Ruim 2500 jaar geleden begon in Olympia traditie der Spelen Op fraai veld speelt Nederland tegen athletische Brazilianen FINLAND is mooi maar... peperduur ook (Klein) beetje politiek is er wel in de Olympische kampen I Koen liep ).B sec.! kt beter uitse dames wereldrecord ?e/ HISTORIE DER OLYMPISCHE SPELEN Daar rust Coubertin's hart Nederlandse liefde door de maag.... OOK IN HUN KAMP HEERST onzekerheid over resultaat Han Drijver: Arm in draagdoek voor de „zekerheid" Het wordt er nu niet donker Canadese roeiboten op zee vernield Eerste Nederlanders zijn in Helsinki Ogen rolden uit de kassen.... «ie serie profiteerde Qui- an een fouit van Mary en plaatste zich gemak voor de finale in de 3e ras geen der deelnemers t Pretty Polly te bedrei- iat Koningin Draisine G. u-ten was uitgeschakeld, a O. die Olga Pluto nog de weg had kunnen lig- 1 in de 4e serie eveneens grote haast in de fout, ok Olga zich gemakkelijk te plaatste. Again die voor de vijfde :t paard was moest ook al uitgeschakeld toen hij in strijd tegen P. Louis 2 een fout maakte. male kon praetisch Olga >er ontgaan daar alleen uto haar concurrent was, m handicap was normaal veel zelfs Pretty Polly niet meer bereiken. Pluto die snel vertrok eds na 100 meter de kop i absoluut onbedreigd de irijs en 't Ned. kampioen- ETet was een waardig slot ie dag die zo triest was is een te Kiel gehouden kwedstrijd tussen de iche herenploegen van ld en Griekenland, waar- ele damesnummers waren heeft het Duitse Olympi- lamesestafette team een ;e prestatie geleverd op de i meter. De Duitse dames Sander-Domagalla, Klein irsen lieten de buitenge- •aaie tijd van 46.8 sec. no- velke de beste is dit sei- ïar ter wereld ook gelopen bleven zij hiermede 0.4 sec. boven het op de ;che Spelen te Berlijn in oor Duitsland gemaakte ecord van 46.4 sec. irsprong nam op Willy De tijd 11.1 sec. was al r fraai. Willy Lust legde I sprong van 5.74 meter igd beslag op het nummer tgen. De prestatie van de le damesploeg op de 4 x er viel, mede door enkele wissels, met een tijd van iden danig tegen. athleten bleven, geholpen wind, op de 100 m. bene- II sec. Saat nam van start iding en behield deze, on- en verwoede aanval van ïr op de laatste 20 meter, den waren resp. 10.4 en terwijl voorts voor Griek luwenhoek 10.9 sec. werd kt. De andere Nederland- sioenen stelden evenmin Verweij won de 400 m., zeer superieur de 800 m. Slijkhuis, nog steeds niet >rak op de 1500 m. Het u een spannende race Stada en van Kreuningen, dezelfde tijd, nl. 4 min. 8 eerste en tweede de fi sseerden. Rose (Cary Grant en qenblik, dat „misdeelde aandacht vragen. en verwaarloosde kinde- guur voor kunnen nemen eke acteur, die de laatste uiteenlopende aard wordt er bij" een aanvaardbaar, at voor de moederrol een nheid is gekozen, vergist i op Betsy Drake, die het jeilijk heeft met zichzelf. - verwacht? Genegenheid igenheid voor de dakloze er nog een echtgenoot, nheid bedelt, vertelt het film-feuilleton MAANDAG 14 JULI 1952 E»n vroege voorjaarsmorgen in het jaar 458 v. Chr. De prachtig gebouwde stad Olympia, meer een verzameling van tempels, is vol vreemdelingen, die uit Azië en van de eilanden zijn gekomen. Bij het twaali meter hoge beeld van Zeus, een stuk goud en ivoor, schepping van de beroemde kunstenaar Phidias, drommen de mensen. De athleten zullen zo dadelijk de eed afleggen, waarbij zij beloven eerlijke strijd te leveren in de grote spelen. In het stadion is het al een drukte van belang. Er is plaats voor 30.000 toeschouwers. Toch hebben zich al ver schillende toeschouwers kort na middernacht van een goede staanplaats verzekerd. Na zonsopgang vloeide er voortdurend een stroom vrolijk pratende mensen naar de toegangen en ver deelden zich over de