VAN GEUREN GESPROKEN Honderd vier en twintig studenten als djongossen op de „Willem Ruijs INDABA, samenkomst der „ouderlingen" Verbondenen beschuldigd door de „rode Deken" Waarom smaakt het brood te Leiden naar tandpasta en zeep? Grasshoppers winnaar van nederlaagtournooi Bestolen gokkers brachten station in opschudding Ie Pers ia FEITEN van heden UW PUZZLE voor vandaag Indeling lagere klassen KNVB V.Z.V .-Schagen 1-2 Nog veel verschil van mening over ouderdomsvoorziening 'n grote emmer vlak naast me Scheepsberichten Als die Grieken maar niet-zo snurken Bloemkool op nul qraden THANS OP DB PREEKSTOEL Italiaanse zege bij het snelwandelen Meelfabriek gedwongen te sluiten Nederlanders: wegenbouwers Marktberichten Definitieve wet blijft nog uit Het welvaartsplan J. W. Groeneveld, Universiteit te Nij- vel eens genoemd lekomstig minister che Zaken, schrijft erlander" een be er het Welvaarts- ■t N.V.V., waarbij een vergelijking het plan van de 3 Arbeid, De Weg Hij ziet hier en eens een tegen- het Welvaartsplan r.V. mist hij met duidelijke positieve undering van de .ussen economische economische vrij- et er o.i. goed aan, delijk te laten uit- er voor ons, naar jpvatting, verschil n planning (orde- male en in abnor- Wij, zo zegt hij, in beginsel in de orde zowel econo- eid als gebonden- abnormale omstan- ;'schuift het accent eid naar de. gebon- meer echter de ty- rste-economie heeft te bestaan, ver ecent naar de vrij- echter de Overheid ir eigen taak om- gevolg heeft, dat de heid van de enke roepen zich binnen n moet kunnen ont- is in normale tij- ioefte aan een wel- an moet men „niet ming voorop zetten, inning van „onder ligt, zo zegt prof. in Nederland een van de welvaarts- haar perfectie door Het welvaartspian en der wijzen, even een garantie voor ovendien kijkt het a van het N.V.V. naar de belangen eiders, voor andere leringen heeft men belangstelling. Is welvaartsplanning? Ambachtsscholen holieke Schoolblad" aanleiding van de stischie cijfers over ling van het nijver- js o.m. „dat de ka- g een belangrijk te- op het gebied van sonderwijs. Wij heb- t blad, het te veel aan de neutraliteit lgt: „Wij mogen hier n mea culpa preve- voornemen er met naar te streven ook sonderwijs van onze een positief gods- sis te stellen. Voor d zou dat meer no- juist voor deze pu in hier uit in het fsleven stappen en ideels in dagelijks in komert met eie- allerhande levend en tot en met com- andere ongelovigen i aard en gehalte? ;eren zullen meer >ben aan een stevige En hoe breder ambachtsonderwijs •rt, hoe dringender wordt onze jongens te bieden ook dit. 3 genieten via een georiënteerde school, lier hun laatste di- icreiding voor het De statistiek open- een ernstig tekort, ld alle aandacht ver snel tempo te wor sen. Met ons am- irijs is het nog niet ;hoon er enige voor- te constateren. We 3 27 scholen in 1949 1951, .maar bij zijn dvertentie) DINSDAG 22 JULI 1952 PAGINA 5 Zönnebruin Crème en olie >n Jimmy-John en irge's blik verraadt, ,n verwacht. ig langs het strand?" nmy-John naar bed en vermoeiende dag ikkeld voelde, omdat -1 door de aanwezig afgewezen. „En waar e jongens soms? Dan ter het spijt me, de eerste tijd alleen informeerde George ivertuiging, dat deze en. „Op de vliering?" isjes en jij slaapt bij »e reageerde. „O ja?" -ervolgde: „We schrij- (Wordt vervolgd). (Van onze speciale verslaggever.) ROTTERDAM, 21 Juli Hedenochtend in alle vroegte, toen de nacht nog nauwelijks dag geworden was, meerde aan een der kaden van de Rotterdamse haven de „Willem Ruys" het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Op zich is dit niets bijzonders. In Rotterdam is het een voortdurend gaan en komen van zeeskastelen. Maar voor dit vlaggeschip bete kende deze terugkeer het einde van een zeer merkwaardige reis. Een reis, welke in de geschiedenis van de Nederlandse scheepvaart een der interessantste hoofdstukken zal gaan uitmaken. Maar ook in de wereld van de studenten zal deze tocht wellicht nog vele malen aanleiding zijn tot