zalen Provincie steunt Bergen bij aankoop van „Oude Hof ZUIDERZEELAND Driemaal zwichtte held Ivanov voor Slavisch aanvalsgeweld Financiën en Economie Retraitehuis Bergen gaat zilveren jubileum vieren Zatopek wil ook marathon en 5000 meter winnen UW PUZZLE voor vandaag er onderwijs jerto Rico Zomerzitting Prov. Staten ia-congres Bosch Subsidies militaire tehuizen en maatschappelijk werk De laatste episode van een eeuwenlange strijd Vestigingswet kleinbedrijf Dodelijk ongeluk in Rotterdam Sleepboot spoorloos met Russisch schip 1100 pelgrims gaan naar Lourdes DE BEURS Stalindoor „Tito" uitgeschakeld Russen namen leiding Belangrijk centrum van aeesteliike vorming Redemptoristen WOENSDAG 23 juli I VJZ PAGINA 5 we de heropening rin de kunstnijver- n uit het Prenten- iden van de Azia- i, de voornaamste rdt nog zeer hard i, voordat alles tot ns is deze perma- men heeft het schil- a de stijlkamer ver- Ie overzichtelijkheid ecter expositie. De schitterend verte en de schatten van nst, die in het Sted. en, zijn grotendeels wel desiderata ver- cteur, jhr. dr. D. C. .et Ruksmuseum het :ctrisch licht begon, het electrisch licht n „air conditioning' nst. t werd is echter tnj- ant. Sommige door- lepaald verrukkelijk ied is inderdaad ver- [D DOOR U.S.A. N (Puerto Rico) te Washington heeft ;rondwet van Puerto xeurd, onder voor- ixriWicfinfïfin ter veiotcinuiB Ier Katholieke bu ilen. De Wetgevende van Puerto Rico met deze wijziging •klaard. De wnzi- thans ter goedkeu- voorgelegd aan het de algemene verkie- Movember a.s. :ele weken heeft Pu- en der Amerikaanse eigen grondwet en ir onder supervisie ïgrc. te Washington, wet waren in de oor- lezing de rechten bijzonder onderwijs legd, doch op een >or een kwaadwillen- r verkeerd zouden iien geïnterpreteerd. heeft de betreffende i scherpere omscnrij- n. GEND JAAR jaar gaat Den Bosch lest vieren van de ran het wonderbeeld Moeder Maria. De iering zal o.m. be- een groots opgezet :es van enige dagen, ie feestdag van de der, op 7 Juli, zal houden. ïop van Den Bosch, Mutsaerts, heeft dit aakt in een herderlijk at in alle kerken van Den Bosch is voor- Nou, dan is het nu nen." r nu te beweren, dat was het zo, dat een uimschoots te kunnen intussen onder de ipzij geworpen tegen an het stuur, zodat opschoot. Inmiddels auto in een oogwenk g geschrokken was, en al activiteit, haar plan. Moesten we er jding bewaard?" ant- elijk dankbaarheid in ijr-John, nog een tikje goed gestuurd, hè,' et nadruk ;htte Jimmy-John toe. was," zei Anna met le wagen weer startte, om te gaan praten." (Wordt vervolgd) kinderen waren soms oonds aan het bed gsraad hield. In de zomerzit ting van de Provinciale Staten werden tal van subsidie-voor- stellen ter tafel gebracht, die bij de behandeling van een lange agenda, welke door een lang durige besloten zitting slechts ten dele kon worden afgewerkt, allen werden aangenomen. Het voorstel om de gemeente Bergen een bijdrage in de kosten van aankoop van het „Oude Hof" te verstrekken tot maxi maal 50.00-0.vond bij de le den der Provinciale Staten wej een goed onthaal, al was de heer Volkers (C.P-N.) er tegen om dan ook de gemeen/te Bergen te verplichten het „Oude Hof" aan de Volkshogeschool te verhuren. Hij wilde er te zijner tijd ook eens een andere instelling zien. een vacantieoord of zo. De heer Jac. Groen Azn (K.V.P.) wilde graag weten of het rijk ook een subsidie zou geven. Hij was ook niet erg voor het laten onderhouden van het gebouw door de Volkshogeschool omdat hij vreesde, dat dit ook weer geld zou gaan kosten. De Volkshogeschool vraagt ai zoveel subsidie, meende de heer Groen- De heer E. P. Clynk (K.V.P.) informeerde of er geen andere middelen te vindien waren ge weest om dit, inderdaad fraaie, terrein voor de gemeente Ber gen te bewaren. Doch het korte en duidelijke antwoord van mej. mr. A. E. Ribibius Peletier liet daarover geen twijfel bestaan Indien deze grond niet door die gemeente zou zün aangekocht, dan zou men het uiteindelijk niet kunnen verhinderen dat er op den duur een open bebouwing zou komen op het