Jubileum St. Eiisahethziekenhuis MINANKI, PANKI POE 'n groet, 'n leuze Luisterrijke plechtigheden bij opening van Missieweek HET REILEN EN ZEILEN DER AMBACHTSSCHOLIEREN 100 000 patiënten in 25 jaar Hier wordt alleen met de grootste superlatieven gewerkt K. van K. vóór handhaving kermis Diploma's en bevorderingen AGENDA Ceta-Bwe* vlddmUtitej* ■etvHoveei. Mgr. dr. W. v. Hees Kerkvorsten over fho FonfonncFpninn PAGINA 2 MAANDAG. 14 JULI 1952 Zoals wij reeds eerder bericht ten, vieren de K.Z. Augustinessen die 55 jr. geleden met de zieken verpleging in Alkmaar begonnen, Donderdag 17 dezer het vijf en twintigjarig bestaan van het Sint- Eüsabethziekenhuis aan de Van Everdingenstraat, aldaar. Het programma voor deze dag is thans vastgesteld; des morgens wordt er voor de inwonenden van het ziekenhuis en een beperkt aantal genodigden in de kapel van het ziekenhuis een plechtige Hoogmis opgedragen door de H E. Deken J- Th. Jacobs. Na de Hoog mis vindt de ontvangst plaats van de leden van het ere-comité, waarvan verwacht worden de Staatssecretaris van Volksgezond heid, Dr. P. Muntendam, de Com missaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron. De Vos van Steenwijk, de Abt van de Regale Abdij van Eg- mond, Dom. Paulus Andriessen OSB en Burgemeester mr. H. J. Wijtema. Om 2 uur wordt in de grote refter een herdenkingsbij eenkomst gehouden, waarop de geneesheer-directeur, dokter G.J. Sluymer, de herdenkingsrede zal houden en de voorzitter van hiet Uitvoerend Comité, mr. A. J. M. Leesberg, het huldeblijk van de oud-patiënten van het ziekenhuis aan liet bestuur zal aanbieden. Nadat de genodigden voor deze herdenkingsbijeenkomst de gele genheid zal zjjn geboden het be stuur van de St-Hippolytusstich- tdng te complimenteren zal er 'n ALKMAAR Naar aanleiding van een advies, door B. en W. van Alkmaar aan de Kamer van Koophandel gevraagd over de handhaving van de kermis, heeft de Kamer aan B. en W. van Alkmaar als haar conclusie te kennen gegeven, dat aan de jaar lijkse kermis voor de midden stand zovele voordelen worden geboden, dat handhaving daar van wel gewenst is. De Kamer motiveert dit door te wijzen op het groot aantal café- en restaurant-bedrijven, alsmede consumptie-zaken, dat bij een grote toeloop van publiek naar de stad gebaat is. Dat een andere categorie bedrijven geen baat bij de kermis zou hebben, kan de' Kamer niet onderschrij ven. Immers de kermis trekt in die week zeer veel mensen naar Alkmaar, die dan wel niet op het moment kopers zullen zijn, doch door etalages e.d. weer ééns in contact met de midden stand komen, een contact, waar uit later dan weer een koop kan ontstaan. Het bezoek aan de stad wordt in ieder 'geval gestimu leerd en de kermis betekent een belangrijke schakel in die reeks rvan gebeurtenissen, die op Alk- --maar het, stempel drukken van centrumplaats van Hollands Noorderkwartier. Geslaagd voor M.T.S. ALKMAAR Voor het op Vrij dag te Amsterdam gehouden exa men voor weg- en waterbouw kunde slaagde aan de MTS aldahr onze stadgenoot de heer C. Schou ten, Maclaine Pontstraat 4. Geslaagd voor M.T.S. ALKMAAR Aan de MTS te Haarlem slaagde onze stadgenoot de heer Jos van Engelen voor het eindexamen afd. Electrotechniek. B EDRIJ FSSPORTAVON D 17 JULI Hef elftal der arfsen ALKMAAR. Ook de artsen hebben thans de opstelling van hun elftal bekend gemaakt. Zij zuilen „opereren" onder aanvoe ring van dr. C. Steinz. De op stelling is als volgt: doel: A. J. A. Hoogeveen; achter: P. Groenhart en C. Steinz; midden: K. H. Kolk H. B. Lobman en R. F. Westerkamp; voor: H. J. Piers, R. M. Man- joero, H. C. A. Koppejan, J. G. A. de Jong en J. Plaisier. Als reserves: W. F. J. Krui- singa, J. Busquet en F. van Op pen. De besturen van de bedrijfs- sportverenigingen hebben be sloten om de opbrengst van deze sportavond af te dragen aan het Centraal Genoot schap van Kinderherstellings oorden. De heer C. Brouwer van Het Wapen van Haarlem heeft voor deze wedstrijd een zilveren beker beschikbaar gesteld, die 's avonds om kwart over tien al daar aan het gelukkige team zal worden overhandigd. De politieveteranen komen in de onderstaande opstelling uit: doel: B. Ekkel; achter: J. v. d. Burg en