breiding tegen i Drees Jubilerend St. Elisabeth ziekenhuis trok grote belangstelling uit Noordholland Financiën en Economie moderne LYMPISCHE SPELEN Mossacieq afgetreden Sinds de eerste deelname was Nederland onder de winnaars weede Kamer iid verwacht TIE Feestgave „oud-patiënten" bedroeg bijna f 8000 Kapitale boerderij te Callantsoog in vlammen opgegaan \nmm In 1896 werd een ideaal verwezenlijkt mmmm i beleefden in Athene grootste ouverture Aan welk land de eer? 5 1896: Griekenland s 1900Frankrijk S 1904: VerStaten 1908: Engeland 1912: Zweden s 1920: België 1924: Frankrijk 1928: Nederland 5 1932: VerStaten 1 1936: Duitsland 5 1948: Engeland S 1952: Finland VRIJDAG 18 JULI 1952 PAGINA 3 NIEUWESLOOT 46 ALKMAAR - TEL. 2243 ■RSVERW ACHTING eeld door het K.N.M.I. te geldig van Vrijdagavond rdagavond: UW KANS OP REGEN he* algemeen veel be- met plaatselijk enige re- ,tige tot vrij krachtige W Veinig verandering in de .tuur. Li- zon op 4.42, onder 20.49; 0 1.37. onder 19 48. van Haarlem" voor de id een beker had uitge- noesten strafschoppen de ig brengen. De doktoren tweemaal in de roos, ter politiemannen slechts een- •aak schoten. De uitslag erdoor 3—2 in het voordeel itoren, die daardoor m het van de beker. positie Karei Colnot maars Centrum Bergen JEN Van 19 t.e.m. 25 5. zal in de kunstzaal van istende Jager" te Bergen xpositie worden gehouden hilderijen, tekeningen en Hen, van het werkend lid -t K-C.B., Karei Colnot. eer mr. G.A. de Lange zal cpositie openen in de dans- van „de Rustende Jager erdag 19 Juli a.s. des rmd- m 4 uur. igstellenden zijn zowel by lening als ter bezichtiging positie hartelijk welkom. reeds bij de behandeling ;te lezing toegezegd, dat van geen voorstel te wachten waarin deze mogelijkheid zou worden uitgewerkt. Dr. ïhorst herinnerde, gisteren, rede, waarmede hij opnieuw -oorzitterschap aanvaardde, ;ns aan deze toezegging en zijn verzekering, dat de Le Kamer stemoverdracht i in hoge uitzonderingsge- mogelijk zou willen ma- was kennelijk bedoeld om latoren aan de overzijde be- e maken om over hun be- n heen te stappen. Dr. Kor- cst vroeg voorts de aandacht een meer nauwkeurige om- zing van het amendements van de Kamer. Zoals bekend lierover moeilijkheden ge- naar aanleiding van een iement-Lucas bij de wyzi- van de omzetbelasting. De itter stelde zich voor om het stuk amendement- en ïm- 'voorstel grondig met de ■en te bestuderen, teneinde lig tot een wijziging van het nent van de Kamer te kun- omen. In plaats van de eom- it P. van Staveren, die voor iamerlidmaatschap bedankte, mevr. Lips-Odinot beedigd, ik in de vorige periode reeds zan de communistische frac- :eft uitgemaakt. ar verluidt zouden de moei den zich thans toegespitst én op dr. Bruins Slot, een de leden van de A.R. fractie Tweede Kamer. Aan A.K. Zou men voor dr. Brums de portefeuille van buiten- zaken of van binnenlandse begeren. In de opzet van jrmateur zou dit echter niet »n. Wel zou daarin nog ruim- ijn voor een ministerspost er portefeuille. woordvoerder van de for- ur kon voorlopig slechts con- ren, dat nog geen definitieve ising is gevonden voor de eling van de zetels en de men. Dat het kabinet deze tot stand zal komen, moet iel uitgesloten worden geacht. Activiteit in Tweede Kamer ik tijdens de zitting van de ede Kamer vielen er gister- lag tekenen van bijzondere óteit te bespeuren. Dr. Drees de een gesprek met de heer rus en onderhield zich daarna geruime tijd met.de fractie- zitter van zijn eigen party, eer Donker. -Professor Romme de ondertussen besprekingen de heer Schouten, om zich na eveneens naar de forma te begeven voor een kort rek in het gebouw van de ier. iter zagen we prof, Romme