VALPARTIJ vlak voor de finish ontnam re Wim van Est - zekere - etappe-zege dappei DE KRONIEK VAN ZATERDAG Wömae Onze Olympische cracks komen in moderne tuinstad Geredde piloten vertellen hun schietstoel-avontuur LAAGD... dank Bange scholier nam de benen SOVERZICHT wij vernemen HILVERSUM Moedige vlucht liep toch nog op niets uit In de toekomst vijf televisiezenders Dames hebben een streepje voor OLYMPISCH NIEUWS Nelly" vertrok met 1265 emigranten Geen vreemde pers in Indonesië Tomatenuitvoer naar Engeland gestremd CitMi* Geduchte oefening in handgrepen bleek van grote waarde ZATERDAG 12 JULI 1952 KE EN Co. HADDEN EN GOED JAAR en Co's Technisch Bur. Amsterdam meldt een bevredigende gang van 1951. De omzetten ble- en. Het aantal opdrach- jrtefeuille is omvangrijk de directie de toekomst '.rouwen tegemoet zien. iiteit is in 1952 belang- eterd en met de uitbrei de export naar andere len is 'n begin gemaakt, tig saldo der exploitatie- beloopt f 3.706.296. 01.Na diverse voor- resteert een winstsaldo 1.628 (f 627.918), waaruit randerd dividend van rt wordt voorgesteld. SRDAM, 11 Juli. Wat teit betreft bleef de nmiddag beneden de ing, het koersverloop elde niet teleur. Dezer de belangrijkste vraag: iden olies zich" en het is nog steeds bevredi- obligaties trokken ver tot 114 3/8. De aandelen im 1 punt hoger op 317 tockken" golden f 63.25 15. sd prijshoudende stern- ram het duidelijkst tot de industrdemarkt. Van ken Unilever en Philips raagd te zijn, waardoor :e punten avanceerden, rheepvaartmarkt stelde teleur. De verliezen wa- weliswaar niet groot, wel alle waarden lagen ligheid lager. Cultuur- nauwelijks prijshoudend, 1 is hier nog steeds niet te roemen, sbeleggingen toonden idelijk. Vanmiddag staat ij ving open qp de veel- 3 pet. obligatielening millioen der gemeente hage tot de koers van t. Volgens de reeds ont- nschrijfbiljetten zou de lling zeer groot zijn en >ze lening ruim overte- n spreekt reeds over een ranche dezer lening, bekend hebben burge- m wethouders het recht ig in eens of bij gedeel- rhogen tot f 40 millioen. igaties eerder iets luier. loeming te verwachten H. Boon .thans secreta- lal van het ministerie inlandse zaken, tot bui- n gezant en gevolmach- ster bij de Italiaanse re- i 10 Juli een nieuw han- rd tussen Nederland cn >t stand, dat in grote omvang gelijk is aan lopen accoord. Het is al in werking getre- n de week van 3 tot 9 Oen Haag 199 verkeers- n genoteerd, waarbij en te betreuren vielen n personen ernstig wer end. Bij deze ongevallen seventig maal de voor- ïls overtreden jarige houwer J. M. E. ssen Donderdagavond tij- i werk in de staatsmijn onder vallend gesteente en vrijwel onmiddellijk Iet slachtoffer laat vrouw kinderen achter Donderdagavond de arige H. Westra uit Wijk stede bij het baden in dc jongen, die niet zwem- gleed van een auto- nd, waarop hij in de 'eef en verdween in de (Advertentie) ZIJ B»k»nd» schriftelijk» cursus H. B. S. Onderw.akte in jonge vrouw gedoopt Drden en de naam zou van „Het gouden waag- ad een geweldig succes. >og reeds bij de eerste aht van Canterbury naar en verder door naar alles binnen recordtijd gtuig werd door de En- egermg aangekocht en exemplaren van het- pe werden nabesteld. De van Laurence Workman n Europa alom groot op- ïce Workman is nu een Hij en zijn vrouw wer- jraanstaanae figuren in ïaamste kringen van het i de vijanden die hen te ruineren, hebben zij vergeten en vergeven. Ln oude vrienden hebben vergeten. Charity Wraye i het hoofd van het kan- meel van Workman Ltd. Dickie rechterhand ge- is van Laurence. EINDE AGEN DE AANDACHT s nieuw feuilleton, dat g begint. Het is deze eer eens een geillu- filmverhaal, ontleend bekende Warner Bros- oom for one more*"', in nd uitgebracht onder „Er kan nog meer bij", treffende verhaal geven ins nummer van Maan- inleiding nadere bijzon- n. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) TOULOUSE, 12 Juli. Tien kilometer voor het einde van de zestiende etappe ging een Nederlandse overwinning verloren. Het was een grote teleurstelling voor ons, maar nog veel meer van Wim van Est, die kilometer na kilomeier had gejaagd om een tweede triomf voor de nog altijd complete witte armee te behalen. Het is hem niet gelukt. Een tegen de afstand zwoegen de Van Est moest op het laatste moment capituleren voor het geweld van een aanstormend peleton. Toen hij zijn laatste restant energie aansprak in de felle jacht naar de finish om tenminste coute que coute een plaats in de voorste rijen te veroveren, werd de onfortuinlijke Brabander bij de ingang van het Wier-stadion in het gedrang van de demarrerende rijders van zijn fiets geduwd. Met de Belgen aan de kop da verde het peloton over de beton nen baan en in de laatste wilde jacht van bijkans de gehele kara vaan naar de finish stoof met een verbeten gezicht de ruig als een krater gekromd de blonde Ros- seel naar voren en wist juist en kele meters voor Vivier en de Italiaan Biaroni deze massale slot- sprint te winnen. Stil en eenzaam stond Wim van Est te kijken naar de huldigings ceremonie, waarvan Rosseel het middelpunt was. Niemand bekom merde zich om hem. Op zijn ge zicht lag een verdrietige uitdruk king. Met een lusteloos gebaar veegde hij de zweetdruppels van zijn voorhoofd. De Brabantse wie- Ierkoning moest een grote teleur stelling wegwerken. Alle hulde welke de menigte aan de Belg bracht had voor hem bestemd kunnen zijn Als hij die laatste kilometers maar wat meer tempo uit zijn benen had kunnen drukken. Het wilde niet- Met een krampachtig vertrokken mond schreeuwde hij naar ons „Hoe ver is het nogOp dat moment hadden wii de overtuiging, dat de overwinning voor van E®t zou zijn. Dicht achter hem trok een peleton met oen vaart van dicht tegen de 40 km naar voren. Met elke trap werd de afstand tussen de vluchtelingen en de. .lagers kleiner. En toen wii vooruitreden naar het eindpunt was het nog slechts een kwestie van enkele seconden of van Est en de Itali aan Baroni zouden weer in nex peleton zijn opgenomen. Blok aan 't been. Die Italiaan was voor onze landgenoot eigenlijk de grootste strop geweest. Als een blok rood bleef hij aan bet wiel van de Brabander hangen en brak ten slotte ook al de energie van de St. Willibrorder. Zoals Kees fel lenaars ons vanmorgen vlak voor het vertrek vertelde, zou hiij in deze étappe opnieuw een poging wagen om een overwinning te behalen. Het krijgsplan, dat de vorige dag totaal m het water was gevallen, had de maarschalk van het Nederlandse legioen on gewijzigd gelaten. Hetgeen bete kende, dat v. Est dus na de ravi- taillerimgspost moest zien weg te komen. Alles scheen prachtig te lukken, want tot Mirepoix, 115 KM na het vertrek uit Penpignan, gebeurde er letterlijk niets in de karavaan. De hitte drukte lood zwaar op de lange stoet, welke zich moeizaam voortbewoog over de nog altijd stoffige wegen door de Zuid-Franse woestijn. Maar zienderogen veranderde het pano rama. Toen er 76 kilometer achter de rug was kreeg de karavaan een niet bijster moeilijke, berg de Col du Portel te bestijgen. In gesloten fogmatie kroop het pele ton tegen de kronkelende berg weg op. De Fransman Dotto be reikte als eerste de top, maar vlak achter hem rolde ook de gehele karavaan over de berg kam. Deze col, die overigens geen enkele waarde werd toegekend door de Tourorganisatie, sloot de woestijn, waarin men dagen ach tereen had gevochten tegen stof, hitte en een hinderlijke mistral meteen af. Eindelijk koel. Aan de andere zij de keerde men terug naar de bewoonde wereid. Links en rechts lagen uitgestrek te groene vlakten en hoe verder men trok des te vruchtbaarder en weelderiger werd het land schap. Een koele bries verdreef ook