„Aan de electriciteitspolitiek kleven ernstige fouten" PERSSTEMMEN OVER DE KABINETSFORMATIE VIERDAAGSE ging voort in ijltempo Zes enorme Boeings B-50, maar ook: de Rudderbug PUZZLE „St. Adelbert heidenheid )a Sancta vandaag De schuld Kamers van Koophandel tot minister: Waarom extra belastingen in de tarieven verwerken? Naar wij vernemen Nog 9583 tippelaars in de karavaan sbaq naac Uw smaak in Zeeland vereend Allerlei over het standpunt van de A.R. en deschuldvraaq Luchtparade op de I.L.S.Y. Weer export van kool en bonen Revolutie in Midden-Oosten? Scheepsberichten uw vlees af zou kun- i en wat u zelf als last nvaarden neer te lee- stoep van een andere irdpuzzle nr. 57 ial: ninesbedrijf jfk.) l de muur schilder ng.) camoufleren (duits) liike ontspanning Ivcrijsel rgadering der kaffers iegelijk rengende godin d (fr.) d. bijbel. van een officier vereniging ie e in O.-Europa >r plaatse an ontnemen iens :t e heerser (meerv.) n een week el ijk ir ons (lat.) eit eliike stam of stand wer c ns n Friesland Ier OSSINCJ No. 56 ial: 1. mals; 4. bril; e; 9. aria; 11. Aida, as, 16. ka, 17. eg, 18. Vlarne. 21. es, 23. Ar\ d.d., 27. Vara, 29. r. 32. ga;; 33. Neen; 1. maat, 2. lei, 3. ilaas, 5. rei, 6. laag, de, 15. satan, 16. Maarn, 20. étage, 21. i, 25. dr., 26. Deen, 28. rad. ts van Blokland het door de bestuurder inblikken, dat Jimmy- ot in het aanpassings- ,g beter en toen de Jimmy-John niet naar e hij de familie Rose ie hem voorlopig zou- 'amilie voor hem zou ikking als: het leven :antiegangers ook wel a veertien dagen vrij- m met de dagelijkse en Anna Rose besef- ze na het verblijf in :igen woning terug- :t veel genoegen aan i had zich de laatste n van goede wil, het- at hij zijn moeilijke :ijn aanpassingsvermo- ïder ontbrak. Dit was ijten. De jonge Roses e huisgenoot wennen, eveneens meermalen zich zelf. Er waren n armzalige heer des het hoofd boog voor Maar we weten het van Anna zag, kreeg •ur- en maneschijn- ren vinden, maar er ïchtgenoot zijn vrouw tchte het George ook •agen om twee kinde- jeugd zouden hebben dat er nog mensen ot van de misdeelden hond spreken we niet 'an het gezin, die je aanvaardt. poos tot het verleden my-John, gingen naar ientewerken en Anna lag uit doende in de lagen, dat George de de tekenkamer er op (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 25 jULI 1952 PAGINA 5 BEPAALDE BLADEN de uitgesproken socialistische en de uitgesproken ..progressieve" laten niet af. te betogen, dat de schuld van het mislukken der formatiepogingen van dr. Drees vooral en in hoofdzaak gelegen is bij de K.V.P. Niets is echter minder waar. Wat was er aan de orde? Een poging van Drees, om zun opdracht te volvoeren, een kabinet te vormen. dat geacht kon worden het vertrouwen te genieten van het parlement. Dr. Drees heeft daartoe, rustig en weloverwogen, een opzet ge maakt en hij, Drees. heeft in die opzet het olan opgenomen, voor die formatiepoging de steun te vragen van vier partijen, zo als men weet, de Pv.d.A.. de K.V.P., de A.R. en de C.H. Aan vankelijk ging het goed. Het program bood een basis aan vier partijen. Met de A.R. kon de for mateur het tenslotte niet klaren, want de departementenverdeling en de uitgesproken keuze voor een bepaald departement werd het struikelblok. Toen ging Drees nog even praten met de fractie voorzitters van de drie overge bleven partijen. Maar de K.V.P.- man, en blijkbaar ook de man van de C.H. voelde voor die nieuwe opzet niet. Is daarmee dan vastgesteld, dat prof. Romme dus de schuld is van de misluk king van de formatiepoging van Drees? Natuurlijk niet. De for matiepoging van Drees betrof v e r partijen en geen drie. Met hetzelfde recht, als waarmee men met kennelijke politieke bijbe doeling, de schuld geeft aan Romme. kan men de schuld ge ven aan Drees, die van zijn vier- partijen-opzet terugkwam tot een van drie partijen, wetend dat daartegen reële bezwaren tegen bestonden. Men zou zelfs de vraag kunnen stellen, of een drie-partij enkabinet nog wel paste in de formulering van de opdracht, die niet, zoals vroeger ook wel eens uitdrukkelijk is geschied, luidde: een kabinet te vormen dat geacht kan worden het vertrouwen te genieten „van de meerderheid van het parle ment", doch „een kabinet dat het