nog in gesprek met de heer -a van de A.R. aar wij vernemen zou gister dag, na het afdelingsonder- in de Tweede Kamer, de tie van de K.V.P bijeen ko- Onderwerp van de gevoerde ireking zou de kabinetsfor- ie zijn. Onder zeer grote belangstelling vierde gisteren het St. Elisa bethziekenhuis te Alkmaar zijn 25-jarig bestaan. De officiële herdenkingsbijeenkomst des midldags in het ziekenhuis gehou den, werd bezocht door vele kerkelijke en wereldlijke autoritei ten en vertegenwoordigers uit de maatschappelijke wereld van stad en gewest. De voorzitter van het uitvoerend comité, Mr. A. J. Ml. Leesberg bood tijdens deze bijeenkomst aan het bestuur der St. Hippplytusstichting een bijdrage van bijna f 8.000, aan voor het fonds tot aanleg van een moderne radio-install'atie, ten gerieve van de patiënten. Tijdens de receptie, die hierna volgde, werd dit bedrag nog door vele giften aangevuld. Honder den belangstellenden zowel uit de medische kringen, als van oud-patiënten en vertegenwoordigers van het maatschappelijk leven kwamen hun gelukwensen op deze drukbezochte receptie aanbieden. Kerkelijke herdenking. Vooraf had de Hoogeerw Deken J. Th. Jacobs in de Kapel van het ziekenhuis een plechtige dankmis opgedragen, daarbij ge assisteerd door de Z.E. Heer P. Visser, Rector van het Zieken huis en dr. F. Holthuizen, Rector van het Piusgesticht. Het zang koor der Eerw. Zusters zong met medewerking van de overige in- wonenden en verpleegsters op voortreffelijke wijze de Missa Po- puli van Hub. Cuypers. Rector Visser hield na het Evangelie een hooggestemde feestpredi-catie, waarin hij uit drukking gaf aan de grote dank, welke aan God gebracht dient te worden voor Zijn grote en vele gaven gedurende deze 25 jaren over dit ziekenhuis uitgestort. Dank op de allereerste plaats voor het feit, dat dit mooie ge bouw zulks in tegenstelling tot zovele andere ziekenhuizen, die door het oorlogsgeweld ge troffen werden ongeschonden mooht blijven bestaan. Dank voorts voor de grote Genade Gods. dat dit ziekenhuis en zijn bewoonsters zoveel goeds mochten verrichten aan het lichamelijk en geestelijk heil van de velen, die in dit ziekenhuis moesten ver toeven. Zo was dit ziekenhuis een werktuig in de handen van God, een levende en vruchtbare cel in het Mystieke Lichaam van Christus, de Kerk. Met recht ver dient dit ziekenhuis de naam van „Porta Coeli", Poort tot de Hemel, want naast de gezondheid van het lichaam, hervonden ook velen hier de gezondheid naar de ziel. Met grote waardering ge waagde spr. tenslotte van de liefdevolle zorgen, de gebeden en de offers der Zusters, dank zij welke zovele patiënten het He mels Vaderland mochten berei ken. Spr. eindigde met de wens, dat Gods onmisbare zegen ook in de toekomst over dit huis en het werk -van zijn bewoners mocht neerdalen, opdat de waarlijk bo vennatuurlijke geest hier mocht blijven leven, alleen God tot ere en glorie. Des middags bood het bestuur der Stichting een lunch aan aan de leden van het Erecomité en het uitvoerend comité. Aan deze lunch zaten o.m. aan de Hoog waardige Abt van de Regale Ab dij van Egmond, Dom Paulus And'riessen O.S.B., dr. J. de Groot, Inspecteur van de Volks gezondheid, dr. Slettenaar, In specteur van het Ziekenhuiswe zen, mr. Veraart, secretaris van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen en de burgemeester van Alkmaar, mr. H. J. Wytema. Officiële herdenking. In de grote refter van de Zus ters, die voor deze gelegenheid beschikbaar was gesteld en ver sierd was met rose en witte an jers en rose gladiolen, in toefen langs de wanden aangebracht, werd 's middags om 2 uur de grote herdenkingsbijeenkomst ge houden. De