Nieuw Eisenhower candidaat voor presidentschap 650 geallieerde vliegtuigen bombarderen Pyongyang Onbeschrijfelijke heksenketel op Republikeinse Partij conventie Door overweldigende zege op Taft: 845-280 Meerderheid A.R.-fractie accoord met programma Stallen worden afgemaakt bij mond- en klauwzeer DAGBLAD VOOR ALKMAAR Lous v. Rijswijk verongelukt FLESSENMELK Rode hoofdkwartier en drie munitiefabrieken vernield Slagzinneneen dreunend orgel fanfares en ballonnen Briefcensuur Alleen in nieuwe gevallen EN OMGEVING een cent goedkoper IN DE SLAG TUSSEN JOSUA EN HERCULES DE KABINETSFORMATIE Formateur zet arbeid voort voor buitenlanders? A.K.U. schenkt tienduizend gulden Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m.» minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke kortmg. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl, Credietbank. HET EEIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 12 Juli 1952 46e Jaargang No. 12524 Kantoren: HOORN, Draalsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedempte Gracht 39. teL 459 K 2240 CHICAGO, 11 Juli. In de Republikeinse partij-conventie die vandaag om even over half twaalf 17.32 Nederlandse tijd de officiële stemming over de candidaat van de Republikeinse Partij voor de in November te houden presidentsverkiezingen begon, heeft generaal Eisenhower reeds in de eerste ronde de overwinning behaald. Toen de vertegenwoordigers van alle staten hun stem hadden uitgebracht, had Eisenhower 595 stem men en Taft 502. Geen van beiden had de vereiste meerder heid 604 behaald. Maar nog eer de uitslag officieel kon worden aangekondigd, maakte Minnesota bekend, dat het zijn 19 stemmen, die het eerst aan Harold Stasser had gegeven, overbracht op Eisenhower. Deze kwam daardoor op 614. Toen Eisenhowers overwinning bekend werd ontstond een enorm lawaai, dat zich tot buiten de grote vergaderzaal voortplantte en op deze Conventie, waar zo hard en fel onderling was gestre den, kwam het tot een grootse en oorverdovende demonstratie van eenheid voor de generaal. Ook de staten Texas en andere staten, die verdeeld gestemd had den, begonnen in hun geheel op Eisenhower over te gaan en het werd tenslotte een overwinning, die het karakter droeg van een aardverschuiving. Het leek of er een volslagen oproer in de Hall was uitgebroken, toen staat na staat kwam aanhollen om al zijn stemmen aan Eisenhower te ge ven. De officiële uitslag luidde ten slotte: Eisenhower: 845 stemmen Taft 280 stemmen Warren 77 stemmen McArthur 4 stemmen Op het ogenblik dat de uitslag bekend werd was Eisenhower zelf niet in de zaal aanwezig, daar hij volgens het gebruik in een hotel het resultaat afwachtte. Met millioenen andere Ameri kanen was ook Truman vandaag aan zijn televisietoestel gekluis terd, om de stemming mede te maken. Hij had al zijn afspraken tot de ontvangst van slechts één bezoeker beperkt. Eer de stemming begon in de zaal, waar de dodelijk vermoeide afgevaardigden werden begroet door een orkest, dat „Oh, what a beautiful morning" speelde, hielden de 28 leden van de dele gatie van Minnesota een besloten vergadering, waarin Stassen, die met tranen in zijn ogen de zaal verliet, waar zij werd gehouden, zes van zijn 24 gedelegeerden ont sloeg van hun belofte op hem te stemmen. Ike kon toen op 10 van de doorslaggevende stemmen van deze staat rekenen. Toen het ei op aan kwam, won hij echter alle stemmen van Minnesota en daar mede de race met Taft. Zij mochten niet naar de wolken kijken In Calcutta heeft de politie veertien personen gearresteerd, die vol belangstelling naar de wolken keken. Volgens medede ling van de politie hadden zij weddenschappen afgesloten of 't zou gaan regenen of niet en wed den is in India verboden. Nadat de voorzitter de officiële eindcijfers had bekendgemaakt, stelde senator Bricker uit Ohio, de staat van Taft, voor, de benoe ming van Eisenhower met alge mene stemmen te doen geschre den. Het voorstel werd met wild enthousiasme door de conventie ontvangen. In een luidruchtige, uitgelaten stemming werd de ver klaring, dat de benoeming met algemene stemmen geschied was, aangenomen. Eisenhower