vertrouwen zou hebben van het parlement". Het feit, dat prof. Romme het aanzoek van de Ko ningin, om zulk een breed par lementair kabinet te vormen af wees, bewijst dat hij zich aller minst als de schuldige van de mislukking voelt, nadat Drees zun poging om tot een vier- partij enkabinet te komen, moest prijsgeven. De schuld ligt na tuurlijk allermeest bij de A.R. en voorts ook bu alien, die te star aan een eigen standpunt hebben vastgehouden. In dit op zicht gaat de formateur zelf ook niet vrij uit HOUTHANDEL PONT KREEG NIEUWE DIRECTEUR ZAANDAM In de jaarver gadering van aandeelhouders der N.V. Houthandel voorheen Willi am Pont zijn de jaarstukken over 1951 goedgekeurd. Het dividend op de gewone aandelen werd be paald op 9 pet., op de cum-pref. aandelen op 6.39 pet. Per winst bewijs wordt f 52.50 uitgekeerd. De heer C. A. W. Pauw werd op zijn verzoek per 1 Augustus ontslag verleend als directeur, Tot directeur werd benoemd de heer M. Staderman te Naarden, die reeds als adjunct-directeur aan het bedrijf verbonden was. De heer P. H. F. van Leeuwen werd tot president-commissaris herkozen. De aftredende direc teur werd opgenomen in het Col lege van commissarissen. Een der aanwezigen achtte de voorgestelde reservering van f 1.050.000 voor de te verwach ten prijsdaling van hout te ge ring. Bovendien meende hij dat geen rekening was gehouden met mogelijke verliezen van andere ondernemingen. Hij achtte het daarom gewenst de gehele winst te reserveren en desnoods geen dividend uit te keren. Zijn voor stel werd verworpen. (Advertentie) 's-GRAVENHAGE De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor 's-Gravenhage heeft zich mede namens de Kamers te Alkmaar, Arnhem, Delft, Dordrecht, Gouda, Groningen, Haarlem, Harderwijk, Hengelo Hilversum, Hoorn Leeuwarden, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Roermond, Utrecht, Veendam, Venlo Vlaardingen, Zutphen en Zwolle, met een adres nopens de electriciteitspolitiek gericht tot de Minister van Economi sche Zaken. In dit adres worden de volgen de desiderata kenbaar gemaakt: De gemeenten dienen in staat te worden gesteld af te zien van de grote jaarlijkse winsten op stroomlevering, die zulk een schadelijke invloed op onze elec- triciteitsvoorziening hebben ge had. 2. Voor elk electriciteitsbedrijf worde door de beherende instan tie een openbaar tariefsysteem vastgesteld op basis van de kost prijs met reserve- en risicomarge van de in het komende jaar te verwachten kapitaals- en exploi tatiekosten bij te verwachten ver bruik en maximale belasting, zonder prijsdifferentiatie voor verbruikstoepassing. 3. De kolentoeslag wordt uit sluitend in overeenstemming met de werkelijke kolenkosten vast gesteld, dus zonder maj oratie. 4. Om een zo efficient moge lijk kolenverbruik te bevorderen, dienen de electriciteitsbedrijven mede te werken tot parallelscha keling met warmteverbruikende bedrijven, welke in zuiver te gendruk-bedrijf stroom produ ceren. 5. De essentiële gegevens der electriciteitsproductie en -distribu tiebedrijven worden jaarlijks ge publiceerd en verkrijgbaar gesteld is in verband met de advies aanvrage van de regering aan de sociaal-economische raad voor de toekomstige ouderdomsvoorzie ning een sub-commissie toege voegd onder presidium van ir. H. Vos is gisteren de 100.000ste bezoe ker van het Openluchtmuseum te Arnhem de ingang gepasseerd. Vorig jaar werd het 100.000ste toegangsbewijs verkocht op 7 Augustus is het 32ste bataljon Limburgse jagers in de buurt van Maas tricht een oefening begonnen, die geldt als een voorbereiding op de manoeuvres die straks in de herfst in Duitsland worden ge houden zal in de loop van September d" eerste grote autosnelweg in Limburg gereed komen, die aan sluit op de Belgische en Duitse autowegen. Op deze snelverkeers- weg zullen de wagens met snel heden van 110 tot 120 km. per uur door de bochten kunnen glijden (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN, 24 Juli De eerste twee dagen hebben een schifting gehouden onder de tippelaars van de Vierdaagse en het gevolg daarvan was wel, dat vandaag, op de derde dag, zich zo'n beetje de crème de la crème begon af te tekenen. Het ging ook vandaag weer verschrikkelijk hard en alle bereke ningen werden omver getippeld. Wij hadden gedacht de kop groep bij de Piasmolen te kunnen verschalken, maar de Bel gische para-troopers waren toen al lang de bossen van de St. Maartensberg binnengetrokken en Groesbeek zag dan ook om tien uur de eerste tippelaars reeds bjnnen zijn veste. Ja, en wat de uitvallers betreft: van de 10500 tippelaars, die er oor spronkelijk hadden ingeschreven, zitten er momenteel nog 9583 in de karavaan. De verraderlijke kramp heeft gisteren nogal huisgehouden. 