eisen even Remigino (foto-) winnaar 100 m met voorsprong van éen haar LAGA's vier zonder stuurman in dramatisch gevecht geslagen Fanny Blankers-Koen (11.9) bedreigd door Majorie Jackson (11.6) Welke records sneuvelden? Ploeg van de Antillen door Turkije geklopt (2-1) □rbank Ook Puck Brouwer liep zich met 12,- seconden in halve finale Vredesengel Naar wie de medailles? Olympische kampioenen Veel goud voor de VS. Van Mesdag in halve finale KABINET an een eeuw aar Sterk Hongarije won van Italië (3-0) Mc Kenley en Bailey geklopt Onze zeilers hadden de wind mee PECH ACHTERVOLGDE DE ROEIERS DINSDAG 22 JULI 1952 PAGINA 3 dat ongetwijfeld de ossing zou zijn geweest, aardigen. >egrip kunnen wij op- voor het tweede be at er een NVV-bestuur- e opzet van de forma- „Sociale Zaken" zou )e formateur stelde hier •gen in zijn onderhoud pers tegenover, dat hij inzien waarom er wel uurder van de werkge- een kabinet zou moeten mateur doelde hier op zittende Minister Al- ie secretaris van de Ka- werkgevers was en geen de arbeidersbeweging, andere landen reeds geval is. Deze redene- op zichzelf zeker juist, A. R. zullen deze kwes- chijnlijk in politiek ver- ien hebben. >te man uit de PvdA, :op van het kabinet en oraanstaande NVV-be- aan „Sociale Zaken" mogelijkheden voor „de k" ongetwijfeld vergro- et lijkt ons dan ook waarschijnlijk, dat de daarom zo geporteerd teweest. Drees en Suur- it om op deze vooraan- NV V-bestuurders zal het I, zouden in dit verband kende figuren zijn. Had- A. R. toch meegedaan, de andere kant van de n zou de politieke uit- echter wel belangrijk ijn geweest, temeer om- Is de formateur mede- i zijn opzet ook een fi de Katholieke arbeiders- zou hebben gepast, ilk departement deelde mede, maar men denkt raard aan de heer An- voor „Wederopbouw" en isvesting". Dinsdag zal de forma- een bespreking met de mme, Tilanus en Donker luenties van de thans situatie onder ocen rien geplaatst in een deel vorige oplage.) RSV ER WACHTING leeld door het K.N.M.I. lt, geldig van Dinsdag- t Woensdagavond, opge- 10 uur). MINDER WARM r weer met wisselende lking. Zwakke tot mati- oordwestelijke tot Noor- ;e wind. Over het alge iets minder warm. lug verkocht. Spek is md niet te plaatsen, dat de slagers hoofdza- e vleesvarkens zoeken dan noodgedwongen ook varkens behoren. De ijn in verband hiermede d met 6 ct. per kg. ge- ergeleken dan bij de vo- k. iaarse Export-veiling AAR Aardappelen 8 elingen 6—9.50, slabonen stamsniibonen 35—70, S963, komkommers 8 ten A38—55, bonken 24 ibonen 921 per 100 kg: 1 I 22—45. II 8—20 per rode kool 612.50. rode 362. zwarte bessen 60 ïazie 35—43 per 100 kg: .50 per 100-stuks: poste- 4. andijvie 6.5015. ra- 6.50—16.50. bieten 5— speen 821, wasneen 8 n 8—22, soepgroenten 2 rselie 24.50. d voor Mulo-diploma AAR Op de te Alk- »houden Mulo-examens de volgende candidaten: [ulder en Th. de Jong te D. H. v. d. Eist, L. A. W. J. Duin te Den Hel- 5. Tros, H. Hooyberg en oemendaal te Hoorn. A. ider, W. Winkel en J. G. te Bergen, C. G. Plas. Carrée. J. Bouwman en er te Enkhuizen, A. E. I. Swagerman te Berk- Posch te Siibekarspel, E. Hoogkarspel, J. Diik- 'enhuizen, I. Miedema te L. J. Ettema en C. e Wieringerwaard, J. v. Schagen, G. A. van Se- Noord-Scharwoude. E. Zuid-Scharwoude. R. Dpmeer, P. C. van Beu- Kolhorn. M. Siegers te •meer en J. Heide te •werf. Afgewezen 19 n. eerste hypotheek op en. Op 14 Sept. 1848 eerste maal en wel i gulden op een huis- ia. land gelegen in de n dat onderpand was eeuw later, dat velen iet feit, dat de Spaar- gelden uitzet in hy- 169 posten stond op in totaal bedrag van I f 6968,73 per post. ;n