een boeiend debat. Want toen dit schip enige tijd geleden uit Rotterdam vertrok waren de Indonesische schepelingen juist in staking gegaan en zij weigerden halsstarrig hun normale corvee- en serveerdiensten te verrichten. Een ogenblik heeft de directie van deze maatschappij met haar handen in het haar gezeten, maar het idee om een oproep te richten aan de studenten had succes. Kort daarop koos de „Willem Ruys" het ruime sop met aan boord 124 studenten, die zich bereid hadden verklaard het werk der stakers over te nemen. De eerste dag is niet de ge makkelijkste geweest. Allen wa ren voldoende bereid om de han den uit de mouwen te steken, maar de aard van de werkzaam heden, welke zij moesten ver richten, was zodanig, dat men wel over enige ervaring en de nodige vakkenis moest beschik ken. Het reinigen van toiletten en het maken van cocktails is per slot van zake niet ieders werk. De volgende dag ging het ech ter al veel beter. De vijftig be varen hofmeesters en restaura teur Van Harten hadden toen de gelegenheid om uit te blazen en zich het zweet van het voor hoofd te wissen. De passagiers toonden zich uiterst welwillend, temeer daar er op de tweede dag al weer „a la carte" gege ten kon worden. Voor Jan Witkamp, die chemie doet in Leiden, begon- EEN DETACHEMENT ter aan vulling voor het Nederlands deta chement Verenigde Naties is Maandagmiddag uit Bremerhaven naar Korea vertrokken. Het offi ciële afscheid had Zondagavond te Roosendaal plaats. HILALY PASJA, die drie weken geleden door Sirry Pasja als pre mier werd opgevolgd, heeft Maandagavond een nieuwe Egyp tische regering gevormd, welke de meeste leden van zijn vorige kabinet omvat. DE FRANSE REGERING heeft Amerika doen weten, dat het Franse bewapeningsprogram zal moeten worden beperkt, tenzij de omvang van de Amerikaanse mi litaire orders aan Franse bedrij ven belangrijk wordt uitgebreid. ALBEN BARKLEY, de Ameri kaanse vice-president, heeft zich als democratisch candidaat voor het presidentschap teruggetrok ken. Mr. P. J. OUD, de bekende poli ticus, zal worden benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het staats- en administratiefrecht aan de Economische Hogeschool te Rotterdam, als opvolger van prof. mr. C. W. de Vries. Amstelveen 18 v Austr./Hono- lulu; Baarn 21 Wight; Dalerdijk 18 v Portland; Gordias p 19 Gi braltar/Aberdeen; Nieuw Am sterdam 19 te New York; Noor- dam p 20 Scilly's; Stad Haarlem 21 ram bij Kiel; Tarakam 21. Suez; Tosari p 20 Dover; Veen- dam 21 R'dam; Groote Beer 19 460 M.W. ten Z. Fastnet/Hali- fax; Indrapoera p 20 Benkoelen/ Padang; Johan van Oldenbarne- veldt 20 120 mijl W.N.W. Ptsaid; Limburg 20 ram v Southampton' Genua; Nelly 20 230 m N. ten O. kp Verde; Ondina 20 nm v Le- havre te R'dam; Zuiderkruis 20 440 m N.W. Flores; Clavella 21 te Ornskoldsvik; Garoet 20 nm v Aden/Belawan; Heemskerk 20 nm te Aden. nen toen de ellendigste uren van zijn leven. Men had hem in de bar gepoot en daar was het dan ook, dat de eerste schurkingen in zijn maag hem duidelijk maakten, dat hij bezig was zeeziek te worden. „Tijd om af te knappen had ik niet", zo vertelde hij ons vanmorgen. „In de Middellandse en de Rode Zee was het snikheet en de passagiers vroegen alsmaar om verkoelende dranken". Dagen achtereen heeft hij zijn werk gedaan met een grote emmer vlak naast zich, zodat de vissen niet al te veel ge kregen hebben. Tien tot vijf tien uur per dag moest er ge werkt worden. „Dat viel niet mee", zei de Utrechtenaar N. Nobel, hij stu deert medicijnen in Leiden. „Vooral veel mensenkennis doe je er mee op", zo ging hij voort en om dat te illustreren vertelde hij het verhaal van de rijke pas sagier, die vol lof was over de service, welke hem door de stu denten werd geboden en voor hen zelfs als blijk van zijn erken telijkheid voor het van boord gaan een feestavondje aanrichtte Aan de directie van de Lloyd deed hij echter een boze brief toekomen, waarin hij zich in termen, welke niet mis waren te verstaan, beklaagde over de „zeldzaam