Vierdaagse gestart met 9824 deelnemers Zestig nieuwe zalen in het Rijksmuseum Old (Oat bij Welkom, waterleiding! ER KAM MOK MEER RIJ" UW PI Boeken - hoekje Muziekzangliters limonade Om de souvereine Orde van Maltha RADIO Oorlogsweesjes op vacantie Demonstrerende parachutisten in eikaars valschermen verward De voornaamste tentoonstelling van het jaar Prachtige opstelling van verbluffende overvloed Maar niet door mijn tuin Anti-clericalisme in Frankrijk dood Bijzonder onderwijs te Puerto Rico Maria-congres in Den Bosch Intern, conferentie Rode Kruis Dodelijke val van hoge steiger 99 Sub er voor vc PAGINA 4 WUfcNbDAl. li JULI IVbZ (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN, 22 Juli, Op de eerste morgen van de Vierdaagse zijn 9824 tippelaars de zon en Neêrland's fruittuin tegemoet- getreden. Van de 6500 burgers en 4000 militairen die hadden in geschreven lieten er 676 verstek gaan en dit is wel heel jammer. Want we kunnen nu niet spre ken van de „Mars der Tiendui zend", de hartewens van Majoor Breunese, die ook dit jaar weer de leiding en de organisatie in handen heeft. De Betuwse zomerzon ioeg het kwik met sprongen naar boven en de Sombreros en Panamas kregen de kans van de dag. Het Marktplein in Eist leek in een bont gewemel van kleuren meer op Vera-Cruz maar zonder siesta dan op een centrumplaatsie in het Gelderse. Wat nu te schril'ven van deze eerste dag? Onze indrukken? Muziek, zang en liters limonade. De openingsplechtigheid was gisteravond voor meer dan 30.000 toeschouwers met de vlagge- KWESTIE GEREZEN (Van onze verslaggever) De vraag oi de souvereine orde van Maltha een religieuze orde vormt, is het geschilpunt, waar voor de Malthezer ridders uit alle delen van de wereld vo rige week in Rome zijn bijeen geweest Ter beslechting van de kwestie heeft Zijne Heiligheid de Paus een tribunaal ingesteld onder pre sidium van Kardinaal Tisseranl, waarin o.a. nog zitting hebben de Kardinaals Micara, Pizzardo en Canali. Tot goed begrip diene, dat de verheven orde is samen gesteld uit z.g. geprofeste ridders, die een belofte in religieuze zin hebben afgelegd, en een groep leken. De burgemeester van Tilburg, mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst, die zo juist per KLM uit de H. Stad terugkeerde, deel de ons in een kort onderhoud mede, dat de uitspraak vermoede lijk nog wel enkele maanden op zich zal laten wachten. De bur gemeester was nog met drie an dere Franse Malthezer Ridders door Zijne Heiligheid gedurende 20 minuten in particuliere audi ëntie ontvangen. Z.H. maakte op hem, niettegenstaande zijn 76 jarige leeftijd, een zeer vitale in druk. Imponerend was vooral de lenigheid, waarmede de H. Vader door enkele grote zalen op het gezelschap was komen toesohrij- den. Het leek de burgemeester overigens, dat de H. Vader de naam van Tilburg als grootste katholieke stad van Nederland, niet onbekend was. Het onder houd werd gevoerd in de Franse taal, maar de Paus voelde er toch behoefte aan, om de burgemeester nog met enkele Nederlandse woorden toe te spreken. DONDERDAG 24 JULI HILVERSUM 1, 402 meter Gjam. muziek, V.P.R.O.: 7.50 Dag opening, A.V-R.O.: 8.00 Nieuws, 8-15 Gram. muziek, 9.00 Morgen wijding, 9.15 Gram. muziek, 9.30 Voor de huisvrouw, 9.35 Water standen, 9.40 Gram. muziek, 10.35 „Ik weet, ik weet, wat u niet weet", 10-50 Voor de kleuters, 11.00 Kamerorkest, 11.45 „Libanon, het land op de grens van drie werelddelen!", causerie, 12.00 Strijkorkest, 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen, 12.33 Gam. muziek, 13-00 Nlieuws, 13.15 Mededelingen en gram. muziek, 13.30 Metropole orkest, 14.00 „De vrouw die de waarheid schreef", hoorspel, 15.00 Voor de zieken, 16 00 Amateurs- programma, 16.55 Orkestconcert, 17.30 Militaire causerie, 17.40 Gram. muziek, 17.45 Regerings uitzending: C. W. Matroos: „Het district Nickerie in Suriname". 