terrein van het „Oude Hof". De heren W. Voorthuyzen en A. Sietsma (resp. van de V.V.D. en de P.v.d.A.) brachten de Sta ten dank voor de medewerking die de gemeente Bergen werd geboden bij deze aankoop en zou den gaarne de toezegging van Gedeputeerde Staten hebben, dat de Volkshogeschool het ..Oude Hof' zou mogen gebrui ken. Gedeputeerde Staten willen echter in deze de gemeente Ber gen tot niets verplichten. Wel hebben Gedeputeerde Staten de indruk, dat de Volkshogeschool het gebouw op het „Oude Hof" gaarne gedurende langere tijd wil onderhouden en wel met uiterst lage kosten. Subsidies militaire tehuizen Besloten werd om ten bate van de katholieke militaire tehuizen in Noordholland een subsidie van 2.000.te verstrekken aan die instantie, die met de zorg- voor deze tehuizen is belast. Eenzelfde bedrag werd voor de protestant- christelijke tehuizen uitgetrok ken. Het voorstel tof verlenen van subsidie, groot 25-000aan de, inmiddels opgerichte. Stichting voor Maatschappelijk Werk in Noordholland, ontmoette in de PRIJSPUZZLE Nr. 55 Horizontaal: 1. stadsadvocaat (gesch.) 10. voetbalclub 11. vogel 12. vorm van eten 13. bloem 15. plaats in Zeeland 16 bezittel, vnw. (Eng.) 18. Nederland (afk.) 19. niet te tellen 20. plotseling 26. schaap (mnl.) 27. lidwoord 28. land in Azië 31. vogel 33. lidwoord 34. belofte 36 tentoonstellingsgebouw in Amsterdam 37. wedergeboorte Verticaal: 1. ambteloos burger 2. voetbalvereniging 3. nimmer 4. dierengeluid 5. zwaardvis 6. voorzetsel 7. voorzetsel 8. Europeaan 9. snelschrift 14. bevel 15. insect 17. te zijner plaatse 18. windrichting 20. druk. knel 21. voorzetsel 22. vreemde munt 23. uitroep 24. roem 25. begin 29. herkauwer 30. ontkenning 32. streling 34. voegwoord 35. titel Oplossing kruiswoord nr. 54 Horizontaal: 1. aio. 4. met. 7. Siam, 9. mode. 10. horde. 12. pe- pel. 13. ne. 14. kei, 16. el. 17. l.o.. 19. ar. 20. de 21. al. 22. .te. 24. e.k.. 26. ra, 27. pui. 29. r.p.. 31. rondo, 33. kraal. 36. iets. 37. kano. 38. are. 39. Ier. Verticaal: 1. ash, 2. lion. 3. parel, 4. moker. 5. edel. 6. tel. 8. md. 9. me. 11. e.k.. 12. pi. 15. en, 18. ode, 19. ale, 22. tante. 23. nu, 25. kraai; 26. roer, 27. po. 28. ik, 30. pane. 31. Ria. 32. ds„ 34. r.k.. 35. lor. kringen van de V^ï.D. en de A.R. nogal wait tegenstand. Het was vooral de heer G. H. Hoy- tink die ernstige bezwaren op perde. In het oprichtingsbestuur zaten naar zijn smaak te veel vertegenwoordigergs van over heidsinstanties die straks in het definitieve bestuur toch weer een plaats zullen moeten maken voor anderen. „Wie zullen dat zijn?" vroeg de heer Hoytink zich met ongerustheid af- Hij heeft bezwa ren tegen het feit dat dit alles nog vaag is en zag in het nieuwe lichaam een administratief appa raat, dat is opgebouwd voor de organisates, doch op den duur centraal gaat regeren. Van de noodzaak van een dergelijk appa raat, waarvoor het rijk dan ook nog eens f 25.000.zou moeten uitleggen, was de heer Hoytink beslist niet overtuigd. Mevrouw J. A. A. Luyokx Sleyfer (K.V.P.) eohiter bepleit te de vorming van een federatief verband van alle instellingen en organisaties, die od maatschap pelijk terrein werkzaam zijn met het Provinciaal Instituut aan de kop. Nadat de heer Faiber (P.v.d.A.) ook de noodzakelijkheid van het provinciaal instituut naar voren had gebracht, werd het subsidie- voorstel in stemming gebracht en, met de V.V.D. en de A.R. tegen, aangenomen. antwoordde de heer Prakken na mens Gedeputeerde Staten de vragen, die in de loop van de morgen over de watervc rzie- ning op Texel waren gesteld. Ook Gedeputeerde Staten ac t- ten de toestai - ernstig, mede ge zien het "-rote aantal vreemde lingen, dat het eiland bezoekt. De gemeente Texel heeft in 1950 aan het Rijksinstituut voor Drinkwatervooriening opgedra gen, een onderzoek naar de mogelijkheden van een betere watervoorziening in te stellen. Ondanks herhaald aandringen, zowel van de gemeente als van Gedeputeerde Staten, is hierover nog geen rapport uitgèbracht. De technische züde van het vraag stuk zal worden behandeld in een