Oefening Rode Kruis Geld in het zand van het strand ove Welke Middenstand niet voldaan over tariefsverlaging Loterij prachtig plan ontglippen ALKMAAR EN OMSTREKEN Verkoopavond eenmaal per week gewenst AGENDA .Een week Missiestad Tot en met Zaterdag a.s. met politie en reddingsbrigade Dienstbode stal sieraden Meer dan 750,- te grijp in Egmond aan Zee Zondagmiddag om 2 uur Raad Langedijk B, en W. zagen zich Toestand on terrein gasfabriek blijft voorlopig gehandhaafd Raad Oudorp De kabinetscrisis Prov. Ziekenhuis te Medemblik Mossadeq weer premier Wapens naar Spanje? Eerste klassers in oude omgeving FA1 LA( Helsinki jaar geit chende r werd gel zeven d M ar j or it het Aus\ tropheeë overkant 1952, de genote S PACINA 2 WOENSDAG 23 )ULI 1952 ALKMAAR Na de raaüs debatten over de electriciteils- tarieven, die voor de Midden stand een verlaging van 12 Vi hebben meegebracht gevoelt de Middenstand zich wel dankbaar om dit resultaat, maar nog lang niet tevreden. Voor de raadsvei- gadering daar was, heeft de Mid denstand zich danig geroerd. Op een vergadering van de NRKM, de Kon. Ned. Middenstandsver eniging en de Christelijke Mid denstands Bond waren de electri- citeitstarieven al aan de orde geweest en men heeft vanuit die vergadering een verzoek gericht tot B. en W. om het met de Middenstand goed te maken, vooral omdat men zich sterk wist, aldus verklaart het bestuur van de Ned. R.K. Middenstands bond door een toezegging van Wethouder Leesberg in deze, waarvan hij echter in zijn beant woording o"p suggesties van de leden van de raad, onder andere aan de heer De Zeeuw (KVP) zei dat hij nimmer iets te dien aanzien had beloofd. Nu is de Middenstand wel lankbaar, om 't succes, dat haar •streven dan toch blijkt te hebben gehad, maar voldaan is men nog lang niet, want nog altijd blijft de teleurstelling over, dat men niet heeft gekregen, waar men om vroeg. Met belangstelling wacht men ook nog af, wat er met de grootverbruikers onder de winkelstand zal gaan geschieden, voor wie eigenlijk ook de tariefs verlaging zoals die voor de in dustrie wordt gehanteerd, moet felden. Van de Kamer van Koop- andel was eveneens een ver zoekschrift tot de Raad gewend, in_ welk college het oo,k weer de Middenstand was, die daarop aan drong. Winkelsluitingswet Zoals men reeds weet, treedt OP 1 October a.s. de nieuwe win kelsluitingswet in werking. Hier in staat o,m. een bepaling, dat, wanneer de gezamenlijke i\jidden- stand een verkoopavónd wenst, bijvoorbeeld Vrijdagsavonds tot 10 uur, dan zal die er moeten komen. Dat is dus een speciale verkoopavond, eenmaal per week. Kortgeleden waren de leden van de Middenstandsverenigingen tegen een dergelijke avond' en men had ook vanuit Amsterdam gehoord, dat daar een verkoop avond niet welkom was. Maar het grootwinkelbedrijf was er vlak voor en de midden standers van de Alkmaarse rand gemeenten eveneens, omdat het een bekend verschijnsel is, dat men op het platteland het liefot en ook het gemakkelijkst in de avonduren koopt. Vanzelfspre kend was het ook, dat men daar graag een speciale verkoopavond wilde invoeren, omdat men de bevolking daar aan de zaken wil de binden, om aldus te verhin deren, dat zij naar de grotere steden zou gaan. Deze figuur is echter voor de Middenstand te Alkmaar aanleiding geworden tot herziening van het ingenomen standpunt. Men moet de randge meenten wel volgen. Tenslotte was men ook van mening, dat een dergelijke verkoopavond voor een grote categorie winkelbedrij ven veelbetekenend kan zijn. Vooral voor die zaken, waar nu niet de alledag benodigde artike len worden gekocht als radiotoe stellen, tapijten en er dikwijls overleg tussen man en vrouw nodig is, waarvan de een overdag verhinderd kan zijn. En dan nog: Alkmaar heeft een debiet terug te verwerven op het platteland, dat juist door de avondsluitinig verloren is gegaan. Nu hebben de besturen van de gezamenlijke Middenstandsver enigingen aan alle leden een enquêteformulier gezonden, waar in ten aanzien van deze verkoop avond hun mening wordt ge vraagd. Men wijst er vervolgens op, dat deze verkoopavond, zo deze wordt ingesteld, niet ver- nlioht is gesteld. Men kan dus individueel