18 00 Olympische Spelen, 18.30 Nieuws, 18.45 Lichte muziek, 19.15 Gesproken brief uit Londen, 19.20 Orkestconcert, 20.00 Nieuws, 20-05 Omroeporkest, 21.05 Koor, sopraan en piano, 21.35 Lichte muziek, 22.15 Olympische Spelen, 22.30 Dansmuziek, 23-00 Nieuws, 23.15 Sportactualiteiten, 23.00 tot 24.00 Irani, muziek. HILVEfRSUM 2, 298 meter K.R.O-: 7.00 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek, 7.30 Gram. mu ziek, 7.45 Morgengebed en litur gische kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gram. mu ziek, 9.00 Voor de huisvrouw, 9.40 Gram. muziek, N.C.R.V.: 1000 Gram- muziek, 10.30 Morgendienst, K.R.O.: 11.00 Voor de zieken, 11.45 Gram. muziek, 11.50 „Als de ziele luistert", causerie, 12-00 Angelus, 1203 Lunchconcert (12.3012.33 Land- en tuintoouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer, 13-00 Nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Gram. muziek, 13.35 Zangrecitaal, N.C. R.V.: 14.00 Promenade-orkest*-en solist, 14.45 Voor de vrouw, 15.15 Gram. muziek, 15.40 Vocaal en semble, 16.00 Bijbellezing, 16.30 Gram- muziek, 1700 Voor de ieugd, 17.30 Banjo-orkest, 18.00 Nieuws, 18.15 Koorzang, 18.40 „Op de stelling", 18.50 Gram., muziek, 19-50 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord", 19.20 Bariton en orgel, 19-40 Radiokrant, 20.00 Nieuws en weer berichten, 20.10 Marinierskapel, 20 50 Reportage, 21.10 Gram. mu ziek (pl.m. 21-35 „Het wespen net"), 21.55 Buitenlands over zicht, 22.15 Twee piano's, 22-45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 tot 24.00 Gram. muziek. parade en de volksliederen in het Goffertstadion als altijd imposant geweest en uren daarvoor hadden de Belgische parachutisten, af springend in de Oovpolder. de Nijmeegse harten al weer in vuur en vlam gezet. Er werd de eerste morgen in een vrii hoog tempo gelopen en op het culminatiepunt van de Betuwezon was de karavaan Eist gepasseerd. Maar deze zon is on barmhartig geworden op de Waaldijk. de laatste etappe van de eerste dag en velen on dergingen, met de machtige Waalbrug in het verschiet, de tippel-vuurdoop. Op het raadhuis in Eist werden autoriteiten en pers door het gemeentebestuur vertroeteld, terwiil door de open ramen van de stemmige raad zaal flarden van pittige mars muziek binnenwaaiden. Want muziek is het jaarlijkse opkik- kertje van de eerste pleister plaats in het Betuwe-parcours. De eersten die wii in ons no titieboekje opvingen waren de jongens van „De Regenboog" uit Tilburg, 15 knapen, die het klap pen van de zweep kennen en vo rig jaar geen uitvallers maakten. Daverend kwamen de groepen van de K.M.A. uit Breda door, een aaneengesloten formatie en een ogenblik weergalmde Eist van het „One, Two, Three, Four" het marslied, dat de ereprijs der populariteit in deze Vierdaagse wel zal veroveren. In snel tempo kwamen na elkaar door: de Luchtmacht-staf Den Haag, vier stappen achter de L.S.K.-band met de zon op de helmen en geen uitvallers in het planboekje en de 28 man van Gilze-Riien met kapitein Ter Braak. Onder een strakblauwe lucht waarin wolken als reusachtige schuimklodders over het land schap dreven is de karavaan naar de lokkende finish getrokken. Op de tweede dag gaat het breeduit over de ruime wegen van Maas en Waal met het kas teel-stadje Wiichen als laatste springplank. Van die tweede dag is meer te vertellen. Het is de dag van de blaren, de Coca-Cola en het „toe joh. nog even vol houden". Want wie de Maas en Waalse kilometers de baas wordt staat er goed voor. DE WEST-DUITSE GEZANT BIJ HET VATICAAN WURZBURG. „Is het gezant schap bij het Vaticaan zo onbe langrijk? Of zijn wij zo arm aan bekwame figuren? De traagheid van de Bondsregering moet op de duur