J. v. d. Gracht; midden: P. Klaver, F. van Osta en J. van Dijk; voor: K. J. v. d. Brink, J. Krol, H. Feijen, G. A. Verbaan en J. Paling. R.K.A.F.C. WON VAN AMSTEL ZWALUWEN ALKMAAR. Zaterdagavond speelde A.F.C. tegen Amstel Zwa luwen. De Wester weg-bewoners stuurden de Amsterdammers met lege handen huiswaarts. Niet omdat ze zoveel minder waren. Individueel was dit dikwijls andersom, maar het ontbrak aan schutterscapaciteiten. Voor de rust wist A.F.C. tegen de wind in de leiding te nemen en deze voorsprong was ver diend, want doelman Popma kon het in zijn heiligdom best af. In de voorhoede had A.F.C. als aan valsleider de jeugdige spil L. Pééraer, die met wisselvallige animositeit debuteerde. Na de rust startte Amstel Zwaluwen vinnig, doch het resul taat bleef uit; het kwam aan de overzijde. Want nadat de Am stel Zwaluwen-doelman enige keren het geluk aan zijn zijae had gehad, werd het toch 20. Het was Ten Have, die scherp opgesteld, de bal bemachtigde en een kogel afvuurde, waarnaar Poprria tevergeefs greep. open receptie worden gehouden voor alle overige belangstellen den. Deze receptie in het deken- huis begint om half 5 en duurt tot half 6. Het Uitvoerend Comité stelt zich voor het bestuur tergelegen heid van dit jubileum eeri bedrag aan te bieden, dat kan dienen a's basis voor een fonds ter bestrij ding van de kosten, verbonden aan de aanleg van eep moderne radio-installatie ten gerieve van de patiënten, die in het St. Elisa- bethziekenhuis worden verpleegd. Reeds mocht het tal van giften ontvangen. Het richtte zich daar toe tot de oud-patiënten der laat ste drie jaren, hetgeen nog slechts een geiring percentage is van de 100.000 patiënten, die in dit jubi lerende ziekenhuis over deze 25 jaar verpleegd werden. Vanzelf sprekend worden ook bijdragen voor bedoeld fonds van andere VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST ALKMAAR. De burgemees ter der gemeente Alkmaar maakt het volgende bekend: 1. de ingeschrevenen voor de dienstplicht, behorende tot de lichting 1953, van wie reeds een broeder voor het vaderland is gevallen, kunnen een verzoek in dienen om tot buitengewoon dienstplichtige te worden be stemd; 2. de ingeschrevenen voor de dienstplicht, behorende tot de lichting 1953, van wie reeds drie broeders dienen of hebben ge diend bij de landmacht, bij de zeemacht, of bij de overzeese n een ver indienen tot het verkrijgen wegens broederdi van .erdienst. krijgsmacht, kunnen een verzoek indienen tc' vrijstelling Belanghebbenden dienen zich vóór 15 Augustus 1952 te wen- den tot de gemeentesecretarie, tink en mr. J. N. Alblas, en afdeling militaire zaken. A. H. J. Jacobse en M. F. Spruyt. oud-patiënten en belangstellen den graag aanvaard; men kan des gewenst zijn bijdrage voor deze jubileumgave storten op postre kening 7366 van de Ned. Crediet- bank N.V. te Alkmaar onder ver melding „Jubileumgave St.-Elisa- bethziekenhuis Alkmaar". Verkoop bouwterrein ALKMAAR. De R.K. Wo ningbouwvereniging heeft het college van B. en W. verzocht van de gemeente te mogen kopen een perceel bouwterrein aan de Catsstraat, groot pl.m. 35 m2 voor de prijs van 20.per m2 of in totaal voor 700.Op dit terrein moet de stenen bergplaats worden gebouwd, welke de ver eniging wilde stichten uit de middelen, waarmee aanvankelijk zou worden deelgenomen in de Nationale Woningbouwlening. B. en W. stellen voor tot deze verkoop over te gaan. Garantie geldleningen Bouwkas ALKMAAR. Nadat de ge meente korte tijd geleden is toe getreden tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten, zijn aan deze Bouwkas twee per celen bouwterrein aan de Talma- straat voor de bouw van vier en twintig woningen, verkocht. De N.V. heeft thans verzocht, garan ties te verlenen voor rente en aflossing van de geldleningen, welke zij aan viértien spaarders zal verstrekken, geldleningen variërende van 7.000.tot 7.900.