Caéau I Welke eisen mag men stellen aan een doktersassistente? Glas van vroeger en nu De opleiding is uitgebreider dan menigeen denken zou VIJFTIG JA AR GELEDEN *11 dames-' zakdoek 1.2.3. oman ■NSION CEVR. kend was- in schonere re kleuren! Juli Heerhugowaard VU HALEN!! en ZOON KOELKAST GEER. KAAL belastingzaken Een jaar lang serieus studeren Oude Egyptische amphoor naast nieuwe telescoopïens I Deze week in de tuin was de tomaat een zeldzaamheid Thans zijn honderden recepten aan deze vrucht gewijd door Wwi Kni'p/cheer "én Roos T^assel Twee zomercombinaties -i- kt goed,, gemeubileerde ede stand in Alkmaar, laapkamer met gebruik Br. onder no. 19870 A V zult Uw ogen wordt alle goed in kleuren. 1A3. Belf ast aan de hoogste vrouw stellen kan. ke 2 pakken 1.2.3. itis een prachtige iszakdoek. V kunt iken uit tal van dessins. ndaag 1.2.3. zei£- nd wasmiddel. i Café „DE FAVORIETEN" ieuwste Hammond-orgel iEUNTJE, aanv. 10 uur ïbevelend, JAC. BAARS 25 ct. per kg 150 ct. per kg N 5 ct. per kg i 15-30 ct. per kg in 5-8 ct. per kg WETALEN tegen AGPRIJZEN 4665, b.g.geh. 5917 aar in elke keuken NEEM NU EEN makkelijke bet.wijze. IN VOORRAAD draagt vrij blijvend arijs- :ourapten. 4374 ALKMAAR staalt U dan toch ook iet verzorgen van uw en billijk adre:s? ander no. 19856, bur. hoort nader. Een vrouwenberoep, dat er steeds meer „in" komt en menig meisje lokt, is dat van doktersassistente. Het trekt zeer velen aan om in de witte jas paraat te staan als de patiënten binnen kunnen komen en dan mee te helpen waar er maar te helpen valt. Ener is vaak heel wat te helpen. Daarom is de opleU ding veelzijdiger en misschien ook wel zwaarder, dan men het eerste ogenblik denken zou. Het werk van de dokter, of die nu huisarts is of specialist, bestrijkt een uitgebreid terrein. Er moeten patiënten ontvangen en behandeld won den, maar daarnaast zijn er vele andere plichten als het voeren van correspondentie en administratie. De assistente moet hierbij steeds te hulp kunnen komen, ja het kan zelfs gebeuren, dat zij de correspondentie en administratie geheel zelfstandig moet verzorgen. Daartoe behoort bij voorbeeld het schrijven van zakenbrieven om instrumenten te bestellen, het controleren va*, rekeningen, het bijhouden van het kaart systeem en het behandelen van de boekhouding van de arts. Dat er voor dit verantwoordelijke en belangrijke werk een goede scholing nodig is, valt wel te begrijpen. Nóg voornamer is echter de hulp, die de assistente in het be lang van de patiënten verleent. Zij is vaak de eerste, die met hen in aanraking komt en dan een be zorgde moeder of een huilend ventje moet troosten. Daarna zal het ook dikwijls voorkomen, dat de arts haar medewerking inroept, als hij met een patiënt bezig is. Met het öog daarop moet een as sistente de namen van de instru menten en apparaten kennen en er mee weten om te gaan. Zij zal ook zelf wel eens handelend moe ten optreden, bij voorbeeld om bloed te prikken, een vena-punctie te doen, dat is bloed aftappen bij de ader, en injecties te geven. Vooral wanneer een assistente in dienst treedt van een specialist ko men dergelijke en andere werk zaamheden veel voor. De assisten te van de huisarts moet er zeker op berekend zijn, dat zij verban den krijgt te leggen en eventueel krammetjes aan moet brengen. In het „lab" Behalve deze kleinere of grotere ingrepen heeft de doktersassisten te nog een andere taak, namelijk faat uit van de Academie voor ara-medische beroepen te Am sterdam. Deze cursus, die wettig gedeponeerd is onder de naam A.C.A.P., duurt één jaar. Men kan kiezen tussen een geheel monde linge cursus, die zowel te 's-Gra- venhage als te Amsterdam te vol