Derde hedrijfssportavond bracht politie revanche Arbeidersjeugd telt 800 ongeorganiseerden Warmenhuizen leent f1800 aan Schooltandverzorging Heiloo in verleden, heden en toekomst Far verlic 6000 mensen wonen hier alléén omdat hét er zo mooi is Medewerkers van Missiestad voor de laatste keer bijeen Zwart Olymp karrtpk Naarwie de med ALKMAAR EN OMSTREKEN Deken Jacobs vierde zijn koperen feest 1000 kinderen huldigen de Deken AGENDA Er moet meer liefde en bezieling komen voor K.A.J. en haar idealen Verbreding van de dorpstraat door schoenmaker gestagneerd 4 VAGINA 2 VRIJDAG 25 JULI 1952 ALKMAAR Alle medewer kers van het Hoofdcomité „Een week Missiestad", ruim 120 per sonen, merendeels jongelui, wa ren Donderdagavond bijeen in de aula van het R.K. Lyceum om min of meer officieel, doch meer min dan meer, een week vol ac tie in een onbezorgd samenzijn te besluiten. Een bijeenkomst met zang en een kort praatje en natuurlijk ook een, welverdiende, versnapering. Dr. C. J. C. Arnold, die tiidens de bijeenkomst nog eenmaal zijn pseudo-burgemeestersketen droeg, wees er nog eens met nadruk op dat het succes van de tentoon stelling, naast de activiteit van de missionarissen, stond of viel met de ijver van talloze naam loze medewerkers, mensen die niet op de voorgrond zijn getre den. maar die tot het laatste mo ment hun plicht hebben gedaan, vaak zonder zelf deel te kunnen nemen aan de attracties, die het zware werk iets zouden hebben kunnen doen verlichten. Met na me waren dat de mensen aan de kassa en de controle, de fietsen- bewakers, de bediening van het restaurant, schoonmaaksters, de administratie enz. enz. Al deze stille medewerkers hebben veel opgeofferd om de tentoonstelling te doen slagen. Ook de Hoogeerwaarde Deken van Alkmaar, die zijn jubileum als Deken van Alkmaar heeft ge vierd. was aanwezig en werd door de heer Arnold genoemd als een van de stimulerende werkers van het geheel. Vele medewerkers hadden bij de verloting, die werd gehouden, nog een kansje op mooie prijzen waarna rector J. J. v. d. Zalm nog even het woord richtte tot dr. Arnold. Het was volgens de ALKMAAR Het koperen ju bileum van de Hoogeerwaarde Heer J. Th. Jacobs als Deken van Alkmaar is Donderdag in betrekkelijke stilte gevierd. Het waren vooral de kinderen van de nog werkende scholen, die van de feestviering iets hebben be merkt. In de ochtend droeg Deken Ja cobs in de St. Laurentiuskerk 'n H. Mis op, die door vele paro chianen werd biigewoond. Daarna werden circa 400 kinderen van de fröbelscholen op een tractatie onthaald. Van 1012 uur was er voor de kinderen van de St. Adelbertusschool, voor de leerlin gen van de drie eerste klassen, een voorstelling in het gymnas tieklokaal van Bert Brugmans toverbio, terwijl in de middag uren de jongens van de 4 hoog ste klassen op een filmvoorstel ling werden onthaald, gegeven door een broeder van de St. Wil- librordus-inrichting. Alle kinde ren kregen een tractatie en zo doende zijn er op de scholen meer dan 1000 ijsjes uitgereikt. ALKMAAR De Deken van Alkmaar, de Hoogeerw. Heer J. Th. Jacobs, heeft, in verband met ziin 45-jarig priesterjubileum dat hij op 15 Augustus a.s. hoopt te vieren, in verband ook met het feit, dat hij het vorige jaar. tiidens de parochieretraite op het Verdronkenoord 12</2 jaar Deken een meer feestelijke viering niets van Alkmaar was en er toen van terecht kon komen, aan de jon gens en meisjes van de Dekenale parochiescholen, ongeveer 1000 in getal, een schoolfeest aangeboden, die voor de jongens en meisjes bijzonder attractief is verlopen. De feestdag begon met een ge zongen H. Mis. door de Hoog eerw. Deken zelf gecelebreerd. De meisjes van de Mariaschool zongen de vaste gezangen. Om 10 uur werden de eerste, tweede en derde klassen van de jongens- en meisjesscholen in de gymzaal van de Adelbertusschool ontvangen, waar zij de Deken op hartelijke wijze hebben gehuldigd. Hem werd een bloemstuk aangeboden door een kind van de eerste klas se, dat een aardig versje daarbij opzegde. Daarna klonk uit 500 kindermondjes een liedje voor de Deken, waarna de kinderen, die natuurlijk flink getracteerd wer den. konden genieten van het Marionettentheater van de heer Bert Brugman uit Blaricum, die daarmee een opvoering gaf van een bijzonder aardig kinderver haal „De Toverviool". Vóór dit alles had de Deken reeds een bezoek gebracht aan de kleuterschool op het Verdronken oord, waar de kleuters hun liedje