Boer reisde vergeefs naar Den Haag om zijn veestapel te redden Financiën en Economie FEITEN BOND NED. VEEHANDELAREN houdt congres in Groningen HET AFSLACHTEN BIJ MOND- EN KLAUWZEER 166 dieren vielen ten offer aan gewraakte circulaire van heden „Geen uitverkoop" beslist de rechter Adviescommissie landbouwintegratie Scheepsberichten Communisten yóór ontvoeringen Bollenveiling „West-Friesland" DE BEURS VAKOPLEIDING IN DE VEEHANDEL DONDERDAG 17 JULI 1952 PAGINA (Van onze verslagggever) Dinsdag gaven wij een bericht door van een woordvoerder van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening', waarin werd medegedeeld, dat de boeren in Linschoten op „Loos alarm" Zaterdag j.l. een protest vergadering hadden belegd met betrekking tot het afslachten van vee op met mond- en klauwzeer besmette bedrijven. Immers: er was geen sprake van, dat het vee op die bedrijven zou MOETEN worden afgeslacht, doch, aldus de woordvoerder, dat de runderen zouden KUNNEN worden afge slacht. In verband met dit bericht heb ben wij ons in verbinding ge steld met de heer E. van den Heuvel, die in zijn kwaliteit van voorzitter van het district Mont- foort van de Stichting voor de Landbouw, deze protestvergade- ring had belegd met bestuursle den van landbouworganisaties. De heer van den Heuvel deelde RUSLAND heeft in een nieuwe nota het scherpe Zweedse protest over het neerschieten door Russi sche straaljagers van twee onge wapende vliegtuigen boven de Oostzee kort en bondig afgewezen. Ook wees Moskou het Zweedse voorstel om het conflict te bren gen voor het Internationale Hof van Justitie te Den Haag van de hand. DE POOLSE militaire attaché in Stockholm, luit.-kol. Adam Kor- necki, is uit Zweden uitgewezen, omdat hij een te levendige be langstelling voor Zweedse vlieg velden aan de dag heeft gelegd. OP DE „TJILUWAH", een schip van de Kon. JavaChina Paket- vaartiijnen, is door de politie van Hongkong, kort voor het schip naar Indonesië zou vertrekken, 145 kg. gesmokkeld goud in beslag genomen ter waarde van f 620.000. Het goud was verborgen in de machinekamer van het schip. BIJ DE RESIDENTIE van Eva Peron zijn borden geplaatst met het opschrift „vermijdt lawaai", waaruit men afleidt, dat haar toestand critiek is geworden. Op dé weg langs haar residentie wordt alleen nog licht verkeer toegelaten. HJALMAR SCHACHT, Hitler's financiële tovenaar, heeft van de Senaat van Hamburg geen toe stemming gekregen om een ban kiersfirma op te richten. Een re den voor deze weigering werd niet bekend gemaakt. HARRIMAN, de directeur van de M-S.A., zou Truman hebben gead viseerd de militaire en economi sche hulpverlening aan Denemar ken voort te zetten. De Ameri kaanse ambassadrice te Kopenha gen zou verklaard hebben te ver trouwen, dat Denemarken een tweede tanker, die momenteel in aanbouw is, niet aan Rusland af zal leveren. TE BLOEMENDAAL is aange houden een 24-jarige Haarlemmer die de vorige maand ontvlucht is uit Vught, waar hij enkele jaren moest uitzitten en die in de laat ste weken op verschillende plaat sen te Bloemendaal heeft inge broken en bekende ook inbraken te hebben gepleegd te Velsen en Bergen. Zijn medeplichtige is eveneens gearresteerd. HET KATHOLIEKE militair te huis „Pius XII" te Deelen is j.l. Woensdag plechtig ingezegend. Het fraaie tehuis bevat een grote zaal, die vijftien meter breed en veertig meter lang is. Een televi sietoestel heeft hier ook 'n plaats gekregen. DE ADELBORST-VLIEGER Poel der van de Kon. Ned. Marine, die Maandag bij een vliegongeluk te San Antonio (Texas) het leven verloor, zal worden begraven op het Nederlandse kerkhof te Jack