rapport, dat hopen-lijk vol gende maand zal uitkomen. De financiële consequenties van een uitbreiding van het waterleiding net zullen in een tweede rapport aan de orde worden gesteld. Ge deputeerde Staten zullen zich zeker ernstig beraden over deze kweste. Er is slechts één plaats, waar in beperkte mate water kan worden gewonnen, doch het ver voer vanaf de wel van de zuivel fabriek De Eendracht schijnt nogal kostbaar te zijn. Volgens een lid van de Staten zou een groot Texels gezin zelfs tien gul den per week moeten betalen om aan het nodige water te kun nen komen. zich op het standpunt, dat hier Gedeputeerde Staten stellen spoedig een regeling zal, moeten worden gevonden. Sociale Zaken is bereid, om in bepaalde geval- -j-v i j lö Ucl cjfUj UIII Hl DCJIddlUC gCVui" bijzondere toestand op het len de bewoners tegemoet te ko- eiland Texel, geschapen door de aanhoudende droogte, alsmede het ontbreken van een groot waterleidingnet, was voor mevr. TeeboomVan West aanleiding om Gedeputeerde Staten enige vragen te stellen over de te treffen voorzieningen, ook op financieel gebied Waterprobleem urgent Tegen het eind van de eerste zittingsdag van de Provinciale Staten van Noordholland, he men. Er dient echter onderscheid te worden gemaakt tussen het gebrek aan drinkwater en de droogte van d-e landbouwgronden. Wat het eerste betreft achten Ge deputeerde Staten zich verplicht, maatregelen te treffen. Voor de schade de landbouw toegebracht, veroorzaakt door weersomstan digheden, is de provincie echter moeilijk aansprakelijk te stellen, alhoewel men in bepaalde nood gevallen niet ongeneigd zou zijn maatregelen te overwegen. Er rs een tijd geweest, waarin Nederland bestond uit moe rassen en meren, die van de Noordzee waren afgesloten door een duinenrij, die tot aan de Deense kust doorliep. Geweldige stormen sloegen omstreeks 1300 grote gaten in deze duinen rij. Bij een van die doorbraken werd de Zuiderzee gevormd. Niet alleen de Zuiderzee. Achter de Noordhollandse kust ont stonden diepe kuilen, door steeds verder uitgeschuurde geulen in verbinding staande met het buitenwater. Het heeft niet zo heel lang ge duurd, voor er plannen werden beraamd de gaten te dichten en de binnenzeeën en -meren droog te leggen- Bij Schagen kwam in 1456 de eerste polder tot stand; de grote droogleggingen begon nen in de 17e eeuw, toen de wind molen met draaibare kap werd uitgevonden. Langzamerhand nu werd het verloren land op de oude erfvijand, de zee terugge wonnen. Het plan om de Zuiderzee zelf, de meest zorg-wekkende ergernis van de stormvloeden rond 't jaar 1300, droog te leggen, is niet nieuw. In 1667 kwam HendTik Stevin al met een project. Andere plannenmakers volgden, maar 't duurde tot 1891 eer er iets uit de bus kwam, dat voor verwe zenlijking vatbaar was. Ir. Cor nells Lely diende toen in een 8- tal nota's een plan in, dat in gro te lijnen tot nu is gehandhaafd. Het is nu 20 jaar geleden, dat de Afsluitdijk werd gesloten. De Wieringermeer en de Noordoost polder hebben resp. 20-000 en 48.000 ha aan cultuurgrond in volle productie. De Oosterpolder ligt nog onder meters water, maar in dat water groeit een voor de buitenstaander onbegrijpelijk net van dijksegmenten; in 1955 moe ten opnieuw 51.000 ha droog lig gen- En dan komen nog de Zui derpolder met 44.600 ha en de Westerpolder, de grootste van al- remaal met 54.400 ha.... Hoe heel deze drooglegging groeide en groeit daarover kwam dezer dagen bij de Uit geversmaatschappij Diligentia te Amsterdam een vooral met foto materiaal buitengewoon fraai ver zorgd boekwerkje uit: Zuider zeeland, van Ir. K. A. Bazlen. Een heldere tekst in het En gels en in het Nederlands vrij van de technische rompslomp, die de geïnteresseerde lezer toch maar te zwaar op de maag zou liggen, gaat een unieke fotoserie over de Zuiderzeewerken vooraf. Alles krijgt een beurt. Fraaie luchtopnamen tonen de allereer ste werkstukken, verloren in zee: het Kornwerderzand, het Bree- zand, maar ook de voltooide en later weer geïnundeerde Wieringermeerpolder, de Noord oostpolder