertegen woordigers van de Westduitse regeringspartijen en het Alge meen Verbond van Vakvereni gingen, die beoogden overeen stemming te bereiken over het ontwerp voor de bedrijfsorganisa tie zijn voorlopig mislukt. Het Algemeen Verbond van Vakver enigingen is van mening, dat het huidige wetsontwerp, waarin de rechten en plichten van arbeid- nemers en arbeidgevers in de bedrijven zijn bepaald, de arbei ders niet voldoende rechten geeft. Jan Nolten, een van de Nederlanders, die deelnemen aan de Tour de France, is er in geslaagd als eerste, over de eindstreep van de twaalfde etappe te rijden. Deze rechtstreeks uit Zuid Frankrijk ontvangen telefoto, toont onze landgenoot bij het passeren van de finish. Nieuwe burgemeester van Zutphen Bjj K.B. van 4 Juli is met ingang van 16 Juli as. benoemd tot burgemeester van Zutphen de heer S. de Jong te Enschede. De heer de Jong is sedert de be- vrjjdihg wethouder van onder wijs en financiën van de ge meente Enschede. Sinds 1951 heeft hij voor de Partij van de Arbeid zitting in de Eerste Ka mer. BONN, 8 Juli. De West- Duitse criminele politie heeft vandaag opdracht gegeven voor een manjacht over het gehele land op een Russische soldaat, die op weg is naar Oost-Duitsland, vanuit Engeland, waar hem on derdak verleend werd als „deser teur". De Duitse politie verklaarde er van op de hoogte gesteld te zijn, dat de „deserteur" uit Engeland naar België ontsnapt was en gis teravond over de Belgisch-Duitse grens is gegaan. (jisteravond heeft de Duitse po litie aan de grens van de Russi sche zone echter meegedeeld, dat een geheimzinnige blauwe auto met Russische nummerborden en een chauffeur en drie Russische officieren er in West-Duitsland binnengekomen was, zonder zich bij de Westduitse grensautoriitei- ten te melden. De wagen reed door verschillende grenssteden, maar de Duitse politie heeft ver klaard, geen opdracht ontvangen te hebben de wagen aan te hou den. Zuid-Korea op de O.S. Een jaar geleden streed Pal rong Uim als soldaat van het Zuid-Koreaanse leger aam het fronit. Dank zij 'de offervaardig heid van zijm landgenoten en van Amerikaanse soldaten bevindt hij zich mi im Helsinki om mee te lopen in de spnntnummers van de Olympische Spelen. Ofschoon het nog steeds een bloedige oorlog voert, is Zuid- Korea er in geslaagd een ploeg van 21 naar Helsinki af te vaar digen. Zes hunner hebben daar voor militair verlof gekregen en twee anderen zijm oud-strijders, die uit de dienst ontslagen zijn, om hun studie voort te zetten. in Korea strijdende Amerikaan se soldaten hebben 65.000 gulden bijeengebracht voor de financie ring van de uitzending. De rest, ten bedrage van 300.000 gulden, is bijeengekomen, door vrijwillige gaven van burgers en een sub sidie van de regering. De 23-jarige Koreaan Yoon Chil Choi is een ernstige eamdidaat voor een goede plaats im de ma rathon. Mockridge. Zoals bekend is de sprinter Rus sell Mockridge niet opgenomen in de Olympische ploeg van Australië, omdat hij weigerde een verklaring te ondertekenen dat hij gedurende twee jaren na de Spelen amateur zou blijven. Van alle leden van de Australische ploeg wordt een dergelijke ver klaring geëist. Zeer onder de indruk van Moekridge's s.chitterende presta ties in de grote prijzen van Pa rijs, toen hij de sterkste amateurs en profs van de wereld klopte, heeft de heer Berv+n Purnell bur gemeester van Geelong in Vic toria, waar de sprinter woont, een stap gedaan, welke de uitzending van Mockridge naar de SbëTen wellicht mogelijk zal maken Hü verklaarde nl. dat indien Mock ridge de verklaring tekent, dat hij zich persoonlijk garant stelt voor de boete van 600 pd.st. die Mockridge zou moeten betalen, indien hij binnen de bepaalde ter mijn prof werd. is echter nog de vraag of Mockridge met een dergelijk pro cédé aceoord zal