son, Misissippi. ons mede, dat de vergadering in derdaad was belegd naar aanlei ding van een geval van afslach ting van vee op een boerderij in een naburige gemeente, doch dat hij zich tevoren in verbinding had gesteld met de burgemees ter, welike hem inzage verleende van een circulaire van de Inspec teur van de Veeartsenij kundige Dienst te Amersfoort, waarin de volgende zinsnede voorkomt: dat met ingang van 9 Juli 1952 op bedrijven, waar mond en klauwzeer uitSreekt, het vee moet (spatiëring van ons) wor den afgemaakt". In bedoelde circulaire wordt zelfs het woord „afmaaksysteem" gebruikt. „Toch wel", aldus onze zegsman, „een bewijs, dat wij boeren ons niet helemaal ten on rechte ongerust maken en di-t te meer, daar reeds nu, enkele da gen na het uitkomen van de ge wraakte circulaire meerdere ge vallen van afslachting van vee bekend zijn." Een dezer gevallen spreekt wel een zeer duidelijke taal. Uit authentieke bron had de heer v. d. Heuvel nl. vernomen, dat op het bedrijf van de heer j. Hoogendoorn uit Waarder niet minder dan 24 melkkoeien, 7 pinken, 7 kalveren, 8 schapen en 120 varkens werden afgemaakt. De heer Hoogendoorn had 9 Juli aangifte gedaan ten gemeen tehuize van Waarder van mond en klauwzeer, met als gevolg, dat de Veeartsenlj kundig Inspec teur, na onderzoek ter plaatse, last gaf to,t het afmaken van het vee. De heer Hoogendoorn heeft begrijpelijkerwijze alle po gingen in het werk gesteld om de uitvoering van deze maatregel te voorkomen. Hiertoe is liij met de burge meester van Waarder naar Den Haag gegaan met de verklaring van de veearts, dat het hier een zeer licht geval betrof, dat zeer waarschijnlijk binnen enkele da gen geheel zou zijn genezen. Het resultaat van dit bezoek was evenwel negatief: de veestapel werd afgeslacht. De kwestie van „loos alarm", het „moeten" of „kunnen" komt door dit geval wel op een zeer wankele basis te staan, zodat de heer v. d. Heuvel stellig meende te moeten vaststellen; dat de ongerustheid van de boeren zeer gegrond is!- TEN NISD EM ON STRATI E BERGEN. Honderden hebben genoten van de tennis-exhibition oefenmeesters op Tennispark de „Molenkrocht". De grote meesters van Schie, Bunt, Hemmes en Mul der, van wie de twee laatste kam pioenen Heren dubbel van Neder land zijn gaven een paar spannen de wedstrijden te zien. De eerste single tussen H. Hem mes uit Amsterdam, een van de 3 gebroeders uit de tenniswereld zeer bekend en J. Mulder uit Hil versum. Beiden deden weinig voor elkaar onder, doch Hemmes won door technisch overwicht in 3 sets 7—5, 4—6, 6—3. De huidige exploitant, de heer van Schie, speelde een demonstra tiewedstrijd tegen Hemmes. Hoe wel van Schie goed spel leverde, was het spel van Hemmes veel vaster, wat de doorslag gaf. De demonstratie werd besloten met een doublepartij tussen Hem mes en van Schie tegen Mulder en Bunt. De partij werd een enigs zins ongewone overwinning voor Mulder en Bunt. Hemmes en van Schie wonnen de eerste twee sets met 61, 75 en verloren de der de met 36. Na de vierde set zou gestopt worden en de winnaar van deze partij was algeheel winnaar. Dit waren Mulder en Bunt met 6—4. Een bijzonder geval CASTRICUM. In de tuin van Dr. H. Wieringa wonende aan de Schelgeeststraat, staat evenals in zoveel andere tuinen een appel boom die reeds flinke vruchten draagt. Het bijzondere van deze boom is nu dat hij voor de tweede maal in bloei staat hetgeen vol gens deskundige een unicum ge noemd mag worden. Bovendien, aldus de zegsman, vindt de afslachting blijkens de geciteerde circulaire, haar oor sprong in het feit, dat de groente en fruitexport moeilijkheden on dervindt in