m Nieuw Maar toch kwamen er in 1951 nog 15.000 nieuwe lijders bij Krijgsgevangenenkamp werd niet door geallieerden geraakt 'oetballer U.S.A. maken bacteriën, gemener dan in de natuur Gigantisch vliegkampschip in U.S.A. in aanbouw Minister Beel opende korte zitting Staten-Generaal Geen angst voor „afmaken HEROPENING Dinsdag e s I o t e n iiiiiiiiiiimiiiniifiiiiiiiiim^ ezoek d j enk ten oor iedereen i| DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Onder ons: bent U al „gepolst"? Tuberculose neemt af Geloof en politiek Het bombardement op Pyongyang Luchtfoto's logenstraften communistische bewering Protestants koor zong de Hoogmis Toestand van Evita Peron ongewijzigd VERLIES: 8000 arbeidsjaren, millioenen guldens - hoeveel ellende? Maar gebruiken ze (nog) niet Veertiende Juli in Parijs De Forrestal: 60.000 ton Grote hotelbrand in Alaska IJl Sigenh. 11.7014.30; 1.1013.40; bonken :1. 6—7.30; 100 kg I st. bloemkool: Al A2 15; BI 17; B2 [UIZEN. 11.300 ien Eerstel. 10.60 1.408.70; driel. 8.60 >ré 12.40. itOEK. 12 Juli. 88.20; groot 10.20 n 8.20—10.90; Rode B8.40; groot 14.40 7.908.10; Doré grof t 11.5012.60; klein askia grof 8; groot w. Eigh. grof 8.20 13.20—13.70; klein >nh. grof 8.108.30; .50; klein 8.40—9.40. 000 kg. TKER GROENTEN- 60.000 kg aard- stel. 9.80—10.90; Rode 10; Dore 10.90—12.30; oh. 11.80—12.60; Sas- if 8—8.40; driel. 9.10 kg rode kool 59.40 kool 57.30; 3000 kg 1.408.60; 8500 stuks Al 28.50—41; A2 t, 12 Juli. Prolevic bes 2527; zwarte isbes 2530; rode -26; Jonkheer v. Tets RN, 12 Juli. 105.000 elen: grove Schot ld. 9.50—11.10; driel. ode Schot grove 9.10, bieten I rond 10 d 5.806.10; zilvernep il. 16—18; uien 11. I, 14 Juli. Vroege i midd. 89.80; grof el. 5.20—7.00; Rode f 9; Doré grof 9.60 yr 45.000 kg; slabonen speen 816; bospeen laten 3040; Pro lef ic e bessen 2540; kom- 22; netmeloen 39-77 815; sla 35.30; per- 0; bloemkool 8—31; 2646; bosui 919; 57.20; zilverui 25-36; 2—13. verband met de n onze KAPSALON aan de (ENT 19 - ALKMAAR de zaak Langestr. 41 VPSALON BOSCH kt alle 21 foto's tenen van het ordholland idinq aan hen die i= i prijs voor nieuwe exemplaar iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu? ■■■■■■■in mm Minimi te f de bal nog wel in het merken, want nu loste 5 ele voetballoopbaan. Hij it in het net en slechts S n grensrechter constate- d. De bal zelf zag men 3 iet nu. Het voorlopige 5 en alle vijf de doelpun- 5 gstra uit Appelscha. Van n, valt alleen nog maar 3 1 het spel kwam en dat 5 zijn serie toevoegde. Dit ens een vermeend geval 3 op de tribunes ging zo- 3 f er een nieuw wereld- 5 id. Doch zo erg als de S tekeer gingen, dat kan 3 eft gezien. iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi" Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.ip., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderfoank Nederl. Credietbank. HE7 PEIJ Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 3 Dfnsdag 15 juli 1952 s 46e Jaargang No. 12526 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 NEDERLANDSE VOETBALLERS NAAR HELSINKI Maandagmorgen ver trokken van Schiphol per Convair .Pieter de Hoogh", het Ne derlandse voetbalelf tal, reserves en offi cials van de K.N.V.B. naar Helsinki. Zittend van links naar rechts: Mommers, v Roessel, Landman, Wiertz, v/d Tuyn, v. 