of branchegewijs toch tot sluiting overgaan. Adelbertusschool op reis ALKMAAR Dinsdag maak ten de leerlingen van de eerste drie klassen van de St. Adelber tusschool een a-eisje naar Amster dam en het Gooi. Des morgens om half negen vertrok het clubje met broeders en onderwijzers in twee bussen naar Amsterdam, waar het aquarium werd bezocht. In Oud-Val.keveen werd het lunCh pakket aangesproken en er was gelegenheid een duik in de Zuiderzee te nemen. In de namiddag werd een bezoek aan Schiphol gebracht. Ook maakten de jongens nog een rondvaart door de Amsterdamse havens en grachten. Via Haarlem kwamen de jongens uiterst voldaan des avondg om 8 uur weer in Alk maar terug, waar zij door hun ouders werden opgewacht. GESLAAGD VOOR MULO-EXAMEN Leerlingen R.K. Meisjesschool ALKMAAR Voor het MULO examen slaagde de volgende leer lingen van de R.K. Meisjesschool in de Emmastraat: 16 Juli Ria Bos, Riet Klaver, Klazien Groot huizen, Bep Hoek, Joke Veldt en Willy de Groot. 17 Juli: Tiny Groot, Ria Kaan dorp, Tiny Magielsen, Diny Meu- leman, Riet Ursem, Emma Smit, Gonniie Luyckx. 18 Juli: Tiny de Nijs, Riet Meijiering, Thea Groot, Lies Post- ma en Ans Ruygers. 21 Juli: Greetje Schoenmakers, Ans v. d. Idsert, Gitta Schuit, Iedje Schouten, Trees Schuur man, Agaat van Stein. 22 Juli: Nel Ruiter, Afra Stroo- per, Riet Schol Annie Schouten, Bep Simons, Nel Trompetter en Ali Tuinman. De Middenstanders doen er ech ter verstandig aan, vóór de ver koopavond te „stemmen", om boven omschreven redenen. Voorts behelst het enquêtefor muiier nog vragen ten aanzien van ochtend- of middagsluitingen eenmaal per week. Het ligt in de bedoeling voor die branches, die afhankelijk zijn van buitenclien- tele en toerisme en voor wie dus een middagsluiting verlies van een rendabele verkoopmiddag kan zijn, de Maandagmorgensluiting bij B. en W. aan te vragen. Door de branches voedings- en genot middelen wordt over het alge meen sluiting gevraagd op Dins dagmiddag, eveneens door de kappers- en sigarenwinkeliers. De slagers echter prefereren de Maandagmorgen, dooh wellicht zullen ook zij, na overleg, de Dinsdagmiddag willen verkiezen. De besturen der Middenstanders willen alvorens bij B. en W. de ver schillende sluitingen en verkoop avond aan te vragen, de wensen van alle aangeslotenen kennen. Men verzoekt dus, of men de enquêteformulieren zo spoedig mogelijk wil terugzenden, inge vuld en wel. O.m. komt op deze formulie,ren een vraag voor, of men de Vrijdagavond ook niet de gewenste avond vindt voor de speciale verkoop. WOENSDAG 23 JULI BIOSCOPEN: CINEMA AMERICAIN: Pa radijsvogel, 18 jaar. HARMONIE: Jeugd in de branding, 18 jaar. VICTORIA-THEATER: Een avond in de Opera, 14 jr. REX-THEATER: De Bron, 14 jaar. Voorstellingen 8 uur. APOTHEKEN: Na heden avond 6 uur is voor spoed gevallen geopend de apo theek „De Bever", Emma straat 36, Apotheker: P. J. Meurs. TENTOONSTELLINGEN: Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. KCB Bergen: Karei Colnot. Stedelijk Museum Alkmaar: „Tegels en Tulpen". In de avonduren oefening Rode Kruis bij het afgeslo ten kanaalvak. Bergen: Verlichtingsavond LAATSTE NIEUWS VAN „EEN WEEK MISSIESTAD" ALKMAAR Het Hoofdco- mité van „Een week Missiestad (verscheiden) deelt mee, dat alle medewerkers aan de Missieten- toonstelling en Minanki Panki Poe Donderdagavond om half 8 worden verwacht in het R.K. Lyceum voor een afscheidsavond. Verder deelt het comité mede, dat de uitloting der grote missie verloting volgens afspraak a.s. Maandagavond, 28 Juli, plaats vindt. Tot Zaterdagavond zijn nefg loten verkrijgbaar in de Missie- winkel, hoek MientLangestraat. De trekking is dus over vier da gen Advertentie nog loten verkrijgbaar in onze winkel hoek LangestraatMient. DE TREKKING zal plaats hebben op Maandag 28 Juli 1952 in de Aula van het R.K. Lyceum 's avonds 8 uur. DE VERKOPERS (STERS) worden dringend verzocht voor Zaterdag a.s. af te rekenen bij de 2e penning meester, de heer Th. Dijkstra, Costerstr. 