Democraten gaan op zoek naar kanshebber tegen Eisenhower Financiën en Economie Belangrijke overheidsorder voor Alkmaarse industrie ER RM MOR MEER RIJ doe LEDERBEURS TREKT als Verb< Uit de Pers FEITE Tl Er komen minstens vier candidaten in de ring Hopeloze warboel ter conventie? RADIO DE BEURS In eerste twee uren kwamen er al 158 buitenlanders Scherpe critiek op Dr Buiskool Jmilda 99 99 vlak VI Schee PAGINA 4 UINbDAC. 22 JULI 1952 (Van onze correspondent) NEW YORK „Wie is straks de uitverkoren democraat die zich bij de presidentsverkiezingen door Eisenhower mag laten verslaan?" Alleen cynische mensen omschrijven zo het doel van de Nationale Conventie der Amerikaanse Democraten welke eveneens in Chicago bijeenkomt. Het aantal van zulke cynici is echter niet gering. Niet omdat iedereen nu ervan over tuigd is dat tegenover candidaat Eisenhower de aantrekkelijk heid van een democratisch program totaal verbleekt, maar omdat de man die bij de concurrentie van Ike dit program met succes op de markt zou kunnen verkopen, zo uiterst moei lijk te vinden is. Democraten die een dergelijke taak op zich willen nemen, zijn maar in bepaalde groepen favoriet en de twee die de overgrote meerderheid van het democratisch-den- kende volksdeel in de Verenigde Staten zouden kunnen begees teren, hebben, ronduit gezegd, geen zin in het duel. Eenmaal, in 1948, toen iedereen bijna durfde te zweren dat Dewey het van Truman zou winnen, is er een schromelijke vergissing ge maakt en sedert die dag weet de Republikeinse „Braintrust" dat ze alleen met heel sterke wapens 'n wig in het front van de tegenpar tij zal kunnen drijven. Op die wijsheid hebben de Re publikeinen echter geen patent en met name president Truman heeft vanaf het ogenblik dat Amerika ging denken aan de presidentsver kiezingen van 1952, geprobeerd die wig tegen te houden. ander beeld te zien dan die de Grand Old Party amper van tien Als de campagne voor de eigen lijke presidentsverkiezingen begin October in volle hevigheid los barst, zal Eisenhower zeer sterk staan. Hii heeft de onvoorwaarde lijke sympathie van een groot deel der Republikeinen, het voorzich tige vertrouwen van de millioe- nen die zich de laatste jaren poli- tiek-lusteloos gevoeld hebben en de steun van een stevige groep in vloedrijke persorganen. Maar on overwinnelijk is zelfs Eisenhower nog niet. Tegenover zijn voorde len staat meer dan een handicap. Zal bijvoorbeeld de uiterst recht se vleugel van de Republikeinse partij, de mensen die Taft door dik en dun tot het laatste ogenblik verdedigd hebben, bereid gevon den worden om een Eisenhower- campagne te steunen? Kan het wantrouwen dat er in arbeiders kringen bii traditie tegen een Re publikeinse politiek bestaat, bii- tiids uit de weg worden geruimd? Zullen de negers en de andere minderheidsgroepen genoegen ne men met de heel rekbare rassen- paragraaf van Eisenhower's poli tiek program? Het is niet de populaire figuur van de generaal alleen, die in staat is de problemen zo op te los sen dat de victorie op 4 Novem ber gegarandeerd is. Veel hangt af van zijn naaste medewerkers en evenveel van de straks te vol gen tactiek; veel ook van het ant woord dat de democraten zullen weten te vinden op de uitdaging, door de Republikeinse Conventie in het benoemen van Eisenhower gedaan. Truman's berekeningen Ook in de Grand Old Party, de Republikeinen, wordt grif toege geven dat als men Amerika's be volking naar haar politieke over tuiging in schapen en bokken zou scheiden, de meerderheid op het ogenblik zeker voor de democra ten zou zijn. WOENSDAG 23 JULI 1952 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws: 7.18 Gramofoon- muziek; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.18 Gramofooinmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gra mofoonmuziek (9.359.40 Wa terstanden); 10.00 Boekbespre king; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoon muziek; 12.00 