voorzitter van het huldi- gings-comité, mr. A. J. M. Lees berg, heette in enige welgekozen woorden de talrijke belangstel lenden en genodigden welkom, waaronder wij vele Eerw. Zus ters zagen, die bij de inrichting van het St. Elisabeth-Ziekenhuis, 25 jaar geleden, in de inrichting werkzaam waren geweest. Nadat de bijeenkomst daarna door de Directeur van de Con gregatie der Zusters Augustines- sen, de Z.Eerw. Heer E. Stolwijk, met gebed was geopend, sprak de Hoogwaardige Abt van het Benedictijnerklooster te Egmond, Dom Paulus AndTiessen O.S.B. over de band, die er in het ver leden reeds bestaan had tussen de monniken van Egmond en de armen en zieken in deze gewes ten, die door de monniken ver zorgd werden en waarvoor in Egmond grote gebouwen ter be schikking stonden. De beoefening van de charitas, een taak, die vroeger op de monniken rustte, is na eeuwen voortreffelijk door de Zusters overgenomen. Per soonlijk was de Abt dankbaar voor de goede verzorging, die zijn paters in het ziekenhuis ge noten, terwijl hij aan de Zusters van de Congregatie ook in het verleden veel dank verschuldigd was. Hij prees de toewijding, waarmee de ziekenzorg wordt uitgeoefend en besloot zijn ge lukwens met de verzekering, dat zijn gebed en dat van zijn gehele (Advertentie) Hmmdix*p gezond - lekker - voordelig 100 ZUIVER APPELSAP slechts 8 ct. per glas Product van COVELT, Swaimen convent steeds het werk van de Zusters zou steunen. In vroeger tijden. Dr. G. J. Sluymer, de genees heer-directeur van het zieken huis, hield een uitvoerige rede over de geschiedenis van de Katholieke Charitas en het ont staan van het ziekenhuiswezen. Waren het aanvankelijk zuiver menselijke drijfveren, die reeds in de oudheid ertoe hebben ge leid, dat op tal van plaatsen goed geoutilleerde ziekenverplegings- inrichtingen tot stand kwamen, bij de komst van het christendom vond de ziekenverzorging in de deugd van naastenliefde een nieuwe stimulans voor velen om zich in te zetten voor het welzijn van de naasten. Toen de nieuwe leer van het christendom in de grotere woongebieden doordrong, waren het vele vrouwen uit de hoogste kringen, die de roepstem der naastenliefde volgden en haat- leven in dienst stelden van de charitas. De oudste vorm van hospitalen werd gevonden in de huizen der eerste christenen. Bij die ontwikkeling der kloosterorden- echter wordt de grote stoot aan de ontwikkeling van de genees kundige hulp gegeven. Zo vindt men dan ook de hospitia dicht -bij de kloosters of woningen der bisschoppen. In de middeleeuwen ontwikkelden zich twee vormen van verzorgen-; het verblijf voor de vreemdelingen als pelgrims en het tehuis voor de zieken. Uit het eerste ontwikkelde zich het hotel-wezen en uit het tweede het ziekenhuiswezen. Nadat dr. Sluy mer de rol van de opkomende religieuze orden in de ziekenhuis- verpleging had geschetst, wees hij erop, dat in Alkmaar in de mid deleeuwen zelfs zes gasthuizen geteld werden. Tussen 1650 en 1850 kwam het ziekenhuiswezen in verval en het is de laatste honderd jaar, dat wij een opbloei fcuntnien waarnemen. Na 1850 komt in Noord-Nederland de op bloei van de katholieke zieken huizen. Ook daarvan gaf dr. Sluy mer een helder beeld. Nadat hij ook de geneeskundige ontwikke ling van de laatste eeuw uitvoerig had geschetst en figuren als Pasteur had genoemd, wees hij er-op, dat de vorderingen van de medische wetenschap specialise ring noodzakelijk maakten. Over het katholieke ziekenhuis van Alkmaar -kon hij mededelen, dat aard en op de troost, die zo-velen dit voor deze gewesten een cen trum is, zowel wat betreft de opleiding van verpleegsters als jonge artsen en specialisten. Ook in onze tijd