Nieuw Formateur Drees vroeg Koningin hem van opdracht te ontheffen N.V. in oprichting voor distributie van aardgas Rotterdamse telefoniste gruwelijk vermoord Straaljagerpiloot opnieuw aan de dood ontsnapt Boodschap van H. Vader over verdeling van bezit 3e 1380 - 23c DAGBLAD VOOR ALKMAAR „Niets extra's Verzoek werd ingewilligd Hotel- en restauranthouders kunnen weer rustig zijn U custicf, enTOPPERS lerde prijzen, iervan 00PJES ACHTEN. LAKENS, irtij, I48 298 EN OMGEVING Mar jor ie greep goud van zieke Fanny MOSSADEQ wint het pleit s GRAVENHAGE, 22 Juli De Kabinets formateur, Dr. Drees, werd hedenmiddag vier uur door H. M. de Koningin in het paleis Soestdijk ontvangen. Dr. Drees verzocht Hare Majesteit hem te ontheffen van de op dracht tot het vormen van een kabinet dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De Koningin heeft het verzoek ingewilligd. Werkgebied omvat de vijf provincies van Noord- en Oost-Nederland Kansen stijgen voor Stevenson Maniak uit Zuidlaren gearresteerd R.K. Jeugdbeweging verbiedt kampen in Brabant en Limburg Na worsteling in ouderlijke woning VIJF TON SCHADE bij felle brand SLECHTE DAG VOOR ORANJE Perzisch parlement kiest Mossadeq a bussen, naar IAWOL, ■■uren, gQ{ .10 gr. VO •RVETTEN, J cm., IURWOL, 438 kt, met M 78 je 1 4ITUREN, iliteit jf 38 Dvoor "9 SES, 995 38O maat. STOF J90 rima s partij EN, EN, donker K ft C n 89 nu 90 nu p.m. ks beste iaat, nu JSE jzonder IIIIIMIIIIIIIIIHHH'.. van zijn vracht- 5 was al dicht.... jj die klep al dicht 5 an, Nou jadat 5 ;och leeg. Dus viel 5 e lezers, deze his- 5 t feit, dat Angelico >erde Wubbo rustig g delde nu naar zijn g ch hij zou nog niet 5 aanrijden en ver- van de motor en aauffeur," zei die S chien een Italiaan- g regrende met zijn g ■I ■ja Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 3 Woensdag 23 Juli 1952 46e Jaargang No. 12533 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 DE ZO JUIST VAN ZIJN opdracht ontheven kabinetsforma teur, dr. Drees, heeft in zijn mededelingen aan de pers doen uitkomen, dat de P.v.d.A., on danks de uitslag van de verkie zingen, „niets extra's zou vragen". Intussen is uit zijn mededelin gen oo<k bekend geworden, dat hij (of de P.v.d.A.?) er op stond, het departement van Sociale Za ken te blijven beheren niet al leen, maar ook, daar iemand aan te benoemen, die dr. Drees, vol gens een aantal daarin overeen stemmende mededelingen van po litieke oorrespondenten in Den Haag, zelfs betitelt als „verte genwoordiger van de vakbewe ging". Het zou een man uit het bestuur van het N.V.V. moeten zijn. Hoewel dit duidelijk, naar onze mening althans, zeer wel „iets extra's" betekent, wilde de forma teur het daarbij niet laten. Hij dacht er ook over, een man uit de Katholieke Arbeidersbeweging en wéér lazen wij het woord „vertegenwoordiger" aan een andere post in het kabinet te be noemen. Ook niet als „iets ex tra's" bedoeld? Voor deze laatste post zou ge dacht zijn aan de heer Andriessen voor het departement van Weder opbouw en Volkshuisvesting, maar de heer Andriessen is eer der te beschouwen als voorzitter van de KVP, wier specialist op het gebied der bouwbedrijvigheid hi. is. (Van andere zijde, nl. in een speciaal praatje in de radio- krant van de NCRV, werd itn dit verband gesproken van een post voor de heer A. C. de Bruijn, als speciaal minister voor de uitvoe ring van de wet op de P.B.O., wat wel een heel bijzonder ex traatje zou zijn! Dr. Drees heeft het nodig ge oordeeld, zijn keuze (of die van zijn partij-) tot deze van een speciaal etiket voorziene minis ters op drie, vreemdsoortige, ma nieren te verdedigen. Op de eerste plaats zei hij niet in te zien, waarom wel een be stuurslid uit een werkgeversver eniging minister zou mogen wor den en niet iemand uit de werk nemersvakbeweging. Dit slaat dan op prof. dr. Albregts, maar wie helft er, in het voorjaar van 1951. aan gedacht, de heer Albregts