Een dag gast van Elephant Boy stad| 1 I POE I )TING Logboek van Nederland's eerste watervierdaagse N BOSCH issiebeker I In een zwevende Cadillac naar toeristenplaatsen Zo goed bevallendat 1953 er weer een zal zien Brandstichting thans bekend e vissers sinds dag spoorloos 9 I S FRICTION lekerskade 79) fe 5SCHOPPEN fc id: Missionarissen inele attracties iki Panki Poe!! Si/t/e gekke zei: man PROMOTIES Lyceum Alkmaar DRIE DODEN Marktberichten ZATERDAG 12 JULI 1952 PAGINA - SVERW ACHTING ;ld door het KiNMI te geldig van Zaterdag-' Zondagavond. KOEL WEER. rlijke bewolking met enkele buien. Zwakke morgen later op ae ijk wellicht krachtige en West en Zuid-West. r. zon op 4-35, onder 20.55; 13.17, onder 12.40. zon op 4.36, onder 20.54; 23.32, onder 14.02. Advertentie) alisse 11 v. Probolingo- f IJssel 10 van Malta n. léj Oranje 10 v. Suezn. Zuiderkruis 10 v. Hau- New York; Willem Ruys gep.-Suez. HAD GEEN SUCCES [ELDER ïn Nieuwe- rrote bezorgdheid out er de vissers W. Pronk [orrien, die Vrijdi^mor- uur met de vlet HD 29 ngst zijn uitgevaren en sedertdien niets meer w i. De reddingboot Prins is vanaf Vrijdagavond r aan het zoeken rond igronden. Vanmorgen om s de politieboot RP 6' uitgevaren om de Wau- f te zoeken naar de ver- ssers. it is Vrijdagmorgen van ;rse Zeedijk voor ma- gst vertrokken. Visser ou volgens eigen mede- om ongeveer 11 uur jienlopen, omdiat hij zich e tijd onder doktersbe- g moest stellen. Men et ergste. JULI, nam. 3 uur: heel gemoderniseerde ;en des tijds ingerichte estigd Langestraat 41) id, waarin onze salons zijn gevestigd, stelt meer nog dan tot nu i t geval was, aan uw ;rste zorg te besteden. service staat U hier- s reclame gedurende één week [511 uur 3011 uur 3011 uur 7.3011 uur id vrije toegang tot p de binnenplaats OUD istelling tijn voor de Missie rerkenners r. 1000— f 450— i 150— wordt gepubliceerd VLIEGEN WEG1! larissen) Wie Hollywood zegt, denkt aan de wereld van het witte doek, aan films waarin ze elkaar altijd krijgen, waar de held een charmante ridder is, de schurk de gemeenste boef die er bestaat en de heldin een van de schoonste scheppingen der natuur. Een wereld van romantiek, van schijn en onwerkelijk heid, van feesten en geld verdienen. Hollywood associeert zich met vele beroemdheden en de jonge mannen van de vijf wereld delen kleden zich bij voorkeur zoals hun held van het scherm gekleed was in zijn jongste film, terwijl de bakvissen nauw lettend toekijken welk snoezig jurkje die dames van Hollywood nu weer droegen. De meesten van die jongelui denken er niet over om een brief naar hun of haar ster te schrijven, want antwoord krijgen doe je toch nooit. En geen enkele zal er aan denken, dat hij of zij nog eens de gelegenheid zal krijgen om zo'n persoon in levende lijve te zien. Wij echter zijn in die gelegenheid geweest en waren een dag de gast van Sabu, de Elephant Boy. Zacht zoevend reed gistermor gen een grote licht-blauwe Cadil lac Alkmaar binnen. Achter het .stuur zat een dame en naast haar een donkerbruin getinte jonge man gezeten met een spierwitte tulband rond zijn hoofd.. Sabu, de Hollywood-ster, als negenjarige jongen reeds een beroemdheid, was in de kaasstad. Wij maakten kennis en even later ging het naar de kaasmarkt .Een bewon derend gemompel steeg op uit de rijen mensen, die het werk van de kaasdragers gadesloegen, toen zij plotseling stonden tegenover de tot