Nieuuu Uitkering moet geschieden van het eerste kind af Het woord is nu aan de fracties Deze winter geen beperking van electriciteitsgebruik Engeland moet zijn invoer met 40 procent beperken sDAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) Piekuren zonder „piekuren" Misplaatst Een advies van S. F. R. Mossadeq wint vertrouwen FEITEN van heden Geen wijziging in getalsverhouding Zuid Slavië won protest EN OMGEVING nHd KINDERBIJSLAG GR GEZINNEN Britse oefening-i bij Ned. grens Zuinigheid tijdens piekuren blijft geboden Oostduitse versus W. Berlijnse politie De opzet van de formateur Aardbeving in Californië Britten nemen bezit van 71 vliegtuigen Avro breekt contact- met actiecomité Faroek in Italië Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0*? per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqhlad HET EE IT VAN HEDEN Pag. 1 Woensdag 30 Juli 1952 46e Jaargang No. 12539 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 HET ZOU VERHEUGEND kun nen zijn, te lezen (in „Vrij Neder land") dat niemand minder dan de heer mr. Burger van de P.v.d.A. het „misplaatst" vindt, dat velen, naast de voldoening over de ver kiezingsuitslag ten gunste van zijn partij, vervuld zijn van „verwar ring om de K.V.P.". Hij vindt het onjuist, dat suggesties worden ge uit als ware deze uitslag voor de K.V.P. het begin van het einde en als ware er sprake van „de reus op lemen voeten, die wankelt". Ook meent hij, dat het onnuttig is. zich bezig te houden met vra gen als deze: Is de heer prof. Romme nog wel de juiste leider? De heer mr. Burger houdt het er voor. dat de reus zijn wapenrus ting heeft gemoderniseerd, „ter wijl wat Romme betreft, de K.V.P. wel net als iedere an dere part ij zuinig zal zijn op haar uitstekende figuren: die plegen namelijk schaars te zijn." In deze uitlatingen van de heer Burger zitten verschillende waar devolle overwegingen, ook in de laatste. Daarop hebben ook wij wel eens gewezen en het wil ons nog altijd voorkomen, dat het niet billijk is, aan de verdiensten van de K.V.P.-leider te kort te doen, omdat er meer dan vroeger men sen zijn, die met hem van mening verschillen. Het is toch altijd nog zo. dat onder zijn politieke leiding de K V.P. zich sinds de bevrijding enorm heeft hersteld van de oor logsschade, welke ook die partij niet is bespaard gebleven. Op de oorzaken van de crisis, welke de partij op dit ogenblik inuerdaad doormaakt, gaan wij nu hier niet nader in. Wij hebben er het onze van gezegd en wij menen te weten, dat het niet zo heel lang meer zal duren, of de Partijleiding zal er toe medewerken, dat op hoog niveau en op brede basis een onderzoek zal worden ingesteld naar de wegen die moeten worden bewandeld en de middelen, die moeten worden gezocht, om ook voor de katholieke partij te komen tut het herstel van de gevoelige klap, welke zij sinds 25 Juni heeft opgelopen. Wij keren echter terug tot de heer Burger. Hij blijkt namelijk verderop in zijn zo schoon begon nen artikel van mening te zijn, dat de uitslag van 25 Juni voor de K.V.P. „een bevrijding is van de kunstmatigheid en de kramp achtigheid van de katholieke een heid op politiek gebied". Stel je eens voor, zegt hij dan, dat de K.V.P. eens met 40 zetels uit de bus gekomen zou zijn. Dan zouden wij hier Belgische of Italiaanse toestanden hebben en zou de situa tie zijn ontstaan, dat „de mee levende katholiek als zodanig reeds anderer tegenstander zou zijn!.... Neen en dan moet u verder lezen: „Dan pas zou ieder niet- katholiek het dreigende gevaar van een staat in de staat levens groot voor zich hebben gezien, met alle daardoor gewekte of ver sterkte ongewenste sentimenten." En de klap op de vuurpijl is de vraag: Of die geestesvergiftiging Schaepman's doel zou zijn ge weest? Men behoeft als katholiek nu niet meer met een bezwaard hart op de K.V.P. te stemmen, meent de heer Burger en dan komt het fraaie slot: „De katholieke eman cipatie heeft