begaf zich naar het hotel van Taft. Hier schudden zij elkaar met een brede glimlach de hand. Wat zij zeiden, ging in het lawaai verloren. Taft vroeg om stilte en zei: „Ik n l generaal Eisenhower met zijn verkiezing gelukwensen en verzeker hem, dat ik al het mogelijke voor hem zal doen bij zijn actie en wan neer hij tot President wordt ge kozen." Eisenhower zei, dat hij hierheen was gekomen „om een vriend- schapsbezoek te brengen aan een zeer groot Amerikaan." Toen Eisenhower het hotel ver liet, volgde hem een juichende menigte. SCHOTTEN (AP) De Ne derlandse motorrenner Lous van Rijswijk vloog gisteren met zijn 500 cc tegen de leuning van een brug op tijdens een proefrit voor de races van Zondag en werd zo zwaar gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Ooggetuigen hebben verklaard, dat van Rijswijk bij een hoek de macht over zijn stuur kwijt raakte. NIET IN WERVERSHOOF, ENKHUIZEN EN MEDEMBLIK Met ingang van 13 Juli wor den de thans geldende maximum consumentenprijzen voor flessen- melk en melkproducten met een cent per liter verlaagd. Deze prijsverlaging is mogelijk omdat de verwerkingskosten lager zijn gebleken dan die waarop de be staande maximumprijs wordt ge baseerd. In de gemeenten Enkhuizen, Medemblik en Wervershoof (uit gezonderd Zwaagdijk) wordt deze prijsverlaging te niet gedaan door een prijsverhoging van een cent per liter voor alle consump- tiemelk en melkproducten, zowel losse als in flessen, waarvoor maximumprijzen gelden. De prijs verhoging in deze drie gemeenten is noodzakelijk door de kosten van aanvoer van melk van elders. TERREUR VAN KAHAR MUZAKKAR 400 bandieten ondergronds op Java DJAKARTA. De benden van Kahar Muzakkar hebben in de kampong Mara 30 personen en in het gebied van Ülawong 60 personen vermoord, omdat deze mensen weigerden zich aan te sluiten bij de benden, aldus een communique van het Indonesische leger, waarin voorts wordt ge meld dat in enkele gebieden in Zuid-Celebes Muzakkar een be lasting heeft van rp 2.50 en een liter rijst maandelijks. Het communique maakt voorts melding van de ontdekking van een ondergrondse versterking in de omgeving van Djudang, in West-Java, waarin zich ong. 400 bandieten schuilhouden. De ver sterking bevindt zich in een grot van ong. 100 vierkante meters grootte. John O' German zou de dag van zijn leven meemaken wanneer hij zo de echte Stalin eens onderhanden mocht nemen. Nu moet hij genoegen nemen met de 45-jarige Pool Stanislav Zienciakiewicz, die dezelfde afmetingen heeft als Stalin en van foto's en films een nauwkeurige studie van de rode dicta tor heeft gemaakt, hetgeen hem te pas kan komen als hij de hoofdrol speelt in de Engelse film ,,Top Secret"". Hij heeft Stalin al meermalen in revues gespeeld. Minstens 650 vliegtuigen van vijf geallieerde landen hebben Vrijdag de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang aangevallen, alsmede twee andere Noord-Koreaanse industriële centra: Hwangjoe en Sariwon, resp. 35 en 50 kilometer ten zuiden van Pyongyang. De stad Pyongyang stond na de aanval, die minstens zo krachtig was als die van 24 Juni op de centrales aan de Jaloe, in vlammen. De rook steeg tot 3000 meter omhoog. Zuid- De piloten rapporteerden, dat zij het verbindingshoofdkwartier van het communistische leger vernield of beschadigd hebben alsmede drie munitie-fabrieken en talrijke andere fabrieken en bevoorradings- en troepencentra in en bij Pyongyang. Aan de aanval, die een van de meest verwoestende van de Ko reaanse oorlog werd genoemd, namen 400 Amerikaanse vlieg tuigen, alsmede Britse, Australi- BR AN DAL ARM MET EEN LUCIFER A.s. Woensdag zal het 45 jaar geleden zijn dat de heer W. Rikkers te Putten lid werd van de Vrijwillige Brandweer aldaar. Hij is steeds een zeer actief lid ge weest. Bij ieder alarm was hij een der eerst aanwezigen en dat hoewel hij doofstom is. Als de brandsirene loeide werd hij gewaarschuwd door een der buren, die dan een brandende lucifer voor het raam hield. Bij zijn zilveren jubileum werd hem de zilve ren Brandweermedaille ver leend. CHICAGO, 11 JulL Vanmorgen om kwart voor drie verlieten half doof