lieten vergezeld gaan van siga ren en bloemen. Om drie uur des middags wa ren de jongens en meisjes van klassen 4, 5 en 6 aan de beurt. Daar werd de Deken met een welkomstlied toegezongen, waar na het Hoofd van de St. Bavo- school, de Eerw. Broeder Daniël de Deken namens de kinderen feliciteerde en wederom een kist sigaren werd aangeboden. Ook hier viélen de tractaties bij de vleet. Behalve enkele kleinere amusementsfilmpjes werd een grote spannende Hollandse ge luidsfilm vertoond. „Kees, de zoon van de stroper", dat natuur lijk reuze in de smaak is geval len. Hierna sprak de Deken een kort dankwoord voor de hem toe gebrachte hulde. NACHTVERBLIJF VREEMDELINGEN ALKMAAR- De commissaris van politie, de heer J. Dreeuws, is gebleken, dat door inwoners van deze gemeente aan vreemde lingen nachtverblijf wera ver schaft, zonder dat hij met het ver blijf van de vreemdelingen in kennis werd gesteld. De commissaris vestigt er de aandacht op, dat een ieder, die aan een vreemdeling, van welke nationaliteit dan ook, nachtver blijf verleent, verplicht is, daar van binnen 24 uur, hetzij monde ling, hetzij schriftelijk, aan het bureau van politie kennis te geven. Overtreders krijgen eer maand hechtenis of een boete van 500 'c-'den. rector een goed idee van het hoofdcomité geweest, om dr. Ar nold tot voorzitter te kiezen en namens alle medewerkers dankte de rector de voorzitter voor het vele werk. dat hij voor de ten toonstelling verzet heeft. Namens het comité bood de rector dr. Arnold een fraaie foto in zilveren lijst aan. In een gezellig samenzijn, waaronder de dansleraar de heer Jac. Smit, de jongelui nog even genoeglijk bezig hield, werd toen nog een verfrissing gebruikt, waarna allen in de beste stem ming huiswaarts keerden. Kerkcollecten Missiestad ALKMAAR. De opbrengst van de collecten, tijdens de mis- sieweek in Alkmaar in de kerken van het dekenaat gehouden in aansluiting op de verschillende predicaties is gestegen tot rond 8000 gulden. BIJEENKOMST KATH. SPORTBOND ALKMAAR De besturen van de Kath. voetbalclubs wordt her innerd aan de bijeenkomst voor de leiders op Zondag a.s. te 10.15 uur in de Willibrordusstichting te Heiloo. Programma: 10.15 u Hoogmis, waarna koffiedrinken; om 11.30 spreekt rector H. Brans over het „Apostolaat op het voetbalveld". Tot slot wordt een film ver toond over de Olympische Spe len. De leiders worden met hun dames verwacht. Getuigen gevraagd ALKMAAR In de nacht van Woensdag op Donderdag is een vrachtauto tegen een urinoir bij de brandweerkazerne gereden, waardoor het dak werd bescha digd. Getuigen van deze aanrij ding worden verzocht zich te melden op het politiebureau. VRIJDAG 25 JULI BIOSCOPEN: REX-THEATERDe Bron 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: Kerels der viakten, 14 j. HARMONIE: Vier meisjes van Broadway, alle leeft. VICTORIA: Tussen midder nacht en dageraad, 18 j. APOTHEKEN: Na heden avond 6 uur is voor spoed gevallen geopend de apo theek „De Bever", Emma- straat 36, Apotheker: P. J. Meurs. TENTOONSTELLINGEN Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. KCB Bergen: Karei Colnot. Stedelijk Museum Alkmaar: „Tegels en Tulpen". WIELRIJDER TEGEN DE DRAAD ALKMAAR Op de Westdijk is gisteravond een wielrijder tegen een ijzerdraad gereden. Hij is komen te vallen en werd daar bij gewond. Dit ongeval geschied de doordat opkopers oud ijzer met een lier aan het rechttrek ken waren. De draad was gespan nen over het voetpad doch toen iemand met zjjn fiets zijn woning wilde bereiken kwam hij in aan raking met de draad. De opko pers hebben de schade vergoed. Geslaagd ALKMAAR. Voor het Basis examen van de Nederlandse Ver eniging van Leraren in de Engel se taal „Britannia" te Den Haag slaagden mej. A. M. Jimmink en de heren J. C- Dubbeldam, P. P. C. Gisoif, P. J. Kaandorp, J. J. Rood en Th. P. van Roode, allen te Alkmaar, alsmede mej. C- Cnossen te Bergen en de heer P. Koppes te Ursem. ALKMAAR. Met het vuur en het enthousiasme, de Kajot- ters eigen, hebben zij gisteravond een vergadering gehouden in hun nog nieuwe gebouw aan de Laat en hebben zij plannen gesmeed, die veel beloven voor de toe komst van de Alkmaarse afde ling. Deze vergadering werd bijge woond door de geestelijk advi seur, kapelaan N. Tromp, de ver tegenwoordiger van het K.A.B.