gaan. GROTE PRIJS VAN AMSTERDAM Op Donderdagavond zal op de Stadionbaan de Grote Prijs van Amsterdam voor de derde maal verreden worden. Harris en v. Vliet hebben beiden reeds 1 x deze prijs gewonnen. Thans zul len zij echter veel moeite hebben om zich de meerderen van Derk- sen, Bellinger, Patterson en Bijs ter te tomen. Een zeer interessant stayers nummer, waarin Pronk, Ver- sdhueren. Bakker, Schorn, Schul- te en Stakenburg deelnemen, completeert met een Olympische oefenwedstrijd voor Amateurs 't programma. FEUILLETON De leden van het Amerikaanse Dames gymnastiek team, die deze maand naar Helsinki gaan voor de Olympische Spelen, zullen dit ,,gym-pak" als uni form dragen. Het is een pak van tricot-nylon en als de Amerikaanse dames dan geen successen behalen in de ringen of op de brug, met hun kledij zal dit zeker wél het geval zijn. 67. Toevallig werden zij door de zelfde kellner bediend en het verwonderde de man niet weinig toen hij van twee kanten de zelfde orders kreeg. Onder geen enkele voorwaarde mochten zij gestoord worden; bij de een zou een dame, bij een andere een heer belet laten vragen en die perso nen moesten onmiddellijk naar de respectievelijke kamer worden gebracht. De man vroeg zich af, wat dat verstoppertje spelen te betekenen kon hebben, of zou 't misschien maar een toevallige samenloop van omstandigheden zijn? De kamer van Lilian Delomos- ne zag uit op de straat en met een paar handige bewegingen schikte zij de gordijnen zo, dat zij iedereen, die het hotel binnen trad, in het oog kon houden, zonder zelf gezien te worden. Het duurde niet lang of zij zag Penrose uit een zijstraat te voor.- schijn komen en het hotel bin nengaan. Zij herkende hem on middellijk ondanks de vele jaren dat zij hem voor het laatst gezien had. Met enige verwondering keek zij naar zijn keurige kleding, zijn veerkrachtige stap en zijn vrije, onverschillige houding. Was dat een man die zich schuil hield voor de politie en die op het ogenblik bezig was met een an dere schurk een misdaad te ple gen, waarvan zij de aard slechts kon gissen? Hij had het voorko men van een beschaafd, ontwik keld mens, die een gezonde wan deling achter de rug had. Maar dat zal allemaal wel comedie zijn, dacht zij Ik zou wel eens willen weten, wat zij van plan zijn. Wanneer ïnlian Delomosne in staat was geweest het gesprek te beluisteren, dat op enige me ters alstand van naar tussen John Bedford en Penrose ge voerd werd, zou zij misschien enig idee gekregen hebben van de aard der misdaad, welke bei- ue mannen oeraamden, zou zy hebben ingezien dat het leven van velen die haar liet waren er mee gemoeid was, ook zonder het gehele complot te doorschouwen. Wel? vroeg Bedford, zodra Penrose de deur achter zich had gesloten. Penrose trok zijn handschoe nen uit en ging zitten. Ik heb de zaak eens van alle kanten bekeken, zei hij maar ik geloot niet dat het mo gelijk is. Niet mogelijk is een woord dat ik niet ken, mijnheer Ed- vards. Drukt U zien een beetje uuidelijker uit, als U wil. Penrose had een vel papier ge- umen en begon vlug een potlood- chets te maken. Ki]k daar maar eens, Dit is net huis dat, zoals U ziet, drie santen beslaat van een vierhoek. De opening van die vierhoek wordt aan de vierde zijde afge sloten door het tuinhek. Daar achter ligt de boomgaard en on middellijk grenzend aan het tuin hek. dus zo ver mogelijk van de weg verwijderd, ligt de schuur. Om de boomgaard heen staan aan drie kanten hoge heggen, terwijl in elke heg een klein hekje is aangebracht. Nu, dan is die schuur toch gemakkelijk genoeg te bereiken! Ja, inderdaad, als die drie heggen niet dag en nacht door de pontie werden bewaakt! Wat? Door de politie be waakt? Dag en nacht? Ja. John Bedford fronste de wenk- brouwen en keek aandachtig naar de schets. Je zegt dat de schuur on