Amerikaan genaturaliseer de Indiër. Even duurde die ver wondering maar, toen kwamen ze in drommen opzetten om de handtekening. Met een glimlach om zijn jongensgezicht voldeed Sabu en dezelfde glimlach sierde zijn gelaat toen Lutjeharms, de vader van het kaasdragersgilde, hem een in een keurig doosje verpakte Edammer aanbood. Lang duurde het bezoek niet, want volendam en Marken ston den nog op het programma en daarbij trad Sabu 's avonds op in het circus Mikkenie, dat momen teel in Hoorn staat en binnen kort Alkmaar en Den Helder zal bezoeken. Korten tijd daarna gleed de Cadillac dan ook naar die plaats in Holland, die elke Amerikaan wil zien nl. Volen dam. Tijdens die rit waren wij in de gelegenheid een praatje te maken met hem, waar m Alk maar niet veel van gekomen was. Drie Cadillacs Het is hem niet aan te zien dat hij reeds 28 jaren telt, wij had den hem eerder beneden de twintig .geschat. Maar vol trots vertelde hij ons over zijn vrouw en zijn zoontje van 20 maanden, die beiden binnenkort naar Ne derland zullen komen. Hij bezit een prachtig buiten in de om geving van Hollywood en maakt een film per jaar. „Anders gaat de aardigheid er af en wil het publiek mij niet meer", beweerde hij. Wij betwijfelen dit ten zeer ste, want wie Elephant Boy ge zien heeft of zijn olijke snuit in de Dief van Bagdad kan zich moeilijk voorstellen dat hij zai vervelen. Zijn vader was dresseur van wilde olifanten in het voormalige Brits-Indië. Olifanten, die ge traind moesten worden om te dienen als arbeidskracht. Al heel jong kwam hij dus in aanraking met die kolossen. Hij werd ont dekt toen een Amerikaanse film maatschappij daar aan het filmen was en een kleine jongen nodig had. Sabu was er als geknipt voor en dadelijk zijn eerste film was een groot succes. Nu bezit hij een oliemaatschap pij, dertig olifanten, huizen in Amerika en drie Cadillacs ter wijl zijn vrouw nog een duur dere wagen heeft. Het is hem dus naar den vleze gegaan, maar als ge denkt dat de roem en de rijkdom hem naar het hoofd ge stegen zijn dan hebt g-e het glad mis. Sabu is een gewone jongen gebleven, die een beetje verlegen wordt door het gekijk van de mensen en het liefst maar ergens rustig zit. Geen paling Maar om rustig te zitten moet je niet naar Voleondam of Marken gaan. Er was nauwelijks plaats voor de auto toen wij daar aan kwamen en een man in vloeiend Engels, maar in de klederdracht van het plaatsje, druk gebarend de weg weeé naar een. garage. Het was er echter zo vol, dat de filmheld het maar betrachtte de i' igen ergens een inhammetje in te rijden. Toen lag het in de be doeling om te gaan lunchen maar och lieve, voor het zover was. De Amerikaanse touristen hadden nog net maar door wie er in hu-n midden was of daar kwamen ze. Sommigen wilden met Sabu op de foto, anderen vroegen om de handtekening en heel gemoede- reerd gingen derden op de weg r beroemdheid nu altijd even ge- een praatje maken met hem. En I makkelijk is geloven wij niet. steeds maar dat vriendelijke ge zicht met die verbaasde blik van „Wat ben ik nu voor bijzonders?" Eindelijk zaten we in een hotel,, maar wie aan rust dach- i n, de gasten niet, want ook zij kwamen om foto's te maken, om handtekeningen vragen en ver tellen dat zij met Sabu in het zelfde vliegtuig hadden gereisd. Maar tussen aie bedrijven door zag hij toch kans om een broodje met roas'tbeef naar binnen te werken. Vol