LOURDES, schoonheid en wansmaak 'KELTJES Kamer van Koophandel heeft nieuwe voorzitter Getuigschriften huishoud en industrieschool Alkmaar Het werk van God en het werk van de duivel Ir. J. F. Ie Blansch thans gekozen Op en om de beurs Muziek-festiva! in Nrd.-Scharwoude LANGS FRANKRIJKS WEGEN Rond de basiliek is alles devoot en stil Marktberichten NTE KWALITEIT al vanaf een goede zien, zal hem dat onge- ulden kosten. Voor de f is het nog veel duur- iletiekwedstrijden du- jk 8 dagen en de beste osten f 45.per dag, litenlander althans. De er 66 gulden voor. tuur van het Intern. Comité heeft na vele en met de delegaties irnationale sportfedera- en richtlijnen op te dat in de toekomst het Inemers en officials zal perkt en zo mogelijk 't imers van de diverse n sport zal worden in- in de wet ;rei gelijke gerecht :hting (Eng.) ot j ze ere d van rust touw rm waterplantje aan in Drente en hout ig in Utrecht atijn) naam :htige ige stof ch schiereiland 'stuk leutel t wjjze van tsel it OPLOSSING IWOORDRAADSEL Nr. 51 taal: 1. frons; 5. gapen; etter; 12. do; 13. net; 16. rei; 18. km; 21. ee; 23. voer; 24. te; 26. si; 9. oer; 30. mts; 33. ek; 38. ha; 39. lapel; 40. il: 1. flink; 2. ra; 3. nel; 6. ark; 7. ed; 8. notie; 4. emmer; 17. eerst; 19. ol; 24. tafel; 25. leep; 31. ale; 32. alt; 34. ka; es; 38. ho. waren verdwenen. ms wonderlijk gedwee, nlach werd nog dieper, t een kus liet geven gende dag. Bij de voor- ose en zjjn buurman en d om uit te gaan. Ze tn. Van boven klonken uw Foreman en Anna lat meisje bij jullie?" f dagen", antwoordde een gelukje en is ze r er in geslaagd is, dat mij vraagt nogal onhe- op te dringen als baby waartoe mijn vrouw in (Wordt vervolgd) DONDERDAG 17 JULI 1952 PAGINA ALKMAAR. In de openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, die Woensdagmiddag in het Stadhuis te Alkmaar werd gehouden, is ir. J. F. Ie Blansch met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. De vergadering werd geopend door ir. Ie Blansch, tot op het moment van zijn verkiezing vice- voorzitter, dde een bijzonder woord van welkom richtte aan de heer F. H. Ringers, die na lang durige ziekte weer verschenen was. In gevoelvolle bewoordingen bracht de heer le Blansch nog een ere-sahmt aan de overleden voorzitter, de heer S. W. Arntz, die op een buitengewone wijze gedurende 30 jaar het voorzitter schap van de Kamer van Koop handel heeft bekleed en in (üe functie zeer veel nuttig werk heeft verricht. Zijn eenvoud, wer kelijkheidszin en ruime blik op het leven zijn steeds voor alle medewerkers een voorbeeld ge weest. Ook werd even stilgestaan bij de gedachtenis aan de heer P. H. J. Gijzelaar, die sinds April 1930 adjunct-secretaris van de Kamer van Hoorn is geweest en van 1942 af tot Januari 1951, de datum van zijn pensionnering, als een plichbvol ambtenaar zijn krachten aan de Kanier heeft gegeven. Een felicitatie werd gericht aan het adrea van de heer G. Nobel, die dit jaar 75 jaar geworden is. Het heengaan van ir. G. Kranen, die een functie van de Hollandse Melksuikerfabriek te Uitgeest heeft aanvaard, was voor de voorzitter aanleiding dit lid te bedanken voor alles, wat hij voor de K. van K. heeft gedaan. De beer J. de Lange, afgevaardigde namens de werknemersorganisa ties, werd speciaal welkom gehe ten. Medegedeeld werd, dat de heer Th. Valkering zitting heeft gekregen in het dagelijks bestuur en wel als ondervoorzitter. Op voorstel van mi. C. P. Eecen benoemde de vergadering bij ac clamatie ir. J. F. le Blansch tot voorzitter. Deze aanvaardde zijn benoeming en stelde zich ten doel de K.v.K. haar dienende taak te laten voortzetten. Aan de Kamer is vooral in deze moeilijke tijd WIERINGERMEER. In de uitgestrekte Wieringermeer Is het oogstwerk al in volle omvang be gonnen. Vroeger als andere jaren heeft men de zelfbinder of de combine uit de schuur moeten halen, omdat de zomergerst en het