gen is, of een schriftelijke cursus voor het gehele land, waaronder één dag per maand om practijk op te doen is inbegrepen. Als voor opleiding voor deze studies moeten de gegadigden minstens U.L.O. of daarmee gelijkstaand onderwijs genoten hebben. Examen doen Het examen, dat na een jaar voor de deur staat, wordt afgeno men door de drie doktoren van de cursus en enige anderen, voorts door de leraren in de gedoceerde vakken Nederlands en boekhou den. Na afloop worden er een di ploma en insigne „doktersassisten te" uitgereikt, alshet examen ten minste met succes is afgelegd. „Er zakt elke keer nog vijf en twintig procent," deelde een der leden van de directie ons mede, „maar dat is dan ook het percen tage, dat niet genoeg gewerkt heeft." De eisen moeten uiteraard streng blijven, daarvoor is het be roep vaak te verantwoordelijk. Salaris Wat de salariskwestie aangaat, daarvoor zijn geen voorschriften, omdat de gehele opleiding nog niet wettelijk geregeld is. Er zijn ech ter wel gangbare normen, waar aan de meeste artsen zich houden. Over het algemeen kan een assis tente op 125 tot 160, soms 200 per maand rekenen, als zij extern werkt. Geniet zij kost en inwo ning, dan kan het salaris geschat worden op 60 tot 100 per maand. Ziehier dan enkele gegevens over het beroep van doktersassis tente, dat zoals reeds gezegd me nig meisje aantrekt. Wij hebben geenszins de pretentie alle inlich tingen verstrekt te hebben, maar hopelijk waren het er juist genoeg om een meisje te doen besluiten de witte practijkjas aan te trekken of niet de doktersassistente de arts niet enkel uitsluitsel geeft over het on derzoek, maar dat zij ook begrip heeft van wat er gaande is. Van daar dat zij ke'nnis moet hebben van anatomie, weefselleer, alge mene physiologie, waaronder adem haling, bloedsomloop en zenuw stelsel, hygiëne of gezondheids leer. Zij dient ook de diverse be namingen in het Latijn te kunnen „dromen", om de arts goed te kunnen verstaan. En wat te zeggen van het jar gon van afkortingen, dat in de receptuur geldt? Ook dat moet zij machtig zijn. Het kan toch im mers best gebeuren, dat de huis- arts-in-haast tegen het einde van het spreekuur zegt: „Schrijf vast even gauw een briefje voor twin tig hoestpoeders." Niemand zal betwisten, dat de doktersassistente bij haar werk het stilzwijgen moet kunnen bewaren. Daarom is het bij een van de bestaande opleidingen dan ook de gewo ne gang van zaken, dat de as sistente na haar examen de belofte aflegt, om geen enkele mededeling van de dokter over patiënten aan derden over te brengen. De zo juist vermelde opleiding De geschiedenis van het glas en de wijze, waarop de mens van dit materiaal gebruik heeft gemaakt, wordt op doeltreffende wijze in beeld gebracht in het nieuwste Amerikaanse studiecentrum voor glas, dat onlangs te Corning in de Staat New York werd ge opend. Hier vindt men een volledige bibliotheek met een uitge breide verzameling werken, die alle betrekking hebben op glas, voorts een museum waarin elke periode van de glasindustrie door de eeuwen heen in beeld wordt gebracht, en een glasfabriek in vol ledig bedrijf. Dit centrum is voor een ieder gratis toegankelijk en geniet spe ciale belangstelling van mensen van de wetenschap, studenten, his torici, onderzoekers, artisten en leidende figuren op het gebied van de productie. Van de zeldzame boeken, welke zich in 't museum bevinden, moe ten worden genoemd „L'Arte Ve- traria" het eerste volledige boek dat over glas geschreven werd en dat in 1612 te Florence in druk verscheen; „Del Re Metallica" van Agricola, uitgegeven in het jaar 1556, waarvan het hoofdstuk met illustraties over de fabricage