23, Alkm. ALKMAAR. Gisteravond heb ben veertien helpers van de Ro de Kruis Colonne Alkmaar, on der leiding van de sergt. groeps commandant C. Zwakman en in samenwerking met een tiental politieambtenaren en enkele da mes en heren van de Alkmaar- se Reddingsbrigade, een gecom bineerde oefening gehouden. Men moest veronderstellen, dat rond het terrein van het afgesneden kanaalvak een grote explosie was ontstaan waarbij tien slachtoffers vielen te betreuren. Twee van hen zouden met een grote boog in het water van het Noord-Hol lands Kanaal zijn terechtgekomen Het was voor de Alkmaarse Reddingsbrigade maar een gering karweitje, deze mensen weer op het droge te brengen, maar om het nu voor de politie en voor de Rode Kruis mensen wat ge compliceerder te maken, had de leiding de slachtoffers allerlei arm- en beenbreuken en verwon dingen toebedacht. De drenkelingen werden goed en stevig in het verband gelegd, met alles werd rekening gehou den, keurig werd de kunstmatige ademhaling toegepast en in een minimum van tijd waren de slachtoffers weer „bij". Het enige ongemak, dat de stakkerds had den, was, dat ze lagen te rillen van de kou Inmiddels had de explosie ook op het overige gedeelte van het eiland zijn verwoestend werk ge daan. Niet minder dan acht slachtoffers waren ofwel bedol ven onder het zand. of lagen bekneld tussen 't puin van weg geslagen huizenblokken. Men had de werkelijkheid, zoals die zou kunnen zijn, voortreffelijk nage bootst. dankbaar gebruik makend van de hopen zand en stapels puntige stenen, die men hier en daar op het eiland aantreft. Daar waren mensen bij met gebroken armen en benen, de ander had een slagaderlijke bloeding, de 3e een grote borstwonde en de 4e ALKMAAR. Maandag .1.1. heeft de gemeentepolitie 'n Alk maarse dienstbode M. aangehou den die gedurende de periode van 1 laar hij haar werkgeefsters twee oude dames, geld en siera den ter waarde van ongeveer f 4000,heeft ontvreemd. Haar 25-iarige verloofde B„ is eveneens aangehouden, verdacht van opzettelijke heling. Van de goederen die zij zich voor een gedeelte van het totaalbedrag hadden aangeschaft, konden er ter waarde van f 1400,worden opgespoord. Deze goederen zijn in beslag genomen. De rest van het geld is waarschijnlijk aan uitgaan opgemaakt. Het verloofd paar is in verze kerde bewaring gesteld en zal dezer dagen voor de officier van Justitie worden geleid. K.A.J. jaarvergadering ALKMAAR Door omstandig heden is de jaarvergadering, wel ke vanavond gehouden zou wor den verplaatst naar morgenavond 24 Juli. Behalve de financiële overzichten, jaarverslagen e.d. komt de bestuursverkiezing aan die orde. een open wonde aan de buik, waardoor de ingewanden zicht baar heetten te zijn. De meeste slachtoffers gaven geen teken van leven en ze moesten allen op een speciale wijze geholpen worden. De opgave was, hen vol ledige eerste hulp te verlenen. De bestelwagen van de heer Jan in 't Veld, Stads bestel- en af- haaldienst deed dienst als zie kenwagen en netjes ingepakt werden de patiënten, die zich spontaan beschikbaar hadden gesteld en lachende op hun bran cards lagen te wachten, naar de veiling gebracht en afgeleverd aan Dr. J. Degenaar, die de ver banden en de verdere behande lingen nakeek. Hij toonde zich zeer tevreden over het werk dat geleverd was. Zo hebben het Ro de Kruis, de Reddingsbrigade en de Politie weer eens laten zien, dat zij. paraat zijn als het nodig is. hun stadgenoten onmiddellijk hulp te kunnen bieden. DE OPERA ITALIANA OP DE ALKMAARSE KAASMARKT ALKMAAR De solisten van de Opera I'taliana, een ensemble van internationaal bekende kun stenaars, die Vrijdagavond a.s. in. het Gulden Vlies aan 't Italiaans Opera-Concert medewerken, zul len Vrijdagmorgen omstreeks half twaalf de Alkmaarse kaas- mankt bezoeken. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Nico- laas J. zv N. Oud en G. M. Kla ver. Abram zv W. Greve en J. W. Reen. Guurtje dv C. H. Strei- cher en G. van Leiien. Gerard zv J. Doornbos en A. Smid. Ma rie dv J. Pover en A. Visser. SPORTWAGENS NABIJ BERGEN TEGEN DE BOOM BERGEN Op de Zeeweg van Bergen naar Bergen aan Zee, op de hoogte v. d. Üilenvangersweg, in de scherpe onoverzichtelijke bocht, nabij de Fransman is Maandagavond een auto-ongeluk gebeurd, dat aan veie mensen het leven had kunnen kosten. Twee nieuwe M.G. sportauto's, waarvan in de laatste marine officieren uit Den Helder gezeten waren, kwamen van de richting Bergen aan Zee en legden het er op aan elkaar te passeren het geen inderdaad gelukte. Zodra de wagen echter gepasseerd was, kwam er een tegenligger aan, en moesten de marine-officierer. sterk afremmen, waardoor de wagen slipte in het zand van de berm. Na een gehele draai ge maakt te hebben, sloeg hij met een enorme slag tegen een boom langs het rijwielpad en werd de wagen als het ware doormidden gesneden. Het mag wel haast een wonder genoemd worden, dat de chauffeur geen en de passagiers slechts enige lichte schaafwonden opliepen. Voor de vier wielrijders was het de boom die hen heeft beschermd voor wellicht ernstige gevolgen, die het met zich mee had kunnen brengen. Lang werd er echter niet getreurd, want nog vóór de komst van de politie stapten de heren in de andere racewagen en reden naar Den Helder door. De politie heeft gis teren morgen de verwrongen res ten van de splinternieuwe M.G. sportwagen laten weg halen. ST. WILLIBRORDUS- STICHTING OP VIERDAAGSE HEILOO Van de Wandel- sportvereniging van de St. Wil- librordusstichting doen twaalf patiënten, o.l.v. de heer J. H. Meulman mee aan de Vierdaagse- tocht te Nijmegen. Eergisteren vertrokken zij welgemoed onder de hoede van Broeder Josaphat naar Nimwegen, waar zij de gas ten waren van de Br. van O. L. Vrouw van Lourdes aldaar, die een gedeelte van hun schooi voor hen in gereedheid hadden gebracht. Twee deelnemers, de leider en de vaandeldrager, de heer J. van Loon hebben eergis terenavond deelgenomen aan de Vlaggenparade, aie gold als het voorspel tot de gigantische tocht, die zij gisterenavond tot het bittere einde, 40 km, hebben uit gelopen. Bij hun terugkomst zul len zij ervan weten te verhalen, hoe warm hetj was eri hoe ver Om half zes des morgens waren zij gestart en om twee uur des middags hadden zij het eindpunt bereikt. En zonder uitvallers. Wat de blaren betreft, viel het nog wel mee, maar misschien dat die hindernissen op de volgende da gen komenHet was voor allen de eerste maal, dat zij aan deze Vierdaagse deelnamen. Za terdag 26 Juli a.s. hopen zij met de trein rond 7 uur weer in Hei- loo te arriveren. De Harmonie St. Caecilia zal hen feestelijk met muziek ontvangen en dan trekt men in optocht naar l\et voor plein van de Stichting, waar de dappere wandelaars zullen wor den gehuldigd. Vandaag heeft de Directie van de St. Willibrordusstichting met enkele doktoren een bezoek ge bracht aan de vierdaagselopers EGMOND AAN ZEE. Na het grote succes van het vorige jaar heeft het bestuur van de St. Vincentiusconferentie tie Alk maar besloten dit jaar wederom een schatgraverij (Je organiseren op een gedeelte strand te Egmond aan Zee. Dezelfde met goud be slagen schatkist van het vorige jaar, die een waardebon van 100 gulden zal bevatten, zal wederom op een diepte van ongeveer 30 centimeter in het zand worden gestopt en iedereen mag er naar graven: Zondag a.s. 27 Juli van twee uur af, als men maar 50 cent entree betaalt en met1 de hand op het hart belooft, dat men geen hulpmiddelen zal ge bruiken, zoals schopjes, blikjes of zelfs maar breinaalden, maar met de blote hand zal graven. Behalve deze kist, met een waardebon van honderd gulden, zit er nog een andere kist in het zand, die een cheque van 50 gul den zal bevatten en dan zijn er nog de busjes, die een belofte in houden, dat men bijvoorbeeld bij een of andere winkelier iets kan kopen, zonder dat men daar voor behoeft te betalen. Zoiets laat men zich natuurlijk geen twee keer zeggen. Natuurlijk gaat iedereen Zondag naar het strand van Egmond, niet alleen om van het schone weer te ge nieten, dat we dan hopelijk zul len hebben, mar ook om voor vijf tig cent en geen cent meer. hon derd gulden op te graven, een graafpartijtje overigens, dat nog geen zweetdruppeltje behoeft te kosten. Weet men nog, welk een uittocht van geweldige mensen menigten het bericht teweeg, bracht, dat de bodem van Zuid- Afrika, of die in de nieuwe we reld, goud bevatte? Dat toen iedere avonturier door de goud- VAN VERDRINKINGSDOOD GERED CASTRICUM De Amster damse mevrouw B. v.d. Heyden verkeerde aan het Castricumse