Zaterdagmiddagdrukte viel stil bij verheven, plechtige intocht De Missieweek geopend Hoofdcomité is dankbaar om aller medewerking Missietentoonstelling bijna een volkenkundig museum 1 Dominicanen missioneren aP^SiP rro&t! Igr. dr. W. v. Hees (erkvorsten over Missionarissen kwamen naar Alkmaar „Gezegenden, die komen in de Naam des Heren Tentoonstelling al goeddeels geslaagd enkel en alleenomdat zij „is" Wèg die pijn AKKERTJES WEERSVERWACHTING iegedeeld door het K.N.M.I. De Bilt, geldig van Maandag- nd tot Dinsdagavond: KELE BUIEN Vrij veel bewolking met enkele buien. Vannacht in het binnenland tijdelijk zwakke wind, overigens matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Koud. Juli: zon op 4 37, onder 20.53; m op 23.51, onder 15.23. MAGISTER-GENERAAL DER KRUISHEREN I.KMAAK Bijzondere om- idigheden, de plotselinge cte van Mgr. J. H. Goumans C., hebben er toe geleid, dat Pontificale Hoogmis in de St. sph-kerk bij de opening van Missieweek opgedragen werd r de Hoogeerw. Heer Mgr. W. van Hees, Magister-Gene- van de Orde van het H. lis. gr. Dr. W. van Hees een sterdammer van geboorte en laar oud. is waarschijnlijk de ;ste generaal van alle Órden Congregaties. Hij bezocht voor lagere studie^ het College der e te Uden, voor de hogere lies het klooster St. Agatha "■uyk a. d. Maas. Daarna stu- rde de veelbelovende jonge telijke te Rome waar hij oreerde in de theologie en essor in de Philosophiê werd. ster gewijd op 18 Juli 1930 d hij al spoedig Prior van klooster te Zoeterwoude bij ien was met zijn 29 jaren jongste Prior in Nederland, ens de oorlog werd hij direc- vap het College te Uden, is de zwaarste tijd geweest, n in 1946 een nieuwe gene- moest worden gekozen viel Dr. van Hees, hoewel 10 jaar [er dan andere candidaten, de 3. Op 25 Juni 1946 werd de arige Kruisheer tot de hoge rdigheid van Generaal der isheren benoemd, gr. van Hees is een rijzige, ge figuur, met een ernstig innemend gelaat. Een man grote gaven van hart en t en met een ruime blik. harde, onvermoeide werker die er niet tegen op ziet om in de verste uithoeken van wereld de klooster van zijn e te bezoeken. Zo maakte Mgr. Hees reeds reizen naar de snigde Staten, Brazilië, de go en Indonesië. Pas is Mgr. Hees teruggekeerd van een de reis naar Brazilië, waar de Kruisheren èn de vele ;re Orden en Congregaties een groot werkterrein open Is de jonge generaal thuis- is. betekent dat vaak. dat hij atiereizen onderneemt naar sland, België of andeire ipese landen. onmisbare groei en bloei van Drde is dan ook zeker voor groot deel te danken aan de kkracht van deze, bij ziir, -leden zeer geziene hoog- rdigheidsbekleder. ,OP ZEER HOOG PEIL" jdens het verblijf van de Kerkvorsten, de Magister eraal der Kruisheren mgr. dr. van Hees en de Apostolisch ris van Noord-Borneo, mgr. uis, die dit weekend in Alk- r waren, hadden wii even ee nheid de beide Kerkelijke ^waardigheidsbekleders hun ukken te vragen over de ietentoonstelling en alles wat omheen gebeurt. gr. dr. W. van Hees, die wij ijn familie op het Nassauplein aten ontmoeten, had de ïn- dat de Missieweek geestelijk materieel goed voorbereid Vooral de openingsplechtig- n waren zeer fijnzinnig op- t en in de juiste sfeer gehou- Uit alles sprak volgens de eraal der Kruisheren een e missiegeest. In Gent heeft een missietentoonstelling ge- waarbij men, door de al te tse opzet, doör de' bomen het niet meer zag. Deze Alk- rse tentoonstelling is niet laden en biedt ook de nodige panning, hetgeen mgr. van i zeer apprecieerde, rr t-, „v