voor eerste hypo- VERSLAG IN MOSKOU (A.P.) De Russische le- jers kregen Maandag in hun bladen een volledig verslag over het discuswer pen voor dames, dat Rus land drie medailles en een Olympisch record opleverde De bladen maakten ech ter geen gewag van de Amerikaanse overwinning bij het hoogspringen en de 400 meter horden. De over winning van Zatopek op de 10.000 meter werd daaren tegen wel zeer uitvoerig beschreven. (A.P.) De Westduitse Bar bara Rothraut Pleyer, die zich zelf tot vredesengel uitgeroepen had, is weer aan haar studie be gonnen. Zij heeft verklaard, dat zij op de O. S. in 1956 opnieuw een persoonlijke demonstratie zal houden voor de wereldvrede, „als het dan tenminste niet te laat is". Zij zei: „Werken voor de vrede is mijn belangrijkste taak". De poging die zij Zaterdag deed in het Olympisch stadion in Helsinki, om een menigte van 70.000 toeschouwers toe te spre ken, was „een daad van idealis me", aldus Barbara. „Ik ben alleen naar Helsinki gegaan om op te roepen tot vrede. Een bewijs van mijn idea lisme is dat ik in Helsinki aan kwam met slechts 10 pfenning op zak. Ik ben niet geestelijk ge stoord. Ik geloof ook niet dat de Duitse autoriteiten een onder zoek zullen instellen naar mijn geestvermogens, tenzij zij vin den dat het krankzinnig is dat iemand op eerbare wijze voor de vrede werkt. goud zilver brons Ver. Staten 5 3 1 Rusland 2 2 2 Tsj. Slowakije 110 Jamaica 0 10 Frankrijk 0 10 Italië 1 0 0 Hongarije 0 0 2 Gr. Brittannië 0 0 1 Nw. Zeeland 0 0 1 Brazilië 0 0 Zwitserland 0 10 Finland 0 0 1 (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI, 21 Juli. Met bijna plechtige klank werd de naam van Fanny Blankers-Koen door de luidsprekers uitge sproken. In de wijdse Olympische arena viel een doodse stilte. De ogen van bijna 60.000 mensen werden gericht op de kleine poort, waardoor de athleten het stadion zouden binnenkomen. Boven de Finse hoofdstad hing een vaal-grijze lucht. Er is beweging bij de ingang. De kleine Fran;aise Denise Laborie komt lachend binnen. Dat doen alle vijf athleten. Ook Fanny Blankers.- Maar dat lachen camoufleert de zenuwen. Fanny Blankers strijkt door haar blonde kortgeknipte haren. Zij kijkt even naar de tribune en ontdekt een bekende. Dan trekt ze langzaam haar oranje-trainingspak uit, trappelt wat met de benen, Haar vier concurrenten doen hetzelfde, lopen wat heen en weer, maken een kort sprintje, om vooral maar goed „los" te zijn, als het schot zal vallen. Eigenlijk zijn het geen van alle meisjes, die het de Neder landse recordhoudster moeilijk kunnen maken. Misschien de Duitser Marga Peterse. Het is voor deze meisjes niet prettig om tegen dit loop-fenomeen te moe ten vechten. De vijf athleten zetten zich in de startblokken. Fann.y Blankers. 34 jaar oud, zette zich schrap op de buitenbaan voor het duel tegen veel jongere meisjes, De nise Laborie, Graviola Ewing en Marga Petersen. De doffe knal van het pistool klonk in de sta dionruimte als het gedreun van een kanonschot. Meteen was het overal een heksenketel van jui chende mensen, die op de ban ken gingen staan en wild met de armen zwaaiden. Fanny Blankers was heel snel weg. Halverwege de baan was zij duidelijk voor op de Duitse Pe tersen, die op de vierde baan achter haar liep. En juist deze Petersen, zette alles op alles om het Nederlandse loopwonder voor bij te komen. De aanval mis luk*. Fanny Blankers werd ge- deeiueerd winnares in 11.9 sec., terwijl voor de Duitse 0.1 sec. meer werd genoteerd. Fanny Blankers zwaaide naar de tribune en liep rustig naar de plek waar haar trainingspak lag. Heeft Fanny zich volledig gege