haar weg gezocht en de uitslag is vooral te zien als vrucht van die, zich voltooiende emancipatie." Nou. daar zitten we dan. Daar heeft de katholieke partij zich, zij het volgens sommigen op een niet duidelijk voldoende manier, uit gesloofd, om in haar programs vast te stellen, dat voor de verdere voltooiing van de katholieke eman cipatie, waar immers mede een stuk macht voor nodig is, en die dus veroverd moet worden, katho lieke politieke eenheid noodzake lijk is, en dan komt mr. Burger, die er in de politieke practiik al meer toe heeft bijgedragen, om die noodzaak van verdere katholieke emancipatie aan te tonen, ons ver tellen, dat de emancipatie zich aan het voltooien is.... blijkens een verkiezingsuitslag, welke de katho lieke eenheid grof beschadigd heeft. Maar is ze niet even merkwaar dig als bedroevend, die geestes gesteldheid, zullen wij dan maar zeggen, van de heer Burger? Iedere Nederlandse burger mag ongestraft streven naar vergroting van politieke macht van de partij zijner keuze, de katholieken, die de confessionele partij voorstaan, echter niet. Als zij dat toch doen, roepen zij gevaren op, dan schep pen zij een staat in de staat, dan veroorzaken zij ongewenste senti menten. Prof. dr. Gielen, die daarop wijst, vraagt zich in een beschou wing in het „Limburgs Dagblad" af. of deze uitlatingen niet mede een bewijs vormen, dat onze eman cipatie nog niet voltooid is. En wat leren de statistieken? De katholieken nemen 47 procent van de groei van de Nederlandse bevolking voor hun rekening, zij vormen reeds 38.5 procent van dié bevolking, maar nog geen 25 pro cent van de studenten is katho liek en van de middelbare school bevolking hebben de katholieken slechts 19 procent. Van de dienst plichtigen is 44 procent katholiek, maar van de intellectuelen amper 20 procent. Wij geloven nog altijd, dat wij de conclusie van prof. Gielen moe ten onderschrijven, dat de eman cipatie der Nederlandse katholie ken niet voltooid is en dat deze slechts bereikt kan worden langs de weg van de katholieke een heidspartij. Daarmede is de vraag naar de mogelijk veranderde wijze, waarop die partij moet zijn inge richt, natuurlijk niet beantwoord. Maar de misplaatste uitlatingen van mr. Burger kunnen ertoe bij dragen, de spoed, om het antwoord op die vraag te zoeken, te ver haasten! De Sociaal-Economische Raad heeft aan de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid advies uitgebracht omtrent de vraag, of ten behoeve van grote gezinnen nadere wettelijke voorzieningen dienen te worden getroffen. De Raad is van oordeel, dat, mede uit het oogpunt van de persoonlijke verant woordelijkheid der ouders ten aanzien van de gezinsvorming, niet de volle „additionele kosten" der voor kinderbijslag in aanmerking komende kinderen dienen te worden vergoed. Zolang in de huidige loonpoli tiek geen wijziging wordt aan gebracht, is de raad van mening, dat uitkering van kinderbijslag aan de loontrekkenden van het eerste kind af dient te geschie den. De raad is van oordeel, dat over het algemeen de uitkerin gen dienen te worden verstrekt tot het bereiken van de 16-jarige leeftijd. Ten behoeve van kin deren tussen de 16 en 21 jaar, die hetzij omdat zij onderwijs volgen, hetzij omdat zij tijdelijk niet in staat zijn beroepsarbeid te verrichten, dienen de aan spraken op kinderbijslag te wor den voortgezet zolang deze si tuatie voortduurt, zulks uiter lijk tot aan het tijdstip, waarop de 21-jarige leeftijd is bereikt. De raad is van oordeel, dat hel ongewenst moet worden geacht bij de berekening der uit te keren bedragen rekening te hou den met verdienende kinderen, hetzij onder, hetzij boven de 16- jarige leeftijd. De raad acht een loongrens, boven welke geen kinderbijslag wordt toegekend, ongewenst. Een meerderheid van de raad staat op het standpunt, dat het tegenwoordige systeem van uit kering, zoals dit voor de loon trekkenden ingevolge de Kinder bijslagwet