verschillende rangen. Het panorama dat de toeschou wers hadden op het stadje was sprookjesachtig. Men zag het reusachtig beeld van Zeus, waar op de vroege zonnestralen flon kerden, Men zag tientallen mar meren altaren, standbeelden van vroegere overwinnaars bij de spelen. Men blikte op het grote gym nasium, de oefenplaats het Pa laestra, de worstelsohool en op de landerijen, welke zich langs de oevers van de Alpheus uit strekten. Men keek op naar het diepe groen, dat de berg gewijd aan de god Kronos aan de noord zijde bedekte, die heerlijke berg, welke de gure noordewind verre van het stadje hield. Godsvrede heerste Maar de Middellandse Zee mensen bewonderen zelden de schoonheden der natuur met dat enthousiasme, dat de noordeling kent als compensatie van de somberheid van zijn eigen grau we luchten. De meeste toeschou wers zijn te zeer aan dit verge zicht en deze schoonheid gewend om nog bewondering te kunnen voelen, welke het verdient: zij brengen hun tijd liever door met om zich heen te kijken en te praten met him buren. Het ont breekt hun niet aan boeiende en interessante nieuwtjes. Er was oorlog, maar nu tijdens de duur van de spelen heerste de gods vrede, een ongekend gevoel, want oorlogen waren nu eenmaal gewoon in dit land. En boven dien hadden zij -genoeg te praten over alles wat er de vorige dag te zien is geweest. Zo gaat er m het stadion een geroes van praten en betogen rond, er is ge fluit maar ook hier en daar ge joel als verschillende Olympiërs hun ereplaatsen innemen op de voorste rijen. Maar de aandacht wordt bijna onmiddellijk afge wend als de vreemde gezanten het stadion betreden. De groten van Thessal-ië, in rijk versierde toga's gezanten van Agros, die moeite hebben -gedaan de steun te krijgen van de Peloponnesus en wat het meest verbluffende schouwspel oplevert de drie bruine Êgyptenaren, die het col lege van generaals hebben over gehaald om hen tegen Perzië te helpen, De gezanten worden op Anna Lisa Nuutinen, een aardige Finse jongedame, in huishoudelijk uniform gesto ken, in wit en blauw, de Finse kleuren, werd in de grote tent, waar het restaurant van het Olympisch dorp Kapyla is ge vestigd, voor het forum van de kleine Nederlandse equipe, welke reeds in Helsinki bij elkaar is, gehaald. Chef de mission Karei Lotsy stond met een grote bos bloemen in de hand, rode anjers, witte vlok- sen en blauwe irissen. Anna Lisa Nuutinen is de gastvrouw van de afdelinq in het restau rant waar de Nederlandse eauipe, tezamen met de deel nemers van verscheidene an dere landen, de maaltijden zal gebruiken. Ên drs. W. v. Zijll, die als assistent van de heer Lotsy reeds enige dagen van tevoren is qekomen om in spectie te verrichten en de puntjes op de kleine dinqen te zetten, had. zoveel lof laten horen over de aastvrijheid van Anna Lisa Nuutinen, over haar gulheid en hartelijkheid, over de keuriqe verzorginq van de maaltijden, dat dit enthousiasme slechts kon wor den qesublimeerd met een schone ruiker Hollandse bloe men, een zeer kostbaar qe- schenk in het bloemenarme Finland. Chef de mission Lotsy bood Anna Lisa Nuutinen deze fraaie ruiker met enkele har telijke woorden aan. Een le peltje met een Hollandse mo len kreeg het Finse meisje er nog bij. De hockeyspelers en de reeds aanweziqe officials stemden met een krachtiq ap plaus in met de lofrede van Lotsy. En inderdaad, de keu ken is prima verzorgd, de maaltijden zijn voortreffelijk en overvloedig. Dit onderdeel, maar welk een belangrijk onderdeel voor athleten, van de organisatie der Spelen laat niets te wensen over. Op een der eerstvolgende dagen zal ook Annikki Peso- nen, een collega van Anna Lisa Nuutinen, die meer de scepter zwaait bij de samen- stellinq van het menu, op