en de strips en zand banken, die momenteel in de Zuidoostelijke hoek van het IJselmeer aan het groeien zijn. Diligentia heeft velen zo nemen wij aan met deze uit gave een dienst bewezen. Wij N.K.S. op vierde jeugdkamp DEN HAAG. De Jeugd- kampoommissie van de Neder landse Katholieke Sportbond zal Maandag 28 Juli, des middags om drie uur, het vierde Jeugdkamp te Vught op officiële wijze ope nen. Het kampterrein is gelegen op het landgoed Huize Bergen, het opleidingscentrum van het Vrouwelijk Jeugdwerk in het Bisdom Den Bosch. denken daarbij niet alleen aan de bewoners van de nieuwe pol ders, aan allen, die met de con structie ervan te maken hebben gehad, maar in het bijzonder aan degenen, die van plan zijn te emigreren, of aan hen, die fami lie en kennissen in het Engels sprekende buitenland hebben wonen. Een der sprekendste epi soden uit onze nationale historie is hier in zeer aantrekkelijke vorm neergelegd. jR.- Staatsblad 403 bevat een be sluit tot toepassing van de Ves tigingswet Kleinbedrijf ten aan zien van de kleinhandel in naai machines, Staatsblad 402 een be sluit tot toepassing van dezelfde wet op de kleinhandel in elec- tro-technisch materiaal, dito verbruikstoestellen en huishoud naaimachines Gistermorgen was de 67-j G. Takkenberg uit de Rirc. Hoffstraat te Rotterdam aan het ramen zemen buiten het raam op de tweede etage, waar hij woon de. Hij stond daarbij op een plank, die hij over een droogrek had neergelegd. Het droogrek brak af, met het gevolg, dat de man op straat viel. Hij werd naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, maar bleek bij aan komst reeds te zijn overleden. HET LAATST GEZIEN BIJ TERSCHELLING UMUIDEN, 22 Juli Sinds week hebben zowel de Neder landse kustwachten als Scheve ningen-Radio taal noch teken ge hoord van de „Ko-rsakev", een Russisch schip van ongeveer 15.000 ton (volgens andere opga ven 4000 ton), dat achter 'n sleep boot op weg was van Leningrad naar Rotterdam. Het schip was zwaar beschadigd en daardoor moeilijk te slepen. Alle contacten die tot nu toe met dit transport zijn onderhouden liepen via de eveneens Russische sleepboot de „Zannikov" Beide schepen zijn voor het laatst gesignaleerd door de Amelandse kustwacht dat was vorige week Maandag. De volgende dag werden zij voor Hoek van Holland verwacht. ScheveningenRadio heeft sinds dien o-p haar herhaalde aanroepen geen antwoord gekregen en er liggen diverse telegrammen voor de sleep in IJmuiden klaar. Öp Maandag 14 Juli zijn beide vaar tuigen nog gezien door een Duitse coaster ter hoogte van Terschel ling. Nog vanmorgen heeft Radio IJmuiden gehoord, dat de sleep boot een boodschap naar Moskou uitzond. De zendinstallatie is dus kennelük in orde. Mogelijk is de ontvang-installatie defect. VUGHT, 22 Juli Donderdag 24 Juli begint de 52ste Nationale Bedevaart van Nederlandse Ka tholieken naar Lourdes. Ruim 1100 pelgrims uit alle delen van ons land onder leiding van Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, reizen naar het Franse Maria-oord. Onder her. bevinden zich Mgr. Prof. Dr. R. Post, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, en Mgr. H. Eras, secretaris van de Ver eniging tot Samenstelling van Nederlandse Bedevaarten. Van Roosendaal uit vertrekken de ziekentrein of Witte Trein en de Blauwe of pelgrimstrein. De Oranjetrein start in Maastricht. De bedevaart duurt van 24 Juli tot en met 1 Augustus. Zij heeft tot algemene intentie: „Onze Lieve Vrouw van Lourdes, geef de vrede aan de zielen en aan de wereld". Mgr. J. P. Huibers zal bij de aanvang en de sluiting voor de pelgrims preken, terwijl Pastoor H. Drost de overige predikaties zal houden. OLIES ACHT PUNT HOGER AMSTERDAM, 22 Juli. Na gedurende drie dagen gedaald te zijn, vertoonde Kon. Olie vandaag een markante stijging. Geopend werd op 319, dus vijf punten ho ger d-an gisteren, waarna een ver der avance volgde tot 322. De stockdividenden golden f 64.50 (f 62.50) en de converteerbare obligatiën 116 1/4 (113 7/8). Het is opmerkelijk hoe de belangstel ling ter Beurze zich de laatste