geldt, dient te wor den gehandhaafd, zulks voorna melijk ter vermijding van een verdergaande verstoring van de verhoudjng tussen prestatie- en behoefteloón. Zij acht derhalve BONN, 29 Juli (Reuter). Het Britse leger deelt mede, dat de volgende maand een oefening van het Britse Rijnleger zal worden gehouden, waarbij pantserstrijd krachten de Rijn nabij de Neder landse grens zullen oversteken en het Rijnverkeer van 1 tot 10 Aug. tussen Emmerich en Wezel ge durende bepaalde perioden stil zal worden gelegd. Het verkeer zal elke nacht stil liggen en van 3 tot en met 10 Aug. ook tussen 12 en 16 uur. De oefening zal „Spearhead One" heten. Eva Peron blijft- brug tussen president en volk BUENOS AIRES. President Peron heeft in een officiële ver klaring bekend gemaakt, dat alle Argentijnen, die hulp nodig heb ben, hun verzoekbrieven kunnen blijven richten aan Eva Peron en dat zij namens haar antwoord zullen ontvangen. „Ik wil de brug blijven voor de lie'fde tussen het volk en Peron", was een van mevrouw Peron's laatste wensen. EGYPTE EN SOEDAN CHARTOEM. Generaal Na- guib, de opperbevelhebber van het Egyptische leger, heeft ver klaard, dat de eenheid van het Nijldal het resultaat moet zijn van de vrije keuze van het Soe- danese volk. Een dergelijke een heid moest niet aan dat volk worden opgelegd. verhoging van de huidige uit- keringstarieven ongewenst. Een minderheid acht een ver dergaande progressie uit socia le overwegingen noodzakelijk en financieel-economisch aanvaard baar. De raad aanvaardt uit practi- sche overwegingen als regel, dat onder de huidige loonpolitiek een wfjziging van het loonpeil dient te worden gevolgd door een evenredige verandering in de hoogte der kinderbijslaguitke ring, behalve in de mogelijke, doch vermoedelijk weinig frequ ente gevallen, waarin zich be langrijke afwijkingen voordoen tussen de wijziging in het alge meen prijsindexcijfer van het gezinsverbruik en die van de additionele kosten per kind. TEHERAN. Het Perzische parlement heeft met overweldi gende meerderheid zijn goedkeu ring gehecht aan het nieuwe regeringsprogramma, dat econo mische, financiële en sociale her vormingen beoogt. De gedelegeerden gaven blijk van de anti-Amerikaanse gezind heid, die in Perzië op het ogen blik opgeld doet. De contracten voor de Ameri kaanse militaire missies lopen in October af en men vreest dat zij niet verlengd zullen worden, wanneer de nationalisten volhar den in hun anti-Amerikaanse houding. NIEUWE GEVECHTEN IN MACAO HONKONG 30 Juli Aan de grens van China en de Portugese kolonie Macao is het Dinsdag avond en Woensdagmorgen vroeg opnieuw tot schietpartijen tussen Portugese en Chinese soldaten gekomen. De Portugezen (Oost-Afrikaanse koloniale troepen) bemanden zware machinegeweren. Woensdagmorgen werd het schieten hervat. Voor de eerste maal mengde zich nu ook de Por tugese kanonneerboot, die in de haven van Macao ligt in de strijd. Ook vanaf een Portugees fort na bij de grens werden granaten af geschoten, die op Chinees gebied ontploften. ONZE DEVIEZENPOSITIE wordt steeds beter. Vorige week bedroeg de aanwas zestig mil- lioen gulden, waarmede deze re serve een nieuw recordbedrag van f 1.667 millioen aanwijst. Goud en deviezen tezamen be naderen thans de grens van drie milliard. IN MACAO, de Portugese kolo nie, waar aan de grens opnieuw gevechten zijn uitgebroken met de Chinezen, heerst onder de 350.000 inwoners grote onrust. De Condense „Times" verklaarde Woensdag, dat niemand kan voor spellen, hoelang Macao in Portu gese handen zal blijven. ACHTTIEN PERSONEN wor den sinds de zware stormen, die Zondag en Maandag in de Fran se Alpen gewoed hebben, ver mist. Onder de vermisten is een groep van zes Zwitserse Alpenis- ten. Reddingsploegen zijn op zoek gegaan. EEN FRANS VERZOEK aan Amerika om ter vergroting van de Franse wapenproductie een extra hulp van 438.000.000 dollar te ontvangen, is door Washing ton van de hand gewezen. Door