Noord-Holland biedt andere mogelijkheden dan voorheen Een goede Kooi- en grasoogst in Noordholland I BAL FEITEN srlichtings- avonden Schoorl Nic. Schuijt koopjes! oordeligst DE TOEKOMST VAN ONZE KINDEREN Grote verschuiving van landbouw naar industrie Juiste beroepskeuze dringende eis Ruiteren de beste methode tegen risico's van het weer Ministerie kocht kunstwerken te Bergen Herfstoefeningen van heden Marktberichten VRIJDAG. 25 JULI 1952 PAGINA 7 te en 27 Juli a.s. Dansmuziek MIRLETORES" (Haarlem) anvang 8 uur [NGRUIL aangeb. ioie stand te Hoorn net 5 kamers, voor :re woning te Alk- Br. no 3558, bur. lit blad. idergoederon, TEN WEGI 0.59 0.75 0.10 1.— 0.69 1.49 5.90 4.95 1.25 n p. m. r. ross >n iet 1.75 1.49 1.98 1.39 1.49 2.95 2.95 0.69 0.49 1.25 0.59 1.95 0.98 1.75 2.49 2.49 149.— ALKMAAR ■Hiiiiiiiiiiiiiiiiiib wm m m wuifde de heer fijntjes: „Verheft voorover, want ge irijgen. Als ge ten- ed. Gij zijt immers - „Ja ja.Zo is ,U weet veel meer list bij zo'n grote voor de radio en internationale wed- ers. Gij geeft de prak toen Arend uit zijn mond. „En :t gedrang en het (Van een onzer verslaggevers) DE LAATSTE VIJF EN TWINTIG jaren is het grootste gedeelte van Noordholland van structuur veranderd. Was de land- en tuinbouw in de dertiger jaren nog de voornaamste bron van bestaan en inkomen, jaar na jaar werden grote gebieden om geschakeld tot industriegelegenheden, waardoor eveneens de bestaansmogelijkheden aanmerkelijke veranderingen ondergin gen. Thans is het zo, dat practisch iedere gemeente ook in de kop van Noordholland doende is geschikte industrieën aan te trekken, om aldus eventueel dreigende werkloosheid op te kunnen vangen. Dat daarbij ook geestelijke iactoren een zeer grote rol hebben te spelen spreekt voor zichzelf. De industriecentra hebben zich uitgebreid" vanuit de Zaanstreek. Voor vijf en twintig jaar vond men daar reeds verschillende fabriekscomplexen, die honderden arbeiders, ook uit de overige delen van Noordholland, naar zich trok ken. Later heeft de industriali satie zidh voortgezet in Kenne- merland, waar b.v. de Hoogovens duizenden arbeiders opvingen en eveneens andere industrieën wer den gevestigd met alle problemen van dien. Heden ten dage hebben de industriealisatie-problemen zich enorm toegespitst, temeer om dat gebleken is dat noch land bouw noch tuinbouw de vijftig duizend arbeiders, die per jaar moeten worden geplaatst, kun nen opvangen. Bovendien dient men hieT rekening te houden met de stille werkloosheid van een groot aantal jongeren, die in hun vader's bedrijfjes werken, zondeT uitzicht op een behoorlijke toe komst. Per jaar betekent dit voor Noordholland een kleine tien duizend arbeiders meer in het arbeidsproces en het is dan ook geen wonder, dat b-v. een ge meente 'als Alkmaar reeds enkele jaren plannen heeft om indu strieën naar zich toe te trekken- Plannen die gedeeltelijk reeds konden worden gerealiseerd. Eveneens is- dit -het geval met Hoorn, waar zij het dan nog betrekkelijk kleine industrieën zich hebben gevestigd. In Westfriesland liggen de pro blemen wellicht nog het scherpst van de gehele kop van Noord- holland. Deze land- en tuinbouw streek is thans min of meer tot noodgebied verklaard, omdat bin nen enkele jaren voor 7500 per sonen werkgelegenheid moet wor den gevonden. Het is daarom ook geen wonder, dat de gemeente besturen zich in dit gebied het hoofdbreken, om hierin te kun nen voorzien. Verder bevindt zich in Schagen reeds een druk bezochte am bachtsschool, om de jongeren uit deze omgeving tot vaklieden om te scholen, terwijl in Den Helder vele arbeiders, ook de ongeschool den, werkgelegenheid wordt ge boden bij de nieuwe Rijkszee haven, die tot ongeveer 1958 vol op werk biedt. Ma?