Nieuw Groep officieren maakte zich meester van de Staatsmacht Tweede Kamer uitbreiding van accoord met haar ledental Oixfracht aan Beel Steeds goedkeuring onthouden aan oorlog tegen Rusiand" rs! jetballer I Ex-premier van Perzië gevangen en weer ontsnapt UMS ITING Géén medaille, Bakfiets belaagde formatie, paleiswacht viel flauw f 100- - - 25- ).- f 14.50 f 22.50 f 49.50 so - f 44.00 acht tel. 5225 329 iden of familie log niet lezen? DAGBLAD VOOR ALKMAAR v MVS EN OMGEVING NHD Rumoer in het Oosten Militaire putsch in Cairo Directe aanval van militair bewind op Koning Faroek N^euw beraad Consternatie in Westerse diplomatie Eva Peron gaat achteruit Aanval op een Frans kamp De Haagse tram stond stil Motie wijziging kieswet Nadat Romme en Drees hadden bedankt Het kabinet van H. M. de Koningin heeft gisteravond medegedeeld: H. M. de Koningin heeft aan prof. dr. L. J. M. Beel de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet. De heer Beel heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden" Plan-Schuman Uitbreiding B.P.M. in Pernis I if maar Fanny was er Wedloop cm Iraanse olie is begonnen Eis: levenslang voor Enbom Pauselijk schrijven tot Russische volkeren Er zijn echter problemenwaarover niet mag worden gezwegen 12-12.70; Koopm. Doré 10.3011. kg. 10.000 kg /.E. 10.9011.10; rond 8.109.80; 20; 1000 kg sla- 2300 kg Zilverui 15—20; midd. 7. ,2 Juli Aard- ie Muizen 9—11; Schotse Muizen r z. dr. 4649.oO; 338; Tuinbonen n 33; Bl. Blauw - Bloemkool 8-31; i 6—14; Andijvie :ten 6—8; Uien 6 .albessen 2769. SO; Klapbessen 13 "ransparant 22-34. iWOUDE, 23 Juli rdappelen. Eerste- 160; rode eerste- óré 10.60; eigenh. we eigenh. 9.80 8.60—10.60; drie- 3500 kg zilvernep jen 1517; 1300 46; 1000 kg kro- B 4.60—4.80; 1100 A.1 34—35; A2 24 -15; 4000 st. rode i; 13000 st. witte IIZEN, 23 Juli -dappelen. Eerste- 1.50; grote 9.30— >n 4.70—8.60; kriel eigenh. 11.4012.10 kg slabonen 4240 ks bloemkool 28. iO. Juli. Aanvoer rkens. Notering: .19 en 2.20; liohte uters 2.06; zeugen uïel matig. a collectie ;n blauw, rest. van in winterjas thans f 4.90 thans f 23.50 n met te abonneren ■I ■I r bij motoragent Gérar- it naar Wubbo Hengstra atuurlijk niet weten, dat resultaat. De chauffeur >r en dacht na over de had getroffen door het evig staarden zijn ogen s de chauffeur nu eens n de laadbak een ijsco- le Wubbo Hengstra lag. .st het niet. Alleen Dia zijn geruite jas had ge- aan en zeiden. ;oveel betekenen als: het Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqblad HET EE/T VAN HEDEN Pag. 1 Donderdag 24 Juli 1952 37e Jaargang No'. 965 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 HET BESLUIT van H. M. de Koningin, om opnieuw raad te vragen aan Haar adviseurs, in het thans gevolgde stadium van de kabinetsformatie, kan er op d"iden. dat. ook naar de mening van de Koningin, dit stadium als een nieuw moet worden be schouwd. Wij staan ten aanzien van de meeelijkheden der kabinetsfor matie voor een schone lei. al zou natuurlijk niet alles, wat tot nog toe gezegd, overlegd en geschre ven is, ook in de officiële stuk ken. geheel ongedaan gemaakt kunnen worden. Men kan niet geheel en al doen. alsof er niets geheurd is. Maar van de andere kant moet de nieuwe formateur, die op het ogenblik, dat dit geschreven werd. nog niet is aangewezen, vrii-uit over alle mogeliikheden kunnen beschikken. Uit 't feit dat de K.V.P. en de C.H.U. niet be reid blijken, verder met de door het uitvallen van de A.R. ver smalde basis van Dr. Drees in zee te gaan, moet o.i. niet alleen, in negatieve