61 lopers mèèr verschenen vandaag niet aan de start. Nu mag men „diis" niet zeegen duizenden onder bloemen bedol- dat er 917 uitvallers zijn. want helaas schrijven altijd ook tip pelaars in, die helemaal niet van plan zijn om mee te lopen. Maar op deze manier profiteren van alle faciliteiten bij het verkrij gen van goedkope pensions, toe gangsbewijzen tot „De Vereni ging" en het beroemde Vierdaag- se-bal van morgenavond, waar voor de entree voor niet-tippe- laars toch nog altijd vier gulden bedraagt. Nijmegen zelf mag overigens niet mopperen. want de vierdaagse met alle vertier en vertering levert de gemeen te een winst op van precies een ton. Het parcours van vandaag was bijzonder mooi, met lommerrijke bospaden, heuvel op, heuvel af. In Groesbeek zaten de autori teiten gezellig bij elkaar tegen over de band van de L.S.K.. die een geweldig volume bleek te bezitten. En ook 't weer werkte vandaag wel buitengewoon mee. Aanvankelijk heerste een wat koele ochtend-temperatuur, maar al gauw kwam een schuchter zonnetje door. Als we ons aan een voorspelling mogen wagen, dan geloven we dat blaren en andere voeteuvels verder nog maar weinig slachtoffers zullen maken en dat het morgen een zegetocht zal worden van de naars. ven wandelaars die via Grave en Cuyk op Nijmegen aan komen marcheren. De organisatie van dit wan- delfestijn dwingt respect af. en de regeling van het verkeer door de Rijkspolitie is up to date. Het is daarom wel heel jammer, dat de pers geregeld strubbelingen ondervindt. Dat was vandaag wel zo in het oog lopend, dat wij er niet aan voorbij willen gaan. Dat zoveel mogelijk voertuigen van het parcours worden ge weerd. kunnen we volkomen bil lijken. Maar dat voor de kran tenmensen die evengoed hun werk moeten doen hierbij nage noeg geen uitzondering wordt ge maakt vinden wij misplaatst. Herhaaldelijk treft men verslag gevers aan, die zelfs met hun passe-partout in de hand politie mannen nog aan het verstand moeten brengen, dat deze hun orders niet overtreden wanneer zij een persman doorlaten. In dien speciale legitimaties nodig zijn: laat men die dan verstrek ken. Hoe dan ook: zoals het nu gaat. lijkt het naar niets. Een hoeraatje tenslotte voor de tippelaars van de Haagse „Vier daagse". Dit zijn 11 heren van vergevorderde middelbare leef tijd, samen 650 jaar oud. Doch laat ze maar lopen, die Hage- Om de winst. Opgemerkt wordt, dat de electri- citeitsvoorziening van ons land al vroegtijdig in handen van ge meente- en provinciale besturen werd gesteld, „waarbij de bedoe ling zal hebben voorgezeten, om door uitschakeling van particulier winstbejag de eiectrische energie zo goed en zo goedkoop mogelijk aan alle ingezetenen ter beschik king te stellen en daarmede deze voorziening dienstbaar te maken aan het algemeen belang". Echter zo vervolgt het adres reeds sinds vele jaren hebben de gemeentebesturen het principe van stroomlevering tegen kostprijs verlaten, terwijl de grotere in komsten bij toenemende afzet en verbeterde werkwijze niet werden gebezigd voor versnelde afschrij ving, lagere tarivering of reserve vorming, maar om als winsten van vele millioenen jaarlijks aan de bedrijven te tfrorden onttrokken. Deze winsten werden gebezigd in het gemeentelijk huishouden, om geheel andere doeleinden te berei ken, hetgeen de stroomlevering voor de gemeenten wel tot een zeer verleidelijk object maakte. Veelvuldig kwamen bij ge meenten zeer hoge winsten voor (totaal 40 millioen per jaar), zo dat hier en daar de provinciale tarieven voor grootverbruik la ger konden zijn dan die der ge meenten, ondanks veel hogere distributiekosten der provincie. Voor de electriciteitsvoorziening van ons land is het een groot voordeel geweest, dat ook de provincies deze ter hand namen, omdat anders alle kleine ge meenten afhankelijk van de en kele stroomproducerende ge meenten zouden zijn geworden, zoals nu nog in Zuid-Holland het geval is, waar de zes stroompro ducerende gemeenten grote win sten behalen bij haar stroomleve ring aan de buitengemeenten. De fouten, die aan onze electri citeitsvoorziening kleven, zijn vol gens het adres in het kort de vol gende: 1. De onjuiste bedrijfsfinancie- ring als gevolg van de gesanction- neerde jaarlijkse gemeentelijke winstonttrekking. 