- bestuur, de heer J. de Boer en de contactman tussen de K.A.B. en de K.A.J., de heer I. Vleugel. Voorzitter Frits Heijnis sprak na de opening o.a. het uit volle borst gezongen Kaj otterslied een ernstig woord. Naar het uiter lijke, in materieel opzicht, zo zei hij, was de K.A.J. in het afge lopen jaar wel vooruit gegaan. Maar wat betreft de houding van de Kaj otters naar buiten uit, daar blijft toch altijd nog iets te wen sen over. Men zou verwacht heb ben, dat het K.A.J.-huis, dat het werk in het algemeen veel ver gemakkelijkt, een onmiddellijke opbloei van het Kaj ottersleven tengevolge zou hebben, doch daarin zijn de verwachtingen van het bestuur te hoog gespannen geweest, zo moest hij toegeven. Hij rekende het voor, dat er in de stad Alkmaar 800 jonge ke rels zijn, die onmiddellijk voor een lidmaatschap van de K.A.J. in aanmerking komen, dat onge veer 250 jongens alleen maar op papier lid zijn, aan hun finan ciële verplichtingen voldoen, maar zich verder ook niet meer laten zien, dat de vaste kern van actieve leden slechts 65 jongens bedraagt en dat het daarvan op de vergadering aanwezige aantal maar 40 bleek te zijn. De Kajottersbeweging is er voor, aldus zei hij voorts, om de jonge mannen op te leiden tot volwaardige katholieke mannen en hen te helpen in de periode van die overgang. Ons wacht een taak en daar moeten we ons nu op voorbereiden Het jaarverslag van de secre taris, Flip Admiraal, borduurde daar nog even op voort en hij stelde zijn medeleden de gewe tensvraag, of zij altijd wel goed gehandeld hadden naar het de vies van de Kajotters: zien, oor delen en.... handelen. Verder memoreerde hij de Stichting van het K.A.J.-huis, dat de Kajot ters de gelegenheid biedt, wat meer bij elkander te vertoeven, dan voorheen het geval kon zijn. De penningmeester gaf inlich tingen over de financiële stand van zaken, moest een klein ver lies constateren wegens de hoge uitgaven, die de inrichting en accomodatie van het K.A.J.-huis gevergd hebben en gaf verder opening van boeken, met specifi caties en al. Arie Jonker bracht verslag uit van de verrichtingen van de zangclub, die gedurende het gehele jaar actief is geweest. Daar is nog f 150.— in kas ter ondersteuning van de activiteit, welke men nog hoopt te ontwik kelen. Arie Jonker beval voorts nog het sparen via de K.A.B. bij de Centrale Volksbank aan. Hierbij werd er voorts nog de aandacht op gevestigd, dat ook niet-Kaj otters welkom zijn, zowel bij de zangclub als bij de mond orgelclub, die men, als het moge lijk is, wil gaan uitbreiden tot een klein orkest, dat interne feestelijkheden en bijeenkomsten muzikaal kan opluisteren. Frans Kraakman en Jan Bak- kum, die het bestuur gingen verlaten, omdat zij binnenkort in militaire dienst zullen treden, werden door de voorzitter ge huldigd, als actieve bestuursle den, die hun dienende taak goed hadden vervuld. In het bestuur werden nieuw gekozen Arnold Lejeune en Gerard van Zijl, ter wijl Theo Winder herkozen werd. Als nieuwe voorzitter werd ge kozen Ben Elswijk. Aan het slot van de vergade ring dankte de Geestelijk Advi seur de scheidende voorzitter en de heengaande bestuursleden hartelijk voor hun activiteiten, vooral de scheidende voorzitter, die veel heeft gedaan, om de af deling tot bloei te brengen en daartoe al zijn talenten, niet het minst zijn welsprekendheid, aan wendde en heette de new comers welkom in de vriendenkring. Hij richtte zich in een ernstig woord tot alle Kajotters, die hij op het hart drukte, .de goede K.A.J.- geest te blijven bewaren, ver sterken en verspreiden. Geef je voor de volle honderd procent, riep hij uit. Hij wees erop, dat sommige Kajotters onder vaak moeilijke omstandigheden verke ren en de K.A.J. wil hun juist daarin mede een steun zijn. Wie wil desnoods sterven voor zijn geloof, hoe is het gesteld met onze moraal en ons moreel, ben ik als katholiek sociaal onder legd? Deze vragen legde hij zijn jongens voor en als daar nog be vredigende antwoorden op gege ven zouden kunnen worden, heb ben zij in de K.A.J. nog meer dan genoeg te volbrengen. Ten slotte wekte hij hen op, als een Gidionsbende tè strijden voor de K.A.J.