weken speciaal op oliewaarden richt. Vandaag scheen er uit het buitenland weer interesse te be staan, doch tot uitzonderlijk drukke hoeken kwam het niet. De iets betere stemming, die in d-e andere hoeken heerste, schreef men voornamelijk toe aan de gunstiger houding van het hoofdfonds. Was er echter vorige week nog van enige bedrijvigheid sprake, vandaag bracht vastere tendens geen opleving van de affaire. Bij de industriefondsen vielen aandelen Philips op met een koerswinst van vier punten. AKU's en Unielever verbeter den ook twee a drie punten, de overige industrifewaarden sloten goed prijshoudend. Op de Scheep vaartafdeling kwamen de koersen eveneens op een hoger niveau, hetzelfde geldt voor de cultures. Nergens werden echter drukke hoeken gevormd, d-e activiteit had slechts weinig te betekenen. Gul dens- en dollarobligaties hand haafden zich vandaag gemakke lijk. DE STAATSSCHULD Naar het ministerie van Finan ciën mededeelt, bedroegen de gevestigde staatsschuld en de langlopende credieten op de 31e Maart 1952 f 11.597,3 millioen. Hiervan bedroegen de buiten landse gevestigde schuld en lang lopende credieten f 2.944.9 mil lioen. „TANAH RADJA" ACHT DE TOEKOMST NIET ONGUNSTIG De N.VCultuurmaatschappij „Tanah Radja" heeft 1951 afge sloten met 'n winst van f 494.548, waaruit, zoals bekend, een divi dend van tien procent wordt voorgesteld (vorig jaar negen pet.). In het eerste halfjaar 1951 is het gehele tapbare areaal (1653 oliepalm-aanplant van 53 ha is uitgebreid met 236 ha. Het voor nemen bestaat deze aanplant di jaar met 190 ha verder te ver groten. De oogstraming is over troffen, daar totaal geoogs zijn 1.112.334 kg rubber bij een ta xatie van 1.050.000 kg. Voor 1952 wordt de oogst geschat op 1.600.000 kg, waarvan in het eer ste halfjaar is verkregen 785.000 kg. De oogst 1951 is verkocht te gen gemiddeld 6.62 rupiah pi Uit de rubberoogst 1952 er kg. zijn tegen 1.045.369 kg voorverkocht 6.45 rupiah per kg. De vooruitzichten voor het lo pende boekjaar acht de directie, mede gezien de voorverkopen, niet ongunstig. Een verdere be oordeling omtrent de toekomst kan moeilijk gegeven worden, daar deze nauw samenhangt met het wereldgebeuren in het alge meen en de ontwikkeling in In donesië in het bijzonder. TWEEDE HAAGSE LENING WERD GROOT SUCCES De gemeente Den Haag heeft ook met haar tweede aanbod van 31/2 pet. 40-jarige obligatiën tegen de koers van 90% een groot suc ces geboekt. De inschrijving op dez F 20 millioen waarvan reeds f 9 millioen op inschrijvingsvoor- waarden geplaatst was, stond Maandag voor het eerst open Er is voor een zodanig bedrag inge tekend, dat bij de toewijzing een zer belangrijke reductie zal moe ten worden toegepast. ALWECO HAALT VERLIES VOOR BELANGRIJK DEEL IN De N.V. Alweco te Den Bosch heeft in 1952 nog geen even wicht kunnen bereiken. De ver lies- en winstrekening sluit met een verlies van f 135.232. De eerste zes maanden van 1952 zijn zodanig geweest, dat, behoudens bijzondere omstandig heden, reeds nu gezegd kan wor den, dat een belangrijk deel van het verlies zal worden ingehaald. De directie ziet de toekomst dan ook met vertrouwen tegemoet. LENING GEMEENTE RAAMSDONK De gemeente Raamsdonk gaat over tot de uitgifte van f 1.000.000 3% pet. 6-jarige obligatiën tegen een koers van 100 pet. De lening zal op 1 Juli 1958 in haar ge heel a pari aflosbaar zijn. Alle eventuele belastingen op de rente zullen voor rekening van de ge meente zijn. De inschrijving staat open op Dinsdag 29 Juli. (Van onze speciale verslaggever) TAMPERE Doelman Ivanov had zijn gelukspet weer op. Een onooglijk stuk lap, dat hij diep over zijn voorhoofd had getrok ken en waarin een deel van zijn oren schuil ging. De pet is voor hem als een moscotie. Maar dit keer, in de overgespeelde wedstrijd tegen de Zuid-Slaven, is het zeer zeker niet de pet geweest, die de grootste rol heeft gespeeld, doch de man, die eronder zat, doelman Ivanov. Met de lenigheid van een eerste klas acrobaat, de zekerheid van een scherpschutter en de strategie van een veldheer, heeft hij het