Politie-kapel; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pianoduo; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 13.30 Kindervertelling; 13.45 Gra mofoonmuziek; 14.0Ü Gesproken portret; 14.15 Gramofoonmuziek; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Vierhan dig pianospel' 15.30 Voor de zie ken: 16.00 Voor de jeugd; 17,15 Gramofoonmuziek; 17.50 Rege ringsuitzending: T. Matheron: Langs berg en dal op Java": 18.00 Olympische Spelen; 18.30 Nieuws 18.40 Vara-varia; 18.45 Lichte muziek; 19.15 „Gemiste kansen", causerie; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek com mentaar; 20.15 Dansmuziek; 20.45 „Het Goede Schip" hoorspel 21.45 Gramofoonmuziek; 22.00 „Over de gedragingen der dieren", cau serie; 22.15 Olympische Spelen; 22.30 Metropole orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgelspel; 23.35 24.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtengym- nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; Nieuws en weerberichten; 8.15 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Gewijde muziek; 8.45 Gramo- foomuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gra mofoonmuziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sopraan en orgel; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Harpensemble; 12.59 Klok- felui; 13.00 Nieuws; 13.15 „Met it op Pad"; 13.20 Vocaal dub- belkwartet; 13.50 Gramofoonmu ziek; 14.00 Voor de meisjes; 15.00 Gramofoonmuziek; 15.25 Viool en piano; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militaire causeie; 18.00 Nieuws: 18.15 Vo caal ensemble; 18.35 Clavecimbel- recital; 19.00 „Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigings leven", causerie; 19.15 Boekbe spreking; 19.30 Gramofoonmu ziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Concertgebouworkest en solist; 21.45 Het vraagstuk van de hu ren", discussie; 22.15 Vocaal kwartet: 22.35 Internationaal Evangelisch Commentaar; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gramofoonmuziek. Hij poogde Eisenhower te win nen voör een democratische can- didatUur en besteedde urenlange conferenties en telefoongesprek ken aan het overreden van gou verneur Stevenson van Illinois. Hen beiden beschouwde de presi dent als mannen achter wie alle niet-republikeinen zich eensgezind zouden willen scharen om in No vember een nieuwe democratische overwinning mogelijk te maken. De moeite was tevergeefs: Eisen hower wilde liever Republikein zijn en Stevenson bleef weigeren. Dat was een streep door Truman's berekeningen. Alles mogelijk De Democratische Conventie, waarvan het voorspel bereids be gonnen is, geeft dan ook een heel dagen geleden. Er zijn geen uitge sproken koplopers, hoogstens klei ne kanspaardies. MacKinney voorzitter van de Democratische partij, verwacht dan ook niet dat er voor de zesde stemming een be slissing zal vallen. Slechts een wonder kan de zaak bespoedigen en dat wonder kan alleen maar het toegeven van Stevenson of de terugkeer van Truman zelf ziin. Nog steeds is Kefauver de man met de meeste kiesmannen achter zich. Maar wat betekenen 248 stemmen als er tenminste 616 no dig zijn om tot candidaat gekozen te worden? De keus kan evengoed op Russel (thans 119 stemmen rijk) of op Harriman vallen. Ver der mag niet worden vergeten, dat op het ogenblik 249 stemmen verdeeld zijn over minder beken de candidaten, van wie er een de hoog-beiaarde. maar nog ambi tieuze vice-president Barkley, de laatste dagen niet onverdienstelijk is komen opzetten. „Misschien is het nog maar het beste Barkley te kiezen. Gezien zijn jaren heeft hij tenminste tegenover Eisenhower geen toekomstcarrière meer te verspelen", merkte op een demo cratische vergadering in New York dezer dagen iemand ironisch op. Er zijn democraten die vrezen dat hun Conventie een hopeloze verwarde boel zal worden. Wordt na enkele stemmingen Kefauver, Russel of Harriman de man met de beste papieren, dan is groot meningsverschil inderdaad zeer wel mogelijk. Kefauver