—. B. en W. zullen de raad voor stellen deze garanties te verlenen. Regenten Centraal Ziekenhuis ALKMAAR. In de eerstvol gende raadsvergadering zullen B. en W. een voorstel doen, om de vacatures in het college van regenten van het Centraal Zie kenhuis, ontstaan door het over lijden van de heren G. Chr. Dun en S. W. Arntz, aan te vullen. Op de nominatie staan onder- scheidelijk de heren G. H. Hoy Gediplomeerd werden de vol gende leerlingen: Smeden Bankwerken Th. A. Bakker; J. Beentjes; N. E. Beentjes; L. v. d. Berg; J. C. Besteman; S. J. Besteman; J. A. de Block; B. de Boer: C. Th. de Boer; S. F. Borst; N. C, Bruin; C. M. Bijman; B. R. Cas- tricum: W. P. H. Castricum; J. R. v. Dalfsen; P. G. Deen; A. F. Deichmann; J. D. Dekker; N. Kauwoh; B. G. Kloos; P. J. Kos; F. Kok; M. de Jong. J. I. A. W. Bruschke; M. van Egmond; A. Fernee; B. P. Goed; J. J. Halff; B. Harryvan; P. J. Hoetjes; A. J. Hoogvorst; B. Hüyzer; S. Jong;- E. Kiewiet;- P. v. Ramesdönk; S. Ral; J. W. Schutte; J. Schuijt; J. Spaans; Th. H. Sterken; G. S. Velzeboer; S. Warmenhoven; C. M. v. Won deren; C. J. Zomerdijk. H. N. Bloothoofd; J. M. Kle verlaan; P. C. Koning; B. J. Koo- raen; K. G. Kossen; J. Th. F. de Laat; P. Leegwater; S. Ligthart; H. G. Louwe: J. W. v. d. Meu- len; G. du Prie; J. Reese; A. Rid der; N. S. Rijs; J. P. G. Sap; Th. Schermer; F. v. Schoten; D. Smit; Th, J. Spronk. S. N. Groot; K. ten Have; J. J. Kaal; J. Kliffe; A. Michels; Th. L. Overtoom; H, M. Poel; A. G. Roobeek; C. A. Rotteveel; K. Schipper; J. G. Schot; H. Valkering; Th. J. Veldman; A. de Visser; D. M. v. d. Vliet: E. A. Westerhof; C. Wormsbecher; J. G. Schokker; N. Hoogeboom. Afgewezen werden 11 candi- daten. Aan de leerlingen B. G. Kloos, K. G. Kossen en S. Ligthart werd een le prijs uitgereikt. Aan de leerlingen: Th. A. Bakker, J. C. Éesteman, S. J. Besteman, A. F. Deichmann, J. W. v. d. Meulen werd een 2e prijs uitgereikt. Auto- en Motorherstellen D. C. Boots; J. L. Cremers; P. C. Feldberg; J. C. Groot; J. P. Hageman; H. J. Heman; Joh. Kenter; J. C. Kooge; C. A. Kra mer; C. Moerbeeljj D. Pool; P. Snijders; J. A. Stuyt; A. N. Ter- luin: M. Vergay; A. Wuurman; J. Gildemeijer. Geen der candidaten werd af gewezen. Electro techniek-Instru- mentmaken. P. Appelman; S. A. Boersen; C. M. Booij; K. J. Botterman; Th. A. Buisman; J. F. Dam; C. Dek ker; D. Dibbets; K. Drost; N. Dijkstra; N. Engel; W. E. Ënte; J. v. d. Flier; A. Fokker; A. N. de Graaf; J. G. Groot; E. R. de Jager; H. de Jager; J. N. Kinjet; C. Kleimeer; A. A. Steeman; J. P. Hartog; C. Hottentot; J. Maas; M. J. Mors; A. J. Numan; G. W. C. v. d. Pol; A. Pover; P. Prins; P. Rentenaar; P. J. Schouten; W. J. Schreuder; J. C. Schuit; W. Schuringa; J. J. S. Smith; J. B V. Stierhout; S. v. d. Si.jde; N. K. Ursem; J. B. Veer; H. Vis- schers; A. C. de Vries; A. Vriese; N. C. Wagemaker; J. C. de Wii> ter; P. Wi.jkers; A. S. Boersen. Afgewezen werden 3 candi daten. Aan de leerlingen W. Schurin ga en A. Vriese werd een le prijs uitgereikt. Aan de leerlingen S. A. Boersen; J. F. Dam en J. B. Veer werd een 2e prijs uitge reikt. Timmeren J. H. Baard; J. M. Bakker; F. Berkhout; J. C. Bleeker; M. L. M. Boersen; H. Bosman; J. Bre- dewout; N. Bruin; A. A. Dek ker; C. M. M. Dekker: G. J. Fa tels; A. W. Geluk; C. H. Glorie; A. A. Graas; C. J. Koenis; A. P. M. Schram; A. Schut; H. J. Snip; D. G. Staa; Th. A. Tuynman; H. W. Twisk; C. Th. Ursem; Th. J. Valkering; G. Visser. D. Anema; A. Th. Klijbroek: W. de Koekkoek; C. D. Langen- dijk; B. J. Moermond; W. A. Morincx; J. C. Mooii; J. Mulder; L. Nicolaï; R. S. J. Noom; P. C. Mooij; M. B. de Nijs; J. P. Orij; R. Pilkes: H. Rutsen; C. S. B. Schoon; G. A. de Waard; J. Wester; J. M. Wijnstekers; P. A. Zoontjes; N. A. van Zijl; Fr. Zijp; C. Vries. 'Afgewezën werden 9 candi daten. Aan de leerlingen J. Brede- wout en A. Schut werd een le prjjs uitgereikt. Aan de leerling C. Vries werd een 2e prijs uit gereikt. Metselen J. H. Braam; C. M. Beentjes; A. J. Groenewoud; W. Hensel; M. de Nijs; N. de Moor; P. Re- nooij; J. J. de Rijcke; J. Wit. Geen der candidaten werd af gewezen. Aan de leerling A. J. Groene woud werd een 2e prijs uitge reikt. Meubelmaken J. Bussen; B. C. Kaal; M. C. N. de NWs; E. van Rooij; A. G. M. Sander; C. P. Schotten; P. Schot ten; M. A. Sloof. Gèen der can.didafen werd af gewezen. Schilderen G. Bakker; S. Bosma; C. A. Glas; J. C. Kaandorp; J. A. Kunst J. S. Rinkel; N. J. M. de Ruy- ter; N. J. Slooten; J. C. Visser. Geen der candidaten werd af gewezen. Kleermaken Maria