voor de H. Stoel beledi gend zjjn", aldus schrijft liet „Würzburger Katholische Kir- ohenblatt" naar aanleiding van de benoemirug van een Duitse ge zant bij de Spaanse regering te Madrid. Zoals men weet, wekt het draden van de West-Duitse regering inzake de benoeming van een gezant bij het Vaticaan bij de katholieken in de Bondsrepu bliek allerwege misnoegen. RESOLUTIES PRO BEVAN VOOR HET LABOURCONCRES LONDEN, 21 Juli. Voor de jaarlijkse conferentie van de La- bourpartij in September zal de linkervleugel der partij zestig resoluties indienen, die Bevan steunen in zijn eis tot beperking van Engelands bewapeningspro gramma, aldus is officieel bekend gemaakt. Dit is verreweg het grootste aantal resoluties, aan één onderwerp gewijd. DORDRECHT, 22 Juli De uit zending door de Stichting „Het Vierde Prinsenkind" van meer dan 4000 oorlogsweesjes en enige honderden lichamelijk door de oorlog getroffen kinderen heeft een aanvang genomen. Tiental len autobussen en luxe auto's brachten de kinderen naar de prachtige vacantiekampen te Norg (Drente), Mantinge (Dr.) en Baerscihot (gem. Middelbeers in N.Br.). De medewerking die over al in den lande wordt ondervon den is zeer groot. Drente is be zig de oorlogsinvalide jeugd van Nederland een onvergetelijke va cantie te bereiden. Ook Gronin gen en Friesland dragen hun steentje bij. Overheidsinstanties, Opbouworganen, Diensten Vrou welijke Hulpverlening enz. wer ken voortreffelijk samen, tenein de de vacantie van deze zo zwaar door de oorlog getroffen kinde ren tot een evenement te maken. Ter versterking van de Bene luxgedachte is er tevens een uit wisseling tussen Belgische en Ne derlandse oorlogsweesjes. Jan Lemaire Sr. is bekend als toneelspeler en voordracht kunstenaar. Wie hem niet van nabij heeft meegemaakt, zal hem wellicht kennen door de radio waarvan hij ook een gere geld medewerker is. Nu brengt hij het Nederlandse publiek een boek, een roman, uitgegeven door „Hollandia" te Baarn. Aan de titel reeds herkent men de toneelspeler: „Afschminken, Dames en Heren Het verhaal speelt dan ook in de toneelwe reld en twee jonge mensen, een man en een vrouw, zijn er de hoofdfiguren in. Zij dragen een uitgesproken Amsterdams karak ter en verloochenen dat nooit en nergens. Hun levensloop is in zekere zin wel min of meer be wogen en de moeilijkheden ont breken niet op hun weg. Maar telkens weten zij die met hun aangeboren Amsterdamse blij moedigheid te overwinnen. Voor menig lezer zal de sfeer die in deze roman of is het 'n schets naar de werkelijkheid, 'n soort levensbeschrijving dus? getekend wordt, wel min of meer vreemd zijn en dat ook blijven. Het is een zo geheel an dere wereld dan de gewone die hier uitgebeeld wordt. En toch ook weer niet. Want het is een stuk werkelijk leven, met al zijn hoogtepunten en diepten, dat hier wordt beschreven. En dat spreekt de lezers van deze roman met alle levendigheid aan. Een vijftal tekeningen werden voor dit boek verzorgd door W. A. van der Walle, waarvan die van het omslag meteen dit ty pisch stuk Amsterdam raak voor ogen stelt. Bibliothecaris. Persfotografen, die tot taak hebben opnamen te maken van opstanden en relletjes doen goed kennis te nemen van deze „tegen geweld be- stande" uitrusting, door de Amerikaanse persfotografen Bill Purdom (links) en War ren Lee geleénd van de politie in Tokio. Deze uniformen werden gemaakt nadat de politie in Tokio tijdens rel letjes een groot aantal ge wonden had. Daar ook pers fotografen nu en dan midden in het gewoel zaten, werden ook zij met deze uniformen uitgerust. Het is niet te veel gezegd, menen we, als we de heropening van de zestig zalen in het Rijksmuseum, waarin de kunstnijver heid, de beeldhouwkunst, de collectie prenten uit het Prenten kabinet, de schatten van de