2. De heterogene, willekeurige en voor een groot deel geheime tariefstelsels. 3. Het niet bekend maken van de werkelijke kostprijs van eelc- trische energie. 4. De geringe geneigdheid van de overheid om profijt te trekken van de energie, geproduceerd in 'n gecombineerd warmte/krachtbe- drijf, welke in het algemeen voor deliger is dan de energie, opge wekt in de eiectrische centrales. De voornoemde fouten, die reeds lang voor de tweede oorlog aan leiding gaven tot bezwaren b;j electnciteitsverbruikers, zijn als een gevo'g te beschouwen van het niet in acht nemen van de bijzon dere positie, waarin de gemeente lijke electricitietsbedrijven verke ren. Deze bezwaren doen zich thans in versterkte mate gelden aldus het adres. Eenzijdig voorgelicht? De Kamer geeft vervolgens te kennen, dat het haar allereerst grotelijks heeft teleurgesteld, dat de minister voor de te voeren elec triciteitspolitiek zich in eerste in stantie uitsluitend heeft doen in lichten door de directies van elec- triciteitsproductiebedrijven en de bij deze bedrijven betrokken pro vinciale en gemeentebesturen, om dat hiermede alleen aan de over heidsorganen, c.q. producenten, het oor is geleend bij het leggen van de grondslagen der te volgen electriciteitspolitiek. Het heeft haar met grote zorg vervuld, dat de stem der stroom afnemers niet ab initio is gehoord, terwijl hei toch juist en billijk zou zijn geweest, wanneer deze aangelegenheid van twee zijden belicht zou zijn geworden en niet alleen van de kant der producen ten. Noodzakelijk is zo schrijft de Kamer dat de consument op reële basis zijn eiectrische energie van de electriciteitsbe drijven kan betrekken, in de wetenschap, dat geen extra be lastingen in de tarieven zijn verwerkt. IBIS GESLAAGD VOOR MULO Voor het R.K. Mulo-examen slaagden te Alkmaar: H. M. J. Willems, Hoorn; L. N. M. Weel, Nibbixwoud; P. E. Reuter, Eg- mond a. d. Hoef; A. P. Strooper, Heerhugowaard; M. Th. Schol, Egmond a. Zee; A. C. Schouten, Obd lam; E. A. M. Simons, Eg- mond a. d. Hoef; C. Trompetter, Alkmaar; A E. Tuynman, Castri- cum; J. J. Schaap, Ursem; H. B. J. Schuld, Hoorn; A. M. Sijm, Westwoud; J. A. J. Tromp, Wog- num; G. A. Valk, Grootebroek; S. L. J. Vijn, Blokker; M. A. Schoenmakers, Alkmaar; J. M. C. van den Idsert, Alkmaar: M. Schuit, Egmond a. Zee; I. H. Th. Schouten, Heiloo; A. A. M. v. Stein, Obdam; CMC. Braken- EEN UITSTEKEND BOEKJE OVER HET KERKORGEL De firma Jos Vermeulen, Or gelbouwers in Alkmaar, hebben onder degenen die rechtstreeks bij het kerkorgel geïnteresseerd ziun, en andere belangstellenden een boekje over het kerkorgel doen toekomen, dat zeer zeker de aandacht verdient. Het boekje geeft niet alleen een overzicht van de veelomvattende werk zaamheden van het bedrijf dezer firma, maar ook over het kerk orgel in het algemeen kan men er wetenswaardige zaken in aan treffen. Van de talrijke illustra ties van fraaie orgels, speeltafels, zijn wel het meest interessant die van de diverse soorten orgel pijpen. Belangrijke aanwijzingen omtrent de plaats van het orgel in de kerk en het onderhoud van liet instrument, completeren het geheel. Voor degenen die voor dit keu rig verzorgde boekje belangstel ling hebben, heeft de firma Ver meulen wellicht nog een exem plaar beschikbaar. Het is goed te weten dat in Alkmaar een van de belangrijkste centra van de Nederlandse orgelbouw is geves tigd. W.S. hof, Den Helder; C. J. M. Crone, Den Helder; M. E. L. Kolster, Breezand: C. Th. Rijhous, Den Helder; G. M. C. Sjerps, Den Helder; W. J. van Baar, Wervers- hoof; P. Beemster, Zwaag; C. R. M. Jaspers, Hoorn; H. J. Knol, Zwaag. MIDDELBURG „Zeeland is tot op heden ook door de Ka tholieken nog te veel verwaar loosd. Het is een provincie van ons land, die