de besmetting van Nederland met mond- en klauw zeer. Een oorzaak dus, die geheel valt buiten het kader van de Veewet zelf, en die. gezien het geval in Waarder, een gemeente die ge heel niet ligt in een streek, van waaruit geëxporteerd wordt, het „moeten" onderstreept. ZWARE HERSENSCHUDDING DOOR VAL VAN MOTOR BURGERBRUG Woensdag avond is de 25-jarige mevr. R., wonende aan de Laanweg te Schoorl ter hoogte van de auto garage van Raven aan de Rijks weg, van de bagagedrager geval len en zo ongelukkig met het hoofd op de tegels terechtgekomen dat ze met een zware hersen schudding opgenomen moest wor den in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de oudere vrouw die het hulpmotorrijwiel bestuurde ietwat zenuwachtig werd bij het passeren van een tegenligger en zodanig begon te slingeren dat mevr. R. van de bagagedrager werd geworpen. Dokter Verheul uit 't Zand die enkele ogenblikken later pas seerde verleende de eerste medi sche hulp, terwijl even daarna ook de ontboden arts Dr. v. Slooten uit St. Maartensbrug arriveerde. Op hun advies werd de veronge lukte per brancard-auto van de fa. Deutekom uit Schagen uiterst behoedzaam naar het ziekenhuis vervoerd. BEVORDERINGEN AAN DE U.L.O,. SCHOOL WIERINGERWERF. Bevor derd van klas I naar klas II: Annie de Boer; Gemma Bos; Gerard Dekker; Leo Bos (v.); Gabi Dijksma; Dirk v. d. Giessen; Tiny Govers; Gerda Grin; Tiny Groot; Hensje Harshagen (v.); Matie Hartland; Bennie Hoitink (v.); Henk Hoitink; Wilhelmien Huysmans; Ida Jannenga (v.); Leny Janssen; Arie Miedema; Marten Oosterveld; Tjikke Post- ma; Paula Rijck; Dick Schenk(v.) Marjan Schagen; Tony Schotte (v.); Jenny Siegers; Aafje Smit; Ritse Visser (v.); Atie de Vries (v.); Piet van der Weide; Henk Straat; Henny Herder (v.). Afgewezen: 5. Bevorderd van klas II naar klas III: Ineke Aalders (v.); Alie Ad- dens (v.); Jitse Dankert (v.); Jan van Heerwaarden; 8rudi Heynen; Ronnie Hoekstra (v.); Gretha Jannenga; Siem Kaan (v.); Alie Kok; Kees Kroeze; Dick Lont; Jan Munter (v.) Kees Muntje- werf; Piet Sohalkwijk; Grietje de Vries (v.); Sebo van der Zwaag (v.); Corrie Zwart; Leo Verbruggen (v.); Guus Winter. Afgewezen: 5. Bevorderd van klas III naar klas IV: Henk Doornbos (v.); Leonie Geerlings (v.); Martha Heerschap Berbus Huysmans (v.); Stien Jansen; Jochem Kemmeren; Jan Met (v.); Reina Mook; Peter Rijck; Betty Rotgans; Kees Ruy- ter; Han Sohoutsen; Jan Span jaard: Joke Suykerbuyck; Dilie van Til; Klaas Breebaart. Afgewezen: 2. TEXTIELHANDELAAR VRIJGESPROKEN SCHIEDAM, 16 Juli. De Schiedamse textielhandelaar J. T. M. B„ die 14 dagen geleden voor de Schiedamse kantonrechter te recht stond verdacht van over treding van de wet op de uitver kopen en opruimingen, is van morgen vrijgesproken. De waarnemend kantonrechter, mr. D. Bakker, sloot zich in zijn vonnis aan bij het pleidooi, dat mr. Proosdij gehouden had. In zijn pleidooi had de raadsman be streden dat verdachte met zijn aanbieding van schoonmaakarti kelen in Februari de bedoeling had gehad tijdelijk bijzonder voor delige prijzen te geven, terwijl hij zich bovendien beriep op een arrest van de Hoge Raad, waarbij toestemming tot het houden van een uitverkoop of opruiming van de Kamer van Koophandel alleen nodig is in die gevallen, waarin men kan spreken van bijzondere omstandigheden, welke zich in een winkelnering kunnen voor doen. P.M. 3 KUNST UIT DE GEVANGENISSEN In de Imperial Insti tute Gallery te South Kensington (Londen) wordt op het ogenblik een belangwekkende tentoonstelling gehou den. Zij is een verza meling van kunst handwerken, vervaar digd in onderscheidene Engelse gevangenissen