'd. Gijp en Biesbrouck. Staand v. links naar rechts: 2e van links Karei v. d. Meer, v d- Leek, De jong. Brunt, Secr. K.N.V.B., Van Melis, Odenthal, Kraak en van Schijndel. Voor deze bukkend Terlouw, daarnaast Bennaers, 2de van rechts staand D. Bessem, Dir. Stadion, Hendrik van der Kuijl, Clavan en Alberts. Deze laatste spelers van rechts naar links van de heer Bessem af. GELIJK' BEREIDS geschiedde in ons blad, heeft ook de heer Geert Ruygers, een vooraanstaand Ka tholiek lid van de P.v.d.A. er in een artikel in „De Tijd" op ge wezen, dat er in werkelijkheid geen 30, maar 36 katholieken in de Volksvertegenwoordiging zit ting hebben, nl 30 van de K.V.P. 4 van de P.v.d.A. en 2 van de K.N.P. De erkenning van dit getal houdt dus in, dat, ook naar ons gevoelen, deze mensen katholiek zijn, al bekennen zij zich dan ook lot een andere politieke formatie, dan de officiële katholieke. Wij hebben trouwens, bij alle pole miek met katholieken in andere partijen, steeds voorop gezet, dat hun katholiciteit, buiten verden king behoorde te blijven. In één punt verschillen wij ech ter met Ruygers van mening, nl. waar hij zegt, dat het vaststel len- van deze getallen waarde heeft, voor het geval er bepaalde principiële punten aan de orde zijn, „dan zijn de 36 katholieken het toch eens", is ongeveer zijn stelling'. Dit nu moeten wij betwisten. En wij doen dat met een beroep op niemand minder dan dr. Schaepman, ook bij Ruygers be kend en geliefd. Dr. Schaepman gaf in zijn tijd, men kan het nalezen in zijn „Proeve van een Program" ook al te kennen, dat het een dwaling is te menen, dat de katholieken, in de Volksver tegenwoordiging over verschillen de partijen verspreid, elkaar op de hoofdpunten toch wel vinden. De praktijk sprak dat tegen, óók in de afgelopen tijd. Bij princi piële punten kwamen de katho lieken in de P.v.d.A., meer dan eens in de knel. Wanneer dit in de toekomst anders zal worden, dan zullen wij dat met belang stelling gadeslaan. Maar zelfs dan is daarmede nog niet ge zegd, dat de „doorbraak" derhalve wel geslaagd is. De doorbraak waarvan wij overigens volhouden, dat zij geen sterker houvast ge kregen heeft in en door de jongste verkiezingsuitslag, die meer een tijdelijke verschuiving van zeer opportunistische aard te zien gaf is een geestelijke revolutie, die zou moeten aantonen, dat in de practische politiek de lijn niet meer loopt naar zekere confessio nele groeperingen, doch dwars daar doorheen. Dit zou een schijn van waarheid kunnen hebben het bestaan van het begin van een zekere doorbraak kan natuurlijk niet worden ontkend maar een werkelijke doorbraak zou er toch pas zijn, wanneer in de practische politiek werd aangetoond, dat er in de beslissende momenten vol ledige erkenning voor bepaalde belangrijke principiële punten werd gevonden bij die groepen in die „doorbraak-partij", die tot nog toe op een ander standpunt staan. Het is m.a.w. nog te veel zó, dat bijv. katholieken in de P.v.d.A. het een voldoende succes voor hun aanwezigheid in die partij vinden, indien de partij-discipline hen toestaat, in een bepaald prin cipieel geval hun eigen standpunt te volgen. Maar de partij, of de fractie-als-geheel blijft voor dat standpunt verder onbewogen. Het is ons nooit duidelijk gewor den,- wat dit in wezen met „door braak te maken heeft, om de eenvoudige reden, dat er in wer kelijkheid niets doorgebroken is. Waaraan dan nog zou kunnen worden toegevoegd, dat de poli tieke bezwaren tegen confessio nele partijbinding toch blijkbaar niet zo erg groot zijn, als men van de zijde der socialisten wel eens wil doen Voorkomen. Want het is uitgerekend met de drie christelijke, confessionele partij en, dat de PvdA in zee wil gaan voor de nieuwe politieke forma tie, waaruit de komende regering zal voortkomen. De politieke kracht en de.... politieke betrouwbaarheid van die z.g. confessionele partijen zijn dan toch blijkbaar nog wel sterk en krachtig genoeg! Wrakstukken in het Kanaal DEN HAAG Het Duitse schip „Hans Erich" heeft Maan dagavond bericht, dat het in het Kanaal een onbemand vlot heeft geborgen, dat geen kenteken draagt. In de buurt van het vlot dreven wrakstukken rond, aldus het bericht. TOKIO, 14 Juli De bevelvoering der V.N. heeft vandaag meegedeeld, dat