middellijk grenst aan het hek van de tuin, dat eveneens de vier kant vormt van die rechthoek, niet waar? Hoe breed is die tuin en hoe breed schat je de schuur. De tuin zal ongeveer dertig meter breed zijn en de schuur misschien twintig, maar de boom gaard is veel breder. Staan er hekken om de tuin of is het een heg? Ja, een hoge heg.... een hoge heg van hagedoorns. Dan zijn wij er al. Is er in de buurt van die heg niet een plaatsje, een dichte struik bij voorbeeld, waar je je schuil kunt houden, totdat het donker ge worden is? Daar behoef je dan alleen maar te wachten op een ogenblik, dat de agent aan de i andere kant van de boomgaard is, om de bom onder de nage- doorn heen te gooien. De afstand I naar de schuur is dan ongeveer vijf meter, misschien tien, maar in ieder geval niet te grbot te noemen. Ja, daar staan een paar hoge struiken, antwoordde Pen rose. Die zijn gemakkelijk te bereiken langs een smal laantje, dat achter om de boomgaard heen loopt. Dat is dan in orde. Jij met je schijnbaar aangeboren aanleg, om je schuil te houden, zult niet veel moeite hebben om in het donker die heg te bereiken. Ik heb je toch wel gezegd, dat ik niet in onmogelijkheden geloof de? Ja, maar ik wist niet, dat de bom nog voldoende uitwerking zou hebben op zo'n grote afstand. Al was de afstand ééns zo groot, dan zou de uitwerking nog voldoende zijn. Maar waar is dat ding? In mijn valies en dat heb ik aan het station laten staan. Goed. Ga dat valies niet halen, vóórdat het donker is. Ga zitten. Ik zal wel thee laten ko men. Je moet maar zo lang hier blijven. Penrose aarzelde. Je hebt immers gezegd, dat er geen mensenlevens verloren zouden gaan, zei hij tot Bedford. Verwonderd keek deze hem aan. Wie zegt dan dat dit wel het geval zal zijn? (Wordt vervolgd). AMSTERDAM oefenwedstrijd pioen op dc Voor zover v nen zien, dc genoteerd m Ons ging he ontdekten w< de zaken do< het reeds in eenmaal op Speelden slech vlak voor ons kon. verbergen Maar goed, gaarne weten, voorstaan met Brazilië in zich betreft: niet zo ja als het een betrof en mie' Kit't'al, dat jt tegen sterk< zulke verrass doen. Want sterk zijn, dat wel. Niet allee ten, die her worden. Sa Eén goede deze Zuid-Ai stuurde ons e: zullen het me len. Onze hroe hebben vertroi die naar Hels: al is het een beste lezers, zyn dan wel toch ook fid spelen geregeld de voetballens in len, met alleen amateurs wordei Wel krijgen ze dezelfde verzorgi: Laten we echte Het gaat ojis hooi Nederlandse ploe durven we met beweren zeker zit, maar toch ook gebreken toont zaagd klinken, ook nu weer ben, dat de con ontbreekt. Het mogen is waarscl iets opgevoerd. De gebreken legio. Een goed voorbeeld, voldo capaciteiten, die openen tot het teren van het, tempowapen, stootkracht en de aanval. Een met Van Melis, nu nog bü, de PUZZLE Horizontaal: 1. geogr. aanduid 2. schrede 5. geneesmiddel 6. boom 7. slede 8. .deel van een 11. dapper 14. pl. m Nederla 17. voorzetsel 18. jongensnaam 19. geestdrift 21. titel 22. zangnoot 23. Oranje Nassau 24. getij 25.. vr. munt 2b'. graveur 29. opmaken 32. ongaarne 34. persbureau 35. bijwoord 36. iandbouwwerkt 87. en dergelijke 38. dwaas 39. troefkaart 4U. zangnoot. Verticaal: 1. ontslaan van 2. vruehit 3. reeds 4. stoomschip 5. voor reeds 9. modern huipmi eniz. 10. en andere 11. opleidingsschoo 12. eind 13. vleesgerecht 15. deel van het j« 16. stofmaat 2ü.Europeanen 23. walieikant 27. de oudere 48. verdieping 30. zangnoot 31. gast 33. vallei 8b. voegwoord. Oplossing Horizontaal: I. krot; 5- robe; klaar; 12. eerst; 17. sen; 18. nota; 42. do; 23 veer; 2> 30. ako; 32. ara; 3 d«s; 37 gammele lens. Verticaal: 2- raast; 3. oma; 4 6. oke; 7. barse; 7a II. boness; 13 seld aar; 20. sop; 23. v 25. pk; 27. laden; arme; 31. orel; 34. V'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6