slordige bediening van de studenten". De samenwerking met de hof meesters was voortreffelijk. Zij waren vol lof over hetgeen er door de studenten was gepres teerd onder de soms uiterst moei lijke omstandigheden. De studs weten zelf al niet meer hoeveel injecties ze hebben moeten ver werken. Daarbij kwam dan nog de grote hitte en de plotselinge ziekte van de vierde officier Van den Engel kort na het vertrek uit Aden, zodat men weer naar deze haven moest terugkeren. Toch kwam het schip op tijd in Djakarta aan. Dit is de grote verdiendste van gezagvoerder C. C. Goedewaagen, die voor het eerst als zodanig deze reis vol bracht. Het merendeel van de ruim 950 passagiers was eveneens zeer tevreden. De echtgenote van de heer Konijnenburg, de directeur van de Indonesische Luchtvaart maatschappij, verklaard, dat het haar aan niets had ontbroken, aan men kon merken dat men „Het enige", zo zei zij, „waar met ongeschoolde krachten had te maken, kon afgeleid worden uit het feit, dat ze de croquetten wel eens iets te laat opvingen tussen vork en lepel. Er is meer glaswerk gebroken dan op andere reizen, maar de passagiers kregen op tijd hun natje en hun droogje. De meeste studenten zouden direct weer monsteren als zij de kans krijgen. Zij hadden veel van de wereld gezien en zij hebben er de onge makken voor over om nog meer te zien. Maar anderen waren er, die de thuiskomst als een grote opluchting beschouwden. Voornamelijk omdat dit tevens het einde betekende van hun zeeziekte. „Ze laten je niet met rust", zei er een, „en je hebt niets anders dan je pet om op te gaan zitten". K.L.M. BRACHT ZELDZAME GENEESMIDDEL Oproep door K.L.M.-piloot opgevangen en afgehandeld ROME (K.N.P.) Voor de tweede maal binnen enkeie maanden heeft de K.L.M. met succes medewerking verleend aan het medisch centrum van de Romeinse Radio Omroep Deze deed enkele dagen geleden een oproep voor het verschaffen van een in Italië zeer zeldzaam geneesmiddel (Serum Humanum Albunxyn) voor een zieke in Na pels. Het bericht werd door een K.L.M.-toestel opgevangen; dit bracht Woensdag het verlangde geneesmiddel met een tweede K.L.M.-toestel naar Rome, van waar het kon worden dooi-ge- zonden naar Napels. GESLAAGD EXPERIMENT 's GRAVENHAGE, 21 Juli Zoals wij reeds meldde^, is men er in het koelhuis van de Gro ninger Veilingvereniging „de Eendracht" in geslaagd bloem kool bij een temperatuur van een halve graad gedurende een maand te verduurzamen. Uit Waspik ontvingen wij een mededeling dat men daar het vo rig iaar bloemkool bij nul gra den Celsius zes weken in prima conditie heeft kunnen houden. Ook dit jaar heeft men flinke partijen geruime tiid gekoeld en daarna met succes geveild. Het succes, zo deelde men ons mede, hangt af van de manier waarop de kool wordt behandeld voordat zij in het koelhuis komt. Deze verduurzaming zou een middel kunnen zijn om te voorkomen, dat bloemkool, waarvoor op het ogenblik geen afzet is, naar de mestvaalt moet verhuizen. Liquidatie organisaties-Woltersom 's GRAVENHAGE, 21 Juli Blijkens een publicatie in de Ne derlandse Staatscourant van he den, woi'den bij beschikking van de minister van economische za ken, met ingang van 20 Augustus 1952 opgeheven de vakgroep ..brouwerijen en mouterijen" en de ondervakgroepen „brouwerij en" en „handelmouterijen". Voorts de vakgroep groothan del in nieuwe non-ferro-metalen en de vakgroep in rubber. (Van onze speciale medewerker) GILWELL PARK, 16 Juli '52. Hedenmiddag om kwart voor vier heeft Lord Rowallan, Hoofd verkenner van het Britse Geme nebest de eerste Wereld-Indaba geopend. De 670 deelnemers van dit internationale Verkenners- leiderskamp riepen driemaal een daverend hoera, voor de „Chief", als ware het om zijn toespraak te bekrachtigen en hun instemming met hem te betuigen. In zijn speech legde de chief vooral de nadruk op de internationale broederschap en de mogelijkheid gedurende deze Indaba ongedwon gen met elkaar „het spel van Verkennen te bespreken en" voegde hij er met een