uit luchtfoto's gebleken is, dat de geallieerde vliegtuigen bij de aanval van 11 Juli op Pjongjang niet een communistisch kamp voor geallieerde krijgsgevangenen ge bombardeerd hebben. Gisteren is b« de wapenstil standsbesprekingen te Panmoen- jon van communistische zijde be weerd, dat bij het bombardement 13 Zuid-Koreaanse krijgsgevange nen in kamp no. 9 gedood wer den en dat het aantal gewonden 72 en het aantal vermisten 23 be draagt. In het communiqué der V.N. wordt gezegd, dat „uit luchtfoto's duidelijk blijkt, dat kamp no. 9, het anige krijgsgevangenenkamp, dat de communisten voor de om geving van Pjongjang hebben opgegeven, niet aangevallen of geraakt is tijdens het recente bombardement van militaire doe len in de omgeving van Pjong jang". De geallieerde infanterie heeft vandaag een zware communisti sche aanval op een heuvelstelling EGYPTE GAAT WEER ONDERHANDELEN CAIRO. Egypte zal spoedig met Engeland onderhandelingen beginnen om'de Brits-Egyptische betrekkingen op een nieuwe grondslag voort te zetten en zijn houding tegenover de defensie van het Midden-Oosten te efinie- ren, aldus heeft de Egyptische minister van Binnenlandse Zaken Maandag tegenover verslaggevers medegedeeld. BIJ HOOFDLEGER AALMOEZENIER OP NIEUW-GUINEA MERAUKE. Hoofdlegeraal moezenier van Straelen, die mo menteel op Nederlands Nieuw- Guinea verblijft, bracht onlangs een bezoek aan de militaire de tachementen te Biak, Manokwari Sorng, Fak-Fak en Kaimana, waar hij zich op de hoogte stel de van de wijze, waarop ae gees telijke verzorging bij deze over grote afstanden verspreide deta chementen plaats vindt. Door de geringe communicatiemiddelen en de geweldige afstanden is het voor de aanwezige aalmoezeniers een zeer zware taak om geeste lijke verzorging intensief te doen zijn. Zij stellen echter alles in het wérk om de militairen die geestelijke verzorging te bieden, waarop deze mannen recht heb ben en waaraan zij, gelet op de vaak moeilijke omstandigheden, waaronder zij hun plicht vervul len, behoefte hebben. Zondag 29 Juni droeg de hoofd legeraalmoezenier in de kerk van Biak voor het Marinepersoneel de plechtige Hoogmis op. Het Mari nekoor met de Protestantse orga nist, voerde onder leiding van een Protestantse dirigent op zeer verdienstelijke wijze de drie stemmige Mis in nonorem St.e Mathildis, van Hubert Cuijpers uit. Bij het bezoek aan het de tachement van Manokwari bood de detachementscommandant na mens het detachement Mgr. van Straelen een zeer zeldzame zwar te paradijsvogel aan. De hoofdlegeraalmoezenier hoopt 17 Juli per vliegtuig naar Tokio te vertrekken. aan het Oostelijke einde van het front afgeslagen. De geallieerde troepen hebben de heuvel gister avond veroverd na een bloedige slag van drie dagen. Corsairs en Skyraiders zijn gis teren weer boven de hydro elec- trische installaties van Kyosen geweest en hebben verdere ver woestingen aangericht. De fabrie ken werden hersteld toen de vliegtuigen hun aanval deden. BUENOS AIRES De mede delingen van officiële zijde over de gezondheidstoestand van me vrouw Eva Peron blijven beknopt. In het Zondagavond uitgegeven communiqué werd slechts gezegd dat haar toestand dezelfde blijft. De Duitse medicus dr. Hart- mann von Witzleben, die hier sinds vier weken vertoeft, ver klaarde vanavond, dat hij in ver binding staat met de Weense spe cialist Kurt Schaffer over een nieuwe kankerbehandeling. De behandeling berust op inspuitin gen met een nieuw middel, waar mee Schaffer opmerkelijke resul taten heeft bereikt. De sterfte aan tuberculose beweegt zich nog steeds in dalende lijn. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van deze ziekte be droeg in de jaren 1949, 1950 en 1951 resp. 2436, 1922 en 1658. Het aantal ziektegevallen blijft evenwel nog hoog. In 1951 wer den bij de districtsconsultatiebureaux ongeveer 15.000 nieuwe lijders aan actieve T.B.C. ingeschreven. Vorig jaar was dit aantal 16.) 