^' ook in deze min of meer eenzijdig ge-oriën teerde gemeente zal het dringend noodzakelijk zijn, dat alle aan dacht wordt besteed aan de pro blemen van werkverruiming of omschakeling. Temeer klemt dit, nu over eniige tjjd de nieuwe ambachtsschool in gebruik kan worden genomen, waarop jaar lijks ruim zeshonderd leerlingen een vakopleiding zullen ontvan gen, terwijl men zich thans reeds beraadt over de moeilijkheden die deze aflevering met zich zal brengen, omdat lang niet alle af gestudeerde leerlingen in Den Helder zelf kunnen worden ge plaatst. Het is echter bekend, dat ook voor het Held'erse gemeente bestuur deze problemen zwaar wegen en dat herhaaldelijk in tern met de daarbij betrokken instanties overleg wordt gepleegd. Weliswaar wordt in dit ver band stehk de nadruik gelegd op emigratie en men heeft er enige tjjd geleden tijdens de grote Landdag in Heerhugowaard vol doende over kunnen horen uit de mond van niemand minder dan mgr. Hansen, coadjutor van Roermond, maar ook hier komt het op de juiste scholing aan. Juiste beroepskeuze Men kan daarom wel de na druk leggen op industrievestigin gen en vorming, doch daarmede zijn de problemen nog niet opge lost. Het is immers een uitge maakte zaak, dat bij alle indu strialisatie Nederland zal moeten kunnen exporteren en dat is al leen mogelijk met artikelen die in het buitenland aftrek kunnen vinden. Daaruit volgt, dat ook op de ambachtsscholen behoorlijke selecties in beroepen moeten wor den toegepast, hetgeen de laatste jaren reeds overduidelijk is ge bleken. Het kan daarom ook geen ver bazing wekken, dat de katho lieke instanties zich ov.er deze kwesties terdege hebben beraden en zich intens met de beroeps keuze hebben bezig gehouden, teneinde ook de geestelijke pro blemen, die aan de industriali satie verbonden zijn, het hoofd te kunnen bieden. Het is thans zover, dat in en kele steden in Ntoordholland- Noord afdelingen van het Cen traal Katholiek Beroepskeuze bureau zijn opgericht, teneinde in eigen omgeving de helpende hand te kunnen bieden. De secretariaten hiervan zijn gevestigd te: Alkmaar: secretaris J. de Boer, Landstraat 89: Den Helder: secretaris M. Hoo- genbosdh, Koningstraat 19; Hoorn: secretaris P. J. Krom, Merensstraat 12. Inzake de subsidieregelingen, ook voor de katholieke beroeps- keuzebureaux zou de overheid nog wel het een en ander kun- verrichten, doch deze materie vormt weer een geheel apart hoofdstuk. Zeker is, dat onze katholieke politici in Noordholland en in den lande hierover het laatste woord nog niet hebben gesproken. Maar de noodzaak van al de problemen is toch wel zo klemmend, dat al len, die zich verantwoordelijk weten voor de toekomst van de jeugd, zullen moeten samenwer ken, om deze problemen het hoofd te bieden. In het bijzonder geldt dit' voor de gemeenten zelf, omdat men daar onmiddellijk met de moeilijkheden van werkloos heid, omscholing, industrialisatie enz. te maken heeft. Deze gehele materie zal voor de sociale organisaties in het ko mende seizoen een zeer dankbaar onderwerp van studie kunnen zijn, terwij'l het zeer nuttig zou zijn, wanneer men plaatselijk de ouders van kinderen, d'ie het vol gend jaar de lagere school ver laten, bij elkaar zou kunnen 'krij gen, om hierover grondig te spre ken. Deskundigen met een overvloed van cijfers, statistieken enz. zul len hierbij d'e problemen rond beroepskeuze, industrialisatie, emigratie en herscholing terdege met hen onder de loupe kunnen nemen. Al is dan de kop van Noord holland, wat de werkloosheid be treft, niet zo ernstig gedupeerd als elders in den lande: een ge middelde van rond dertig procent geeft toch veel te denken. Te meer, wanneer men in ogen schouw neemt, dat een aantal grote objecten binnen enkele ja ren gereed zal zijn, zodat vele arbeidskrachten dan weer vrij zullen komen. Wat bedrukt, maar toch ook verheugd, staat daar Dick Loggere op de voor de tweede prijswinnaar in. het hockey- tournooi gereserveerde plaats. Achter hem de ploeg, die hij aanvoerde, naast hem de „gouden" aanvoerder. ONVEILIG PUNT IN DE WEG HOORN-ALKMAAR Op het punt aan de drukke weg HoornAlkmaar, waar de zijweg naar Avenhorn aftakt, moeten de wielrijders