-idealen, vooral ook om dat ontstellende aantal van 800 ongeorganiseerden er bij te halen en dat alles met de bezieling, welke voortspruit uit een gezon de liefde voor de Kajottersbewe ging. Zolang dat zo blijft, kan geen enkele Kajoter rustig blij ven en elkeen is dan ook ver plicht tegenover zijn leeftijdge noten, om uit ware naastenliefde en vriendschap zich mede verant woordelijk te stellen voor ieder ander. ALKMAAR - Deze 3e hedrijfs sportavond werd geopend met 'n handbal-wedstrijd tussen twee dames-elftallen uit de bedrijfs- handbalverenigingen. Daarna werd een volleybal wedstrijd gespeeld tussen een team van 't Hooge Huys en een team uit de rest van de bedrijfs- volley. De wedstrijd van de avond was de voetbalwedstrijd A.P.S.V. (Ie elftal Gemeente Politie) tegen 't Selectie-elftal uit de bedrijfs voetbal. Het vorige jaar verloor het Politie-elftal, na een span nende strijd, met 10. doch in deze ontmoeting hebben de poli tiemannen de strijd in hun voor deel weten te beslechten. En we mogen niet zeggen, dat deze re vanche onverdiend was, want al waren de aanvallen der politie- voorhoede dan niet zo talrijk, ge vaarlijker waren zij zonder twij fel. Het spel werd flink open ge houden en met forse trappen werden de vleugelspelers goed in het spel betrokken. De bedrijfs voetballers hielden het spel over het algemeen te kort, vooral in de voorhoede, wpt tegen de ste vige achterhoede der politie wei nig winst moest opleveren. Voor de rust waren de bedrijfs voetballers meer in de aanval, maar de verdediging der politie, met Noortman aan het hoofd, hield goed stand. De niet zo talrij ke aanvallen der politie bleken niet ongevaarlijk en zij slaagden er in uit een dezer aanvallen de leiding te nemen. Kort daarop bood Haverlag zijn neven speler een pracht kans-, maar het schot ging naast. Bij een der aanvallen maakte een der achterspelers der politie „hands", hetgeen een strafschop kostte. Deze kans werd echter niet benut, want de bal ging naast. Met de stand 10 werd gerust. Na de hervatting bood de strijd ongeveer hetzelfde beeld. De voorhoede der bedrijfsmensen kon er slechts eenmaal in slagen Noortman te passeren, maar het was een mooi doelpunt: een voor zet van links werd ineens inge schoten 11. ONGEVAL OP KEN N EM ERSTRAATWEG ALKMAAR Gisteren is een 9-jarig meisje, dat fietste over de Kenn straatweg, de macht over haar stuur kwijtgeraakt. Ze is ko men te vallen precies voor een auto. De bestuurder daarvan wist echter met alle kracht te remmen en de wagen tot stilstand te bren gen. Het meisje, dat door de val gewond werd, is met een militaire ziekenauto naar het St. Elisabeth- ziekenhuis vervoerd, waar zij is opgenomen. Gistermiddag omstreeks vijf uur is een wielrijder op het Kerkplein tegen n bromfietsen aangereden. Beiden werden gewond en hun voertuigen nogal ernstig bescha digd. Eie bestuurster van de brom- tiets i:ep-nogal een ernstige wond in ht-c gelaat op. Zij is bij de poli tie binnengebracht en na verbon den te zijn naar het Centraalzie- aenhuir overgebracht. Dierenbescherming ALKMAAR. In de gemeente Alkmaar zwerven drie honden rond: een bouvier (met halsband, waarop de naam Lopkie), een middelmatig grote bouvier met prikkelband en een Duitse staan der. Zoekgeraakt is een zwart hond je, gladharig, met krulstaart, 12 jaar oud. Door toeristen kwijt geraakt. Adres: inspecteur C. Ver- wer, Baanstraat, Alkmaar. H.V.Z., opgelet! ALKMAAR. Men verzocht ons opname van het volgende: Alle leden worden verzocht Zaterdagmiddag in uniform om kwart over vier aanwezig te zijn bij café Tom, Waagplein, voor het afhalen van de Vierdaagse-lopers. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Alex zv J P Beek en G M de Boer Geertruida dv J W Zwart en H G Brouwer. Ondertrouwd: H R Asjes en C J Hessèls; W H Jibbink en H E Sullodk. De voorhoede der politie kreeg een paar mooie kansen, maar wist daarvan niet te profiteren. Toch slaagde zij er in het win nende doelpunt te scoren, toen de opgedrongen bedrijfsverdedi- ging werd gepasseerd, de doel man tevergeefs uitliep en de bal in het verlaten doel werd gede poneerd. Scheidsrechter Stokman had 't niet moeilijk, 't ging wel fors, maar fair. KAPEL PIÜSSTICHTING HEEFT NIEUWE SCHILDERING ALKMAAR De schildering in de kapel van de Piusstichting aan 't Nasauplein, die door de kunstschilders Matthieu Wieg man en Henk van den Idsert uit Bergen in de afgelopen weken is aangebracht, is een dezer da gen gereed gekomen. Wij komen op het werk zelf nog nader terug, doch kunnen nu reeds vaststellen dat de kapel van de Zusters Augustinessen aan intimiteit en schoonheid veel gewonnen heeft. OOSTENRIJKSE SCHOOL AAN HET ZEGLIS ALKMAAR Op het terrein van de onlangs afgebroken boer derij „Oostwijk"- zal binnen enige dagen een z.g. Oostenrijkse school worden gezet. De school, die zoals men weet, kant en klaar wordt aangevoerd