Hartelijke ontvangst. HE. Mgr. Jac. Buis, die wij e pastorie aan het Verdron- jord ontmoetten en die zich nog goed herinnerde van een bezoek, kwam ons direct slijk tegemoet en verheugde nog eens een oud-stadgenoot ntmoetten. Mgr. Buis was ousiast over de ontvangst, di» >uiten gewoon noemde en die r zo goed was als in Leiden, geboortestad. Hij had zich eerlijk niet kunnen denken, nde Mgr. ons. in deze Missietentoonstelling «getwijfeld een goede stimu- uit gaan, meent Mgr, Buis. bestaande missie-activiteit It er belangrijk door aange- <erd. ?r. Buis was vol lof over de iteit van de katholieke pers. enlanders kunnen zich niet aken hoe deze voorbeeldige :wijze in Nederland mogelijk r wordt in Engeland b.v. veel de Nederlandse katholieke gesproken. ■t bezoek van de beide Kerk en, die getoond hebben zo isief mee te leven met het gebeuren in Alkmaar, zal eker toe hebben bijgedragen de plechtigheden een juiste te verlenen. l.K. Zangver. „Sonora" IDEWIND. Wegens ver dring van de-dirigent zal de komende repetitie niet op lag 15, maar op Dinsdag 22 a.s. worden gehouden. Triomphale intocht Hierna was het moment aan gebroken, dat de Missiebisschop en met Hem alle Missionarissen hun triomphale intocht in de Missiestad zouden doen. Men vormde een stoet, die, naarmate de tocht door de stad vorderde, aangroeide tot een leger van zui ver Katholieke demonstratie. In het eerste rijtuig namen plaats Mgr. Buis, en de heren Leesberg en Hofstee; in het twee de Mgr. Hussen, de Zeereerw. Heer H. B. J. Schrama, Directeur der Missiegenootschappen in het Bisdom Haarlem, en de voorzitter van „Een Week Missiestad", de heer Dr. C. J. C. Arnold; in het derde rijtuig de heren Lohman, Groen en v. d. Drift, waarna de auto's volgden waarin de Missio narissen waren gezeten, o.w. zich o.a. bevonden de Zeereerw. Pater J .Busé, O.S.C., voorzitter van de Verenigde Missionarissen, Dr. F. Holthuizen, Secr. van „Een Week Missiestad Rector J. J. A. v. d. Zalm, de Eerw. Broeder Aman- dus, Overste van St. Louis, en de heer Th. Geels, penningmeester der tentoonstelling. Stapvoets ging het midden door de stad, via het Scharloo, de Lan- gestraat en het Verdronkenoord naar de St. Laurentiuskerk, waar Mgr. Buis het Pontificaal Lof zou celebreren. Duizenden verdrongen zich langs de route, om de plech tige stoet, gevolgd door het R.K. Alkmaarse Muziekcorps St. Cae- cilia, het Vendel van de Katho lieke Alkmaarse Verkenners, het R.K. Fanfarecorps St. Caecilia van Heiloo en talrijke jeugdver enigingen, gade te slaan. Het was een grootse Katholieke demonstratie van eenheid en trouw aan de H. Kerk en voor elke geloofsgenoot een felle aan sporing tot verlevendiging van de Missieijver en de Missieliefde Pontificaal Lof Nadat de Monsignori en deimis sionarissen in de dekenale pasto rie waren verwelkomd en de grote St. Laurentiuskerk intus sen was volgestroomd met de deelnemers aan de feestelijke in tocht en vele andere belangstel lenden, begaf Z. H. Exc. Mgr. J. Buis zich, voorafgegaan door de leden van het Missie-Comité, het Comité van Ontvangst, de missio narissen en de assisterende gees telijken langs het Verdronkenoord naar de kerk. Terwijl het zang koor o.l.v. de heer C. Hof het Sacerdos et Pontifex aanhief, schreed de celebrant de gelo vigen zegenend naar het Hoofdaltaar, gevolgd door de missionarissen en assistenten. Als diaken fungeerde de Z. E. Pater V. Ditters O.P., als subdia ken de Z. E. Pater J. Busé O.S.C. De overige assistentie werd ver leend door de kapelaans der pa rochie. In