afschuw zag hij daarna toe hoe wij ons tegoed' deden aan paling. Of hij ook eens proberen wilde? Geen denken aan, ze leken hem teveel op slangen. Ieder zijn meug dachten wij zo en wij namen een hap van een overvette gerookte IJsei- meerbewoner. Tenslotte Marken Natuurlijk werd Marken ook nog even bezichtigd, maar dat ging op zn' Amerikaans. Er op een drafje heen en nog harder terug. Toch zag hij nog kans om 'n babbeltje te maken met Sijtje Het kind was ondanks haar drie jaren helemaal niet verlegen voor zijn bruin gezicht. Integendeel ze zei hem vlak in zijn gezicht, dat hij een gekke man was. Lachend aanvaardde Sabu deze uitleg van het driejarige meisje. De terugreis reed Sabu. Non chalant hing zijn linkerarm uit het raam, maar met een bewon derenswaardige behendigheid wist hij zijn grote wagen overal door heen te krijgen. Onderweg werd nog even benzine getankt. De baas van het tankstation keek verwonderd onder de wagen toen de benzine maar bleef stromen en de tank schijnbaar niet vo! raakte. Sabu lachte er wat om. „Gooi maar in," was zijn com mentaar, „hij is heus niet lek". Enkele minuten later snelde de wagen in de richting Hoorn, 's Avonds zagen wij hem weer toen hij hoog op 'n olifant gezeten de piste kwam binnenrijden en drie kolossen aan zijn wensen voldeden. „Wonderlijke man," dachten wf}, met welk een gratie reed hij de wagen en hoe zelf bewust weet hij n-u de olifanten aan zijn wil te doen gehoorza men". In onze herinnering zal hij voort blijven bestaan als een fijne vent. Maar dat het leven van een TERUG IN HET LAND VAN HERKOMST De hier afgebeelde zil veren ere-kelk dankt haar ontstaan aan de slag op de Zuiderzee in 1573, waarbij Jan Haring uit Hoorn de Spanjaarden tegenhield en de heldendood stierf nadat hij de admiraals vlag uit de mast van het vijandelijke vlagge- schip had gehaald. Ter ere van dit wapenfeit liet de stad Enkhuizen deze kelk vervaardigen, die aan Prins Willem van Oranje ten geschenke werd aangeboden. Reeds eeuwenlang bevindt het kostbare werkstuk zich in Engels bezit. Het is thans door de Graaf van Yarborough tijdelijk afgestaan aan het Haagse Gemeente Museum, waar 17 Juli a.s. de tentoonstelling „Vier eeuwen Nederlands zilver" (1400-1800) wordt geopend Op de andere afbeelding ziet men een detail van de kelk (de bodem, die zichtbaar wordt na oplichten van het deksel), met een voorstelling van de slag op de Zuiderzee. Deze kelk, door een Nederlandse edelsmid vervaardigd, draagt het devies der Oranjes „Saevis tranquillus in undis". In tegenwoordigheid van 't vol tallig curatorium en het corps docenten had gisteren de promo tie plaats van de leerlingen, die het afgelopen studiejaar met goed gevolg hebben doorgemaakt. De Rector van het Lyceum, de heer Drs. J. L. Küppers heette na ope ning met gebed allen welkom, speciaal het curatorium en de leraren. De bijeenkomst werd hierna met het eerste couplet van het Wilhelmus geopend, waarna de Rector een overzicht gaf van de resultaten van het afgelopen studiejaar, welke hij vrij bevre digend noemde. Van Gym alfa waren alle 9 candidaten geslaagd, van Gym bèta 6 van de 8 candi daten, terwijl 2 werden afgewe zen. In de afd. HBS A waren 11 van de 15 candidaten geslaagd, van de afd. HBS-B 14 van de 19. (Van onze verslaggever) IJlSELM'EËR, 11 Juli. De eerste Watervierdaagse van de Koninklijke Marine is bijster goed verlopen. Men kon het