tot minister te doen benoemen, omdat hij bestuurslid van een werkgeversvereniging was??? De heer Albregts is gezocht, omdat hij bekwaam werd geacht voor het werk, dat hem werd toe gedacht. Men kan nu niet bepaald zeggen, dat de practijk van dat werk ons er voortdurend aan herinnerd heeft, dat wij hier met een typische vertegenwoordiger van werkgeversbelangen te doen hadden. Bovendien zou dat vol slagen onjuist geweest zijn. Mi nisters zijn dienaren van de Kroon, en geen mandatarissen van bonden of groepen of partijen. Het tweede argument was, dat er na de oorlog herhaaldelijk ondernemers ministers zijn ge worden, en nooit iemand uit de arbeidersvakbeweging. Maar ook dat is niet juist. Niemand is ooit, voor zover wij weten, wegens het feil van zijn ondernemer-zijn als zodanig, in het kabinet opgeno men. Zelfs de heer Stikker niet, hoewel die inderdaad „onderne mer" was, maar die is toch zeker niet aan Buitenlandse Zaken gekomen, om daar de belangen van de „captains of industry" eens eventjes „van dikhout zaagt men planken", te behartigen. Overigens zagen wij eer een teveel aan allerlei hóógleraren tot het kabinet toegetreden, maar niemand heeft het toch ooit in zijn hoofd gehaald te beweren, dat v. d. Brink, Beel, Rutten, e.a. in het kabinet zaten als „verte genwoordigers" van de intellec tuelen, laat staan van de Univer siteit! Zij werden benoemd, om dat zij voor hun ambt geschikt werden geacht, om de Kroon en het land te dienen, zonder enig ander etiket of wat voor bijzon dere aanduiding ook. Het laatste argument van dr. Drees was, dat men het ook in het buitenland niet schuwt, mi nisters te doen benoemen uit de kringen van de vakbeweging en de arbeiders. Men zou hier het „klassieke" voorbeeld van de hoogstbekwame vroegere minister van Buitenlandse Zaken van En geland kunnen aanhalen, als een bewijs, dat dit inderdaad met succes mogelijk is. Maar dan moet men er ook bij zeggen, dat Bevin deze func tie niet bekleedde ais „vertegen woordiger" van de Britse vakbe weging der arbeiders, hoewel ons bezwaar tegen het argument van Drees overigens juist is, dat de opvattingen in het buitenland over politieke vertegenwoordiging an ders zijn dan bij ons, en dat het buitenlandse voorbeeld ons alles behalve aanlokkelijk toeschijnt. De wijze, waarop irn sommige Europese landen de democratie in socialistisch partijverband ge regeld is, lijkt ons allerminst tot navolging te prikkelen. Daarom menen wij dat, gelet op de moti vering van de formateur, voor het aantrekken van ministers uit de kringen der arbeidersbewe ging eerder geldt het oude ada gium: Wedersta in den beginne. Natuurlijk betekent dit niet, dat wij bij voorbaat de mogelijk heid willen uitsluiten, dat er uit de kringen van hen, die uit de leiding van de arbeidersbeweging voortkomen, ministerabele figu ren kunnen voortkomen. Aller minst. Maar de manier waarop en de omstandigheden waaronder de heer Drees (of de P.v.d.A.) dit motiveert en verdedigt, maakt voor ons de aanvaarding ervan Het jaarlijkse interna tionale wandelsportfes tijn, de „Vierdaagse", is Dinsdagmorgen in Nijmegen begonnen. De wandelaars on derweg in Eist. INTERN. GERECHTSHOF VERKLAART ZICH ONBEVOEGD 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Het Internationaal Gerechtshof heeft zich niet bevoegd ge acht het Anglo-Iraanse oliege schil te behandelen. Dit is precies wat Mossadeq hoopte dat het Hof verklaren zou. Van de veertien rechters waren vijf het niet met dit oordeel eens. Dit is hedenmiddag medege deeld door de vice-president J. G. Guerrero tijdens een openbare zitting in de grote zaal van het Vredespaleis. De voorlezing in de Franse taal van het oordeel van het Hof nam drie kwartier in beslag. Door dit besluit zijn ook de indertijd door het Hof voorlopig aangegeven maatregelen vervallen. Het oordeel van het Hof werd gevolgd door een afzonderlijke mening van Sir Arnold Mc Nair, (Engeland), president van het Hof. die, zich verenigend met de conclusie van het Hof waaraan hij zijn stem gegeven heeft, de bijzondere motieven heeft uiteen gezet. die hem tot die conclusie hebben geleid. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan, dat het bezoek van dr. Drees aansloot op het onderhoud, dat hij Dinsdagmor gen met de heren Donkers, Romme en Tilanus, de fractie voorzitters van P.v.d.A., K.V.P. en C.H. had en dat van half elf tot half een duurde. Bij dit onderhoud peilde dr. Drees de bereidheid om, na het terugtreden van de A.R., tot een kabinet te komen, dat op drie partijen zou moeten steunen. Dat daarna aangekondigd werd, d'at de formateur naar Soestdijk zou gaan, duidde er al op, dat de formateur hierbij tot een ne gatieve conclusie was gekomen. (Van onze verslaggever) ASSEN Voor de distributie van aardgas is een N.V. Noord- Oost-Nederlandse Gas-Maatscha- pij in oprichting, waarin zitting zullen hebben de provincies Gro ningen. Friesland, Drente, Over- ijsel en Gelderland en verder de gemeentebesturen en de Kamers van Koophandel in de betrokken provincies. Het ontwerp voor deze inter provinciale N.V. is reeds gereed en gezonden naar de Minister van Economische Zaken. Het doel van de N.V. zal zijn een goede gasvoorziening in de vijf Noor delijke en Oostelijke provincies CHICAGO, 22 Juli De kib belende Democraten hebben vandaag het oog laten vallen op de gouverneur van Illinois Adlai Stevenson als een mogelijke can- didaat voor het presidentschap en ze hebben daardoor de kans op een breuk met de Democraten uit de Zuidelijke staten verkleind. Stevenson heeft zich aldus A.P. op de Conventie tot nog toe voornamelijk onderscheiden door het uitspreken van een redevoering die doorspekt was met Bijbelteksten. Hij had tot nog toe geweigerd zich candidaat te laten stellen, maar zou thans aan de gouverneur van Indiana hebben verklaard, dat hij de can- didatuur niet meer zou afwijzen wanneer zij hem wordt aangebo den. Er is veel kans dat Steven son de stemmen krijgt van de staten, die oorspronkelijk achter vice-president Alben Barkley stonden. niet zo gemakkelijk en verklaart voor een deel het verzet, dat zich in bepaalde kringen tegen dit voornemen openbaart. Ministers worden benoemd door de Kroon, als dienaren van het land en van de Kroon, en overigens op een uitsluitend poli tiek fundament. Wanneer andere belangen en overwegingen daarbij een rol gaan spelen, dan komen wij op het hellend vlak. „Net als in het buitenland...." te verzekeren, mede door tussen komst van eventueel op te rich ten gewestelijke organen. Het ligt in de bedoeling de Raad van Commissarissen van de nieuwe N.V. te doen bestaan uit 15 per sonen, uit elke provincie drie, n.l. vertegenwoordigers van het Prov. bestuur, de gemeentebe sturen en het bedrijfsleven. Deze mededelingen werden gis termorgen gedaan te Assen door het lid van Ged. Staten van Drente de heer J. Smallenbroek. Deze deelde verder nog mede dat deze plannen het resultaat zijn van het werk van een interpro vinciale commissie, die enige maanden geleden door vertegen woordigd van gemeentebesturen is gevormd en van een com missie uit de leden van Ged. Staten der verschillende pro vincies. De heer Smallenbroek zeide van mening te zijn, dat de distributie van aardgas niet zou worden gecentraliseerd in Den Haag, maar dat de Provinciale- en Gemeentebesturen een grote zeggingsschap in deze aangele genheid zouden krijgen. Hij kon nog niet mededelen welke gemeenten het eerst aard gas zullen krijgen. Wel wordt gedacht aan Hóogeveen en Mep- pel. Reeds gisteren hebben wij het vermoeden geuit, dat K.V.P. en C.H. niet beTeid zouden zijn om nu zonder meer over te gaan op een drie partijen-kabinet, dat in feite op niet veel meer dan een smalle basis zou rusten, een op zet, die noch bij de K.V.P., noch bij de C.H. als de meest wense lijke is aangemerkt. Het lag dan