glimlach aan toe „de moeilijkheden, die we daar allemaal bij ondervin den". Na de opening verspreidde men zich over Gilwell Park, vormde men „praatgroepjes"; de „Jamboree" van de leiders was begonnen. Hun „Jamboree"; een aardig woord om duidelijk te maken, dat het hier een internationale Verkennersbijeenkomst betreft, maar meer ook niet. Het zou zelfs een verkeerde indruk kunnen wekken: „Jamboree" doet denken aan een kamp met duizenden jongens, zingend, lachend, roe pend; een kamp bruisend van J f f 6 4 O 12 yi /V /<9 '4 10 y> 12 li 20 Sf 16 1? Jo 31 J1 J3 Jo Jt> ig De „rode deken" van Canter bury, dr. Hewlet Johnson, heeft Zondag in een preek opnieuw be weerd, dat de verbondenen in Ko rea zich schuldig hebben gemaakt aan een bacteriologische oorlog voering. Amerikanen, die zich onder zijn gehoor bevonden, verlieten de kathedraal van Canterbury, waar dr. Johnson zijn preek hield. Ve len, die niet weggingen, gaven uiting aan hun verontwaardiging over de houding van de „rode de ken". die uitsluitend over China sprak. Na de dienst zond het conser vatieve Lagerhuislid John Baker een telegram aan het hoofd van de Anglicaanse kerk, de te Londen wonende Aartsbisschop van Can terbury, waarin hij protesteerde tegen, het gebruiken van de preek stoel in de kathedraal van Canter bury voor het bedrijven van com munistische propaganda. De deken herhaalde in zijn preek de beweringen, die hij kort geleden op een persconferentie had gedaan, toen hii de verbon denen eveneens beschuldigde van bacteriologische oorlogvoering op Korea. Toen hii zich naar zijn preek stoel begaf, trad een oude dame hem in de weg, die hem toevoegde „ik daag u uit om plaats te nemen in die preekstoel. De deken duw de haar opzij en nam plaats in de preekstoel. De dame werd door 2 kerkedienaars behoedzaam weg geleid. Nr. 54 Horizontaal: 1. berg 4. voorzetsel 7. land in Azië 9. gebruik in kleding 10. bende 12. zout water 13. windrichting (Eng.) 14. steen 16. stofmaat 17. soort onderwijs 19. slede 20. lidwoord 21. reeds 22. voorzetsel 24. maanstand 26. rondhout 27. gevel 29. eerwaardige vader 31. muziekterm 32. negerdorp 36. bijwoord 37. vaartuig 38. oppervlakte maat 39. Europeaan Verticaal: 1. as (Eng.) 2. leeuw (Eng.) 3. Kleinood 4. zware hamer 5. nobel 6. seconde 8. doctor in de geneeskunde 9. persoonlijk voornaamwoord 11. maanstand 12. onmeetbaar getal 15. voegwoord 18. lofzang 19. Eng. bier 22. familielid 23. op dit ogenblik 25. vogel 26. deel van een schip 27. rivier in Italië 28. persoonlijk voornaamwoord 30. glasruit (Eng.) 31. meisjesnaam 32. titel 34. godsdienst 35. vod OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL Nr. 53 Horizontaal: 1. en; 3. kever; 6. hc; 8. goal; 10. egel; 12. ramp; 14. meer; 15. dar; 16. sta; 18. mts; 20. dd; 22. as; 23. re; 24. anker; 25. te; 26. in; 27. te; 29. ope; 31. sla; 33. een; 35. eter; 37. pand; 39. rest; 41. asem; 43. ir; 44. satan; 45. lij. Verticaal: 1. eg; 2. nora; 3. kim; 4. vv; 5. ree; 6. hert; 7. cl; 9. aard; 11. gems; 13. ps; 14. ma; 15. derde; 17. takel; 19. steen; 21. dan; 22. art; 26. iets; 28. eens; 30. peer; 31. sr; 32. ap; 34. edel; 36. ets; 38. aan; 39. ri; 40. ot; 42. mij. De Italiaan Giuseppe Dordoni heeft het nummer 50 km snel wandelen gewonnen in de tijd van 4 uur 28 minuten 7,8 sec Hij verbeterde het wereldrecord dat sinds de Olympische Spelen in 1936 in Berlijn op naam stond van de Brit H. H. Whitlock met een tijd van 4 uur 50 min. 41,4 sec. Tweede werd de Tsjech Josef Dolezal in 4 uur 30.17,8 en derde de Hongaar Antal Roka. jongensplezier. De „Indaba" is rustiger en meer bezadigd, ove rigens in overeenstemming met de betekenis van het woord, dat in de Zoeloe-taal betekent: „Sa menkomst van de hoofden, van de ouden!" Denkt u echter vooral niet, dat dit een Conferentie is, o nee; er worden geen resoluties aangenomen (of verworpen), er wordt niet hoofdelijk gestemd en evenmin zijn er lieden, die „ge acht willen worden tegen te heb ben gestemd". Naast de talrijke andere activiteiten