koolzaad al rijp voor de oogst waren. Men vreesde aanvankelijk dat de „noodrijpheid" tengevolge van de droogte een zeer nadelige invloed op de hoeveelheid zou hebben. Hier en daar genomen steek proeven toonden echter aain, dat het toch nog wel mee zal vallen. In elk geval, het feit ligt er, dus men moet dat nemen zo het is Hoofdzaak is als het nu maar zo mer wil blijven. Want dan kan de oogst in een snel tempo en met een minimum aan kosten worden geborgen. En nog belangrijker is droogte voor de kwaliteit. Regen weer kan soms in korten tijd zo veel bederven, dat het zelfs met de beste technische droging niet meer ongedaan kan worden ge maakt. Zo hier en daar is ook de com bine' al even aan het werk ge weest en dink zij vooral de droogte van bet gewas tot aller tevredenheid. De vlastrekkers met hand en machine hebben het ontzaggelijk druk. Er zijn percelen vlas die er al zo rijp uitzien, dat men er eigenlijk aan zou moeten begin nen. Bn er wordt wel heel hard gewerkt, maar toch nog niet hard genoeg om „bij" te blijven. Daar voor is het aantal geroutineerde vlastrekkers nu eenmaal niet groot genoeg. Op de Beurs was de invloed van de tot dusver voorspoedige oogst 'geducht merkbaar. De mees te boeren kwamen heel laat en gingen weer heel spoedig weg. Uit dien hoofde is het dan ook verklaarbaar, dat er op deze Woensdagmorgen ter beurze niet zo bar veel verhandeld werd. En mocht het in de zaden e.d. stil zijn, in de nevenbranches was dat nog veel erger. Verzekeringen, ijzerwaren, auto's en noem maar op, alles was even moeilijk te plaatsen. Zelfs onderdelen voor oogstwerktuigen waren weinig gevraagd. Naar het heet, slijt de boel op bet ogenblik niet hard genoeg. Op het beursplein zagen we weinig nieuws. Alleen „Lanz" is verschenen met de „Alldog". Een wonderlijk gevaarte, waarvan de grootste helft bestaat uit een stalen geraamte met voorwielen. Geheel achteraan is de 2 cyl. luchtgekoelde motor geplaatst, die normale tractorwielon aandrijft, middels een bak met extra ver tragingen. Het is ontworpen met het oogmerk verschillende werk zaamheden gelijktijdig te kunnen doen. Boven op bet lange vooreind kan een kiep-laadbak worden ge plaatst, maar ook een zeer grote spuitmachine, die aangedreven wordt door des „dogs" motor. Maar ook kan er een maaibalk, een cultivatorelement, een ploeg, een egge of rol onderaan worden gehangen. De bestuurder ziet de werking van al deze dingen voor zich inplaats van achter. Maar ook kan men zaaien, culen en eggen tegelijk, ofwel culen, zaaien en eggen. Verder kunnen die aardappelpootmaichines, de aainaardsegmenten, het wiedraam of de aardappelrooimachine er ook onderaan worden gehangen. En tenslotte kan men er nog een platte gemotoriseerde boerenwa gen van maken voor het mee nemen van die melkmachine, die ook weer door het motortje wordt gedreven via de aftakas. Het heeft er daardoor alle schijn van, dat dit inderdaad „een ma nusje van alles" voor boer en akkerbouwer kan worden. een speciale taak opgedragen en de nieuwe voorzitter zal het be vorderen, dat deze taak zo goed mogelijk ten bate van de gemeen schap zal worden uitgevoerd. Er zal een commissie worden inge steld, die zal trachten ook in dit district enige defensie-opdrachten geplaatst te krijgen. De Kamer zal zich in een schrij ven richten tot de Gemeenteraad van Amsterdam, om afschaffing van de veergelden te bewerkstel ligen. Met erkenning werd geme moreerd, dat de Inspecteur van de PTT te Haarlem een tweede post bestelling in Waarland zal invoe ren. Medegedeeld werd, dat er plannen zijn bij de Rijkswater staat om de oeververbinding bij Velsen te verbeteren. Hetzij door de aanleg van een noodbrug, het zij door de aanschaffing van een pont, die viermaal zo groot is als de bestaanden'. Het schijnt, dat deze pont reeds in Duitsland is gekocht, doch dat een „bevriende" mogendheid het vervoer naar Nederland nog