ven om deze tijd te bereiken? Wij geloven dat stellig niet. Ja, moeilijker dan ooit te voren. En al verwacht iedereen dat haar dit nummer opnieuw een gouden medaille zal opleveren, toch mag men zich allerminst blindstaren op de verrichtingen van verschil lende andere athleten. Er werden voor deze 100 meter 12 series gelopen. Behalve Fanny Blankers bleven nog vier andere meisjes beneden de 12 sec., de Amerikaanse Hardy, het Austra- Majorie Jackson lische onderwijzeresje Majorie Jackson eigenlijk niet veel meer dan vel over been. maar 'n sprintster van bijzondere klasse en de beide Afrikaanse athleet- jes Hasenjager en Maskell, die precies dezelfde tijd liepen als Fanny Blankers. Ook een kleine Nederlandse loopster belandde veilig in de volgende serie, n.l. Puck Brou wer. In de derde serie had zij het op te nemen tegen Turova, Ce- sarini en Tang. Na een valse start was het Haagse meisje in een oogwenk naar voren. Zij had daarna een prachtige start al weet men nooit of zij met haar langzame pas zich tot het aller uiterste geeft. Zij had het bo vendien niet gemakkelijk, want de Russische Turova bleef haar op de binnenbaan op de hielen zitten. Al vloog Puck dan als eerst door het finishlint, het ver schil was toch zo gering, dat voor beide dezelfde tijd van 12 sec. werd afgedrukt. De kleine Tang, helemaal uit Singapore overge komen, werd met 13.8 sec. bijna recordhoudster in, de traagheid. Doch in de zesde serie maakte 'n Zwitsers meisje Sonja Pretot het nog een tikje mooier met 14.7 sec. In deze serie werd meteen een derde Nederlandse athlete, Nel Buch, uitgeschakeld. Majorie: 11,6 sec. Toen kwam het vervolg van deze series, de kwartfinale. De drie besten van elke groep zou den naar de halve finale ver huizen. Deze serie werd min of meer een sensatie. Tenminste als men de diverse tijden bestudeert welke stuk voor stuk een ern stige bedreiging vormen voor de Drie daqen zijn de Spelen thans oud. Diverse titels uier- den reeds behaald. Zie hier het overzicht: Heren: hoogspringen: Davis fVer. St.) 10.000 m: Zatopek (Tsj. Slow.) 50 km snelwand.: Dordoni (It) 400 m. horden: Moore (V.S). kogelstoten: O'Brien (V. S.) verspringen: Biffle (V. S.) 100 m. Remigino (V.S.) Dames: discus: Romasjkova Rusl.) alleenheerschappij van Fanny Blankers op dit nummer. Het begon met Majorie Jack son die zónder de minste inspan ning met haar concurrenten af rekende en inderdaad een ver bijsterende tijd maakte. 11,6 sec, Majorie had de tweede baan, en zij was zo snel weg, met haar gevaarlijke „vallende" start (hel is alsof zij bij het startschot pal voorover op de baan zal neerval len). dat zij al gauw een halve meter voor lag op de Duitse Pe tersen en Puck Brouwer, die weer eens de vierde baan had Een verwoedde aanval van Mar ga Petersen had niet de minste zin. Integendeel, de Australische fing toen nog een tikje harder, 'etersen werd tweede in 12 sec. En zo ook Puck Brouwer, die dus een plaats in de halve finale heeft veroverd. Fanny geklopt Toen Fanny weer aan de start verscheen kreeg zij de binnenbaan met naast zich Mc Kensie, Turova, het Amerikaan se negermeisje Faggs, de Duitse Maria Sander en de Francaise Yvette Monginou. Weer die dood se stilte, weer dat wachten op het grote moment. Zou 'n olym pische koningin dan eindelijk worden onttroond? Het had ei even wat van weg. Na 50 me ter was zij nog altijd gelijk met Sander en Faggsen. toen werd 't een onstuimige jacht op het laat ste stuk baan. Het negermeisje scheen als eerste door het finish lint te breken. Zij danste als een dolgelukkig kind. Fanny Blan kers glimlachte. Zij nam 'n stuk je van