en jeugdgevangenissen Het Engelse gevange nis-reglement van '49 bepaalt, dat de „oefening en de behandeling van veroordeelden er op gericht moet zijn hun de wil bij te brengen een goed en nuttig leven te leiden en hen er voor geschikt te maken zulks te doen. De gevangenen, die daarvoor geschikt zijn, volgen op grond van deze be paling lessen in kunsthandwerk. Een gevange nis-beambte bezichtigt de zo juist ingerichte tentoonstelling. GISTEREN GE-INSTALLEERD Gistermiddag heeft minister Mansholt de Nationale Commissie van Advies voor de Europese Landbouw-éénwording geïnstal leerd. In zijn toespraak beschreef de minister de taak van de Ad viescommissie als volgt. De com missie moet de plaats bepalen van de voedselvoorziening in de reali teit van de West-Europese ont wikkeling. Zij moet vooral reke ning houden met de belangen van de consumenten, voor welke ca tegorie een productieverhoging in eerste instantie vruchten moet afwerpen, en voor ogen houden, dat het beschermen van kleine onderdelen vaak het grote geheel schaadt. In de uitgebreide commissie, waarin ongeveer vijftig personen zitting hebben, zijn zes ministe ries vertegenwoordigd, negen be drijfschappen, het Landbouw- economisch Instituut (prof. dr. J. Horring), het Centraal Plan bureau (prof. dr. J. Tinbergen), de Stichting voor de Landbouw, de Nationale Coöperatieve Raad, de Nederlandse Huishoudraad, de Nederlandse Raad van de Euro pese Beweging, de Raad van Vak- centralen, werkgeversbonden, or ganen voor de groothandel, het grootwinkelbedrijf en het Neder lands Verbond van Tussenperso nen. Voorzitter is de directeur- generaal voor de Voedselvoorzie ning, dr. ir. S. L. Louwes. Gaasterland 16 Juli van Rio de Janeiro te Santos verw.; Heems kerk 16 Juli van Port Said/Suez- Aden; Kertosono 17 Juli te Port Said verw.; Laertes 16 Juli dw. van Gibraltar; Lissekerk 19 Juli Muscat verw.; Oranjefontein 15 Juli van Kaapstad/Teneriffe; Sal- land 16 Juli te Ouessant, 17 Juli laat voor IJmuiden verw.; Sama- rinda 18 Juli te San Francisco verw.; Tomini 16 Juli van Tand jong Priok/R'dam; Trompenberg ca. 23 Juli van Houston te R'dam verw.; Willem Ruys 16 Juli van Kaap Bougaroni naar Afrika; Willemstad 15 Juli van Madeira/ Laguaira; Winsum pass. 16 Juli Ouessant; Johan van Oldenbarne- velt 15 Juli n.m. van Aden/Suez; Orestes pass. 15 Juli Flores Azo- ren; Phrontis pass. 15 Juli Kaap Fimsterre; Ruys 16 Juli te Singa pore; Talisse 15 Juli van Tand jong Priok/Belawan; Tarakan 16 Juli v.m. te Aden verw.; Tjiban- tjet 16 Juli te Djeddah; Tomini 16 Juli te Tandjong Priok. De secretaris van het Indiase ministerie van buitenlandse zaken, K. P. S. Menon, die benoemd is tot ambassadeur van India in Moskou. IN WEST-BERLIJN BONN, 16 Juli. Het West- Duitse parlement heeft vandaag op de V.N. en de Europese Raad een beroep gedaan om de invrij heidstelling van West-Duitse slachtoffers van communistische ontvoeringen te bewerkstelligen en herhaling in de toekomst te voorkomen. Met een overweldigende meer derheid 'van stemmen deed het parlement een beroep „op het internationale geweten voor de bescherming van mensenlevens en de vrijheid". Er ontstond een groot tumult, doordat de communisten tegen de resoluties stemden. Hun tegen standers joelden en lieten hun lessenaars neerklappen uit pro test tegen het communistische standpunt. BOVENKARSPEL Apricot Yellow A 5.40—5.45; B 3.75; Crimson Queen C 2.15; Fred. Moore C 2.75; Gen. de Wet A 5.30; B 4.35; Grand Due A 10.30; B 8.55; Ibis A 4.05—4.90; B 2.95— 3.40; Jong Oranje B 3.75; Kim- berley A 7.50; La Reine Max A 4—4.30; B 2.95—3.50; Mr. v. d. Hoeff A 6.70; B 