kampvu ren, theater, bioscoop, televisie, excursies zijn er weliswaar enkele discussies, maar die zijn geheel informeel. Hier heeft die lange blonde vaandrig de ge legenheid om met die commissa ris uit Japan eens van gedachten te wisselen. En zagen wij daar niet een Zwitserse akela in een ernstig gesprek met een ge rokte Schotse hopman? En hoe staat het met het Ne derlandse contingent? Gisteren, avond 12 uur kwamen ze aan, 18 leiders en 18 leidsters en Aal moezenier Verbeek. Na 'n ver moeiende reis via Ostende-Dover waren ze blij het moede hoofd enige uren ter ruste te kunnen leggen, al was het dan ook in gezelschap van enige Grieken, die volgens een van de Nederlan ders „geweldig kunnen snurken"! Lang leve de wereldbroederschap, dachten we ondeugend. Ondanks de late aankomst waren de Nederlanders al vroeg uit de veren: Tenten opzetten, rugzakken uitpakken en koken. Wat dat laatste betreft,: men heeft ons gisteravond toever trouwd, dat men „een flinke boel" meegenomen had. Toen we dat gehoord hadden wisten we het: Nederland is er, helemaal! Terwijl we dit schrijven ho ren we het zingen van de Zwit serse akeela's, die gezeten op een kampwagen door hun man nelijke landgenoten worden voortgeduwd. Door de tentope ning zien we twee Schotse rok ken, een Adense hoofddoek en daar verderop de blauwe tulban. den van het contingent uit In dia. Men spreekt Duits, Engels, Frans, Chinees! Och waarom het allemaal op te noemen, we verstaan elkaar toch, allen spre ken we de taal van het Verken nen! DE OLIEBRONNEN IN NOORD-SUMATRA DJAKARTA, 21 Juli (Aneta) De Indonesische Kamer van Koophandel heeft de Indone sische Regering voorgesteld de oliebronnen van Noord-Sumatra aan de B.P.M. terug te geven. Een zelfde voorstel werd kort geleden gedaan door de Staats mijncommissie. De minister van Financiën, Sumitro, dié dit me dedeelde, was niet bereid het standpunt van de regering te openbaren. CLANDESTIENE ZENDERS GEPAKT Gisteren heeft de opsporings dienst der P.T.T. in samenwer king met de rijkspolitie ter plaatse twee clandestiene zen ders opgespoord, en wel de „Brunswijk" te Vriezenveen, wer kende op de 250 m en de „Ban doeng" alias „De Curagao in de gemeente Hardenberg, werkende op de 240 m. Proces verbaal werd opgemaakt tegen resp. de 26-jarige textiel-arbeiders F. A. te Bruinehaar, gem. Vriezenveen en de 20-jarige kweker H. M. te Brucht, gem. Hardenberg. Alle apparatuur werd in be slag genomen. LEIDEN, 21 Juli. Toen de directie van een meelfabriek te Leiden ter ore kwam, dat een N.V. het voornemen had in de tegenover haar fabriek gelegen panden een cosmetische fabriek in te richten, heeft zij zich reeds ongeveer vier maanden geleden gewend tot het gemeentebestuur van Leiden om te wijzen „op de hinder, welke een dergelijk bedrijf voor een meelfabriek meebrengt". ning werd ingediend. Deze aan vrage werd eerst kort voor de opening van de fabriek openbaar gemaakt. Het is n.l. een ervaringsfeit, dat meel een zeer grote gevoe ligheid vertoont voor vreemde geuren, zo vernemen wij van de directie van de meelfabriek. Een bedrijf als voorgenoemde handel maatschappij, dat etherische oliën verwerkt en zeep opslaat, is dus voor iedere meelfabriek een on acceptabele nabuur, aldus deze directie. Hoewel de directie van de meelfabriek uiteraard iedere vergroting van de industriële ac tiviteit in Leiden toejuicht heeft zij indertijd bezwaren moeten maken tegen de vestiging van dit bedrijf. Men heeft zich toen ech ter op het formele standpunt ge steld, dat deze bezwaren ter kennis gebracht moesten wor den op het moment dat een aan vrage voor de hinderwetvergun- ZELFS OP HAITI DEN HAAG, 21 Juli Bin nenkort zal een ploeg van onge veer dertig man van de firma Jansen en de Jong te Horst, na bij Yenlo, met betonmolens en andere machinerieën naar de ne gerrepubliek Haiti gelegen op het gelijknamige eiland van de gro te Antillen in West-Indië, ver trekken, om aldaar een weg ter lengte van zestig kilometer en een vliegveld aan te leggen. De