vereniging Vrienden van de Azia tische Kunst en de studie-afdeling schilderijen, de voornaamste tentoonstelling van het jaar noemen. Er wordt nog zeer hard gewerkt en het kan nog wel een tijdje duren, voordat alles tot in de laatste puntjes is afgewerkt, maar thans is deze perma nente expositie voor het publiek toegankelijk. (Van onze verslaggever) Gistermiddag Hebben dui zenden en duizenden hoog- genesteld tegen de heuvel achtige uitlopers van het Rijkswoud, geduldig twee uur in een brandende zon zitten wachten op het meest spectaculaire gebeuren van de dag: de dropping van 40 Belgische parachutisten in de Ooypolder. Nadat aanvankelijk twee uur was vastgesteld als „mo ment suprème" kwam uit Brussel het bericht door, dat de dropping twee uur moest worden verlaat. De duizenden hebben op veilige afstand van het landingsterrein het ogen blik met bewonderenswaardig geduld afgewacht, maar met de verschijnende Dakota's trilde een vreemde emotie door de menigte, want weinig is opwindender dan een drop ping van geringe hoogte (250 M.). Het werd een schouwspel dat niemand zal vergeten en zelden hebben wij grotere op winding meegemaakt dan toen bij de tweede dropping van 20 man vlak boven ons hoofd, 2 Belgische parachutisten voor een kort ogenblik in eikaars valschermen verward raakten Het was kort nadat de Dako ta's voor de tweede keer hun levende last neerlieten, dat sergeant de Muynek uit Roes- selaere verward raakte in de parachute van Jef Netels uit Brussel. Toen wij als eerste bij het tweetal aankwamen, hadden we gedacht dat de mannen zouden beven van angstige spanning, maar de Vlaamse leeuw kan klauwen! Jef lachte maar eens. „Er stond geen wind" zei hij. „Als de windsnelheid straks meer dan 28 KM per uur bedraagt, is het heel wat anders Op een steenworp afstand ten Noorden van Tiel ligt het Be tuwse dorpje Drumpt. Het pomp water in dit dorpje stinkt, maar nog niet iedereen heeft zo'n stink waterpomp en er zijn ook pompen die 's zomers droog staan, zodat men dagelijks de moeders en de dochters door het dorp kan zien slepen met emmers en kan nen om het vocht voor het da gelijks bakje „leut" en wat dies meer nodig is in een ordentelijk gezin, te vergaren. Jaren lang vecht men hier al voor waterleiding en is het won der, dat enige honderden bewo ners van 't dorpje enige maan den geleden de komst van de waterleidingbuizen met vreugde begroetten? Doch al dra begonnen de moei lijkheden, de Dorpsstraat kon men niet opbreken, omdat er dan. een acuut gevaar voor verzakking overbleef. Dus was de enige weg voor de buizen: door de tuintjes voor de huizen. Maar wie zou daar dan ook bezwaar tegen heb ben? Immers, de eventuele scha de werd vergoed en alles werd weer in de oorspronkelijke vorm teruggebracht. Enige bewoners dachten er anders over: „Wij willen geen waterleiding", zo redeneerde men, „dus ook geen buizen door onze tuin". De meesten van deze weige raars zwichtten voor de dringen de bede van burgemeester Mes, die persoonlijk voor vergoeding van alle schade instond. Behalve echter de landbouwer D. J. V.; hij kan niet dulden dat zijn bloemen (Advertentie) en boontjes er aan moeten ge loven en mogelijk zal hij nog eens een keer zin hebben om een tank in zijn tuin te plaatsen. En of men de man nu al be looft, dat hij zelf het bedrag van de schade mag bepalen of hem garandeert, dat men de buizen drie meter diep zal leggen, zo dat niemand ze ooit meer terug vindt, de landbouwer blijft vrien delijk maar niet minder beslist in zijn afwijzing. „Jullie blijven d'r uit". De buizen voor het tuin tje van D. J. V. liggen - nog bo ven op de grond, de rest van het net is bijna gereed. De mensen in Drumpj wachten op water leiding, maar ze zullen nu waar schijnlijk nog verschillende maanden moeten wachten, want