het priesterkoor had den behalve Mgr. van Hussen en de H.E. Deken de 24 missionaris sen plaats genomen. Het zangkoor droeg door zijn goede koorzang veel bij tot de luister van deze plechtigheid. En kele lofgezangen werden door de gelovigen meegezongen. De H.E. Deken betrad na het Magnificat de kansel om de Mis siebisschoppen en de missionaris sen in zijn dekenaat te verwelko men namens geestelijkheid en gelovigen. Herinnerende aan de feestelijke intocht, welke er blijk van gaf, dat de missionaris sen vooral bij de jeugd van het dekenaat welkom waren, sprak de deken de wens uit, dat de goede ontvangst die Monseigneur en de missionarissen in Alkmaar mocht te beurt vallen, hen mocht sterken in hun zware missietaak, als zij eenmaal weer naar hun missieposten vertrokken zouden zijn. Hij prees voorts de missie liefde van de katholieken in dit dekenaat, die jaarlijks f12.000 of feren voor de Pauselijke missie genootschappen en ook nog op tal van andere wijzen offeren voor de missie. Ook bidden zij voor de missie en God alleen weet, welke bekeringen in verre landen te danken zijn aan het gebed van de katholieken van dit dekenaat. Spr. wees op de vier missiehuizen in deze provincie en op het moederhuis der Zusters Ursulinen te Bergen, vanwaar ook vele missionarissen naar de missie vertrekken. Spr. eindigde met de parochianen en alle ka tholieken van zijn dekenaat aan te sporen in deze missieweek de MAANDAG 14 JULI I ?;>2PAGINA 3 Tijdens de rede van Dr. C. J. C Arnold, voorzitter van ,,Een Week Missiestad''' in de aula van het R.K. Lyceum; van links naar rechts de burgemeester van Alkmaar, Mr. H. J Wytema, Z. H. Exc. Mgr. Dr. W van Hees, Magister Generaal van de Kruisheren, Z. H. Exc. Mgr. Buis, Apostolisch Vicaris van Noord Borneo, de Hoogeerw. Heer Deken van Alkmaar, J. Th. Jacobs, Mgr. H j. van Hussen, Directeur van de Missiegenootschappen in Nederland, Pater J. Busé, voorzitter van de Verenigde Missionarissen en Dr. C. J. C. Arnold (Eigen photo N.H.D.) missietentoonstelling te bezoeken. Terwijl de kerk hierna het Missielied zong verliet Mgr. Buis, omringd door de assisterende geestelijken en gevolgd door de missionarissen en het comité van Ontvangst weer de kerk. Bij de triomphale intocht van de Missiebisschoppen en Missio narissen, langs de erehaag van jeugdverenigingen en honderden belangstellenden. Inzet: het eerste rijtuig, waarin gezeten zijn Z. Hoogw. Exc. Mgr. J Buis, Apostolisch Vicaris van Noord Borneo, de voorzitter van het Comité van Ontvangst, Mr. A. J. M. Leesberg en Dr. H J. M. Hofstee. (Eigen photo N.H.D.) ALKMAAR Waar de Missietentoonstelling betrekking heeft op andere dan louter geestelijke waarden, de bezienswaardig heden die ongetwijfeld veel belangstelling zullen irekken, de feestelijke Minanki Panki Poe, waar in plaats van de rustige ernst, plezier en vrolijkheid heerst, is op een buitenkerkelijke bijeenkomst in de aula van het R.K. Lyceum voor de fine fleur van Alkmaar en omgeving de Missietentoonstelling nogmaals geopend. In de zaal waren aanwezig de comitéleden uit de verschillende parochies van het Dekenaat Alkmaar, verschil lende burgemeesters en wethouders en andere notabelen van stad en dorpen. Terwijl de twee Missiebisschop pen, de H.H. Hoogwaardige Exc. Mgr. J. Buis en Mgr. dr. W. van Hees, Magister-Generaal van de Kruisheren, die in de loop van de namiddag was gearriveerd, vergezeld van de H.Eerw. Heer Deken van Alkmaar, J. Th. Ja cobs, Burgemeester mr. H. J. Wy tema, Mgr. H. J. van. Hussen, pater J. Busé