jSOLEX#^ fü De Kameruitbreiding Schouten maakt bezwaren tegen de zetelverdeling van Drees Jub 9 Drukke Donderdagavond bracht 12.000ste bezoeker JAN MOEJES „EEN WEEK MISSIESTAD' D.D.D t Een week Missiestad VITESSE won de Missiebeker AGENDA „VRIJ EN BLIJ" in openluchttheater de 14.000ste MINANKI Harmoniecorps Harmonica-Club Om NEGEN uur grote verrassing dames- of heren- rijjwjel verloten MONTFORTANEN: Priesters van Maria Bedrijfs-sportavond trok veel bezoek Zowel in Eerste als Tweede Kamer tweederde meerderheid verwacht WOLKEN BOVEN DE FORMATIE Formateur komt waarschijnlijk deze week niet gereed Fee bi Hmm slechts 8 PAGINA 2 VRIJDAG 18 JULI IV32 De Donderdagavond, die in hef amusemenfsleven meestal een stille avond is, was op „Een week Missiestad" tot dusver de drukste avond van de week. Trouwens heel de Donderdag was een drukke dag. Ruim 2500 bezoekers passeerden de controle en in de avond alleen waren het er 1335. De 12.000ste bezoe ker ontving een prachtige tulband, aangeboden door Mevrouw Beelenkamp, een der medewerksters van „Missiestad". Bergens Harmonie, dat met de parochianen van Bergen was mee gekomen, trok al muxiekmakend vanuit de Bergerhout naar het Lyceum en behalve de sleep uit Bergen sleepte deze in keurig uniform gestoken Harmonie nog vele anderen mee naar Missiestad. Later op de avond kwam het wakkere vendel der Verkenners, dat de missie-voetbalwedstrijd op het AFC-terrein had opgeluisterd de stad door van de Wester weg naar de Blekerskade en ook hier achter kwamen de vele bezoekers. Het was dan ook bijzonder druk in de tentoonstellingszaleh en niet te vergeten op Minanki Pan- ki Poe. Het restaurant kwam nu stoelen tekort, maar dat mocht niet hinderen; ook staande smaakt het bier weer best. Het was Gidsenavond en uit heel 't dekenaat waren de blauw- geblousde meisjes naar Missie stad gekomen. De jeugd was er rijk vertegenwoordigd, vooral to.en ook de AFC- en Vitesse-aan- hang aan kwam zetten. Maar de ouderen waren in niet mindere mate opgekomen. Daar waren o.m. de leden van de R.K. Aan nemerspatroonsbond met hun da mes, de aannemers die zo'n be langrijk aandeel namen in de op bouw van Missiestad, wilden wel eens zien, wat het resultaat er van was- Bergens Harmonie con certeerde op Minanki en had veel succes. De heer Joh. Beekman de veteraan van dit corps, zwaaide nog als altijd de dirigeerstaf en de mannen uit Bergen bliezen, dat het een lust was. Juist daar om wordt de medewerking van Bergens Harmonie zo op prijs ge steld, omdat dit corps ook een groot aantal niet-katholieke le den telt. Maar in Bergen is dat geen bezwaar, daar werkt men in h-armonieverband als sinds mensenheugenis broederlijk sa- men. Op 't feestterrein langs de vele stands was het heel de avond vanzelfsprekend niet minder druk. Het Rad van Avontuur was weer de grote trekpleister, maar de Oude Doos, Miss Eleonora en niet te vergeten de griezelkelder had den evenmin over bezoek te kla gen. Het restaurant bleek voor deze avond nog te klein, vooral, toen de gidsen een zangnummer- tje weggaven. Aan de kassa za ten heel de avond vier. mannen onder hoge druk te werken. Kort om het was een bijzonder goede avond voor, Missiestad. Wat er nog komt Vanavond verwacht Missiestad het bezoek van de Harmonie en een Harmonicaclub uit Langedijk- Op veler verzoek zullen de als Japanse dames verklede meisjes wederom haar Minanki-dans op voeren. Evenals gisteravond zal er vanavond bij het Rad van Avontuur weer een dames- of herenfiets worden verloot. Za terdagavond wacht Missiestad 'n grote attractie in de vorm van H accordeongezelschap „Viva la Mu- sica" uit Langedijk, geheel be staande uit charmante dames, die een aardig stukje muziek wegge ven. Om 9 uur zal er iets losbre ken op Minanki; het wordt een evenement, waarover wij verder het