Russische doel verde digd tegen de opdringende massa uit Zuid-Slavië. Tevergeefs.... Het is tevergeefs geweest en met een moedeloos gebaar heeft Ivanov driemaal zijn armen in de lucht gegooid. Zijn verdedigers waren na luttele minuten al tot een ontredderde defensie gede gradeerd en spil en achterspelers lieten zich drijven op de bevelen van de man onder de lat. Hij overzag met scherp oog onmid dellijk een situatie, hij zond zijn helpers naar de bedreigde plek ken. .Eenmaal faalde Ivanov en de andere twee keer zag zelfs hij geen kans de fouten van zijn verdedigers te corrigeren. Het was precies hetzelfde als Zondagavond. Dezelfde ploegen, dezelfde pet, dezelfde scheidsrech ter de Engelsman Ellis, een van de bekwaamste van het ge hele Britse voetbalrijk en het zelfde publiek, aangevuld met sensatie-belusten en zij, die deze strijd om de hegemonie wilden meemaken. Biobrov, de tank van de Rus sische voorhoede, had zijn eerste succes al gauw te pakken. De lepe tacticus had het enige vrije olekje opgezocht, dat de vijande- _ijke verdediging had opengela ten. Daar werd hij bediend met een haarfijne pass. Een paar meter liep hij nog naar voren en toen de gevreesde schutter zijn vizier had ingesteld, was de Zuid- Slavisohe doelman al geslagen Het schot was noig slechts een formaliteit (10). Opgezweept door het spoedige succes rukten de Russen in ge sloten formatie op naar het vij andelijke doel, waar een ontmoe digde verdediging nog aan he4, herstellen was van de klap. Het herstel kwam snel, te snel voor Rusland, dat in de haast om de voorsprong te vergroten, vergat te scoren. Het waren de Zuid-Slaven, die hun moreel hadden hervonden en de Russen op eigen helft dron gen. Maar daar stond Ivanov, de man met de gelukspet, die zo for midabel in vorm was, dat geen schot voor hem onhoudbaar leek. De rest van de Russische verde diging, ontsteld over de kraclit waarmee de Zuid-Slavische aan val optrok, kon alleen nog stand houden omdat Ivanov het hoofd onder zijn gelukspet koel hield en zijn makkers als de baas van een marionettentheater bespeelde. Op die ene keer na. Mitic, de gevaarlijkste en snel ste Zuid-Slavische aanvaller, had een opening gezien. Tussen de opening verdedigers door stormde hij op gepasseerd, 13. Ivanov af en de wonderbaarlijk spelende doelman was geslagen. 11. De Russen voelde de drei ging, diachten aan de eerste wed strijd, toen zij met 51 hadden achter gestaan en de forse man nen gingen van bun kracht ge bruik maken. In de negen en twintigste minuut moesten zij hieruit de consequentie trekken. Bashashkin, een boom van een kerel, werkte een Zuidslaaf tegen de vlakte en onverbiddelijk ken de scheidsrechter Ellis een straf schop toe. Voor de tweede maal was Ivanov geslagen. 12. De Zuidslaven bleven aanval len, ook in de tweede helft toen alleen Ivanov nog effectieve weerstand bood. Hij had alles. Geen schot was hem te lastig. De prachtige athleet schrompelde ineen tot een alledaags mannetje toen Kajkovski, de buurman van Bashashkin, zijn voet uitstak naar een schot. Zijn doelman was al naar de bedreigde hoek. In een reflex sloeg hij zijn arm de luch't in, maar de bal was hem al TURNSTERS NIET GROOTS MAAR BEVREDIGEND Na de eerste dag is het reeds niet meer twijfelachtig welk land met de gouden medailles in het gymnastiektournooi zal gaan strijken. Niet alleen de Russische heren, maar ook de dames uit de Sovjet Unie hebben zich verre superieur getoond. Wat deze Russische dames hebben laten zien was bijna volmaakt. Gemeten naar internationale maatstaven deden de Nederlandse meisjes het maar heel matig, om nog niet te zeggen slecht. Voor hun doen echter leverden ze in de groep met Amerika, Bulgarije en Finland goede en zelfs uit stekende prestaties. Dinie Krul kreeg met haar paardsprong de hoogste waar-dering van alle nummers voor de Nederlandse dames. Ze werd beloond met 9.13 pnt. KWARTFINALES VAN VOETBALTOURNOOI Het volledige programma van de kwarteindstrijden van het voetbaltournooi luidt: 23 Juli: Helsinki: Oostenrijk Zweden. 24 Juli: Helsinki: Bra ziliëDuitsland. 