een belangrijk percentage van de verschroeiende hitte. En al schreeuwde die karavaan dan al tijd om water en verkoeling, toch viel er ineens meer levendigheid te bespeuren. Aan de kop van 't paleton werden herhaalde malen demarrages op stapel gezet door de Fransen, de Belgen en af en toe ook door de Spanjaarden. Het waren voorlopig slechts spiegel gevechten om eikaars krachten af Op de Europese Radioconferen tie te Stockholm is met betrek king tot de televisie aan Neder land behalve op het kanaal van de zender Lopik, recht toegekend op een kanaal voor de Noorde- 1 ij k e en een voor de Zuidelijke provincies, beide van groot ver mogen, en bovendien op twee hulpzenders van 5-10 kilowatt. Bovendien zijn golven gereser veerd voor 25 merendeels kleinere en enkele grotere frequentie-mo dulatiezenders, teneinde de weg open te laten voor een ontwik keling in de richting van de F.M.- omroep die thans nog niet door Nederland wordt gebruikt. te tasten. Bovendien zorgden de Italianen er wel voor dat het spel noodt verder ging dan zij wilden. En zo arriveerde de karavaan in gesloten rijen bij de ravitaille- ringshadte. Vlak voor de ingang van het nauw gebouwde stadje Mirepoix had v. Est zich reeds naar voren geschoven. Hij stormde als eerste door de bochtige straten, greep snel dé nieuwe voedselvoorraad en ging er meteen vandoor. En men liet hem heel rustig zijn gang gaan. Had Fausto Coppi goedkeurend geknikt toen hij de Nederlander de sprong zag ma ken naar een etappezege? Had hij soms bij zichzelf beslo ten deze rit te schenken aan de Brabantse wielerkoning omdat deze sympathieke concurrent, die toch geen gevaar meer opleverde, ook wel iets toekwam? Het is voor ons een geheim, waar wij ook nooit achter zullen komen. In elk geval deed het peleton de volgende kilometers hoegenaamd niets om de vluchtelingen te achterhalen. Inderdaad. Er waren twee van tussenuit getrokken. Want waar schijnlijk had Coppi besloten om voor alle zekerheid een van zijn slaven met Van Est mee te stu ren. De lange Baroni. Men kon immers nooit weten. En voor de buitenwereld moest het toch op een gevecht blijven lijken. Maar deze waterdrager deed niet wat hem was opgedragen. Van Est zeulde constant aan de kop en Signor Binda moest er in hoogst eigen persoon aan te pas komen om zijn soldaat weer tot de orde te roepen. Ook toen ging het niet van harte en toen de Italiaanse maarschalk weer naar zijn manschappen was terug gekeerd liet Baroni tegen alle goede bedoelingen van Coppi in de Nederlander opnieuw al het zware werk doen. Van Est vocht intussen als een bezetene en toch kon hij er niet genoeg vaart in krijgen. Het tem po kwam kilometers lang amper boven de 30 uit en dat op een volkomen vlakke weg. Toch groeide de voorsprong op het peloton. Van een minuut steeg deze al gauw tot anderhalve mi nuut. Bij het plaatsje Pamiers, 62 kilometer voor de finish stuitte het tweetal op een geslo ten spoorwegoverweg. Met fiets en al klommen zij er overheen en voort joeg Van Est (want de Italiaan bleef weer heel rustig aan het wiel van de Brabander hangen) naar Toulouse. Het tem po werd iets hoger. Van Est druk te nu een vaart van 35 kilometer per uur uit zijn benen. Toch had hij nog steeds niet de oude cadans te pakken. Het peloton bleef ech ter maar in een sukkelgangetje doordraaien en zo werden er steeds meer seconden vergaard. Even waagde de Belg Rosseel er tussenuit te gaan. Maar onmid dellijk zaten Faanhof en Dekkers aan zijn wiel en in de kortst mogelijke tijd werd de Belg naar het peloton teruggesleept. De overwinning van de kleine witte armee scheen op komst te zijn. Vijf en veertig kilometer voor Toulouse lag het peloton, traag rijdend, op 2 min. en 30 sec. en vijftien kilometer verder hadden de vluchtelingen reeds de volle drie minuten overschreden. Veer tig kilometer voor de finish