zin. worden afge leid. dat deze twee partijen in h"+ voortwerken op 'n versmalde baus seen heil zagen, maar ook. dat zii de mogeliikheden voor een kabinetssamenstelling op bre dere basis nog niet geheel uitge sloten achten. Hoe die mogelijkheden er uit zien. is ons intussen nog niet duidelijk. In theorie kan men biiv. aannemen, dat ook de V.V.D. in het nieuwe beraad kan worden betrokken, en de naaste toekomst zal dus antwoord moe ten geven op de vraag, of de par tij van mr. Oud door de onge lukkige verklaring van het V.V.D. hoofdbestuur niet alle schepen (opzettelijk en weloverwogen?) achter zich heeft verbrand. In dit verband zal er o.i. ook eerst meer klaarheid moeten ko men ten opzichte van de kwestie van de verhouding tussen politiek en vakbeweging. De tegenstel lingen. naar voren gebracht in het V.V.D.-communiqué, zijn door de mededelingen van dr. Drees over zijn plannen ten aanzien van ministers uit de vakbeweging en door de daarop gevolgde dis cussies in de pers, eer verscherpt dan afgenomen en zij maken de oplossing van de kabinetscri sis nog moeilijker 'dan te voren was te voorzien. Men vraagt zich af. of het wel nodig was geweest, het over deze boeg te gooien. Zo ja. dan zal de kwestie vgn de thans vrij scherp gestelde verhouding tus sen politiek en vakbeweging moeten worden uitgevochten. Vermoedelijk ten koste van een langere duur van de crisis. Ten aanzien van de A.R. is het de vraag, of zii zich zullen vast bijten in hun eenmaal ingenomen standpunt. Als dit vastloopt op de bezetting van het departement van Sociale Zaken, komt hier dus onmiddellijk de houding van de P.v.d.A. bij te pas. De kwes tie is maar. in hoeverre alle par tijen het thans genaderde sta dium van de kabinetscrisis als een nieuw stadium willen aanvaarden. Indien zij dat willen en het landsbelang, dat o.i. toch ook altijd nog een woordje mee spreekt, zal dat eisen moet, hoe het ook verder lopen zal met de aanwijzing van een nieuwe formateur, niet star worden vastgehouden aan een in een vroeger stadium beraamd plan voor de verdeling van de zetels, noch wat de departementen- toewijzing, noch wat de keuze der personen betreft. Het zal niet gemakkelijk val len. uit de moeilijkheden te ge raken. Zonder dat verschillende partijen tot offers bereid zijn. komen wij er niet. Een even min, indien wij de methode van de socialistische pers gaan vol gen. door bepaalde partijen in het bijzonder de schuld te geven van de mislukking der eerste opdracht. Men kan, zoals het „Vrije Volk" doet, gemakkelijk het standpunt innemen, dat tenslot te eigenlijk de K.V.P. de grootste schuldige is. omdat zij niet op een basis van drie partijen in zee wilde gaan. Maar de motie ven van de K.V.P., voor zover bekend, kunnen toch bezwaarlijk bij een objectieve beschouwing van de gehele situatie, onrede lijk worden genoemd. Tenslotte kan de P.v.d.A. zich er terecht op beroemen, dat zij bij de jongste verkiezingen de grote overwinnende partij is ge weest. Maar zij zal er toch ook rekening mee moeten houden, dat haar overwinning, waarvan wij de betekenis nooit te laag hebben aangeslagen, haar toch nog niet verder heeft gebracht dan tot 30 zetels in een kamer van honderd; wii merken maar op, dat zij het nog niet alleen voor het zeggen heeft. En dat. zoals men hier en daar al sug gereert. de status van oppositie partij haar nu al zou aanlokken, wil er bij ons niet in. Furtwaengler ziek BERCHTESGADEN, 23 Juli (A.P.) De beroemde dirigent Furtwaengler lijdt aan een ern stige aanval van griep, zodat hij niet zal