helaas nog te wei nig bekend is. En toch bevat zij belangrijke bronnen van wel vaart en een ijverige bevolking. Zeeland zal altijd bereid zijn tot samenwerking, niet alleen met de katholieken, maar ook met de niet-katholieken." Dit ver klaarde Woensdagmiddag het lid van Ged. Staten van Zeeland, mr. F. Mes in het Woondhous te Vlissingen, waar talrijke leden van St. Adelbert uit het gehele land waren samengekomen. De bijeeenkomst was belegd door Zeeland-Noord en door Zeeuws-Vlaanderen Oost en West. De ontmoeting begon in de Sta tenzaal van Middelburg, waar de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. A. F. C. de Casen- broot, de gasten een hartelijk welkom toeriep. Onder hen be vonden zich de gezante van Ier land, Mrs. McNeal en de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen, Mr. Peters met zijn echtgenote. Namens de gehele Adelbert-fa- milie beantwoordde Baron van Voorst tot Voorst als voorzitter de rede en sprak er zijn vreugde over uit, dat eindelijk het con tact met Zeeland was gelegd. In de loop van de middag werd een tocht over het eiland gemaakt en tegen de avond een bezoek ge bracht aan Oost-Vlaanderen. De dag eindigde met een bezoek aan de tentoonstelling, welke in het stadhuis van Middelburg wordt gehouden. VANZELFSPREKEND zijn er heel wat verschillende meningen te horen over het verloop van de kabinetsformatie, waarbij vooral aandacht geschonken wordt aan de schuldvraag. Opval lend is daarbij, dat zowel de „Maasbode" als „De Tijd" het standpunt van de Anti-Revolutionnairen niet „afmaken" met het goedkope argument van het „Vrije Volk", dat de Anti's schromelijk overdreven en ongerijmde eisen stelden, maar het dieper zoeken. De Tijd spreekt van een aanval, die ten doel had, de sociaal-economische politiek, zoals die zeven jaar lang gevoerd is, open te breken. De Maasbode spreekt in de zelfde geest en voegt er aan toe, dat dit openbreken geschied de in dezelfde geest, als waarvan het bekende communiqué van de V.V.D. getuigde (vrees voor te veel uitgesproken in vloed van de vakbeweging). Daarmee is „Trouw" het intus sen niet eens. Het blad zet wel uiteen, dat de A.R. volledige in vloed wilden hebben in de keu ken van de sociaal-economische politiek, en daar hadden ze, me nen wij, gelijk in. Maar de so cialisten wilden blijkbaar niet de situatie, waarin de A.R. voort durend de rode opvatting in het vaarwater zouden zitten, cn daar hadden de P.v.d.A.-lui ook weer gelijk in, van hun kant bekeken. De A.R. hadden bovendien be zwaar tegen een figuur van het N.V.V. aan Sociale Zaken maar daar zou wellicht, meent men, nog wel over te praten zijn ge weest, indien er ook maar een figuur uit het C.N.V. in het ka binet kon worden opgenomen. Op dit punt is de situatie echter nog niet duidelijk, nademaal de bladen algemeen van oordeel zijn, dat dit A.R. argument (zoals wij bereids uiteengezet hebben in het artikel. Was dat het?, in ons nummer van Donderdag) te zeer „achteraf" naar voren is ge komen, om al te serieus te wor den genomen. Men oordeelt te oppervlakkig, meent de Tijd dan verder, ais men de Anti-Revolutionnairen onbescheidenheid verwijt: „De Anti-Revolutionnairen zijn te serieuze lieden om zichzelf zo zeer te overschatten of om het met bluf en brutaliteit maar te proberen. Zij hebben erkend, dat O. K. en W. alsmede Verkeer en Waterstaat belangrijke en vol waardige ministeries zijn. Zij konden op zichzelf tegen deze departementen geen bezwaar hebben. Het is dus waarschijnlijk dat zij iets anders hebben beoogd en wij kunnen dit andere slechts zien als het meest wezenlijke be zit van het gemeenschappelijke tussen de essentiële regerinigsge- noten, de K.V.P. en de P.v.d.A. Dit wezenlijke bezit is de domi nerende positie ten opzichte van de sociaal-economische politiek. Die positie hebben de A.R. wil len openbreken." De Maasbode schrijft overigens nog, in een beschouwing van zijn parlementaire redacteur, dat de opvatting van Drees dat de PvdA niets extra's eiste, maar slechts d'e posities die zij had, wilde handhaven, „aannemelijker klinkt dan het in werkelijkheid is" en dan vervolgt het blad: „Indien men de vrijgevigheid en de bp- reidiheid van de KVP daarmee vergelijkt, dan valt deze toch wel zeer gunstig voor de