heeft meer vijanden dan vrienden on der de partij-politici, van wie er straks in Chicago een groot deel als afgevaardigde of adviseur ter Conventie aanwezig zal zijn. Har riman riekt voor alle tegenstan ders van de New Deal teveel naar Roosevelt's sociale opvattingen cn Rusel ligt vanwege zijn Zuidelijke rassen-opvattingen de talrijke af gevaardigden uit de grote steden minder goed op de maag. Eisenhower's vrienden mogen die onzekerheid wel! Ze begrijpen, dat als de Democraten straks met een goede man en een goed pro gram Chicago verlaten, het duel tussen Ike en zijn tegenstander meer open zou kunnen zijn dan voor een zekere overwinning ge wenst is. Nu de eenheid in de Republi keinse partij nog meer in naam dan in feite hersteld is, kan Arthur Summerfield, die Ike's campagne zal moeten leiden, best wat ruzie in de burcht van zijn tegenstanders hebben. 1 December af.s. afkondiging Pensioen- en Spaarfondsenwet DEN HAAG, 21 Juli Naar wij van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid vernemen ligt het in de be doeling de afkondiging van de Pensioen- en Spaarfondsenwet te doen geschieden op 1 December 1952. Een verder uitstel is niet te verwachten. Zoals reeds eerder is bekend gemaakt is tot dusver nog niet tot afkondiging overge gaan om hierdoor belanghebben de werkgevers in de gelegenheid te stellen, indien nodig, alsnog een pensioenfonds in het leven te roepen, teneinde gebruik te kunnen maken van de in de wet neergelegde mogelijkheid tot ge leidelijke aanpassing aan de nor men dier wet volgens een door de verzekeringskamer goedge keurd plan. Inschrijving gemeentelijke emissies Op Dinsdag 29 Juli a.s. staat de inschrijving open op de vol gende 41/4 procent 30-jarige obligatieleningen tot de koers van 100 pet.: Breda f 2.500.000, Den Bosch f 2.500.000, Roosen daal en Nispen f 1.500.000, Ber gen op Zoom f 1.500.000, Ooster- hout, Geldrop, Dongen en Gilze Rijen ieder f 500.000. Ned. Spaarkas N.V. Het spaartegoed bij de N.V. De Nederlandse Spaarkas nam' in 1951 met tien procent toe. Na diverse voorzieningen en reser veringen resteert een winstsaldo van f 13.611, waaruit een on veranderd dividend van 15 pro cent op de aandelen en f 14.81 per oprichtersbewijs kan worden voorgesteld. De directie heeft omtrent 1952 hoopvolle verwach tingen. Kromhout N.V. acht de liquiditeit ongunstig De Kromhout Motorenfabriek D. Koedkoop Jr. N.V. te Amster dam heeft over 1951 een saldo bedrijfsrekening behaald van f 1.876.249 (f 2.653.961). Na af schrijvingen en reserveringen resteert een winst van f 209.822 f 250.073). Voorgesteld wordt een dividend van 8 pet. waar van 61/4 pet. in aandelen en 13/4 pet .in contanten. (Vorig jaar is 9 pet .in contanten uitge keerd). De vennootschap was het gehele jaar van werk voorzien. De orderportefeuille is goed ge vuld, want het bedrag aan on uitgevoerde orders ad f 7.020.493 bij de jaarwisseling is sindsdien nóg opgelopen. De in het verslagjaar bereikte omzet bedraagt bijna het vier voudige van die in 1939. Het geplaatste kapitaal steeg slechts van f 1.810.000 tot f 2.020.000. Het is dan ook niet verwonder- lijik dat de liquiditeit te wensen overlaat. Dit is volgens het ver slag mede een gevolg van de buitengewoon zware winstbe lasting, die financiële versterking uit eigen winst verhindert. „Tanahradja" verhoogt het dividend Aan de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Cultuurmaatschappij Tanah radja" (vroeger genaamd In dische rubber comp.) zal worden voorgesteld over 1951 een divi dend uit te keren van 10 pet. (vorig jaar 9 pet.). AMSTERDAM, 21 Juli. De gang is er even uit, zo luidde vandaag het algemeen bescheid ter beurze, waar de nieuwe week met een vrij lusteloze stemming is ingezet. Buitenlandse vraag voor Kon. Olie ontbreekt nog steeds en hoewel het hoofdfonds niet in zo'n sterke mate reageer de als Donderdag en Vrijdag, verloor het toch ruim vier pun ten. De markt maakte vandaag een enigszins matte indruk en