uit de richting Alkmaar komend een klein stukje over de weg naar Avenhorn rijden om daarna het linksgelegen rijwielpad naar Hoorn te kunnen volgen. Daar net evenwel veelvuldig voor komt, dat de wielrijders het ver volg van het rijwielpad niet of te laat opmerken, en dan de rijbaan van de provinciale weg gebruiken met alle gevaren daaraan verbon den, heeft de Toeristenbond A.N. W.B. de Provincie Noord-Holland verzocht op dit punt een rijwiel- oversteekplaats aan te bréngen, gemarkeerd met het zgn. Zebra patroon. DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 27 JULI Rayon Westfriesland: Dokter Mulder te Mid'woud, tele foon K 2291—225. Dokter Boeckhorst te Wognum, telefoon K 2297—215. Dokter Bloem te Spierdijk, tele foon K 2296—204. AvenhornBerkhout: Dokter Reedijk te Avenhorn, tele foon K 2294—225. De zijkanten van verschillende wegen op de Veluwe, welke van het zware verkeer nogal te lijden hebben, worden her steld. Het te repareren wegdek wordt met gloeiende teer bespoten. Daarop komt een laagje grint, dat er met een wals wordt ingeperst. Na verloop van enige tijd gaat de teer zweten en komt boven het grint te liggen. Het wegdek wordt dan glad en krijgt een donkere kleur. Arbeiders bezig met heit herstellen van de Elspeterweg tussen Nunspeet en Elspeet Er is van het jaar nogal veel hooibroei geweest. Toch is dat helemaal niet meer nodig. Want terzake van de hooiwinning is een geruisloze revolutie aan de gang, waarvan de betekenis moeilijk hoog genoeg kan worden aangeslagen. Bij het ouderwetse oppersysteem waren, gelijk bij elke andere oogst, de weersinvloeden voor het oogsten van hooi van doorslaggevende betekenis. Maar het stap voor stap veld winnende ruitersysteem schakelt het weerrisico nagenoeg geheel uit en daar door tevens het broeigevaar. persysteem met 6y vert.r.e. Voor dit jaar zullen deze cijfers hoogst waarschijnlijk nog sterker uiteen lopen, t.w. resp. 8 y, om 6.8 pet. De ervaring heeft geleerd, dat het hooi deze goede hoedanighe den op het veld moet krijgen. In de schuur kan daaraan niet meer gedokterd worden. Een matige roei kan met het zen. systeerrj Plevier, bestaande uit het steken van een gat van 2x2x2 V, M. onder in de berg en het aanleggen van een dampafvoerkanaal, vrii veel worden afgeremd, doch op een iets steviger broei blijft het volmaakt zonder invloed. Het optrekken van een kist of korf gelijk met het optasten, waardoor een z.g.n. schoorsteen ontstaat, heeft nog aanzienlijk minder effect. Broeiverliezen ontzaglijk. Hier en daar zijn ook dit jaar weer ontzaglijke verliezen geleden tengevolge van hooibroei, want er is veel te veel broei van kwaadaardig karakter opgetreden als gevolg van de aanzienlijk vroe gere maaidatum. In sommige ge bieden scheelde dit wel 14 tot 18 dagen .Hoe hoog die verliezen wel zijn. ook bij matige tot geringe broei? Wordt het hooi in de berg slechts 60 a 65 gr. heet, dan treedt reeds een verlies op van 35 pet. eiwitwaarde. Wordt het hooi 70 gr. of 75 gr. dan is dit verlies al ge stegen tot 60 pet. Wil men dan nog iets aan voederwaarde overhou den, dan moet men terstond be ginnen te spitten. Want wordt er 90 gr. gemeten, dan is minstens 80 pet. van de voederwaarde verdwe nen, afgezien nog van het dan meer dan accuut geworden brand gevaar, Dergelijk hooi zullen de koeien wellicht nog wel zonder schade voor hun gezondheid kun nen eten, doch wil men voorkomen dat die dieren brandmager wor den en geen melk meer geven, dan dient minstens 2 KG krachtvoeder daags per koe extra gegeven te worden. Op een stal van 10 koeien maakt goed of slecht hooi dus een verschil uit van 3600 KG hoogwaardig krachtvoer, d.i. f 1440.