E. Bakker; Margaretha Boekelaar; Jannetje Bom; J. L. v. Gastel; Pietje Groen; J. Groot; J. N. Konijn; C, J. Rootselaar; K. Schot; Johanna Snijders; Ca- tharina A. Th. y. d. Steen en J. Tiesjema. Afgewezen werden 4 candi daten. Banketbakken J. A Beemsterboer; M. de Graaf; W. A. M. Groot; J. Kalis; C. Klëijer; W. Laan; A. C. Mos- sinkoff: H. N. Niiman; A. F. Ol- gers; H. van Osch; C. v. Pel; J H. van Pel; J. G. Verduin; C. v. d. Zwaag. Afgewezen 1 candidaat. (Wordt vervolgd) Geldlening ALKMAAR. B. en W. stel len de raad voor, met de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam een geldlening aan te gaan van 2.00U.000.tegen een rente van 41/4 procent per jaar en met een aflossing in veertig jaarlijkse termijnen, aanvangende 15 Juli 1957. Door deze lening stelt de gemeente zich in staat, geheel alleen de financiering op zich te nemen van de bouwwerkzaam heden aan de tunnel in de Ber- gerweg, terwijl indien mogelijk, ook andere objecten hiermee ge deeltelijk gefinancierd kunnen worden. De gemeente zal de gel den opnemen in twaalf termijnen, de eerste op 15 October a.s„ de laatste op 15 November 1956, Heffing schoolgelden ALKMAAR. Nadat reeds een verlaging van de schoolgel den is doorgevoerd voor het voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs, kan een tariefsver laging voor het uitgebreid lager onderwijs worden bereikt, door het vermenigvuldigingscijfer thans 1 te bepalen op 0,8 met ingang van het schoolgeldjaar 19501951. Het geldelijk nadeel voor de gemeente zal volledig door het rijk worden vergoed. Verlaging van het vermenigvul digingscijfer van 2 op 1,6 voor het gewoon, voortgezet gewoon en buitengewoon lager onder wijs, voor de gemeente 12.000.-, zal niet door het rijk worden ver goed, doch kan door de gemeen te voorlopig als gedekt worden beschouwd. B. en W. stellen voor deze ver- menigvuldigingscijfers in te voe ren. Tenslotte leggen B. en W. een geheel nieuwe verordening, rege lende de heffing van school gelden voor het onderwijs aan de gemeentelijke school voor voorbereidend middelbaar tech nisch onderwijs, aan de raad ter loedkeuring voor. Het schoolgeld ledraagt f 30.per leerling per r, dat voldaan moet worat jaar, dat voldaan moet worden voor de inschrijving als leerling ten kantore van de gemeente ontvanger. Mogelijkheden tot be taling in termijnen of tot gehele of gedeeltelijke ontheffing, wor den gehandhaafd. De verordening treedt in werking met ings het schooljaar 19521953. treedt in werking met ingang van MAANDAG 14 JULI BIOSCOPEN: CINEMA AMERICAIN: Hyena's van het Rotsge bergte, 14 jaar. HARMONIE: Hoogverraad, 14 jaar. VICTORIA-THEATER: Mal lemolen, 14 jaar. REX-THEATER: Wühelmina van Kopenhagen; by her keuring door K.F.C. afge keurd. Voorstellingen: 8 uur. APOTHEKEN: Na heden avond 6 uur is voor spoed gevallen geopend de apo theek Wanna-Mient, Mient C 13, apotheker mej. F. Schuitema. TENTOONSTELLINGEN Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. KCB Bergen: Eva in het centrum. Stedelijk Museum Alkmaar: „Tegels en Tulpen". CANADAPLEIN: 8 uur: Cix- ous Mikkenie. CAFé CENTRAAL, Hofplein: 8 uur: 8 October-vereniging Missietentoonstelling Dagelijks geopend van 2.30 tot 5.30 uur en van 7.30 tot 11 uur. OUDEN VAN DACEN GENOTEN VEEL BERGEN Veel vroeger dan op de mededelingskaart aangege ven stond, stonden de oudjes al bij 'hat van Reenenpark vol on geduld op de bussen te wachten die hen naar Aalsmeer zouden •brengen. Na een prachtige rit over het Woud, Veiser pont, Haarlem en Hoofddorp ging het naar de Bloemenveiling in Aals meer waar de tafels feestelijk met bloemen, zoals rozen en anjers waren versierd. Vlugge schenkers zorgden voor een smakelijk kopje koffie met een heerlijke koek. In drie groepen werden de bezoe kers over de veiling geleid, en terwül de veiling een aanvang nam werd in een andere zaal uit leg gegeven van de werkwijze van de veiling. Het veilingbestuur bood de dames grote bossen bloe men aan, zoveel dat zij ze bijna niet konden torsen. Zeer voldaan ging de tocht naar ZandVoort, toen langs de boulevard naar Bloemcndgal. via Overveen naar Velserend waar in het natuurbad een verversing werd gebruikt. Hierna ving de terugtocht aan