er zal tegen D. J. V. een inge wikkelde procedure gevoerd moeten worden, aleer men zon der zijn toestemming met de schop in zijn tuintje kan stap pen. Een procedure, die de wa terleiding nog nooit heeft be hoeven te voeren. ZEGT SCHUMAN EDINBURG De Franse Mi nister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft tijdens 'n kort verblijf in Edinburg ver klaard, dat het anti-clericalisme in Frankrijk als politieke macht „zo goed als dood" is. Hij ging hiermede in tegen een uitlating van generaal Eisenhower, die kort geleden heeft beweerd, dat de Franse regering zwaar te stri.jden heeft tegen het anti- clericalisme. De heer Schuman deelde zijn gehoor, Katholieke universiteits studenten mede, dat de Katholie ken in Frankrijk nu overal be langrijke posten bezetten. Zij verbergen hun godsdienst niet, iets wat 20 jaar geleden onmo gelijk was. Schuman bracht tij dens zijn verblijf een bezoek aan de aartsbisschop van St. An drews in Edinburg. In de jaren, dat dit alles niet te zien is geweest, is de collectie van het Rijksmuseum door aan wervingen en legaten nog aan zienlijk uitgebreid. Wat vroeger niet mogelijk was: het opstellen van de kunstnijverheid en de beeldhouwkunst in chronologi sche volgorde, is nu geschied. Boven vindt men een overzicht vanaf de Middeleeuwen tot de 18de eeuw, beneden de 18de eeuw en in de Druckeruitbouw de 13de en' 19de e-euwse schilderkunst en de verzameling van Aziatische kunst, die van het Stedelijk Mu seum naar hier is gekomen. Eerst bellen! Bovendien is boven de studie- collectie schilderijen. Deze is voor het publiek niet onmiddellijk te bereiken. Zij is namelijk afgeslo ten. Men moet eerst op een bel drukken en dan eerst wordt men toegelaten. Dit is om te voorko men, dat het publiek, dat van buiten komt en het museum niet of slechts in geringe mate kent, eerst terecht zou komen in deze tweede keuze van schilderijen en de eerste keuze, met de Rem- brandts en Vermeers, zou missen. In de vierhonderd schilderijen van de tweede keuze zijn bijzon dere, bekende en mooie schilde rijen te vinden, grote schutters- en regentenstukken, onder meer een zeer fraaie van v. Baburen, Coornherts portret door Cornells van Haarlem en Joost van den Vondel door Philips Koninck, een typisch schilderij uit de School van Fontainebleau, en nog vele andere, die zeer dicht de kwali teit van de eerste keus benade ren. Bij de kunstnijverheid en de beeldhouwkunst werd bij ons be zoek nog druk getimmerd en gepoetst. In zeer lichte kabinet ten ziet men er het werk van de geelgieter en de emailleur uit de vroege Middeleeuwen, even ver der wordt men gconfontreerd met de prachtige beelden van de late Middeleeuwen, door een groot oxaal uit de kerk van Helvoirt van omstreeks 1500 komt men er in een zaal met Italiaanse plastiek en zo gaat het door in een steeds groeiende pracht, tel kens een eindje dieper in de 16de en 17de eeuw. Prentenkabinet. Het prachtigste zilver en het edelste aardewerk is er uitgesteld en al eerder heeft men de pren- lencollectie gepasseerd, waar spe ciaal het grafische werk van een Hercules Seghers, van een Dürer en een Rembrandt zeer mooi zijn ondergebracht in de vitrines van professor Eschauzier, die met de staf en de Rijksbouwkundige Dienst de hele restauratie heeft geleid. Men heeft geen stijlkamers ge maakt, maar men heeft het schil derachtige van de stijlkamer ver bonden aan de overzichtelijkheid van een directer expositie. De 18de eeuw is schitterend verte genwoordigd en de schatten van Aziatische kunst, die in het Sted. Museum waren, zijn grotendeels bekend. Er zijn nog' wel desiderata ver telde de directeur, j'hr. dr. D. c. Roëll. Daar het Ruksmuseum het eerst met electrisch licht begon, is men met het electrisch licht wat achter en „air conditioning" is