O.S.C. en enkele leden van het Hoofdcomité het podium betraden, zong men tot tweemaal toe het Sacerdos et Pontifex en het Wilhelmus. Dr. C. J. C. Arnold, voorzitter van „Een Week Missiestad", hield een korte openingstoespraak, asrin hij het treffende ope ningswoord, uitgesproken door Deken Jacobs tijdens het Pontifi cale Lof, memoreerde, waarin ge wezen was op het primaire en voornaamste doel van de Missie- tentoonstelling. Dank aan alle medewerkers. Wat de practische kant van het geheel betrof, wilde hij de ten toonstelling nogmaals voor ge opend verklaren en hij richtte een woord van dank tot Rector en Curatoren van het R.K. Lyceum, die hun schone gebouw voor dat doel hebben willen beschikbaar stellen. Een eerbiedig woord van welkom richtte hij tót de beid» Missiebisschoppen, in wie hij de vertegenwoordigers zag van alle missionarissen en namens het ge hele Dekenaat gaf hij Hun de verzekering, dat de ware missie liefde, die zich uit in gebed en offer, onder de parochianen van het Dekenaat blijvend zóu zijn. De burgemeesters en wethou ders en de oomité's uit de dorpen van Alkmaars Dekenaat dankte hij voor de bijzondere activiteit, waardoor nu reeds de Missie ten toonstelling voor een groot deel is geslaagd, enkel en alleen al, omdat zij mogelijk is gemaakt. Dr. Arnold hoopte, dat de ge voelens van dankbaarheid, die 't Hoofdcomité daardoor thans be zielen, nog sterker zullen wor den, om hetgeen de plaatselijke comité's in de loop van de komen de week no.g zullen doen. Laat het Dekenaat Alkmaar alle an dere Dekenaten overtreffen, zo riep hij uit. Voorts bracht hij de Burgemeester van Alkmaar en zijn ambtenaren en niet het minst de Commissaris van Politie de heer J. Dreeuws en zijn poli tiecorps, dank voor de sympathie ke belangstelling en medewer king. Tenslotte wees hij op de verschillende attracties, welke de tentoonstelling bezit, waaraan hij nog de wens vastknoopte, dat het Thuisfront, voor de inzameling van een groot bedrag aan geld zou weten te zorgen. Pater J. Busé O.S.C., voorzitter van de Verenigde Missionarissen bracht alle medewex-kers aan de Missietentoonstelling dank voor hetgeen reeds gepresteerd was. De triomphale intocht van de missionarissen had hem, en zo vele anderen, getroffen. Namens allen bracht hij de inwoners van Alkmaar dank voor de gastvrij heid, die de paters genieten en hij prees de grote activiteit van het Hoofdcomité. Bezinning Sprekende over de ideële kant van de tentoonstelling, wees hij erop, dat de Missieweek een week van bezinning moest zijn, op het geen de parochianen, als leden van de Katholieke Kerk en als leden van het Mystieke Lichaam van Christus, verplicht zijn voor de Missie te doen. Als in China missionarissen worden uitgedre ven, lijdt geheel de Kerk. Daarom moet geheel de Kerk, dat is: alle gelovigen, bidden en offeren, op dat de Kerk in China gered wor de. Hij deed een beroep op de jeugd, zich te bezinnen op de taak, die zij eventueel zou kun nen doen in de Missie, als pries ter, zuster of broeder, dan wel als leek, bij het onderwijs (voor al Indonesië), bij de ziekenver pleging etc. Hij hoopte, dat deze week van Alkmaar de victorie, de victorie van de Missie, zou uitgaan. De Burgemeester van Alkmaar, mr. H. J. Wytema, gewaagde er van, dat vele moderne mensen zich afvragen, welke waarde 'de verkondiging van het christendom eigenlijk heeft, als men ziet naar hetgeen men terugontvangt. Hij dacht daarbij o.a. aan de, vooral door de radio verbreide, aan het heidendom ontleende vormen van