heeft het katholieke ziekenhuis om haar culturele en geestelijke waarden een bijzondere taak in de ge meenschap te vervullen. De overheid. Dr. A. P. de Groot, geneeskun dig Inspecteur van de Volksge zondheid i-n Noord- en Zuid-Hol land, die sprak namens de Staats secretaris van d-e Volksgezond heid. dr. P. Muntendam, en ook voor dr. H. J. Slettenaar, de ge neeskundig Inspecteur van het Ziekenhuiswezen, welke laatste aanwezig was, erkende ook, dat het ziekenhuiswezen op de cha- ritasg-ediachte steunde, doch dat men naast wetenschap en chari tas het ziekenhuis ook moest zien al-s een bedrijf. Hij prees de pret tige samenwerking tussen de Congregatie en de regerin-gsin- stanties en bracht huide voor de -uitstekende opleiding, die de jonge verpleegsters genieten en di-e ertoe heeft bijgedragen, dat de naam van de Nederlandse verpleegster in het buitenland 'n uitstekende kNtnk heeft. De reg-ering vooral is dankbaar voor de wijze, waarop zovele verpleegsters zich in het wijk- werk voor de maatschappij ver dienstelijk maken. De Hoogeerw. Deken J. Th. Jacobs wees erop, dat het zieken bezoeken en het troosten van be droefden, werken van geestelijke en lichamelijke barmhartigheid in dit katholieke ziekenhuis steeds beoefend waren. De Zusters ont vangen haar kracht uit de ge dachte dat gewerkt wordt voor een bovennatuurlijk doel en uit ware naastenliefde. Hij hoopte, dat deze geest, aangekweekt door gebed en offer, nog de bron zou zijn voor vele roepingen. Burgemeester Wytema noem de het ziekenhuis een instelling d-ie in de stad thuishoorde en die een zegen is vo-or stad en omgeving. Hij was er verheugd over, dat dit huis een zo uitste kende reputatie heeft in het geh-e-l-e gewest en bracht spe ciaal dank aan de Zusters, die haar leven wijden aan het ver zorgen van de zieken. Hij bood het bestuur onder couvert een cadea-u aan, namen-s het ge meentebestuur van Alkmaar. Ruim opgezet. Dr. C. M. Hoogenboom, voor zitter van de Kon. Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst, afd. Alkmaar, was -dankbaar voor de mogelijkheid die aan niet-katho- li-eke artsen en specialisten ge boden werd om patiënten van andere gezindten in het zieken huis te behandelen. Spr. had reeds 25 jaar in -dit ziekenhuis prettig gewerkt. Na herinnerd te hebben aan de voorbeeldige -houding van Moed-er Overste i-n de bezettingstijd bood hij het bestuur een bloemenhulde a-arn. Mr. Veraart, secretaris der Ver. van Katholieke Ziekenhuizen, prees -de wijze, waarop het ini tiatief tot d-e oprichting van eer. katholiek ziekenhuis in Alkmaar was uitgevoerd. Als laatste s-pr. wees mr. A. J. M. Leesberg op de grote waardien van geestelijke Preanger Landbouw-Mij. had een moeilijk jaar In haar verslag over '51 schrijft de directie van de Preanger-land- bouw-mi.i N-V-, dat de moeilijkhe den waarmede het bedrijfsleven in Indonesië te kampen heeft, door het optreden van de z.g. „blisterblight" zijn vermeerderd. Een en and-er heeft zijn stempel gedrukt op de exploitatie der on derneming. 1951 was voor 't thee- bedrjjf bijzonder moeilijk en dit onderdeel van de maatschappij heeft dan vrijwel zonder winst gewerkt. Het bevredigende resul taat der exploitatie is ditmaal in hoofdzaak te danken aan de gunstige rubberop-bren-gst. Het verlies voortvloeiende uit de herwaardering bedroeg f 353. 42-6. Dit is afgeboekt op de reser ve aankoop deviezencertificaten. De reserve diverse belangen en voor f 33-426 op het reservefonds. Het saldo der Nederlandse ver lies- en winstrekening beloopt f 30.525. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 15 pet. Gemeentelijke emissies De gemeenten Kampen en Hoo- gezandSappemeer gaan over tot de uitgifte van resp. f 1.500.000 en f 1.000.000 4 1/4 pet 30-jarige obli gatieleningen tegen de koers van 100 pet. Beursnotering zal wor den aangevraagd. Engeland grootste debiteur in E.B.U. Uit een overzicht van de Euro pese Betalings-Unie sinds het be gin van de werkzaamheden der betalingsunie in 1950 blijkt, dat Groot-Brittannië 1,119-1 millioen dollar debet staat, ondanks het feit, dat d-e schuld van dit land in Juni op bijzondere wijze met 25 millioec verlaagd werd. De Britse schuld bestaat uit ontvan gen credieten ten bedrage van 636 millioen dollar en uit 438.1 millioen dollar aan goud, dat En gland zal moeten voldoen omdat het zijn debet-quotum overschre den hgeft. De grootste creditrice van de E.B.U. is de Belgisch-Luxemburg se economische unie met met minder dan 415.8 millioen dollar aanc redieten of ontvangen goud. Frankrijk is na Engeland de grootste debiteur met een totaal van 305.6 dollar aan credieten of te verrichten goud-betalingen. Tenslotte is West-Duitsland mo menteel tweede crediteur met 311 millioen dollar aan verleende cre dieten of te ontvangen goud. Hier na volgen Nederland met 235.2 millioen dollar, Zweden met 231.4 millioen dollar. Italië met 208.8 dollar en Zwitserland met 170.6 millioen dollar. Emissie Nieuwe Afrikaanse Handelsvennootschap De N.V. Nieuwe Afrikaanse Handelsvennootschap te Rotter dam zal binnenkort overgaan tot het uitgeven van f 2.317.200 nieu we aandelen met voorkeursrecht voor de houders der bestaande gewone en preferente aandelen. Obligaties St. Elisabeth Ziekenhuis te Tilburg Od Vrijdag 25 Juli staat de in schrijving open op een 4>/i obli gatielening. groot f 3 millioen ten laste van het St. Elisabethzieken huis te Tilburg. De coupures be dragen f 1000.en f 500.Koers van uitgifte 100 De looptijd is 40 jaar. Van 1958 tot en met 1991 wordt nominaal f 85.000 per jaar en in 1992 f 110.000.afgelost. „Goenoeng-Malang" De cultuur-maatschappij „Goe noeng-Malang" N.V. heeft 1951 af gesloten met een saldo verlies van f 62.135, dat van de statutaire re serve zal worden afgeboekt. De onveiligheid in de streek van „Goenoeng-Malang" nam dusda nig toe. dat de onderneming an dermaal moet worden verlaten. Sedertdien is de exploitatie niet hervat. De mogelijkheid tot ver koop van de onderneming is on der de heersende omstandigheden bijzonder gering, aldus het ver slag. Dalende beurskoersen in Japan De Japanse effecten- en geld markt is in dalende beweging ge komen onder invloed van de ge ruchten omtrent een spoedige wa penstilstand in Korea. Men vreest namelijk, dat een wapenstilstand de Amerikaanse inkopen in Japan zal verkleinen. Een voorafgaande Japanse reac tie op belangrijke wereldgebeur tenissen is dikwijls juist geble ken, maar er is geen officiële be vestiging van de huidige wijdver breide mening, dat een vredes regeling in zicht is. AANDELEN „KONINKLIJKE" 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. Naar wij vernemen heeft de „Koninklijke" teneinde tege moet te komen aan een verdere conversie van, 3pet. conver teerbare obligaties in aandelen een noterings-aanvrage ingediend voor f 44.017.000 aandelen. Deze noteringsaanvrage houdt uiter aard niet in, dat voor genoemd bedrag reeds is geconverteerd. Deze noterings-aanvrage ge voegd bij de reeds ingediende aanvraag voor f 18.483.000 voor het gedeclareerde stock-dividend over 1951 zal het totaalbedrag aan genoteerde aandelen der „koninklijke" op f 990.000.000. in de afgelopen jaren in het ziekenhuis hebben genoten. Hij liet een aantal bruidjes een vers opzeg-gen, waarin dezen op toe passelijke wijze het cadeau van de katholieke bevolking, een bedrag van rond f 8.000.alsmede