van glas een wereldvermaardheid ge niet; „Natuurlijke Historie" van Plinius, waarin deze schrijver uit de eerste eeuw na Christus de ont dekking van glas beschrijft en een deel van Diderot's Encyclopedie uit de 18e eeuw, waarin de di verse procedé's welke in de Euro pese glasindustrie werden toege past, uitvoerig beschreven wor den. In het glasmuseum wordt de glasblazerskunst in beeld gebracht, vanaf de oudste tijden tot aan de huidige tijd. Men vindt hier o.m. voorbeelden van de twee uiter sten in de geschiedenis op het ge bied van glas, te weten het zeer antieke en het hoogmoderne pro duct: een kleine Egyptische am phoor uit de 18e eeuw v. Chr. en een telescooplens met een diame ter van ruim 5 meter en een ge wicht van ruim 20.000 kilo. Tus sen deze twee producten van de glasindustrie bestaat een tijdsver schil van 3.500 jaar. Het tere Egyptische vaasje is een voorbeeld van de oudste vorm van de glaskunst, toen het glas nog op een uierst primitieve wijze vervaardigd werd. Gave exempla ren van dit soort glas zijn hoogst zeldzaam. De enorme telescoop- lens, waarvan indertijd een twee de exemplaar werd gemaakt, is het grootste voorwerp', dat ooit van glas gemaakt is. Deze lens moest men twee keer gieten om een perfect exemplaar te krijgen. Het exemplaar, dat thans in het museum is ondergebracht, is het eerste gietsel. n het museum staat ook een grote verscheidenheid van zeld zame exemplaren uit de glasfabri- cage tentoongesteld, welke een Zj\J J Ulol VC11UC1UÜ UU1C4U1I1K ailUCAC Cll UCl liuuguiuucuxc tagc bClIbUUXlKCÖbCXU, WCIAC ccu Ivolledig beeld geeft van alle voor werk. Natuurlijk omvat dit alle onderzoekingen, maar toch minstens bloed- en urine-onder- zoek. Om maar iets te noemen: elke assistente moet „een uitstrijkje" kunnen maken. Wij zagen laatst een aantal meisjes, die te Amster dam in de opleiding waren hier mee bezig. Zij streken de bloed druppel op het „glaasje" voor zichtig met een ander glaasje uit, kleurden haar en legden haar gêruimte tijd later onder de mi croscoop. De kernen van de witte bloedlichaampjes, die de kleur stof hadden opgenomen, waren nu duidelijk te zien en gaven door hun vorm nadere gegevens over de toestand van de patiënt. Begrip Uiteraard is het wenselijk, dat Heeft u het ook ondervonden, dat de slagregen so'n geweldige ruïne van uw tuin kan maken? Toch had dat niet helemaal nodig geweest, wanneer u tijdig maatre gelen had genomen om de planten een beetje steun te geven. Het ziet er in het begin allemaal zo fleurig en vriendelijk uit, wanneer de ver se bladeren zich hebben ontplooid. Maar wanneer de planten uitschie ters maken, gaat dat nette karak ter verloren, zodat het dan hoog tijd wordt om de lange stengels een beetje steun te geven. Nu moet u niet, zoals zoveel mensen, ruwweg een stuk touw om de bos sen draaien, maar eerst enkele stokjes in de plant steken, zodat deze een beetje gecamoufleerd zijn. Aan deze stokjes wordt dan het touwdat vooral niet te dik moet zijn, of de raffia vastgebonden en losjes om de plant geslagen. Heel vaak zien Wij, dat de stengels wreed bijeen zijn gesnoerd, waar door de plant een afzichtelijke vorm krijgt, en, wat veel erger is, in de verdere groei belemmerd wordt, omdat het binnenste ge deelte dreigt te verstikken. Voor alles dient er op te worden gewezen, dat het beste resultaat wordt verkregen, wanneer wij er tijdig bij zijn. Dus niet wachten, totdat de plant al half uit elkaar is geslagen. Het is dan practiscli on mogelijk om er nog wat fatsoen in te brengen. Ook klimplanten moeten van tijd, tot tijd worden bijgehouden en aan een steuntje worden geholpen. Ro ten bijvoorbeeld kunnen na een re genbui of