— Het is dus werkelijk nog wel even dc moeite waard om de berg leeg te rijden als er broeigevaar dreigt. Maar voorkomen is beter dan op deze wijze te genezen. In dit verband is het aardig te weten, dat een boer uit de omgeving van Den Helder zijn 5 dagen oud hooi bij regenachtig weer op de ruiters zette. Het is 3 weken blijven staan. Op het ogenblik heeft hij uitmuntend hooi van 8 pet. in z'n berg. Van broei was geen sprake. Hooi-oogst in de districten Het is in hoge mate interessant en tevens leerzaam te weten wat het grasland in de diverse dis tricten dit voorjaar zoal heeft op geleverd. WEST-FRIESLAND oogstte hooi van prima kwaliteit en gemid deld 4500 kg per HA. In de voor tijd (reeds vanaf 20 April) werd er gemaaid voor de grasdrogerij te Avenhorn, waar dit vroege hoogwaardige gras werd omge zet in grasmeel met 27 a 28 pet. vertr. eiwit in de droge stof, d.i Over het geheel genomen heeft Noord-Holland een redelijk goede hooioogst gehad, zowel wat de hoeveelheid als wat de kwaliteit betreft. De meeste veehouders heb ben in elk geval voldoende goed hooi kunnen oogsten voor een nor male veebezetting gedurende een stalperiode van 180 dagen. Ongev. 50 pet. van alle boeren hebben hun hooi geruiterd, d.i. 10 pet. méér dan vorig jaar, hetgeen nogal wat wil zeggen. In alle ruitergevallen werd perfect hooi gewonnen. En de hoogst enkele keren dat er in de schuur nog broei optrad, waren uitsluitend te wijten aan het on geduld van de boeren, die het rui- terhooi niet lang genoeg buiten lieten staan om te besterven. Er zijn nu eenmaal lieden, die het nooit leren. Men kan 5 a 7 dagen oud hooi gerust op een ruiter zet ten, en dan zo'n week of drie buiten laten staan. Verlies treedt daarbij nooit op; omdat het weer hierop totaal geen vat heeft. Hooi dat gemaaid is voor de 20ste Mei dient echter eenmaal omgezet te worden, daarna is zulks niet meer nodig. In elk geval, hoe of hooi ook gewonnen wordt, hoofdzaak is, dat het 's winters juist zó uit de berg komt als het er 's zomers is ingere den. Want broei betekent altijd verlies. De waarde van hooi. Een goede hooioogst moet voor de boei- ontzaglijk veel waard zijn, omdat hooi nog altijd ruim 2/3 van het totale winterrantsoen uit maakt. Vorig jaar werd op de rui ters hooi gewonnen met gemiddeld 8 pet. vert.r. eiwit en via het op- 5 pet. hoger dan vorig jaar. Dit verbazingwekkend hoge cijfer is veroorzaakt door de buitenspo rig vroege maaidatum èn, niet te vergeten, een flinke stikstofgift in de maand Maart. Trouwens, het eerste houdt weer nauw ver band met het laatste, omdat die stikstofgift gedurende eind April en begin Mei een maximum groeisnelheid heeft veroorzaakt. Anderzijds moet niet uit het oog verloren worden, dat de m West- Friesland veel voorkomende kunstweiden en nieuwe stukken grasland ook heel vroeg maai- klaar waren. De Hardeland-com- binatie Opmeer heeft verder ruim 80 Hardelandkuilen gepro duceerd in het tijdvak 20 April- 20 Mei, die stuk voor stuk uit muntend voeder bevatten. West- Friesland had dit voorjaar veel voor op de andere districten en komt daardoor veruit het beste uit de bus. WIERINGERMEER had ook al ;ras. Dat ging goed tot ei, toen dit gebied reeds 15 AUGUSTUS FEESTDAG VOOR DEKENAAT ALKMAAR ALKMAAR. Op 15 Augustus 'a.s. zal de hoogeerwaarde heer J. Tlh. Jacobs, deken van Alk maar, een dulbbel feest vieren. Op die datum is het namelijk pre cies vijf en twintig jaar, dat deken Jacobs pastoor is, terwijl hij ook op die dag het feit her denkt, dat hij vijf en veertig jaar geleden priester werd gewijd. Hoewel deken Jacobs niet iemand is, die zicih zelf gaarne in het zonnetje zet, geloven wij toch wel, dat velen, zowel uit de parochie als uit het dekenaat, deze dub bele feestdag niet ongemerkt voorbij willen laten gaan. Vooral niet omdat deken Jacobs getoond heeft de vele initiatieven, die er op kerkelijk, maatschappelijk en charitatief gebied in het dekenaat tot uiting komen, met kracht te willen steunen. BERGEN. Op Woensdag 23 Juli zijn vanwege het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bij een aantal kunstenaars te Bergen, allen wer kende leden van het Kunste naars-Centrum, werken aange kocht. Op de expositie, die Karei Colnot thans in de kunstzaal van De Rustende