niet vrij kan geven. Bij de rondvraag drong de heer J. W. A. Heuseveldt aan op een herziening van de electrieiteils- tarieven voor de Middenstand. Dit verzoek werd door de heer F. Putman bekrachtigd. Aan het eind van de vergade ring werd door de heer Kranen dank gebracht voor de prettige samenwerking, die hij met de Kamer had mogen hebben. Nrd. SCHARWOUDE. In de muziektent, achter de Openbare School werd Zondag een muziek festival gegeven, door een vijftal muziek-verenigingen welke allen onder directie stonden van de di rigent D. Visser. Voor deze muziekmiddag, waar bij het wedstrijd-element was uit gesloten, was een zeer gevarieerd programma samengesteld. On danks de minder gunstige weers gesteldheid was de belangstelling uitstekend te noemen. „Excelsior" te Nrd. Scharwoude verraste ons o.a. met een brillant gespeelde ouverture „Presiosa" van Weber, en met een effectvol gespeelde „Czardas" van Gross- mann welke zeer sterk aan Liszt herinnerde. „Onder Ons" Dirkshorn, gaf een muzikale reproductie met drama tische inslag van Boedijn's „Cesar en Cleopatra. De „Handelian Sui te" van Wrigt werd stijlvol uitge voerd. „Winkel's Harmonie" had wel de beste momenten in een zeer lofwaardige uitvoering van de Ouverture „Don Pasquala" van Donizetti. Het verouderde „La Belle Yolande" van Mourgue viel wat uit de toon. „Kunst na'Arbeid" Zuid Schar woude, gaf o.m. een zeer .karakte ristieke vertolking van de „Sigurd Jorsalfar, Suite" van Grieg. Bergen's Harmonie besloot het programma o.a. met een prijzens waardig gespeelde „Ballet-Suite Marion" van Sam Vlessing. Over het algemeen werd de ge hele middag zéér goed gemusi ceerd, al was alles niet feilloos. Vijf marsen op dit programma was van het goede wel iets te veel. Het con amore muziek maken en de grote belangstelling toonden weer eens duidelijk dat er in de Langedijk 'n gezond muziekleven bestaat. De pauze heeft men niet onbe nut gelaten en die leverde zelfs voor Bergen's Harmonie nog een extra succesje op. Dit corps hield n.l. in de pauze een „Tamboer Show", welke keurig bleek voor bereid te zijn en bij het publiek veel bijval had. Het was een ge slaagd muziek-festival. W. Schreurs Met de R.K, Knutselclub op stap WARMENHUIZEN. Dezer dagen ging de R.K. Knutselclub met Aalmoezenier en leiders en ruim dertig jongens een eerste contactmiddag houden. Met een motorschuit trokken ze de Greb polder in om de hengelsport te be oefenen. Wim van Baar had de eer om de eerste vis op het droge te halen en behaalde hiermee de 3e prijs. Jan de Nijs ving twaalf vis sen en behaalde de 2e prijs en Bertus Tesselaar haalde de groot ste vis uit het water en behaalde hiermee de eerste prijs. Geslaagd WARMENHUIZEN. Voor het diploma Eenvoudige Huishoude lijke opleiding slaagden Ans Dek ker Jac.d.; Riet Jonker; Ria Mo lenaar, Hannie Suiker, Betsy Tes selaar Kd. en Agnes Zutt. Zij wer den opgeleid aan de VGLO afd. van de R.K. Meisjesschool alhier. WIE DOET MEE AAN DE 3 K.M. ZWEMTOCHT? AKERSLOOT Voor alle zwemtochtliefhebbers, ook voor de Akersloters, wordt op Zater dagmiddag, 26 Juli a.s„ een 3 km. zwemtocht gehouden in het Noord Hollands kanaal. Deze zwemtocht is georgani seerd door de A.R.B. en D.A.W. uit Alkmaar en stelt iedere zwemmer of zwemster boven de 13 jaar in de gelegenheid deze Êrestatietocht mee te zwemmen. ie zwemtochtliefhebbers (sters) uit Akersloot kunnen een in schrijvingsformulier en medede lingen verkrijgen bij N. J. Konijn Meerweg 293. De tocht kan door iedereen op zijn gemak worden uitgezwom- men, daar er geen enkel tijds limiet is gesteld. Er wordt om half vier s middags gestart bij de Gemeente Reiniging aan het Zeglis en het eindpunt is bij de tweede laadbrug van de kunst- mestopslagloodsen van de LTB in de Boekelermeer. Iedereen, die deze tocht uitzwemt, ontvangt een fraaie herinneringsmedaille. Jan van Roessel, angstvallig bewaakt, stormt nog toe op