de laatste dag ergens tussen Urk en Pampus aflezen van de ge zichten van de officieren-waarnemers op Hr. Ms. Dorenbosch, maar ook op de donker-verbrande koppen van de ruim honderd vijftig deelnemers in 22 zeilsloepen. Niet dat de Watervier daagse, Dinsdagmiddag in Den Helder begonnen, zo ongeveer een vacantietripje is geweest. Diezelfde donker-verbrande kop pen van stuurlieden en manschappen uit de modelsloepen ver telden wel anders; ze waren moe en zwijgzaam en volgden met verbeten rukken aan achter- en midzeil de commando's op en vooral in de laatste uren, tussen Pampus en Amsterdam, werd de zwijgzaamheid nog hardnekkiger onder de snijdende slagen van de roeiriemen. Maac deze eerste Watervier daagse in de maritieme geschie denis van ons land heeft bewezen dat er vele mogelijkheden in ver borgen ligigen- Men heeft er b.v. opnieuw uit kunnen leren, hoe stug een zeeman kan doorbijten als hii tussen water en wolken leeft. En hoe hij zijn zeil en zijn SABU OP DE KAASMARKT De bekende filmspeler Sabu, die ook in Circus Mikkenie op treedt, bracht gistermorgen in gezelschap van mevr. Mikkenie oen bezoek aan de Alkmaarse kaasmarkt, waar hem door een i aasdrager een veertig-plus-kaasje werd aangeboden. Onze foto graaf maakte van deze gebeurtenis bovenstaand plaatje. maat op de duur evengoed kent ais zichzelf. Toen een aantal gasten van de Koninklijke Marine zich om ne gen uur in Hoorns schilderachtig oud haventje inscheepte op een van de escorterende schepen, hadden de honderdvijftig deel- nemers en de waarnemers op de volgboten er al enige uren op zit ten ergens tussen Edam, Marken, Urk en Amsterdam. Daarna hoor den die gasten geleidelijk aan 't verloop der gebeurtenissen, zoals die zich hadden voorgedaan van af het moment dat „de trossen los" het eerste signaal van deze unieke prestatietocht had aange geven. Het was het verhaal, zoals iedere zeeman zich weet te her inneren. Koersen op halve of he!e wind vooruit, het vliegen over stag omdat men anders niet kan opschieten en verder het ver trouwd maken met die kleine be manning van zeven koppen in 'n sloep, die ook op het IJselmeer eindeloos verloren pijlsnel ge hoorzaamt op ieder commando van de stuurman. Dinsdag kwam de vloot niet verder dan Den Oever, ook al door het tegentij, en Woensdag avond liep men de haven van Enkhuizen binnen, zodat t klein ste gedeelte erop zat. Maar de dag daagpp zullen de mannen niet gauw weer vergeten. Overdag werden de opgelegde koersen vol gens plan gezeild en gezwommen, totdat de opdracht kwam om er- eens van een opgegeven koers op het IJselmeer een aantal uren nachtzeilen uit te voeren naar 'n ankerplaats nabij Edam. En juist dat nachtzeilen zal de bemannin gen nog wel een tijdje heugen. 1 De snelste sloepen kwamen om ongeveer twee uur 's nachts bin nen. Maar de laatste zag eerst Vrijdagmorgen zes uur-half zeven kans zjfh bii de verankerde vloot te voegen Weer anderen had den een zodanige koers geno men, dat zij op het Enkhuizer Zand vastliepen. Maar om acht uur begon van daag de laatste etappe, uitgesla pen of niet. Per slot van reke ning is deze Watervierdaagse juist bedoeld als een bijzondere prestatietocht voor uithoudings vermogen en teamspirit en daar kwam het vandaag dan ook wel speciaal op aan. De deelnemers hebben zich echter van hun bes te zijde laten zien. Hoe warmer de zon over het water brandde, des te stugger en