en hier in elkaar wordt gezet kan iedere dag uit Oostenrijk in Alkmaar verwacht worden. De school is vierklassig en is bestemd als op- vang-school voor de leerlingen die t.z.t. naar de Openbare Lage re school aan de Willem de Zwij gerlaan zullen gaan. Daarna wordt het gebouw ingericht voor het kleuteronderwijs. OUDJES PIUSSTICHTING TROKKEN TER BEDEVAART ALKMAAR Ruim zestig ouden van dagen uit de Pius stichting zijn gisteren, o.l.v. de Rector van het huis, de Zeereerw. heer J. J. van der Zalm, en ver gezeld door een achttal misdie naars en enige zusters, op bede vaart naar Heiloo getrokken. De reis werd met een tweetal Naco- bussen gemaakt en na aankomst droeg Rector van der Zalm in de kapel van O.L. Vrouw ter Nood een H. Mis op. Met een lof en een processie in het bede vaartpark werd de tocht, die zeer in de smaak van de oudjes viel, besloten. VERNIEUWD MUSEUM VANDAAG WEER OPEN ALKMAAR Het Stedelijk Museum, dat in de afgelopen weken grondig werd gerestau reerd, een nieuwe verwarming en een nieuwe vloerbedekking heeft gekregen, kan vandaag weer voor het publiek worden opengesteld. Aan de afwerking van de vloerbedekking moet wel iswaar nog iets gebeuren, het linoleum moet n.l. nog even wor den uitgelopen, voordat het de finitief kan worden vastgelegd, doch het aanzien van de grote zaal heeft reeds grondige ver anderingen ondergaan, die in velerlei opzichten een verbete ring. kunnen worden genoemd. Het Stedelijk Museum is door deze vernieuwingen dan ook aan merkelijk in waarde gestegen. V.G.L.O.-SCHOOL ST. ANNA AANMERKELIJK UITGEBREID ALKMAAR De V.G.L.O.- school aan de Laat, de St. Anna- school van de Zusters van O.L. Vrouw van Amersfoort, is in de afgelopen maanden van aanzien veranderd De oude zolder, die zich vroeger boven de tweede verdieping van het schoolgebouw bevond, heeft plaats gemaakt voor een nieuwe verdieping, waarin drie V.G.L.O.-klassen werden gebouwd en waarin bo vendien nog een huishoud-werk- lokaal, een naailokaal en een theoriezaal werden ingericht. Daarnaast bleek er nog ruimte voor een klasse van de Lagere School St. Joseph. Het werk wérd uitgevoerd dooi de aannemer Boekei te Alkmaar onder architectuur van de heer Overtoom. Het nieuwe gedeelte van de school, dat dezer dagen van de steigers ontdaan is, doch waarin nog tal van werkzaam heden moeten worden uitgevoerd R.K. JONGENS ULO ST. JOSEPH Geslaagd voor Mulo A ALKMAAR Van bovenge noemde school slaagden voor MULO A: 14 Juli: C. Beers, Egm. a. d. Hoef; A. Besteman en C. Burgering, Schoorl; J. Dorrestein en B. Jansen, Alkmaar; H. Ko men, Heiloo; J. Koenis, Opmeer. 15 Juli: J. Krom, Akersloot; N. Meyering, Oudorp- J. Rolie, Alkmaar; B. Smit, Heiloo; G. Stet, Langedijk; E. Steur, H. Hu- gowaard en J. Terluin, Akersloot. 16 Juli: J. Volkers, H. Hugo- waard; J. Wezelenburg, Scher mer; A. Zoon, Heiloo; J. Beste man en H. v. d. Tweel, Alkmaar; M .de Bont, Heiloo. 17 Juli: E. de Bruijn, J. v. d. Hove, J Huijbers, A. v. d. Ka mer en C. v. d. Meer, Alkmaar; A. Dekker, N. v. Duin, Heiloo. 18 Juli: H. Mosch en A. de Nijs, Warmenhuizen; J. Oud, C. Praat, G. Sünder en J. Trompetter, Alk maar; M. Ros, Alkmaar. 19 Juli: L. Visser, Bergen; F. Vleugel, C. Warmer, J. Zeegers, B. Al en J. Berkhout, Alkmaar. 21 Juli: A. Burgering en J. de Jongh, Bergen; P. Buur, Aker sloot; J. v. Dam en W. Groot, Egm. a. d. Hoef; H. Meyer, Heiloo; P. Mooij, Obdam. 22 Juli: J. de Ruyter, Bakkum; Th. Smit, Harenkarspel: P. Spronk, H. Hugowaard; N. Vleu gel, Alkmaar; W. Windrich, Ber gen. 23 Juli: Th. Bakker, Hailoo; W. Dekker, Obdam; E. v. Hees, Hoogwoud; M. Kaandorp, Castri- cum: J. Schouten, Bergen; J. Nijs en A. Smit, Alkmaar; S. Admi raal, Heiloo. Geslaagd 60 candidaten, afge wezen geen. ERNSTIGE AANRIJDING LIMMEN Gistermiddag om streeks vijf uur is bij de Dimmer- buurt heit zoontje van de heer Driessen op de Rijksweg door een motorrijwiel aangereden toen hij onverwachts de straatweg over stak. De motor komende uit de richting Alkmaar werd bestuurd door de heer K. uit Amsterdam die zijn vrouw en kind op de duo had zitten. De man kon een aan rijding niet meer voorkomen en maakte een lelijke schuiver over WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.L te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond MINDER KOUDE NACHT Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Ma tige Noordwestelijke wind. Vannacht' minder koud, mor gen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandag. de