de dieptepass door Piet van der Kuil gelanceerd. Doelman Cayalheiro heeft.zich al op de bal geworpen; voor Bennaars reden om z'n vaart te stuiten, (telefoto A.N.P.) ALKMAAR Aan de huis- houd- en industrieschool te Alk maar behaalden het getuigschrift van de opleiding: Huishoudkundigen voor inrich tingen: Ina Heemskerk, Ali Kui ter, Mik Staverman te Alkmaar; Truus Bison met lof te Bergen aan Zee; Elly Helder te Sijbe- carspel; Annie Muller te Bergen; Nelly Wagenaar te Noord-Sehar- woude; Didi Hoveling te Wor- mervegr. De opleiding werd met goed ge volg doorlopen door: Ank de Gier te Alkmaar; Beb. Langeveld, Den Burg (Texel); Annie Ybema, Enk huizen. Het getuigschrift van de oplei ding kinderverzorgsters: Grietje Mourik, Willy Pureveen, Henny Roode, Rietje Winder, Tine Stroo ker, Gré de Jong te Alkmaar; Henny Betlem te Bergen. Aafje Stapej te Hoorn; Babs Michels te Den Burg (Texel); Tiny Moejes te Obdam; Agaath Molenaar te St. Maartensvlotbrug. Het getuigschrift van de oplei ding costuumnaaisters: EUy Wij- ker met lof, Froukje v.d. Laan te Alkmaar; Philly v.d. Berg, Jan- nie Dekker, Lientje Stam, Jannie Visser te Egmond aan Zee. Het getuigschrift van de oplei ding costumière: Rie Zeegers, To- nia Zwart te Alkmaar, Emmy Dekker, Nel de Boer te Egmond aan Zee. - Het getuigschrift van de .vor-, mdngsklassen: Greta Adolf, Tine Flens, Liesbeth Groeneveld, An nie Langedijk, Dora vd. Peppel, Leny Swager, Ali Kuiper m. lof te Alkmaar; Joke v. Arendonk, Willie Pieper, Harmpje Roose- daal te Wiei-irigerwerf, Riek Hof- sté Hannie Blaauiboer te Wierin- gerwaard; Fie Boer te Breezand; Rie Has te Schellinkhout; Annie van Heezen te Hoorn; Aly Geer- ligs, Jeannette Rezelman te An na Paulowna; Ank Koov te Nrd.- Scharwoude; Nel Kreuger met lof te Wijdenes; Corrie Mekke ring te Sijbecarspel; Ank Pere boom met lof te Midwoud; Nel Poppen te Hippolytushoef; Jos Schelhaas te Broek op Langedijk Nous Sybrandy te Enkihuizen; Dini Vos te Middenmeer; Pietje Postma met lof te Slootdorp; Nel van Baaien ,1e Krommenie; Han- ny Dapper te Bergen; Joke Bu ren te Akersloot, Els Henkes met lof te Heiloo. De opleiding werd met goed gevolg doorlopen door: Bep Ban ker te Alkmaar; Jenny Paster kamp te Oosthuizen; Teddy Mü'l- ler, Lili Surinamer te Heiloo; Ti neke Weenink te Den Helder. Het getuigschrift van de op leiding: hulp in de huishouding: Henny vd. Beid, Anneke Boon stra, Ria Borjeson, Dina Buwal- da, Nlêlly Heerschap, A'lie Ran- zijn, Geertje Stoffer, Tiny Stoug- jè, Hanny Tuinier, Lientje Key- zer, Jeannette Koning te Alk maar; Nelly Heiman te Warmen- hiuizen; Alice en Jenny Pelleboer DE MOTORSPORT IN DE LANGEDIJK HEERHUGOWAARD-Nrd. De Motorclub „Huyghenwaert" is bedoeld voor Heerhugowaard en omstreken. Een zeer belangrijk deel van deze omstreken is de ge meente Langedijk. Daarom nodigt deze motorclub alle Langedijkers uit eens nader kennis te maken met de vereniging, bedoeld als uit nodiging om eens te komen kijken en ondervinden wat Huyghen waert haar leden biedt. Het mee rijden van een puzzlerit en/of ge- zelschapsrit kan de beste indruk geven. Zo'n puzzlerit b.v. is noch mens- noch motorsiopend. De gehele rit meestal circa 80 km. lang en gaat slechts over prima bereidbare we gen en de snelheid is steeds zoda nig vastgesteld dat het tempo ook voor de kleinere motoren gemak kelijk te volgen is. De gezelschapsritten hebben het karakter van een gezellig uitstap je naar een of andere mooie streek of bijzonderheid, steeds onder des kundige leiding en ter plaatse be kende personen. Zulk een rit mag nooit veel geld kosten en kost ook nooit veel geld. De laatste rit, van 's morgens 6 uur tot 's avonds 7 uur, totaal 245 km. bezoek kersen- streek, kostte in totaal per per soon f 1.89. Hierom nodigt de M.C. Huy ghenwaert uit, alle Langedijkers voor een of meer van de aanstaan de ritten. Startplaats steeds bij de „Koffiemolen", einde Hasselaars- weg. