West-Berlijn legt versperringen aan langs Sovjetzone-grens Brits telegrafist verdedigt zich nerveus en hardnekkig jetbal Ier Adenauer waarschuwt West-Duits parlement Niet stranden in de buurt van een Nomadenstam DAGBLAD VOOR ALKMAAR Belastingen Gewapende posten zullen ontvoeringen voorkomen Contact met Sovjet-ambtenaar op een bank langs de Theems THEE ENIERSZAAK ENIERSZAAK 5.- lie of extra sterk -eg 1 - Alkmaar EN OMGEVING ,Hoe komt dat papier nou in m'n jas Nota naar Moskou Winst voor Bevan Vogf voelt niets voor protest-acties Beide benen en arm afgereden Russen gaven radio-Berlijn op Brits wegvervoer weer vrij? Op keerpunt van onze geschiedenis '0. PROCES-MARSHALL BEGONNEN Waf nu, Mossadeq? Tweehonderd man ontslag aangezegd „Der Spiegel" in beslag genomen Advies van kapitein: li ct, bedoelt e. rdeligl nieuw pand, prima dorp in N.-Holland id, goede stand t ;RS, Stationsweg 33, )terleek K 2266236 beter met Erdal or je plezier. Tenminste. zo klaarDenk er om Erdal*s edele wassoorten voeden het leer dat soepel blijft en zonder barsten Grote doos 28 et* in de kleunen; zwart, middel- en lichtbruin, oxblood en wit. E 464 brug. Tel. K 2200—2720 IIIUIIHIIIIIillllllltlH'. ïkamp gezeten" 'zei de zijn conservatie niet tie niet deugt. Voelt u iltreening. Ik denk, dat >rt droppie's geven." eer naar de „kenners", door.ja warempel ie gingen vlak voor de atsen, die daar waren, erend gejuich steeg op iwers. Want daar kwa- ;n. Kwiek en lenig diep >al voorop. Vlak achter ;m zo zag sjokken, zou l wondervoetballer liep, ins over hadden. immimmimiiHiuii» Nieuw Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 1 Donderdag 10 Juli 1952 46e Jaargang No. 12522 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 DE REEDS AANGEHAALDE rede van de voorzitter van de Katholieke Werkgeversvereniging de heer v. Heyst, heelt wel dui delijk gemaakt, dat er in de naaste toekomst op het gebied van de belastingheffing een en ander zal moeten veranderen. Hij heeft, zo gingen wij gisteren na, aangetoond, dat er voor de partiouliere ondernemer practisch als gevolg van de gev9erde be- lastingpolitiek, maar één weg openblijft, om tot versterking en uitbouw van de particuliere on derneming te komen, nu de weg der zelffinanciering „volkomen dreigt te worden afgesloten". Dat is de weg van de open kapitaalmarkt. Maar, die weg is ook al onbegaanbaar, omdat eerst de Staat de grote hap van de be schikbare middelen wegzuigt en daarna de rest grotendeels door de groot-industrie wordt opgeno men. Er blijven voor de kleinere ondernemingen slechts kruimel tjes over Langs twee kanten wordt de verdere ontwikkeling van het particuliere bedrijf dus bemoei lijkt, zo zet de heer v. Heyst uit een. Waar zelffinanciering „de meest natuurlijke en eerst aan gewezen weg blijft", zal men het dus moeten zoeken in het weg nemen, althans zoveel mogelijk verzachten van de oorzaken, die het begaan van deze weg belem meren, nl. door veranderingen in de fiscale en financiële politiek. De inkomstenbelasting heeft hoge tarieven en een zware pro gressie, de vennootschapsbelas ting, met haar onjuist fiscaal winstbegrip, waardoor in feite schijnwinsten met een toch al hoog percentage worden belast, tast het bedrijfsvermogen aan en besnoeit de reserves onredelijk. De Successiebelasting pleegt roof bouw op het familiebezit Met de zuivering van het z.g. fiscale winstbegrip is verleden jaar een begin gemaakt; die zui vering, meent de werkgevers voorzitter, moet worden voortge zet, dit winstbegrip moet „be- drijfs-economisch volledig verant woord zijn". „Afschrijving en re servering op basis van vervan gingen en toepassing van de theorie van de ijzeren voorraad zeden hiervoor noodzakelijk zijn". Hij verlangt verder „verlaging van de abnormaal hoog opge schroefde percentages en progres sie van de Inkomsten- en Succes siebelasting", kortom, „de. nieuwe regering zal. als zij nét streven naar verdere industrialisatie en de werkgelegenheidspolitiek van haar voorganger wil overnemen, zich ernstig moeten beraden, of zij ook de tot nu toe gevoerde fiscale en economische politiek wil overnemen." Wij komen hier dus dadelijk terecht bij