strand in verdrinkingsgevaar. De heer W. Arnold, ook uit A'dam, die in haar nabijheid was zwom haar onmiddellijk te hulp, doch raakte eveneens in gevaar. Enige leden van de Reddings brigade wisten spoedig beide drenkelingen te bereiken, en hen met medewerking van de Kon. Marine, die juist met rubber boten ter plaatse was, aan het strand te brengen, waar zij wer den ondergebracht in de EHBO- post. De inmiddels gewaarschuw de arts H. J. van Wievelt,- mocht het gelukken beide drenkelingen, die bewusteloos waren, bij kennis te brengen. Instrucfiedagen voor rondelerders WARMENHUIZEN In het prachtig gelegen jeugdhuis, wer den instructiedagen gehouden voor een veertigtal rondeleidsters en assistenten uit het district Langedijk. Allen waren enorm enthousiast en hoopten veel te leren om aan haar gidsen door te geven. De tijd werd gevuld met toespraken, spelen, pionieren en kampvuur tot slot. Ook werden korte kooklessen gegeven. Met wat zang, dans en een woordje van de Aalmoezenier, werden deze dagen besloten. LANGEDIJK. De gemeente raad van Langedi.ik is gister avond ter behandeling van een korte agenda bijeengeweest. Het belangrijkste was de bespreking van hetgeen er met het thans ongebruikte gedeelte van de voor malige gasfabriek moet gebeuren B. en W. hadden ten aanzien van de terreinen heel wat plannen, maar zii moesten hun voorstel toch intrekken, omdat verschil lende raadsleden, o.a. de heren Bruin en Heringa, tot geen enke le transactie wilden overgaan al vorens de definitieve bestemming van de onproductieve goederen en terreinen bekend was. Bij de ingekomen stukken be vond zich de schriftelijke her benoeming van de heer Schel haas tot burgemeester van de gemeente Langedijk. waarmee de heer Kalverdijk hem namens de raad feliciteerde. Tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand der gemeen te werd benoemd de heer H. G. Lesterhuis te Schoorl. Schoolgrenzen Vervolgens werd de raad een nota inzake de schoolgrenzen voorgelegd. Raadsbesluiten in deze waren erop gericht, de school van Broek op Langendijk te versterken en een behoorlijk bestaan te geven. Thans zijn de scholen aldus bezet: Broek op Langendijk 100: Nrd. Scharwou- de 92 en Oudkarspel 145. terwijl voor de cursus 1952—1953 resp. 94. 89 en 150 worden verwacht. Een wijziging had 10 leerlingen van Nrd. Scharwoude naar Br. op Langendijk gevoerd en ver schoof een gelijk aantal van Oudkarspel naar Nrd. Scharwou de. Dit aantal van 10 leerlingen heeft de school te Oudkarspel niet ernstig gedupeerd. Wellicht zal daar binnenkort met het oog op de versnelde groei van het aantal leerlingen, een vijfde leer kracht kunnenworden aange steld. B. en W. menen, dat de tegenwoordige schoolgrenzen on verkort dienen gehandhaafd te blijven. De raad verklaarde zich met de nota accoord. In het jubileumfonds voor het St. Elisabethziekenhuis te Alk maar. dat gesticht is voor de aanleg van een moderne radio- installatie, besloot de raad met f 200,te participeren. Het bestuur van de hulpver eniging voor Chr. Nat. School en onderwijs te Broek op Langen dijk zal de gevraagde medewer king worden verleend voor het aanschaffen van nieuwe leer- en hulpmiddelen, voornamelijk lees- en aardrijkskundeboeken. De raad besloot voorts, aan de Stichting Schooltandverzorging Kring Bergen, per 15 Aug. een lening te verstrekken van f 6200 koers 100 pet., rentende 3 drie kwart pet., en af te lossen in 20 jaren, als bijdrage voor de fi nanciering van een dentalcar van f 33.000,welke de stichting zich noodzakelijk moet aanschaf fen. Van de erven K. Leegwater te Oukarspel besloot de raad aan te kopen een huis, schuur en erf, met tuinbouwgrond en wa ter. alles tezamen groot 63,32 are. aan de Butterlaan te Oud karspel. voor de prijs van f3874. Sins het staken van de gaspro ductie te Noord Scharwoude is de vraag aan de orde gekomen welke bestemming aan de vrijge komen gebouwen en terreinen moet worden gegeven. Het gemeentebestuur wilde verschillende maatregelen nemen die in het kort op het volgende neerkwamen: de gemeenten Lan gedijk en St. Pancras zijn geza menlijk eigenaar voor resp. vier vijfde en een vijfde gedeelte van de gasfabriek. Er zou dus een scheiding met de gemeente St. Pancras moeten plaatsvinden. De meetapparaten, magazijn en sme derij van de gasfabriek zijn in een nieuw gebouwtje onderge bracht en het kwam B. en W. billijk voor, de kosten tot een bedrag van f 12.500,voor re kening van de gemeente te ne men. Tevens stelden zii voor. de toegangsbrug te vernieuwen doch op een andere plaats, n.l. tegen over het Westerpad. In de kos ten van de brug zou de gasfa briek met f 3000.