de besnoeiingen, die het Congres onlangs in de hulpfondsen heeft aangebracht, kunnen de Ver. Staten momenteel geen grote ver plichtingen aangaan. IN EEN GEHEIM uitgebreid rapport aan de Amerikaanse fe derale recherche wordt gezegd, dat Stalin verklaard heeft, dat slechts door middel van een gewelddadige omverwerping van de regering de communisten in de Ver. Staten aan de macht kunnen komen. ENGELAND zal de invoer van tabak uit de dollarlanden met 56 procent beperken. Wel wor den er regelingen getroffen om meer tabak in te voeren uit lan den, die niet met dollars betaald behoeven te worden. ALLE BRITSE officieren en manschappen, die met verlof op Cyprus zijn, hebben bevel gekre gen onmiddellijk naar hun basis in de zone van het Suez-kanaal terug te keren. DEN HAAG Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat in de komende wintermaanden geen dwingende maatregelen zullen worden genomen tot beperking van het electriciteitsverbruik tijdens de zgn. piekuren. Meer staaluitvoer in V.S. WASHINGTON. Amerika heeft het verbod op uitvoer van staal verzacht door toe te staan, dat bepaalde staalsoorten naar buitenlandse fabrikanten worden verzonden. De president van vandaag en die van morgen? Een genoeg lijke opname van president Truman en generaal Eisenhower, republikeins candidaat voor het presidentschap. De president der U.S.A. spelt hier de generaal een vierde eikenblad op de medaille voor bijzondere dienst. Het bouw- en uitbreidingspro gramma van de openbare centra les heeft tot nu toe een gunstig verloop gehad. Voorts toont de vraag naar electrische energie niet meer de grote toeneming die in de afgelopen jaren plaats ge had heeft. Hoewel als gevolg van deze beide factoren, in de komende winter dus geen dwingende maat regelen noodzakelijk zijn. blijft de situatie toch zodanig, dat zui nigheid bij het gebruik van elec- triciteit, in het bijzonder tijdens de piekuren, geboden blijft. In verband hiermede heeft de minister van, economische zaken een rondschrijven tot de groot verbruikers van electriciteit ge richt, waarin hij een beroep doet op hun medewerking om vooral tijdens de piekuren grote zuinig heid bij het verbruik van elec trische energie te betrachten. De bevoegdheden der West-Duitse regering KARLSRUHE 29 Juli (Reuter) Het West-Duitse constitutionele hof te Karlsruhe heeft Dinsdag 't verzoek van de sociaal-democra tische partij om het feit, dat de Bondsregering in 1950 zonder toestemming van het parlement een sociale overeenkomst met Frankrijk heeft getekend, als een schending van de grondwet te stempelen, afgewezen. Het Hof was van oordeel, dat deze over eenkomst, die betrekking had op het uitwisselen van arbeiders en op sociale verzekeringen, niet de goedkeuring van het parlement behoefde. eregasten bij de herdenking van het 25-jarig bestaan van het Retraitehuis te Bergen. V.l n.r. Burgemeester Dr. W Huygens van Bergen; de Hoog- eerw. Pater Dr. H. v. d Meulen, Provinciaal der Redemptoristerj; Mgr. G. P. J v. d. Burg, Deken van Amsterdam; de directeur van het Retraitehuis, Pater W. Veeger C.ss.R. en de Hoogeerw. Heer H. Kuilman, Deken van Haarlem. Inzet: Pater K Vosskuhler S.J., de feestredenaar. BERLIJN, 29 Juli. Gister avond bereikte het dispuut tussen Oost en West over de eigendoms rechten van het spoorwegmate riaal op een opslagplaats bij Wed ding een critiek punt, toen 100 man Oost-Duitse volkspolitie zich tegenover 100 man West-Berlijnse politie zag geplaatst. De opslagplaats bevindt zich op de grens tussen de Franse en de Russische sector. Oost-Duitsers waren bezig onderdelen te ver slepen. De communisten-bedachten zich tenslotte en stelden voor, nader overleg over de zaak te plegen. ATOOMSTATION WASHINGTON 29 Juli (AP) De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft vandaag 33 millioen dollar beschikbaar ge steld voor de bouw van 'n proef station in Idaho, waar vliegtuigen met atoomaandrijving getest kun nen worden. (Van onze parlementaire redacteur) Het woord is thans weer aan de fracties van P.v.d.A., K.V.P., A.R. en de C.H. Gisteren vergaderden P.v.d.A., K.V.P. en C.H. en vandaag komt de A.R.