zelfs oliewaarden, waarin het vorige week af en toe warm is toegegaan, bleven min of meer verwaarloosd. Het wekte weinig verwondering, dat in sympathie met Kon. Olie, ook in de overige hoeken lusteloosheid hoogtij vier de. De kabinetsformatie schijnt nog op zich te laten wachten, waarbij de beurs het betreurde, dat van de vier eventuele rege ringspartijen er zich één heeft te ruggetrokken. Van merkbare in vloed op de gang van zaken was dit echter niet. Zowel op de scheepvaart-, in dustrie als cultuurmarkt werden bij zeer kalme handel meren deels kleine verliezen geleden. Guldensbeleggingen lagen iets le ger, speciaal wat de conversie lening betreft. De 3 pet. dollar lening was vast op 95)4. Sinds Vrijdag valt ter beurze weer 'n zeer bescheiden agio voor Ame rikaanse waarden te bespeuren. Transacties in arbusdollars, waarin dit agio weerspiegeld wordt, waren er echter zo goed als niet. Vandaag staat voorts de inschrijving open op de tweede tranche der 3'A pet. obligatiën 's Gravenhage, tot de koers van 90 drie kwart pet. Deze tranche is totaal groot f 20 millioen, waarvan f 9 millioen reeds op inschrijvingsvoorwaarden zijn ge plaatst. Hoewel de belangstelling niet zo groot was als bij de eer ste tranche, meende men dat ook deze lening behoorlijk overte- kend zal worden. DE INDISCHE VROUW Terwijl in New Delhi de Indische Vrouwenbeweging vergaderde en afgevaardig den de bereikte resultaten voor de bevrijding van de Indische vrouw prezen heeft te Joebboelpore een acht tienjarige weduwe, volgens de oude gebruiken, de brandstapel van haar over leden man bestegen. Na de godin Khermai te hebben aangeroepen, stak zij de sta pel in brand en werd, sa men met het "lijk van haar echtgenoot, verast, aldus 'n bericht van de „Hindustan Times". ALKMAAR. In het kader van de voorbereidingen, die momen teel worden getroffen om de Bur gerlijke Verdediging te organise ren, heeft de Regering een belang rijke order geplaatst aan brand weer-materiaal. Deze order omvat de levering van 500 nieuwe brand weerauto's. Chassis en motor ko men van de "Magirus-fabrieken in Duitsland, de carrosserie van een zestal Nederlandse carrosscriefa- brieken. Een van de voornaamste caros- serie-fabrieken die deelneemt aan de bouw van deze brandweerwa gens. die speciaal voor Nederland werden ontworpen, is die van de Fa. Jac. Met te Alkmaar. Hier is men reeds begonnen met de bouw van de eerste twee wagens, terwijl de overige wagens uit de serie van 35, die de Fa. Met is toegewezen, nog dit jaar moeten worden afge leverd. De nieuwe brandweerwagens, die een gedekte grijze kleur zullen krijgen, zijn 7 m. lang. 2.20 breed en 2.50 hoog. De wagens staan op gewone luchtbanden, twee voor en vier achter. De cabine, waarin plaats is voor drie man, is achter het mo torblok gebouwd, achter de cabine is een manschappenruimte- voor acht man waarop een bergruimte aansluit voor het opbergen van houwelen, schoppen e.d. Boven de achterwielen zijn kasten aange bracht voor het opbergen van straalpijpen en koppelstukken. In (Van een onzer verslaggevers) Van het moment af, dat de grote deuren der Jaarbeursgebouwen vanmorgen open zwaaiden, bood de beurs voor leder, schoenen, lederwaren en aanverwante branches een uiterst levendig beeld. Tientallen auto's voerden uit alle streken des lands belangstellenden aan, terwijl ook de buitenlanders van hun interesse deden blijken. Nauwelijks twee uur na de opening waren reeds 158 buitenlanders de controle gepasseerd. De Belgen maakten het groot ste contingent uit, n.l, 114. Daar naast waren er zakenlieden uit Zweden, Engeland. Duitsland, Frankrijk en Luxemburg. En terwijl wij zo langs de verschil lende, uiterst fraaie stands kuier den, die onderling wedijverden om de kostelijke goederen zo aanlokkelijk mogelijTc de bezoe kers te presenteren, hoorden we herhaaldelijk „trés, trés interes sant". Een beter compliment kan de organisatoren op de eerste dag van de beurs moeilijk gegeven worden. Bij