zeer gewenst. Wat bereikt werd is echter bij zonder imposant. Sommige door kijken zijn bepaald verrukkelijk en de overvloed is inderdaad ver bluffend. BESCHERMD DOOR U.S.A. SAN JUAN (Puerto Rico) Het Congres te Washington heeft de nieuwe grondwet van Puerto Rico goedgekeurd, onder voor waarde, aat enkele wijzigingen in de onderwijswetgeving worden aangebracht ter versterking van de positie der Katholieke bij zondere scholen. De Wetgevende Vergadering van Puerto Rico heeft zich met deze wijziging accoord verklaard. De wijzi gingen zullen thans ter goedkeu ring worden voorgelegd aan het volk tijdens de algemene verkie zingen van November a.s. Sedert enkele weken heeft Pu erto Rico, een der Amerikaanse staten, een eigen grondwet en eigen bestuur onder supervisie van het Congrt. te Washington. In de grondwet waren in de oor spronkelijke lezing de rechten van het bijzonder onderwijs reeds vastgelegd, doch op een wijze, die door een kwaadwillen de regering verkeerd zouden kunnen worden geïnterpreteerd. Het Congres heeft de betreffende passages een scherpere omschrij ving gegeven. VOLGEND JAAR Volgend jaar gaat Den Bosch het eeuwfeest vieren van de terugkeer van het wonderbeeld der Zoete Moeder Maria. De eeuwfeestviering zal o.m. be staan uit een groots opgezet Mariacongres van enige dagen, dat rond de feestdag van de Zoete Moeder, op 7 Juli, zal worden gehouden. De Bisschop van Den Bosch, Z.H.Exc. W. Mutsaerts, heeft dit bekend gemaakt in een herderlijk schrijven, dat in alle kerken van het Bisdom Den Bosch is voor gelezen. LONDEN In bevoegde kringen te Londen acht men het onwaarschijnlijk, dat van de internationale conferentie van het Rode Kruis te Toronto gebruik zal worden gemaakt om over het dode punt te ge raken, waarop de onderhande laars in Panmoendjon thans zijn beland. Men acht het niet aannemelijk, dat de kwestie van het repatriëren van krijgs gevangenen opgelost zal wor den door neutrale bemiddelaars of organisaties, in casu het Rode Kruis. De „Observer" legt dan ook geen verband tussen het afzeggen van de reis van Malik naar de Sowjet-Unie en de mogelijke bij eenroeping van een algemene ver gadering der V.N. (een en ander na een mogelijk totstandkomen van een wapenstilstand in Korea) Volgens de „Observer" blijft Malik in de nieuwe wereld naar aanleiding van de komende con ferentie in Toronto. De Sowjet-afgevaardigde naai de conferentie is generaal Slavin, die de Westerse mogendheden op de Rode Kruisconferentie in 1948 aanviel en de vertegenwoordiger van continentaal China is mevr. Li Te-Tsjoean, minister voor Ge zondheidszaken en voorzitter van de Chinese commissie van onder zoek naar de „Amerikaanse im perialistische bacteriologische oor logvoering". Gedurende werkzaamheden bij de in aanbouw zijnde nieuwe H. B. S. en Gymnasium aan de Ach terdoelen te Ede, is Maandag middag de 64-jarige J. v. d. Weerd, afkomstig uit Wagemn- gen, van een 5 'A meter hoge steiger gevallen. De man kwam hierbij op zijn hoofd terecht en werd zwaar gewond naar het Julianaziekenhuis te Ede over gebracht, waar hij spoedig over leed. Naar de Warner Bros Film „Room for one more" met Cary Grant en Betsy Drake Het is dikwijls zo, dat voor ouders met kinderen de uren van vacantie, van het genieten van een nieuwe omgeving, pas beginnen als het kroost naar bed is. Dit was deze eerste dag met George en Anna ook zo. Toen de openhartige opmerkingen van de drie jonge Roses over het voorrecht van Jimmy-John om heel alleen in een groot bed te mogen slapen door Anna op tactische wijze waren verklaard met een herinnering aan Jane, die zich de eerste dag ook niet op haar gemak had gevoeld hetgeen Jane in tegenwoordig heid van Jimmy-John met nadruk bevestigde werd het vijftal naar bed gecommandeerd. Nauwelijks had