Hoe gemakkelijk lag de zege voor het grijpen. Maar op dat ogenblik kwam het peloton aangevuurd door heet gebakerde Fransen en Belgen op temperatuur. Bovendien begon het tempo van Wim van Est te verzwakken. Het gejaag en het gedemarreer aan de kop van het peloton had 35 kilometer voor de eindhalte nog een valpartij ver oorzaakt, waarbij behalve Bartali ook onze landgenoten Wagtmans en Dekkers betrokken waren. De Bredanaar kwam er met enige schaafwonden aan been en arm van af. Maar de kleine Eindhove- naar moest de rit vervolgen met een gat in zijn hoofd. Het peloton ging steeds sneller. Voorop zaten de Belgen en de Fransen en pal achter hen trok het peloton der Azuri. En zo ge beurde het onvermijdelijke. Tien kilometer voor de stadsmuren van Toulouse kreeg het peloton con.act met de vluchtelingen. Weg was de kans op een Ne derlandse etappezege, weg de il lusie van Wim van Ést. Het was vooral voor de machtige Brabant se wielerkoning een bijzonder triest slot van een zo hoopvolle Tourdag. Voor de goede gang van zaken moeten wij ook nog mede delen, dat de Tourleiding het drastische besluit heeft moeten nemen niet de dagprijzen uit te betalen in deze etappe omdat men ver beneden het vastgestelde gemiddelde is gebleven. Klassement van de 16e etappe PerpignanToulouse (200 km.): 1. Rosseel (B.) 6.52.52 (bonificatie inbegrepen) 2. Vivier (W.Z.W. Fr.) 6.53.22 3. Baroni (It.) 6.53.52 4. Bianchi (It.) z.t. 5. Marinelli (Parijs) z.t. 6. Teisseire (Fr.) z.t. 7. Paret (N. Afrika) z.t. 8. Telotte (Parijs) z.t. 9. Goldschmidt (Lux.) z.t. 10. de Hertog (B.) z.t. 11. van Est (Ned.) z.t. 12. Fernandez (N. Afrika) z.t. 13. Diggelmann (Zw.) 6.54.22 14. Soler (N. Afrika) z.t. 15. Rolland (Fr.) z.t. Van Breenen staat 21e in 6.55.10 Nolten is 24e in dezelfde tijd als v. Breenen. Voorts werden Faanhof en Wagtmans 25/67 ex aequo ge plaatst samen met 'n grote groep renners bij wie o.m. Coppi, F tali, Magni, Robic en Ockers in loppi, Bar- fni, Robic en Ock« toks werd 68e in 6.58.20 Voorting 69e in dezelfde tijd Dekkers 75e in 7.03.28. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Coppi (It.) 105.46.09 2. Ockers (B.) op 33.46 3. Close (B.) op 34.12 4. Bartali (It.) op 34.35 5. Dotto (Fr.) op 35.56 op 36.05 op 36.42 op 36.53 Carrea (It.) op 45.15 10. de Hertog (B.) op 47.36 11. Molineris (Z.O.Fr.) op 48.43 12. Weilenmann (Zw.) op 50.33 13. Gelabert (Sp.) op 54.47 14. Geminiani (Fr.) op 1.00.21 15. van Ende (B.) op 1.17.13 18. van Est (Ned.) op 1.21.33 19. Wagtmans (Ned.) op 1.22.06 20. Nolten (Ned.), op 1.25.59 Voorting (Ned.) op 1.33.16 Roks (Ned.) 23 29 68. van Breenen 70. Dekkers (Ned.) op 3.07.28 76. Faanhof (Ned.) op 3.31.38 op 1.52.34 (Ned.) op 3.02.34 HET PLOEGEN KLASSEMENT 1. Italië 317.23.03 2. Frankrijk 317.30.00 3. België 318.13.01 4. Spanje 319.32.23 5. Nederland 319.38.47 6. Z.O. Frankrijk 320.03.37 7. W.Z.W. Frankrijk 321.25.07 8. N.O.C. Frankrijk 321.44.09 9. Zwitserland 322.02.26 10. Parijs 322.17.52 11. N. Afrika 323.01.26 Z N EIGEN OOM Al gaat de Tour over dui zenden kilometers, de wereld is toch maar klein. De Luxemburger Yeng Gold schmidt ondervond dat toen hij in de rit van Monaco naar Aix en Provence even als tal van andere renners van de fiets stapte. Daar stond een groep toeschou wers, met wie hij een praatje maakte. Een van de lui, al een oude man, bleek niet alleen veel belang in de Ronde te stellen, maar meer nog in Goldschmidt zelf. Het bleek een oom van de renner te zijn, die al tiental len jaren in Zuid-Frankrijk woont. In het Nederlandse flat in het Olympisch dorp te Kabyla is men thans druk bezig met de laatste toebereidselen voor de ontvangst van onze ploegen. Er wordt ge werkt in koortsachtige haast, net als overal elders in het dorp waar enorme bulldozers van de morgen tot de avond in actie zijn en ar beiders met ontblote bovenlicha