5.10—5.40; Oranje Nassau B 6.85; Progression A 4.90; B 2.90; Schlegel Max A 4.80; B 2.90; Schoonoord B 4.504.55; Thomas Edison A 6.B 3.90; Ti- tiaan B 6.15; C 4.20; Witte Due Max B 3.75; C 2.55—2.70; Witte Valk A 4.85; B 3.45; Witte Due B 3.80; C 2.65. Bartigon B 2.90; Campfire A 3.50; B. 2.95; Carrara A 3.50; Early Oueen A 5.15; B 4.15; Edith Eddy A 4.75; Fantasy A 4.55; B 4.1Ó; Kansas B 2.90; Krel. Triumph A 3.65; B 2.953.Piquante B 9.50; Pr. Elisabeth A 4.15; B 3.70; Prunus A 4.10; B 3.75; Sonja B 2.90; Vlammenspel B 3.10; White Sail B 3.35; Will. Pitt A 3.55; B 2.95; Zwanenburg B 3.70. 12 op is A; 11—12 is B; 10—11 is C. EVA PERON ERNSTIG ZIEK Sinds de laatste dagen wacht men in Argen tinië met spanning op het verloop van de ziekte van Eva Peron, de echtgenote van de president, wier over lijden verwacht wordt Deze foto van Eva Peron werd gemaakt juist voordat zij ziek werd. Zij is nooit ge heel hersteld van de operatie welke zij in November van het vorige jaar heeft on dergaan. „Gending" heef! verlies over 1950 ingehaald De N.V. Cultuur-mij „Gending" heeft over 1951 een bruto winst- saldo behaald v. 1.560.858 rupiah, waaruit eerst 't verlie6saldo over 1950 ad 1.126.901 rupiah wordt afgeboekt. Na afschrijving en reservering resteert dan een be drag van 40.346 rupiah, dat naar de nieuwe rekening overgaat Het verslag zegt verder, dat van een normaal continu ca mpag ne - bedrijf in 1951 nog geen sprake is geweest. De directie memoreert de grote moeilijkheden met be trekking tot de aanplant, de zeer ernstige diefstallen en de vernie lingen. Verder maakt het verslag melding van stijgende grondhuur- prijzen. Dividend vermindering Deli-Spoor? In een buitengewone vergade ring van aandeelhouders der N.V. Deli Spoorweg-Mij zal worden voorgesteld de statuten te wijzi gen. Deze wijziging houdt ver band met de na de overdracht der souivereiniteit in Indonesië ontstane toestand. Ook wordt de mogelijkheid geschapen een ge delegeerd commissaris te benoe men, terwijl het primaire d:vi- den van 5 pCt. wordt terugge bracht op 4 pCt. ,,Pasis Malang" verlaagt dividend tot 6 procent Als gevolg van de geringe afzet beschikt de cultuur-maatschappij „Pasir Malang" N.V. thans over grote voorraden bast. In verband met de sombere vooruitzichten zijn deze voorraden op zeer voor zichtige basis gewaardeerd. Ook in 1952 moest worden doorgegaan met het oogsten van voorlopig niet realiseerbare kinabast. Na aftrek van alle exploitatie kosten en afschrijvingen sluit de Indonesische verlies- en winst rekening zonder saldo. Uit de herwaardering der Indonesische activa en passiva is een verlies voortgevloeid van f 437.276. Dit bedrag werd afgeboekt op de reserve aankoop deviezencertifi- caten en tot een bedrag van f 62.276 op de reserve verbetering onderneming. In Nederland is een winstsaldo van f 2640.be schikbaar. Het saldo der reserve verbetering onderneming ad f 57.724 wordt hieraan toege voegd, waarna een dividend van 6 pCt. (vorig jaar 8 pCt.) wordt voorgesteld. Nedap verhoogt het dividend Aan aandeelhouders der N.V. Nederlandse Apparatenfabriek Nedap te Groen'lo wordt voorge steld over bet boekjaar 1951 een dividend van 7 pCt. (vorig jaar 6 pCt.) uit te keren. PRIJSHOUDENDE MARKT AMSTERDAM, 16 Juli Het belang van Kon. Olie voor de beurs treedt de laatste dagen wel duidelijk naar voren, want de stemming voor het hoofdfondis is doorslaggevend voor de koersbe- weging op het Damrak. Zonder nog van een stabilisatie te kun nen spreken werd de opgaande lijn gasteren niet doorgetrokken (Van onze verslaggever) GRONINGEN. De Bond van Nederlandse Veehandelaren wil een vakschool