Jager houdt en waar door particulieren reeds een schil derij en een tekening waren ge kocht, werd bij deze gelegenneid gekocht het schilderij „Duin landschap". Op de permanente expositie, in de voorzaal van het zelfde restaurant vond aankoop plaats van een werk van Jaap Mooy en Jan de Leeuw, alsmede van Jap Sax. Van de heer Jac. J. Koeman, die in Het Huis met de Pilaren zijn werk tentoonstelt, werd eveneens een schilderij ver worven, terwijl op de ateliers van mevrouw U. PostmaSinzheimer, Jaap de Carpentier, David Kou- wenaar en Henk van den Idsert eveneens aankopen plaats von den. Dr. N Vroom hoofd van de af deling Kunst van het departe ment, bepaalde de keijze bij deze aankopen, waarbij teVens de be- doelip.s voorzat zien weer eens te oriënteren over het werk van verscheidene kunstenaars, die te Bergen arbeiden. PARIJS, 24 Juli, Reuter. Een woordvoerder van de „Shape" heeft te Parijs meege deeld, dat alle strijdkrachten on der het NAVO-opperbevel in Europa in de herfst aan manoeu vres zullen deelnemen, niettegen staande het besluit om eerder ontworpen plannen voor oefening van grotere omvang niet te laten doorgaan. Nederlandse vlootstriid- krachten zullen deelnemen aan de oefening „Mainbrace in Scandinavië, onder leiding van de bevelhebber in Noord-Europa, vice-admiraal Sir Patrick Brind. Nederlandse landstrnd- krachten zullen deelnemen aan een grote oefening met Britse en Belgische troepen, die door het Britse Rijnleger in de herfst zal worden georganiseerd. Afdelingen van de Neder landse luchtmacht nemen deel aan een serie kleine manoeuvres, georganiseerd door het comman do in de" Centraal-Europese sec tor. geoogst, in Zijper, Callantsoger en Buitenvelder gronden 3500 tot 3700 kg. vroeg g: eind Me,, geducht last van de droogte be gon te krijgen. Dientengevolge werd gemiddeld niet meer dan 3500 kg hooi geoogst, zij het dan van vrij goede kwaliteit. In beide gebieden is het hooi heel goed gewonnen, in West-Friesland zelfs ongeveer 90 pet. op ruiters (meest 3- a 4-poots, enkele als proef, dakruiters). Ook in Wie- ringermeer werd vrij veel ge- ruiterd, doch men haalde het veel te vroeg naar binnen, zodat door broei weer vernield werd wat door het ruiteren was gewonnen. Men is in dit gebied kennelijk te zenuwachtig. .Men haalde zelfs nóg onvoldoende bestorven hooi op een sombere dag naar binnen, hetzij „om er vanaf te zijn", of om land vrij te krijgen voor de koeien. Waarom de ruiters niet naar een hoek van het perceel gereden? Of als het dan persé naar binnen moest, waarom het hooi dan nog geen halve dag uit gespreid op de grond aan de zon blootgesteld? Op deze manieren was die funeste broei immers niet opgetreden. HET NOORDERKWARTIER. Het gebied rond Schagen telde eigen lijk nog maar weinig ruiters, al neemt het aantal in Zijpe en Buitenveld sterk toe. Hier heeft P,T „r,DIi.n men nog eens geducht aan den iPJ, 5 lijve ondervonden, dat hooien ROND ALKMAAR had ook al volgens het Hollandse oppersy- vroeg gras. Hier begon men steem bij vroeg maaien onhoud- spoorslags met het aanleggen van baar is. Op talrijke bedrijven ve.el oude Hollandse kuilen, ter- heeft het hooi sterk gebroeid, of wijl er nagenoeg met „geharde- doet zulks thans nog. Tientallen land werd. Ook begon de hooi- boeren hebben er moeten spitten i oogst heel vroeg. Op 30 April en velen hun berg geheel leeg zagen we er de eerste ruiters moeten maken om althans nog verschijnen. Ongeveer 70 pet. van wat te redden. In een aantal ge- al het hooi is op ruiters gewon- vallen was acuut brandgevaar nen- 9 hier ontstond helaas aanwezig. De gemiddelde kwali- weer broei door het (veel) te teit van het hooi was vrij goed, vroeg binnenhalen van het nog maar veel ging er verloren door groene hooi, zodat weer veel zorg de periode van slecht weer. Bij en ,nl°elte vergeefs gemaakt goed zonnig weer gaat er ook werd. Maar die geruiterd hebben tijdens de winning volgens het 1 kunnen zich troosten: degenen