men zwoegen in de overstelpende hitte. Het dorp is gebouwd in de trant van een moderne tuinstad en de huizen, omringd door tui nen, zien er aantrekkelijk uit met hun grote vensters en kleine, in frisse kleuren geschilderde ve randa's. Na afloop van de Spelen zullen er Finse gezinnen in trek ken, want de woningnood is in Helsinki al even nijpend als over al elders op de wereld. Verschillende diensten function- neren al, en zowel de voedsel voorziening als de keuken zijn voortreffelijk. Drs. W. van Zijll, de directeur van het N.O.C.die als assistent van de chief de mis sion, de heer K. J. J. Lotsy, zal optreden en zich thans beijvert om de talrijke puzzles van de huisvesting der deelnemers en het onderbrengen van het mate riaal tot oplossing te brengen, vertrouwt dat ze oo>k de vuur proef zullen doorstaan, die de volgende week begint. Het Ne derlandse flat komt natuurlijk ook op tijd klaar, als onze athle- ten arriveren zullen ze alles tot in de puntjes verzorgd vinden. In een Zusterhuis. Wat onze dames betreft, voor hen is een Zusterhuis in de buurt van het Olympisch. Stadion be schikbaar gesteld. Het is hoog en 'van de bovenste étages heeft men een prachtig .uitzicht. De inrichting is zodanig, dat men zich geen betere en meer geriefelijke zou kunnen wensen. De heer v. Zijll is er opgetogen over en meent dat het woord perfect hier niet misplaatst zou HET WORDT NU TOCH zo langzamerhand wel een ieder duidelijk, dat het, om tot her stel van de geknakte katholieke eenheid te komen, allereerst nodig is, dat de verschillende standen weer meer tot elkaar komen. En wij ge loven, dat het goed is, dat wij niet overhaast komen tot een brede conferentie op grote schaal, nu het gevaar zou bestaan, dat de verschillende leiders nog te zeer „met verhitte koppen" tegen over elkaar zouden gaan staan. Van twee kanten hebben wij nu pogingen, om in rustige sfeer het probleem onder het oog te zien, pogingen, welke te zien zijn als een eerste verkennen van het ter rein. Op „Drakenburgh" gaan dit week-end jon geren de kwestie van verschillende kanten bespre ken, daarbij door bevoegde inleiders voorgelicht. Dat is heel goed. Vooral, dat ook jongeren er zich voor gaan interesseren, want het vraagstuk van de houding der jongeren speelt dwars door alles heen. De instelling van de jeugd is voor de toekomst, ook van de katholieke eenheid, van groot belang Het tweede geval, waar wij op willen wijzen, 1t is de belangrijke bijeenkomst van de Neder landse Katholieke Middenstandsbond, die zijn driedaagse studiedagen in Apeldoorn gaat wijden aan het standenprobleem. Vooraanstaande leiders zullen ook hier het woord voeren. Na een beschouwing over de in de laatste tijd veel bespro ken kwestie van de eigenlijke taak der standsorga nisaties, komt aan de orde de kwestie van de eigenlijke taak der vakorganisaties, en daarna zal een bevoegd man als dr. Olierook, vroeger geeste lijk raadsman van de Katholieke Middenstand en tegenwoordig directeur van het opleidingsinstituut van de K.A.B., het punt van de samenwerking der standen aansnijden. Tenslotte komt o.a. als een apotheose aan de orde de noodzaak van beroeps- en bedrijfskerstening, die het fundament kan leggen van de samenwerking der standen en dus van de zo nodige eenheid Ook op andere wijze is het probleem aan de orde gesteld op een, naar wij menen te mogen zeggen, hoopvolle wijze. Wij wezen reeds op de uitlatingen van de voorzitter van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, die een punt aanroert, dat wij ook al eerder onder de loupe hebben genomen. Er bestaat sinds enige jaren een Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultu reel Overleg, dat niet aan zijn doel beantwoord heeft. Het stond de laatste tijd wat men noemt, op „sterk water". Dat is zeer te betreuren, het maakt het heimwee naar de vroegere