08. Dit betekent een verlies voor de gemeenschap van ongeveer achtduizend arbeidsjaren. Be halve dit verlies aan arbeids kracht kunnen de verplichte uitkeringen aan zieken en inva liden en de lasten van verple ging en behandeling op vele tientallen millioenen gulder, s woren geschat. Wij ontlenen deze gegevens aan het jaarverslag van de Ned. Centr. Vereniging tot bestrijding der tuberculose. Een aantal sanatoria ,werd vernieuwd of uitgebreid. Voor de consultatiebureaux is 1951 'n uitermate belangrijk jaar ge weest door de toewijzing door de ECA-commissie van een som van f 1.573.000. Het is mogelijk ge weest met deze som, die aanvan kelijk slechts voor een deel der consultatiebureaux bestemd was, te komen tot voorziening van alle districten (uitgezonderd Haarlem) met een doelmatige Röntgenapparatuur. Aan giften is in 1951 ont vangen f 14.727,92, aan erfstel lingen en legaten f 55.259,69. Bovendien ontving de Centrale Vereniging f 325.000 van de gift NEW YORK, 14 Juli Het Amerikaanse tijdschrift „Look" ver klaart, dat de Verenigde Staten in het geheim „synthetische bacteriën en vira" maken teneinde op een eventuele aanval met bacteriologische wapens voorbereid te zijn en deze, indien noodzakelijk, te vergelden. Volgens het blad bestaat het plan uit drie fasen: 1. Het maken van nieuwe bacte riën, die „veel krachtdadiger zijn dan die, welke in de natuur wor den gevonden". 2. Het zoeken van middelen om de werking van de bacteriën, wel ke de tegenstander gebruikt, te neutraliseren. 3. Het vinden van middelen ter verspreiding van de nieuwe bac teriën. „Look" voegt hieraan toe, dat in Rusland en China, waar „het peil van de volksgezondheid laag is en de voedselvoorziening nau welijks toereikend, een nieuw, zeer virulent virus millioenen mensen kan uitroeien". Daar Rus land zich hiervan bewust is, al dus het tijdschrift, „zijn vele bac teriologen niet van mening, dat PARIJS, 14 Juli Een grote militaire parade langs de Champs Elysees met 13.250 soldaten, 220 tanks en andere gevechtswagens opende vandaag de viering van de Bastille dag. Zestig straal vliegtuigen raasden laag boven de boulevard. De parade werd bijgewoond door president Vincent Auriol. Premier Pinay, Z. K. H. Prins Bernhard en ambassadeurs en militaire attaches uit tientallen landen. De Londen Evening News heeft vandaag in een hoofdartikel geti teld „Vive la France" een groet gebracht ter ere van de viering van de 14 Juli in Frankrijk. „Zeven jaar na de oorlog is een dieper en sterker begrip gekomen tussen onze beide regeringen en volkeren. Misschien dieper dan ooit in onze lange geschiedenis", aldus het blad. de huidige stroom van propagan da in zake bacteriologische oor logvoering bedoeld is om het ge bruik van deze wapens door de Russen in te leiden". De commu nisten voeren deze campagne lou ter „als wapen in de oorlog van ideeën", zo besluit „Look". ZEGT MINISTERIE TOT NEDERLANDSE BOEREN (Van onze redacteur) „Er behoeft beslist geen angst voort te komen uit de aangekon digde regeringsmaatregel, waar bij is bepaald, dat in gevallen van mond- en klauwzeer besmet te runderen worden afgemaakt." Aldus verklaarde desgevraagd een woordvoerder van het mi nisterie van landbouw, visserij en voedselvoorziening. De protestvergadering, die in Linschoten is gehouden, was niet nodig geweest. In elk geval zal afzonderlijk worden bepaald of een dergelijke verregaande maat regel beslist noodzakelijk is. De nadruk in de tekst van de rege ringsmaatregel valt op, dat de runderen „kunnen" worden af geslacht. Beslist vanzelfsprekend is dit nog niet. De boeren moeten wel inzien welk een groot belang