zwijgzamer volgden zij haarscherp de massa le hoeveelheid commando's die er nu eenmaal aan het sloepen- zeilen verbonden zitten. Aan deze Watervierdaagse, ge organiseerd door de Commandant Zeemacht Nederland, Schout bij Nacht C. W. Slot en uitgevoerd door Ltz. I. Jhr J. A. Feith, heeft een vloot van dertig schepen deelgenomen, waaronder 22 sloe pen, terwijl per dag soms meer dan 30 mijl werd gezeild, ge zwommen en geroeid. Het laat ste gedeelte van Pampus naar de Marine-etablissementen te Am sterdam was wel het zwaarste, omdat de deelnemers deze af stand roeienid moesten afleggen Voor de Amsterdammers langs buiten- en binnen IJ was juist dit, roeien in kiellinie een imposant gezicht, vooral toen de Comman dant Zeemacht Nederland in diens Admiraalssloep langsstoom- de en iedere sloep met de roei riemen de groet bracht. Rond zeven uur 's avonds lag echter ook de laatste sloep afge meerd en was deze eerste vier daagse ten einde. Dinsdag 15 Juli a.s. zal een tweede groep aan deze Watervierdaagse beginnen en te Amsterdam starten. De deelne mers hieraan komen uit Amster dam, Rotterdam, Vlissingen, Hil versum en Valkenburg. Vrijdag 18 Juli za] te Den Helder worden gefinisht, waarna alle prijzen van bedde groepen zullen worden uit gereikt. bestaande uit wisselprij- zen voor officieren, onderofficie ren en manschappen. Voorts zul len aan de deelnemers herirme- ringskruiser» worden uitgereikt, die naast de andere onderschei dingen op de uniform zullen mc- gen. worden gedragen. Het la' zich wel aanzien, dat dit wate evenement zich in de toekom telkenjare zal herhalen en ve- moedelijk zullen dan ook de eisr wel zwaarder worden. Want ze]r naar de mening der deelnemc' waren deze eisen niet overmatk zwaar. Men heeft n.l. reeds ver zocht de sloeoen ook als nacht verblijf te gebruiken,, waardoor de nrestaties. aanmerkelijk meer gewicht in de schaal zouden kun nen leggen. Of de deelname ook zal worden opengesteld voor zei lers buiten de Kon. Marine. is nog een open vraag. De mogelijk heden voor koopvaardi.ipersoneel ziin hierbij uiteraard groter dan die voor particuliere zeilers Maar definitieve plannen in die rich ting bestaan nog niet. on Icnsfvanrder LE HAVRE 12 JULI Gister middag hebben zich op de Neder landse kustvaarder „Myfen," die met een lading kolen van Cadiz op weg was naar Rouaan, twee ontploffingen voorgedaan, die aan drie opvarenden 't leven hebben gekost. De slachtoffers, twee leden van de bamanning en een dochtertje van de kapitein van het schip, namen een zonnebad op het dek. Tengevolge van de ontploffingen, die zich voordaden „in de luiken" werden zij overboord geslingerd. Hun lichamen zijn nog niet ge vonden. De „Myfen," die niet ernstig werd beschadigd, heeft de reis voortgezet. Het ongeluk gebeurde ter hoog te van Port Jerome bij de mon ding van de Seine. De slachtoffers zijn het 4-jarig dochtertje van de kapitein van de „Myfen," Van Genderen, de 26-jarige ongehuw ds machinist H. Schaar uit Vlaar- dingen en de gehuwde machinist Hagoor uit Rotterdam. De kustvaarder is eigendom van de transport- en handelsmij. E. Lijnzaad N-V. te Rotterdam. Het schip was bevracht door Kamp's Scheepvaartkantoor te Groningen. Van de 115 candidaten voor het toelatingsexamen (73 jongens en 42 meisjes) waren er 93 te weten 61 jongens en 32 meisjes toege laten. Afgewezen 22 candidaten, w.o. 12 jongens en 10 meisjes. De heer