zwijgen moeten toedoen. Het blijft dus een verrassing. Ontvangst Missiebisschoppen Zaterdagavond om 8 uur zul len de Missiebisschoppen Z.H. Exc. Mgr. van Miltenburg en Mgr. Paulissen door het Missie comité plechtig in Missiestad worden ontvangen. Zij zullen de tentoonstelling alsook Minanki bezoeken. Wij vestigen er de aandacht op, dat de tentoonstelling ook des morgens van 1012 geopend is, en dat men vooral, nu nagenoeg alle scholen reeds een bezoek ge bracht hebben, in deze ochtend uren rustig de tentoonstelling kan bezichtigen. Wij zeggen dit speciaal ter attentie van de 'vele bezoekers van buiten, die Zater dagmorgen naar Alkmaar plegen te komen. Vanavond verwachten wij de 14.000ste bezoeker. Het spreekt vanzelf, dat deze geluk kige niet ongemerkt de contröle zal passeren. Hem of haar wacht wederom een bijzondere verras sing. Missievoetbal Voor een vrij talrijk publiek speelden RKAFC en Vitesse (uit Castricum) gisteravond op 't ter rein aan de Westerweg een voet balwedstrijd ten bate van de mis sie. Het Missie-comité had hier voor een fraaie beker beschik baar gesteld, welke door de gas ten werd gewonnen. De H-E. Deken, die de aftrap had verricht, reikte des avonds op het stampvolle Minanki Panki Poe terrein de misjiebeker aan de winnende club uit met 'n sym pathieke toespraak, waarin hij de spelers van de beide clubs harte lijk dank bracht voor hun daad van missieliefde. Wat de wedstrijd zelf betreft, deze stond niet op bijzonder hoog p.eil, wat de pres taties betreft en het was duidelijk dat Vitesse een klasse hoger speelt. Al heel gauw hadden de gasten een 20 voorsprong, het was Arie Valk die deze doelpun ten voor zijn club wist te scoren. Voor de rust was Vitesse ver in de meerderheid, doch even voor de rust wist de Nijs de stand op 12 të brengen. Na de rust maak te Vitesse er al spoedig 13 van, en tegen het einde, toen AFC zich wat begon te herstellen had midvoor ten Have na vele ver geefse pogingen eindelijk suc ces en wist hij met een mooi schot de stand op 23 te brengen waarmee het einde kwam. De spil Peraer die reeds voor de rust met een medespeler in botsing was gekomen, moest na de rust zich laten vervangen Overigens was ziin kwetsuur niet van ernstige aard. De medewerking van het Verkenners veradel werd doe- de bezoekers, waaronder veie sup porters van Vitesse, op hoge prijs gesteld. VRIJDAG 18 JULI CINEMA AMERICAIN: Pa radijsvogel, 18 jaar. HARMONIE: Jeugd in de branding, 18 jaar. VICTORIA-THEATER: Een avond in de Opera, 14 jr. REX-THEATER: De Bron, 14 jaar. Voorstellingen: 8 uur. APOTHEKEN: Na heden avond 6 uur is voor spoed gevallen geopend de apo theek Wanna-Mient, Mient C 13, apotheker mej. F. Schuitema. TEN TO ONSTELLINGEN ilovenzaai „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. KCB Bergen: Eva in het centrum. Stedelijk Museum Alkmaar: „Tegels en Tulpen". Missietentoonstelling Dagelijks geopend van 10-12 uur, van 2.305.30 uur en van 7.3011 uur. Goed idee CASTRICUM Het bestuur van de „Bricas Bridgeclub" heeft het initiatief genomen om tijdens de zomermaanden ten behoeve van de vreemdelingen iedere Dinsdag in hotel Meyer een bridge-drive te organiseren. Geslaagd SCHOORiL Onze plaatsge noot de heer P.J. Kaandorp, slaagde aan de MTS te Haarlem voor het diploma electrotechniek en aan de A.G.S. slaagde voor 't gezellendiploma onze plaatsge noot C.P. Kaandorp. Bridgecom petitie BURGERBRUG. De competi tie van de Burgerbrugger bridge club werd voortgezet in zaal Vis ser. De stand werd hierna als volgt: Mej. j^.ns BruinG. Visser 58,36% J. de GrootJb. Eriks 53.31% fam. G. Appel 53.01% P. BosmanP. Ott 52.35% fam. G. Rademaker 52.16% fam. Joh. C. Bruin 51.53% fam. J. P. Geensen 51.21% J. G. ÉruinA. Boll 50.91% B-liin: Jn. RavenJ. Visser 50.50% A. v. d. VliesJ. Vriesman 49.32% mevr. Ott—M. Nanne 48.59% W. BoontjesF. Watertor 47.90% Jac. BregmanP. Nanne 46.39% fam. Ko de Groot 46.21% Z. E. hr. PastoorS. P. Schilder 43 62% Jc de Beurs-A. M. Schilder 41.80% De volgende drive van de club is vastgesteld op Maandag 18 Aug. N.