met de bestrijding van het mond- en klauwzeer wordt gediend, aldus het ministerie. Onlangs is het voorgekomen, dat Finland de Ne derlandse groenten weigerde om dat in Nederland mond- en klauwzeer heerste. Er waren en zijn nog andere exportverboden van kracht. Gehoopt wordt, dat deze verboden zullen kunnen worden opgeheven als het bui tenland ziet met welk een voort varendheid en desnoods met welke hardheid de bestrijding van de besmettelijke ziekte wordt gevoerd. NEWPORT NEWS, Virginia, 14 Juli De Amerikaanse marine heeft vandaag de kiel gelegd voor de Forrestal, een reuze vliegkampschip, dat met zijn 60.000 ton het grootste oorlogschip r wereld zal worden. Dit schip, het eerste van twee van deze klasse, waarvoor het Congres tot dusverre machtiging heeft gegeven, zal naar schatting 218 millioen dollar kosten, ongeacht de kosten van de 100 of meer vliegtuigen van het schip. De boeg loopt door tot het vliegdek. Tijdens landingen zakt de brug onder het vliegdek. De navigatie geschiedt dan met be hulp van televisie. Door uitbrei ding van het aantal waterdichte schotten zal het schip, zelfs in dien het onder de waterlijn door een aantal torpedo's getroffen wordt, blijven drijven. Het schip is genoemd naar wijlen James Forrestal, oud minister van Marine en de eerste Amerikaanse minister voor De fensie. Eind 1954 zal de Forrestal zich waarschijnlijk bij de vloot kunnen voegen. Het schip wordt gebouwd op de werf waarop ook het s.s. United States is ge bouwd. Men neemt aan dat de vlieg tuigen van het schip tot diep in Rusland kunnen opereren. Het is bekend dat er gewerkt wordt aan nieuwe bommenwer pers met groot vliegbereik voor de Forrestal. Het zal geschikt zijn sohip voor het gebruik van vliegtuigen welke atoombommen vervoeren en voor de landing van zware snelle jagers, welke de Forrestal tegen vijandelijke aanvallen zul len moeten beschermen. Enige bijzonderheden: Vliegdek: 312 meter lang, 76 meter breed. Snelheid: waar schijnlijk meer dan 33 knopen. MR. JONKMAN WEER VOORZITTER EERSTE KAMER Bij K. B. van 10 Juli 1952, is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal voor de zitting, welke zal aanvangen op 15 Juli 1952: Mr. J. A. Jonkman, lid dier Kamer. van een half millioen, die de Kon. Nederlandse Petroleum Mij. N.V. ter gelegenheid van haar zestig jarig jubileum aan het Rode Kruis heeft geschonken voor de t.b.c.-bestrijding. De opbrengst van de Emma- bloemcollecte 1951 was bijna driehonderdduizend gulden. VIJFTIG DODEN? FAIRBANKS, Alaska, 14 Juli. Vanmorgen is in Fairbanks (Alaska) een hotelbrand uit gebroken, waarbij een groot aan tal personen de dood heeft ge vonden. Het was niet mogelijk, onmid dellijk het aantal slachtoffers vast te stellen. Hotelgasten ech ter, die uit het brandende gebouw ontkomen waren, verklaarden, dat misschien wel vijftig personen zijn verbrand. Anderen meenden, dat er slechts vier doden waren. 's-GRAVENHAGE, 15 Juli De door de verkiezingen her nieuwde Staten-Generaal zijn vandaag hun taak begonnen. Op enigszins plechtige wijze heeft minister Beel, daartoe door H.M. de Koningin gemachtigd, deze eerste zittingsperiode van ons parlement, welke maar zeer kort zal duren, n.l. tot 13 September, geopend. De leden der Eerste en Tweede Kamer waren daartoe samengekomen in het gebouw der Tweede Kamer. Er waren wel enige genodigden, maar hun aantal was veel kleiner dan bij de traditionele openingen op Prinsjesdag het geval pleegt te zijn. Tegen één uur verliet de mi nister van Binnenlandse Zaken, dr. Beel, in een gala-hof rij tuig het Paleis Noordeinde om zich naar het Binnenhof te begeven. Aan beide zijden van het rijtuig ging een lakei, terwijl het ge ëscorteerd werd door rijkspolitie te paard in ceremonieel tenue. Nadat de voorzitter der vere nigde