voor de veehandel in het leven roepen. Tot nu toe werd slechts schriftelijk onder wijs gegeven, maar men wil in navolging van een dergelijke school in Beieren, ook in Neder land het onderwijs in die richting leiden. Begonnen zal worden met een mondelinge cursus van een dag per week. De cursussen zullen worden georganiseerd in Utrecht. Op deze mondelinge cursus zou dan tevens de algemene handels kennis worden onderwezen, wel ke voor de uitoefening van de veehandel nodig wordt geacht. en ook vandaag bleven olies per saldo onveranderd. Beginbeurs liep de koers van 330 op tot 333, doch kort na half twee was men weer op het uitgangspunt terug gekeerd. Daarna schommelde de notering rond 331 dus eigenlijk onveranderd ten opzichte van gisteren. Ook de Stock-dividen den en converteerbare obligaties bleven prijshoudend. De industriemarkt vertoonde enige aarzeling nu het 'hoofdfonds zich voor de tweede dag in rusti ger vaarwater bewoog. Hier en daar kwamen kleine verschillen naar beide zijden voor, doch het algemeen koersniveau verander de nauwelijks. Viel gisteren reeds een gunstige tendens voor cultures te bespeu ren, ook vandaag waren deze papieren gevraagd. Tot opvallend drukke hoeken leidde dit niet, wel verbeterden vele soorten een tot twee punten. HVA kwam tij delijk 'boven pari, doch verliet de markt juist beneden 100. Delies stegen verder van 76 tot 78, Am sterdam rubber kwam op 81 ruim één hoger. Begmbeurs vormde zich weer een open hoek in aandelen Nationale Handels bank, die aanvankelijk 114 pCt. noteerde tot 102. Van de weer omstuit ging ook de hoek in aan delen Cultuurbank en Escomplo bank open, waarbij een klein avanoe werd behaald. Tegen slot moest dit echter grotendeels wor den prijsgegeven. Scheepvaart- papieren hielden zich goed op peil. Guldensbeleggingen waren iets luier, dollarobligaties goed op peil. NED. ELFTAL VRIJDAG TEGEN FINLAND HELSINKI. Vrijdag a.s. zal een Ned. Bondsploeg in een stad ten Noorden van de hoofdstad een vriendschappelijke wedstrijd spe len tegen een Fins elftal. Slijkhuis heeft goede moed HELSINKI. Bij de Neder landse athletiekploeg, die gister avond laat in de Finse hoofdstad arriveerde, bevond zich ook Slijk huis. Onze lange- en middenaf- standcrack was vol goede moed en had bij enkele oefenronden voor zijn vertrek naar Helsinki, gelopen, geen hinder meer van zijn blessures gehad. NEDERLANDSE HOCKEY- PLOEG VRIJDAG TEGEN DUITSLAND HELSINKI. Nu de Duitse hockeyploeg gisteren met 72 van Polen heeft gewonnen, zul len onze oranjemannen dus Vrij dag de kennismaking met onze Oosterburen hernieuwen. De Duitsers hebben een goed team, dat aanvankelijk met 21 achter kwam te staan, maar daarna de Polen van het veld speelden. Onze jongens, hoewel favoriet, zullen heel wat „zweetdroppels" moeten laten, eer ze middels een zege op deze tegenstanders in de demi finale zullen zijn doorgedrongen. De tweede helft van deze ont moeting wordt weer via Hilver sum I uitgezonden om vijf minu ten voor half zes. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de afdeling Groningen van de Nederlandse Bond van Vee handelaren vindt in de Harmonie te Groningen een tweedaags congres van deze bond plaats, dat gistermiddag werd geopend. De voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer E. v. d. Veen, greep de gelegenheid aan om een historisch overzicht te geven van de groei van de Groningse afdeling, welke eigenlijk de bakermat is geweest van de huidige Nederlandse bond. Doordat de Groninger veemarkt veertig jaar terug gesloten was in verband met het toen in zeer sterke mate heersende mond- en klauwzeer, was de nood