ook voor de hand, dat de heren Romme en Tilanus aan een brede basis wilden vasthouden, zolang niet is aangetoond, dat een andere politieke groepering eveneens tot de onmogelijkheden behoort. Alle mogelijkheden in dit op- ziohit waren nu wel voor de for mateur, maar, althans in theorie, nog niet voor anderen uitgeput: Men denke aan de V.V.D., die tot nu toe buiten de besprekingen werd gelaten. Nu dr. Drees van de hem verleende opdracht is ontheven, zal H.M. de Koningin zich waarschijnlijk eerst weer la ten voorlichten door de vice-pre sident van de Raad van State, de Kamervoorzitters en dë voor zitters van de fracties. Het is echter ook mogelijk, dat de Ko ningin zal volstaan met het horen van een deel van deze adviseurs. Dinsdagavond vergaderde de KVP-fractie; de C.H. zou Woens dagochtend en de P.v.d.A. des middags na afloop van de Tweede Kamer, vergaderen. (Van onze verslaggever) GRONINGEN De hotelhou ders en restaurateurs in Gro ningen en Drente kunnen weer rustig ademhalen. Zij behoeven niet meer elke opdrachtgever voor diners en lunches wantrou wend aan te kijken en ellenlange correspondenties te voeren over de betrouwbaarheid van hun op drachtgever. De man, die ver schillende plaatsen in Groningen en Drente onveilig maakte de laatste weken is n.l. gearresteerd. Een zekere J. F. uit Zuidlaren had er aardigheid in verschil lende hotels en restaurants bin nen te stappen en naar de di rectie te vragen. Onder het ge not van een borreltje en een goede sigaar en hier en daar zelfs een dinertje, gaf de man dan opdracht voor diners of lunches ten behoeve van een „ONTRADEN" GEBIED ROND ALKMAAR EN DEN HELDER DEN HAAG, 22 Juli Het Nationaal Hoofdkwartier van de Katholieke Jeugdbeweging deelt mede, dat het de leden van alle groeperingen, welke bij de K.J.B. zijn aangesloten, heeft verboden te kamperen in Limburg en Noord-Brabant. Dit verbod is uitgevaardigd in verband met de in deze provincies gesigna leerde gevolgen van kinderver lamming. De leden van de Ka tholieke Jeugdbeweging wordt „ontraden" te gaan kamperen in de gebieden rond Den Helder, Alkmaar, Beverwijk, Velzen en Haarlem. Aan de groepen uit Limburg en Noord-Brabant is het bovendien verboden in an dere provincies te kamperen. In verband met dit kampeer- verbod is ook het Nationale Kamp van het „Jongensgilde" afgelast, dat ter viering van het eerste lustrum begin Augustus in de omgeving van Oirschot (N. Br.) zou worden gehouden. Het Nationaal Hoofdkwartier van de K.J.B. verklaart met grote nadruk, dat de toestand in be doelde gebieden geen aanleiding geeft tot te grote ongerustheid. Men heeft echter gemeend uit voorzorg en verantwoordelijk heidsbesef aldus te moeten han delen, hoewel men zich de teleur stelling van vele jongeren ter dege bewust is. ROTTERDAM, 22 Juli Gistermiddag kwam aan het politie bureau Bergsingel een opgewonden vrouw vertellen, dat zij haar 22-jarige zuster, de telefoniste A. G. B„ dood in de achter kamer van haar woning aan de Willibrordusstraat had aan getroffen. De moeder en een zuster van het meisje, die in het zelfde huis wonen, waren met vacantie. De politie begaf zich er heen en ontdekte aan hoofd en lichaam van het lijk zware verwondingen die op eèn gewelddadige dood wezen. Het omvergeworpen huis raad wees erop, dat aan de moord een worsteling is voorafgegaan. Aanstonds stelde de recherche een uitgebreid onderzoek in, met medewerking van de technische opsporingsdienst. De Officier van ZEIST, 22 Juli. Reserve sergeant vlieger C. Groenendijk uit 's Gravenhage, die er nog geen twee weken geleden ternauwer nood het leven af bracht bii een vliegtuigbotsing boven Baarn door per uitsehietbare stoel ziin Glos ter „Meteor" te verlaten, is van middag weer aan de dood ont snapt. Toen hij tegen half vijf wilde landen mét een Gloster-„meteor" op de Vliegbasis Soesterberg. bleek het landingsgestel van het toestel niet goed te functionneren. Met