oppersysteem nagenoeg niets ver- die hun hooi gewoon aan hopen loren, doch enkele dagen regen 1 gereden hebben, moesten allen kunnen dan funest zijn. J In Zijpe is veel geënsileerd vol gens de Hardeland-methode. De 40 kuilen kwamen heel goed bij eikaar. Wegens de mogelijkheid tot vroeg hooien is er (gelukkig, zeggen de fabrieken) uitermate weinig ingekuild. In het gebied van Schagen, Winkel en Barsin- gerhorn is daarnaast heel veel jong gras gedroogd in de drogerij te Barsingerhorn. Hier werd gras- meel van 22 pet. eiwit vervaar digd. Dit percentage is zoveel lager dan in West-Friesland we gens de latere maaiperiode. Ge middeld werd in het Noorder kwartier 4000 kg hooi per HA zonder uitzondering spitten of de berg omkeren, om van erger maar niet te spreken. Conclusie Dit jaar heeft geleerd dat bij de moderne bedrijfsvoering met vroeg maaien het ruiteren vol strekt niet kan worden gemist. Alle Mei-hooi moet op de ruiter. Practisch gesproken maakt het weinig uit welk soort ruiter ge bruikt wordt. De dakruiter moge iets beter zijn, de investering is f 190.per HA hoger. Maar de hooibroei moet de wereld uit. De Noordhollandse veehouderij kan zich die weelde niet langer per mitteren. OOST-DUITSLAND heeft 'n se- mi-militaire arbeidsdienst voor jongens en meisjes van zeventien jaar en ouder opgericht. Toetre ding tot het corps zal op basis van vrijwilligheid geschieden, maar voor belangrijk werk kun nen jongelieden voor zes maan den worden opgeroepen. PORTO-RICO, een der grote Antillen, dat in 1898 door Spanje na het verliezen van de Spaans- Amerikaanse oorlog, aan de Ver. Staten werd afgestaan, heeft in gevolge een besluit van liet Ame rikaanse Congres, de status van 'n zelfbesturend gemenebest, bin nen het verband der Ver. Staten, verkregen. KONING FAROEK heeft de voornaamste eisen van het Egyp tische leger ingewilligd. De ko ning heeft generaal Naguib tot opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten benoemd. STEVENSON, de gouverneur van Illinois, krijgt de stem van president Truman op de natio nale democratische partij-conven tie, aldus is door het Witte Huis medegedeeld. GRATIE is door president Tru man verleend aan Oscar Collazo, een Portoricaanse nationalist, die anderhalf jaar geleden poogde de president te doden. Collazo. die tot de electrische stoel was ver oordeeld, heeft nu levenslange gevangenisstraf. IN EEN COMMUNIQUé van het opperbevel der Ver. Naties zijn Vrijdag de geheime bespre kingen te Panmoendjon, die drie weken geduurd hebben, „volko men vruchteloos" genoemd. De communisten bleven bij hun standpunt, dat de V. N. alle ge vangenen moeten terugzenden, of deze willen of niet. DE JUBILEUM NAZOMER TENTOONSTELLINGEN PURMEREND Omtrent de Jubileumtentoonstellingen en de feesten, horen we niets anders dan goede klanken. De tentoonstel lingshallen zijn volgeboekt en he laas heeft het organiserend Comité enkele standhouders voor de afde ling Handel en Industrie, die wat laat met hun opgave waren, moe ten afwijzen. De aangifte voor de Nationale tentoonstelling voor da- meshandwerken vloeien rijkelijk binnen. Het secretariaat van déze tentoonstelling zit met handen vol werk om alles administratief te re gelen. De moderevue wordt iets heel bijzonders vooral ook omdat deze veelzijdig zal zijn en daar door stellig zeer aantrekkelijker. De inschrijving voor de tuinbouw tentoonstelling is belangrijk, zodat de afdeling fruit- en tuinbouw van uit de hal van bloemen een prach tig geheel zal geven. Vrijwel ale winkeliers hebben een vaantje besteld om in die da gen hun gevel te sieren. Dat kan een vrolijk aanzien geven. Hoewel niet verwacht kan worden dat de feestkermis bijzonder groot zal worden zijn de ingeschreven at tracties toch zeer aardig. De ker mis zal dit keer vermoedelijk ge- Slaatst worden op het Slotplein. faar verluidt bestaan bij het ge meentebestuur plannen om de kaasmarkt-omgeving van het stad huis een feestelijk aanzien te ge