en doodop van vier dagen Republikeinse Partij- conventie afgevaardigden en verslaggevers de grote conventie zaal na een stormachtige zitting van meer dan zeven uur, waarin de candidaten waren voorgedragen, de laatste zitting voor de stemming die bijna negen uur later in dezelfde zaal begon. Zij hadden onvergetelijke tonelen achter de rug, die al begonnen waren toen zij Donderdagavond om half acht kwamen binnenstromen. Alle 2152 afgevaardigden en hun plaatsvervan gers werden voorzien van alle mogelijke strijdkreten op lange stokken, waarbij de slagzinnen „I like Ike" en „Win with Bob" de boventoon voerden. De afgevaardigden van Cald- fomië maakten reclame voor hun gouverneur Earl Warren met oranje jockeypetten; tientallen afgevaardigden zwaaiden reeds met grote bellen en het duurde een half uur eer voorzitter Joseph Martin stilte wist te krijgen door de Amerikaanse vlag te laten binnendragen. Toen senator Dirksen van Illi nois het woord kreeg om Taft als candidaat voor te stellen, ver liet gouverneur Dewey van New- York, een van de voornaamste steunpilaren van Eisenhower, de monstratief de zaal. Nadat Dirk sen na een lange aanval op Tru man en op Eisenhowers gebrek aan ervaring in burgerlijk bestuur Gistermiddag is H.M. de Koningin op Soest- dijk een bioemengroet van de stad Breda en de Belgische Benelux- vrienden overhandigd, overgebracht door een geel-zwarte postkoets met twee postmeesters in blauwe kiel en witte broek op de bok. eindelijk als climax in een harts tochtelijk pleidooi ,,de moderne Jasua" „Mr. Integrity and mr. American: Robert A. Taft" als candidaat had voorgesteld, barstte een woest tafereel los. Zingend, schreeuwend en gil lend, zwaaiend als bezetenen met hun leuzen kwamen de Taft- legioenen door de nauwe paden tussen de stoelen dringend opzet ten hun trombones niet eens kon vaardigde Bender, een grote bel in de ene, een vlag in de andere hand. Ballonnen met lenzen als „De bijen in de staat Utah zoemen voor Taft" gingen de lucht in; uit alle registers van het orgel dreun de het campagnelied van Taft: „Beautiful Qhio" en een fanfare corps met witte helmen baande zich een weg door het gedrang, dat zo groot was, dat de muzikan ten hun tromones niet eens kon den uitschuiven. Het duurde drie kwartier eer het tumult tot be daren was gekomen. Richard Neville hield een tweede pro-Taft rede, met een guirlande van donkerrode bloe men rond zijn hals. Het was al na middernacht toen senator Wil liam Knowland van Californië, Warren als candidaat voordroeg. Daarop volgde weer een heksen ketel van 20 minuten, waarna gouverneur Theodore McKeldin van Maryland gelegenheid kreeg Eisenhower candidaat te stellen, als „de sterke man, de Hercules, die de stanik en schandvlekken van de Augias-stallen in Washing ton kan wegbezemen". De Her cules zelf lag inmiddels zeer verstandig op één oor en zo was hij er geen getuige van, hoe in zijn naam 1206 afgevaardigden op hun beurt met ballonnen, span doeken, bands, papieren vliegen de schotels en de standaarden der staten een langdurige demonstra tie hielden. Tot slot stelde mevr. C. Edward Howard, Harold Stassen, gouver neur van Minnesota, als candidaat voor en het was al bijna twee uur toen ook nog de cand'idatuur van MacArthur werd gesteld, dooT senator Coogan uit Oklahoma. Het einde van de zitting was een 35 minuten durende demon stratie voor de oude generaal. sche, Zuid-Afrikaanse en Koreaanse toestellen deel. De Amerikaanse vliegtuigen stegen op van hun landbases en van de Amerikaanse vliegdek schepen Princeton en Bonhomme Richard. Bij hen voegden zich vliegtuigen van het Britse vlieg- dekschip Ocean. De bombarde menten begonnen gistermorgen om tien uur en in de namiddag volgde een tweede golf van 250 gevechtsbommenwerpers, die Py ongyang opnieuw onder vuur na men. Meer dan 100 Amerikaanse en Australische straaljagers pa trouilleerden boven het gebied van Pyongyang naar het noorden tot de Mandsjoerijse grens om de aanvallende vliegtuigen te be schermen tegen communistische jagers. De geallieerde bommen werpers deden eerst een aanval op het luchtafweergeschut bij de doelen. Daarna werden