het beantwoorden van de vraag, of op dit punt van de nieuwe regering, welke thans „in de maak is", een en ander lean worden verwacht. M.a.w. het gaat er om, hoe de uitslag van de pas gehouden verkiezingen kloppend gemaakt kan worden met de ver langens, welke hier zijn geuit. Wij zijn ook in dit opzicht niet zonder hoop. In het algemeen im mers kan gezegd worden, dat de economische opvatting van de heer v. Heyst, de voorzitter van de Katholieke Werkgeversvereni ging, sterke weerklank vindt in verschillende partijen, welke thans rondom de kabinetsforma tie een rol spelen, wij geloven zelfs, dat ook in de P.v.d.A. de- harde consequentie van de hier weergegeven opvatting niet straf feloos genegeerd kan worden. Ondanks haar verzwakte posi tie ook dit is een harde con sequentie, waarmee gerekend zal moeten worden kan van de KVP niet anders worden ver wacht, dan dat zij achter de op vattingen van de katholieke werk gevers zal staan. Het moet haar niet veel moeite kosten, daarbij terug te vallen op haar Werkprogram, dat (punt 29) de regel van de particuliere ondernemingsvorm wil handha ven, gebaseerd op de erkenning van de waarde van de onderne- mingsfunctie. Bovendien wil dat program de aangevatte industria- lisatiepolitiek van de scheidende regering krachtig voortzetten. Het wil bedacht zijn op de be- staans- en ontwikkelingseisen van het zelfstandige midden- en kleinbedrijf. Het wil ook de pro ductiviteit verhogen door het op ruimen van fiscale belemmerin gen, door herziening van de be lastingwetgeving, verbetering van die fiscale maatregelen, die in strijd zijn met redelijke bedrijfs economische opvattingen, met name ten aanzien van schijnwin sten en „lagere belasting der voor investering in het bedrijf gelate winst, mede ter bevorde ring van de interne financiering der onderneming." En tenslotte verlangt dit Werkprogram (punt 38) verzachting van de progressie der inkomstenbelasting en „in perking van de progressie bij de vennootschapsbelasting". Wij wachten, met belangstelling af, hoe het komende regerings program deze gezonde gedachten in zake de economische ontwik keling van ons land zal trachten te verwezenlijken. Wij verwach ten niet, dat dit voor de volle honderd procent mogelijk zal zijn, maar wél, dat het de particuliere ondernemer niet met lege handen zal laten staan. Baronesse Michiels van Verduynen bij Koningin Elisabeth LONDEN, 9 Juli. Baronesse Michiels van Verduynen, weduwe van de enige tijd geleden over leden Nederlandse Ambassadeur te Londen, is heden door Ko ningin Elisabeth II op Bucking ham Palace in audiëntie ontvan gen. BERLIJN, 9 Juli. Do West-Berlijnse politie heelt vandaag de gevaarlijkste plekken aan de 145 km lange grens met de Sovjetzone in kaart gebracht voor de bouw van wegversper ringen om ontvoeringen door de communisten te voorkomen. De regering gaf gisteren op dracht tot directe maatregelen om de toegangswegen tot de Oos telijke zone te blokkeren in ver band met de ontvoering van dr. Walter Linse, een bestuurslid van de anti-communistische Liga van Vrije Juristen door drie mannen, die hem met medeweten van een detachement communistische grenspolitie naar het Oosten brachten. Politieautoriteiten zeiden, dat met het eigenlijke werk van de bouw der barricades pas vandaag laat of misschien morgen begon nen zou worden. Elke post zal bezet worden door speciaal ge oefende leden van het West-Ber- lijnse politiecorps. Russen zwijgen Het incident, dat in geheel West Berlijn verontwaardiging gewekt heeft, werd vandaag door de Oost-Berlijnse pers volkomen doodgezwegen. Er is ook nog geen reactie van dé Russen gekomen op de eis van de Amerikaanse commandant Mathewson, dat zij voor de vrijlating van dr. Linse en bestraffing van de daders zul len zorgen. Een voorstel van de voorzitter van de Vrije Juristen, dr. Theo Friedenau, dat aan alle personen PARIJS, 9 Juli De Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman heeft vandaag aan het Franse kabinet mee gedeeld, dat de nota van de Wes telijke Grote Drie aan Rusland inzake de eenmaking van Duits land morgenochtend aan de Rus sische regering overhandigd en in de avond bekend