gelegenheid van de officiële opening, welke op 11 uur was ge steld, gewaagde de voorzitter van de raaci van beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs, mr. Wh. Focke- ma Andreae van de uiterst pret tige samenwerking, welke met „interleder" de stichting, welke alle belangen behartigt, voortdu rend heeft bestaan. Op zijn beurt getuigde de heer Aug. Mannaerts, voorzitter van Interleder, van zijn grote waardering voor het geen de jaarbeurs voor deze vak beurs heeft gedaan. Inderdaad, aldus spreker, voor zoveel toe wijding en service van alle tak ken van dienst, welke' de jaar beurs telt, kan men nauwelijks genoeg erkentelijkheid opbrengen Op deze wijze moet een vakbeurs slagen. Met de opening van deze beurs voor schoenen, leder en derwaren is een lang gekoesterde wens in vervullling gegaan. Nu de toestand in het vak zich heeft gestabiliseerd, mogen de resulta ten van deze beurs met qptimis- me worden tegemoet gezien. Met het vorderen van de och- tend nam de belangstelling en f 28.00f 29.00. naar het handteren van de order boeken te oordelen ook de kooplust zienderogen toe. Dat dit tot Vrijdagavond toe crescendo moge gaarx Grafie voor Duitse Generaal BONN, 19 Juli (A.P.)" De scheidende Amerikaanse Hoge Commissaris Mccloy heeft van daag de straf van de oorlogs misdadiger ex-generaal Bern hardt ,die 65 jaar is, van 15 jaren gevangenissstraf vermin derd tot 10 jaar en 9 maanden. In verband met de strafvermin dering wegens goed gedrag, zal de ex-generaal thans deze zomer vrijkomen. De Hoge Commissaris heeft voorts het vonnis van een Ame rikaanse krijgsraad, waarbij Eduard Strauoh alslid van een executiepeloton van de S.S. ter dood werd veroordeeld, veran derd tot levenslang. Strauoh bevindt zich in een Belgische gevangenis. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 21 Juli Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam)Tarwe, onveran derd, f 25.5027.00; gerst van de nieuwe oogst met matige om zet tot lagere prijzen, zomer- genst f 30.50f 32.50; winter- gerst f 30.00f 31.50; haver en rogge van de oude oogst prijs houdend doch weinig handel, haver f 5.00f 30.75; rogge het achtergedeelte van de wagen kunnen twee slangenhaspels wor den geplaatst met lier- en afrem- apparaat. De motor, een diesel van de Klockner-Humbolt-Deutz- Werke te Ulm en Keulen, is lucht- gekoeld. Naar wij vernamen is de leve ring van het slangen en spuitma- teriaal alsmede van de ladders. op- gedragen aan alle Nederlandse fa brieken, die dergelijk materiaal doorgaans aanmaken. De gehele opbouw van de car rosserie wordt, zoals wij reeds schreven, in Nederland verzorgd. Daartoe behoren ook alle extra voorzieningen, die nodig zijn om slangen en ladders aan wagens te bevestigen. De carrosserie zelf is van staal met een houten bekle ding. Voor de aanmaak van deze grote series moesten in verschil lende fabrieken extra voorzienin gen worden getroffen. Zo werd bij de fa. Met aan de Frieseweg o.a. een moderne smeltzaag voor plaatijzer aangeschaft, een appa raat dat in enkele seconden ijzeren staven en binten van verschillen de dikten glad doormidden snijdt. Het geraamte van de carrosse rie wordt geheel electrisch gelast. Voorts werken aan deze order nog mede de fa. Roset te Bergen op Zoom, Medema te Appingedam Hainje te Heerenveen, Lith te Rotterdam en de Carrosseriefa- briek Hoogeveen te Hoogeveen. Scholieren in bedrijf Bij de eerste werkzaamheden aan de serie auto's waren Vrijdag morgen de leerlingen van de top klasse van auto-monteurs van de Ambachtsschool o.l.v. een leraar, de heer Reurslag. aanwezig. Zij waren daartoe uitgenodigd door de directie van de fabriek, die de jongens een uiteenzetting gaf over de groei van het bedrijf. Onder leiding van de bedrijfsleider, de heer Pauw, werden de fabrieken en werkplaatsen bezichtigd, waar bij de scholieren een indruk kre gen van de werkwijze in dit be drijf. Namens de scholieren dank te de heer Reurslag voor de pret tige ontvangst