werking van de Katholieke Sociale Actie wakker ennaar de vroegere Algemene Nederlandse Katholieken dagen. De A.K.W.V. wil dit Bureau weer tot een levend, stuwend en tevens bemiddelend orgaan maken en dan moet het mogelijk zijn, het, staande op het bekende katholieke standpunt, waarbij principiële tegenstellingen kunnen uitblijven, eens te worden. Men moet het dan nog eens zien te worden over de practisohe uitvoering en dan kan op de duur ook één politiek maatschappelijk pro gram worden opgesteld Enkele punten verdienen hierbij de aan dacht. Reeds eerder heeft pater dr. Beaufort O.F.M., wij menen in de „Volkskrant", de wenselijkheid betoogd, dat bij het te voeren over leg ook nieuwe mensen worden betrokken, ook bijv. degenen, die thans zo critisch tegenover het vraagstuk van de eenheid staan. De „Maasbode", betoogt nu, dat bij het herstel en de uitbouw van de werking van het genoemd Bureau „ruim gebruik gemaakt zal moeten worden van objectieve des kundige krachten van buiten de eigen kring", een gedachte, die stellig overweging verdient. Men zal toch, na de bovenaangehaalde rustige voorbereiding in eigen kring, zoals van jongeren en van mid denstand, zo snel mógelijk, zij het dan niet overhaast, tot de daad van het concrete overleg moeten overgaan, omdat het wenselijk is, met de pogingen tot herstel en versterking van de eenheid niet te veel tijd verloren te laten gaan In verschillende bladen is ook een begin gemaakt met beschouwingen over het vraag stuk van de bezitsvorming in bredere lagen van de bevolking. Men weet, dat de K.A.B. dit heeft gedaan en dat de werkgevers het vraagstuk hebben aangesneden. Behalve prof. Romme in de „Volkskrant" wijdt nu ook de „Maasbode" er een beschouwing aan en eveneens prof. dr. Veraart in „de Tijd". Hij vindt het terecht hoogst merk waardig, dat blijkt, dat na de voor ons „catastro fale stembusuitslag" van dit jaar, de sociaal-econo mische verhoudingen tussen werkgevers en werk nemers op het katholieke erf „nooit beter zijn ge weest dan thans". Sommigen zullen dat misschien te optimistisch vinden. „De Maasbode" bijv. ziet nog een fundamentele tegenstelling tussen de standpunten, inzake het vraagstuk van de bezits- spreiding pas gepubliceerd van de zijde der A.K.W.V. en de K.A.B., Prof Veraart meent, dat er weliswaar tegenstelling is tussen individualisme en collectivisme, maar dat „wij katholieken, moeten pogen daartussendoor de vrijheid-in-gebondenheid, en de gebondenheid-in-vrijheid, te redden De professor in „de Tijd" is intussen van mening, dat het hier gaat om voorstellen van ingrijpende betekenis, die partijen zullen nopen tot een zich dichter scharen om de groene tafel van gedaohtenwisseling, die sedert de Stich ting van de Arbeid en de Sociaal-Economische Raad, „bij voortduring getuige is geweest van het meest-kameraadschappelijk en vruchtdragend overleg". „De Maasbode" pleit nu voor de mening, dat men over onderwerpen als de bezitsspreiding, niet te veel in het openbaar moet discussiëren. Het is een delicate zaak, maar de standpunten zijn nu een keer openbaar gemaakt en men kan openlijke discussie' niet meer geheel vermijden. De mening van dit blad, dat niet alleen werkgevers en arbei ders, maar ook de andere groeperingen, zo spoedig mogelijk het overleg op effectieve wijze ter hand moeten nemen, wordt gedeeld door prof. Romme in zijn blad,'Of we, zoals de „Msbde" meent, erin zullen slagen, „niet anders meer in de openbaar heid te komen dan met een eensgezind katholiek standpunt", is weer een andere vraag. De eens gezindheid van het katholieke standpunt behoeft niet per s te lijden te hebben, laat staan, onmo gelijk te worden, indien openbaar van gedachten wordt gewisseld. Ook al, omdat de mening van anderen, buiten de katholieke kring, niet van te voren behoeft te worden genegeerd! zijn. Slaapkamers, eetzaal, zitka