ïC.V.B. HAD UITGAANSDAG CASTRICUM Twee grote touringcars vol geladen met le den* van de R-K. Vrouwenbewe ging gingen op reis. Een wagen vertrok naar de Hoge Veluwe en de ander naar Den Haag en om geving. Er werd een bezoek ge bracht aan het St.-Hubertussiot en het Herm. Kohier Museum. Er werd gedineerd in het Berg- hotel te Amersfoort. De tweede groep gaf de voorkeur aan Den Haag, waar o.a. het Vredespaleis werd bezocht. Het Prinsenhof in Delft werd ook met een bezoek vereerd. In hotel „de Hout" in Den Haag werd door deze groep gedineerd. Beide groepen kwa men zeer voldaan in Castricum terug. Veel lof 'werd toegezwaaid aan het vooruitstrevende bestuur Van de NKVB. Francaises diep ontroerd vertrokken CASTRICUM Na het succes vol optreden brachten de Franse turnsters nog een bezoek aan Gouda, Rotterdam en Volendam. De Franse club werd uitgeleide gedaan door een groep leden van de gymvereniging „Vitesse". De heer Frain leider der Franse club dankte op het perron der N.S. 't bestuur van Vitesse en de pleeg ouders voor de mooie dagen in Castricum doorgebracht. Diep ontroerd namen de Francaises af scheid van hen die ze enkele da gen hadden verzorgd. Toen de trein vertrok werd er nogmaals .éroepen „leve Holland", „Vive a France". DE BRON Gevoel en techniek rond oud probleem ALKMAAR De na-oorlogse jaren hebben ons voldoende ge legenheid geschonken om ons, middels de film, te verdiepen in het rassenprobleem, dat hier in ons land echter, gelukkig, niet klemt. Het is met name de con troverse tussen negers en blanken, die in Amerika weliswaar minder sterk dan voorheen gevoeld wordt, die nog steeds in staat schijnt de gemoederen in bepaal de streken in opwinding te bren gen. Althans de film De Bron brengt dit probleem, dat ook voor de film niet nieuw meer is, op de voorgrond. Deze keer is het niet de mis daad van een neger, maar de vermeende onrechtmatigheid van een blanke, die tot onderwerp van een film werd gekozen, die ons laat zien, welk een harts tochten er kunnen worden op gewekt, wanneer eèn bevolkings groep door een misdaad wordt opgeschrikt. In de film De Bron wordt een negermeisje vermist en gevreesd wordt, dat een blanke een misdrijf heeft begaan. Naar deze blanke wordt, meer dan naar het vermiste meisje, gezocht doch de man blijkt totaal onschuldig aan het voorval, vooral wanneer een jongen ontdekt, dat het ne germeisje in een put is gevallen. De film steunt dan verder op twee gedachten, de steeds stij gende spanning tussen de negers en de blanken, die tot oproer dreigen over te gaan om dan, in eensgezind werken, het beeld te geven van de inspanning die ieder zich getroost, ook de ten onrechte verdachte, om het leven van het meisje te redden. Dit is in deze Nat. Reserve in actie ALKMAAR. Tijdens een oefening die de jongens van de Nationale Reserve dezer dagen hebben gehouden, is een mortier granaat terechtgekomen op het dak van Glasstra's Mengvoederfa briek, aan de Noorderstraat. In een der asbestplaten van het dak werd'een gat van 12 cm doorsnee gebrand. Vérdere ongelukken ble ven gelukkig uit film, mede dank zij fraaie opna men van het boren van een mijn put, goed uitgewerkt. Het is door de schildering van de karakters een zeer nobele film geworden die ons allen iets te zeggen heeft en daarom de moeite waard is gezien te worden. L. S. RECLAME-FILMS OP CANADAPLEIN Honderden belangstellenden ALKMAAR. Gisteravond stond het Canadaplein vol mensen, die vol verwachting opkeken naar een kolossaal filmdoek van de Airghost Openluchtfilm, die mo menteel langs 150 plaatsen in Ne derland