na een forse storm be hoorlijk uit elkaar worden gesla gen en als wij dan niet onmiddel lijk ingrijpen, is het niet uitgeslo ten, dat de jonge stengels, welke het komende jaar een grote rol zullen spelen, verloren gaan. Htn. De glorietijd van de tomaat, die glimmende oranjerode vrucht breekt weer aan. Kunt u zich voorstellen, dat deze „bron van gezondheid" nog geen halve eeuw geleden bijna onbekend was in ons land en op groenten- en fruit- tentoonstellingen als heel bijzon dere vrucht te pronk werd ge legd? Dat de tomaat, die helemaal uit Peru stamt, hier zo is ingebur gerd, bewijst wel, hoe zij bij vrij wel iedereen in de smaak valt. En dat is verheugend, want zo als gezegd: de tomaat is een bron van gezondheid. Zij is belangrijk voor jong en oud door haar grote rijkdom aan vitaminen, vooral vi tamine C en voedingszouten. Een goede eigenschap van de tomaat is bovendien, dat zij op zoveel verschillende manieren genuttigd kan worden. Wij geven hier en kele minder bekende manieren om tomaten te verwerken, o.m. met sneetjes oud brood en koude aardappelen. Zij gaan vergezeld van een receptje voor tomatensaus, die zo pittig smaakt bij vlees, vis, peulvruchten of macaroni. Alle recepten zijn bestemd voor vier personen. Broodschotel met tomaten 8 sneden oud brood, 8 tomaten, aroma, 1 ui, wat boter, margarine of vet. De ul fijnsnipperen en fruiten in wat boter, margarine of vet. De tomaten in plakken snijden en aan de gefruite ui toevoegen. Het oude brood in een vuurvaste schotel leggen en vochtig maken met de gebakken tomaat en ui-massa, waaraan aroma is toegevoegd. Het gerecht bedekken met paneermeel. Hier en daar een klontje boter of margarine er op leggen ên er in de oven een bruin korstje op laten komen. Een stevige tomatensla met aardappelen V» kg koude gekookte aardappelen, Vt kg tomaten, slasaus of peper, zout, azijn en olie of gesmolten boter (margarine) of slasaus, ge snipperde ui, fijngehakte peter selie. De aardappelen en tomaten in plakken snijden en met de ge snipperde ui dooreenmengen. De sla op smaak afmaken met slasaus of azijn en olie of gesmolten bo ter (margarine), peper en zout. De sla in een schaal overdoen en er wat fijngehakte peterselie over strooien. Tomaten met macaroni, spa ghetti, vermicelli of gort 150 g macaroni, spaghetti, vermi celli of gort, SA kg tomaten, (pe per,) zout, wat boter, margarine of vet, paneermeel. Indien macaroni wordt gebruikt, deze breken. De macaroni, spa ghetti of vermicelli gaar koken in ruim water met zout (pl.m. uur) of de gort met 3 dl water tenmin ste een uur weken en gaarkoken, (kooktijd pl.m. 60 min.). De toma ten in heet water dompelen, schil len, doorsnijden, bestrooien met peper en zout, in een weinig boter, margarine of vet gaar smoren en vermengen met de afgegoten ma caroni, spaghetti, vermicelli of gort. Het gerecht naar vei kiezing in een vuurvaste schotel overdoen, afmaken met paneermeel en wat boter of margarine en er in de oven een bruin korstje op laten komen. Indien geen boter, marga rine of vet gebruikt wordt, de to maten met peper en zout de laat ste 10 minuten met de macaroni, spaghetti en vermicelli meekoken en het vocht binden. Tomatensaus bij vlees, vis, peulvruchten of macaroni 4 dl water, li kg soeptomaten, 35 g (4 lepels) bloem, 1 kleine ui, laurierblad, wortel, peterselie, zout, (citroensap, peper). De tomaten wassen, in stukken snijden en met het kokende water, het zout en de kruiden in pl.m. 15 minuten gaar koken. De massa ze ven en het vocht binden met de aangemengde bloem. De saus zo nodig afmaken met peper en ci troensap en er naar verkiezing een klontje boter of margarine aan toevoegen. Stamppot