mers, badgelegenheden, keuken het is alles even modern en comfortabel. Voorts bestaat het vrouwelijke Finse personeel uit vakmensen, die de kunst van het voeren van de huishouding, van de verpleging en van het koken tot in de puntjes verstaan. En wat dit betreft zullen onze dames een streepje voor hebben op de mannen, want in het Olympische dorp werkt men amateurs, die ongetwijfeld hun uiterste best zullen doen, maar het in huis houdelijke aangelegenheden toch niet zullen opnemen tegen gerou tineerde professionals. Mockridge, vorige week ver rassend overwinnaar van de profs Harris, van Vliet, Patterson en Derksen, gaat toch voor Austra lië naar de Olympische Spelen. Eerst had het_ Australische Olym pisch Comité geweigerd Mock- ridge in te schrijven. Louter en alleen omdat deze uitstekende sprinter had geweigerd een ver klaring te tekenen om twee jaar na de Spelen amateur te blijven. Wapenstilstand Ekekheiria, zoals de Olympische wapenstilstand in de oudheid ge noemd weird, is negen dagen voor de opening van de 15e Olympiade door Finland geproclameerd. De president van het Finse Comité, baron von Frenckell, las in het zonovergoten Olympische stadion een desbetreffende proclamatie voor, waarin o.m. verklaard wordt „Het grootste festival van de mo derne tijd, de Olympische spelen, moet gehouden worden in een atmosfeér van internationaal be grip". Emil Zatopeck In Otaniemi, het kamp van de Oost-Europese deelnemers heerst ongerustheid en opschudding. Emil Zatopeck, de wonder-ath- leet, die behalve op de 5000 en 10.000 ook in de marathon zou uitkomen, schijnt ziek te zijn. Hij heeft ®en arnandelontstekinig en is in vorm teruggegaan. Het is nog warm. De temperatuur is nog steeds „moordend" in Helsinki. Zelfs de arbeiders, die met bekwame spoed bezig zijn aan de laatste loodjes, krijgen het af en toe te kiwaad. Maar ze weten hoe zich af te koelende brandslang is aan gesloten en om beurten krijgt iedereen een fikse douche. En dan maar weer verder. Vrijdagmiddag om 5 uur heeft het door de Nederlandse regering gecharterde Panamese m.s. „Nel ly", dat al eerder voor troepen transport van en naar Indonesië heeft gediend en sindsdien enige verbeteringen heeft ondergaan, van de Lloydkade te Rotterdam zijn reis naar Australië aangevan gen met 1265 Nederlandse emi granten aan boord. Onder hen bevinden zich 406 kinderen tot en met 12 jaar. Het grootste ge zin, dat van J. A. A. Vermeeren, telt elf kinderen. Een moeder met haar drie kinderen zal, in Austra lië aangekomen, nog een vlieg tocht naar Nieuw-Zeeland moeten ondernemen, omdat haar man zich daar bevindt. Voor de geestelijke verzorging zijn aan boord ds. S. Julius uit Streefkerk en pater M. F. Hen- ckens uit Merkelbeek. Het schip wordt 14 Aug. in Melbourne verwacht en 16 Aug. te Sydney. De reisroute voert langs Teneriffe, Santa Cruz en Kaapstad. DUITSLAND EN ISRAEL WORDEN HET EENS BONN. Naar D.P.A. ver neemt hebben de besprekingen in Den Haag tussen Duitsland en Israël over de door Duitsland te betalen schadevergoeding een gunstig verloop, zodat reeds spoe dig op een gunstige afloop der conferentie kan worden gerekend. Naar Vrijdag van betrouwbare zijde te Bonn wordt vernomen, zijn de onderhandelaars het in beginsel er over eens geworden, het Duitse aanbod voor een scha devergoedingsbedrag van 3 mil liard D.M. te aanvaarden. HIJ HAD ZO'N SLECHT RAPPORT ROTTERDAM, 11 Juli Van nacht trof een agent van politie te Rotterdam een vijftienjarige knaap aan uit Amsterdam, die er doelloos rondliep. De agent informeerde eens en kreeg zo'n nerveus en van angst getuigend onsamenhangend ver haal te horen, dat hij de jongeman maar meenam naar het bureau. Daar werd hij opnieuw aan de tand gevoeld. Toen kwam er uit, dat de jongen met een zodanig slecht rapport van de Mulo ia de zak liep, dat hjj niet