ven. Purmerend zal er met de Jubileum Nazomerfeesten 1952 dus wel feestelijk uitzien. Diploma-uitreiking Landbouwhuishoudschool PURMEREND. Aan de land bouwhuishoudschool ,,'t Witte Huis" werden de diploma's uit gereikt. Het getuigschrift Hulp in de Huishouding behaalden: IJ. Westerhof te Purmerend, N. de Heer te Purmer, N. Middel beek te Katwoude, J- Mars te Broek in Waterland, T. Hoeve te Zunderdorp, T. de Boer te Over- leek, A. Jaapjes te Ilpendam, G. van Huis te Purmerland, N. Ma- rees te. Wijde-Wormer, W. v. d. Meer te Starnmeer, G. Dekker te Hobrede en uit de Beeimster de volgende jongedames: K. van Dort, N. Haan, A. de Heer, L. Hellen'berg, IJ. Kistemaker, G. Kiilhne, N. Steensma en T. ten Wolde. Het getuigschrift voor twee jarige cursus behaalden: N. Bak ker, B. Boon. T. Daman, E. Mol, S. Koning, S. Osinga, A. Sarlie, J. Smit, A. Vermeulen en C. Ver meulen, allen te Purmerend; L. Bol, R. Frikkee, G. Klaasebos en R. Lakeman, allen te Purmer; A. de Boer, N. Kes en N. Ton, allen te Edam; J. Pronk te Uitdam; W Roos te Belmermeer; G. van Gen- deren te Landsmeer; L. Lof te Watergang; T. de Vries en J- de Vries, beiden te Purmerland; W. Buiten te Neck, N. de Boer te Wijde-Wormer; G. Jonges en G. Witkamp te Jisp; C. Frikkee en N. de Leeuw te Oost-Knollen dam; M- Tentij, G. Strijbis te West-Graftdijk; T. Kaay en G. Ris te Oost-Graftdijk; G. Ei.jk te Graft; H. Londo te De Rijp; N Bakker, A. Best, D. Best, L. van Goinga, W. de Groot, C. de Haas, A- de Hoer, R. Hoogewoud A. Kwantes A. Poppen en A. Sei bert, allen te Beemster, N. Frik- te Middelie; E. Dol, N. Laan, G. Lenstra, L. Rus L. Vlugt en A- Kind te Kwadijk. Het getuigschrift voor de drie jarige cursus ontving J. Buiten huis te Purmerend en voor de vier-jarige cursus T. Plas te Edam. VAN DE N.K.J.B. TUITJENHORN Het bestuur van de N.K.J.B. besprak o.a. de a.s. districtsbedevaart naar Heiioo op Zondag 3 Augustus. Vertrek half 9 vanaf café De Wit, met, naar men hoopt, veel jongeren. De 4e Ronde van Tuitjenhorri, die dit jaar op Zaterdag 23 Au gustus 's avonds om 7 uur ver lopen zal worden, gaat over bet zelfde parcours van ruim 3 km van vorig jaar. Degenen die hier aan willen deelnemen gelieven zich op te geven bij Th. Dekker, Tuitjenhom H 41, tel. 235 K2269. De voornaamste bespreking gold wel het onderwerp „Zijn wij te veel". Wijd en breed bezien, bleek wel dat in een wereld waar nog 80 pCt. van de in cultuur te brengen grond braak ligt en 81 pCt. van de wereldbevolking tekort voedsel krijgt, nog veel te doen valt. Door de Christelijke liefde tussen mensen en nati kunnen veel economische moeilijkheden opge ruimd worden. K.F.C.-KEURINGEN AUCMAAR Rex: De Bron (14 j Cinema Americain; Kerels der vlakten (14 j.); Harmonie; Vier meisjes van Broadway (a.l.); Victoria: Tussen middernacht en dageraad (18 j.) DEN HELDER Tivoli: De Jantjes (14 j De bruid had geen tijd (oi«b.)De Witte; Zij die ver geten worden (volw.); I love trouble (18 j HOORN Victoria; Aan de Rivièra (18 j.); Winston: Van je familile moet ie 't maar hebben (14 j.) SOHAGÈN Royal: De hertogin van Idaho (18 j.) ENKHUIZEN Munt: Morgen is 't te laat (14 j.); Mabot, de wilde olifant (14 j.) WIERINGEN De Haan: Onder de hemel van Parijs (18 j.); Raket naar de maan (14 j.) AN1DL1K Sarto: De pastoor van Kircfhfeld (14 j.) MODEVAK-DIPLOMA'S ALKMAAR Bij het door dc H-M-V. gehouden examen te Den Haag slaagde voor coupeuse cos- tuum- en mantelvak, eerste en tweede gedeelte, met lof, mej. T. Zoon te Heiioo. Voor het tweede gedeelte costuum- en mantelvak mej. N. Kok te Burgerbrug. Voor coupeuse lingerie en kin- derconfectie slaagden de dames M. Broersen te Bergen en T. v. de Heijden te Oudorp. Bij het in Haarlem gehouden examen slaagden voor costumière de dames J. Krone, Heerhugo waard, G. Slot en I. Oyevaar, bei den te Broek op Langedijk en A- Louw en L. Floris te Alkmaar. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL. Onder trouwd: Everard'us Hoebe, 26 jaar, te Oude Niedorp, en Elizabeth Jacoba van Schagen, 23 jaar; Theodorus Beemsterboer, 29 jaar, en Cornelia Cafharina Schrama, 23 jaar. Gehuwd: Martinus Johannes de Groot, 29 jaar, te Warmenhuizen, en Geertruida Anna Bleeker, 21 jaar, te Warmenhuizen. LANGED'IJK 40.000 kg aard appelen, eerstelingen 1010.80; eigenheimers 11.80; bl. eigenhei mers 10.60—11.70; doré 10—11.40; grove 99.90; 30.000 kg rode kool A 9—12.80; B 4.60—6.70; 15.000 kg gele kool A 59.20; B 55-50; 31500 kg witte kool 5.707.90; 3000 kg bieten A 7.709.30; 1000 kg slabonen 3942.10; 2000 kg zil veruien nep 21.7023.60; drielin gen 13 9015.40; 2000 st. bloem kool A 1 42.70—51.40; A 2 16 70— 35.60. KAASMARKT ALKMAAR, 25 Juli 41.000 kg 7 stapels boerenkaas 2.11 p. kg; 15 stapels fabriekskaas 2.07 p- kg; handel willig. N. SCHARWOUDE 58.000 kg aardappelen. Eerstelingen 9.60 10.70; Doré 1.80; eigenheimers 1040-13.30; bl. eigenheimers 10.20 10.80; bonken 9.1010.60; drie lingen 66.50; kriel 4.50; 2100 kg slabonen 3745; 3200 kg zilver- nep 2225; drielingen 510; 500 kg kroten A 9; 1700 stuks bloemkool Al 3649; A 2 31 33; afwijkende 815; 1800 kg rode kool A 5.50—5.80; 28000 kg witte kool 6.407. BLOKKER, 24 Juli Morellen 24—27, frambozen 781.10, rode bes 2636, prolefic 3264, witte kruisbes 1634, rode kruisbes 44 56, zwarte bes 4660, trosbes 29 39 WARMENHUIZEN Aanvoer 22.200 kg. aardappelen: eersteling 10.6011.40, grove 1010.30, drie lingen 7.508.10, kriel 5, bintjes 9.509.70, doré 12, bl. eigenhei mers 10.4012, witte eigenheimers 10.30; 700 kg zilvernep 26, drielin gen 12.50; 140 kg slabonen 36 37.30; 360 stuks bloemkool 25.60 33.10. GROOTEBROEK, 24 Juli - Aan voer: 65.000 kg aardappelen: eer steling grof 910.60, groot 10— 10.80, klein 7—7.20, v.v. 3.80—4.30; rode eerstel, grof 8.909.30, groot 11.70—12.70: doré grof 9.40—9.80, groot 10.6010.80; saskia grof 9.60 10, groot 1010.50; bl. eigenh. grof 8.409.20, groot 10.5011.10; eigenheimers grof 8.909.30, groot 10.90—11; 1.500 kg bieten A 5.80. B 4.30; 150 stuks bloemkool I 34, II 20.Blokveiling grove aardappe len: 540.000 kg eersteling 10.90 11.10; 300.000 kg saskia 10.70—11; 30.000 kg doré 11—11.10. AVENHORN, 24 Juli Aanvoer 49.000 kg aardappelen: grove schot 9.80—10.30, midd. 9.70—10.80, drie lingen 5.506.90, rode grove 9.10— 9.80, middel 12.1012.60, Koopm. blauwe 9.80—9.90; 6000 kg rode kool 4.2010.80; 9500 kg uien: ge wone NVE 10.30—10.60: 11.600 kg bieten I rond 7.909.10, II 7.20 8.80, III 44.80; 1100 kg slabonen 3843; 1500 kg zilverui nep 23 32, drielingen 1617, middel 7. MEDEMBLIK, 24 Juli Aan voer 45.000 kg aardappelen: gr.if 9.50—10.30, groot 10.10-10.70, drie lingen 4.505.70, eigenh. groot 9.10 11.50, bintje grof 9.50: slabonen A 3741: snijbonen A 4044; ron de biet A 7.50—7.80, B 6.40—6.70. Blokveiling grove aardappelen: 220.000 kg eersteling 1111.30 60.000 kg saskia 1111.10. MARKT BARNEVELD BARNEVELD, 24 Juli Pluim- veemarkt. Handel in oude kippen traag, jonge hanen redelijk, doch de jonge witte haantjes werden minder gevraagd en waren lager in prijs. Prijzen: Oude kippen f 1,60 1,85; jonge hanen f 2,102,45; witte jonge hanen f 2,302,60; N.h. blauwe kuikens f 2,402,65: alles per kg; overige per stuk: oude hanen f 34,50, tamme ko nijnen jong f 1—2,50, oud f 2,75- 7; tamme jonge duiven f 0,50— 0,70. Eiermarkt: Redelijke handel. Aanvoer ca. 800.000 stuks. Prijzen f 17,4017,75; algemene prijs f 17,50 per 100 stuks, kiloprijs f 2,87. Jongehenneneieren f 11,50 13,50 per 100 stuks. Eiereraveilig: Veiling Barne- veldEde. Kalme handel. Aan voer ca. 450.000 stufks. Prijzen: kippeneieren van 56-60 gram f 16,3917,20; kippeneieren van 60-65 gTam f 17,55—17,81; kal koeneieren f 19; parelhoender- eieren f 11,25: krielkipeieren f 8: eendeneieren f 12,5012,80, alles per 100 stuks. Varkenismarkt Handel zeer traag Aanvoer ca. 120 stuks. Prijzen biggen f 5262; 16 drach tige zeugen f 325425, aller per stuk. V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7