Küppers wenste de ge- slaagdeh geluk met hun diploma en spoorde hen aan de naam van het Lyceum hoog te houden; hij gaf hen voorts de verzekering, dat de docenten hun verdere le vensloop met belangstelling zou den volgen. De resultaten van de overige klassen besprekend constateerde spr., dat in sommige klassen de ernst en de studiegeest ongunstig werd beïnvloed door het najagen van diverse genoegens; ook het Lyceum biedt ontspanning en ge noegens, doch de ernst moet hoofdzaak blijven en de leerlin gen dienen te woekeren met hun talenten, willen zij in de maat schappij de plaats veroveren, die God vppr hen bestemd heeft. Spr. deelde voorts mede, dat 338 leerlingen 't studiejaar volg den, waarvan 251 jongens en 87 meisjes. Hij gaf vervolgens een overzicht van de gebeurtenissen tijdens dit schooljaar en de acti viteiten van Zosno, welke school vereniging hij vooral in de belang stelling der oudere leerlingen aanbeval Hii bracht dank aan de docenten, in het bijzonder de he ren Linsen en Westero-p voor hun activiteit ten bate van Zosno. Nadat Will Arnold een piano solo ten gehore had gebracht, werd er afscheid genomen van de leraren Kusse en Westerop, wel ke laatste vier jaar zijn beste krachten aan de school, inzonder heid aan Zosno gaf; het dank woord van de Rector werd door een spontaan applaus der leerlin gen onderstreept. Hierna ging Rector Küppers ovér tot het bekendmaken der promoties, waarbij aan drie meis jes en vijf iongens op één na alle buitendeerlingen een prijs werd toegekend wegens promotie cum laude. Twee der jongens ont vingen voor de vijfde keer deze onderscheiding. De prijs van de Franse Ambassade voor de beste prestatie Frans werd toegekend aan Jopy de Smet, Heiloo. De promotie werd nog afge wisseld met het optreden van 'n meisjeskoortje o.I.v. de heer Ko ning en een goedgespeelde viool- solo van Tom de Muink. Nadat de Rector de leerlingen een prettige en goede vacantie had toegewenst en dr. Arnold de belangstelling voor de Missieten toonstelling. had gevraagd, was •het woord aan de president-cura tor, Deken Jacobs, die eraan her innerde, dat dit jaar het jubeljaar is van het Lyceum. Hij bracht dank aan Rector en leraren, die getracht hadden het onderwijs zo hoog mogelijk op te voeren en door hun werk aan de gods dienstige en wetenschappelijke vorming de opvoederstaak der ouders zo belangrijk hadden ver licht, Hij wenste de geslaagde leerlingen geluk en ondersteunde het propagandistisch woord van dr. 4rnold met het oog op de Missieweek. Hij hoopte de leerlingen elke avond op de tentoonstelling en op Minankj Panki Poe te ontmoeten- Tenslotte wenste ook hij allen een prettige vacantie, waarna de plechtigheid met het 6e couplet van het Wilhelmus werd gesloten. Na ruim twee jaar van intense voorbereiding, is onder enorme belangstelling de Oranjeviering ter herdenking van Het feit, dat Breda 700 jaar geleden stadsrechten verkreeg, offi cieel geopend. Iedere buitenlander wordt bij het passeren van de grens bij Wernhout door een groep meisjes in pluksters- costume namens een grote kwekerij, Afrikaantjes (5000 per dag) aangeboden ter verwelkoming (Foto boven). Na het uitspreken van de feestrede door Prof. Dr. L. J. Rogier, legt de Burgemeester van Breda, Mr. Dr. C N. M. Kortman een krans op het graf van Engelbert van Nassau. (Foto onder). WINSCHOTEN De kunst- mesthandelaar G.D., die vorige week door