naar Bergen om in hotel Duinver- maak te genieten van het fijn verzorgde diner, dat de oudjes zioh best lieten smaken. De voorzitter, d-e heer P. Hop man sprak zijn voldoening uit over deze dag en dankte vooral de milde burgerij die hqt moge- liiik had .gemaakt deze dag tot 'n waar feest te maken. Burgemees ter dr. W. Huygens prees de ini tiatiefnemers, die voor 23 jaar geleden met de organisatie wa ren begonnen. De heer Dingerdis dankte namens alle ouden van da gen. Bergens Harmonie gaf een pittige mars ten beste,.waarna de. oudisg naar hun huisjes terug keerden. Advertentie ALKMAAR Kent U Chi nees? Nee, nee, nee, gêen gek heid, kent U Chinees? We ho pen maar van niet, anders zaudt U misschien precies weten wat Minanki Panki Poe betekent en dat weten wy nu juist net niet. En omdat toch niemand het weet, omdat niemand Chinees kent, kunnen wy er alles van maken. En dat is heel wat. Op de eerste plaats is deze geslaagde, inslaande betiteling van een fancy fair, ontsproten aan het brein van een pienter nonneke, een groet geworden, waarmee de ingewijden elkan der tegemoet treden, goeie mor gen en goeie ayond wensen. Als twee comitéleden elkander tegenkomen, dan zegt de een „Minanki". „Panki Poe" zegt de ander dan en hy loopt weer door. - De vergaderingen en vergade ringetjes, die de Comitéleden om de haverklap houden, worden feopend met „Minanki". „Pan- i Ppe", brommen ze dan alle maal en men begint te vergade ren. Minanki Panki Poe is een leu ze geworden, voor alles wat maar fantastisch, fenomenaal, dave rend, etc. etc. genoemd kan wor den. Het is de collectieve bena ming geworden van attractieve heerlykheden, die zich slechts met de grootste superlatieven laten aanduiden. En ook dat is geen gekheid. We sturen heus niet alle men sen naar Minanki Panki Poe, enkel en alleen omdat het bij de tentoonstelling hoort, de men sen te laten afschepen met wat eigenlijk niet zo attractief is en de paters te laten verdienen. Dat de Paters verdienen, is na tuurlijk hoofdzaak, maar er wor den voor het goede, dure geld, een heleboel attracties aangebo den, die dat heus wel waard zijn.. Anders zetten we dat toch niet in de krant. Stel U voor Stel U voor: U betreedt het terrein! We maken U eerst even attent op de rywielstalling, die daar voorhanden is. U kunt dan beginnen met een frisse dronk op het aardige terrasje ofwel in het speciale restaurant van de tentoonstelling, waar alles te krijgen (te koop) is. Heerlijke koffie Van de koffie en thee, die in het restaurant geschonken wordt, gaat maar een roep uit: gewoon weg verrukkeiyk. En dat is ook helemaal geen wonder. Want de bekende firma Alex Meijer heeft dekoffie en theë en de suiker incluis; gratis beschikbaar ge steld. En deze sympathieke geste ALKMAAR. In aansluiting op de officiële opening van de Alkmaarse Missioweek, die in de aula van het R.K. Lyceum Zaterdagavond plaats vond, werd in twee van de drie Alk maarse parochiekerken Zondagmorgen een pontificale H. Mis opgedragen. De plechtigheden trokken, zowel in de Si. Lauren- tiuskerk als in de Si. Josephkerk zeer veel belangstelling. In de Dekenale kerk celebreer de Mgr. J. Buis, de Apostolisch- Vicaris van Noord-Borneo, de Pontificale Hoogmis, daarbij ge assisteerd door de H.Eerw. Heer Deken als Presbyter Assistens en Rector H. B. J. Schrama, direc teur van de Missiegenootschap pen in Haarlem en de W.Eerw. Heer H. van Kan als troon- diakens. Diaken was Rector dr. F. Holthuizen en subdiaken Fa ther C. Breed, parochiaan van de St. Laurentius. De ceremoniarii waren Father Th. Omtzigt, leraar aan het St. Bonifacius Missiehuis te Hoorn en kapelaan P. Tromp. Onder de H. Mis hield de voor zitter van de Verenigde Missiona rissen, pater J. Busé, een tref fende, diep menselijke predicatie, waarin hij aller gebed voor de Missie vroeg, maar" ook het gebed van de ouders voor hun jongens, om voor hen de genade af te smeken de roeping te gevoelen voor Missionaris of Broeder cn voor hun meisjes de roeping tot Zuster van een der vele Orden of Congregaties. Dat,is het voor naamste wat de missie nodig heeft. De treffende liturgische plech tigheden, die in volle luisterrijk heid werden gevierd, werden op het orgel