het boek met de handtekeningen van de schenkers, aanbod-en. Dankwoord. In een hartelijk gesteld dank woord herinnerde Rector E. Stol wijk aan de groei van het zieken huis, voortgesproten uit een kleine stichting en constateerde da-t het St.'Elisabethziekenhuis 25 jaar lang een belangrijke taak heeft vervuld. Hij dankte al de genen. die tot de oprichting en de uitbouw -hadden medegewerkt en prees de vooruitziende geest van de stichters, die het mogelijk hebben gemaakt, dat in de oor logsjaren een grote toeloop van patiënten kon worden opgevan gen, terwijl het ook mogelijk is gebleken, o-m andere steden, zo als Amsterdam, te helpen. In dit verband wees hij op de uitste kende adviezen, die men destijds reeds heeft -gekregen van dr. Sluymer. In zij-n dankwoord be trok hij ook alle geestelijken en doktoren en vertegenwoordigers van overheidsinstanties en parti culiere organisaties, van wie steeds de volle medewerking was ondervonden. Een drukbezochte receptie, waarbij velen gelegenheid hadden het jubilerende bestuur te felici teren, besloot deze bijeenkomst. Hier zagen wij talrijke burge- meesters uit omliggende plaatsen doktoren, vertegenwoordigers van verschillende instanties en ver enigingen. Later op de middag kwamen vele patiënten en oud-patiënten net bestuur hun gelukwensen aanbieden. TEHERAN, 17 Juli. Dr. Mo hammed Mossadeq, die op 11 Juli opdracht kreeg tot het vormen van een nieuwe Perzische rege ring, is heden afgetreden, aldus heeft minister Hoesain Ala, dé voorzitter van de Kamer, mede gedeeld. Uit officiële bron wordt ver nomen, dat de wens van Mossa deq om zowel premier als minis ter voor oorlog in het nieuwe kabinet te worden de voornaam- ste reden voor zijn aftreden is. audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 22 en Woensdag 23 Juli audiëntie verlenen. Bruidjes boden gistermiddag het geschenk van Katholiek Alkmaar aan voor het jubilerend Sint Elisabethziekenhuis: een bedrag van rond 8000 gulden, waarvan de schenkers hun handtekening zetten in het tegelijk aangeboden boek. CALLANTSOOG Donder dagnacht ongeveer half twaalf is door onbekende oorzaak, doch vermoedelijk door hooibroei, brand ontstaan in de kapitale boerderij, eigendom van „Het Hoghe Huys" te Alkmaar, én be woond door de heer C. Bregman, gelegen aan de Scheidingsvliet in de gemeente Callantsoog. De bewoners, man, vrouw en twee kinderen, werden wakker door een vreemd geluid, dat min of meer op regen geleek. Op dat moment ontwaarden zij tot hun schrik dat zelfs de slaapkamer reeds vlam had gevat. Nog bloots voets en in nachtgewaad konden zij in allerijl met achterlating van alles nog juist het vege lijf red den. De brand had toen reeds zo'n omvang aangenomen, dat 't ook voor toegesnelde omwonen den onmogelijk bleek om nog iets van de inboedel te redden. Be halve de gehele huishoudelijke inventaris gmg ook nog 't groot ste gedeelte van de rijtuigen en machines, benevens de hele hooi oogst van plm. 45000 kg verlo ren. Al spoedig na het uitbreken van de brand verschenen de brandweren van Callantsoog en van Zijpe op de plaats des on- heils en vatten onder persoonlij ke leiding van burgemeester Corel jé de brand krachtdadig aan van alle kanten. Hierdoor was 't mogelijk een schuur met enig landbouwgereedschap en 'n aan tal kippen te behouden. De boer derij zelf brandde echter tot de grond toe af. Slechts de nieuwge bouwde Zuidhollandse veestalling staat nog overeind. Om ruim 1 u. had men de brand zover in be dwang dat de brandweer van Zijpe kon inrukken. Het nablus- singswerk werd door de brand weer van Callantsoog echter nog tot ver in de morgen voortgezet. De heer Bregman was verzekerd. Dief had