grote tegenwoordigheid van geest wierp Groenendijk midden op het vliegveld een der reserve tanks af om brand te voorkomen. Na een grote boog beschreven te hebben met de „Meteor" voerde hij met het toestel een perfecte buiklanding uit op de crash-strip. Ademloos hebben honderden toe schouwers langs de weg en het personeel op het vliegveld toe gezien. In een enorme stof- en rook wolk bleef de „Meteor" liggen. De mannen van de vliegveld- brandweer waren onmiddellijk ter plaatse. Tegen hen zei Groenen dijk, terwijl hij uit zijn gehavend toestel klom: „Verroest, dat is de tweede keer." De Gloster- „Meteor" is door midden gebro ken. Juist dezer dagen is Groenen dijk lid geworden van de 30 jaar oude „Caterpillar Club". Van deze club wordt elke piloot op de ge hele wereld lid, wanneer hii van een parachute of uitsehietbare stoel heeft gebruik gemaakt. Justitie, mr. C. W. baron van Dedem en de gerechtelijke des kundige, dr. Zeldenrust, waren mede ter plaatse. Het lijk werd in beslag genomen en overge bracht naar de sectiekamer van het bureau der rivierpolitie, waar sectie zal worden verricht. De moord moet gepleegd zijn op Zondagmiddag tussen 13 en 18 uur. Voorzover men heeft kampeerde i-t- - rell bij Wassenaar. Zij is daar al kunnen nagaan slachtoffer Zondag mpeerde het j.l. op Duin vroeg vertrokken, zodat ze om één uur al thuis geweest moet zijn. Uit de situatie in de wo ning bleek, dat er limonade is gedronken en bonbons zijn ge geten. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. GOUDA. 22 Juli. Vanmid dag is door onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken op de opslagzolder van de firma J. G. de Jong en Zonen aan de Ver- lorenkost te Gouda. In het ge bouw lagen opgeslagen zeven honderdduizend diverse soorten jute zakken, waarvan 80% nieuw Geweldige steekvlammen schoten over de straat, waar het pand staat, en schroeiden de verf van de huizen aan de overzijde, 15 meter verderop. In het pand stonden 45 machines voor het naaien en stoppen van zakken, die ernstig werden beschadigd. De totale schade wordt geraamd op een half millioen gulden. groot aantal personen. Nu eens lid van een moter-, een vis- of hengelclub, dan weer eens deel uitmakend van een bepaalde vereniging. Vaak ook gaf hij zijn opdrachten telefonisch. De hotelhouders zorgden dan dat op de afgesproken dag extra personeel werd verworven en extra voorraden vlees, aardap pelen, groenten, ijs of fruit wer den ingeslagen. Maar al wat er kwam: geen leden van vereni gingen of clubs. Verschillende bedrijven wer den hierdoor ernstig gedupeerd, omdat zij de extra krachten naar huis moesten zenden en met de extra voorraden bleven zitten. De Asser gemeentepolitie is er nu in samenwerking met de dis trictsrecherche van de Rijkspoli tie in geslaagd de maniak in Midiaren te arresteren. Hij woon de aanvankelijk in Assen, doch was later woonachtig te Zuid laren. Hjj zal ter beschikking van de Officier van Justitie worden ge steld. Hij liep in de val omdat hij de laatste tijd de gewoonte had, de bestellingen per briefkaart te annuleren. In Midiaren vertoefde n.l. een persoon, die nogal zon derling deed, hetgeen de politie argwaan deed krijgen. Het mocht haar gelukken zijn handschrift te pakken te krijgen en toen dat met het handschrift op de annu leringsbriefkaarten werd verge leken, werd zeer veel overeen komst ontdekt. Direct werd hij aan de tand gevoeld, doch hij was helemaal niet geheimzinnig met deze aangelegenheid. Hij be kende vlot, doch kon geen reden opgeven, waarom hij de verschil lende bestellingen had gedaan. Optimist zijn is een goede eigenschap maar de dag van gisteren heeft weinig reden tot optimisme. De grootste klap heeft Oranje gekregen door het niet starten van Fanny Blankers. Al was het dan wellicht geen goud ge weest Marjorie Jackson liep in wereldrecordtijd er had toch wel zilver of hrons in gezeten. Nu moest alles