-fractie bijeen. Onderwerp van bespreking is het resultaat van het onderhoud, dat de vier fractievoorzitters Maandag gezamenlijk met Prof. Beel hadden. De woordvoerder van de formateur deelde gistermorgen mede, dat Dr Beel bij deze gelegenheid geen voorstel heeft gedaan, maar de fractievoorzitters heeft uiteengezet, welk voornemen hij heeft om tot de vorming van een kabinet te geraken. Dit voornemen is tegelijk ook op schrift aan de fractievoorzit ters ter hand gesteld. Hen is ver der verzocht in de loop van Woensdag te laten weten of de formateur op deze basis op ver dere medewerking zou mogen re kenen. In afwachting van deze antwoorden zal prof. Beel geen personen polsen. Het verschil tussen geen voor stel doen, maar „een voornemen kenbaar maken" is uiteraard slechts subtiel. De omschrijving van „een voornemen kenbaar maken," schijnt er in dit verband op te duiden, dat ook prof. Beel npg ruimte wil laten voor wijzi gingen, die vanuit de fracties zouden worden geuit Maar hoe dit verder zij, belangrijker is 't nu om zich bezig te houden met de inhoud van het aan de frac tievoorzitters kenbaar gemaakte voornemen. Vast staat dat prof. Beel voor op heeft gesteld, dat hij wil voortwerken op de basis van t program van dr. Drees en dat hij hierover dan ook geen nieuwe be sprekingen wil voeren. De frac ties zullen zich uiteraard ook hiermede nog accoord moeten verklaren. Voor het overige moet 't voornemen uitsluitend betrek king hebben gehad op de verde ling van de portefeuilles. In politieke kringen woiot al gemeen aangenomen, dat prof- Beel wat de getalsverhouding BAKERSFIELD, Californië, 29 Juli (A.P.) In Bakersfield, Cali fornië, is vandaag een hevige aardschok gevoeld. Ook in Los Angelos en Hollywood werd een aardbeving waargenomen. IN HONKONG LONDEN, 29 Juli. Dc Brit se Privy Council in zijn functie van Hof van Appel bij een heeft gisteren besloten, dat de vliegtuigen en materiaal ter waarde van een millioen pond sterling, waarop in Hong kong door de Chinese communis ten beslag is gelegd, het eigen dom zijn van de „Civil Air Trans port Ine" van generaal Claire Chennault. Het Hof vernietigde hiermee het vonnis van een gerechtshof in Hongkong, dat de vliegtuigen aan de regering van communis tisch China toebehoren. Chennault's Luchtvaartmaat schappij stond indertijd in dienst van de regering van nationalis tisch China. Uit Hongkong wordt gemeld, dat een afdeling politie vannacht om twaalf uur op het vliegveld Kaitak van Hongkong 50 com munisten heeft opgepakt en be zit heeft genomen van de onge veer 71 omstreden vliegtuigen. De uitspraak van de Privy Council betreft slechts 40 van deze vliegtuigen. Over de 31 anderen wordt nog geprocedeerd. betreft, wenst vast te houden aan de op.zet van dr. Drees: 5 P v.d A., 5 K.V.P.. 2 A.R., 2 C.H. en 1 vakminister. Hieruit blijk» dat prof. Beel de A.R. dus niet zoekt te bevredigen door het aantal portefeuilles voor de A.R. op drie te brengen. De oplossing wordt blijkbaar gezocht in een verschui ving van de portefeuilles. HILVERSUM In het conflict in de AVRO is een nieuwe en verrassende wending gekomen, aie is ontstaan door het plotseling afbreken van de besprekingen tussen het AVRO-bestuur en het comité van actie uit de AVRO- leden. ONHERSTELBARE FOUT ZEGT NEDERLAND De wedstrijd NederlandZuid sla vië wordt Vrijdag overge speeld. Dit is de beslissing van de jury d' appèl naar aanleiding van een protest van de Zuidslaven tegen de leiding van de Belgische arbiter Delahaye. Nederland is in beroep gegaan tegen deze beslis sing, welk beroep echter werd af gewezen. Nederland heeft zich er sportief en als teken van waardering voor de Finse organi satoren bij neergelegd. De FINA heeft echter een on herstelbare fout