de doelen getroffen met raketten en bom men. De bommen werden uit geworpen op anderhalve kilome ter afstand van het kamp voor krijgsgevangenen der Ver. Na ties bij Pyongyang. De piloten hadden opdracht gekregen om zeer voorzichtig te zijn bij dit kamp. De geallieerde piloten had den al weken lang pamfletten uitgeworpen, waarin de burgers AMELANDS VLIEGVELD Over 1 Vs jaar gereed Naar wij vernemen is besloten op Ameland een vliegveld aan te leggen. Het zal bij Ballum komen en zeventig hectare groot zijn. Binnenkort zal met de werk zaamheden worden begonnen. De gronden, eigendom van de ge meente, zullen moeten worden ge ëgaliseerd, gedraineerd. Daarna zal er gras moeten worden in gezaaid. Voorlopig zal het vlieg veld, als het gereed is, voor lichte vliegtuigen dienst kunnen doen. Verwacht wordt dat het vliegveld Ameland over circa anderhalf jaar in gebruik zal kunnen wor den genomen. AARDGASFAKKEL BRANDT BIJ CRAMSBERCEN De put van de Ne derlandse Aardolie Maatschap pij te Gramsbergen in de buurt schap de Krim, waar men aan wijzingen van de aanwezigheid van aardgas op ongeveer 27000 m. diepte heeft gekregen, is Vrijdag aan een productieproef onder worpen. Men heeft het ontsnap pende gas aangestoken, waardoor een grote fakkel op wijde afstand zichtbaar is. De resultaten van deze proef zullen eerst over enige tijd bekend kunnen zijn. IN HAMBURG ONTSNAPTE 3 METER LANGE PYTHON HAMBURG, 11 Juli. De in woners van Harksheide, een dorpje aan de rand van Hamburg, hielden vandaag hun deuren en ramen gesloten, uit vrees voor een python van ca. 3 meter leng te, die gisteren uit een kweek plaats van slangen ontsnapt was. Zonder succes hebben gisteren 35 politieagenten tot het invallen van de duisternis gezocht. De slang kon uit de ommuurde kooi ontsnappen, doordat bij een onweer een tak van een boom af gebroken was en in de kooi hing. (Van onze parlementaire redacteur) 's GRAVENHAGE, 11 Juli. Dr. Schouten, de voorzitter van de A.R.-fractie, heeft de formateur vanmiddag om kwart voor vijf persoonlijk het antwoord overhandigd, dat hi? dr. Drees gisteren had toegezegd, nadat een bepaald punt, waarvan de A.R. nadere opheldering verlangde, nog eens apart door de forma teur en de vier fractievoorzitters was besproken. Het antwoord luidde, dat de A.R.-fractie in meerderheid van oordeel is, dat op grondslag var het ontwerp-regeringsprogram medewerking kan worden verleend aan de vorming van een kabinet. de uitwerking van zijn opzet en hieruit mag worden geconclu deerd, dat het antwoord van de A.R.-fractie hem daarvoor dus blijkbaar voldoende houvast geeft. Naar de letter houdt dit ant woord nu niet meer in, dan dat slechts een meerderheid van deze fractie zich aan het program als zodanig bindt of, anders gezegd, dat een deel van de A.R. zich dus de handen vrij zou houden waardoor de basis in feite niet vier maar drie-twee-derde par tijen zou omvatten. Is ook een dergelijke basis op zich zelf nog breed genoeg: men zou toch het gevaar van span ningen in A.R. kring moeten duchten, die zouden kunnen uit monden in verdeeldheid over de samenwerking met de P.v.d.A., en een V.V.D. in de oppositie gemakkelijke aanknopingspunten zouden kunnen bieden, ook bij de C.H. waar de heren Tilanus en Schmal verschillend denken over de opzet van het thans te vormen kabinet. Laatstgenoemde zou de verantwoordelijkheid maar weer liever voor rekening van P.v.d.A. en K.V.P. laten. Dit antwoord was het resultaat van de vergadering van de A.R.- fractie die vanmiddag van twee uur tot ongeveer vier uur duurde. Uit de mededeling blijkt, dat een minderheid bij deze gelegenheid moet hebben vastgehouden aan de opgeworpen bezwaren. De formateur gaat echter verder met gewaarschuwd werden voor de op handen zijnde bombardemen ten. Radio-Moskou verklaarde gis teren, dat tengevolge van de luchtaanval door 300 vliegtuigen, die meer dan 1700 bommen lie ten vallen „in een barbaarse aanval op een vredelievende stad, die geen militaire doelen heeft, honderden vredelievende burgers, in hoofdzaak kinderen, vrouwen en bejaarde mannen, gedood of gewond werden". IN INDONESIë DJAKARTA Naar aanlei ding