het finishlint mee en zwaaide even naar haar man Jan Blankers. Het duurde lang voor de uitslag op het verlichte bord een stukje wondertech niek werd geprojecteerd. De foto van de finish zou moeten uitmaken hoe de volgorde van aankomst was geweest. Watkan een menselijk oog toch bedriegen. Want Faggs, het gelukkige negermeisje, had Fan ny niet geslagen. Het was de Duitse Sander geweest, met zo'n minimaal verschil, dat ze alle 3 Sanders, Fagg en Fanny, 12 sec werden genoteerd. Twaalf secon den GOUD VOOR DE RUSSISCHE GYMNASTEN Rusland heeft de eerste plaats in het landenklassement van het Olympisch gymnastiektournooi voor heren op de tweede dag niet meer afgestaan en behaalde de gouden medaille. Het resultaat van de landenwedstrijd (12 on derdelen) was: 1. en Olympisch kampioen: Rus land, 574.40 pt. 2. Zwitserland 567.25 pt. 3. Finland 564.25 pt. 4. Duitsland 561.05 pt 5. Japan 556.85 pt Hier zien we Fanny Blankers-Koen in de elfde serie winnen in de tijd van 11.9 sec. vóór de Duitse Petersen, die 12 sec. noteerde. (ANP Telefoto) (van onze verslaggever) Dat was weer eens precies het spel, dat we ons van voor de oorlog nog goed van de Balkan- landen kunnen herinneren. Per fect positiekiezen, uitstekende dekking, snelle, haast wiskundig uitgerekende combinaties van man tot man. steeds weer een Helsinki 1952 oude records HEREN: hoogspringen 10.000 meter 400 m. horden 50 km snelwandelen kogelstoten DAMES: discuswerpen Davis (V.S.) 2.04 m. Zatopek (Tsj. Slow.) 29.17.- Moore (V.S.) 50,8 s. Dordoni (It.) 4,28 O'Brien (VS) 17.41 m. Romasjkova (Rusl.) 51.42 Johnson (VS) 2.03 m. Zatopek 29.59,6 Cochrana (VS) 51.1 Whitlock (Eng.) 4.50.41 Thompson (VS) 17.12 Mauermaver (Did.) 47.63 pass naar de vrije ruimte en be hendig kopwerk, dat alles uit gevoerd door 'n homogene ploeg zonder zwakke plekken. Zo ging het gisteravond ook bij de wed strijd tussen Hongarije en Italië. AllesN liep beter, perfecter bij de Hongaren, hoewel dat moet beslist gezegd worden, de Ita lianen hebben zich met tempera ment en durf verdedigd En daar om hadden ze eigenlijk wel een tegenpunt verdiend. Want dat Hongarije driemaal scoorde was volkomen in overeenstemming met de krachtsverhoudingen. Na ongeveer twaalf minuten kwam het eerste doelpunt. Een met verbluffend raffinement uit gevoerde aanval, opgezet vanuit de hogeschoolvoetbal spelende middenlinie, bracht de bal met een juweel van een throughpass bij middenvoor Palotas, die met een scoorde. Een kwartier la ter was het opnieuw Palotas. die na een ragfijne combinatie met z n linkervleugel scoorde. In de tweede helft fabriceerde Kocsis. de beste man van alle Olympi sche voetballers, het derde doel punt. De overige uitslagen in het voetbaltournooi luiden: DenemarkenPolen 20 Zweden—Noorwegen 41 Het gezicht kramp achtig vertrokken, het hoofd in de kromge trokken schouders, de armen wild en onre gelmatig zwaaiend, dat is de omlijsting bij Zatopek's stijlloze sloffende, maar oei zo degelijke en uiterst snelle pass. Hier het gevecht, het heroïsche op de 10.000 meter loop tijdens de eerste dag van de Olympi sche Spelen. De Fran se kleurling Mimoun, sierlijk en gracieus glijdend over de rose sintelbaan, volgt hier nog het „loopwonder". Ook hij zal echter moeten zwichten. (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI De regen sijpelde van de tribunes. Zware wolkenflarden trokken moeizaam over het stadion. Steeds maar meer nattigheid meevoerend. Het was een triest deco rum bij de huldiging van drie sprinters, die in een dramatische jacht op het goud het kostbare metaal eigenlijk in drie stuk ken hadden moeten