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij de heer N. J. Doode- man, te Heerhugowaard-Nrd. DE FRANSE SCHRIJVER en bekeerling Huysmans heeft eens gezegd: „Lourdes is de revanche van Satan op al het goed, dat de H. Maagd door haar verschijning heeft tot stand gebracht". Hoe cru en paradoxaal deze uitdrukking ook klinkt, toch is er veel van waar. De duivel heeft ongetwijfeld wel iets te maken met die opeenhoping van wanstaltigheden, die tegen woordig het stadje Lourdes uitmaken. Midden in de prachtige natuur der Pyreneeën ligt daar, naast die wonderbare en eer biedwaardige Grot der verschijningen, dat amalgama van profanatie en valse vroomheid, van huichelarij en negotie. Een doolhof van smakeloze, ordinaire, opgedirkte, volgestopte en rommelige „devotie"-winkeItjes, die met devotie niets maar dan ook niets te maken hebben. Madelein Schouten té Castricum; Nelly Arends, Elly Beers te Broek op Langedijk; Netty Bos te Hei loo; Marry de Geus te Zd.-Schar- woude; Jacomien Kooyman te Noord-Sch arw oudePuck Roder- mond te Bergen. Het getuigschrift van de pri maire opleiding: Tiny Baas, Elly Bakker, Mary Bosch, Pieternel v.d. Brink, Gerie Burger, Rietje Dekker, Sonja Frankfort, Hendxi- ka Hoekstra, Dora van Holland, Netty Horjus, Rie Kolijn, Sjaan de Kort, Reina Kwast, Janmy Makkes, Riet Paulisse, Lida Pi'l- kes, Mary Hoebe. Gerda Hartog, Annie Hoogendijk, Jet Jansen, Di ni v. Leeuwen, Nelly Sc'hrieken, Willy Tempelman, Alkmaar; Lia Brons, M. Stel, Bergen; Rie Bood te Nieuwe Niedorp; Lena van Doornik te Wogmeer, Corrie Stam Nelly Zwart met lof; Jopie de Boei' te Egmond aan Zee; Ali Bal Geertje Dekker, Ingena den Har- tigh, Gré Klinkhamer, Diet v.d. Molen, Trijnie Ploeger te St. Pancras; Maart je Boon, Joke Dekker. Hennie Hopman, Ria Jonker, Jopie Kok, Lies Kouwen, Gré Pasterkamo te Broek qp Langedijk; Guda de p-root, Gurie Langedijk. Neeli van Westerop te Koedijk: Jansje Stam. Betsy Vis ser te EgmoncU aan 'Zee: Gerda Baars, Willy Beets, Annie Blom, Truus MeHéstefe,.-Marjan ...CNthuis, Rie Rem te. Hsiloö; Ali Barne- veld, Gerie Plevier, Ans Schel ling, Diny en "Marry Tiissen, Ans Biersteker te Krabbendam: Jan- ny en Diet van Dort te Beem- ster; Jenny Leegwater te HeeT- hugowaard; Ida Nijdam te Sejher- merborn: Jettie Schoen te Lim- men: Diny Tijdeman te Stompe- toren: Eimmy Verbage te West- Graftdijk. Burgerlijke Stand OUDE NIEDORP Geboren: Cornells P. z. v. P. Hopman en N. v. d. Berg; Theodorus J. C. z. v. T. J. van der Kroon en A. C. Beemsterboer; Matheus C. z. v. C. Hoebe en A. M. Vreeker; Lau- rentia A. d. v. C. W. Post en C. Wester. GASFABRIEK WERKT MET VERLIES LANGEDIJK. De commissie van beheer van de gemeentelijke gasfabrieken van Langendijk en Sint Pancras heeft in een vergade ring die Maandagmiddag gehou den is, de rekening van het jaar 1951 goedgekeurd. Deze rekening sloot met een nadelig saldo van f 37.678.68, dat voor een groot deel door de Gemeente Langedijk en voor de rest door Sint Pancras zal moeten worden aangezuiverd. In het nadelig saldo is begrepen een uitkering aan de gemeente van retributie zodat het uiteinde lijk verlies rond f 23.000 bedraagt. Over het nieuwe jaar kon de di recteur wat optimistischer gelui den laten horen. De aflevering is iets hoger gëwfeest dan het vorig jaar, terwijl het verlies op de post „gas" lager is geworden. In totaal werd in het eerste kwar taal 1952 ruim 432.000 m3 afgele verd. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL. Geboren: Wim, z.v. J. Kant en K. Rossum; Gehuwd: Th. Smit en M. Kra mer; A. J. E. Bakker en T. A. Blanikendoal; A. C. Bes en M. M. Hooigeboom. Burgerlijke Stand PURMEREiND. Geboren: Arie, zjv. A. Zieltjens en H. A. Vissoher; Maarten, z.v. W. de Haan en E. Gezang; Caitharina, d.v. J. Stam en E. M. M. Spruijt; Thomas J. G., z.v. J. J. F. Brood bakker en A. M. Karhof. OndertrouwdP. P. Brugge en M. A. J. Heideman; Th. A. P. J. Roelofsma en C. M. Th. Heideman A. Bijvoet en H. M. Bijl. Overleden,: L. Lommers, 77 jr., echtg. van Fr. Bijtjes; KI. de Vries, 84 jr.; P. Veerman, 69 jr.; J. de Goede, 85 jr., wed. van J. Slot. Geslaagd HEERHUGOWAARD. De heer C. J. Overtoom hoofd der R.K. Tuinbouwschool alhier slaagde te Wageningen voor het diploma Tuinbouwtechniek B. Vorig jaar behaalde de heer Overtoom het diploma A. De heren J. ~B. Straathof en R. van Langen behaalden 't diploma Archiefverzorging B. Beide heren zijn werkzaam aan het Gemeente huis alhier. Dat is ook trouwens niet zo zeer de bedoeling van de vele hande laren, die hier speculeren op de wansmaak van de internationale dagjesmensen. Zij leggen zich meer toe op de kunst hun pijpen, waar je de basiliek doorheen kunt roken, aan de man of, zo mogelijk, aan de vrouw te brengen. Met een devoot gezicht prijzen ze hun Maria-beeldjes aan, afzichtelijke producten van obscure ateliers, voorbestemd voor een nieuwe beeldenstorm, die maar niet los wil breken. Zeven gulden voor een beeldje waar je het hoofd af kan schroeven om het met wij water te vullen; tien gulden voor hetzelfde beeldje, als het boven dien gephosphoriseerd is; en twin tig gulden, als het tot overmaat van ramp ook nog het „Te Lour des op de bergen" kan pingelen. Ik geloof niet, dat ik tien nor male huizen in Lourdes gezien heb. Alles is daar winkel, kraam, hotel, café en restaurant. Alles werkt mee tot de industrialisatie van de „vroomheid" en tot de ge organiseerde uitbuiting van arge loze bedevaarters, die door schone opschriften en huichelachtige slagzinnen naar binnen worden gelokt. Gelukkig is in de onmiddellijke omgeving van de basiliek, in een cirkel van ongeveer twee kilo meter in doorsnee, aan die gruwel der ontheiliging de toegang ont zegd. Hier is alles echt devoot en stil. Och, uiterlijke schoonheid vindt men hier evenmin. De van binnen zo protserige drie-verdie- pingen kerk draagt het stempel van de op het gebied der reli gieuze kunst zo doodarme tijd, waarin ze is gebouwd. Doch echte vroomheid is niet gebonden aan een bepaalde entourage. En de vroomheid is hier echt; zij doet weldadig aan. Aan de Grot der verschijning heeft men, Goddank, bijna niets gearrangeerd, In een nis in de rots het beeld van de Lieve Vrouwe zoals het gemaakt is op aanwijzen van Bernadette zelf, die echter over het resultaat niet bijster tevreden was; een eenvoudig altaar, een kaarsen standaard, een ijzeren hek met knielbank en in de naaste omge ving enige stoelen, en aan de bo venwand der grot een onnoeme lijk aantal verweerde en verre gende krukken en stokken, getui gend van Maria's macht en van de dankbaarheid der genezenen. Dat is alles. Hier wordt de aan dacht niet afgeleid, hier komt men onder de indruk van het groot geloof der duizenden pel grims, hier bestaat geen menselijk opzicht, hier uit ieder zjjn ver trouwen en geloof op de manier, die God hem ingeeft, hier werkt de H. Maagd haar grootste won deren in de zielen van hen, die bij haar beeld komen bidden: in de ziel van die oude blinde man, die ik daar iedere morgen, mid dag en avond heen zag komen en die weer even blind naar huis is teruggekeerd, blij, tevreden en dankbaar om het licht en de troost, die de Moeder Gods hem meegegeven had; in de ziel van die statige, deftige heer, die tus sen prevelende oude vrouwtjes en vrome nonnetjes zijn rozen hoedje bidt en dankbaar opziet naar het beeld in de Grot; in de zielen van al degenen, die ver- trouwvol tot haar zijn gekomen. Hier is Lourdes prachtig, hier is Lourdes een onvergetelijk Gods geschenk. Ja, ik weet het wel, dat andere Lourdes, dat Lourdes van die pij pen en die kroegen, van die beeldjes-verkopende en excursies- organiserende Joden is een on uitroeibaar kwaad, waartegen we niets vermogen. Het ware dan ook misschien beter geweest er maar niet over te