weg zal lopen vanaf Cap Haitien naar de grens van de na burige republiek Santo Domingo terwijl het vliegveld nabij deze kaap komt te liggen. Het betreft hier een opdracht tot een bedrag van 1.500.000 dol lar voor rekening van een grote Amerikaanse sisalonderneming, die het geld in de komende ja ren in de vorm van belastingre ductie weer van de regering van Haiti terug zal krijgen. Bij het werk, dat binnen 340 kalenderda gen voltooid zal moeten zijn, zul len ongeveer 250 man inheemse arbeidskrachten worden inge schakeld. Voor dit werk was door bedrijven uit verschillende lan den ingeschreven. De firma Jansen en de Jong heeft ook opdrachten voor verbe teringswerkzaamheden aan 160 kilometer wegen op Curacao. Deze worden uitgevoerd voor re kening van de Kon. Bataafse Olie Mii. Na de tweede klassers zijn nu ook door het bondsbestuur de in delingen van de lagere klassen in de K.N.V.B. bekend gemaakt. We laten hier de belangrijkste volgen: Derde klasse C: GVO, Alkm. Boys, Alw. Forward, BKC, Vites se, DEM, Kinheim, Purmersteiin. Velsen, WSV, Wijk aan Zee, Zaandijk. Vierde klasse A: DTS, HSV, Limmen, MFC, Oudesluis, Ran- ders, Schagen, Succes. Texel, USVU, Watervogels, ZAP. Vierde klasse B: Andijk, As sendelft, Bergen, EVC, Grasshop pers, Meervogels, Purmerend, Monnikendam, VZV, De Rijp, RK AFC, Zouaven. Res. 2e klasse B: Blauw-Wit 4, DOS 3, DWS 3, ZFC 3, Kenne- mers 2, OSV 2, OVVO 2, Volen- dam 3, VSV 2, West-Frisia 2. Res. 3e klasse A: Forward 2, Alkm. Boys 2, Helder 2, HRC 3, Hollandia 2, KFC 4, OSV 3, Vi tesse 2, WA 3, WSV 2. Res. 3e klasse B: Assendelft 2, Vervolgens werd het bedrijf in werking gesteld, zonder dat een vergunning ingevolge de hinder wet was verleend, aldus de di rectie van de meelfabriek. Reeds voor de opening van. de cosme tische fabriek kon men in de om. feving sterke geuren waarnemen, nige weken heeft de meelfabriek thans nauwkeurig de windrich ting en de sterkte der geuren ge observeerd. Wanneer er gevaar bestond voor binnenzuigen van, deze geuren werd de meelfabriek stil gezet en bij verandering van de windrichting weer in werking gesteld. De vorige week verergerde de toestand naar de mening van de directie der meelfabriek zodanig, dat zij mede gezien de deskun dige adviezen die zij ontving, het niet Inager verantwoord achtte door te draaien. Het bedrijf ligt thans stil. De directie heeft gedurende lange tijd steeds alle betrokken autoriteiten geregeld op de hoog te gesteld van de gang van za ken. Intussen is voor de presi dent van de rechtbank te Den Haag een kort geding aanhan gig gemaakt teneinde te berei ken, dat de cosmetische fabriek gesloten zal worden. Door de president is een onpartijdige des kundige benoemd, die op de kortst mogelijke termijn zijn rap port zal indienen. Hangende de ze kwestie is nog geen aanvrage op grond van de werkloosheids wet voor het personeel van de meelfabriek ingediend. 'T VELD Grasshoppers heeft de prijs uit de V.Z.V.-neder- laagwedstrijden weggesleept en dit min of meer dankzij de 21 overwinning, die Schagen van V.Z.V. afdwong. Het was een snelle, open strijd, die uiterst sportief werd gespeeld. Beide elftallen speelden met twee invallers. V.Z.V. werd al onmiddellijk in het defensief gedrongen door de rappe aanvallen van de tegen stander. Acht minuten stond VZV met man en macht te verdedigen, toen moest de wakkere achter hoede capituleren voor een laag hard schot van de Schager rechtsbuiten 01. De sterke wind en het korte spel van de V.Z.V.- voorhoede deed weinig opwek kends voor de Veldtemers ver wachten. Opvallend waren het keurige kopwerk en het uitge meten plaatsen van spil Verra, terwijl doelman Slikker een zeer solide indruk maakte. Moeilijke schoten van Groen en Wijnker keerde hii met glans. Bovendien beschikt Schagen over een zeer bewegelijke voorhoede. Van de rechterzijde uit deze gevaarlijke voorhoede kwam het tweede Schager doelpunt. De midvoor pikte de mooie voorzet handig op en scoorde feilloos 0-2. Hoewel V.Z.V. zich nu ontwor stelde aan de druk, kwam het voor de rust niet tot doelpunten. Na de rust rolde de V.Z.V.