de zelfde wijze worden gehul digd. de vrije gehuwde die voet gevolgd door de leden van de jury. Olympische eed Inderdaad hier in Olympia klopte het Griekse leven en men zag de spelen zelfs zo in het middelpunt van alles, dat de Griekse tijdrekening naar de Olympiaden werd gerekend. De spelen duurden vijf dagen en vonden- om de vier jaar plaats. Op de eerste dag werden nog geen wedstrijden gehouden. Men bracht offers aan Pelops, de be roemde koning van Plsa, volgens de legende de stiohter -der spelen. Natuurlijk werden Zeus en an dere goden niet vergeten. Jury leden en deelnemers legden de eed af. De kamprechters, dat zij zonder aanzien des persoons zou den oordelen. De deelnemers, dat zij eerlijk zouden strijden en nie mand opzettelijk leed zouden doen. Voorts dat zü zich tien maanden lang hadden getraind. Dat alles werd nauwkeurig on derzocht. Ook mochten naar de hoofd prijzen, de lauwertakken, alleen Dë krans werd meegenomen naar Grieken mededingen, vrouwen noch meisjes mochten bij de spelen tegen woordig zijn. Het was zelfs zo streng, dat geen vrouw geduren de de spelen de rivier de Alpheus mocht overtrekken. Het programma der spelen werd langzamerhand uitgebreid. Op de tweede dag hadden zeer waarschijnlijk de hardlopers, worstelaars, boksers en het pan- cration (worstel- en vuistgevecht) een plaats op het programma. Dan was er nog een vijfkamp, springen, -lopen, discus- en speer werpen. Ook de wedloop in wapenrusting. Buitengewoon m trek waren de levensgevaarlijke wagenrennen. De spelen duurden de gehele da-g. Het enthousiasme was zo geweldig, dat men gra-ag honger, dorst en vermoeienis ver droeg. De spelen werden besloten met een plechtig offer aan Zeus, aan de voet van het kostbare veld lagen ook de kransen gereed, de enige prijs voor de overwinnaar, een jongen, wiens ouders nog in leven moesten zijn, had met een -gouden mes de twijgen van de heilige olijfboom gesneden, die achter de tempel van Zeus stond. Huldiging Op grootse wijze werd de over winnaar in zijn vaderstad gehul digd. In triomf werd hij huis waarts geleid. Zijn intocht in de stad deed hij als een god, staande op een wagen, getrokken door vier schimmels zelfs werden er wel uit de stadsmuur stukken weggebroken. Immers een stad die een Olympische held had kon een muur gemakkelijk missen. Zij was veilig, geen vijand durf de immers nog met hoop op succes te naderen. Bij de feesten der stad kreeg hij een ereplaats, hij genoot vrijdom van belasting. de tempel van de hoofdgod en daar als een zeer kostbaar wij geschenk opgehangen. Wat toch is de oorspronkelijke betekenis der spelen geweest? Men weet het niet precies. Wel zijn zij altijd in verband gebracht met begrafenis en dood. Maar waar lag het verband? Men heeft het zo willen verklaren, dat het doel was de overwinning van de afgestorvenen op de dood voor te stellen. De lichamelijke opvoeding was in de bloeitijd van de spelen, zaak van het hele volk. De sport werd zo hoog geacht, dat men het de wijsgeer Socrates even kwalijk nam, dat hij in plaats van met de jonge Athen-ers in het gymnasium bal te slaan, hen op een bank in de schaduw lok te, om met hen al debatterend een antwoord te zoeken op de vraag wat nu eigenlijk de „in getogenheid" was, welke voor hem -gold als het hoorddoel van hun opvoeding. Roemloos einde Later ontaardden de spelen. B-eroepsa-thleten beheersten de wedstrijden. Het was een ruw gedoe geworden. Een kermis. De Palaestra's vormden een zedelijk gevaar. Ook oefenden de Griekse professionals een verderfelijke invloed uit op hun omgeving en vooral op de hen bewonderende jeugd. Zo kwam er een roemloos einde aan wat in de Griekse wereld eens het schoonste was. In 393 na Christus verbood de Romeinse keizer