naar huis was durven gaan en over 's He ren wegen aan het dwalen was geslagen. Hij is inmiddels naar de hoofd stad teruggezonden en hoopt nu maar, dat de vreugde van zijn ouders over de behouden terug keer groter zal zijn dan de boos heid over het slechte rapport. VOORZITTER PERSCOMMISSIE DJAKARTA De voorzitter van de Indonesische Perscommis sie, tevens voorzitter van de commissie voor het ontwerpen van een perswet Sjamsuddin Sutan Makmur, heeft in een on derhoud met de „Keng Po" (een Chinese krant) gezegd, zich te kunnen verenigen met het stand punt, dat aan de „vreemde" pers in Indonesië een verschijnings verbod dient te worden opgelegd. „Zoals zulks geschiedt in an dere landen, en wel, omdat de vreemde pers zich bemoeit met onze binnenlandse aangelegen heden. Bovendien betekent een dergelijk verbod tevens bescher ming van de nationale pers, in het bijzonder voor wat betreft de kapitaals-concurrentie." De uitvoer van tomaten is, voorshands voor de komende 14 dagen, gestremd. Gisternacht heeft de Britse regering de ha vens voor dit product gesloten, omdat de aanvoer van Engelse natuurtomaten op de Britse markt op het ogenblik zo overstelpend is, dat aanvoer van buiten af de reeds slechte markt nog ern stiger zou verstoren. De gestremde uitvoer naar Engeland zal, naar verwacht wordt, geen ernstige terugslag op de Nederlandse markt behoe ven te hebben, omdat de uitvoer naar andere landen, speciaal naar Duitsland, bevredigend is. (Advertentie) De twee piloten van dé verongelukte straaljagers, de sergeant- vliegers C. Groenendijk uit Den Haag (23 Jaar) en J. de Nijs uit Vlissingen (22 jaar), die rich, toen hun toestellen met elkaar in botsing waren gekomen, door middel van hun parachute hebben gered nadat zij zich met stuurstoel en al uit hun toestellen hadden geschoten, hebben gisteren verteld wat er nu eigenlijk boven Baarn is gebeurd. Men was met negen toestellen uit Leeuwarden vertrokken voor een oefenvlucht en het was de bedoeling in Soesterberg te lan den. Toen een formatie van drie, waartoe de toestellen der beide piloten behoorden achter elkaar moest gaan vliegen, is de staart van Groenendijk's toestel tegen de vleugel van het vliegtuig van de Nijs getipt. De staart van het eerste toestel brak toen af. Staartloos schoot de straaljager naar boven; daarna daalde het warrelend. Piloot Groenendijk raakte even buiten bewustzijn. Toen hij bijkwam heeft hij, zo als hij zelf zei, „automatisch" de handgreep verricht om de stoel los te maken. Dat was juist genoeg om zijn leven te redden. Hij wierp zijn vliegkap af, trok aan een gordijn waardoor het mechanisme van de schietstoel in werking trad. Het onder de stoel zittende projectiel ontplofte en de stoel vloog naar buiten. Toen het zover was ontdeed Groenen dijk zich van zijn stoel en redde zich met zijn eigen parachute. De Nijs, die nog enkele secon den na de botsing normaal verder vloog en toen een siddering be merkte en steeds meer roer moest geven, verrichtte eveneens vrijwel „automatisch" de manipulaties die nodig waren om de schiet stoel de lucht in te sturen. Na 5 seconden verliet hij de stoel en daalde met zijn parachute op een kilometer afstand van het geval len toestel. Hij bleek door het voorval geenszins geschokt. Gistermorgen zijn de beide sergeants alweer de lncht In gegaan, om psychisch de gevol gen van het avontuur te boven te komen. Jasje verloren Een van de beide sergeant vliegers, die bij de botsing tussen twee straaljagers waren betrok ken, C. Groenendijk, is daarbij zijn uniformjasje met geld en pa pieren kwijtgeraakt. Het jasje is uit het toestel geslingerd en is dus wellicht ver van de wrak stukken terechtgekomen. Sergeant Groenendijk hoopt nu dat een eventuele eerlijke vinder hem tegen beloning het jasje zal te rugbezorgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5