hakken, n.l. één stuk voor Remigino, één stuk voor Me Kenley en een ander voor Bailey. Want al'le drie boekten dezelfde tijd. En als men het dan helemaal goed zou willen doen, dan had ook de Amerikaan Smith nog een stukje goud moeten hebben. Want ook hij liep de finale van de 100 meter in 10.4 sec. Zes sprinters van wereldklasse hadden zich in de vroege middag met groot vertoon naar de finale gewerkt. Bij de reeds genoemde athleten voegden zich Soukarev en Treloar. De grote favoriet was Mc Kenley, een athleet met uit zonderlijke kwaliteiten, want wat bijkans nooit in de athletiekwe- reld voorkomt, heeft hij toch maar gedaan. Immers vier jaar geleden in Londen was hij de dominerende figuur op de 400 meter en van deze afstand schakelde hij, alsof dat niets betekende, over naar de 100 meter. Het omgekeerde komt vaker voor. Goed. Mc Ken ley liep dus nu de 100 meter en hij was de gedoodverfde win naar. Doch de Amerikaan Remigino had zich met zulk een felheid door alle series heen gebeten, dat Mc Kenley voor deze gedrongen athleet met spieren als strakge spannen touwen dodelijk be vreesd was geworden. Tussen deze atahleten werd een moor dende 100 meter gelopen. Met 'n schok vlogen ze alle vijf uit de startblokken weg en zij joegen in één formatie over de baan. De lijn werd pas 20 meter voor de finish licht gebogen. Toen kwam Remigino een halve centimeter voor. Eventjes maar, want met een ruk gooide. Mc Kenley zijn bovenlichaam naar voren. Drie athleten op het oog gelijk, vlo gen door het lint. Velen hielden het op Mc Kenley, velen ook op Remigino of op Bailey. Ner veus liep de held van Jamaica bij het fotolichtje heen en weer. Het duurde lang. Tenslotte kwam de uitslag: Remigino eerste, Mc Kenley tweede en Bailey derde. Alle drie in 10,4 sec. en er steeg ge lach op, toen achter de naam van de vierde athleet eveneens dezelfde tijd verscheen. Teleur stelling op het gezicht van Mc Kenley. Van de zeilers hebben 'Bos Maas en Koos die Jong behoorlijke pres taties geleverd op de tweede dag van de zeilwedstrijden. Maas lag aan het einde van het eerste kruis- rak op de derde plaats achter de Italiaan Straulino en de Braziliaan Thome de Paula. Later ging hij de Braziliaan voorbij. De voor sprong werd honderd meter, maar De Paula kwam terug en toen Maas een. fel duel met hem uit vocht profiteerde de Zwitser Brij- ner hiervan door als tweede te finishen. Straulino lag ver voor en vormde een klasse apart. Koos de Jong lag lajjge tijd aan de kop. Het draaien van de wind was gunstig voor de Zweed Sarby, die op het laatste moment de eerste piaats van De Jong overnam en won. In de 5 1/2 meter klasse startte De Vries Lentsch in de midden groep en hii eindigde als achtste. Van Duyl kon in de draken-klasse zijn fraaie prestatie van de eerste dag niet prolongeren en moest met de negende plaats genoegen nemen. Onmiddellijk vroeg hij na de huldiging de foto. Hij bestudeer de haar lang en aandachtig en schudde het hoofd. Hij kon het gewoonweg niet begrijpen: een foto had zijn Olympische droom vernietigd. In de serie had onze landge noot Saat moeten capituleren voor het geweld van de mach tige sprinters Mc Kenley en Re migino. Saat werd zesde (dus laatste) in 10.8 sec. Gemakkelijk kampioen Moore, de bekende Amerikaan se athleet, speelde in de finale 400 meter horden als het ware met zijn tegenstanders. Royaal werd hij olympisch kampioen in dezelfde tijd, welke hij Zondag middag maakte: 50,8 sec. De Rus Lituev. die zijn overwinnaar lang de hand drukte, werd twee de in 51,3 sec., Welk een ver schil dus. En de Italiaan Fili- put, notabene Europees kampioen