voorkeur voor kerken en scholen De 35-jarige M. S. uit Amster dam, die enkele weken geleden op heterdaad betrapt werd bij 'n inbraak in een christelijke school te Overveen, heeft bekend na de oorlog in een tiental plaatsen van ons land, o.a. Leeuwarden, te hebben ingebroken, bij voorkeur in scholen en kerken. (Advertentie) (Van onze bijzondere medewerker) Stram het gezicht als een masker, dat alle ontroering camou fleerde, stond Pierre Baron de Coubertin in de ere-tribune van het witte stadion van Athene. Zo juist was de eerste Olympische vlag in top gegaan. Zijn denkbeeld, waarvoor hij jarenlang had gevochten am het te verwezenlijken en waarvoor hij zich onnoemlijk veel offers had getroost, was dan eindelijk in vervulling gegaan: de wedergeboorte van de Olympische Spelen. De hemel boven de oude Griekse stad was staal blauw, de brokstukken van de oude tempels straalden een vreemd wit licht uit onder de helle zon en dat decorum ver leende de première van zijn stuk een waas van poëzie en romantiek. vaingsit (echt Amerikaans) was er verder maar bitter weinig wat de spelen kon doen vergelijken met die in het bril-lante stadion te Athene. Nu ook Nederland Aanvankelijk hadden de Grie ken gepoogd de spelen altijd in Athene te mogen organiseren, dat plan ging niet door. Maar wel wilde de organisatie de Grieken een toezegging doen: in 19Ö6 mochten zij tussenspelen houden. Wij zouden dit „olympische inter mezzo" niet hebben genoemd als het niet de eerste maal was ge weest, dat Nederland zich liet vertegenwoordigen en wel bij het schermen. Van dat tijdstip af heeft ons land bij geen der later gehouden olympische spelen meer verstek laten gaan. In Londen in 1908 was ons land reeds aanwe zig met 118 athleten, die aan elf Een schatrijke Griek, die zich geheel had laten meeslepen door de idealen van De Coubertin had het stadion op zijn kosten latei i bouwen. Een prachtig stuk archi tectuur in wit marmer. Voor 80.000 mensen was er plaats op de ruime tribunes, welke een diepgroene grasmat omsloten, bijna in de vorm van een hoef ijzer. Er werden vanzelfsprekend op deze eerste olympische spelen in d-e moderne tijd belangrijke re sultaten geboekt, doch er was een evenement, dat nooit zal worden vergeten de overwin ning van de Griekse schaapher der Louis in de klassieke Mara thon. Iedereen hoopte vanzelf sprekend op een triomf van een landgenoot in dit bijzonder num mer, dat zijn oorsprong immers had uit de oudheid. Voorlopig weinig succes Men moet echter niet denken, dat 't daarna met de spelen van een leien dakje ging. Het vol gende olympische festijn in 1990 te Parijs gaf daarvan een tref fend voorbeeld. Uit economisch oogpunt was de leiding op de on zalige gedachte gekomen tegelijk met de spelen een wereldten toonstelling te organiseren. Daar door hoopte men het aantal be zoekers te stimuleren. Het plan had een averechtse uitwerking want de expositie trok tiendui zenden en bij de spelen zat er vaak een handjevol mensen op de tribunes. Er moest werkelijk nog veel worden geleerd om de spelen op een behoorlijke basis te plaatsen. In St. Louis, 1904, werd er ook al een wereldtentoonstel ling bijgehaald met hetzelfde ge volg als vier jaar tevoren in Parijs. Behalve de grootse ont- takken deenamen. Vijf landen namen in dat jaar deel aan het voetbaltournooi. Frankrijk, Denemarken, Enge land. Zweden en Nederland. Ons land behaalde de derde prijs. De groei van de spelen ging steeds sneller: in 1912 bemerkte men dat al in Stockholm, waar 27 landen met 3000 athleten aan wezig waren. Nederland verover de op nieuw een derde prijs bii het voetballen. De eerste wereldoorlog remde het programma der spelen, maar