onder de veehandelaren groot. Jacob van Gelder komt de eer toe, dat hij destijds begrepen heeft dat het individu alleen niet zo sterk gaat, maar dat men eerst kan streven naar een verbetering van de positie van een groep wanneer deze groep ook een een heid vormt. Op zijn initiatief werd er een Bond van Groninger Veehandelaren opgericht. Bondsvoorzitter K. W. ten Dam wees op de vele problemen welke ook de veehandel kent. In dit verband wees hij op de vraag stukken als de P.B.O., de West- Europese landbouwintegratie en de vakopleiding. Met betrekking tot de coöperatieve gedachte, welke in ons land steeds meer ingang vindt, zeide spreker, dat men er rekening mee dient te houden, dat hier gevaren kun nen schuilen voor de particuliere belangen. Tenslotte wees hij op de noodzaak van een hecht orga nisatieleven en de taak, welke de veehandel vervult in de be strijding van t.b.c. onder het rundvee. De oud-voorzitter en tevens ere-voorzitter van de bond, de heer J. P. van der Stoel, ontving hierna uit handen van de voor zitter, evenals de heer C. van Gelder de ere-penning van de bond, voor het vele werk dat zij in de afgelopen jaren in het be lang van de Nederlandse vee handel hebben gedaan. De heer B. J. Doppen hield een inleiding over het onderwerp „Koopman en boer". De heer Doppen schetste de positie van de veehandelaar en achtte de functie van de veehan delaar overbodig zodra de land bouwer geen voordeel meer ziet in zijn tussenkomst. De veehan delaar is dan ook steeds de advi seur geweest van de boer, die hierdoor kans zag meer winst te krijgen. Uitvoerig belichtte spreker de gevaren welke aan de coöperatie kleven. Hij meende dat in de coöperatie een gevaar zat voor het voortbestaan van de zelfstan dige veehandelaar, want de coö peratie is niet de vrucht van vrije arbeidsverdeling, doch past in de gebonden arbeidsverdeling. Stelt men, aldus spreker, deze twee vormen van arbeidsverdeling naast elkaar, dan ziet men aan de ene zijde de kenmerken van vrije arbeidsverdeling in vrij initiatief, vrije keus, zelfstandig heid, eigen verantwoordelijkheid, persoonlijke winst en persoonlijk bezit. De gebonden arbeidsver deling kenmerkt zich door een centraal plan. Inplaats van het vrije initiatief treedt de instructie, inplaats van vrije keus de toe wijzing van taken, inplaats van zelfstandigheden komt de afhan kelijkheid. De eigen verantwoor delijkheid verdwijnt en de per soonlijke winst wordt collectief bezit. De gevaren zullen geleide lijk aan duidelijk worden, want in eerste instantie werkt de coö peratie als middel, geleidelijk evenwel verandert zij in een doel. We zien hierin een machtscen tralisatie. Na deze inleiding werden nog enkele huishoudelijke punten aan de orde gesteld, evenals een paar voorstellen van afdelingen, waar bij het prae-advies van 't hoofd bestuur werd overgenomen. Een druk bezochte receptie volgde hierna. De jubilerende Groninger afdeling heeft over be langstelling niet te klagen gehad. Velen voerden het woord en tal rijk waren de bloemstukken. Ir. Voet bracht de gelukwensen van het Groninger gemeentebestuur over, terwijl daarnaast ook de verschillende afdelingen woorden van gelukwens en hulde uitspra ken. Gisteravond werd de eerste congresdag besloten met een ca baretavond. MAN KREEG TOEVAL EN VERDRONK (Van onze correspondent) VLAGTWEDDE De heer J. Hulshof te Vlagtwedde is in de sloot, welke achter het zwembad loopt, verdronken. De man was bezig langs de berm gras aan te harken, toen hij waarschijnlijk een toeval heeft gekregen en in de sloot is gevallen. Hij was 25 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5