een lustrumtournee maakt, om allerlei reclamefilms en reclameplaten te laten zien, aangevuld met enkele show- en amusementsfilms. Gisteravond waren het films over Vredesteiinbanden en aller lei andere Vredesteijn producten, over Sola zilver en over Fridor naaimachines en reclameplaatjes over het nieuwe slaapmeubel van Hazenberg. Het amusante gedeelte van het programma, dat behalve enkele flitsen uit 't wereldnieuws van Polygojn de romantiek van de detectives in de reclamefilms brengt, werd besloten met een technicolor film over de ijsrevue. Het was jammer, dat het ge meentebestuur geen vergunning had verleend om vooraf door mid del van muziek in de stad reclame te maken voor deze openluchtver toning, waarbij enkele plaatselijke dealers betrokken waren, dat de namen van deze plaatselijke dealers, n.l. de Fa's Schouten in de Langestraat, waar de Fridor naai machines verkrijgbaar zijn en Tros Verdronkenoord, waar men het slaapmeubel kan betrekken, niet mochten worden genoemd en dat ook geen actie gevoerd mocht worden voor het Blindengeleide- fonds, waarvoor anders spelen worden verkocht. In geen van de 60 plaatsen, waar men reeds op tournee is geweest, is dit nog voorgekomen. Eer men naar het Canadaplein ging hadden de operateurs toch nog muziek, toen zij gelegenheid hadden langzaam aan te rijden achter een muziek corps, dat men vol kopergeschal een mars door de stad maakte. Hedenavond zullen de wagens deze voorstelling geven in Purme- rènd en op 4 Augustus in Bergen aan Zee. BERGEN. Onder vrij gun stige weersomstandigheden, 10 minuten voor de aanvang viel er nog een bui regen, hebben 1728 bezoekers genoten van Vrij en Blij, Mandolinata, Henk Dorel en Olga Lowina, de befaamde jodel- zangeres, aiies onder leiding van Wessel Dekker. 500 bezoekers moesten met een plaats in 't zand genoegen nemen. Tegenslagen zijn het V.V.V.-be- stuur niet bespaard gebleven. Het gezelschap om half vijf uit Ame land vertrokken kwam met een half uur oponthoud in Friesland aan, terwijl de bus die hen naar Bergen bracht met bandenpech te kampen kreeg. Drie kwartier te laat kwam het gezelschap in Ber gen aan. Bovendien ontbraken door een misverstand de schijn werpers en geluid-installaties, hetgeen een grote handicap bete kende voor de medewerkenden. Na een korte pauze waarin de nodige voorzieningen konden wor den getroffen, werd het program ma in vlot tempo afgewerkt en be reikte de stemming een climax. De iodelzangeres Olga Lowina bracht met haar fijn gevormde stem in een keur van jodelliedjes, waarbii de accoustieke werking der duinen veel bijdroeg, het publiek tot ver rukking. Henk Dorel zong met Vrij en Blij en Mandolinata, ver schillende vlotte liedjes waarvan „Suikerbossie" en „Pappa heeft een spoortje" het hoogtepunt vormden. Piet Eekel imiteerde op frap pante wijze bekende radiosprekers o.a. dr. Ritter Jr. van der Mandere en Dr. Posthumus-Meijer en tot slot Z.K.H. Prins Bernhard waar bij de mededeling gevoegd werd het zelfde programma voor het Koninklijk Huis te hebben ge bracht, en door de Koninklijke famine zeer op prijs werd gestéld. Met zang van Olga Lowina werd deze succesvolle avond besloten. (Advertentie) R. S. STOKVIS 8. ZONEN N.V. 'i» Van dor HEEM/ENAF product. Voor VRIJBLIJVENDE demonstraties en inlichtingen omtrent betalingsvoorwaarden NIEUWESLOOT 46 ALKMAAR - TEL. 2243 HEDENAV OND wordt BEZOEKER VERWACHT 1 optreden van het en de uit LANGEDIJK Het RAD VAN AVONTUUR zal wederom een De TENTOONSTELLING en MINANKI zijn GEOPEND van 1012, van, 2.305.30 en van 7.3011 uur In de ochtenduren kunt U rustig de tentoonstelling bezichtigen Entrée 0.25 Schooljeugd 0.10 Rijwielstalling aanwezig Uitslag Aanbesteding ALKMAAR. Ir. C. Keetman heeft de verbouwing van de Am bachtsschool, spuitinrichting en kelder van de Ambachtsschool