met rauwe tomaten 2 kg aardappelen, 1 kg tomaten, 1 ui, boter, margarine of vet, ge kookte melk. Dé aardappelen dun schillén, wassen en gaar koken. De aardap pelen fijn stampen, met dé mêlk vermengen en met de boter, de margarine of het vet tot een smeu ïge purée roeren. De tomaten in plakken snijden en met de ge snipperde ui door de purée roeren. De stamppot door en door verwar men, echter niet te lang, daar dé tomaten niet gaar mogen worden. werpen, die de mens in de loop der tijden van glas gemaakt heeft alsmede van de sterk uiteenlopen de werkmethodes, kleuren en de gebruikte versieringen. Men vindt er elk land vertegen woordigd dat een belangrijke rol heeft gespeeld in de geschiedenis van het glas. Zo zijn er exem plaren van Egyptisch maaksel, glazen voorwerpen uit het Nabije Oosten, Phoenicie, Syrië, Perzië en Sidon, vroege Israëlitische en Christelijke kunst, glaswaren uit Griekenland en uit de gouden eeuw van de Romeinse glasin dustrie, met inbegrip van exem plaren van het beroemde millé- fiore glaswerk en mosaic glas. De Europese collecties geven een idee van de fabricage van glas vanaf de middeleeuwen tot de tijd, waarin Venetiaanse handwerkers grote successen op het gebied van de glasfabricage boekten, en de Nederlanders en Duitsers aan bod kwamen. Vele van de stukken welke zich in de Corning collectie bevinden, zijn de enige exemplaren welke nog beschikbaar zijn of de fijnste exemplaren in het betreffende Zes honderd duizend kleuters Dat is een hele familie, waar of niet? En die zes honderd duizend kleuters blij maken, dat zal toch wel niet zo eenvoudig zijn. Toch is het mogelijk. Ik las het toevallig, toen ik voor jullie „De Wekelijkse Beurt" moest klaar maken. Ik. dacht, dat moet ik mijn lezertjes eens gauw vertellen. Want elk jaar worden er in de Missie meer dan zes honderd dui zend kindertjes gedoopt. En wel door het gebed van zoveel brave mensen, waar jullie natuurlijk onder gerekend worden. En als je dan zilverpapier, post zegels en capsules opspaart en bij het geld optelt, wat je er nog uit je spaarpot bij doet dan wrijven de missionarissen in hun handen, want ze kunnen dan meer dan een millioen heiden kinderen op scholen les geven, arme weesjes een goede verzor ging geven en zo door jullie hulp anderen blij ma ken. Misschien denk je daar zo niet aan, omdat je er niets van ziet. Als ons motto van de maand Juli telkens de vraag stelt: HEB IK VANDAAG IEMAND BLIJ GEMAAKT? denk er dan eens aan, of je iets voor je kameraadjes in de verre missie landen hebt gedaan. In België rijden 'n boel ménsen in 'n auto zonder rijbewijs. Dat mag niet! En de opruiming is ook aan de gang, kleine vrien den! In Nijmegen zijn de tramkaartjes duurder ge worden! Daarin is nooit opruiming! Artis in Amsterdam wordt ook opgeknapt. En hebben jullie al iemand iblij gemaakt van daag? Denk er aan! Tot de volgende week! Het gezioht uit de plooi 1. „Heb je veel moeite gehad met je Frans, toen je in Parijs was?" „Nee, ik niet, maar de Fransen wel." 2. „Waarom loopt Kees zo met z'n vingers in het verband?" „Hij stak z'n hand in 'n paard z'n bek om te zien, hoeveel tanden het had." „En toen?" „Toen deed het paard z'n bek dicht om te zien, hoeveel vingers Kees had." 3. Conducteur: „Kaart jes, als 't u blieft." Een heër: „Kaartjes? Ik heb er geen een. Conducteur: „Maar je hebt toch een kaartje no dig Om in de trein te rij den?" Heer: „Een trein? Ik dacht, dat dit een restau ratiewagen was ên stapte juist binnen voor een broodje met ham." 4. Bediende: „Dit is een prachtige beverbont, me vrouw. Daar zult u ple zier van hebben." Mevrouw: „Ja, maar als het regent, zal ik er met die bont toch