van de verklaring van de P.NJ. welke door het blad hartelijk wordt toegejuicht breekt het te Semarang verschij nende blad Suara Merdeka in een hoofdartikel een lans voor het instellen van briefcensuur voor buitenlanders die in Indonesië woonachtig zijn. Het blad acht de door de P.N.I. gewenste controle op buitenlan ders aanbevelenswaardig en wil deze zien uitgebreid tot hun cor respondentie en hun geldzaken. Met deze aanbeveling bedoelt de Suara Merdeka niet de verwezen lijking van een politiestaat te wensen, aldus het betoog, het zou een en ander slechts willen zien ingevoerd als een tijdelijke nood maatregel. VOOR HERSTEL GROTE KERK TE ARNHEM De Stichting „Herstel Grote Kerk Arnhem die vooral in de laatste maanden grote activiteit heeft betoond, mag over gebrek aan succes zeker niet klagen. Buitengewoon verblijdend nieuws vormt het bericht, dat ook het bedrijfsleven zich niet afzij dig wil houden; de A.K.U. heeft tienduizend gulden geschonken: een vorstelijke daad, die onge twijfeld weerklank vinden zal. Wij geloven echter dat dr. Schouten zich ongetwijfeld met zijn gehele fractie van de voor genomen opzet zou hebben gedis- tancieerd, indien inderdaad twee spalt in de A.R. zou dreigen. Ook dat ene punt zou echter nog moeilijkheden kunnen ople veren, vooral als men er van uit gaat dat het hier om de kwestie Nieuw Guinea zou handelen. Maar indien het werkelijk dit punt betrof kan toch niet worden aangenomen dat de A.R. fractie hierover nu ineens verschillend is gaan denken. Zulks moet be paald uitgesloten worden geacht. Indien dit ene punt Nieuw Guinea is, zou het verschil hoogstens over de formulering kunnen lopen. En b.v. Prof. Gerbrandy is er de man wel voor, om de zaken scherp gesteld te willen zien, waar anderen genoegen zouden kunnen nemen met een voorzich tiger omschrijving. Nu is het overigens ook bekend dat deze zelfde prof. Gerbrandy in zijn fractie een geïsoleerd standpunt inneemt t.a.v. de bui tenlandse politiek. Hij staat zacht gezegd nogal gereser veerd tegenover een verder gaan de internationale samenwerking zoals b.v. de overdracht van taken aan supra-nationale organen. Het is dan ook niet onmogelijk dat de gerezen moeilijkheid in dit vlak moet worden gezocht. In dat geval is er voor dr. Drees nog meer reden om hoop te putten uit het antwoord van de A.R. Want dan zou het gaan om een zaak waarin een man als Gerbrandy vrijwel alleen staat. Hoe het ook zijde formateur gaat nu in elk geval verder. Hij zal het weekend gebruiken om het met zichzelf eens te worden over de getalsverhoudingen en de be zetting van de verschillende de partementen en daarna vermoe delijk volgende week het eerst weer contact opnemen met de vier fractie-voorzitters. Naar wij vernemen heeft de Minister van Landbouw de dras tische maatregel afgekondigd, dat op de bedrijven waar zich nieuwe gevallen van mond- en klauw zeer voordoen, alle runderen zullen worden gewaardeerd en afgemaakt. Deze maatregel is Vrijdag ingegaan en ter kennis van de burgemeesters gebracht. Deze ingrijpende maatregel is mogelijk gemaakt, doordat thans het mond- en klauwzeer bezwo ren is. Er doen zich nog enkele gevallen voor, maar die verke ren in een stadium van genezing. Hierop is de nieuwe bepaling niet van toepassing. Deze maatregel moest genomen worden' in het belang van de ex port, omdat de importerende lan den vele artikelen slechts wensen te ontvangen indien een verkla ring is bijgevoegd, dat de streek van herkomst vrij ,is van mond en klauwzeer. Er moet in het be sluit een stimulans worden ge zien om op grote schaal het vee tegen mond- en klauwzeer in te enten. De inspecteur van de Veeartse- nijkundige Dienst de heer Rutten te Zwolle, hiernaar gevraagd, deelde ons mede dat hem niet bekend is, dat voor een stal met ingeënt vee, de waardering hoger zal liggen, dan voor stallen waar de inënting is nagelaten. Hij per soonlijk achtte zulk een verschil in waardering zeer gewenst. Hij nam voorts aan, dat deze maat regel zal worden verzacht of in getrokken, zodra het mond- en klauwzeer een epidemisch karak ter krijgt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1