openbaar aanbesteed. De 11 in schrijvingen luidden: Fa. Tromp: en Peperkamp te Alkmaar f 311.098: Jac. Tromp te Alkmaar f 312.758: Fa. IJ. Kops en Zn. te Heiloo f 316.650; J. M. Tromp te Beverwijk f 317.550; Fa. C. de Geus en Zn. te Broek op Lapgendiik f 320.850: A. Breed te Heiloo f 321.604; D. Ent te De Rijp f 334.392; Jan Bakker te Zaandam I Fas.ma te Amsterdam f 359.650: A. A. Antomssen te Am sterdam f 361.862; Th. P. Vertel- man te Wervershoof f 362.450. Geslaagd ALKMAAR Onze stadge noot, de heer P. J. Boom, slaogde aan de M.T.S. te Amsterdam voor het examen Werktuigbouwkunde. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM BIJ V. Cr D. ALKMAAR. Reeds voor de derde maal in dit jaar werd er bij Vroom en Dreesmann een zil veren jubileum gevierd. Vandaag herdacht .de. heer A. W. A. Ge- nefaas, de chef van de meubel- afdeling, de dag waarop hij 25 jaar geleden bij V. en D. Alkmaar in dienst trad. Hedenmorgen te 8.15 uur werd in de St .Dominicuskerk een H. Mis tot intentie van de jubilaris opgedragen. Deze H. Mis werd o. m. bijgewoond door de Directie en veie personeelsleden. Te 10 uur werd de heer Gene- faas, vergezeld van zijn echtge note, door de Directie op net feestelijk versierde privékantoor ontvangen. De directeur sprak de jubilaris hartelijk toe en memo reerde o.a. de loopbaan van de heer Genefaas: hoe hij is opge klommen van leerling tot afde lingschef. Deze woorden gingen vergezeld van prachtige bloemen en een geschenk onder couvert. Hierna namen nog diverse chefs en personeelsleden het woord om de feesteling te huldigen en ca- deaux aan te bieden. Tenslotte sprak de jubilaris een kort dank woord. Het overige gedeelte van deze dag werd in de huiselijke kring doorgebracht, waar nog zeer ve len een felicitatiebezoek kwamen brengen. Deze grote drukte vindt zijn oorzaak wel in de populariteit van de heer Genefaas, aie naast zijn drukke werkkring aan vele verenigingen zijn organisatorische talenten geeft. Deze dag werd dan ook aangegrepen om hem voor ziin vele werk een passende hulde te brengen. Gymnastiekver. D.I.O. BERGEN Het bestuur van genoemde vereniging deelt haar leden mede dat thans vaeantie van gymnastiek gegeven wordt voor 'alle leden, zolang de vacan- ties van de lagere scholen duren, De datum van aanvang in Aug. wordt nog nader bekend gemaakt De Montfortanen worden ook wel Gezelschap van Miaria (SMM) genoemd. Het was altijd 't ideaal van de Stichter, de heilige Louis Marie Crignion de Montfort (ge boren 1673) geweest, het Evan gelie te gaan prediken in Canada. Maar omdat het Jansenisme in Frankrijk hoogtij vierde, wees Paus Clemens XI hem de uitge strekte en verwaarloosde paro chies van zijn eigen vaderland aan. De Heilige vertrouwde de idealen van de missionering toe aan twee van zijn stichtingen, 'n mannencongregatie, het Gezel schap van Maria of de Paters Montfortanen en een congregatie voor vrouwen, de Dochteren der Wijsheid. Sinds 1883 zijn beide congrega ties ook te Nederland gevestigd, te Schimmert in Zd-Limburg, en vamdaaruit hebben ze zich over Nederland en België verspreid. Schimmert is tevens de bakermat van vele missiën in den vreemde. De Montfortanen hebben een van de bloeiendste missiegebie den van heel Afrika: Brits Nya- saland- Daar zijn 200.000 christe nen. en tienduizenden Catechu menen, die gereed zijn, in de Kerk te worden opgenomen. Hun missiegebied in de Belgische Con go, zo groot als Nederland en België bij elikaar, zal een groot bloeitijdperk tegemoet gaan, als daar maai- meer missionarissen komen. Vanuit Nyasaland sticht ten de Montfortanen een missie in Mozambique Portugees Oost- Afrika, thans toevertrouwd aan de Hollandse provincie der Con gregatie. In 1938 namen de Mont fortanen de Missie over in West- Boimeo te Sintarag Kalimantan Barat, waar de