De Alkmoarse Brandweer heeft een corpsblad Zweefvliegers haalden vier en twintig starts Amerikaanse adelborsten bezoeken Nederland Financiën en Economie Naar de effectenbeurs S. V. W. vierde op waardige wijze haar zilveren feest Bedrijfsvoetbal in Alkmaar PRONK uit Warmenhuizen wint de Ronde van Wieringen DE BEURS Deskundige voorlichting aan belangstellenden VAGINA 2 WOENSDAG 30 JULI 1952 ALKMAAR Onder redactie van de heren Dick Bokweg en en Cor de Grand is deze maand het eerste exemplaar van het clubblad verschenen, en wel on der de titel ALARM. Het is de bedoeling, dat het blad maandelijks verschijnt. Het eerste nummer wordt ingeleid door de commandant, de heer J. van Maarleveld, die er zijn vol doening over uitspreekt, dat zijn corps nu eindelijk ook een eigen orgaan heeft; hij spreekt de hoop uit, dat het een genoeglijk orgaan zal zijn, waaraan alle corpsleden zullen medewerken, waartoe hij de manschappen dan ook met een aanbevelend woord opwekt. Wij treffen verder in dit eerste num mer, na een woordje van de re dactie een artikeltje aan van ad junct Koelman, die zijn visie geeft op de maandelijkse oefe ning. Er is voorts een vragenru- briek, ontleend aan het blad „Brand", waarmee de manschap pen hun voordeel kunnen doen, terwijl er verder mededelingen volgen van de verschillende corp sen en het wel en wee in de Brandweer. Zo troffen wij er iets aan over een rapport over de brand in „Westerlicht", een verslag over de brandweervoetbal en over de stand van zaken met de Brand weerband,die maandelijks repe teert. De amusante rubriek van wat er in brandweerkringen ver teld wordt, ontbreekt evenmin. In het eerste nummer lazen wij voorts, dat de heren C. van Leijen, P. Poorter en D. Schouten zijn voorgedragen voor de be noeming tot brandweerman bij Kracht en Vlugheid. Ook het tweede nummer wordt door de commandant geopend, waarna een voor de leden instuc- tief artikel over het z.g. „aan- jaagverband" en de oefening in Heerhugowaard. Ook in dit nummer schrijft adjunct Koelman een lezens waardig artikel over het brand- blussen waarna Cor Schoot zijn geestige bijdrage levert. Er wordt voorts reeds schriftelijk afscheid genomen van adjunct P. v. d. Sluis, de zich in Oterleek gaat vestigen .terwijl er voorts weer een en ander is overgenomen uit „Brand" en aan het korps- nieuws veel aandacht wordt be steed. Bij de heren Bokweg en de Grand is de redactie blijkbaar in goede handen. Het blad zal niet halalen de goede geest in de Alkmaarse brandweer nog te versterken en wij zullen gaarne de inhoud van „Alarm" blijven volgen. Misschien komt er ook nog wel eens een krabbeltje uit onze pen voor dit corpsblad. Geslaagd voor hoofdakte ALKMAAR. De Eerw. Broe ders Leonardi en Berchmans, on derwijzers aan de Alkmaarse scholen van de Congregatie van St. Louis, zijn dezer dagen ge slaagd voor de hoofdakte L.O.-B. Zomcrvoetb.il ALKMAAR Er worden he denavond niet minder dan drie voetbalwedstrijden gespeeld. De Alkmaarse Vrijwillige Brandweer speelt op haar terrein aan het Zeglis tegen de Zaandamse Brand weer; op het „Alkmaar"-terrein aan de Westerweg begint om 7.15 uur een wedstrijd tussen „Alk maar" en een combinatie van de Alkm. Bedrijfsvoetbal, terwijl om 7 uur op het AFC-terrein een A en een B elftal van RKAFC een selectiewedstrijd speelt. Kajotlersnieuws ALKMAAR Voordat de KAJ met vacantie gaat, komen wij nog een keer bijeen. Vanavond is Peter Gaston Heijnis, die werk zaam is in Parijs, en omgeving in ons midden en vertelt over zijn ervaringen als aalmoezenier in 'n Franse Kajottersafdeling. Op de ze laatste bijeenkomst ziin na tuurlijk alle Kajotters present en nieuwe leden welkom. Politienieuws CASTRICUM Een zekere P. S. uit Assendelft is door de Castricumse politie ter ontnuch tering ingesloten, wegens het zich met een fiets op straat begeven in kennelijke staat van dronken schap. Procesverbaal werd opgemaakt. H.O.V.