George gelegenheid om van de rust te genieten en zijn eerste kop thee te drinken of er klonk een doordringende, kreet uit het vertrek, dat aanvankelijk was bestemd geweest voor slaapkamer voor zijn vrouw en hem, maar dat nu de nieuwe gast herbergde. Voordat zijn vrouw wegrende om te zien wat er was, hield hij haar even tegen. Nuchter zei hij: „De geschiedenis herhaalt zich, Anna. Herinner je je de eerste avond met Jane nog?" Anna gaf geen antwoord en liep snel weg. Ze trof ongeveer het zelfde tafereel aan als destijds bij Jane. Jimmy-John had het gezicht in de kussens verborgen. „Wat is er?" vroeg ze. Spreek op." Toen er geen ant woord kwam, vervolgde zij: „Kom, geef antwoord. Als je kunt schreeuwen, dan kun je ook praten. Wat is er?" De jongen zie niets. Het enige was, dat hij haar aan keek. „Je behoeft toch nergens bang voor te zijn? Heb je dan niet gemerkt, dat wij het je zoveel mogelijk naar de zin willen maken?" Toen kwam eindelijk het hoge woord er uit. „Ik ben bang", snikte Jimmy-John. „Ik heb altijd samen met anderen op een zaal geslapen. En in het ziekenhuis liepen er 's avonds altijd verpleegsters heen en weer." „Oh, dus je hebt nooit alléén in een kamer gesla pen", zei Anna begrijpend. „Maar je moet begrijpen, dat iets wel eens verandert, Jimmy-John. Jij denkt nou wel, dat alles altijd zo blijft, maar dat is een grote vergissing van je." De jongen bleef snikken, maar toonde belangstelling. „Het is nu de bedoeling, dat je net zo doet en net zo leeft als wij allemaal", ging Anna voort. „Daarom ben je met ons meegegaan, eigenlijk zo'n beetje als onze gast om vast te wennen aan iets heel anders dan je tot nu toe hebt meegemaakt in ziekenhuizen en zo. Begrijp je dat?" De toelichting had nu niet direct het gevolg, dat Jimmy-John zich uitte in een stortvloed van dank baarheid, maar hij voelde zich blijkbaar gerustgesteld. Hij liet zich toedekken en goedenacht wensen en pro testeerde niet, toen Anna de kamer verliet en de deur achter zich sloot. „Zeker weer helemaal van streek, hè?", informeerde George, toen ze terugkwam. „Zeg nou eerlijk, lijkt het je niet beter, dat ik hem morgen terug breng?" Anna keek hem aan. „Laat ik aan jou over, George", antwoordde ze. „We zijn anders niet gewend om iets zo gauw, na één dag al, op te geven." Als Anna hem George noemde, wist de heer des huizes dat zijn vrouw het helemaal niet met hem eens was en dat hij een opmerking had gemaakt, die ze niet van hem verwacht had. Hij achtte het beter om geen debat te beginnen en in de overtuiging, dat de volgende dag hem door de gedragingen van Jimmy-John in het gelijk zou stellen, besloot hij: „Goed, dan zien we het eerst nog aan." Anna moest de volgende dag naar de nabijgelegen stad om nog enkele inkopen te doen. Een rit van een uur heen en terug. Ze nam de auto en besloot een van de kinderen mee te nemen. Zonder er een vraag stuk van te maken, viel haar keus op Jimmy-John. Hij zat zwijgend naast haar. Op Anna's opmerkingen over de mooie ochtend en de heerlijke zee, gaf de jongen niet eens antwoord. Wat dat betreft volhardde hij in de houding, die hij aan het ontbijt had getoond. Het was er toen al niet beter op geworden, toen Teenie, de jongste, bij zijn vader had geïnformeerd of Jimmy-John soms zijn tong in het zomerkamp had laten liggen! Je moet Anna Rose heten om met onverflauwd opti misme te proberen elke tegenstand te overwinnen. En ze vond weer een even originele manier als gedurende de eerste dagen met Jane. „Kan je autorijden?" Anna stelde deze vraag alsof het voor 'n jongen als Jimmy-John de gewoonste zaak van de wereld betrof. Er kwam geen antwoord. „Kan je autorijden?" Weer geen antwoord. „Ik had graag, dat je niet zo idioot deed, want dat ben je helemaal niet. Ik stel de vraag nog één keer