en voor de rond gang door het bedrijf, die voor velen het eerste contact betekende met de practijk. Duitse wet op medezeggenschap aangenomen BONN, 19 Juli (A.P.) Met 195 tegen 140 stemmen heeft de West-Duitse Bundestag vandaag het wetsvoorstel betreffende me dezeggenschap van de arbeiders m het beheer van alle grote on dernemingen aangenomen. Ondernemingen met meer dan 500 arbeiders moeten aan arbei- dersvertegenwoordigers een derde van het aantal zetels in de raad van directeuren toekennen. Kranten, openbare nutsbedrij ven en regeringsdiensten vallen niet onder de wet. PARAMARIBO (A.N.P.). In de Staten van Suriname is scher pe critiek geleverd op de premier, dr. Buiskool. De Statenleden Pen- gel en Rens (Nationale Partij Suriname) meenden, dat dr. Buis kool moet heengaan. De heer Pengel zeide geheel gaen vertrouwen meer te hebben in dr. Buiskool, die niet de waar heid spreekt e.i zelfs getracht zou hebben scheiding en verdeeldheid in de fractie der N.P.S. te bren gen. „Persoonlijk heb ik alle res pect voor deza man verloren. F'i is niet te redden." De heer Rens zeide, dat dr. Buis kool van de vijftien maanden, dat hij aan het bewind ,is, reeds adht maanden afwezig wa's. De heer Munggra van de V.H.F. (Verenigde Hindostaanse Partij) verzocht om een onderzoek naar de beweerde ziekte van dr. Buis kool, die comedie speelt, alsmede naar de declaraties ten bedrage van 6.00(1 gulden, die door dr. Buiskool werden ingediend. Het welvaartsplan Prof .Dr. G. W. Groeneveld, van de R.K. Universiteit te Nij megen, die wel eens genoemd wordt als toekomstig minister van Economische Zaken, schrijft in „De Gelderlander" een be schouwing over het Welvaarts- plan van het N.V.V., waarbij hij terloops een vergelijking maakt met het plan van de Partij van de Arbeid, De Weg naar Vrijheid. Hij ziet hier en daar nog al eens een tegen stelling. In het Welvaartsplan van het N.V.V. mist hij met name „een duidelijke positieve principiële fundering van de samenhang tussen economische planning en economische vrij heid". Hij doet er o.i. goed aan, nog eens duidelijk te laten uit komen, dat er voor ons, naar katholieke opvatting, verschil bestaat tussen planning (orde ning) in normale en in abnor male tijden. Wij, zo zegt hij, aanvaarden in beginsel in de economische orde zowel econo mische vrijheid als gebonden heid". Onder abnormale omstan digheden verschuift het accent van de vrijheid naar de. gebon denheid, wanneer echter de ty pische schaarste-economie heeft opgehouden te bestaan, ver schuift het accent naar de vrij heid, hetgeen echter de Overheid niet van haar eigen taak oni- heft, wel tot gevolg heeft, dat de zelfwerkzaamheid van de enke lingen en groepen zich binnen wijde grenzen moet kunnen ont plooien". Er is in normale tij den geen behoefte aan een wel vaarteplan, dan moet men „niet de staatsplanning voorop zetten, maar de planning van „onder op". Er dreigt, zo zegt prof. Groeneveld, in Nederland een overschatting van de welvaarts planning en haar perfectie door de overheid. Het welvaartspian is niet de steen der wijzen, even min is het een garantie voor welvaart. Bovendien kijkt het welvaarteplan van het N.V.V. te eenzijdig naar de belangen van de arbeiders, voor andere sociale groeperingen heeft men dit wel ware welvaarteplanning? Ambachtsscholen „Het Katholieke Schoolblad" schrijft naar aanleiding van de jongste statistische cijfers over de ontwikkeling van het nijver heidsonderwijs o.m. „dat de ka tholieken nog een belangrijk te kort hebben op het gebied van het ambachtsonderwijs. Wij heb ben, zegt dit blad, het te veel overgelaten aan de neutraliteit en het vervolgt: „Wij mogen hier heus wel een mea culpa preve len en ons voornemen er met alle kracht naar te streven ook het ambachtsonderwijs van onze jongens op een positief gods dienstige basis te stellen. Voor welke leeftijd zou dat meer no dig zijn dan juist voor deze pu bers, die van hier uit in het volle bedrijfsleven