-CONCERT O.L.V. HUGO DE GROOT ALKMAAR. De bekende radio-dirigent Hugo de Groot zal het zomerconcert leiden, dat de H.O.V. op Donderdag 7 Aug. a.s. in 't Gulden Vlies te Alkmaar geeft. Onder leiding van deze gastdirigent en met solistische medewerking van de sopraan Erna Spoorenberg zal een aan trekkelijk programma ten gehore worden gebracht. Met orkest begeleiding zingt Erna Spooren berg voor de pauze de Waanzin- aria uit Lucia di Lammermoor van Donizetti, terwijl het verdere programma uit de volgende wer ken bestaat; Ouv. Der Waffen- schmied van Lortzing, Bacchanale uit Samson en Dalila van Saint- Saëns, Voorspel La Traviata van Verdi en de Polovetzer dansen uit Prins Igor van Borodine. Het 2e programmadeel draagt als ondertitel „Bij de Familie Strauss". Van Johann Sr en Jr, Josef en Eduard Strauss zullen o.a. worden uitgevoerd de Ra- detzky mars, een aria uit Die Fledermaus, Frühlingsstimmcn wals, met Erna Spoorenberg als soliste en Perpetuum mobile. NIEUWE ONDERWIJZERS OP DE BROEDER-SCHOLEN ALKMAAR. Aan de Adel- bertschool en de St. Bavosehooi zullen met ingang van het nieu we schooljaar nieuwe onderwij zers komen. In de vacature van de Eerw. broeder Fortunatus die zes jaar in Alkmaar gewerkt heeft is benoemd de Eerw. broe der Hildebrand. De Eerw. broeder Leontius, die naar Laren gaat, zal aan de St. Bavosehooi opgevolgd worden door de Eerw. broeder Jerven. Broeder Fortunatus. die tevens ook verscheidene laren het ion- gensgilde van de St. Dominicus- parochie heeft geleid, is overge plaatst naar Rotterdam. De vertrekkende broeders, die in Alkmaar zowel onder de ieugd als bij de ouders zeer gezien waren, laten ongetwijfeld een leegte achter. Z;j hebben zich, ieder op hun eigen wijze, voor de jeugd zeer verdienstelijk ge maakt. Slingerende automobilist maakte maar grapjes HOORN Op de avond van de 8ste Juni reed N. K. uit Hoorn met een paar kennissen in Bergen, ter hoogte van Duin- vermaak. Het gezelschap had zich echter al hier en daar ter dege vermaakt en was in een vrolijke stemming, veroorzaakt door het gebruik van de nodige, of lieve gezegd onnodige, spiri tualiën. Bij het manoeuvreren op de Breelaan gebeurden wel geen ongelukken, maar de om standers hielden hun hart vast. Vooral ook toen zij zagen dat de auto slingerend over de weg reed. Dat alles was maar een grapje, vond K„ die zjch voor die vreemde toeren voor de Alkmaarse rechtbank moest ver antwoorden. Er waren tpch geen ongelukken gebeurd? Dat moest er nog bij komen, meende de officier van Justitie die 'n boete van f 200 of 40 dagen eiste als mede ontzetting uit de bevoegd heid een motorrijtuig te bestu ren voor de tijd van zes maan den. BRANDKRANEN ALKMAAR in „Alarm" het maandblad van de A-lkm. Vrijw. Brandweer lezen we, dat de af gelopen weken een dozijn nieuwe brandkranen geplaats werd; en wel op de volgende plaatsen; Van Everdinigestraat, hoek Cos- terstraat, Van Everdingestr. (in de bocht), Simpsonstraat (naast gebouw NCZ), Oos ter wezenstraat nr. 10 (hoek gebouw LTB), Re- ^ulierslaan nr. 30 (bij de renstal) Vermeerstraat 9 (hoek Rem brand tstraat), Houtmanstr., hoek Bissch. Bottemannestraat 1, Wol- lebrandtstraat nr 2 hoek Em. de Wittestr.), Wolfpad tussen 24 en 26; Hoeverweg 55, Ferd. Bol straat voor de Muloschool en dr. Schaepmankade 4. Voorts werden nog particuliere brandkranen geplaatst midden op het terrein van de grote goe derenloods van de Ned. Spoorwe gen en op het afgesloten terrein van het grote gebouw van de NCZ op het Industrieterrein-N. AUe nieuw-geplaatste kranen zijn van het nieuwe type, dus met bajonet-aansluiting. Het was Zondag voor de Eerste Zaanse Zweefvliegclub, die op de Brabantse Landbouw haar oefen terrein heeft, een vrij drukke dag. Joop Molenaar uit Zaandam, lid van de E.Z.Z.C., deed weer een po ging om een 5-uursvlucht te ma ken; hij startte hiervoor om 12.19 uur. Nadat hij het enkele malen vergeefs had geprobeerd, wist hij hierna te koersen naar de kust, waar alles aanvankelijk prima ver liep. Zoals al meer gebeurd was, moest hii hier een hindernis ne men in de vorm van een vlieger touw voor de zweefvlieger on zichtbaar doch hij slaagde