gemaakt, aldus de Nederlandse chef de mission. Op pagina drie treft men een uitvoeriger berichtgeving aan. BOTER NAAR DUITSLAND en eipoeder BONN. Volgens een mede deling van het ministerie van voedselvoorziening zullen in de Duitse Bondsrepubliek 500 ton boter worden ingevoerd uit Scan dinavië en Nederland om het stijgen van de boterprijzen tegen te gaan. De iiwoercommissie van de Westduitse regering heeft toe stemming gegeven voor de in voer uit Nederland van eipoeder ter waarde van 1,5 millioen dm. LONDEN De minister van Financiën Richard A. Butler heeft gisteren in het Lagerhuis meege deeld, dat Groot-Brittannië om zijn financiële crisis te boven te komen de invoer, uitgezonderd die van machines en oorlogslevc- ranties met 40 procent moet ver minderen. Als lichtpunt noemde hij een groot plan om wapens voor Brit se militaire bondgenoten te ver vaardigen. Hij maakte bekend, dat de Amerikaanse regering binnen he* kader van het off shore program ma in Engeland militaire orders OPSPORING VERZOCHT UTRECHT Namens de echt genote, die tijdelijk in Katwijk aan Zee vertoeft, verzoekt de hoofdinspecteur van politie ta Katwijk aan Zee bekend te wor den gemaakt met de verblijf plaats van mr. H. P. van Duiken geboren te Rotterdam, 15 Sept. 1919 en wonende te Amsterdam in de Eric de Roodestraat 92, die Dinsdag 22 Juli jl. te 10.30 uur van Katwijk naar Den Haag is vertrokken waar hij in „Hotel Central" een bespreking zou heb ben, doch daarna met te Katwijk is teruggekeerd. Signalement: slank postuur, ongeveer 1.75 mtr lang, donkerbruin krullend haar, bruine ogen, draagt bril met don ker montuur. Hij is gekleed in lichtgrijs colbertcostuum m. vest. Donkerblauwe zijden sokken, zwarte lage schoenen, wit onder goed. Hij is nerveus, zodat een ongeluk wordt gevreesd. Bij aan treffen telefonisch bericht ver zocht onder K1713-2345, Politie Katwijk aan Zee. BEIEREN WIL EEN STAATSPRESIDENT BONN In de landdag van Beieren heeft de Beierse partij het voorstel gedaan, Beieren een staatspresident te geven om daar door zijn staatkundige zelfstan dig sterker te doen uitkomen. D» Beierse partij heeft haar monar- I Tourane hebben de Viëtminh-op-; chistische sympathie niet verbor- standeüngen tussen 24 en 27 Juli gen en wenst de staatspresident tenminste 500 man aan doden en ter waarde van 25 millioen pond sterling geplaatst heeft. Butler voegde hieraan toe, dat met an dere landen besprekingen gaande zijn over militaire leveranties. STRAKS NAAR AMERIKA? NAPELS Het jacht van Ko ning Faroek is gisteren de haven van Napels binnengelopen. Aan boord bevonden zich de Konink lijke bannelingen. Functionarissen van het proto col zijn uit Rome naar Napels gezonden om de zeven maanden oude Koning Foead de tweede te ontvangen, overeenkomstig zijn waardigheid. Officiële kringen te Rome zijn van mening, dat een eventueel verzoek van Faroek om in Italië te mogen blijven zal worden ingewilligd, indien de ex- koning belooft, zich van politieke activiteit te onthouden. De Egyptische bemannmg van de Mahroussa heeft opdracht het schip weer naar Egypte terug te brengen, wanneer de Koning van boord zal zijn gegaan. Het parti culiere zeiljacht van Faroek ligt in de haven van Capri en daar van kan de ex-i -ning verder ge bruik maken, Ex-Koning Faroek heeft mede gedeeld, dat hij drie dagen op het eiland Capri zal doorbrengen en zich daarna waarschijnlijk naar de Ver. Staten zal begeven. Faroek heeft het hele hotel Cesare Augusto op Capri gehuurd. Volgens het Franse persbureau A.F.P. zou ex-koning Faroek be sloten hebben zich in Italië te vestigen. DE GEVECHTEN IN INDO-CHINA SAIGON 29 Juli (A-P.) Bij zuiveringsoperaties van de Frans- Viëtnamese strijdkrachten op 't eiland Solange ten Zuiden van ook te zien als stadhouder voor het Beierse koningshuis Wittels bach. gewonden verloren, aldus een communiqué van het Franse op perbevel in Saigon.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1