begeleid door de heer G. Kiebert, terwijl het zangkoor, mannen- en jongenskoor, onder directie van de heer C. Hof, de Pontificale tweestemmige Mis van Don L. Perosi zongen. Onder alle vijf H.H. Missen, die Zondagmorgen werden opge dragen, hield pater Busé de pre dicatie. In de St, Joseph-kerk. In de stemmig versierde St. Josephkerk droeg de Magister- Generaal der Kruisheren, mgr. dr. W. van Hees, uit het klooster St. Agatha te Cuyk, een Pontifi cale Hoogmis op, geassisteerd door de Z.Eerw. Pater G. L. Bink horst, pastoor der St. Josephkerk als presbyter-assistens. Als troon- diakens fungeerden de Domini caner paters M. Helling en B. Trooster, kapelaans van de St. Joseph, terwijl ais diakens ad missam fungeerden kapelaan P. Kraakman van de Maria Magda- lenakerk te Amsterdam en pater Egbertus Buis O.P., kapelaan aan dé St. Joseph. Als ceremoniarius fungeerde de Z.Eerw. Heer J. Francino O.S..C. De lagere func ties werden vervuld door een achttal jongelui uit de parochie. Voor de Pontificale H. Mis werd Mgr. v. Hees door de dienst doende geestelykheid achter in de kerk ontvangen en naar het priesterkoor .geleid, terwijl het zangkoor het „Ecce Sacerdos et Pontifex" zong. Zittend op de voor hem links van het priester koor opgestelde troon werd Mgr. v. Hees met de H. Gewaden be kleed, waarna de H. Mis, deze keer in de Romeinse Ritus be- ton. Het zangkoor zong de „Missa ancti Eduardi" van Refice voor mannenkoor o.l.v. de dirigent, Cas Himmelreich. Het orgel werd be speeld door Wim Schreurs. De plechtigheid in de kerk, met de rijzige Kerkvorst, getooid met zijn, naar binnen gekrulde krom staf, als symbool van zijn, uiter aard tot de kloosterlingen be perkte, macht; het fraai met rose anjers en witte bloemen versier de hoogaltaar, liet niet na diepe indruk op de talrijke gelovigen te maken. Onder de Pontificale H. Mis hield pater Philippus van Duijn- hoven O.Carm., uit Nijmegen een predicatie, waarin hij Mgr. van Hees, als vertegenwoordiger der Kruisheren, die op alle Missie fronten strij den, verwelkomde, om vervolgens, wijzende op de komst der Benedictijnen in ons land, die ook .het H. Geloof kwa- men brengen, er zijn gehoor aan herinnerde, dat onze moderne tiid meer dan ooit behoefte had aan missie-arbeid. De Carmelieten- pater hoopte, dat velen deze week het werk van de 150 missionaris- sen, zusters en broeders uit deze gewesten, door gebed en offer zouden steunen. Opbrengst collecte LANGEDIJK De Rode-Kruis- collecte in de afdeling Langedijk, uitgezonderd St. Pancras, heeft opgebracht f 804,55, ais volgt ge specificeerd: Broek op Langendijk f 232; Nrd- Scharwoude f 229,80; Zd.-Schar- woude f 145,95; Oudk. f 196,80. Samen 804,55 Aan de collec(tan- ten)trices, die bij de inzameling geholpen hebben, hartelijk dank voor dit mooie resultaat. Hengelwedstrijd H.H.WAARD Hier zijn de uitslagen van de hengelwedstrijd ,de wedstrijd was zaer spannend, en er werd met veel animo gevist. I. P. Beers, 2- G.J.C. Buys, 3. G. v.d. Stoop. 4 Th. Loos, 5. P. Punt 6. Th. Jongking, 7. Jo Beers. De overige prijzen werden on der diegenen die geen visjes wis ten te verschalken, verloot. wordt des te meer gewaardeerd, omdat hetgeen aangeboden wordt op voortreffeiyke wijze wordt geserveerd en verrukkelijk van smaak is. U zult er vast voor in de ry staan, want weet U, elke koffieboon, elke koffieboon, is gewikkeld in een dun laagje druivensuiker Loten Als U op het terrein komt, ko men er dadeiyk allerlei vreemd soortig geklede kleine Chineesies op U af. Ze hebben loten bij zich die ze proberen aan de man te brengen. U hoeft van die kleine mannetjes en vrouwtjes helemaal niet bang te zyn. Als U een of meer loten koopt, bent U zo van ze af. Alle mensen, die in de loop van. Zaterdagavond en Zon dag de Missietentoonstelling heb ben bezocht, hebben dat ook ge daan. Het waren er honderden. En het beviel ze best. Ze waren zo weg, de mannetjes ende loten. Als dat de komende dagen in hetzelfde tempo doorgaat, is misschien deze tentoonstellings- week de trekking nog. Ook aan de kassa kan men lo ten krijgen. Overal kan men lo ten krijgen, want ook de comi téleden en veel verpleegsters lo pen ermee. Drukte Over drukte gesproken. Zowel