gemaakt zal worden. Naar uit officiële bron verno men wordt, heeft bondskanselier Adenauer zijn goedkeuring ge hecht aan de nieuwe nota van de Westelijke mogendheden. SCARBOROUGH. Op het congres van het Verbond van Britse mijnwerkers is een motie van aanhangers van Bevan, die verlaging eist van de begroting voor de herbewapening met 409.000 tegen 259.000 stemmen verworpen. Deze getallen duiden evenwel op een aanmerkelijke groei van de invloed van Bevan in het Verbond, dat tot dusver gematigd van karakter is geweest. De linkse Labourleider Aneurin Bevan heeft thans de steun van ten minste 1.600.000 vakbonds leden, in zijn strijd voor vermin dering van de uitgaven voor de herbewapening. DERTIEN EXTRA VOOR EISENHOWER CHICAGO, 9 Juli De Repu blikeinse commissie voor de ge loofsbrieven heeft vandaag beslo ten de 13 Eisenhower gedelegeer den uit Louisiana bij de Republi keinse Conventie toe te laten, waardoor een eerder genomen beslissing van de nationale com missie die deze zetels aan de vol gelingen van Taft gaf, ongedaan gemaakt werd. De aanhangers van Taft in de commissie voor de geloofsbrieven sloten zich aan bij de volgelingen van Eisenhower in een klaarblij kelijke poging enige harmonie te brengen in de door strijd ver scheurde conventie. in West Berlijn, die zich „in po litiek gevaar bevinden" toestem ming gegeven zal worden vuur wapens te dragen had net zo goed tot doven gericht kunnen worden. Amerikaanse functionarissen zei den, dat het idee geen rekening met de werkelijkheid hield, daar alle 2 millioen inwoners van de stad zich thans „in politiek ge vaar" bevinden. De heer Willem Vogt, de vo rige week afgetreden directeur van de AVRO, heeft medegedeeld, dat hij zich distancieert van pro testacties naar aanleiding van zijn aftreden. De heer Vogt is van oordeel, dat het AVRO-bestuur een eerlijke kans moet hebben om zijn inzichten over de pro gramma's als anderszins door te zetten. Protest-acties doen de AVRO slechts schade, aldus de heer Vogt. Het actie-comité heeft, na ken nis te hebben genomen van de verklaring van de heer Vogt, ter kennis gebracht van de AVRO- leden, dat het zijn werk onver zwakt zal voortzetten ten einde te bereiken, dat begaan onrecht ongedaan worde gemaakt en dat een herhaling van de gebeurte nissen van de afgelopen week worde voorkomen. ONDER GOEDERENTREIN UTRECHT, 9 Juli Op het stationsemplacement te Utrecht is vanavond de 27-jarige ran geerder de Munck onder een goederentrein terechtgekomen. Hem werden beide benen en een arm afgereden. Het slachtoffer, dat gehuwd is, is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De M. was bezig enkele wagens aan te haken, toen hij struikelde over een der bielzen. Hij viel tussen de rails en kwam zodoende onder de goederentrein terecht met het bovenvermelde noodlot tige gevolg. BERLIJN, 9 Juli Het ziet er naar uit, dat de communisten vandaag hun radiostation in de Britse sector van Berlijn volledig verlaten hebben. Twaalf mannelijke personeels leden hebben vanmorgen onop vallend één voor één het gebouw verlaten. De communisten hadden al hun uitzendingen naar de Sowjetseetor stop gezet maar een bewaking van ongeveer 20 man achtergelaten. Onder hen bevon den zich personen die zich met het onderhoud van het uit 750 kamers bestaande gebouw bezig hielden. Ook deze vertrokken van daag. Geen eerste klasse meer in België UTRECHT. De Belgische Spoorwegen hebben de eerste ki. in hun binnenlandse treinen af geschaft. In de internationale treinen blijft de eerste klasse gehandhaafd, evenals dit in Nederland het geval is. 1350 Emigranten naar Australië ROTTERDAM. Vrijdag 11 Juli a.s. vertrekt van de Lloyü- kade te Rotterdam het door de Nederlandse regering gecharterde schip „Nelly" met ong. 1350 emi granten naar Australië. Jongetje onder tram gedood 's GRAVENHAGE, 9 Uuli - De 9-jarige F. T. uit Den Haag is hedenmiddag onder een tramstel van de lijn naar Delft geraakt en op slag gedood. Het jongetje, dat op het Zie ken aan de waterkant zat te spe len, rende plotseling de straat op en liep tegen de tram aan. LONDEN. De Conservatieve regering heeft Woensdag een wetsontwerp gepubHeeerd, waar in de