— aan oude ma terialen bijdragen. De helft van de sloot tussen de gasfabriek en het Westerpad is met puin en afval gedempt en teneinde hier een aansluitend gedeelte te ver krijgen. was het plan ontworpen om de andere helft van de sloot met gronden tot aan de huizen van het Westerpad gelijktijdig van de eigenaren over te nemen, het Westerpad zelf te vervangen door een trottoir en de gedempte sloot te rioleren en te bestraten, aansluitend op de nieuw te bou wen brug. De eigenaren zouden gedurende veertig jaar ieder een bijdrage ad f 26,per jaar moe ten geven, in de kosten van brug en straat. Van deze straat zou de dienst der gemeentewerken gebruik maken om het opslagter rein te bereiken. De totale kos ten van dit plan moesten bedra gen f 44.000, Verschillende percelen met op stallen zouden daartoe door St. Pancras aan de gemeente Lange dijk voor de som van f 22.500, worden toegedeeld. De raad be sloot met dit uitvoerige plan van B. en W. thans nog niet accoord te gaan. Het wachten is dus op de definitieve bestemming van gebouwen en terreinen. Voorts besloot de raad te ver kopen aan de Wed. E. C. Blok- Heerschap. te Broek op Langen dijk en de gebr. A. en W. Klif fen te Zuid Scharwoude, een perceel gemeentewater vormende een „Lient". achter de woning Dorpsstraat 5 en wel in twee ge deelten, resp. 12 en 14 m2, elk voor de prijs van f 1, Tenslotte werd de interimrege ling ziektekosten gemeenteperso- neel gewijzigd in dier voege, dat zal worden uitgegaan van een verhoogd percentage van 1.9 pet. van de bezoldiging of het loon en gelijktijdig de eerder gestelde maximum bedragen op te voeren tot f 60,onderscheidenlijk f30 per jaar. Medegedeeld werd nog, dat het torenuurwerk te Langedijk bin nenkort zal worden gerepareerd. Men zal dus weer spoedig weten, hoe laat het is....! dorst werd aangegrepen en men alles overboord gooide, om in de gelegenheid te kunnen komen mee te graven naar de schatten, die men meende, zo maar voor het grijpen te kunnen aantref fen? Maar deze honderdvijfti-g en meer gulden liggen zomaar voor het grijpen; men behoeft niet eens een sohop te gebruiken, om er bii te kunnen. Hoe bestaat het: geld in het zand van het strand van Egmond aan Zee. Wie gaat er mee? Tot Zondagmiddag dan, om een uur of twee.... Zilveren priesterfeest WARMENHUIZEN De afge lopen Zondag vierde onze plaats genoot dg Zeereerwaarde pater Hoogeboom in zijn missiestatie Java, zijn Zilveren Priesterfeest. Ook in zijn voormalige parochie kerk van de H. Ursula en Gezel linnen werd dit feest herdacht in gebed voor zijn missiewerk. Te zijner intentie werd een Solemnele Hoogmis opgedragen. Moge pater Hoogeboom nog vele jaren gegeven zijn tot heil van zijn missiegebied. Concert Tuindorp BERGEN Onder grote be langstelling van gasten en inwo ners zongen, onder het licht van schijnwerpers op het plein aan de Kogendijk, het gemengd koor, onder leiding van O. Bootsma en het Bergens Mannenkoor onder leiding van Karei Bohne, ver schillende liederen en liet de Ber ger Accordeon Vereniging met zijn accordeons enige vlotte me lodieën horen. Het gemengd koor zong O Bone Jesu van Jb. de Lange, Trias Harmonica van G. Boudijn en het afscheidslied van Brahrhs. De Berger Accordeon Vereni ging onder leiding van de heer A. de Wolf speelde: Hoor de Mu zikanten, Die Lustige Witwe van Frans Léhar en tot slot het lied van de „Bergenaar". Het Mannenkoor zong Morgen idylle van Olman, Schweitze psalmen en met pianobegeleiding Musica Prohibita van Castildon. Tevens zong zij op sublieme wijze het Ave Maria van Fr. Witt, de Arbeid van Jac. All en als bekroning het moeilijke, doch fijn uitgevoerde werk van Jac. Bon set „Het Eeuwige Licht". Het gemengd koor besloot met O Zoete