- aanval met meer effect de Scha ger veste binnen. Bakker kreeg een goede kans, maar miste. Dan speelt een der Schagen backs de bal met de hand. „Penalty" is 't reglementaire vonnis. Bakker plaatste zich achter de zal en.... schoot de bal zachtjes in de han den van Slikker. Applaus van de Schagers! Schagen brak opnieuw door. Leegwater en Keesom wisten echter van geen wijken. Ook kee per Smit maakte een betrouwba re indruk. Spil Groen verhuisde naar de linksbuitenplaats en ND-SCHARWOUDE, 22 Juli. 60.000 kg aardappelen: eerstelin gen 9.3010.60, rode eerstelingen 12.20, doré 10.70, eigenheimers 11-1011.40, blauwe eigenheimers 10.0010.80, ijselster 9.40, bonken 8-009.80, drielingen 5 106.60, kriel 4.60, 900 kg sla-bonen 36.00 43.00, 2000 kg zilvernep 31.00 34.00, drielingen 15-00—16.00, 150 kg kroten A 6 20, 1170 stuks bloemkool Al 38.0039-00, A2 18.00—26.00, B2 20.00, afw. 8.00— 9-90, 13.400 witte kool 4.70—6-60, 470 kg rode kool 5.307.20. WARMENHUIZEN, 22 Juli. HRC 2, KFC 3, KVV 2, OSV 4. 20.000 kg aardappelen: eerstelin- 9?,C„2- RKVVA 2, WFC 3, Zaan-1 gen 11.20—11.60, grove 9 50—10.40, H 11 Ir 9 711 Trövn-i om i wr AM O i i n - - - dijk 2, Zilvermeeuwen 2. Res. 3e klasse C: Ajax 4, AFC 4, APGS 2, DWS 4, DWV 4, HRC 4' Spartaan 4, Volewijckers 4, WFC 4, Zeeburgia 4. Het kan nog wel even duren, eer er een definitieve wet op de ouderdomsvoorziening tot stand komt. Over de vragen, die met de ouderdomsvoorziening verband houden, bestaat in tal van kringen verschil van mening. Bovendien mag men het advies van de So ciaal-Economische Raad niet te spoedig verwachten. De minister van Sociale Zaken houdt dan ook vast aan het voornemen de nood wet uit te breiden over drie in plaats van over twee jaar-klas sen. Wij vernemen uit de Memorie van Antwoord op het verslag van de Kamercommissie over het wetsontwerp tot nadere wijziging van de noodwet, dat betrekking heeft op de uitbreiding tot nieuwe leeftijdsgroepen en een herziening van de aftrekregeling. Ruim 324.000 ouden van dagen genieten momenteel een uitkering. Wanneer het ontwerp in werking is getreden, verwacht men een groei van het aantal uitkeringen met ongeveer 12.000 per iaar. Met medetelling van de gehuwde vrou wen, die mee-profiteren van de uitkering van haar man, zijn er momenteel 440.000 personen, die „van Drees leven". De herziening van de aftrekre geling bluft nog even wachten De huidige minister vindt het juis ter. dat het nieuwe kabinet zai be slissen over de hoogte van het be drag, dat van de inkomens-aftrek zal worden vrijgesteld. Zoals be kend is er bij de regering nu al op aangedrongen een bedrag van f 200.van de inkomensaftrek vru te stellen. VLAAMSE „VERBROEDERINGSDAG" BRUSSEL, 21 Juli (A.N.P.) Te Gent hebben Zaterdag Rooms- Katholieke onderwijzers uit Oost- Vlaanderen en Zeeuws-Vlaande ren een verbroederingsdag ge houden. Na de mis werden de congressisten op het stadhuis ontvangen door de wethouder van onderwijs. Op het congres werd het woord gevoerd onder meer door de voorzitter van het Nederlands katholieke onderwü- zersverbond, J. Derksen. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 21 Juli. Heden aangevoerd 512 paarden. De prij zen varieerden voor: luxe paar den van 10001200. werkpaar den 8751100, oude paarden 625 925, paarden boven drie jaar 750Ï1Ó0, paarden beneden drie jaar 600900, veulens 250350, hitten 350. De handel was rede lijk. drielingen 8 308.60, kriel 5.00, witte eigenheimers 10.80—11.00, blauwe eigenheimers 11.70, bintje 9.40, 50 ka slabonen 41.10, 330 kg tuinbonen 13.00, 1100 kg bieten 5.00. 800 kg zilvernep 29.00, drie lingen 13.90, uien 8 10. 