de gem.politie van Winschoten is gearresteerd naar aanleiding van een smokkelhan del in verdovende middelen, heeft thans ook toegegeven niet alleen de pakhuisbrand op 19 September 1950 te hflbben gesticht, maar ook de grote pakhuisbrand welke plaats had op 28 Maart van dit jaar, waarbij een schade werd ge leden van ongeveer f 240.000, Financiële moeilijkheden waren wel de drijfveer hiertoe geweest- D. had een flinke voorraad kunst- mestsioffen e.d. opgeslagen, waar van de waarde in verband met de prijsdaling sterk was vermin derd. D. verklaarde de eerste pakhuisbrand te hebben gesticht door zakkentouw aan te steken, en dit tussen de aanwezige turf molm te leggen. De schade door deze brand, die nogal spoedig ge blust werd, veroorzaakt, werd toentertijd door de varzekering uitgekeerd. De tweede brand van veel grotere omvang werd ver oorzaakt door stro, dat achter in het. pakhuis lag opgeslagen, in brand te steken Hangende het onderzoek was door de verzeke ring de schadevergoeding nog niet uitgekeerd. Kaasmarkt Leeuwarden LEEUWARDEN, 11 Juli. Gouda volvet f 2.052.06; Edam mer 40 f 1.931.94; broodkaas 40 -f f 1.941.95. Stemming kalm DOLFIJNEN TE CASTRICUM AANGESPOELD BEVERWIJK Aan 't strand Castricum is een tweetal dol- jnen aangespoeld. De dieren <dden een lengte van ruim dïie leter. De cadavers zullen wor- en weggehaald door het perso- ael van de visfabriek te Bever- 'i.i k. 'IXON CANDIDAAT VOOR VICE-PRESIDENTSCHAP HICAGO. 12 Juli Richard xon uit Californië is bij accla- atie door de republikeinse con- ntie tot candidaat voor het ice-presidentschap der V.S. ge uzen. VERLAGING VEREVEN INGSH EFFING Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot j een bescheiden verlaging van I de vereveningsheffing, gepaard aan een verlaging van de kinder bijslagpremie en een verlaging van de premie voor de werkloos heidsverzekering. Een en ander in verband met de compensatie van het werknemersaandeel in de werkloosheidswet-premie. LEEUWARDEN, 11 Aanvoer 86 stieren f Juli. 2.63—2.90 per kg slachtgew.; 80 vette koeien le kwal. f 2.303.10; 2e kwal. f 2.27—2.69; 3e kwal. f 2.05—2.26; 517 melk- en kalfkoeien f 500— 1090; 38 geiten f 350—565; 225 graskalveren f 210245; 308 nuchtere kalveren f 3561; 133 vette en weideschapen f 75120; 229 lammeren f 5070; 402 vette varkens: oude varkens f 1.801.92 vette biggen f 2—2.10; zouters f 2.022.05; 324 biggen en lopers biggen f 3560, lopers f 6195; 41 bokken en geiten geen note ring; 83 paarden f 4501025. Tot. aanvoer 2466. Stieren, aanvoer iets minder, handel beter, prijshoudend; melk en kalfkoeien, aanvoer minder; handel slepend; prijshoudend; pinken, aanvoer gelijk aan vorige week, kalme handel, prijshou dend, nuchtere kalveren, aanvoer iets groter, handel stugger, prij zen lager; graskalveren, aanvoer klein, handel vlotter, prijzen iets hoger; varkens, aanvoer groter, handel kalm; oude varkens en vette biggen lager; zouters gelijk. Biggen en lopers, aanvoer groter; handel zeer kalm, prijzen lager. Schapen, aanvoer minder, handei kalm, prijzen niet hoger. Lamme ren, aanvoer iets groter, handel kalm, prijzen niet hoger. Paarden, aanvoer minder, handel stugger, prijzen lager. OBDAM. 12000 kg grote aardappelen 9.9010.50: 30.000 kg grove 88,20; 700 kg drieL 6.507.20; 400 kg rode schotten 12; grove 8.90; 1400 kg zilver- nep 41,60—42,30; driel. 