Theodosdus Griekenland was toen reeds door de Romeinen veroverd de feesten te Olympia zijn zoon zette de politiek nog drastischer voort. Hij stak de -tempels in brand. Later nog veranderden aardbevingen het oord tot een woestenij. Eeuwenlang spoelden het rivierwater over de Olympi sche gronden. Zij werden met modder en zand bedekt Totdat tegen het einde van de vorige eeuw een Duitse expeditie Olympia weer heeft opgegraven. Er staat daar thans een gedenk teken, dat de wedergeboorte der spelen symboliseert. Ingevolge zijn laatste wil werd ook 't hart van Pierre baron De Coubertin naar Olympia overgebracht. Op de plaats waar het symbolische Olympische teken thans ook het Olympische vuur elke vier jaar wordt ontstoken. TURKU Even buiten Turku of, wanneer men het op z'n Zweeds wil zeggen, Abo, de Finse havenplaats aan de Botnische Golf, waar deze weken tientallen met Olympische deelnemers en bezoekers volgeladen schepen aanleggen, ligt het veld, dat Woensdag het strij'dtoneel zal zijn van de Olympische voetbal ploegen van Nederland en Brazilië in de voorronde van het voetbaltoumooi. Wie door slecht geplaveide straten van het stadje gaat om de hoofdweg naar Helsinki, dat een kleine 170 km verder naar het oosten ligt, op te zoeken, ver wacht allerminst een zo fraai aan gelegd en degelijk verzorgd sportcomplex aan te treffen. Omringd door oefenvelden ligt een klein stadion, dat de bezoe ker allereerst opvalt door de prachtige grasmat. Het dichtbe groeide veld met veel klaver tus sen het gras heeft ondanks de droge leemgrond een behoorlijke veerkracht en, wat ons Neder landers in deze tijd van het jaar vreemd aandoet, zelfs in de doe len is geen kaal plekje te ont dekken. Evenals in Engeland zijn Toen de Nederlandse hockey- ploeg Zaterdagavond op het nieu we vliegveld te Helsinki arriveer de en de spelers en officials de trap afdaalden,, kwam er even iets van schrik op de gezichten van de talrijken, die de eerste Ne derlanders kwamen verwelkomen Han Drijver, linksback van de hockeyploeg, verscheen in de deuropening met een arm in een draagdoek en een vinger in het verband. Drijver zelf stelde de nieuwsgierigen echter weldra ge rust. Hij had in de wedstrijd tus sen het Haags elftal en Pakistan op Klein Zwitserland een klap op zijn hand gehad, waardoor de middenvinger dik en stijf was ge worden. „Om nu Vrijdag 18 Juli in zo goed mogelijke conditie op het veld te kunnen verschijnen heeft mijn hand rust nodig van daar die draagdoek. de doelen voorzien van ovale palen en lat. Een nadeel hebben wij slechts kunnen ontdekken en dat is, dat de zon omstreeks het uur van de wedstrijd schuin achter een der doelen staat. Zo-dat het winnen van de toss een groter voordeel oplevert dan anders. Voor de rest zouden wij bijna durven beweren, dat dit veld het Oranje-elftal beter zal liggen dan de Brazilianen, die „thuis" over het algemeen op harde en kale terreinen spelen. Bij de Brazilianen Breeduit zat de Braziliaanse coach van de voetbalploeg, leraar in de lichamelijke opvoeding aan een van de middelbare scholen te Rio de Janeiro, New-ton Car- dozo, aan tafel in het restaurant van het Olympisch dorp Kapyla. Zijn Hollandse spinazie met een stevig stukje vlees van zeker anderhalf pond, gegarneerd met aardappels en nog enkele pro ducten, die wij niet kenden, ging vlo-t naar binnen bij deze voet- balcoaoh, die wij, zijn postuur en omgeving in aanmerking nemend, eerder voor een zwaar- gewichtheffer zouden verslij ten dan voor een man, die voetbal spelers de kunst van techniek en tactiek moet leren. Deze meneer Card-o-zo, heeft ons het een en ander verteld over zijn p-loe-g. Hij heeft ons, voor zover dat moge lijk was in verband met tactische kw-esties, ingelicht