kunnen deelnemen aan het Festival in Salzburg, dat a.s. Zaterdag begint. Furtwaengler is 66 jaar. LONDEN, 23 Juli (AP) Met tanks en troepen van het Egyptische leger heeft Gen. Mahommed Negoeib zich van daag meester gemaakt van Cairo in een putsch, welke hier in sommige kringen gezien wordt als een rechtstreekse uitdaging aan Koning Faroek. Negoeib, een held uit de Palestijnse oorlog, die Faroek het vorig weekeinde van de hand wees als minister van Oorlog, heeft in een dramatische uitzending over Radio Cairo de revolte bekend gemaakt. spoed naar het Foreign Office, waar hij een langdurig onderhoud met sir William Strang, de per manente ondersecretaris voor bui tenlandse zaken had. Zowel de toe stand in Egypte als die in Perzië werden besproken. Hij verklaarde, dat er een zuive ring op grote schaal had plaats ge vonden van mensen, die tijdens de Palestijnse oorlog steekpenningen in ontvangst hadden genomen en van verraders die na de Palestijnse oorlog tegen het leger samenge zworen hadden. Hij waarschuwde tegen geweld daden en wees er op, dat het leger en de politie zullen samenwerken om de openbare orde te handhaven Kort na de bekendmaking ver dween het station uit de aether. Inlichtingen, welke de Britse re gering uit Egypte ontvangen heeft, wijzen er op, dat Negoeib enige tanks in de richting van Alexan- drië gezonden heeft, waar koning Faroek verblijft. (Alexandrië is 's zomers de hoofdstad van het land). Churchill was in kabinetszitting De plotselinge staatsgreep heeft veel consternatie in de westelijke hoofdsteden doen ontstaan. De Britse premier Winston Churchill ontving de eerste berichten tijdens een kabinetsraad. Er is aangekon digd, dat hij in het Lagerhuis een korte uiteenzetting over de toe stand zal geven. De Amerikaanse gezant in Lon den, Julius Holmes, begaf zich met BUENOS AIRES, 23 Juli (Reu ter). In een medisch bulletin, dat Dinsdag te Buenos Aires is uitgegeven, wordt gezegd, dat de gezondheidstoestand van Eva Peron achteruit blijft gaan. Het Duitse persbureau D.P.A. meldt, dat een Duitse internist, prof. dr. Kalk uit Kassei, Dins dagavond per vliegtuig uit Frankfort naar Argentinië is ver trokken. Hij was aangezocht door de Argentijnse gezant bij de Bondsrepubliek. IN DE BUURT VAN SAIGON SAIGON, 23 Juli (AP) Commando's van de Vietminh hebben bij een aanval op een Frans kamp voor verlofgangers in de badplaats Kaap St. Jacques, 60 km. ten zuiden van Saigon, 20 personen gedood en 20 ande ren gewond. Dit werd vandaag door het Franse hoofdkwartier mee gedeeld. De doden waren: tien kinde ren, twee vrouwen, drie Franse officieren en vijf Franse onder officieren. Bij de gewonden be vonden zich vijf vrouwen en vier kinderen. Hilaly Pasja afgetreden Hilaly Pasja is als Egyptisch premier afgetreden. Koning Fa roek heeft het ontslag aanvaard en Aly Maher Pasja verzocht, een nieuwe regering te vormen. Dit is gebeurd op bevel van generaal Naguit. STROOM VIEL UIT Tengevolge van een technische storing in het koppelnet var. Lei den waren gistermorgen verschil lende steden in Zuid-Holland zonder stroom. Dit kwam wel zeer ongelukkig uit voor de Haag se tram. Juist op het topuur hiel den de trams stil en honderden bewoners van de residentie wa ren des morgens gedwongen te voet naar hun werk te gaan. Een aardbeving, die vijftien minuten duurde, de krachtigste die in 50 jaar is waargenomen, heeft Californië Maandag getroffen. Het stadje Tehachapi, dat 3000 inwoners telt, is geheel verwoest Negen inwoners kwamen om het leven. De foto toont het beeld van