18,10— 19,40. ALKMAAR, 11 Juli Aard appelen 8.0012.00 per 100 kg, id. drielingen 6.50—9.50, slabonen 48.00—74.00, snijbonen stam 2500 —7400, peulen 14.00—63.00, kom kommers 8.0021.00 per 100 st„ tomaten A 28.00—48.00 per 100 kg, id. bonken 20.0025.00, aard beien 1.203.20 per slof, bloem- koo 8.0035.00 per 100 st., rode kool 4.006.50 p 100 kg. doppers 20.0042.00, tuinbonen 9.0019.00 rode bessen 26.00—57.00, zwarte oessen 60.00—66.00, spinazie 5.00 —22.00, sla 2.007.50 per 100 st., postelein 5.009.00 per 100 kg, andijvie 5.008.00, rabarber 7.00 —12.50, bieten 8.00—12.00, bos peen 8.0025.00 p 100 bos, was- peen 8.0023.00 per 100 kg, uien 8.0020.00 soepgroenten 2.00 5.50 per 100 bos, peterselie 2.00 4.00. WARMENHUIZEN 31.000 kg aardapp. eersteling. 10.7011.50 grove 8.40—8.60, driel- 9.50—10.20, kleine 6.50, doré 1-3.10, eigenh. 13.30, 425 kg bieten 15. HEILOO, 11 Juli - Aardbeien 1.503.20, rode bessen 0.701.50, zwarte bessen 1.501.80, peulen 0.210.35, doperwten 0.24—0.36, kropsla 0.020.08, sperciebonen 0.49—0.57, snijbonen 0.46—0.60, wortelen 0.150.23, rabarber 0.12 0.16, komkommers 0.080.17, tuinbonen 0.12—0.18, bloemkool le s. 0.14—0.22, id. 2e s. 0.08-0.12. LANGEDIJK. 110.000 kg aardappelen, eerstelingen 9 10,80; blauwe eigenh. 11,70 11,5012,40; saskia 9,609,80; grote 88,30; driel. 7,90—9,20; kleintjes 6,80—7,70; 11000 kg rode kool 5—6,90; gele mol 7.50—8.50; 1500 kg bieten A J15.60; 700 kg tomaten A 41 -43; B 36—37; C 35; 6000 st. doemkool A 2633.60; A 2 t -18. Nrd. SCHARWOUDE. 97000 iig aardappelen, eerst. 9,30 10,90; rode eerst. 13,1014; doré 12,30; driel. 12,20—13,50; bonken 8,10—11,10; driel. 6,60—7,70; kl. 5,205.30; 1850 kg kroten A 8 9.80; 100 kg slabonen 4447; 360 kg zilvernep 4445: driel. 14; 170 st. bloemkool A I 21,40; A if 14,40—16,10. PURMEREND. Schotse mui zen 811.40: klein 5.409.40; sla bonen 47; slabonen z. dr. 4656 stamsnijbonen 3247: tuinbonen 1417; doperwten 1637; blau we blauwschokkers 1434; kom kommers 1321; tomaten A 54 64; bloemkool 831; rode kool 1014; spinazie 1029; posteleüi 1621; sta 28.50; andijvie 5 10; rabarber 511; rode bieten 48; bospeen 14—26; wasp 1020; uien 1024; rode aaf sen 2563; zwarte bessen 60; klapbessen 1442; perziken 8lb frambozen 5280; aardbeien 60 136; frankenthalers 185. GROOTEBROEK, 11 Juli. eersteling grof 88,30; groot 10,10—11,20; klein 9,30—fO,40; rode eerst, girof 88.60groot 14.10—14.50; klein 7—7.90; doré grof 8; groot 11.10—12.90; klein 9.60; saskia grof 8; groot 10.30 10.80; bi. eigenh. grof 8—8.60; groot 11.7013.70; klein 5.60 6.20; eigenh. grof 8; groot 10,90 13.80; klein 9.509.70. Aanvoei 320.000 kg. 'AAG, ZWI 11 Juli. Vroege aardappelen 4.1013.80; spinazie 1432; postelein 29; bieten 6 14; savoye kool 12; groene kool 13; rode kool 6.108.60; slabonen 5572; snijbonen 3181; tuin bonen 1015; doperwten 3344; peulen 2069; tomaten 1651; waspeen 1218; bospeen 826; rabarber 513; Andijvie 7.12 sla 3,209,30; bloemkool 833; komkommer 1022; perzik 4 25; aardbeien 661,42; frambo zen 741,22; pruimen per kg 83 1,30; per stuk 414; f ranken - thaler 1,841,95; glorie van zwaag 2,072,11; witte bessen 29 proleïic 2564; kruisbes 458; kersen 80; netmeloen 3592. AVENHORN, 11 Juli. 105000 kg aardappelen, grove schot 8 8,20; midd. 9,50—10,50; driel. 7,50 8,20; rode grof 9.9010.30; mid. 13.20—14.40; 1000 kg zilvernep 35 —37; 6000 kg bieten I 12—13; II 6.50—7.20. 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3