weg. Zowel de heer K. als zijn echtgenote werden gewond, zijn echtgenote zelfs ernstig. Zij wer den beiden naar het Centraal- ziekenhuis te Alkmaar overge bracht. De jongen die de weg overstak, zowel ails het kind dat op de motorfiets zat, kwamen er beiden zonder ernstige ongeluk ken vanaf. WILLIBRORDUSSTICHTING OP DE VIERDAAGSE HEILOO. De Willibrordus Stichting-Vierdaagse lopers sein den ons telefonisch vanuit Nijme gen: Donderdagmorgen kropen we om vier uur al uit de prulle- mand. Om half zes startten we. We hadden al onze energie nodig, om het zware parcours te lopen dat voor ons lag. De weg zou heuvels en dalen brengen en zand en grint voor onze voeten strooien. Het gevolg daarvan was, dat we des middags pas om half vier binnen waren. Onmiddellijk hebben we ons ter ruste begeven, want we moesten krachten spa ren voor de volgende dag. Op het ogenblik, dat wij dit vertellen, weten we no;g niet, wanneer we zullen eten. Het bed betekent al les voor ons. In de buurt van Mook was de weg bar slecht en moeilijk begaanbaar. Bij de Sint Maartensdijk beseften we pas goed, welke arme tobbers wij wel waren, gelijk de Tour de France renners, als zij een berg moeten beklimmenHet was een heu vel, al heuvel. Maarondanks de grote inspanning, bleef de stemmig prima. We houwen de moed er wel in WARMENHUIZEN. Men behoeft niet te denken, dat het in Warmenhuizen nu alles goud is wat er blinkt, zo merkte burge meester Nolet Donderdagavond op, bij de behandeling van de voorstellen tot het verlenen van een lening van 1800. tegen 3 3/4 procent rente en een jaarlijkse subsidie van 111/2 cent per inwoner aan de dienst voor tandheelkundige verzor ging op de scholen in de kring Bergen, en tot het beschikbaar stellen van 100.— voor de vernieuwing van de radio-installatie in het Sint Elisabethziekenhuis te Alkmaar. zal begin September in gebruik kunnen worden genomen. Wat dit laatste betreft: het St. Elisabethsziekenhuis heeft de ge meente in al deze vijf en twintig jaren nog nooit om geld gevraagd en toch de inwoners onschatbare diensten verleend, zodat een ca deau ter gelegenheid van het zil veren jubileum alleszins gerecht vaardigd mag heten. De uitge leende f 1800.worden dienst baar gemaakt voor de aanschaf fing van een zgn. Dentalcar, d.i. een auto ingericht voor het ver lenen van tandheelkundige hulp. Nog méér sloeg burgemeester No- let's opmerking op het voorstel om aan al het gemeentepersoneel f 75.vacantiegelduit te keren, of juister gezegd 2 van de jaarwedde. B. en W. noemden deze uitkering een aardige tege moetkoming in de kosten van de ruimschoots verdiende vacantie. Halstarrige schoenmaker B. en W. stelden voor om als onderdeel tot verbreding van de dorpsstraat van de hoek Fabriek straat tot de Zuiderbrug alvast aan te kopen de stroken grond voor de woningen van Jac. de Groot, P. Pronk en Jn, de Groot. De heer Groot merkte op dat hij één perceel miste. Burgemees ter Nolet bevestigde dit, en moest er tot zijn leedwezen aan toevoe gen, dat één ingezetene helaas niet bereid was om zijn grond HEILOO. In ons eerste artikel werd gesteld, dat Heiloo zich naar de functie duidelijk classificeerde bij de woongemeenten. Dit wordt nog duidelijker, als wij er de cijfers van de beroeps bevolking bij raadplegen. De jongste gegevens omtrent de beroepen van de inwoners van Heiloo zijn beschikbaar ge komen door de volkstelling van 31 Mei 1947. Toen is het beroep van iedere inwoner geregistreerd. Hieruit blijkt ook, dat de rela tie van Heiloo's bevolking met Alkmaar zeer intensief is. In 1947 werkten tijdelijk niet 238 perso nen en 3142 waren iin een beroep werkzaam: onderverdeeld in de volgende beroepsgroepen: nijver heid 944 (30,0 pCt.); landbouw 621 (19.8 pCt.); handel en ver keer 744 en crediet- en bank wezen 94 (laatste twee 26.6 pCt.); overheidsdienst en vrije beroepen 568 (18,7 pCt.); huiselijke dien sten 171 (4.9 pCt.) Toen waren, zoals uit andere cijfers bleek, 2006 personen werkzaam in de woongemeente zelf, 1374 werk zaam elders en het aantal foren sen bedroeg 1136. In vergelijking met andere plaatsen van Noord- Holland komt Heiloo overeen mot gemeenten als Bussum en Zand- voort, terwijl Alkmaar zich dui delijk bij de werkgemeenten clas cificeent. De werkende dagbevol king van Heiloo bedraagt met de werkforensen 2238, waaruit dus moge blijken, dat Heiloo voor ruim een derde gedeelte is aan gewezen op bestaanbronnen