Mei van Brahms, Onder de Linde van Boudijn en het Zi- geunerleben van Schuman. Een avond die diepe indruk achterliet bij een voldaan pu bliek. OOSTKADE KRIJGT ELECTRICITEIT WAARLAND De Oostkade is tot nu toe verstoken van elec- triciteit. In de laatste jaren wer den bij het P.E.N. meermalen po gingen ondernomen, om de Oost kade ook aan te sluiten, doch deze bleven steeds zonder resul taat. Nu eindelijk blijkt het P.E.N. bereid te zyn, nadat de bewoners de toezegging hebben gedaan 'n geldelijk offer te brengen, de Oostkade aan te sluiten. De palen zijn reeds gearriveerd, zodat ver wacht kan worden, dat als de lange avonden aankomen, de Oostkade-bewoners van behoor lijke verlichting zijn voorzien. Als nu ook het Waterleidingbe drijf, het besluit om de Oostkade aan te sluiten, nog dit jaar uit voert, dan is het jaar 1952 voor deze bewoners een belangrijk jaar, daar ook in dit jaar de ver breding en bestrating van de kade tot stand is gekomen. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren; Wilhelm J., zv P. Kooij en J. J. Delver; Cunegonda G. M„ dv S. Lenting en S. van der Heide; Lida A., dv A. Schenk en A. Waag; Rosita, dv C. Snip en T. G. Jongbloed; Maartje, dv W. Broersen en G. Blom. Ondetrouwd: Klaas van der Vlies, 28 jaar Maartje Grietje Nieuwland, 20 jaar. OUDORP. Dezer dagen ver gaderde de raad van Oudorp, on der voorzitterschap van burge meester Bakker. De heer Wognum was wegens familieomstandighe den afwezig. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten hou dende verzoek de politieverorde ning aan te vullen met een bepa ling tot wering van ontsierende reclame. De voorzitter zei, dat ■men een dergelijke verordening aanvankelijk niet nodig oordeelde doch dat de practijk uitwijst, dat in sommige gevallen daartegen opgetreden kan worden. Aldus werd besloten. In verband met een circulaire betreffende de ge neeskundige verzorging van ge- meentepersoneel werd besloten, daarvoor een bedrag van 60, beschikbaar te stellen. N-a.v. het bevolkingsonderzoek deelde de voorzitter mede, dat 1600 personen zijn onderzocht en dat 58 personen een heronderzoek hebben onder gaan met als resultaat dat 18 per sonen, 9 mannen en 9 vrouwen, onder controle zijn genomen. Aan de stichting Schooltandverzorging kring Bergen zal een lening van 150J,worden verstrekt ais aandeel in de kosten van aan schaffing van een dentalcar De rente zal bedragen 3 3/4%. Besloten werd voor de Bdjz. School een nieuw modern school bord aan te schaffen en voor de O.L. School enige nieuwe banken. Bij de rondvraag informeerde de heer Buisman naar de bijdrage aan het St Elisabeth-Ziekenhuis. De voorzitter deelde mee, dat een bijdrage is gegeven van f 25, Verder sprak de heer Buisman er zijn misnoegen over uit dat langs de Oudorperweg nieuwe palen zijn gezet voor de radio- distributie. Hij vond het een ont siering van die omgeving. De voorzitter zeide, dat in de be bouwde kom het net ondergronds wordt gemaakt, maar dat palen aan de opên wegen gebruikelijk zijn. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt. geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. DROOG WEER Droog weer met wisselende be wolking. Overwegend matige Noordelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 's GR A VENHAGE, 3 Juli. Hel kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heelt gister avond ten paleize Soestdijk ontvangen de minister van Staat mr. J. R. H. van Schaik. Hedenochtend ontving de Ko ningin te 's Gravenhage de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer alsmede de vice-president van de Raad van State, minister van Staat jhr. mr. Beelaerts van Blokland. NIEUWE GENEESHEER DIRECTEUR BENOEMD Provinciale Staten van Noord- Holland hebben in de zitting van Dinsdag mej. J. A. Kloosterman te Beilen benoemd tot eerste geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Medem blik in de vacature, die ontstaan was tengevolge van het vertrek vn dr. Hirschfeld. a TEHERAN, 23 Juli. De sjah van Perzië heeft dr. mohammed Mossadeq weer tot minister president benoemd. Radio-Tehe- ran heeft omgeroepen dat de af getreden premier Ghavam Es Soeltaneh het land niet mag ver