laatste uit. Bij de formatie immers van verleden jaar door prof. Romme ging deze zo ver en toen was de KVP de grootste partij met het grootste aantal zetels door niet alleen Justitie af te staan aan de protestants-christelijke partij, maar bovendien het minis ter-presidentschap over te laten aan de heer Drees. De PvdA heeft nu dit voorbeeld in ieder geval niet willen volgen en het is goed dit eens en vooral voor de toekomst vast te leggen." Het „Vrije Vólk" gaat zich op nieuw te buiten aan een aanval op de KVP door aan een artikel van anderhalve kolom van de parlementaire redacteur van de „Tijd" over de houding van de A.R. drie zinnen aan het slot te ontlenen, waarin gezegd wordt, dat Romme in het nadere over leg met de drie fractievoorzitters, het beslissend woord had te spre ken en dus de verantwoordelijk heid had te dragen en het „Vrije Volk" maakt daarvan in een kóp over twee kolom: „KVP verant woordelijk voor mislukking, zegt de Tijd".... Merkwaardig is ook de opvat ting van de Friese Koerier, die een kolom wijdt aan de „Triumf van de onmacht", onmacht van de confessionele partijen nl„ om een kabinet op brede basis te for meren. Het blad schijnt er van uit te gaan, dat eigenlijk niet dr. Drees, maar prof. Romme de formateur was, daar het her haaldelijk schrijft over de opzet van Romme en over het schema van de katholieke leider, alsof die opzet en dat schema van hem en niet van Drees waren. Natuur lijk klopt die opzet en dat schema (afgezien van de persoonlijke houding van Drees ten opzichte van de VVD) wel met het in zicht van prof. Romme, maar het was niettemin opzet en sche ma van Drees, die de formateur was! Voor een parlementair ka binet is trouwens nog wel iets meer nodig dan „een program ma en een ruime meerderheid", nl. ook voldoende teamgeest en vertrouwen in de meerderheid, hetgeen ten aanzien van de C.H. ten enenmale ontbreekt, zodat er practisch sprake zou zijn van een kabinet op smalle hasis, waar bezwaren tegen bestaan, die vol doende bekend zijn, en die, me nen wij, ook tegenstanders, op zijn minst genomen, moeten wil len respecteren. Wie meent, van de „triomf van de onmacht" te mogen spreken, moet dan ook accepteren, dat een ander spreekt van de „pyrrhusoverwinning" der machtswellust, waarvoor de PvdA nu dan staat. De Nwe. Rott. Crt. (vooruitstre vend liberaal) wijst er in ver band met de tegenstelling tussen Drees en Schouten eerst op, dat „waneer men werkelijk naar oqereenstemrning op brede basis streeft, het geen onredelijke ver wachting lijkt, als men bereid heid toont, daarbij alle ministe ries, dus ook die, welke men zelf de afgelopen jaren heeft bezet, in discussie te brengen. Ware dit niet zo, dan zou moeilijk van een volwaardige deelneming op de brede basis gesproken kunnen worden. Het moet anderzijds ech ter, aldus de N.R.Crt. verder, begrijpelijk worden geacht, dat de P.v.d.A. juist met betrekking tot Sociale Zakenvan geen wij ken heeft willen weten." Wat de mogelijkheden voor een oplossing betreft, zegt de N.R.C. dan o.m., dat bij een za kenkabinet de fracties in hijzon der hoge mate los staan van het kabinet. „Onder die omstandig heden is het niet uitgesloten, dat de tot nu toe blijkende gematigd heid red. Nrd.pers) van de P.v.d.A., ingegeven door het be sef, dat samenwerking noodzake lijk is, in een militanter houding zal veranderen. Het kan goed af lopen, maar het bestaan van 'n dergelijk kabinet kan ook uiter mate wankel zijn. En daar heb ben wij in deze tijd juist geen behoefte aan." Na de opdracht aam dr. Beel ziet de „Volkskrant", blijkens haar parlementaire corresponden tie, geen andere mogelijkheid, dan een laatste poging van de forma teur, om P.v.d.A., K.V.P., A.R. en C.H.U., te bewegen, samen een kabinet te vormen. „Parool" is van mening, dat dit niet kan slagen. Wie een kabinet wil vormen bestaande uit meer dan de drie partijen, P.v.d.A., K.V.P. en C.H., moet dit zonder de P.v.d.A. doen. Dat betekent dus: oppositie! Veemarkt Delft DELFT. 24 Juli. Aanvoer 2 paarden. 2 veulens. 28 runderen 1 slachtkalf. 40 nuchtere kalve ren, 172 varkens, 448 biggen. 1 schaap, 5 geiten. Prijzen: vare koeien 650880: nuchtere kalveren 5060: biggen 4555; lopers 70110: runderen per kg. slachtgew. 