el ders, in tegenstelling tot Alkmaar, dat zijn bronnen bijna geheel ter plaatse kan vinden. Wij hebben zojuist de cijfers genoemd voor de verschillende beroepsgroepen. Deze cijfers moe ten verminderd worden met de elders werkzamen, dat is voor de nijverheid 459, landbouw 61, han del en verkeer 363, overheids diensten 233 en huiselijke dien sten 20 en het verschil moet weer vermeerderd met de van elders komenden dat is resp. 83, 61, 36, 26 en 26, zodat men de volgende cijfers krijgt voor Heiloo als werkgemeenschap: nijverheid 568, landbouw 621. handel en verkeer 511, overheidsdiensten 361 en hui selijke diensten 177 of in percen tages resp. 25.4, 27.8, 22,8, 16,1 en 7,9 pCt. De belangrijkste beroeps groep blijkt nu de landbouw te zijn. Het percentage der nijver heid schijnt in verhouding tot de landbouw te hoog, doch dit wordt veroorzaakt doordat in deze be roepsclassificatie ook alle ambte lijke bedrijven in deze groep zijn besloten. Heiloo is dus geen zui vere landbouwgemeente. Daarvoor is enerzijds het aantal werkers in de landbouw te-klein, anderzijds het aantal personen in de drie laatste groepen te groot. 103 inwoners van Alkmaar vin den hun werk in Héilóo; 526 in- woners van Heiloo trekken dage-textielnijverheid 022; gas-, elec- lijks naar Alkmaar en van 252 inwoners is de plaats waar zij werken niet bekend. Dit zijn mensen, die niet meer volledig m het bedrijfsleven zij-n opgenomen, of een zodanige positie innemen, dat zfj niet dagelijks op hun be drijf aanwezig behoeven te zijn. Het forensisme speelt zich af over korte afstanden. De beteke nis van de Zaanstreek is voor Heiloo gering. Daar werken slechts 97 personen ui't Heiloo. Amsterdam trekt per saldo 66 w-erkers aan, de salderende be weging naar Beverwijk en Velsen bedraagt slechts 29 personen. Het forensenverkeer tussen Heiloo en Alkmaar kan aldus nog nader worden gepreciseerd: van de 526 mensen, die dagelijks naar Alkmaar trekken komen er 178 uit de nijverheid. 8 uit de land bouw, 202 handel en verkeer, 125 overheidsdiensten en 13 huishou delijke diensten, onderverdeeld in 38 hoofden, 270 employé's en 218 arbeiders. Uit deze optelling blijkt, dat per saldo in hoofdzaak mensen met middelbare posities in Heiloo wonen en in Alkmaar werkzaam zijn in hoofdzakelijk administratieve en handelsfunc ties. Aanwas beroepsbevolking Vergelijkt men de beroepsbe volking van 1930 met die van 1947, .waarop de meeste cijfers in deze artikelen zijn gebaseerd, .dan blijkt dat deze iets sterker is toe genomen dan de totale bevolking: per bedrijfsklasse zien de cijfers er als volgt uit (het eerste is van 1930, het tweede van 1947) gra fische nijverheid 822; bouwnij verheid 191287; chem. nijver heid 519; kleding en reiniging 40152; veenderijen 0—21; metaalnijverheid en scheepsbouw 53217; papiernijverheid 210; triciteits. en waterleidingsbedrijf 512; voedings- en genotmidde len 118-191; landbouw, visserij en jacht 507644; winkels en overige handel: 196555; verkeer 107221; crediet- en bankwezen 14—24; verzekeringswezen 973; overheidsdiensten en vrije beroe pen 93535, onderwijs 2470, eredienst 715 en huiselijke diensten 147179. Het meest op vallend is de groei in de klassen kleding, reiniging en metaalnij verheid, maar ook van overheids diensten en vrije beroepen. Een verschijnsel, dat geheel in over eenstemming is met de ontwik kling in het gehele land. Huise lijke diensten nam in tegenstel ling tot de algemeen heersende tendentie, toe. De relatieve be tekenis van de landbouw is ge daald. Tenslotte nóg enkele kleine merkwaardigheden: Van de werkende dagbevolking zijn 748 personen werkzaam in primaire bedrijven (dat zijn tak ken van bedrijvigheid, dié zich richten op een grotere afnemers kring dan de plaatselijke bevol king; die door leverancies naar buiten de economische grondslag vormen, zonder welke de bevol- kings agglomeratie niet zou kun nen bestaan) en 1460 personen in de verzorgende bedrijven (levens middelen, kleding, geestelijke en lichamelijke verzorging). De ver houding bedraagt dus 1 2. Dat is voor een dorp van on geveer 10.000 zielen hoogst zeld zaam. De verklaring ligt in de omstandigheid, dat de gemeente Heiloo een verzorgende functie heeft voor die groepen, die elders in primaire bestaansbronnen werkzaam zij'n. Een groot deel van de aanwezigheid van de be volking is dus gebaseerd op de aantrekkelijkheid van Heiloo als woongemeente. Om het maar populair te zeggen: Heiloo trekt aan door zijn kleurige tuintjes en beplantingen en zijn mooie op redelijke voorwaarden over te doen. Hij werkt dus de zo nodie gebleken wegverbetering tegen. De heer Nannis wist, dat er met deze man toch niet valt te praten. Immers hij redeneert al dus, dat ie van de gemeente moet scheuren wat er maar te scheuren valt. Verschillende raadsleden dron gen met klem aan op het instel len van een onteigeningsprocedu re. maar de eerste burger achtte het dan maar verstandiger om op 's mans overlijden te wachten. De een of andere tank charteren om de zaak plat te walsen is wat te vergaand, maar een bord met het opschrift: „Hier woont een man die de gemeenschap onredeliike eisen stelt", ware allicht te over wegen. Met de andere grondeigenaars wordt nog onderhandeld, doch hiermede wordt ongetwijfeld overeenstemming bereikt. Inder daad wordt door de halstarrige schoenmaker een beroerde toe stand geschapen omdat verbre ding naar de andere kant ook al niet mogelijk is. Het bezwaar voor het verkeer moet echter bu avond ondervangen worden door een lichtpunt en een wit hek met reflectoren. Enkele raadsleden gaven hierop nog een middel aan om door middel van „zachte drang" iets te bereiken, t.w. via de gemeentesloot. Inplaats van „Eureka" werd hierop geant woord: inderdaad vrienden, ge deelde smart is halve smart. Aan de commissie land- en tuinbouwtentoonstelling Alkmaar zal f 25.worden overgemaakt, eri aan de Lagere Tuinbouw school Z.O. Beemster een bedrag overeenkomende met de werke lijke kosten, gemaakt ten behoe ve van leerlingen uit Warmen huizen. Tot lid van de advies commissie voor woonruimte ter voorziening in de vacature- Westra, benoemde de raad de heer A. Kroon. Aan het plaatse lijk studiecentrum voor hét West- friese dialect werd een bedrag toegezegd overeenkomende met de waarde van vier boekwerken „Schets van het Westfries dia lect". Deze boeken zijn bereids beschikbaar gesteld aan de vier scholen. Vervolgens kreeg de heer Nan nis de toezegging dat B. en W. ernstig zullen onderzoeken of het gewenst is. dat het Oostelijk deel van de Fabrieksstraat tvordt ver beterd d.m.v. een beharding tot aan de hekken en het plaatsen van een lantaarn. De kuilen, waardoor wagenassen breken, zullen in elk geval worden ge dicht. De heer Vergaay twijfelde er aan of de verbetering van het brugje naar de nieuwe woningen bij de zgn. Wipbrug wel zo'n ver betering was. Zijns inziens is het ene brughoofd dermate ver in de vaart geplaatst dat vaartuigen er uiterst moeilijk door kunnen zwenken om meteen de wipbrug te nemen. omgeving, en netheid overal, waarover de raadsleden steeds grijzer haren plegen te krjjgen, om dat in stand te houden en nog uit te breiden. Zou de zojuist ge nomen verhouding meer normaal zijn geweest, I f dan zou men op basis van de primaire be staansbronnen in Heiloo een be volking verwachten van 4400 zie len ongeveer. Nog niet de helft van de bevolking is dus geba seerd op plaatselijk aanwezige bestaansbronnen. c HELSINKI A het begin der s duw te hebben Gisteren was ht Hel begon met Fanny in de ari afscheid. Ruim de 1500 meter, in zijn rug. En Slijkhuis in de c en wandelde hi Het hele geval kers-Koen heeft indruk ontkomt i psychologisch eff' andere athleten. koste wat het kos weet zou het toe gegaan, als er n Fanny was gewet ter horden. En het opgeven var die na afloop in dat hij in de och: zijn rug had gek derlingFann: nooit naar deze gaan, al houdt r hoog en laag vo de snelle tijden Jackson en Shirli hebben gehoorc sprinstertjes zo i neden de schen kunnen lopen. Het drama-Fan pische arena heef gendarische glans vier jaar lang o straalde, volkome erger: moreel is dat het maanden zij over deze gro in haar leven het De finale van horden tegen de dokter liep Fa „ze zeggen ander durfis i verteld. Zij had lag iets achter HEREN: 110 m. horden: D 5000 m.: Zatopek hockey: India schermen: d'Oriol DAMES: Gymnastiek: algemeen kampioi gereedschapsoefen brug: Gorondi (1 paard: Kalinthoul evenwichtsbalk vrije oefening :Kt algemeen persoot speerwerpen: Zat* gou Ver. Staten 14 Rusland 13 Zweden 4 Tsj. Slowakije 4 Frankrijk 3 Hongarije 3 Zwitserland 2 Australië 2 Turkije 2 Japan 1 Italië 1 India 1 Brazilië 1 Nw. Zeeland 1 Zuid Slavië 1 Argentinië 1 Duitsland 0 Jamaica 0 Iran 0 Polen 0 Nederland 0 België 0 Zuid Afrika 0 Gr. Brittannië 0 Finland 0 Denemarken 0 Venezuela 0 Urugay 0

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2