vergadering, mr. Jonkman, de bijeenkomst had geopend, werd minister Beel ontvangen door een commissie van in- en uitgeleide, deze bestond uit de Eerste Kamerleden Kropman (voorzitter) en Vixeboxe en leden der Tweede Kamer Schilthuis, Van der Weijden en Roosjen. Nadat minister Beel achter de regeringstafel had plaats geno men, sprak hij de volgende rede uit: De Koningin heeft mij opgedra gen deze buitengewone zitting van de Staten-Generaal in haar naam te openen. Het stemt de Regering tot ver heugenis, dat gij, leden der Sta ten-Generaal, aan wie het Neder landse volk vorige maand zijn vertrouwen schonk, heden uw taak aanvangt. In het komende korte zittings tijdvak zal in de eerste plaats uw aandacht worden gevraagd voor de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp, strekkende tot uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer. De beslissing omtrent de totstandko ming van deze voorziening mag immers als urgent worden be schouwd. Gelijktijdig wordt ingediend het voorstel voor de behandeling in tweede lezing van het ontwerp tot verandering van de Grondwet op het stuk der buitenlandse be trekkingen. Hoewel kort van duur zal der halve deze zitting door de aard der te verrichten werkzaamheden van bijzonder belang zijn. Moge God uw werk rijkelijk zegenen, opdat het tot heil zal strekken van land en volk. Door Hare Majesteit daartoe gemachtigd, verklaar ik deze buitengewone zitting van de Sta ten-Generaal te zijn geopend." Hierna heeft de minister het Kamergebouw weer verlaten, uit geleide gedaan door de voornoem de commissie. Toen deze laatste in de zaal was teruggekeerd, sloot de voorzitter de vergadering. 52 GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING 's GRAVENHAGE. Blijkens de in de Staatscourant van he den gepubliceerde opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten zijn over de week van 29 Juni tot en met 5 Juli in totaal 53 gevallen van kinderverlamming aangege ven. In Limburg werden aange geven 26 gevallen, in Noord- r abant 8, m Zuid-Holland 7, in Noord-Holland 4, in Gelderland 4, in Overijsel 2, in Friesland en in Utrecht beide 1. In Groningen, Drente en Zeeland zijn geen ge vallen aangegeven. In Noord-Holland: 2 in Alk maar en 1 in Amsterdam en Den Helder. In Gelderland: 3 in Mil- lingen en 1 in Ede. In Overijsel: 1 in Dalfsen en Den Harn. In Utrecht: 1 in JutphaaS en in Friesland: 1 in Barradeel. EMIGRANTEN VLIEGTUIG IN NIEUW ZEELAND WELLINGTON, 14 Juli Het eerste emigranten-vliegtuig met bestemming het Zuidelijke eiland van Nieuw-Zeeland is Maandag te Christchuroh aangekomen. Het toestel de K.L.M.-Skij- master „Schierdam" had 57 pas sagiers aan boord. De emigranten werden ver welkomd door een grote menigte onder wie vele functionarissen. De eerste gezantschapssecretaris te Wellington, mr. F. van Raalte, dankte namens de aamgekome- nen voor de ontvangst. AUTO TEGEN HAAGSE TRAM DEN HAAG, 14 Juli Drie personen zijn gèwond, toen van ochtend, omstreeks half twaalf in de Valeriusstraat een perso nenauto tegen een tram van lijn 14 opreed. De bestuurder van de auto, de 63-jarige heer P. Th. uit Bergen op Zoom, verleende de tram geen voorrang. Hij kreeg een shock en is naar het zieken huis aan de Zuidwal overgebracht. Zijn 50-jarige echtgenote kreeg zware verwondingen aan hoofd en borst. Hun 36-jarige dochter liep een lichte hersenschudding op, ook zij werden naar het zie kenhuis aan de Zuidwal over gebracht. De tram raakte door de botsing buiten de rails. Gisterenavond bracht Mgr. Gunnarsson, Apostolisch Vicaris van IJsland, een bezoek aan „Een Week Missiestad". Hier boven een foto van de hoge gast tijdens de verwelkoming door de voorzitter van de tentoonstelling Dr. C. J. C. Arnold. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1