praten. We hebben het echter willen aanduiden ter waarschuwing van hen, die het Burgerlijke Stand SOHOORL. Geboren: Maria A., d.v. C. Opdam en A. G. Witte brood; Jacobus N., z.v. J. G. Riet veld en Th. E. de Vries; Jacobus C. S. P., z.v. C. v. d. Woude en A. C. Handijzer; Adrianus G., z.v. A. Kooijiman en C. Sijs; Anna M. M., d.v. W. J. Wittebrood en M. J. Delis; Maria P., d.v, P. Wever en C. C. M. Ligthart. Gehuwd: E. P. Breen en S. Boekei; H. J. Bragnuan en C. Greeuw; J. W. v. Duin en P. We ver. Overleden: Astrid Th. Minkema 10 jaar; Jac. J. J. Orij, 3 jaar. Burgerlijke Stand AKERSLOOT Geboren: Mar- garetha M. G. d. v. C. Huijg en M. Konijn; Maria C. d. v. J. F. Sander en J. C. Beentjes. Overleden: Durk Zwart, 76 jr., wedln. van J. Hempenius. Ondertrouwd: W. Buur, 29 jr., en E. M. van Diepen, 29 jaar. Geslaagd CALLANTSOOG Onze plaatsgenoot de heer C. A. Worp slaagde voor het een dezer dagen te Amsterdam gehouden examen Electro-winkelier. GESLAAGDEN AMBACHTS SCHOOL SCHAGEN Voor de afdeling Metaalbewei'- ken: C. Bakker, P. Boltjes, G. de Rooü te Middenmeer; H, Bakker D. Kossen, P. Vrugt, W. Leistra te St. Maartensbrug; G. Bandin- ga, K. Bijsterveld, A. Struik te Slootdorp; H. Boersen, W.- Kater P. Kiezeling te Schagen; T. Dek ker te Harenkarspel; S. Doorn, A. Idema te Oude Niedorp; K. Hofsté te Wieringerwaard; D. Is- tha te Hoogwoud; G. Jimmink, J. Kaper te Kolhorn; J. Luik te Winkel; R. Meyer te 't Zand; R. Metzelaar, C. de Wit Anna Pau lowna; B. Plagmeyer te Breezand A. Raven te Oudesluis; S. Vis te Barsingerhorn; A. v.d. Weele te Nrd.-Scharwoude; M. Weststraete te Groetpolder; P. Zwakman te Nw. Niedorp. Van de afdeling houtbewerken: R. Baron, L. de Beurs te Hoog woud; Ni. Benit, P. Keetman en S- van Riessen te Winkel; B. de Boer, J. Mooij te Schagen; J- Brugman, C. Schagen en Ph. Wit- sen te Schagerbrug; Tj. de Bruin te Wieringerwaard; J. Feyen en J. Nobel te St.-Maarten; L. Hay- ette te Kolhorn; A. Hebing, Am sterdam; J. Jong en J- P. Jong te Oude Niedorp; C. de Leeuw te 't Zand; J. Timmermans te Wierin- gerwerf; D. v.d Wal te Midden meer; G. v.d. Weide te Slootdorp J. IJptma te Dirkshorn. En van de afdeling brood- en banketbakken: G. Boerdijk, J. Bruin, J. Doodemun, A. Groen, G. de Nijg en H. Schneiders te Harenkarspel; D. Chatillon, J. v. Herwerden te Nw. Niedorp; F. Conijn en L. Hoeve te Anna Pau lowna; A. Crans te Wieringerw.; J. de Groote te Middenmeer; W. Konijn te Oude Niedorp; P. Slij- kerman te 't Zand. Marktbericht SCHAGEN, 17 Juli Nuch tere kalveren 3575; vette koeien 1.301.45 oer pond; Gelde koei en 650800; Verse koeien 700 1000: Lammeren 5080; Scha pen 75120; Zeugen 350450; Biggen 4070; Paarden 6001000 Oude kippen 1.502.50; Jonge konijnen 0.75.1.Oule konij nen 1.503.Jonge "eiten 7.50 9.Oude geiten 1525. Aanvoer klein. Handel goed. Flink bezoek. Voor de deelnemers aan het Internationaal Kleermakers Congres, dat op het ogenblik in Scheveningen wordt gehou den, werd een demonstratie gegeven van de beroemde Neder landse historische costuumcollectie op levende modellen. geluk zullen smaken eens te mo gen optrekken naar het genade oord van Maria daar ver in de Pyreneeën, en in de hoop, dat zij die twee aspecten van Lourdes goed zullen onderscheiden. Mogen zü het mercantiele Lourdes ver achten en negeren, en het Lour des van de Grot als enig doel voor ogen zien. B. GEBHARD. OBDAM 10 000 kg gTote aard appelen 10,1010,30; puk 9,50; rode schotten 11.40; 18.000 grove aardappelen 8,108,20; 300 kg drielingen 7,90; 1000 bl. eigh. 10,60; 400 kg knolbiet A 8; 3200 kg zilvernep 23,5025; drieling 17^80—19,30. Groenteveiling Heiloo HEILOO Aardbeien 1.90 3:50; Rode bessen 90-1 ;60; Zwarte bessen 1:501.70; Kropsla 411; Wortelen 1423; Sperciebonen 42—49; Tuinbonen 14—20; Snij bonen 3845; Komkommer 13 21; Doperwten 3149; Peulen 33 46; Rabarber 1014; Bloemkool I 30—40; II 16—25. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 16 Juli Aard appelen 8001100; drielingen 550—950; Slabonen 3900—4800; Snijbonen stam 30007600; Dop pers 24005200; Komkommers 8001900; Tomaten A 36005100: Bonken 2200—3500; Tuinbonen 16003100; Bloemkool I 3200 6100; II 1000—2800; Rode kool 500—750; Rode bessen 2800—7100 Zwarte bessen 60006600; Spi nazie 1700—4200; Sla 200—1550; Postelein 500800; Andijvie 500 1300; Rabarber 9501800; Bie ten 500900; bos Winterpeen 800 —2300; Waspeen 800—2200; bos uien 500—1250; Soepgroenten 200 550: Peterselie 200500. WARMENHUIZEN. 30.200 kg. aardappelen: eerst, grof 8.50 8.70; groot 9.80—11.20; kriel 9.60 10.50; doré groot 11.2011.80; kriel 9.20; blauwe eigenh. 12.50; witte eigenh. 12; kriel 6.50; bint jes 9. GROOTEBROEK 190.000 kg aardappelen: eersteling grof 8 8.40; groot 9.80—10.70; klein 6.70 7.70; v.v. 4—4.20; rode eerst, grof 8.50—9.10; groot 11—13.70; klein 7.40—7.70; doré grof 8—8.30; groot 10.40—11.50; klein 6.50; saskia grof 8—8.10; groot 8.70—9.70; blw. eigenh. grof 8.108.40; groot 10.60 —12.60; klein 6.30—7; eigenh. grof 8.50; groot 10.10—10.70. BLOKKER. Vroege aardap pelen 8—13.10; uien 19—23; knol bieten 58; bosuien 910; rode k00l 47.70; slabonen 3546; snijbonen 33—36; tuinbonen 15— 17; peulen 3036; tomaten 17—39; rabarber 89; andijvie 512; sla 2.209.20; bloemkool 2133; komkommer 7—16; perziken 10— 25; frambozen 1.03—1.14; pruimen per stuk 915; pruimen per kg. 851.15; frankenthaler 1.581.70 witte bessen 32—38; rode bessen 25—35; prolefic 28—53; zwarte bessen 60—66; trosbes 36—39; wit te kruisbes 8—32; rode kruisbes 4355; haantjespeer 2743. ZWAAG, 16 Juli. Vroege aard appelen 4.10—12.70; postelein 2— 4; bieten 46; Savoy e kool 12 13; rode kool 5.80—11.30; slabonen 3246; snijbonen 3057; tuinbo nen 1322; doperwten 2532; peulen 951; tomaten 1748; waspeen 1219; bospeen 830; rabarber 814; andijvie 914; sla 210.90; bloemkool 842; komkommer 9; perzik 225; aard beien 641.50; frambozen 1.10 I.24; pruimen 70—1.41 per kg; 7 12 per stuk; Glorie van Zwaag 2.Frankenthaler 1.861.89; w. bessen 1931; Prolefic 2552; Kruisbes 260; zwarte bes 62.90 65.kersen 80; netmeloen 61 83; haantjesperen 631. LANGEDIJK. eerstelingen 9.50—10.70; eigenh. 10.20—11.40; bl. eigenh. 1112.20; doré 10.70 12.80; saskia 9.60; grof 8—8.50; drielingen 7.908.40; 15.000 kg. rode kool A 6.308.30; B 4.50 5.30; 7500 kg. gele kool A 8.40— 8.90; B 7.10—8.60; 7500 kg. witte kool 56.70; 500 kg. tomaten A 42;B 41; C 38; 600 kg. bieten A 9.1012.10; bloemkool AI 55.10— 64.10; All 22.50—36.80. AVENHORN. 80.000 kg. aard. grove schot 8-8.70; midd. 9.50 10.50; driel. 6.40—8.10: rode grove 9.10; midd. 12.30—12.70; 2000 kg. bieten I rond 8.509.90; II 5.30— 5.70; zilvernep 1824. OBDAM. 7500 kg. grote aard. 9.6010.10; 12.000 kg. grove 8.20 8.50; 1200 kg. bl. eigenh. 11.10— II.30; 90 kg. slabonen 34; 7400 kg. zilvernep 23.1024.60; driel. zilvernep 13.4014.10; uien 5.80—8. Nrd. Scharwoude. 81.000 kg. aardappelen eerst. 9.40—10.60: rode eerst. 11.7012.20; dore 12.40 eigenh. 12.2013.40; bl. eigenh. 9.4010.10; bonken 810.90; drie lingen 6.70—7.30: kriel 4.40; 1675 kg. kroten A 6.608.10;1300 kg. zilvernep 2427; drielingen 13; 200 kg. slabonen 3538; 237 st. bloemkool A II 2528; 2500 kg. witte kool 6.50; 2600 kg. rode kool 5.10. HOOGKARSPEL. 28.000 kg. aardappelen fijn 8.509.80; grof 88.30; klein 56.30; doré 9.2Ö 10.60. MEDEMBLIK. aanvoer 76.700 kg. vroege aardappelen grof 8 8.40; groot 9.90—10.90; drieling 6.207.50; eigenh. groot 9.60 10.40; koopmans blauwe groot 9.10 slabonen 45. ZUIDERKOGGE. grove schot 88.80; midd. id. 8.60—10; kleine 5.507.80 doré 9.3011; aanvoer 74.000 kg.; bloemkool 845; sla 89.60; slabonen 3847: snijbo nen 3042; kroten 57.80; rode kool 47.60; andijvie 1113; ra barber 1114; rode bes 2544; kruisbes 638; perziken 619; Yellow 50; frambozen 93106.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7