Dayas wonen, die wegens hun adat moeilijk voor het Geloof te winnen zijn. De Hollandse Montfortanen zijn ook werkzaam in Columbia (Zuid- Amerika)welke Missie reeds is uitgegroeid tot een eigen zelf standige provincie. Men begint daar aan de missionering van het achterland, in de onmetelijke oer wouden van Vichada, waar nog geen succes is geboekt kunnen worden door de aanwezigheid van roversbenden Voorts zijn. het de Montfortanen die het Evan gelie prediken in Haïti, IJsland, waar de protestantse bevolking is vervallen in een godsdienstige Onverschilligheid en materialisme, en Denemarken, waar veel ge loofsafval heerst door gemengde huwelijken. De Montfortanen ver richten, ter missionering van het eigen vaderland, allerlei speciale activiteiten, zoals het preken van missies en volks- en gesloten re- traiten, het Apostolaat van de H. Landstichting, de verspreiding van de volmaakte Godsvrucht tot de H. Maagd; Mariale bedevaar ten naar Lourdes en Fatima zijn hun toevertrouwd. De Dochteren der Wijsheid houden zich vooral met Onderwijs en ziekenverple ging bezig. WIJ J Zuiver en ontsmet HilllCtT iflC u-W huid met de hel- ïiirbB.itilS dervloeibareD.D.D. A WlLJlJVUDe1eult bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN". ALKMAAR. Deze tweede bedrijfs-sportavond mocht zich verheugen in een ongewoon grote belangstelling, waaraan, naar we veronderstellen, de voetbalwed strijd tussen de Politie-veteranen en de doktoren, niet vreemd was. Na een volleybalwedstrijd tus sen twee herenteams en een hand bal wedstrijd tussen twee dames elftallen, beiden uit de bedrijfs verenigingen, traden de politie- veteranen in het strijdperk. In deze ontmoeting hebben de doktoren meermalen een tech nisch knap spelletje voetbal laten zien. Zij „sneden" door de politie- verdediging heen alsof deze van koek was en het was maar goed voor de politiemannen, dat Ekkel in een goede vorm stak. Toen dan ook, na vele mislukte pogingen van de voorhoede der doktoren, middenvoor Koppejan met een strak schot Ekkel passeerde, hielp hii zijn elftal aan een verdiende voorsprong. Deze achterstand prikkelde echter de politiemannen en inspireerde hen tot grotere da den en zii wisten zo waar geliik te maken. Met 11 werd gerust. Na de pauze werd weer met veel animo begonnen, maar al spoedig werd bij een doelworsteling een der politiemannen geblesseerd en ijlings schoten Rode Kruismannen met een drietal brancards naar de plaats van het ongeval. Per bran card werd de gewonde van 't veld gedragen, doch merkwaardig vlug had hij zijn plaats in het elftal weer ingenomen. De doktoren ble ven ook na de rust het meest in de aanval, maar hoe zij ook zwoeg den het zo begeerde en ook niet onverdiende, doelpunt bleef uit. Daar de heer C. Brouwer van ,,'t WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: OPNIEUW KANS OP REGEN Over he' algemeen veel be wolking met plaatselijk enige re gen. Matige tot vrij krachtige W. wind. Weinig verandering in de temperatuur. 19 Juli: zon op 4.42, onder 20.49; maan op 1.37, onder 19 48. Wapen van Haarlem" voor de wedstrijd een beker had uitge loofd, moesten strafschoppen de beslissing brengen. De doktoren schoten tweemaal in de roos, ter wijl de politiemannen slechts een maal raak schoten. De uitslag werd hierdoor 32 in het voordeel der doktoren, die daardoor in het bezit kwamen van de beker. Expositie Karei Colnot Kunstenaars Centrum Bergen BERGEN Van 19 t.e.m. 25 Juli a.s. zal in de kunstzaal van „de Rustende Jager" te Bergen een expositie worden gehouden van schilderijen, tekeningen en aquarellen, van het werkend lid van het KC.B., Karei Colnot De heer mr. G.A. de Lange zal deze expositie openen in de dans zaal van „de Rustende Jager", op Zaterdag 19 Juli as. des mid dags om 4 uur. Belangstellenden zijn zowel bij de opening als ter bezichtiging der expositie hartelijk welkom. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 Juli. Zoals verwacht werd zal de Tweede Kamer reeds volgende week het voorstel tot uitbreiding van het aantal leden behandelen. Na af loop van de vergadering van gis teren werd het desbetreffende wetsontwerp in de afdelingen on derzocht. De openbare behande ling in tweede lezing volgt dan op Woensdag 23 Juli. De voorzitter van de Eerste Kamer deed in zijn rede van Dinsdag j.l. de toezegging, dat de Senaat in hetzelfde tempo zou volgen. Waarschijnlijk zal daar dan ook in de eerste week van Augustus de beslissing kunnen vallen. Vrij algemeen wordt aan genomen, dat de uitbreiding thans een goede kans maakt om zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer de vereiste tweederde meerderheid te krijgen. De voornaamste moeilijkheid in de Senaat was, dat bij dezelfde grondwetsherziening ook de mo gelijkheid zou worden geopend voor stemoverdracht. De thans demissionnaire regering heeft echter reeds bij de behandeling in eerste lezing toegezegd, dat van haar geen voorstel te wachten was waarin deze mogelijkheid nader zou worden uitgewerkt. Dr. Kortenhorst herinnerde gisteren, in de rede, waarmede hij opnieuw het voorzitterschap aanvaardde, nog eens aan deze toezegging en ook zijn verzekering, dat de Tweede Kamer stemoverdracht slechts in hoge uitzonderingsge vallen mogelijk zou willen ma ken, was kennelijk bedoeld om de senatoren aan de overzijde be reid te maken om over hup be zwaren heen te stappen. Dr. Kor tenhorst vroeg voorts de aandacht voor een meer nauwkeurige om schrijving van het amendements recht van de Kamer. Zoals bekend zijn hierover moeilijkheden ge rezen naar aanleiding van een amëndement-Lucas bi) de wijzi ging van de omzetbelasting. De voorzitter stelde zich voor om het vraagstuk amendement- en ini tiatiefvoorstel grondig met de senioren te bestuderen, teneinde zo nodig tot een wijziging van het reglement van de Kamer te kun nen komen. In plaats van de com munist P. van Staveren, die voor het Kamerlidmaatschap bedankte, werd mevr. Lips-Odinot beëdigd, die ook in de vorige periode reeds deel van de communistische frac tie heeft uitgemaakt. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformatie schijnt op een beduidende moeilijkheid te zijn gestuit. Deze 'moeilijkheid is waarschijnlijk opgeworpen door dr. Schouten, voorzitter van de anti-revolutionnaire fractie, tijdens het onderhoud dat hij Woensdagmiddag met de forma teur had. Daarna ontving dr. Drees de heer Tilanus, maar des avonds is er verder niets meer gebeurd, omdat de heer Schou ten naar aanleiding van zijn gesprek nog enige bedenktijd had gevraagd. Gistermorgen bezocht dr. Schou ten de formateur voor de tweede maal en bij deze gelegenheid zal hij dr. Drees de uitslag van zijn beraad hebben meegedeeld. Het heeft de schijn, dat dit antwoord geen oplossing heeft gebracht voor de opgeworpen moeilijkheden, want na het bezoek van de heer Schouten ontving de formateur gistermorgen mr. Donker, de fractievoorzitter van de P.v.d.A. Oorspronkelijk lag het niet in de bedoeling van dr. Drees om ook met mr. Donker te spreken, die hij immers reeds eerder in de Kamer op de hoogte had ge bracht. Hieruit mag worden af geleid, dat het dus de door dr. Schouten opgeworpen moeilijk heid was, welke de formateur als nog tot een gesprek met de so cialistische fractie noopte. Wat er nu verder zal gebeuren is voorlopig niet duidelijk. In de omgeving van de formateur kon nog niet meegedeeld worden wat dr. Drees nu verder gaat doen. Er is blijkbaar een impasse ont staan, welke aan verschillende zijden nader beraad wenselijk maakt. Het meest waarschijnlijk is, dat de A.R. zich niet accoord kunnen verklaren met de anti-revolution naire personen, die dr. Drees zich als minister in zijn kabinet had voorgesteld. De schoen wringt derhalve precies op dezelfde plaats als in 1951. Toen wist prof. Romme bij zijn formatiepoging de heer Schouten niet te overreden om de heren prof. de Gaay Fortman en Mey- nen als A.R.