een verwoest hotel. (Van onze parlementaire redacteur) Het voorstel tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Kamer is gisteren door deze kamer in tweede lezing met 76 stemmen tegen 15 stemmen aanvaard. Voor stem den K.V.P., PvdA., A.R., Com., St. Ger., de groep-Welter en Mevrouw Fortanier de Wit en de heer Zegering Hadders, twee leden van de V.V.D. De in tweede lezing vereiste twee-derde meerderheid werd dus ruimschoots gehaald. Een motie Donker (arb.). die uit dit debat voortvloeide, en die mede ondertekend was door de heren Romme. Schouten, Tilanus en Oud. werd z.h.s. stemmen aan genomen onder aantekening, dat communisten, St. Ger. en de groep-Welter als tegenstemmers moesten worden aangemerkt. In deze motie wordt de regering uitgenodigd binnen de kortst mo gelijke tijd een wijziging van de kieswet tot stand te brengen, waarbij bepaald wordt dat lijs- sten. welke minder dan ander half maal de kiesdeler hebben gehaald (thans eenmaal) buiten beschouwing blijven bii de ver deling van de zetels. Het in een deze motie ver werkte punt was het enig we zenlijk nieuwe, dat bij deze be handeling in tweede lezing ter tafel werd gebracht. Indien de uitbreiding van de Tweede Kamer doorgaat en de kieswet blijft ongewijzigd, zou het voor kleine partijtjes weer gemakke lijk worden om althans een man in de Kamer te krijgen. Om stelsel. eenmaal de kiesdeler te krijgen zouden dan niet meer dan 35.000 stemmen nodig zijn. Mr. Donker (arb.) wilde dit voorkomen door. zoals in zijn motie was vervat, de kieswet zodanig te wijzigen, dat de bestaande verhouding ge handhaafd bliift. In de memorie van antwoord had minister Beel de toezegging gedaan dat hij deze aangelegen heid door een staatscommissie wilden laten onderzoeken, maar de woordvoerder van de PvdA was van mening, dat zulks te veel tijd zou vergen, indien het onverwachts tot Kamerontbin ding zou moeten komen, zat men al. De heren Tilanus (C.H.), de Graaf (KVP) Bruins Slot (A.R.) en Oud (VVD) onderschreven dit betoog, al legde de laatste woordvoerder er de nadruk op, dat het een voorlopige wijziging van de kieswet zou moeten zijn. want een definitieve oplossing voor het euvel van kleine par tijtjes wilde hij liever zoeken in een verandering van het kies- Eénmansfracties Dat kleine partijtjes een euvel zouden zijn, werd intussen niet algemeen onderschreven. De he ren Donker en Tilanus hadden betoogd, dat éénmansfracties het parlementaire werk onnodig op hielden, hetgeen vroeger veel vuldig zou zijn gebleken. De heer Weiter daarentegen was van me ning, dat het hiermede zo'n vaart niet zou lopen. Reeds eerder op de dag waren er twee mededelingen gedaan door het kabinet van de Koningin, waarin gezegd werd, dat H.M. de Koningin prof. mr. C. P. M. Romme had uitgenodigd de formatie van een nieuwe regering op zich te nemen, dat geacht kon worden het vertrouwen van het parlement te genieten De heer Romme verzocht deze op dracht niet te behoeven aan vaarden. Daarop heeft de Ko ningin dr. Drees ontvangen en deze uitgenodigd de vorming OP ZOEK NAAR RESIDENTIE PARIJS, 23 Juli, (A.P.). De ministers van Buitenlandse Za ken van zes West-Europese lan den zijn vanmiddag in Parijs bijeengekomen, om een residentie te kiezen voor het hoofdkwar tier van het plan Schuman tot samenstelling van de staal en steenkolenindustrie. De vergadering werd bijge woond door de ministers van Frankrijk. West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg. De Franse minister en geeste lijke vader van het plan, Robert Schuman presideerde