over de jon gens van 18 tot 20 jaar, die zij helemaal uit Rio hadden meege nomen om voor de eerste maal in Europa amateur voetbal van Brazilië te demonstreren. Ja, amateurs zijn deze studen ten beslist, verklaarde dr. Branco met nadruk. Technisch zijn de Braziliaanse spelers meester en coach Cardozo heeft er voor ge zorgd, dat zijn pupillen in prima conditie zijn. Dan komen wij op een gebied, waar slechts aarzelend de ant woorden worden gegeven. Tac tiek? Ja, inderdaad, derde back systeem, voorhoede in W-forma tie, vaak afgewisseld met een zwervende biinnenspeler, waarbij de andere inside vóór blijft. Dat hangt van de omstandigheden af. Neen, niet altijd shortp-assing, luidde het antwoord op onze vraag, dat is vaak te onproduc tief, wij houden van het scherpe directe spel met passes in de lengte en niet-te veel in de breedte. Onze kansen tegen Nederland? Laten wij daar liever over zwij gen, zei dr. Branco voorzichtig, en niet alleen beleefdheid speel de hier een rol; maar meer nog de onbekendheid met de capaci teiten van de Oranjehemden; en vergeet niet. zo meende coach Cardozo, dat onze amateurs be trekkelijk weinig internationale ervaring hebben. IN WELK LAND KOMEN OLYMPISCHE SPELEN 1960? HELSINKI. Het bestuur van het Internationale Olympische Comité heeft Zaterdag besloten óe keuze van de stad, waar in 1960 de Olympische Spelen ge houden zullen worden, nog drie jaar uit te stellen. Dertien steden hebben een aan vrage voor de Zomerspelen 1960 ingediend en vijf een voor de Winterspelen van dat jaar. Otto Mayer, kanselier van het I.O.C. verklaarde, dat de keuze aangehouden zou worden om nog meer steden in de gelegenheid te stellen een aanvrage in te dienen. IJS GEBROKEN Roeiers hebben Zondag het ijs tussen de Amerikanen en de Russen gebroken. Ze sloten vriendschap, praatten met elkaar en roeiden naast elkaar de Drumsoe-fjord af. De Russen leenden een van hun skiffs aan de Amerika nen. Ze maakten gebruik van de Amerikaanse volg boot en nodigden coach Rus sell Callow uit, morgen hun volgboot te proberen. Een Russische roeier vroeg, of Callow de Russen een goede raad kon geven. Cal low stemde daarin toe. De vieren van beide landen hielden een vriendschappelij ke wedstrijd op de Olympi sche baan. HELSINKI (Ass. Press) De meeste van de 40.000 buitenlanders die Helsinki tijdens de Olympische spelen zullen bezoeken, hebben nog nooit een land als Finland gezien. Men kan er de gehele nacht buiten een krant lezen. De zon gaat onder om half tien en komt om kwart over drie weer op. In de tussenliggende tijd echter wordt het niet echt donker. Het schemert een paar uur, en dtin is het al weer dag. Het weer is tot dusver volmaakt. Er is al een week lang geep wolk je aan de hemel. De temperatuur is iedere middag 70 a 80 graden. De nachten ziim heerlijk koel. Volgens de voorspellingen zal het weer ook tijdens de spelen, die van 19 Juli tot 3 Augustus duren goed zijn. De Finnen heb ben slechts één vrees. Er bestaat n.l. een oude Finse traditie, dat het gedurende de week van 18 tof 24 Juli altijd regent. Elke dag van het jaar heeft in Finland een andere naam en de dagen van ge noemde week hebben vrouwen namen. Het regent die week, om dat „vrouwen altijd huilen," zo als de oude Finnen zeggen. De oude profetie is de afgelopen ja ren niet in vervulling gegaan en de organisatoren van de Olym pische Spelen hopen, dat de tra ditie daarmee doorbroken is. Wat het landschap betreft, Fin land biedt een kleurrijk panora ma van meren, inhammen, bossen en akkerland. De steden zijn klein Helsinki heeft nog geen 365.000 inwoners. Het hele land telt slechts vier millioen mensen. Vrijwel alle Finnen hebben per soonlijke belangen bij de Olym pische Spelen. Men vindt in