-ministers te accep teren. De heer Schouten prefe reerde toen ministers uit de anti- revolutiowinaire Kamerfractie. Naar verluidt zouden de moei lijkheden zich thans toegespitst hebben op dr. Bruins Slot, een van de leden van de A.R. fractie in de Tweede Kamer. Aan A.R. zijde zou men voor dr. Bruins Slot de portefeuille van buiten landse zaken of van binnenlandse zaken begeren. In de opzet van de formateur zou dit echter niet passen. Wel zou daarin nog ruim te zijn voor een ministerspost zonder portefeuille. De woordvoerder van de for mateur kon voorlopig slechts con stateren, dat nog geen definitieve oplossing is gevonden voor de verdeling van de zetels en de personen. Dat het kabinet deze week tot stand zal komen, moet nu wel uitgesloten worden geacht. Activiteit in Tweede Kamer Ook tijdens de zitting van de Tweede Kamer vielen er gister middag tekenen van bijzondere activiteit te bespeuren. Dr. Drees voerde een gesprek met de heer Tilanus en onderhield zich daarna nog geruime tijd met de fractie voorzitter van zijn eigen partij, de heer Donker. -Professor Romme voerde ondertussen besprekingen met de heer Schouten, om zich daarna eveneens naar de forma teur te begeven voor een kort gesprek in het gebouw van de Kamer. Later zagen we prof. Romme óok nog in gesprek met dé heer Algra van de A.R. Naar wij vernemen zou gister middag, na het afdelingsonder- zoek in de Tweede Kamer, de fractie van de K.V.P. bijeen ko men. Onderwerp van de gevoerde bespreking zou de kabinetsfor matie zijn. Onder zeer bethxiekenl herdenking: den, werd I ten en verf stad en ge* J. Ml. Leest der St. Hip aan voor he ten gerieve volgde, wen den belang: oud-patiënti leven kwam aanbieden. K Vooraf h Deken J. Th van het ziek dankmis opg assisteerd do Visser, Recti huis en dr. I van het Piu koor der Eer medewerking wonendien ei voortreffelijk puli van Hu Rector Vi: Evangelie feestpredicati drukking gaf welke aan Gi worden voot gaven gediuri over dit zi< Dank op de voor het feit bouw zul tot zovele a: die door het troffen werdt mooht bljjve voorts voor Gods. dat dit bewoonsters z< verrichten aai geestelijk hei: in dit zieker toeven. Zo - een werktuig God. een lev: cel in het My Christus, de K dient dit zit van „Porta C Hemel, want i van het licha velen hier de ziel. Met gre waagde spr. liefdevolle zor de offers der welke zovele meLs Vaderlai ken. Spr. einc d'at Gods onm: de toekomst o werk -van zij: neerdalen, opc vennatuurlijke blijven leven, en glorie. Des middag; der Stichting de leden van het uitvoerend lunch zaten o waardige Abt dij van Egrn Andriessen O. Groot, Inspecti gezondheid, d specteur van zen, mr. Vera de Vereniginj Ziekenhuizen e van Alkmaar, Oi In de grote ters, .die voor beschikbaar w; sierd was met jers en rose g langs de wai werd 's midda; grote herdenkii houden. De voorzittei gings-comité, n berg, heette in woorden de t, lenden en gen waaronder wij tens zagen, die van het St. Eli 25 jaar geleder werkzaam wari Nadat de bi ■door de Direct gregatie der Zn sen, de Z.Eerw. mot gebed wa de Hoogwaard!; Benedictijnerkk Dom Paulus i over de band, leden reeds be de monniken v, armen en zieke ten, die door t zorgd werden Egmond grote schikking stond- van de charita vroeger op de is na eeuwen d'e Zusters ove soonlijk was d voor de goede zijn paters in h noten, terwijl h van de Congre, verleden veel d was. Hij pre< waarmee de 2 uitgeoefend en lukwens met de zijn gebed en d; (Adve gezond - lek: 100 ZUIV Product van C<

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2