Minanki Panki Poe als de ten toonstelling zelf trok een enor me belangstelling, waar het minder mooie weer misschien ook wel iets toe zal hebben bij gedragen. Bij de sluiting, gis terenavond om 11 uur, waren 4000 bezoekers de kassa's gepas seerd. De 5000ste bezoeker, die in de loop van deze dag ver wacht wordt, wacht een grote verrassing. Het is meermalen voorgekomen, en dat zal deze week nog wei ettelijke keren ge beuren, dat sommigen de ten toonstelling tweemaal hebben bezocht. Wat er te zien is, is teveel, om dat m een keer te kunnen ver werken. Daar zün uren mee ge moeid. Wij raden dat iedereen aan. U komt 's morgens een uur tje en dan 's middags weer en dan s avonds weer, dan hebt U alles op Uw gemak kunnen be kijken en niets wordt overgesla- gen Er waren er ook, die Mi- nanki Panki Poe na de bezich tiging van de tentoonstelling, nog met gezien hadden, en ook dezen kWamen successievelijk allemaal weer terug, om van de attracties van de fancy fair te genieten. Het is er bijzonder gezellig. Niet alleen in het restaurant, dat steeds tjokvol is, is muziek, ook buiten wordt hier en daar muziek gemaakt door een of an der orkest of muziekvereniging. En daartussen daveren de loud speakers van enthousiaste stem men, die de kijkers naar de stands lokken, de stands, die zijn opgebouwd van de grote Vene- tiaar.se verkoophal van de fa. t,t D„ tijdens de Braderie. We zijn bang, dat we het voorlopig hierbij moeten laten. Morgen komt er weer een krant. Maar we moeten U eerst nog even vertellen, dat Alkmaar dol is geworden op deze fancy fair. Zelfs uit de Wieringermeer kwa men een aantal bussen, onder leiding van de oud moderator van het R.K. Lyceum, de Zeereerw Heer Pastoor Zjjlstra uit Wie- ringerwerf, die ondanks de drukte met zijn gezelschap door de voorzitter van „Een Week Missiestad" werd verwelkomd en rondgeleid over de tentoonstel ling. Kazen en komkommers In de stand van het Rad van Avontuur ligt een aantal kazen en komkommers, die Zaterdag middag met een vrachtauto uit Heerhugowaard werden aange voerd. Prijzen voor de loterii die met mis zijn. En niet alleen kazen en komkommers, ook zak ken aardaDoelen en verschillen de kruidenierswaren. Een gave yantuir'ters en middenstanders uit Heerhugowaard; aan wie hier een bijzonder compliment Over Minanki Panki Poe, hoor.t U morgen nog meer Ereteken voor Orde en Vrede OUDORP Aan de heren J. Balvers, H. Blei.iendaal, J. Brui.in van.Etten, j.C. Frederiks en •7 t Tismeèr allen oud-militairen uit Indonesië is heit ereteken voor Orde en Vrede verleend Door de burgemeester werd het ereteken met oorkonde aan belanghebben den uitgereikt. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN SCHERJVIERHORN Traditie getrouw werd ook dit jaar de autotocht voor Ouden van Dagen weer onder grote belangstelling gehouden. Met twee autobussen en vijf volgauto's werd gestart naar d'e luchthaven Schiphol. De steeds groeiende en van aanzien veranderde luchthaven bleek ook nu weer c.en boeiend schouwspel on te leveren voor het gezelschap bejaarden. Van Schiphol ging de tocht naar Amsterdam, waar een warme maaltijd werd gebruikt. De volgende pleisterplaats was het park Groenendaal nabij Haar lem, een heerlijk rustig plekje. Langs de duinstrook over met bos omzoomde wegen werd de rif nu voortgezet naar Bergen, waar de broodmaaltijd werd gebruikt. Weer thuis, besloten de oudjes in café 's Lands Welvaren deze mooie uitgaansdag met een ge zellig samenzijn, waar onder het genot van koffie en gebak het woord werd gevoerd door de he ren A. de Lange en K- Muntje- werff namens de ouden van da gen, beantwoord door de voor zitter de heer Plughoer en de burgemeester de heer W.J- Dries- sen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond: ENKELE BUIEN Vrij veel bewolking met enkele buien. Vannacht in het binnenland tijdelijk zwakke wind, overigens matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Koud. 15 Juli: zon op 4-37, onder 20.53; maan op 23-51, onder 15.23. MAGISTER-GENERAAL DER KRUISHEREN ALKMAAR Bijzondere om standigheden, de plotselinge ziekte van Mgr. J. H. Goumans O.S.C., hebben er toe geleid, dat de Pontificale Hoogmis in de St. Joseph-kerk bij de