vermaak, welke vooral door de jeugd plegen te worden geappre cieerd. Het is goed, zo vervolgde hij, in West-Europa te worden geconfronteerd met de werkelijke toestand van nu. Als het Kruis wordt gepredikt, wordt het Kruis onafscheidelijk gevolgd door de Westerse cultuur, maar hoe is de reactiè van West-Europa op het geen onder de naam cultuur van de heidense landen weer wordt ingevoerd? Laten wij ons bezinnen, zo be sloot hij, op onze taak in de we reld, zowel die van ginder als van hier en zo die taak goed wordt opgevat, zal van ons een machtige- impuls van blijvende waarde uit gaan. Hij hoopte, dat het Hoofd comité beloond zou worden voor haar onverpoosde acties en moei ten. Deze bijeenkomst werd beslo ten met de gezangen Adoro Te en Ave Maria o.l.v. Cas Himmel- reich en een aardig Missieliedje, gezongen door in veelkleurige pakjes gestoken „Chineesjes" van Minanki Panki Poe. OVERAL TER WERELD De Orde der Dominicanen, of Predikbroeders, welke wij in Alkmaar het meest nabij staan, werd door St. Dominicus in 1215 gesticht te Toulouse, met als oor spronkelijke bedoeling de verde diging van Zuid Frankrijk tegen de ketterij der Albigenzen. Reeds in 1216 werd de stichting door Paus Honorius III goedgekeurd. De Orde onderging een wonder snelle bloei: al spoedig omspande de doelstelling der stichting de gehele wereld in het Missiewerk. St. Dominicus nam bewust de actieve werkzaamheid aan het zielenheil in zijn Ordesideaal op en eigenlijk zijn het de Domini canen geweest, die het eerst het Missiewerk officiëel en systema tisch gingen verrichten. Zij werkten onder de Moren in Spanje en Noord Afrika, en volg den de ontdekkingsreizigers naar Oost Afrika. Ze begonnen een apostolische veldtocht in Oost Europa onder de Pruisen, Honga ren en andere Slavische volkeren, in Polen en Rusland en tot diep in Siberië en China toe, tot in Zuid Azië en Klein-Azië .Ook in de Nieuwe Wereld begonnen zij een grootscheepse Missieactie en staken vanuit Mexico de Stille Oceaan over, om ook Japan en de Philippijnen voor Christus te winnen. Ontelbare Priesters vonden de marteldood. De Dominicanen hebben geweldige arbeid verricht en er is geen werelddeel, of men vindt er Dominicanen. Ook de Nederlandse provincie der Domi nicanen heeft in dit immense Missiewerk haar aandeel. Het eerste Dominicanerklooster in Ne derland werd te Utrecht in 1232 gesticht. Nadien stichtten zij er nog twaalf, die in de Hervorming verloren gingen. En ook hier ten lande hebben zij vervolging ge kend: een der Martelaren van Gorcum was een Dominicaan. In 1868 droeg Paus Pius IX aan de Nederlandse Dominicanen het Missiewerk op in de Ned. Ge biedsdelen in de West. Geheel de inlandse bevolking werd Katho liek. De olieraffinaderijen brach ten er de moderne welvaart en de problemen der moderne ziel zorg. Sinds 1904 werkt een aantal Paters op Porto Rico; en van 1914 af werken enkele Nederland se Dominicanen op Bornholm, een Deens rotseiland in de Oostzee, in een mondaine omgeving van mo dern heidendom. En tenslotte werd in 1932 aan de Nederl. Do minicanen als Missiegebied aan gewezen de Oranje Vrijstaat, waar in het Bisdom Kroonstad 22 Pa ters werkzaam zijn. Zij worden daar bijgestaan door de Zusters van de Congregatie van King Williamstown, waaronder vele Zusters uit het Klooster Albertus- hof te Venlo, met haar stichtin gen en posten voor alle vormen van onderwijs, verpleging enz. Uit ai deze Missiegebieden geeft de stand op de tentoonstelling veel te zien en te horen. (Advertentie) die Uw