ko men van Puck Brouwer en zij bracht het niet verder dan de halve finale, waar zij werd uitgeschakeld. Dat Saat, na een prima ver richting in zijn eerste serie van de 200 m. in de tweede ronde werd uitgeschakeld, was vrij normaal. Hij liep weliswaar 0.3 sec. sneller dan in de eerste serie, maar er waren nog drie athleten, die een betere tijd maakten. En daar is nu eenmaal niet veel aan te doen. De laatste roeiers, die nog een miniem kansje maakten op eremetaal, werden ook uit gerangeerd. Bleven over de zeilers, die ook niet al te da verend voor de dag kwamen: van Duyl vierde in de draken- klasse, de Jonge vijfde bij de finnjollen, Bob Maas negende in de starklasse en de Vries Lentch twaalfde in de 51/: m.- klasse. Neen, het was geen beste dag voor Oranje, dat nog steeds op zijn eerste medaille wacht. (Voor uitvoerige verslagen verwijzen we naar pagina 3) CASTEL GANDOLFO, 22 Juli (Reuter) In een boodschap aan de katholieke conferentie over sociale vraagstukken, die Dinsdag in Dij on (Frankrijk) is begonnen, heeft Z.H. Paus Pius XII de leer van de Kerk op het punt van de verdeling van bezit geschetst. De Paus verklaarde, dai de arbeiders „een recht vaardig aandeel in de verantwoordelijkheid" bij het beheer van de nationale economie gegeven dient te worden. Tevens wees Hij op de noodzaak van particulier eigendom voor de arbeiders met lage lonen. De Paus schrijft verder, dat „ook in de Christelijke vorm van een maatschappij waarin het be zit beter is verdeeld, er altijd nog plaats zal zijn voor zelfver loochening en lijden het on ontkoombare doch vruchtbare erfdeel hier heneden hetgeen een materialistische levensopvat ting of de illusie van een vol maakte rechtvaardigheid gedu rende deze aardse pelgrimstocht tevergeefs uit het menselijk lot tracht te verwijderen". Hij voegt hieraan toe, dat het „aangezien allen aan dezelfde tafel aanzitten, niet meer dan rechtvaardig is dat onder eerbie diging van de functie en de ver antwoordelijkheid van eenieder persoonlijk, ieders aandeel over eenstemt met zijn gewone waar digheid als mens en dat in het hijzonder dit aandeel een groter aantal mensen in staat zal stellen de door particulier bezit ver schafte onafhankelijkheid en vei ligheid te verkrijgen die hen en hun gezin deel zal kunnen doen hebben aan de geestes- en cul tuurgoederen tot het ontstaan waarvan de goederen der aarde voeren". De Paus erkent de „noodzaak voor de openbare macht om de economische politiek te coördine ren" doch „zonder onderdrukken de almacht te stellen in de plaats van de wettige autonomie van het particulier initiatief". Verder waarschuwt de Paus te gen „staatsinstellingen van zoda nig karakter, dat zij buitenspo rige belastingen met zich mee brengen die de rechten van par ticuliere eigendom zouden kun nen verstikken, of kunnen leiden tot een toestand waarin de col lectieve veiligheid schade zou kunnen toebrengen aan die van de personen of van het gezin". TEHERAN, 22 Juli. De Per zische Tweede Kamer heeft zich met algemene stemmen uitge sproken voor een herbenoeming van dr. Mossadeq als premier. Hij was de enige candidaat. Toen het nieuws zich door de hoofdstad had verspreid, brak de menigte in gejubel uit en dui zenden vlaggen werden uitgesto ken. Zij waren echter van rouw- wimpels voorzien. Teheran be treurt tegelijk 48 doden, slacht offers van de onlusten sedert Maandag. Er zijn nu betogingen gehouden waarin de dood werd geëist van de afgetreden premier Soeltaneh. Er is al besloten dat hii het land niet zonder speciale vergunning zal mogen verlaten. Mossadeq heeft zich bereid verklaard een nieuw kabinet te vormen. Na een tocht van 36 dagen over de Atlantische Oceaan zeilt de Noorse driemaster „Statsraad Lehmkuhl" uit Bergen de Hudson op. Aan boord van het opleidingsschip bevinden zich 25 offi cieren en 180 jongens van 15 tot 17 jaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1