de vergade ring. ENORME PRODUCTIE VERHOGING Naar wij vernemen zal de raf- finagecapaciteit van de B.P.M. in Pernis van 6 millioen ton ojp 9 millioen worden gebracht door de bouw van een vierde distil- leereenheid met een capaciteit van 10.000 ton per dag. Tevens is men voornemens uitbreiding te geven aan de chemische in dustrie, de asfaltfabriek en de smeerolie-industrie. Juist giste ren is de tiende betonnen 80 m. hoge schoorsteen gereed geko men, tevens de eerste die be stemd is voor de genoemde vier de distiileereenheid. van een kabinet op zich te nemen. De heer Drees heeft eveneens verzocht deze op dracht niet te behoeven aan vaarden. Fanny was weer op de rose sintelbaan. Er was vreugde in het Nederlandse kamp, maar ook bezorgdheid. Want had de dokter 's morgens nog niet gezegd, dat ze er verstandiger aan deed niet te starten? Iedereen onder schreef het, alléén Fanny zelf niet. Ze moest, zou en wilde Ne derlands eer hoog houden. Ze deed het, met een ziek lichaam. Ze plaatste zich in de finale 80 m. horden, waarvoor Willy Lust werd uitgeschakeld. Maar Willy Lust, het Zaanse meisje, leverde toch nog een verrassing door haar vijfde plaats bij het verspringen, waar evenals op de andere num mers records aan de lopende band verbeterd worden. Nog geen medaille voor Nederland, maar die komt beslist vandaag, van de hockeyploeg, die tegen India om vier uur om de gouden of zilveren medaille strijdt. (Zie voor de verslagen pag. 3) TEHERAN, 23 Juli. Na de dubbele overwinning van Mos- sadeq, zijn herbenoeming tot premier en de beslissing van het Internationale Gerechtshof in de Anglo-Iraanse oliekwestie, doen talrijke geruchten de ronde over het lot van zijn voorganger, de 77-jarige millionnair Ghavam Es Soeltaneh. Tijdens een demonstratie ter herdenking van de slachtoffers van de onlusten, die door 50.000 personen werd bijgewoond en in het centrum van de hoofdstad in en rond een moskee werd ge houden, deelde de leider van de arbeiderspartij. Baghie, mede. dat Ghavam was gearresteerd. Terwijl de menigte in gejuich losbarstte snelde vice-premier Hoessein Makki naar de micro foon om mede te delen dat de ex-premier bereids weer was ontsnapt en een ogenblik scheen het dat de leiders de controle over een demonstratie zouden verliezen. Volgens Makki hebben 30 afge vaardigden een wetsontwerp ondertekend, waarin de arresta tie van Ghavam en de ver beurdverklaring van zijn eigen dommen wordt geëist. Volgens sommige geruchten is Ghavam inmiddels in Bagdad aangekomen; volgens andere wordt hij nog steeds gevangen gehouden te Kum, ten Zuiden van Teheran. Op de demonstratie in de mos kee eisten verschillende sprekers dat er bijzondere gerechtshoven uit studenten, kooplieden en win keliers zouden worden ingesteld om Ghavam. de afgevaardigden die hem in het parlement hebben gesteund en alle medewerkers van de ex-premier te berechten. Waarnemers zijn van mening dat Mossadeq het thans in Perzië De toeschouwers werden wild kan krijgen zoals hii het hebben straf geëist. wil. Er is een groeiende anti- Amerikaanse stemming waar neembaar, omdat ambassadeur Henderson Zaterdag een bezoek aan Ghavam heeft gebracht. Henderson heeft evenwel be kend gemaakt dat hij een uitno diging van de premier had ont vangen en daaraan gevolg moest geven, omdat Ghavam nu een maal premier was. Hij zou Amerika om financiële hulp heb ben verzocht ter dekking van de lopende regeringsuitgaven in Juli en Augustus. Generaal Garzan, chef van de generale staf alsmede de prefect van politie te Teheran zijn van