verschrikke lijk uit komen te zien." Bediende: „Maar, me vrouw, hebt u ooit ge hoord, dat een bever een paraplu op heeft, als het regent?" De 'burgemeester van Amsterdam is 50 jaar ge worden. In Dedemsvaart is var kenspest geweest. Weten jullie nog van die voetbalwedstrijd in Bra bant in Juni? Eén van de keepers was 66 jaar. Hij heet Piét van de Steen. De wedstrijd eindigde met 8—5. In Breda is laatst 'n openbare processie gehou den. Flink zo! Pas is 'n Amsterdams jongetje uit de trein ge vallen, dicht bij Utrecht. In de Peel. (Brabant) is 'n Duits oorlogskerkhof gekomen. In 14 uur kun je van Nederland naar Amerika vliegen. Over 'n poosje! En de Noordoostpoldèr bestaat nu al 10 jaar. In het woonwagenkamp van Maastricht is 'n hou ten kerkje afgebrand. Dat is zeer jammer. In Japan heeft het ont zettend geregend. Onge veer 65 mensen zijn er door om het leven geko men. En 4000 huizen zijn er door overstroomd. Laatst ging 'n vrouw in Zevenaar stemmen, en toen zij in het stemhokje kwam, ging zij dood. Ze had net niet kunnen stem men. Snijd de kop er af 1. Een lichaamsdeel van een paard wordt dan iets lekkers. 2. Een vogelnaam wordt iets verfrissends. 3. Een jongensnaam wordt een soort groente. 4. Een insect wordt de naam van een Europeaan. 5. Een gat in de grond wordt een vogel. 6. Een deel van een machine wordt een water plas. 7. Een deel van een lad der wordt een wijnsoort. 8. Een voertuig wordt een kleinigheid. 9. Een muziekinstru ment wordt iets slordigs. 10. Een familielid wordt een bloedvat. Laat suiker drijven Hoe is dat mogelijk, zul je vragen, dat suiker in koffie blijft drijven. Luis ter maar even, dan ver tel ik het je. Je neemt een kop koffie en twee suikerklontjes. Het ene suikerklontje zet je rechtop in de koffie en het andere leg je er op de top van het eerste dwars overheen, zodat het eerste rechtop blijft staan. Goed mikken en toon je balanceerkunst. Wedden, dat het lukt? Nog eens zoeken Er was eens een direc teur van een vlooienthea ter die aan het hof was ■uitgenodigd om z'n ge dresseerde springers te laten zien. Toen de ko ninklijke familie bijeen was, toonde hij z'n leer lingen. Plotseling was de grootste vlo verdwenen, maar z'n baas had hem in de gaten gehouden. Na ee<n ogenblik zei hij 'n beetje verlegen tegen één van de dames. „Ik vraag u wel excuus, maar mijn leer ling heeft z'n toevlucht gezocht bij Uw Konink lijke Hoogheid. Als u zo goed zoudt willen zijn hem op te sporen, zou u 'dat maar een ogenblikje kos ten." Het dametje zei lachend, dat ze graag aan z'n wens wilde voldoen en ging 'n kamer in. Na enkele ogenblikken kwam ze te rug en hield het gevraag de springertje stevig tus sen duim en wijsvinger. Maar nauwelijks had de directeur het beestje ge zien, of hij schudde z'n hoofd en met z'n beval- Ugste stem zei hij: „Wilt u zo goed zijn nog eens te zoeken. Uw Hoogheid' heeft zich vergistde vlo, die u mij terugbrengt is mijn gedresseerde leer ling niet, het is een „wil de vlo". Toen had je 'het gezicht van Haar Konink lijke Hoogheid eens moe ten zien. Wie heet er Bonaventura Veel mensen denken bij die naam, dat het een heilige vrouw is. Dat heb ben ze mis. Sint Bona ventura is een van de grootste heiligen van de Orde van de H. Francis- cus van Assisië. Men ver telt, dat z'n moeder, toen hij als kleine jongen dood ziek was, hem naar St. Franciscus bracht, die hem genas. Toen moet deze uitgeroepen hebben: O buona ventura! En dat betekent: O gelukkige ge beurtenis! Later trad hij werkelijk in de Orde en was er na St. Franciscus de leider van. Al jong was 'hij heel geleerd en kon prachtig preken en schrijven. Later werd hij bisschop en kardinaal en deed