24 Juli: Kotka: Turkije—Hongarije. 25 Juli: Hel sinki: DenemarkenZuid-Slavië. WATERPOLOPLOEG IS ER NU OOK Ook de Nederlandse waterpolo- spelers hebben thans hun intrek in het Olympisch dorp genomen. Na een vlotte luchtreis arriveerde de ploeg met zijn leiders op het vliegveld Malmi. Het gezelschap bestond uit de spelers en reserves met uitzondering van jan de Gans die later komt. Het was chef d'équipe Armbrust gelukt in Stockholm een vroeger vertrek kend vliegtuig naar de Finse hoofdstad te krijgen, dan oor spronkelijk was bedoeld. Zij het dan op een wat eenvoudiger wijze dan men in Zenderen doet, waar eveneens een retraitehuis van de Paters Redempto risten 25 jaar bestaat, wordt te Bergen in het retraitehuis „Sint Petrus Canisius" het geestelijke centrum van Noord-Holland, het zilveren jubileum gevierd. En hoewel de Redemptoristen niet gedurende 25 jaar de scepter in Bergen hebben gezwaaid, het zijn er welgeteld 22, toch gaat bij deze feestviering onge twijfeld de gedachte van velen der 75.000 retraitanten, die in deze 25 jaar in Bergen hun geestelijk leven kwamen ver nieuwen, uit naar het heilzame werk, dat de retraite-paters in al die jaren hebben kunnen en mogen verrichten. Dat zij daarbij gesteund wer den door de vele pastoors van de Noord-Hollandse parochies komt ongetwijfeld voort uit het feit, dat ook de parochie-geestelijk heid het nut en de waarde van de retraite in het kader van de zielzorg hoog aanslaan. De viering van dit jubileum blijft beperkt tot een kerkelijke en officiële herdenking die zijn hoogtepunt vindt in een H. Mis van dankbaarheid, die op Dins dag 29 Juli a.s. in de kapel zal worden opgedragen door mgr. G. P. J. van der Burig, deken van Amsterdam. In de voormid dag is er dan een receptie, ge volgd om vier uur door een of ficiële herdenking, waartoe ook alle Hoogeerw. Dekens uit Noord- Holland zijn uitgenodigd. De feestrede zal worden uitgespro ken door pater K. Voskuhier S.J. In de avonduren brengt de har monie van Bergen de jubilerende paters dan nog een serenade. In de twintiger jaren werd, waar de toeloop naar Noordwij- kerhout te groot werd, dringend behoefte gevoeld aan een tweede retraitehuis in het Westen van het land. In September van 1925 kwamen plannen gereed voor de bouw van eén huis in Bergen, en door het bestuur van het „Retrai- tewerk in het Bisdom Haarlem" werd aan architect Leijen te Bergen opdracht voor de bouw van een huis van ruim 80 kamers, kapel, zustershuis en zalen ge geven. De eerste steen werd ge legd door mgr. P. Stroomer, de voorzitter van de Retraitepen ning, op 16 Juli 1926. Een plech tige H. Mis werd bij die gelegen heid opgedragen in de kapel van de Zusters Ursulinen te Bergen, die zich met de huishoudelijke bediening van het nieuwe huis zouden belasten. Een jaar later, 18 Juli 1927, werd het gebouw ingewijd en de kapel geconsa creerd en op het eind van Juli van dat zelfde jaar kwamen de eerste retraitanten, leden van de K.A.B. te Amsterdam. Tot 1931 was het huis in han den van wereldgeestelijken, eerst onder rector Hansen, nu pastoor van De Zilk, later onder rector Verwer, thans pastoor De Wor- mer. De Redemptoristen namen toen het huis over en begonnen met nieuwe energie aan het retraitewerk. Na de capitulatie van het Nederlandse leger wer den er Ned. militairen gelegerd, van 1929 Mei 1940, terwijl de Duitse Wehrmacht tot twee maal HELSINKI De Tsjech Emil Zatopek, die voor de tweede maal de Olympische titel op de 10.000 meter veroverde, heeft verklaard, dat hij zich in staat voelt nog twee gouden medailles te win nen, die van de Marathonrace en de 5000 meter. Zijn deelname aan de overige nummers van de Spelen staat echter nog niet definitief vast. Wel is zeker, dat hij aan de Ma rathon. zal meedoen. Of hij op de 5000 meter zal uitkomen, hangt van de beslissing van zijn trainer en zijn conditie af. Óp het ogenblik voelt hij zich prima. Zatopek was zo gelukkig als een kind, toen hij na de wed strijd van gisteren met de pers sprak. „Het waren Mimoun en ik in Londen. Het waren Mimoun en ik