speelde helemaal geen rol in dit stuk. Hij werd zesde en laatste in 54,4 sec., terwijl hij twee jaar geleden in Brussel 51,9 sec. had gelopen, wel een teruggang. Amerika was vandaag wel bij zonder gulzig. De kogelstoters van Uncle Sam sleepten drie stukken metaal binnen, nl. O' Brien met 17,41 sec. (Een splin ternieuw olympisch record). Zijn landgenoot Hooper werd tweede met 17,39 meter en Fuchs. we- Advertentie) Ik niet, «Heen een Strand kan je verademing geven na een span* nende en vermoeiende partij. IK DACHT, DAT IK VERLOREN WAS Ik gooide me bij de fi nish te vroeg naar voren omdat ik er zeker van was dat ik de wedstrijd verlo ren had, verklaarde de Olympische kampioen, op de honderd meter, Lindy Re migino, kort nadat een fo tofinish uitgemaakt had dat hij het goud had verdiend. Een meter of tien van de finish gooide ik me al voor over en ik zag Mc. Kenley langs me heen schieten. Ik voelde me ziek, want ik wist dat ik het verknoeid had. Voor het blote oog leek Mc. Kenley de winnaar en naar hem ging dan ook de belangstelling van de wed strijdleiding en de fotogra fen uit. Zijn handen werden geschud en blij lachend stond Hij in de kring. Tot de total's aantoonden dat niet hem maar Remigino de gouden medaille toekwam. reldrecordhouder met 17,95 meter maar sinds Londen aan het af zakken, kwam als derde op het schavotje. Ook het verspringen was voor Amerika. Biffle werd veruit eer ste met 7.57 meter. Hans Visser, onze vertegenwoordiger had zich in de prille ochtend geplaatst met 7,21 meter. (De limiet was 7,20 m), maar bar gelukkig was Visser des middags niet. Het griepje, dat hem de vorige week had geplaagd, was hii allang weer vergeten, maar hij zal nim mer de drie mislukte sprongen vergeten, die hem in de finale volkomen aan de dijk zetten. (Van een onzer speciale verslaggevers) HELSINKI Dat was nog eens een gevecht. Alle liefhebbers gingen er eens extra recht voor zitten. Zulk een strijd, het was niet te geloven. Want daar op het bijkans rimpelloze water leverden de Nederlandse en de Italiaanse vier zonder stuurman een hevig gevecht. Bij de start was de Laga-ploeg wonderbaar lijk snel weggelopen, enkele honderden meters verder lag een verbeten vechtende Italiaanse ploeg langszij, even later zelfs even voor en toen begon de heroïsche strijd. Nederland liep in, kwam langszij en Üep zelfs uit. En toen gebeurde het ramp zalige. De Laga-ploeg lag volkomen stiL Want juist op het moment, dat de beslissing leek te vallen in de herkansingsrace op de tweede Olympische roeidag, op het mo ment, dat de sterke Nederlandse ploeg met het vrijwel onaantast bare tempogevoel bezig was de Italianen, die reeds getast had den tot op de bodem van hun reserve-arsenaal, een volkomen nederlaag te bezorgen, trok een snoek van nummer drie de boot volkomen scheef, gevolgd door een mokerende klap op de riem van boeg de Voogt. Zo hevig, dat het hout hem uit de handen geslagen werd. De boot sidderde, als d,oor een schot getroffen. Met twee slagen lag de Italiaanse ploeg meteen twee lengten voor op de Nederlandse, in een en al verwarring volko men uit 't lood geslagen. Maar nog gaven de Nederlan ders de strijd niet op. Hadden ze niet een geweldige vorm ver toond, onmiddellijk nadat het startsein gegeven was? Meteen immers hadden ze toen met een geweldige ruk een voorsprong genomen op de blauwgehemde Italianen. Ze waren teruggeko men, de Azzurri's. Met Zuidelijk fanatisme liepen ze weer in, kwamen gelijk, namen zelfs een kleine voorsprong, maar toen begonnen de Laganen hun slo pend offensief. Italië ging verliezen, 'n Kwart lengte werd de Nederlandse