laten. PARIJS. (A.F.P.). In gezag hebbende kringen in Pariis is vernomen, dat Frankrijk en En geland hebben besloten het em bargo op wapenleveranties aan Spanje op te heffen. Deze op heffing zou echter beperkt ziin en geen betrekking hebben op wapens, die onontbeerlijk worden geacht voor de nationale verde diging. FEESTELIJKE JAARVERGADERING 30 AUGUSTUS IN ALKMAAR De eerste klassers in de Afde ling Noord-Holland wensen óf geen verbetering van het spel peil, óf ze zijn bevreesd voor eventueel meerdere kosten in 't komende seizoen. Vele van hen waren namelijk tegen het plan om tot een nieuwe indeling, waarbij de districtsgrenzen ver waarloosd zouden worden, over te gaan. De eerste klassers zullen voor wat betreft de standaard elftallen weer districtsgewijze worden ingedeeld. De jaarvergadering van de afd. Noord-Holland, die in verband met het gouden jubileum een feestelijk karakter zal dragen, zal worden gehouden op Zater dag 30 Augustus aanstaande te Alkmaar. Dr. Buiskool niet- terug naar Hof van Justitie PARAMARIBO, 22/7 (A.N.P.) Namens de Balie van Advo caten en oud-premier De Miran da heeft de oud-voozitter van de Staten, de heer Van der Schroeff, zich tot de Landsminister van Suriname, de heer Alberga, ge wend met het verzoek, aat dr. Buiskool (thans premier) niet te laten terugkeren naar het Hof van Justitie, in geval hij geen lid meer van de regering is. Mi nister Alberga wees er op, dat de positie van dr. Buiskool bij de wet geregeld is. Naar verluidt houden de mo tieven voor dit verzoek in, dat de politieke activiteien van dr. Buiskool hem onaanvaardbaar hebben gemaakt voor een plaats b;i het Hof. UITSLAG ORIENTERINGSRIT WIERLNGEiRMïEËR De op Zaterdag j.l. gehouden oriënte- nngsrit voor auto's, motoren en bromfietsen is een groot succes geworden. Niet minder dan 69 deelnemers verschenen aan de start. De gee§t onder alle rijders was prima en velen spraken na afloop de wens uit dat er dit jaar nogmaals een dergelijke oriënte- ringsrit zal worden gehouden. De uitslag was als volgt: Automobielen: Bijsterveld, Sloot- dorp 8 straipunten; Wieringer- meerbode Equipe, 8 str.pnt.; -Fam. Schuiringa, Wieringermeer 9 str- pnt.; Fam. Mul. Wieringermeer 9 str.pnt.; Fam. Kits, Wieringermeer 10 str.pnt.; de Wildt, Alkmaar, 10 str-pnt.; troostprijs, G. Smid, Wie ringermeer. Motoren met duo: van Ingen, Wieringermeer 8 str.pnt.; D. Kla ver, Wieringen, 11 str.pnt.; G. v.d. Kreeke, Wieringen, 13 str.pnt.; P. Koster, Wieringermeer 17 str.pnt.; C. van Zoonen, Wieringermeer 18 str.pnt.; A. Roosien, Wieringer meer 64 str.pnt.; troostprijs: Stins, WieringermeeT. Motoren zonder duo; K- v. Dorst Wieringermeer 24 str.pnt.; C. de Vries. Wieringermeer 163 str.pnt.: Heinsbroek, Wieringermeer 165 str pnt.; Masselink. Wieringermeer 176 str.pnt. BromfietsenSchreurs, Lutje winkel 2 str.pnt.; G. Grijzen, Wie ringermeer 41 str.pnt.; D. de Zwart, 52 str.pnt.; C- van Wijn gaarden. Wieringermeer 58 str. pnt.^ troostprijs; van Wurkum, Wieringermeer. Om kwart zonder enige bericht door, kers zich var 100 meter h: Anderhalf uui nog in het Vlak voor de Blankers, die getraind, met ztcht bij een kamp spraken van de Nede heer Verrijp. fectie, zo dee maar ze had voelde zich dan de dag t< De dokter overtuigd, dat lopen bij de f Moorman van ons pertinent Fanny Blanke plaats in deze alles zou gevt bed op voorsc ter, die haar mogelijk te mocht bij haa ten. Verschillende nog spraken, wonden voor meer in een Fanny Blankei op de 100 met( sprintster, die zonder noemer ning even 11.6 zijn voor een orde zijnde Fa liepen het kan- met verschille bij de lunch ii rant toen we de heren Brunt Keyzer zaten ei over de bijzoi van het Hongaa de toch nog deling, dat Fan grote concurrer vrij spel liet o; Dat was natuur van de andere sluit te begrijpi Want al was derde Olympiscl en geen Wilhel landers gereserv ter zo, dan de en bij één ev« het moreel van dermate te scho op de 200 mete dag een aanvan at bij voorbaat zou spelen. HEREN: polsstokhoog: 5000 meter: discuswerpen: Enkele Olymp aard. Lam Whij dezelfde tijd als Marjorie Jacksoi Fanny Blankers record (11,5), da (V.SX en sinds

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2