veel om de mensen in het Oosten, die van de Kérk waren afgeschei den, weer terug te bren gen. Hij schreef ook een boekje over z'n 'heilige Vader Franciscus en toen St. Thomas van Aquino hem daarmee bezig zag, moet hij gezegd hebben: „Laten we de ene heilige voor de andere heilige la ten arbeiden." Hij stierf in 1274 en werd in Lyon begraven. In 1562 hebben de Calvinisten z'n gebeen te verbrand. Alleen het hoofd van de heilige werd gered. Inkt Nog zo'n woord, waar je op school elke dag mee te doen hebt. Het is interes sant te weten, dat de Chinezen zowel papier als inkt hebben uitgevonden. Bijna 4000 jaar geleden maakten ze. inkt van houtskool vermengd met gom. Het woord komt van 'het Latijnse woord „en- caustum". Dat was een dikke vloeistof, die de Romeinen gebruikten om er hun officiële papie ren meé te ondertekenen. De Fransen kortten het af tot „enque" en in het En gels werd het „ink". 'Wij schrijven het met êèfl t er achter en zeggen „inkt". Oplossing Ken je mij De namen waren: St. Lucas, St. Helena, St. Mo nica en St. Augustinus. Engelse humor Waarom wil je mor gen een vrije dag hebben? vraagt de patroon aan z'n bediende. Omdat ik m'n zilve ren bruiloft viér. 't Is goed voor deze keer. Maar ik hoop, dat je niet elke 25 jaar me om een vrije dag komt lastig vallen. genre. Zo omvat deze collectie bijv. het eerste stuk Engels glas werk dat vervaardigd werd, n.l. de Verzelini-bokaal uit het jaar 1577, alsmede eén van de twee be roemde bokalen welke in 1677 werden vervaardigd door de En gelsman George Ravénscroft. De glasindustrie is waarschijn lijk de eerste uit de geschie denis geweest en in het museum kan men zien voor welke doel einden de mens het in de loop der eeuwen al zo gebruikt heeft. Zo zjjn er bijvoorbeeld drinkbekers die duizenden jaren geleden in het dal van de Euphraat vervaar digd werden, maar ook allerlei glazen instrumenten, zonder wel ke de hedendaagse wetens'chap het niet meer zou kunnen stellen. Het aantal manieren om glas te vervaardigen loopt in de tiendui zenden. In de glasfabriek van het studiecentrum kan men enkele van deze procedé's op de voet vol gen. Bovendien bevindt zich in het centrum een gehoorzaal, die tweeduizend plaatsen telt en waar allerlei moderne toepassingen van glas gedemonstreerd worden. Alles bijeengenomen kan men zeggen, dat de bezoeker in dit centrum een uitstekend beeld ge geven wordt van de geschiedenis en de toepassingsmogelijkheden van het glas, dat tegelijkertijd het oudste en het meest moderne ma teriaal is, waarvan de mens zich bedient. Een zonnejurk met een bijpas send jasje levert een combinatie op, waarin veel mogelijkheden be sloten zijn, Als de zonnejurk bo vendien nog uit een rok en een los bovenstukje bestaat, zijn de ver kleedpartijen niet van de lucht. De eerste afbeelding op de teke ning geeft zo'n zonnejurk, bestaan de uit een rok met plastron, weer. Een kort jasje dat op het lijfje ge knoopt kan worden, completeert het geheel. Vervangt men het plastron dóór een effen blouse, dan kan het pak je in de stad goede diensten doen. De tweede schets laat een deux- pièces zien van gestreepte stof. Het losse jasje wordt bijeengehouden door een brede afstekende cein tuur. Het rokje kan natuurlijk met een effen blouse gedragen worden, terwijl het jasje, loshangend zon der ceintuur, zich prima leent om aan het strand omgeslagen te wor den. Natuurlijk biedt strandkleding heel eigen mogelijkheden en zijn allerlei luchtige, vrolijke accenten en bonte kleurèn daar op haar plaats, hetgeen niet zeggen wil, dat men aan het strand speciaal uitge dost moet zijn alt een clown.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7