opening van de Missieweek opgedragen werd door de Hoogeerw. Heer Mgr. Dr. W. van Hees, Magister-Gene raal van de Orde van het H. Kruis. Mgr. Dr. W. van Hees, een Amsterdammer van geboorte en 46 jaar oud. is waarschijnlijk de jongste generaal van alle Orden en Cóngregaties. Hij bezocht voor de lagere studiej het College der Orde te Uden, voor de hogere studies het klooster St. Agatha te Cuyk a. d. Maas. Daarna stu deerde de veelbelovende jonge geestelijke te Rome waar hij doctoreerde in de theologie en professor in de Philosophie werd. Priester gewijd op 18 Juli 1930 werd hij al spoedig Prior van het klooster te Zoeterwoude bij Leiden was met zijn 29 jaren de jongste Prior in Nederland. Tüdens de oorlog werd hü direc teur vap het College te Uden, dat is de zwaarste tijd geweest. Toen in 1946 een nieuwe gene raal moest worden gekozen viel op Dr. van Hees, hoewel 10 jaar jonger dan andere candidaten, de keus. Op 25 Juni 1946 werd de 40-jarige Kruishe.er tot de hoge waardigheid van Generaal der Kruisheren benoemd. Mgr. van Hees is een ryzige, statige figuur, met een ernstig doch innemend gelaat. Een man met grote gaven van hart en geest en met een ruime blik. Een harde, onvermoeide werker ook, die er niet tegen op ziet om tot in de verste uithoeken van de wereld de klooster van zijn Orde te bezoeken. Zo maakte Mgr. van Hees reeds reizen naar de Verenigde Staten, Brazilië, de Congo en Indonesië. Pas is Mgr. van Hees teruggekeerd van een tweede reis naar Brazilië, waar voor de Kruisheren èn de vele andere Orden en Congregaties nog een groot werkterrein open ligt. Als de jonge generaal thuis- is. dan betekent dat vaak, dat hii visitatiereizen onderneemt naar Duitsland, België of andeire Europese landen. De onmisbare groei en bloei van de Orde is dan ook zeker voor een groot deel te danken aan de werkkracht van deze, bij ziir, Orde-leden zeer geziene hoog waardigheidsbekleder. „OP ZEER HOOG PEIL" Tijdens het verblijf van de twee Kerkvorsten, de Magister- Generaal der Kruisheren mgr. dr. W. van Hees en de Apostolisch Vicaris van Noord-Borneo, mgr. J. Buis, die dit weekend in Alk maar waren, hadden wii even ge legenheid de beide Kerkelijke Hoogwaardigheidsbekleders hun indrukken te vragen over de Missietentoonstelling en alles wat daaromheen gebeurt. Mgr. dr. W. van Hees, die wij bij zijn familie op het Nassauplein mochten ontmoeten, had de in druk dat de Missieweek geestelijk en materieel goed voorbereid was. Vooral de openingsplechtig heden waren zeer fijnzinnig op gezet en in de juiste sfeer gehou den. Uit alles sprak volgens de Generaal der Kruisheren een goede missiegeest. In Gent heeft Z.E. een missietentoonstelling ge zien, waarbij men, door de al te grootse opzet, door de' bomen het bos niet meer zag. Deze Alk maarse tentoonstelling is niet overladen en biedt ook de nodige uitspanning, hetgeen mgr. van aees zeer apprecieerde. Hartelijke ontvangst. Z.H.E. Mgr. Jac. Buis, die wij m de pastorie aan het Verdron- kenoord ontmoetten en die zich ons nog goed herinnerde van een vorig bezoek, kwam ons direct hartelijk tegemoet en verheugde zich nog eens een oud-stadgenoot te ontmoetten. Mgr. Buis was enthousiast over de ontvangst, di hij buitengewoon noemde en die zeker zo goed was als in Leiden zijn geboortestad. Hij had zich dit eerlijk niet kunnen denken, bekende Mgr. ons. Van deze Missietentoonstelling zal ongetwijfeld een goede stimu lans uit gaan, meent Mgr, Buis. De bestaande missie-activiteit wordt er belangrijk door aange wakkerd. Mgr. Buis was vol lof over de activiteit van de katholieke pers. Buitenlanders kunnen zich niet indenken hoe deze voorbeeldige werkwijze in Nederland mogelijk is. Er wordt in Engeland b.v. veel over de Nederlandse katholieke pers gesproken. Het bezoek van de beide Kerk vorsten, die getoond hebben zo intensief .rrtee te leven mét het grote gébeuren in Alkmaar, zal er zeker toe hebben bijgedragen aan de plechtigheden een juiste sfeer te verlenen. R.K. Zangver. „Sonora" ZIJDEWIND. Wegens ver hindering van de - dirigent zal de eerstkomende repetitie niet op Dinsdag 15, maar op Dinsdag 22 Juli a.s. worden gehouden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2