Hel sinki op geen stuikken na vol doende hotels om <3e buitenland se gasten- te herbergen. Velen worden ondergebracht in particu liere huizen. Er zijn bewoners van Helsinki, die een buitenhuis je betrekken en hun huis in de stad voor die gelegenheid hele maal verhuren. Aangezien er in de particuliere huizen vrijwel nergens warm wa ter-installaties zijn, zull-en vele bezoekers van de Olympische Spelen waarschijnlijk het Finse nationale instituut de sauna baden bezoeken. De Finnen voelen zich niet werkelijk schoon ais ze niet minstens eenmaal per week een dergelijk bad nemen. Er is meer dan vo-ldoende te eten- en te drinken in Finland- Fruit uit Italië, wijnen uit Frank rijk en malse biefstuk van het Finse vee. De Finnen hebben een vrij goede keuken, doch het is voor een buitenlander in een Fins restaurant nogal moeilijk zich verstaanbaar te maken, tenzij hij Zweeds of Fins kent. Verse groenten zijn in Finland schaars en duur. Een eenvoudige maaltijd kost ongeveer 6 gulden. In een eerste klas restaurant ech ter, waar men echte koffie ser veert betaalt men twintig tot drie en twintig gulden. Echte koffie is duur en de meeste mensen drin ken dan ook een mengsel. Bij aankomst van het Zweedse motorschip „Torsholm" in Hel sinki is gebleken, dat de drie boten van de Canadese Olympi sche roeiers, die met dit schip zijn vervoerd, vernield waren. De boten waren in kratten ver pakt aan boord gekomen, maar tijdens een hevige storm op de Atlantische Oceaan zijn de krat ten opengebarsten en werden de boten tegen auto's geslingerd die in het zelfde ruim waren geladen. EERSTE UITVALLERS Twee deelnemers, die in het ziekenhuis van 't Olym pische dorp Kootby zijn op genomen, zullen op advies van de doktoren niet aan de Spelen mogen deelnemen. Het zijn een Koreaan, die een ribfractuur heeft opge lopen en een Japanse gym nast, die een neusontsteking heeft. De Amerikaan Davies, „de sterkste man ter wereld" heeft geen last meer van zijn maag. Hij is echter zeven kilo afgevallen en zal moeite hebben zijn vorm terug te vinden. (Advertentie) 04 tlul VHA t 44AA Daar komt U zowaar met 'n Strand op de proppen en vervult mijn liefste wens: een heerlijke Strand- sigaret I i R G i N I A G AR ETTE S HELSINKI Met een Convair toestel „Rembrandt" met chef vlieger van Ulsen in de cockpit zijn Zaterdagavond op het nieu we vliegveld van Helsinki enkele leden van de Nederlandse ploeg met het volledige hockeyteam in de Finse hoofdstad gearriveerd. In het toestel zaten het lid van het dagelijks bestuur van het I.O.C- P. W. Sóharroo, de chef de mission K. J. J. Lotsy, de chef d'equipe van de Nederlandse ho ckeyploeg Jhr. L. J. Quarles van Ufford, de president van de K.N- H B J'hr. Mr. W. C. Hooft Graaf land, de vijftien hockeyspelers en verder de masseur van de ploeg J. Th. Vriesinga. Voorts zaten in het toestel de beide internationa le hockey-sched-dsrechters Kwist en Isselnïan. Mevr. A. Saleh, zich prettig voelend in de hete zon, een der leid sters van het Indone sische team op de Olympische Spelen, tezamen met leden van het Indonesische team tijdens de plechtigheid van het vlag hijsen in het Olympische dorp in Helsinki. HELSINKI (Ass. Press) Voor het eerst in de geschiedenis van de Olympische Spelen woei gisteren de Sovjet-vlag met hamer en sikkel boven een Olympisch dorp: dat van Otaniemi, ver scholen tussen de pijnbomen, tien km. ten Westen van Helsinki. Daar hesen ook de satellietstaten Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Polen, Hongarije en Bulgarije hun vlaggen, voor een publiek, dat slechts enkele honderden mensen telde, voor het merendeel Finnen. De andere deelnemende landen zijn gehuisvest in het Olympisch dorp van Kaepylae op ongeveer 2lA km. van