in 1920 werd de reeks vervolgd. Antwerpen had thans de eer 4000 athleten te mogen begroeten. Nederland had een ploeg van 138 athleten afgevaardigd, voor de eerste maal onder auspiciën van het in 1912 opgerichte Olympi sche Comité. Op deze spelen werden de eerste gouden medail les door Nederland vergaard. Maurice Peeters boekte er een bij het wielrennen en ook kregen wy er een bij het boogschieten. Dertig jaar bestonden de spe len in 1924. Geen wonder, dat aan de wens van Pierre de Cou bertin gevolg werd gegeven en Parijs de achtste olympische spelen mocht organiseren. Zij werden een groot succes en dat niet alleen, want zij vestigden tevens voor goed de faam van dit sportfestijn, als een gebeurte nis van de eerste rang. Opnieuw was ons land op waardige wijze vertegenwoordigd met een groep van 152 deel nemers. En de prestaties van Nederland bleven zich in stijgen de lijn bewegen. De voetballers en schermers hadden de spits af gebeten. Bij de Parijse spelen kwamen ook de ruiters op de voorgrond. Bovendien begonnen onze athleten de aandacht te trekken. Voor de eerste maal werd ook een prijs, een bronzen medaille, door de estafetteploeg op de vier maal 100 meter be haald. Tegen Uruguay Het voetbaltournooi bracht een grote verrassing en een sensatie van de bovenste pl-am-k, het eerste optreden van Uruguay. Deze Zuid-Amerikanen waren eenvou dig weg verbluffend: zij wonnen met groot gemak hun wedstrij den, tot dat zij tegenover Neder land kwamen te staan. Oranje, onder aanvoering v. Harry Denis, naim tot grote verbazing van de tienduizenden een 1—0 voor sprong, en zo bleef het tot de rust. Daarna werd het rumoerig binnen het veld. Wij verloren onfortuinlijk inderdaad met 21. Wij zouden bij deze historie van de moderne spelen in vogel vlucht werkelijk een grof ver zuim maken als wij niet de naam van een athleet noemden, die ook thans nog een legendarische vermaardheid geniet: Paavo Nurmi. De cross country over 10 kilometer maakte daar in Parijs deze Finse athleet wereldbe roemd. Toen Amsterdam Vier jaar later, 1928. Amster dam -kreeg de Olympische spelen. Het aantal deelnemers was weer gestegen. Een record, 5000 athle ten uit 46 landen. Ons land ver scheen met 300 deelnemers in de Olympische arena. Op 28 Juli werden de spelen geopend door Z.H.K. Prins Hendrik. Ze brachten Nederland veel succes, acht olympische prijzen. Negen tweede en vijf derde. Op deze spelen werd min at meer de grondslag gelegd van onze toekomstige zwemsuprema- tie, waarvan wij tot op heden nog de vruchten plukken. Los Angelos, dus weer Ameri ka, kreeg de spelen in 1932. Nederland moest zich slechts met een kleine vertegenwoordi ging tevreden stellen. Voor Willy den Ouden was het jammer, dat haar glansperiode juist na d-e spelen viel, toen zij wereldrecords aan de lopende band verbeterde jammer ook, dat deze periode haar einde vond kort voor de spelen te Berlijn in 1936. Waar bleef eigenlijk de olym pische gedachte bij deze inder daad voortreffelijke manifestatie. Inderdaad manifestatie, maar dan van een soort, welke men juist niet moest hebben. Successen waren er opnieuw voor ons weggelegd: ons land stond op het toppunt van zijn zwemmacht. Wij hadden een Nida Senff, olymp. kampioene op de 100 meter rugslag, een Rie Mastenbroek, gouden medaille bij de 100 meter en 400 meter vrije slag, en tenslotte was het goud hij de estafette ook voor ons land bestemd. Twaalf jaar heeft de wereld daarna moeten wachten op een hernieuwd opvlammen van het olympisch vuur. Pas in 1948 kon den de athleten van de gehele wereld zich weer in de olympi sche arena gaan meten. S

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3