hun functies ontheven. Na de uitspraak in Den Haag is er een wedloop van tanksche pen om de Perzische olie be gonnen. Uit Italiaanse havens zouden zeven tankers naar Abadan zijn vertrokken. STOCKHOLM, 23 Juli (D.P.A). Bij de behandeling van de Zweedse spionnage affaire door het Gerechtshof te Stockholm heeft de openbare aanklager te gen de voornaamste beschuldigde Enbom, levenslange gevangenis- VATICAANSTAD, 23 Juli In zijn eerste Apostolische brief aan al de Volkeren van Rusland, welke vandaag gepubliceerd is, heeft de Paus er bij hen op aangedrongen ,,tot de waarheid en het juiste pad terug te keren". „Zeer zeker", aldus de Paus, hebben Wij, zoals de plicht van Ons Officie eist, de dwalingen, welke de ijveraars van het atheïstische communisme leren en tot het grootst mogelijk nadeel en ongeluk van de burgers proberen te propageren, veroordeeld en van de hand gewezen." Maar, zo vervolgt de brief, „Wij sturen niet de personen weg", die dwalenWij wen sen, dat zij terugkeren tot de waarheid en het juiste pad". Het is niet slechts voor het Russische volk moeilijk om de leer van de katholieke doctrine te kennen, maar .,het wordt door arglistige en kwaadaardige maatregelen zelfs gedwongen 't geloof en het minste idee van God van de hand te wijzen." Z. H. de Paus schreef, dat hij nooit Zijn smeebeden aan God gestaakt heeft, dat het Russi sche volk „de leer van de ware godsdienst" moge kennen en in staat moge zijn niet „in het bin nenste heiligdom van Uw eigen geweten, maar ook openlijk in de uitoefening van. het openbare en particuliere leven" God te dienen. De geschiedenis van de betrek kingen tussen Rusland en het Vaticaan aan een beschouwing onderwerpend, schreef Z. H. de Paus, dat de Plaatsbekleders van Christus hebben geprobeerd vriendschappelijke betrekkingen aan te knopen en te consolide ren. (Vervolg op pag. 5). OPSTAND IN GEVANGENIS BOSTON, 23 Juli (A.P.) In de staatsgevangenis van Massa chusetts zijn 50 gevangenen, on der leiding van twee tot levens lange gevangenisstraf veroordeel de moordenaars, in opstand ge komen. Dertig gaven zich na een aan val met traangas over. De overige 20 zitten nog steeds verschanst achter een door hen opgeworpen barricade. Zij houden twee cipiers als gijzelaar vast. 'S-GRAVENHAGE, 23 Juli. Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland is hedenmorgen, toen hii op weg was naar het Paleis Lange Voorhout, om daar door Hare Majesteit de Koningin ontvangen te wor den, voor het paleis door een bakfiets aangereden. Hij stak in gedachten de straat over en merkte het voertuig te laat op. Hij kwam te vallen. De bestuurder van een personenauto, die juist kwam aanrijden, kon nog op het laatste ogenblik voor de plaats waar de heer Beelaerts lag, stilhouden. Omstanders schoten toe en hielpen hem weer op de been. Het bleek, dat hij geen enkele verwon ding had opgelopen. De heer Beelaerts vervolgde toen zijn weg naai- het Paleis. Het plein vóór het Paleis Lange Voorhout is hedenmor gen niet zonder bijzondere ge beurtenissen gebleven. Kort nadat de heer Beelaerts van Blokland door een bakfiets was aangereden, begon een van de paleiswachten, gesto ken in ceremonieel tenue, op zijn benen te wankelen. Hij liét kletterend zijn sabel op het plaveisel vallen en dreig de flauw te vallen. Omstan ders, onder wie enkele jour nalisten, schoten toe en on dersteunden de wacht. Door drie man werd hij even later het Pal-eis binnen gedragen. Zjjn plaats werd door een andere wacht inge nomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1