2.602.80; ma gere varkens per kg. lev. gew. 2.20. Handel voor runderen en kalveren redelijk, handel varkens en biggen: traag. Kaasmarkt Gouda GOUDA, 24 Juli. Aange voerd 241 parijen kaas: le kwa liteit met riiksmerk 2.24—2.29: 2e kwaliteit met rijksmerk 2.192.23 extra kwaliteit tot 2.36. Handel goed. 's-GRAVENHAGE. 24 Juli Besprekingen in Bonn tussen ver tegenwoordigers van het Neder landse ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en Duitse autoriteiten hebben tot resultaat gehad, dat de beperking verhonden aan de onlangs ter be schikking gestelde twee millioen dollar voor invoer van Neder landse groenten is ingetrokken. Als gevolg hiervan is de invoer in West-Duitsland van alle soor ten bonen en kool sedert Dins dag 22 Juli 1952 in principe weer ingebouwde radio-ontvanger twee toegestaan. kilogram weegt, te doen vliegen. 's-GRAVENHAGE, 24 Juli. Twee uitersten zullen elkaar ontmoeten op de Vierde In ternationale Luchtvaart Show Ypenburg, die, zoals bekend, op Zaterdag en Zondag 2 en 3 Augustus wordt gehouden. De gigantische Amerikaanse atoombommenwerper Boeing B-50 en een miniatuur-vlieg tuig met radiobesturing, de Rudderbug van de Haagse modelbouwer Evert Kreulen. De B-50 die uitgerust met een installatie voor het tanken tijdens de vlucht van de Ver enigde Staten uit iedere plaats ter wereld kan bombarderen om weer zonder tussen landing op zijn basis terug kan keren, is uitgerust met vier 28-cylinder Pratt en Whitney-motoren met een gezamenlijk startvermogen van 14.000 p.k., het 3Vs c.c. die selmotortje van Kreulens Rud derbug levert precies één kwart p.k. Toch is ook dit kleine ver mogen voldoende om het toestel letje, dat een vleugelspanwiidte heeft van 1 m. 80 en dat, met Dat de B-50 wat meer paarde- krachten nodig heeft is begrijpe lijk als men bedenkt, dat deze luchtreus ruim 43 meter over de de vleugel meet en een maxi mum startgewicht bezit van bijna 75 duizend kilo. De Rudderbug kan een snel heid bereiken van ongeveer 30 km. per uur en kan een kwartier in de lucht blijven. De B-50 kan 640 km. per uur halen en heeft, zonder tanken in de lucht, een vliegbereik van tegen de tiendui zend km. Evert Kreulen bestuurt zijn vliegtuig via een van twee radio buizen voorzien zendertje, dat op de 38,5 mc/s band werkt, de ont vanger in de Rudderbug heeft slechts een buis. Het minia tuurvliegtuig heeft al vele ge slaagde proefvluchten gemaakt. Experimenten met radiografisch bestuurde modelvliegtuigen zijn in ons land mogelijk geworden, sinds de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luöhtvaart hier voor van de P.T.T. een speciale aetherband op de ultra-kortegolf kreeg toegewezen. Zes boeiings B-50's maken deel uit van het grote défilé van Amerikaanse bommenwerpers en straaljagers op de I.L.S.Y. Het nieuws over de recente ge beurtenissen in Perzië en Egypte neemt nog steeds een groot deel van de frontpagina's der wereld pers in beslag. Nu zijn het bepaald geen kleinigheden, die in het Mid den-Oosten om de aandacht vra gen: politieke beroeringen met een sterk revolutionnaire inslag, die mede door het vrij spel dat thans gegeven is aan het fanatieke na tionalisme onberekenbare fac toren kunnen worden in de be staande spanningen tussen de Sov jet-Unie en het Westen. Men zal immers moeten afwachten, of deze sluimerende krachten die thans op drift geraken, in het vaarwater van ed communisticshe wereld strategie uitmonden, of uiteinde lijk in gematigder banen belan den. In Perzië ziet het verloop er niet hoopvol uit. Van het wereldtoneel De sjah, die aan vankelijk zich van Mossadea heeft willen ont doen be vreesd als het staatshoofd was voor de dictatoriale eisen van de leider der Nationale Beweging heeft tegenover Mossadeq een per soonlijke nederlaag geleden en zijn eigen prestige tot aan de rand van de afgrond gebracht. Met zijn radiorede van gisteren, waarin de sjah alle lof toezwaaide aan Mossadeq, heeft de Perzische vorst 't er niet beter op gemaakt. Mossadeq zal thans nog meer eisen stellen dan voorheen: o.m. de zeg genschap over het leger. Daar komt nog bij, dat de uitspraak van het Internationale Hof van Justi tie in Den Haag, inzake de olie kwestie waarin Perzië gelijk heeft gekregen, een ontzaglijke mo rele steun voor Mossadeq