in Helsinki", zei hij beschei den. De Tsjech voegde er aan toe, dat Finland hem geluk scheen te brengen. „Bedenk, dat ik in 1950 in Turku het wereldrecord ver beterde". zei hij. „En nu heb ik in Helsinki het Ólympisch re cord gebroken". Een feit is, dat het koele kli maat in Finland ideaal is voor lopers op lange afstand. „Ik heb mij het hele parcours sterk gevoeld", zei hij nog. En hij bewees zijn uitstekende con ditie door enkele minuten na de wedstrijd over een hek te sprin gen om bij de microfoon van de Tsjechische Radio Omroep te komen. toe beslag op 't huis legde. Eerst in Nov. 1940 en daarna voorgoed in Juni 1941. Een maand na de bevrijding, 10 Juni 1945, kwam het huis weer in handen van de paters Redemptoristen. In het Retraitehuis te Bergen waait immer een frisse geest, die zich uit in de opvattingen van de paters tijdens de retraiten, die al op een heel ander plan staan dian 25 jaar geleden en die zich ook uit in de talrijke initiatie ven, die worden genomen om het deelnemen aan een retraite voor de gelovigen zo aantrekkelijk mo gelijk te maken. Zo worden bv. geregeld retraiten gegeven aan dienstplichtigen van de Koninkl. Marine, die reeds in Den Helder in actieve dienst zijn, aan poli tiebeambten en aan tal van leden van diverse organisaties en ver enigingen. Binnenkort hoopt men, en dat is iets geheel nieuws in het retraitewezen, ook retraiten te gaan geven aan verloofde paren en aan echtparen! Voor de huisvesting van de retraitanten zijn 86 kamers be schikbaar, terwijl in bepaalde ge vallen het aantal deelnemers aan een retraite kan worden opge voerd tot ruim 100 personen. CONGREGATIE VAN PRIESTERS MET TWEELEDIG DOEL De Congregatie van de Aller heiligste Verlosser, waarvan de leden kortweg Redemptoristen worden genoemd, bestaat eigen lijk sinds 1749, het jaar, waarin de regels door Paus Benedictus XIV werden goedgekeurd. De stichter van deze Priester-Con gregatie is de H. Alfonsus Max ia de Liguori, een man met buiten gewone gaven van verstand en geest, die zich reeds op vrij jonge leeftijd tot de priesterroeping voelde aangetrokken. Dat nam echter niet weg, dat hij pas op latere leeftijd, na eerst een ad- vocaten-practiik te hebben gehad, priester werd. Hii gevoelde zich sterk aangetrokken tot de een zamen en de veriatenen, een trek. die we in zijn Congregatie nog steeds tegenkomen. De Redemptoristen maken zich bijzonder verdienstelijk door het geven van missies en retraites, in ons land hebben zij dan ook een vijftal, vrij grote, retraite huizen. Zenderen, dat gelijk met Bergen het 25-jarig bestaan viert. Noordw.hout, Seppe en Amers foort. De Congregatie, die exempt is, d.w.z. aan de rechtsmacht van de bisschoppen is onttrokken en direct onder Z.H. de Paus staat, legt zich toe zowel op het be schouwende als op het actieve le ven. Zij heeft dus een tweeledig doel. Binnenshuis zijn de Re demptoristen als het ware monni ken, buitenshuis ware apostelen. Ook de missie heeft steeds de bijzondere aandacht van de Re demptoristen gehad. In Afrika. Suriname en Brazilië ziin de pa ters met vrucht werkzaam, naar het voorbeeld van de H. Petrus Donders, de Apostel der Melaat- schen op Suriname. Een geliefde heilige van de Redemptoristen congregatie is nog de H. Clemens Maria Hofbauer, tot wie een gro te devotie is opgebloeid. Het provincialaat van de Con gregatie is te Amsterdam geves tigd. maar het meest in de aan dacht staat het grote klooster te Wittem, dat ieder jaar veel bede vaartgangers trekt naar het hei ligdom van Sint Gerardus Majel- la en waar ook het graf van kar dinaal van Rossum is gelegen. Het parochiewerk wordt ook door de Redemptoristen ter hand genomen o.a. in de kerken té Amsterdam. Den Bosch. Vaals. Roermond, Rotterdam en Roosen daal. Een belangrijke tak van de Re demptoristen is die der zuster congregatie waarin de vrouwelij ke religieuzen, de Redemptoris- tinnen, hun, voornamelijk com- templatieve leven, leiden. In ons land hebben de zusters huizen te Velp, Sambeek en nabli Wittem.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5