stappen en dlaar merendeels in dagelijks contact zullen komen met ele menten van allerhande levens beschouwingen tot en met com munisten en andere ongelovigen van allerlei aard en gehalte? Welke jongeren zullen meer behoefte hebben aan een stevige ondergrond? En hoe breder plaats het ambachtsonderwijs zich verovert, hoe dringender het nodig wordt onze jongens gelegenheid te bieden ook dit onderwijs te genieten via een godsdienstig georiënteerde schooi. Het geldt hier hun laatste di recte voorbereiding voor het volle leven. De statistiek open baart hier een ernstig tekort, dat onverwijld alle aandacht ver dient om in snel tempo te wor den verholpen. Met ons am bachtsonderwijs is het nog niet in orde, ofschoon er enige voor uitgang valt te constateren. We kwamen van 27 scholen in 1949 tot 39 in 1951, .maar bij zijn we nog niet". Advertentie Naar de Warner Bros Film „Room for one more" met Cary Grant en Betsy Drake 7) Er flitsten George enige gedachten door het hoofd. Verder zag hij het beeld van een strand, een zomerhuis, spelende kinderen, een blaffende hond en een ondanks vacantie, bedrijvige vrouw. Wat kwam het er eigenlijk op aan: één kind meer of minder voor zo'n paar weken. Wie weet hoeveel plezier de jongen zou hebben. Zijn besluit stond vast. „Ik neem hem mee", zei hij tot de kampleider. „We zullen proberen de jongen een paar plezierige weken te bezorgen." Toen de jongen met moeite de bank uitkwam het moet worden gezegd dat hij er helemaal niet over in de wolken was, dat hij met George mee kon gaan werd diens vermoeden bevestigd: Het kind had beide benen tot aan de heupen in. beugels. „Is daar nog wat aan te doen?" vroeg hij de kamp leider. „Het een houdt met het ander verband, mr. Rose, was het antwoord. „Als hij zich een beetje meer han delbaar zou tonen, dan kon hem aan het verstand wor den gebracht, dat hij, door steeds te proberen, over een paar jaar waarschijnlijk zijn beugels kwijt zou zijn. De dokter zegt, dat het nu alleen nog maar een kwestie is van het voortdurend oefenen van de spieren. Maar de jongen luistert naar niemand. Hij denkt, dat ieder een hem voor de gek houdt en enfin u hebt al een staaltje van zijn mentaliteit meegemaakt." De rit met de auto van het zomerkamp naar George's woning geschiedde in volkomen stilzwijgen. Een poging om een gesprek aan te knopen, mislukte volkomen. Bij aankomst herhaalde zich in nog sterkpr mate hetgeen de familie Rose had meegemaakt met Jane/die thans op haar beurt met de drie andere kinderen pogingen in het werk stelde om Jimmy-Jhon te ontdooien. Zelfs de minzaamheid van Anna slaagde er niet in de tong van de jongen los te maken. Er was en misschien gelukkig maar niet veel gelegenheid om zich met hem bezig te houden, want ze zouden nog die morgen met de auto naar het huisje aan het strand vertrekken. En dit gebeurde ook. Anna had alles klaar gezet, zodat er een uur later kon wor den gestart. Het was een auto volgeladen. George voelde zich ineens vrij van alle zorg, toen hij buiten de stad was en het vooruitzicht had, dat hij na een rit van een uur of drie temidden van vrouw, eigen kroost en aangeno men kroost, de frisse zeelucht zou kunnen inademen. Zijn stemming werd zelfs luidruchtig en hij zette een liedje in, dat hem uit zijn schooljaren was bijgebleven over het witte zand van het brede strand en de koele golven, die hem bedolven. Het hele reisgezelschap in het werk stelde om Jimmy-John te ontdooien. Zelfs achter in de wagen en gaf geen kik. Integendeel, toen een van de kinderen in een enthousiast gebaar hem wat hardhandig aanstootte, maakte hij aanstalten om een knokpartij te beginnen. George moest er zelfs even voor stoppen om de gemoederen tot bedaren te bren- gen. Als optimisme goed is gefundeerd, wordt het niet gauw uitgeroeid. Het intermezzo was namelijk met in staat om de stemming te bederven van de op vacantie zijnde familie Rose. Alleen Anna hield zich in' gedach ten bezig over de manier, waarop