voorsprong, een halve lengte en na 1500 meter een hele lengte zelfs. Toen kwam dat rampzalige moment. Twee lengten werd plois weer de voorsprong van de Italianen. Nog feller. nog verbetener trokken de Nederlanders, her steld van de verwarring weer aan de riemen. Met schrik zagen de Azzurri de Nederlanders na deren. Het verschil was weer in gekrompen tot één, lengte. Toen sloeg Italië zich volkomen leeg en schoot nog juist als eerste door de finish. Nederland was door een dramatisch incident uit geschakeld. Tony van Mesdag Vreugde was er ook in het Ne derlandse kamp, al werd die dan enigszins getemperd. Skiffeur Tony van Mesdag herstelde zich volkomen van de debacle van Zondag, kwam zelfverzekerd aan de start, gunde meteen de ande ren geen schijn van kans meer. Meteen had de Nederlander een lengte voorsprong op de Fin Hijnho en liet die in de eindspurt niet verder reduceren dan drie kwart lengte. Nereus: uitstekend Ook Nereus' vier met stuurman deed het in de herkansing uit stekend. Alle vrees van de eer ste dag was verdwenen, de Am sterdamse studenten hadden hun, zelfvertrouwen hervonden. Maar tegen de sterke Finse ploeg moest men uiteindelijk toch nog het on derspit delven. Tot 1500 meter hadden de Nederlanders 'n leng te voorsprong, toen kwamen de Finnen los. Het tempo werd ge weldig opgevoerd met een lengte verschil finishten de Nederlan ders als tweede. Uitgeschakeld dus voor de verdere strijd, maar na een uitstekende race met een goede tijd. Nederlands enige ploeg, die zich Zondag meteen in de halve finale plaatste, de twee zonder stuurman, moest in deze strijd de meerderheid erkennen in de door iedereen als toekomstige goud-winnaars gedoodverfde En gelse ploeg. Geen directe plaats dus in de finale, maar in een strijd, zo hevig en zo fel, dat men deze nederlaag bijna als een overwinning kan beschouwen. Immers, niet dan na een uiter ste krachtsinspanning, met het geven van alle reserves slaagde de Engelse ploeg er in de Tri ton-ploeg op afstand te houden. Want wat er ook geprobeerd werd tijdens de race, hoe hoog het tempo ook werd opgevoerd, de taaie Utrechtenaren gaven niet op. Hoe groot het verschil was met de overigen? Zweden lag op vijf lengten, Denemarken op acht Kwaliteit, och dat was er niet zo veel te bespeuren, maar geest drift, nervositeit en sensatie des te meer. Wat onrustig heen en weer getrap slidings, onrustige verdedigers, aanvallers, die op beslissende momenten hun zenu wen niet beheersten, ziedaar de sfeer bij de strijd tussen de An tillen en Turkije, een voetbalge vecht, dat door onze rijksgenoten met 21 werd verloren. Heel in het begin hadden de Antillianen niet veel te vertel len. De Turken gaven de toon aan, maar kwamen toch niet, on danks een serie corners, tot doel punten. In de 9de minuut kwam er toch een treffer, toen mid- voor Caka over de op de grond liggende Hato scoorde. Even la ter misten de Turken echter een unieke kans. Ze misten een strafschop royaal. Toen kwamen onze rijksgenoten los, forceerden eveneens een strafschop, maar ook specialist Hato faalde. Zijn tam schot werd gekeerd. Na de rust was het spelbeeld volkomen veranderd. De Turken kregen bijna geen voet aan de grond en konden zich slechts beperken tot verdedigen. De ge lijkmaker bleef echter uit en toen Turkije opnieuw een straf schop kreeg toegewezen, maakte middenvoor Caka geen fout. 2-0. Vijf minuten later kopte rechts binnen Friezen uit e«n voorzet van links de bal eindelijk achter de Turkse doelman, maar toen was het te laat. Turkije plaatste zich in de kwart-finale.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3