en ik verwacht dat je er antwoord op geeft. Kan je autorijden?" Anna had de laatste woorden op een scherpere toon gesproken dan ze gewend was. Dit ontging Jimmy- John niet, want hij keek haar even aan en mompelde: „Nee, natuurlijk kan ik geen autorijden hoe komt U daarbij?" Anna minderde de snelheid van de wagen tot op ongeveer twintig kilometer. Ze liet als het ware de monstratief het stuur los en zei: Nou, dan is het nu hét ogenblik om er mee te beginnen." De wagen trok opzij en zonder nu te beweren, dat ér ernstig gevaar dreigde, toch was het zo, dat een tegenligger uit moest halen om ruimschoots te kunnen passeren. Jimmy-John had zich intussen onder de kreet: „Gooi om! Gooi om!" opzij geworpen tegen Anna aan en draaide handig aan het stuur, zodat Anna's wagen de andere kant opschoot. Inmiddels trapte Anna de rem in, zodat de auto in een oogwenk stilstond. Anna deed of ze hevig geschrokken was, terwijl Jimmy-John, ineens een en al activiteit, haar toesnauwde: „Wat was U van plan. Moesten we er allebei aan?" „Jij hebt ons voor een aanrijding bewaard?" ant woordde Anna met zoveel mogelijk dankbaarheid In haar stem. „Ik was doodsbang", zei Jimmy-John, nog een tikje van streek. „Maar wat heb ik goed gestuurd, hè," voegde hij er trots aan toe. „Perfect," bevestigde Anna met nadruk „Het was niet makkelijk," lichtte Jimmy-John toe. „En tóch heb ik het gedaan." „Weet je wat ook zo vreemd was," zei Anna met een kleine glimlach, terwijl ze de wagen weer startte. „Dat je het zo maar nodig vond om te gaan praten." (Wordt vervolgd) tuig van de werden tal stellen ter t de behandel agenda, wel durige besl ten dele koi allen werdei Het voorsi Bergen een i yan aankoo Hof" te vei-: maal /50.00c den der Fr< een goed ont Volkers (CP dan ook dé verplichten 1 de Volkshogf Hij wilde ej eens een a»( een vacantiec De heer (K.V.P.) wild het rijk ook geven. Hg w: het laten on gebouw door omdat hij weer geld z« Volkshogeschc subsidie, meei De heer E informeerde middelen te i weest om di terrein voor gen te bewari en duidelijke mr. A. E. Rib daarover geer Indien deze g gemeente zou dan zou men 1 kunnen verihi den duur een zou komen op „Oude Hof". De heren V A. Sietsma (r< en de P.v.d.A.; ten dank voo: die de gemeen geboden bij de; den gaarne d Gedeputeerde dat de Vol „Oude Hof' z ken. Gedeputeerde echter in deze gen tot niets hebben Gedep: indruk, dat dt het gebouw O] gaarne gedurer wil onderhoudt uiterst lage kos Subsidies Besloten were dc katholieke in Noordhollanc 2.000.tc vei instantie, die i deze tehuizen is bedrag werd ve christelijke tel ken. Het voorstel subsidie, groot J inmiddels opge voor Maatschai Noordholland, 13. 15. 16 De problemen met de pleegkinderen waren soms zo groot, dat George 's avonds aan het bed van zijn vrouw krijgsraad hield. prijspuz; Horizontaal: 1. stadsadvocaat 10. voetbalclub 11. vogel 12. vorm van et« bloem plaats in Zee bezittel, vnw. 18. Nederland (a 19. niet te tellen 20. plotseling 26. schaap (mnl.) 27. lidwoord 28. land in Azië 31- vogel 33. lidwoord 34. belofte 36- tentoonstellin; Amsterdam 37. wedergeboorte Verticaal: 1. ambteloos bui 2. voetbalverenig 3. nimmer 4. dierengeluid zwaardvis 6. voorzetsel 7. voorzetsel 8. Europeaan 9. snelschrift 14. bevel 15. insect 17. te zijner plaal 18. windrichting 20. druk, knel 21. voorzetsel 22. vreemde munt 23. uitroep 24. roem 25. begin 29. herkauwer 30. ontkenning 32. streling 34. voegwoord 35. titel Oplossing kruisv Horizontaal: 1. a oiam. 9. mode. 10 Pel. 13. ne. 14. kei. 19- ar. 20 de 21. al ff- ra, 27. pui, 29. 33. kraal. 36. iets. 3) 39. Ier. Verticaal: 1. ash, 4. moker. 5. edel. 6 me, li. e.k., 12. pi. or' 1 22- tante. 23 26. roer. 27. po. 28. i Ria. 32. ds„ 34. r.k

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4