betekent, waar hij zonder twijfel politieke munt uit zal slaan. Geheel iets anders is, of Mossadeq in staat zal zijn het land uit de financiële en economische impasse te halen. Het Westen blijkt ook zonder de Per zische olie te kunnen en de gelde lijke hulo van de V.S. is voor Te heran een vrome wens gebleven. Ook een dictator, die met alle macht is bekleed kan daar geen wijziging in aanbrengen. Mossa deq blijkt het aanzien en het geluk van het land te willen opofferen aan persoonlijke ambities. Het is de gehele strekking van zijn hal- starrige politiek geweest. Van het begin van het uitbreken van het Brits-Iraans oliegeschil tot aan nu toe. Zijn steun wordt slechts ge vormd door een opgezweepte me nigte, de terreurtroepen van de straat, die alle remmen hebben losgelaten en daarmede elke be zinning en verstandig oordeel. Een ander aspect van de gebeur tenissen in Perzië is de rol van de communistische Toedehpartij. Met een zekere wrevel constateerden de bladen van Mossadeq Dinsdag, dat de communisten dankbaar ge bruik hadden gemaakt van de si tuatie ,maar daarbij is vergeten, dat Mossadeq zelf de Toedeh-aan- hangers in de gelegenheid heeft gesteld. En de premier zal nu moe ten bewijzen een communistische omwenteling het hoofd te kunnen bieden. Hij kan dat alleen door het land materieel te redden. En dan is een goede verstandhouding met de rest van de wereld, met name het Westen, een groter waarborg dan de macht over een leger. Bh een communistische terreur zou met alleen de sjah worden wegge vaagd, maar ook Mossadeq. Een mogelijkheid dat de toestand zich aldus ontwikkelt ligt nog steeds in de gebeurtenissen opgesloten. Het land zou dan voorgoed ondergaan. De situatie in Egypte vertoont op bepaalde punten overeenstem ming met het gebeurde in Perzië. jJe mil+aire staatsgreep in Cairo is gericht tegen Faroek en zijn hof houding. De positie van Faroek is wankel geworden en evenals de sjah in Teheran, heeft ook Faroek het hoofd moeten buigen. Beide souvereinen zijn gedegra deerd tot knechten, die met drei ging van geweld de wil van dicta toriale elementen is opgelegd. In Egypte heeft een star nationalisme de overhand gekregen, dat allesbe halve geporteerd is van de Britse Politiek en nog minder van een redelijK overleg Juist dit laatste betekent in beide landen een ge vaar voor de internationale ver houdingen. Des te groter is dit ge vaar, omdat het 't Midden-Oosten betreft, dat m de krachtsverhou- dingen tussen de Sovjet-Unie en de Vrije Wereld een sleutelpositie inneemt. Achter dit alles gaat een fanatiek Mohammedaans streven schuil, waarbij het sentiment een groter rol vervult dan het redelijk verstand. Het Midden-Oosten is op drift geraakt en het luidt een nieu we fase in van het wereldgebeu- ren. Instelling van Bedrijfschappen Bij de Sociaal Economische Raad zijn verzoeken ingekomen voor 't uitbrengen van advies tot instelling van bedrijfschappen voor detailhandel in aardappelen groenten, fruit en aanverwante artikelen, het schoenhersfellers- en hef maat- en orthopaedische schoenmakersbedrijf en voor de groothandel in gebruiks- en luxe artikelen. TOESTAND VAN EVA PERON NOC STEEDS CRITIEK BUENOS AIRES, 23 Juli. A.P. De Argentijnse staatsradio heeft vandaag met tussenpozen omge roepen, dat de gezondheidstoe stand van mevrouw Peron nog steeds critiek is. Volgens de officiële nieuwsuit zendingen achten de geneesheren mevrouw Peron nog steeds „zwak", ondanks de verbetering, die Zaterdag en Zondag intrad. Groote Beer 24 Halifax verw.: Johan van Oldenbarnevelt p. 24 Algiers: Limburg n. 23 Gibraltar- Genua; Loppersum p. 24 Gibral tar: Tarakan 24 dw. Kreta-Na- pels; Blitar 24 v. Singapore- Portswettenham; Boissevain 22 te Portswettenham: Haarlem 24 te Kingston Jam.: Haulerwiik 24 v. R'dam te Quebec; Merwede 23 nm. v. Le Havre-Antw.; Sama- rinda 20 v. San Francisco-Los Angeles: Straat Soenda 21 te Kaapstad Tawali 24 Boston verw. Elmina 24 Dakar verw.: Gordias p. 23 nm. Ouessant-Aberdeen; Helena 24 te Ie Havre: Indra- poera 22 v. Padang-Aden; Kota Inten 24 te Genua: Manoeran 24 nm. Singapore verw.: Parkhaven 24 te Hamburg: Roebiah p. 23 ten N. Flores Azoren-Alexandrië; Teiresias 24 te Semarang.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5