de stad (van het stadion). Vanmorgen begonnen de voorwedstrijden basketball. Dinsdag volgen voetbal en hockey. Zaterdag heeft op officiële opening van de spelen plaats. Spelen te Stockholm, doch be haalde daar vrijwel geen succes. Een handvol Amerikaanse athleten was aanwezig bij de opening van het Russische Olym- Overzicht van een enorm tentenkamp, dat in Helsinki werd opgericht. Dit kamp dient om onderdak te verschaffen aan hen, die tijdens de Olympische Spelen naar Helsinki komen en geen hotelruimte kunnen vinden. Amerikanen en Russen zijn morgen bij de basketball-voor wedstrijden niet van de partij. De Russen omdat zij Europees kam pioen zijn en zonder voorwed strijden in de eigenlijke competi tie komen. De Amerikanen omdat zij Olympisch kampioen zijn en dat altijd zijn geweest sinds deze tak van sport op de Olympische Spelen van 1936 werd geïntrodu- seerd. Loting athletiek Vandaag wordt ook geloot om de plaatsen in de athietieknum- mers. Daardoor wordt beslist wie tegen wie uitkomt in de series een lastig probleem, immers het algemene peil is het beste, tot nu toe ooit in de Olympische historie bereikt. De mogelijkheid bestaat, dat Amerikanen en Russen tegen elkaar in dezelfde series zullen uitkomen. Dat zou ze direct bij het begin van de Spelen tegen over elkaar plaatsen. Sovjet Rus land neemt dit jaar voor het eerst deel. In 1912 was Tsaristisch Rusland vertegenwoordigd op de pische dorp. Jim Fuchs, wereld recordhouder kogelstoten, die 'n kwetsuur aan zijn hand heeft, vertelde daarbij aan verslagge vers, dat hij in elk geval zou uit komen „al moest er novocaïne aan te pas komen". Vijf Russische journalisten heb ben een bezoek gebracht aan het dorp te Kaepylae gebracht. Het eerste waarom ze vroegen was of ze Bob Kurland konden bezoeken de reusachtige Amerikaanse bas ketball-ster. Ze werden naar Kurland's kamer gebracht. Hun ogen rolden bijna uit de kassen toen Bob zes voet tien en een kwart inch lang op stond om ze te begroeten. Een van de Russen sprak Engels. Hij stelde Kurland ettelijke vragen over zijn trainingsmethoden. De Russen brachten verder een bezoek aan 't Olympische hoofd kwartier. Over de athletiek vroe gen ze niets, maar ze toonden grote belangstelling voor het Amerikaanse voetbal, het bas ketball en de vooruitzichten in het nummer gewichtheffen. Zie je wel. Bij de opening van net Russi sche Olympische dorp zei een Tsjech in het Duits tegen een reporter uit West-Europa: „De Amerikanen hebben in hun dorp alles, ons hebben ze hier in het bos gestopt niet de Amerika nen, o neehij vergat er aan toe te voegen, dat de Kussen zelf om het Otaniemi-kamp ge vraagd hebben. Ze hebben het tot gisteren gesloten gehouden als waren er juwelen in te vinden. Stalin hing scheef Bij het hijsen van de vlag was er een benauwd ogenblik, toen namelijk de vlag omlaag glipte. Maar dat was gauw hersteld, een groot portret van Stalin op het hoofdkwartier van de Russen ging door de wind scheef hangen, lirect klauterden twee Russische athleten naar boven om het recht te zetten. Verscheidene Russen in burger bewogen zich onder de menigte voor de nieuwe bakstenen gebou wen waarin de Russen zijn onder gebracht. Ze leken op de mannen van de M.V.D. (geheime politie), die in de regel bij communistische bijeenkomsten in Oost-Berlijn bij de hand zijn. „Dit is een mooi kamp", zei een communistische krantenman uit 't Oosten „maar ik voel me er niet op mijn gemak. Ik had niet ge zegd dat ik zou komen, maar toen ik kwam zeiden ze, dat ze me hadden verwacht", grinnikte hij. „Ik ben sportjournalist en doe niet aan politiek." Russische athleten slenterden in het kamp rond en rookten rus tig hun cigarpt. -I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5