plannen zijn opgenomen voor de terugkeer van het vracht vervoer langs de weg, dat in 1947 door de Labourregering was ge nationaliseerd, in particuliere handen. Ongeveer 40.000 vrachtauto's, die geëxploiteerd zijn door Britse staatsdiensten, zullen aan de weg vervoerders worden terugver- kooht. Daartegenover zullen de vervoerders een heffing moeten betalen van naar schatting 4 mill, pond sterling per jaar als com pensatie voor de Staatsspoorwe gen voor het verlies van vervoer BONN, 9 Juli „Staande op het keerpunt in de Duitse ge schiedenis" heeft bondskanselier Adenauer er vandaag bij het Bondsparlement op aan gedron gen de verdragen te bekrachtigen welke West Duitsland militair en politiek met het Westen zullen binden. Hij zei, dat indien West- Duitsland zich niet aansloot bij de gewapende alliantie van de In verband met de aankomst van Generaal M. Ridgway te Londen vonden er op het vliegveld „London Airport" relletjes plaats waarbij het tot een treffen kwam tussen politieagenten en betogers. Een lid van het „Comité van Ontvangst" wordt door de politie in de kraag gegrepen, alvorens van het vliegveld verwijderd te worden. (ANP Telefoto) vrije wereld, het onvermijdelijk aan de Russen ten prooi zou val len „en geheel Duitsland een Sowjet satellietstaat zou worden". Adenauer begon een regerings verklaring die 105 minuten tijd vorderde met de plechtige waar schuwing aan de parlementsleden dat hun „ja" of „neen" beslis send zou zijn voor het lot van Duitsland en Europa. Om de grootst mogelijke steun in het parlement voor de twee lingverdragen te winnen deelde Adenauer mede, dat de Westelijke mogendheden tegenover hem heb ben laten doorschemeren, dat zij meer Duitse oorlogsmisdadigers vrij zullen laten. Een deel van de medestanders van Adenauer in het bijzonder de Vrije Democraten heeft dit geëist als prijs voor de ratificatie. Adenauer deelde het parlement mede, dat de Engelsen er in had den toegestemd de vonnissen van hun gevangenen te herzien en dat hij hoopte dat de Amerikanen hetzelfde zouden doen. Hij voegde hieraan toe, dat de Franse Hoge Commissaris op de Franse natio nale feestdag (14 Juli) amnestie voor enkele gevangenen zou af kondigen. Inmiddels heeft de voormalige Duitse parachutistengeneraal Bernhard Ramcke, die zelf in een Franse gevangenis voor oorlogs misdadigers heeft gezeten, aan alle leden van het parlement een brief doen toekomen, waarin hij er op aandringt, dat zij, alvorens zelfs maar te debatteren over de pacten met hef Westen, de vrij lating van alle oorlogsmisdadigers zullen eisen. De eerste socialist, die in het debat het woord nam was Carlo Schmit, vice voorzitter van de S.P.D. en de juridische adviseur ervan. Hij eiste verwerping van de verdragen. Hij verklaarde, dat zij Duitsland geen voldoende souve- reiniteit noch ware gelijkheid met het Westen verschaffen. f" 'WOT De veel besproken in Denemarken voor Russische rekening gebouwde tankei „Asperen''' is Dinsdagmiddag uit Kopenhagen vertrokken met bestemming naar Odessa. Het vertrekkende schip, gezien tussen twee op de voorgrond liggende Amerikaanse oefenschepen, welke op het ogenblik een bezoek aan Kopenhagen brengen. LONDEN, 9 Juli. In de befaamde Old Baiiy rechtszaal is heden het spionnageproces begonnen tegen de 24-jarige radio telegrafist William Marshall, die geheime gegevens zou hebben verstrekt aan de Sovjet-diplomaat Pavel Koetsnetsof, tweede secretaris bij de Sovjet-ambassade te Londen, in wiens gezel schap hij werd gearresteerd. Marshall had verklaard onschuldig te zijn. De openbare aanklager, Sir Reginald Maningham-Butle voer de aan, dat Marshall Koetsnetsof tussen 25 April en 13 Juni op zijn minst driemaal heeft ont moet en hem gegevens heeft ver strekt, welke hij had verkregen als radiotelegrafist bij het diplo matieke radiostation van de Brit se regering te Hanslope in Buckinghamshire. Sir Reginald deelde de jury mede, dat Mar shall toegang had tot „gegevens die hoogst geheim waren". Hij wees er op, dat Marshall op 25 April met Koetsnetsof heeft geluncht en daarna bijna twee uur lang met hem op een bank langs de Theems heeft gezeten. Toen hij wegging zag hij er „zeer bezorgd en nerveus" uit, aldus de aanklager. Sir Reginald voegde hieraan toe, dat Marshall uit een binnen zak papieren te voorschijn had gehaald, deze op zijn knieën had gelegd en naar het scheen een uiteenzetting van de inhoud had gegeven terwijl de sovjet diplo maat aantekeningen maakte. „Telkens als iemand de beide mannen naderde", zeide Sir Regi nald, „pakte Marshall de papie ren en vouwde ze op. Ik ben van oordeel dat Marshall langdurig in verbinding heeft gestaan met een agent van een vreemde mo gendheid." Sir Reginald deelde mede, dat bij fouillering in de kleding van Marshall een document werd gevonden, betrekking hebbende op „gegevens, gebruikt te Hanslo pe. De aanklager voegde hieraan toe, dat alle gegevens, welke Marshall aan Koetsnetsof had verstrekt, ongetwijfeld van nut konden zijn voor een eventuele vijand. Marshall verklaarde hardnekkig dat hij niet wist hoe het geheime document dat zich in zijn zak bevond toen hij werd gearresteerd terwijl hij met Koetsnetsof sprak, daarin was gekomen. TEHERAN, 9 Juji. Een op standige Senaat heeft vandaag met tegenzin dr. Mossadeq op nieuw als premier aangewezen. De marge was echter zo klein, dat de stemming neerkomt op een verwerping van het politieke en financiële beleid van de pre mier in hiet verleden. Slechts 14 senatoren spraken zich vóór dr. Mossadeq uit. Eén stem werd uitgebracht op gene raal Zahedi en twee stemmen waren ongeldig. 19 senatoren toonden hun ongenoegen door zich van stemming te onthouden. BREDA. De directie van de Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda heeft wederom het be sluit moeten nemen tweehonderd man personeel ontslag aan te zeggen. De omstandigheden in de rayonindustrie in binnen- en bui tenland nopen ook de Hollandse Kunstzijde-Industrie, naar zij me dedeelt, productie aan te passen aan de huidige behoefte, waar door ontslagen niet konden uit blijven. Staten-Generaal bijeen 's GRAVENHAGE De beide Kamers der Staten-Generaal zul len Dinsdag 15 Juli a.s. te kwart voor een in verenigde vergadering bijeenkomen in het gebouw van de Tweede Kamer. BONN. Het Districtsgerechts hof van Bonn heeft op verzoek van de Kanselarij van dr. Adenauer. Woensdag bevel gege ven de oplage van „Der Spiegel" van deze week in beslag te ne men. In dit nummer van het West- duitse weekblad is een artikel opgenomen, waarin wordt ver klaard, dat kanselier Adenauer plannen heeft gemaakt om in geval van een Russische invasie, te vluchten. „Der Spiegel" heeft een oplage van 110.000 exemplaren en wordt in Bonn veel gelezen, wegens zijn geestige politieke commentaar. Tijdens een plechtige academische zitting in de aula van de R.K. Universiteit te Nijmegen is het eredoctoraat in de theologie verleend aan Eugene Kardinaal Tisserant. Onze foto toont het moment waarop Kardinaal Tisserant het eredoctoraat ontvangt. LONDEN. 9 Juli. De kapitein van het Britse vrachtschip „Ma- vis Hill", die heden te Londen is teruggekeerd, heeft mededelin gen gedaan over een aanval van Arabische Nomaden, die gewa pend met messen en bijlen, over het schip zwermden, toen dit in Oost-Afrika aan de grond was gelopen. „Zij zeiden tot ons dat Allah hun het schip bad, gezonden en dat wij er af moesten", vertélde kapitein William Lyall, toen hij met 22 leden van zijn bemanning op Londen Airport was geland. (,Ik had maar vier kogels in mijn revolver, maar ik dreigde er mee, toen de plunderaars pro beerden midscheeps te komen." De bemanning ging 25 Juni zonder ongelukken aan land aan de kust van Italiaans Somaliland en Italiaanse soldaten bescherm den hen op hun nachtelijke tocht door de woestijn naar het veilige Bargal. De bemanning werd door een Dakota uit Aden, die opsteeg van een verlaten startbaan, welke vroeger door de R.A.F. werd ge bruikt, buiten Afrika gebracht. Ridgway in Londen LONDEN, 9 Juli Gen. Ridg way is in Londen aangekomen voor een tweedaags bezoek. Joodse studenten naar Nederland HAIFA, 9 Juli 50 Studenten van het Hebreeuwse Technische Instituut hier zullen hun zomer- vacantie gebruiken om te werken in Europese fabrieken, o.a. in Nederlandse.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1