nachtrust, Uw humeur en Uw lust tot werken ver- stoort. Neem bij hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn een paar ...die helpen direct! J Een hoekje op het terrein van de attractieve en feestelijke fancy fair Minanki Panki Poe. Zo druk is het op het gehèle terrein! Hier ziet men het Rad van Avontuur, waar Steef Schagen weer eens echt in zijn element is (Eigen photo N.H.D.) Een rondgang over de Missie tentoonstelling, zoals deze in het Lyceum is ingericht, is voor de bezoeker ongetwijfeld een open baring. In de stands van de mis sionarissen, stuk voor stuk keurig verzorgd, krijgt men een indruk van de gewoonten der volkeren, hun beschavingspeil en hun gods dienstige gebruiken aan de hand van tal van, vaak zeer fraaie, ge- bruiks- en kunstvoorwerpen. De verzameling, hier uitgestald, kan in menig opzicht wedijveren met de beste collecties van de musea voor Volkenkunde. Daar naast zijn er de paters, in iedere stand drie, kenbaar aan de me daille met stralend kruis, em bleem van de Verenigde Missiona rissen, die soms als echte stand werkers de bezoekers uur-in-uur- uit te woord staan om hun kennis, vaak zelf in de Missielanden op gedaan, aan de man te brengen. Van een andere aard, maar niet minder interessant, zijn de stands van de leken-missie-organisaties. Hier krijgt men een goed beeld van het vele werk, dat ook door leken verricht kan worden en veelal ook reeds verricht wordt. Op al deze zaken komen we nóg nader terug doch niet nadat we onze lezers ook even gewezen hebben op de grote wereldkaart, waarop met lampjes wordt aan gegeven waar bepaalde missiona rissen, zusters of broeders, wier photo's op een tableau staan en die afkomstig zijn uit deze ge westen, 150 in totaal, werkzaam zijn. Ook de attractieve offerblok ken met automatische lichtbeel den-vertoning, een nieuw missie snufje, vergete men niet. ALKMAAR De aanvang van de feestelijke gebeurtenissen rond de Alkmaarse Missietentoonstelling is wellicht stralender en feestelijker, dan de organisatoren wel hadden gedacht. Alkmaar heeft een belangstelling aan de dag gelegd, die wer kelijk frappant mag worden genoemd. Misschien dan ook, dat we daarom nu reeds verwachten mogen, dat de Missietentoon stelling tot een eclatant succes zal leiden, niet alleen omdat die, in stoffelijke waarden uitgedrukt, de financiën zal bijeenbren gen, waarom de missionarissen onder de druk der zorgen en noden, bedelen, maar ook omdat de Missie weer opnieuw het middelpunt zal worden voor speciaal katholieke activiteiten in plaats van vergeten te worden onder de druk van ander soort zorgen en noden in het vaderlandse milieu het middel- pxxnt ook van gebed en individuele inzet voor de uitbreiding van Gods Kerk op aarde. Na de opening van de Missietentoonstelling onderhield de bur gemeester van Alkmaar, die urenlang op de tentoonstelling en op Minanki Panki Poe vertoefde, zich met Mgr. Buis en Mgr. Dr. van Hees in het speciale restaurant van de tentoonstelling. (Eigen photo N.H.D.) Frappante belangstelling Dank zij de welwillende mede werking van de gemeentepolitie kon Alkmaar, dat de gewone drukte van de vrije Zaterdagmid dag al vergroot zag door een nieuwe drukte, die de uitverkoop met zich brengt, zich tegen half vier reeds opmaken voor de ont vangst van Zijne Hoogwaardige Exgellentie Mgr. J. Buis, Apos tolisch Vicaris van Noord Borneo en de talrijke missionarissen, die Alkmaar gedurende de gehele tentoonstellingsweek zal herber gen. Zo langzaam aan vormden zich langs de route, welke de stoet