ze de jongen zou kunnen aanpakken om hem gedurende de vacantie- dagen in het gezinsleven te kunnen inschakelen. Hoe gaat het zo'n eerste vacantiedag. Men komt aan, begint zich te installeren in het gehuurde huisjé, de „spullen" moeten op hun plaats, de bedden voorzien, nog gauw wat eten worden klaargemaakt, kortom, het is gezellig, maar vacantie in de betekenis van rust en ontspanning is het nog niet. Iedereen nam op deze middag aan de bedrijvigheid deel. Teenie deed zijn best, Trot en Tim niet minder en de hulp van Jane was werkelijk een lust voor het oog. Jimmy-John trok zich echter nergens iets van aan en zat buiten op een steen, nors voor zich uit te kijken. Voor hem was alles blijkbaar „moeten". Er was nou eenmaal gezegd, dat hij met de familie Rose mee „moest", nou, dan ging hij, voor het overige inte resseerde het hem niet. Over een paar dagen zou hij wel weer naar het zomerkamp „moeten" of wie weet naar een ziekenhuis om de dokter de gelegenheid te geven voor de zoveelste maal aan 'm te prutsen George had enig vermoeden van deze gedachtengang en stond naar de gebrekkige jongen te kijken. Achter hem legde Anna de laatste hand aan. 't uitpakken van koffers. „Anna, er moet iets niet in de haak zijn met dieeh. hoe heet hij ook weerJimmy-John," zei George peinzend. „Ik geloof, dat je er dit keer naast bent geweest om zo'n kind mee te nemen." „Ik ben er zeker van, dat het allemaal in orde komt," antwoordde Anna optimistisch. De eerste kennismaking tussen. Jimmy-John en zijn pleegmoeder Anna. George's blik verraadt, dat hij er niet veel van verwacht. „Wat denk je van een wandeling langs het strand?" vroeg George. „Ik moet eerst zorgen, dat Jimmy-John naar bed komt. Vooral voor hem is het een vermoeiende dag geweest." „Zo," zei George, die zich geprikkeld voelde, omdat een eenvoudig voorsteld van hem door de aanwezig heid van een vreemd kind werd afgewezen. „En waar leg je hem te slapen? Bij de andere jongens soms? Dan voorspel ik je moord en doodslag." „Hij krijgt voorlopig onze kamer het spijt me, manlief, maar die jongen moet de eerste tijd alleen liggen." „En waar gaan wij dan slapen?" informeerde George doodkalm. Hij had namelijk de overtuiging, dat deze vraag Anna in het nauw zou drijven. „Op de vliering?" „Ik ga in de kamer van de meisjes en jij slaapt bij Tim en Teenie." Het duurde even, voordat George reageerde. „O ja?" Hij keek zijn vrouw even aan en vervolgde: „We schrij ven elkaar toch wel, hè?" (Wordt vervolgd). ROTTE de nacht der kadei vlaggesch dit niets en komei kende reis. Een scheepvaa uitmaken Maar studenten nog vele tot een boi dit schip Rotterdam Indonesiscl staking gej halsstarrig en serveer Een ogenfc van deze handen maar het richten succes. „Willem met aan die zich het werk nemen. De eerst makkelijkst ren voldoer den uit maar de heden, v richten, wel over nodige v; ken. Het en het n per slot werk. De volg ter al vee varen hol teur Van gelegenheid zich het hoofd te toonden z temeer d. dag al w ten kon Voor chemie EEN DETA vulling voor chement X Maandagmid naar Korea ciële afschei te Roosenda HILALY Pil geleden dooi mier werd Maandagavo tische regeri de meeste kabinet omv DE FRANS Amerika do Franse bew moeten word omvang van litaire order ven belangr ALBEN BA kaanse vice als democra het presiden ken. Mr. P. J. OI ticus, zal buitengewooi staats- en ad de Economis Rotterdam, mr. C. W. Amstelveei lulu; Baarn 18 v Portlan braltar/Aber sterdam 19 1 dam p 20 Sc 21 nm bij Suez; Tosari dam 21 R'd 460 M.W. t< fax; Indrapo Padang; Joh veldt 20 120 Limburg 20 Genua; Nelly kp Ver de; O havre te R' 440 m N.W. te Ornskolds Ad en/Be la wa nm te Aden De „rode d bury, dr. He Zondag in ee weerd, dat de rea zich schu aan een bact voering. Amerikanei gehoor bevo kathedraal vs dr. Johnson z len, die niet uiting aan hi over de houdi ken", die uits sprak. Na de dier vatieve Lagei een telegram Anglicaanse 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4