180 stuks bloemkool 22.7026.10. BEEMSTER, 21 Juli Schotse muizen 9.4011, kleine 4.608, slabonen m. draad 42, zonder dr. 4447, stamsnijbonen 2546. tuinbonen 916. peulen 24, bl. blauwschokkers 1648. komkom mers 12-23, tomaten A 56. bloem- groot 8.709.10. werd daar angstvallig bewaakt. Toch wist hii zich bij een fraai aangegeven bal los te spelen. Zijn kogel van 'n meter of 8 bleek voor Slikker te machtig 1—2. Met nog drie minuten te spe len ging Schagen andermaal in het offensief. Een opgelegde kans werd echter door de midvoor om zeep gebracht, zodat de stand geen verandering meer onder ging. kool 861, rode kool 813, spi nazie 1052, sla 211, andijvie 818, rabarber 914, rode bieten 58, bospeen 1426, waspeen 10 21, uien 8—16, rode aalbessen 2881, zwarte bessen 62, klap bessen 1741, perziken 1026, frankenthalers 160185, yellow 24—96, kruidenier 2454. BLOKKER. 21 Juli Vroege aardappelen 811.10, spinazie 15 22, uien 2326, rode kool 8.50 10.60, slabonen 3448, snijbo nen 3338, tomaten 2853. ra barber 79, andijvie 812, sla 810.60, bloemkool 2357, kom kommers 1317, perziken 12 27, frambozen 911.31. pruimen per stuk 723, per kg 651.37, frankenthaler 1.501.71, witte bessen 3038, rode bessen 2544 prolefis 4169, witte kruisbessen 2144, rode kruisbessen 4469. zwarte bessen 6069, trosbessen 3143, yellow transp. 2844. ZWAAG, 21 Juli Vroege aardappelen 3.90—12.30, spinazie 15—25, postelein 59, bieten 4 7, groene kool 1315, rode kool 7.5014.30, slabonen 3348, snij bonen 2750, tuinbonen 1920. peulen 5158. tomaten 1756, augurken 34, waspeen 1521. bospeen 929, rabarber 25. andijvie 1019, sla 4.1013.80, bloemkool 854, komkommer 8 17, perzik 425, frambozen 62 1.41, pruimen per kg 301.56, per sutk 412, frankenthaler 1.52 1.62, glorie van Zwaag 1.49 I.50, witte bessen 39. prolefic 25 66. kruisbes 575. zwarte bes sen 63.40. kersen 40, suikerme loen 381.15, netmeloen 2872, ananasmeloen 7991, yellow 27- 46, haantjespeer 2246. LANGEDIJK - Aanvoer 50.000 kg aardappelen: eerstel. 10.20 II. eigenheimers 9.2011. blauwe eigenheimers 10.8011.30, Doré 11.20, grove 8.80—9.90: 35.000 kg rode kool A 7.10—12.60. B 4— 5.40. 8.000 kg gele kool A 9—10.90 14.000 kg witte kool 6.207, 1000 kg bieten A 7.80—8.20, 850 kg tomaten A 48, B 45. C 37, 350 kg slabonen 4245. 1200 st. bloem kool Al 32—54.50, A2 25—25.8.0. GROOTEBROEK. 21 Juli Aanvoer 120.000 kg aardappelen: eersteling grof 8.8010.10, groot 9.60—10.90. klein 6.30—7.10, v.v. 3.103.50: rode eerst, grof 8.80, groot 11.70; doré grof 9.609.70, groot 10.4012.20; saskia, grof 8.50—9.10. groot 9.60—9.80; bl. eigenh. grof 88.30, groot 10.30 10.70; eigenh. grof 88.20, ROTTERDAM, 21 Juli. Za terdag werd een roofoverval ge pleegd op de Walenburgerweg, waar hazardspelers in hun spel wreed werden gestoord door een drietal met revolvers gewapende mannen, die ongeveer f 10.000 van tafel gristen, de spelers in hun kamer opsloten en ijlings verdwenen. Daarna was een der opgeslotenen uit het raam ge sprongen en had zijn lotgenoten bevrijd. Naar thans blijkt heeft dit muisje nog een staartje gehad, dat de gedupeerden zelf hebben ontdekt. Een hunner had n.l. een auto buiten staan en men is toen als een razende de buurt in het rond gaan rijden, om te zien of de daders nog ergens te ach terhalen waren. Zo kwam men ook bfj de achteringang van het station D.P., waar ze nog juist zagen, hoe een der overvallers, notabene in gezelschap van een aan allen bekende Haagse „gok ker" door de ingang verdween. Overval op station. Men sprong haastig uit de auto, rende de trappen op .ne geerde de kaartjescoratroleur en daarna begon er tussen de mas sa reizigers op het perron een woest dooreen geren. De op schudding daar was van dien aard, dat spoorwegpersoneel aan vankelijk dacht aan een overval op het station en de politie in het geweer riep. Toen deze ver scheen en de nerveuze mannen tot rust had gedwongen, kwam het hele verhaal los. De herken de dader met de Hagenaar waren niet meer te vinden geweest, maar men wist nu in elk geval dat het spoor naar de residentie leidde. Naar wij vernemen zijn daar in het afgelopen weekeind drie mannen gearresteerd, die van de overval verdacht worden. Op een groot deel van de geroofde som kon nog beslag worden ge legd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5