van missionarissen van het Sta tion af naar de Laurentiuskerk -zou nemen, de rijen van belang stellenden, duizenden in aantal, waarover men zich later zou ver bazen. In de restauratiezaal van het stationsgebouw kwamen de mis sionarissen omstreeks vier uur bijeen, waar zij door het Comité van Ontvangst, gevormd door de Ridders in de Orde van St. Gre- gorius de Groote namens de Ka tholieken van het Dekenaat Alk maar werden begroet. Buiten stonden de talrijke Alk maarse jeugdverenigingen en jeugdverenigingen uit omliggende plaatsen in het Dekenaat, die een erehaag zouden vormen. Even over vier was het ogenblik van aankomst aangebroken van een der Missiebisschoppen, die Alk maar thans mag herbergen, Mgr J. Buis, vergezeld van Mgr. H. J. ;an Hussen, Directeur van de "issiegenootschappen in Neder land. Alle Missionarissen en de leden van het Comité van Ont vangst, de heren Mr. A. J. M. Leesberg, Dr. H. J. M. Hofstee, tevens drager van de Kroonorde van België, A. J. J. v. d. Drift, Jac. Groen, lid der Tweede Kamer en tevens drager van de Orde der Nederlandse Leeuw, en A. Loh man, alsmede de voorzitter van „Een Week Missiestad", de heer Dr. C. J. C. Arnold en enkele andere geestelijke autoriteiten, werden aan de beide Hoogwaar digheidsbekleders voorgesteld. Gezegenden in Naam des Heren. De heer A. J. M. Leesberg sprak een kort welkomstwoord. Hij zeide, dat het Comité van Ont vangst geen schoner welkomst woord had kunnen bedenken dan door de Missionarissen te betite len met „Benedicti, qui veniunt in nomine Domini", de Gezegen- den, die in naam des Heren naar Alkmaar gekomen zijn. Hij vroeg zich af, of dat bij de aankomst van St. Willibrordus en St. Adel- bertus, twaalf eeuwen geleden, aan de kust van Kennemerland bij de Egmonden, ook zo gegaan zou zijn. Was het niet veeleer achterdocht, nieuwsgierigheid, af keer en haat zelfs, waarmee men toen de Missionarissen ontving? Dooh ondanks die afkeer en haat zijn deze Apostelen, waarvan gij de opvolgers zijt, erin geslaagd, Kennemerland te maken tot een overwegend Katholieke streek. In Alkmaar zelf, dat enkele eeuwen later stadsrechten zou verkrijgen, zijn we nog niet zover, aldus ver volgde Mr. Leesberg. Daar is slechts twee vijfde gedeelte van de inwoners Katholiek. Niet om ons te bekeren, zijt ge hier gekomen, maar toch wel, om ons Katholiek-zijn, wat „bij te schaven". Uw komst immers strekt tot versteviging van het reeds aangenomen Geloof; U iaat ons zien, hoevelen er nog zijn, die de Genade van het H. Geloof moeten derven. In de jaren van de beide wereldoorlogen is onze bekendheid met verafgelegen landen en streken groter gewor den en de wereld heeft eigenlijk geen geheimen meer voor ons. Er bestaat geen afstand meer en wij zijn vertrouwd geraakt met overzeese gebieden. Daarom ook kunnen wij U beter in den geest volgen op Uw tocht door de Mis siegebieden en des te meer staan wij open voor hetgeen U ons daarvan verhalen zult. Met gepaste trots gewaagde Mr. Leesberg ervan, dat het Dekenaat Alkmaar niet minder dan 150 Paters, Broeders en Zusters, die thans in de Missie werken, heeft opgebracht. Door deze Missieten toonstelling, zo ging hij voort, moeten wij ertoe aangespoord worden, ons te bezinnen op de waarde van de Missie, om ons dan met ware Missieliefde Uw „aanslag" op onze geldbeurzen te laten welgevallen. Tenslotte dankte spr. Mgr. Buis voor Zijn komst en besloot met de wens, dat de Missietentoonstel ling in alle opzichten zou slagen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3