er in deze hindernis te passeren. Daarna gaf men op het strand gevolg aan de oproep het vliegeren te staken, als een zweefvliegtuig in aantocht was. Nu waren het de weergoden, die hem dwars zaten. Nadat hij drie uren tussen het strand van Wiik aan Zee en Egmond heen en weer gevlogen had, kwam hii bii 't passeren van een bui plotseling in een windstilte, die een minuut aan hield, voldoende, om een ontijdig einde aan ziin vlucht te maken. Ter hoogte van paal 44 bij Bakkum aan Zee zakte hii onderuit, met als gevolg een landing. Toen zijn ka meraden hem niet op de verwachte tijd bii de Brabantse Landbouw za gen passeren, begrepen zij, dat de windstilte hem een poets gebakken had en hem tot landing had ge dwongen, Instructeur Ëouwknegt van de E.Z.Z.C. startte toen met de FH-187, eveneens een Grunau Ba by van de Kennemer Zweefvlieg club, om eens poolshoogte te gaan nemen, waar Molenaar zat. Hij zette echter zijn verkenningstocht even te lang door, waardoor ook hii hoogte verloor en het vliegveld niet meer kon halen. Bij strand- paal 49 zette hij zijn kist op het strand. Nu kwam de ophaalploeg in het geweer; eerst werd Bouwknegt met zijn kist naar huis gehaald en na uren werd ook Molenaar uit zijn wachten verlost. De Kenne mer Zweefvliegclub haalde beide vliegers op. Daardoor kon men op het vliegveld met de lesvluchten op de E.S.G. met het materiaal van de E.Z.Z.C. doorgewerkt worden. Onder leiding van hulp-instruc teur H. J. Steen werden en passant nog 14 lesvluchten gemaakt. De beginners grepen hun kans en er werd goed gewerkt en gevlogen. Hans v. Baaren uit Alkmaar slaag de er in „rond" te komen, hetgeen voor de vlieger en zijn instructeur altijd een grote belevenis is, omdat de leerling dan klaar is voor zijn B-brevet Door de twee buitengaatse lan dingen werd het deze dag erg laat voor alles weer goed en wel afge broken onder dak stond. Na hard sjouwen kwam men deze dag tot totaal 24 starts, w.o. 5 babv-starts van de E.Z.Z.C., waarvan een ge volgd door een drie-uursvlucht, 4 Baby-starts van de KZ.C. en 15 E.S.G.-lesstarts, alles met mate riaal van de E.Z.Z.C. De Kennemer Zweefvliegclub raakte echter haar Liertrommel met staalkabel en kap-inrichting van de lier-auto kwijt; dit bleef door een misverstand in het duin achter en is sindsdien spoorloos?? Voor de vinder heeft dit mate riaal weinig of geen betekenis, doch voor de Zweefvliegclub bete kent het een verlies aan kostbaar en onmisbaar hulpmateriaal. Daar om wordt eenieder, die hierover inlichtingen kan verstrekken, ver zocht zich te wenden tot de heer Deutekom, p.a. Fokkerfabriek, Schiphol, Amsterdam. NIEUWE TENTOONSTELLING KUNSTENAARSCENTRUM BERGEN BERGEN Van Zaterdag, 2 Aug. af zullen de volgende wer kende leden van het Kunstenaars Centrum Bergen in de Kunst zaal van de „Rustende Jager" al daar hun werk exposeren: Ma- ryeke Visser: beeldhouw- en edel smeedkunst; Jan Ponstijn: etsen, tekeningen en aquarellen en Jan de Leeuw, schilderijen. Deze tentoonstelling, die twee weken geopend blijft, zal Jan Ponstijn op Zaterdag 2 Aug. a.s- oim 4 uur met een kort woord in leiden. Voorts kan nog worden mede gedeeld dat vanwege het ministe rie van OK. en W. alnog ziin aangekocht een werk van de beeldhouwer J.W. Radecker en HEERHUGOWAARD-Zuld. Reeds enkele weken was men in Heerhugowaard bezig te spelen om de S.V.W.-jublieum-beker, welke beker voor het eerste jaar in het bezit kwam van S.V.W. Zaterdagavond j.l. werd het officiële feest ingezet met een gecostumeerde voetbalwedstrijd, georganiseerd door de Suppor tersvereniging Jb.A.S. De belangstelling was deze avond zeer groot. Om plm. half acht betraden de beide elftallen het veld. Het ene elftal stelde voor een negerteam, waarvan de keeper echter een blanke was en het andere elftal was gestoken in diverse pluimage. Het is een genoeglijk voetbaipartijtje ge weest en de uitslag werd 88. De Zondag werd begonnen met een H. Mis in de St. Dionysius- kerk waarna gezamenliik ontbijt. Gedurende dit ontbut werd na mens de supportersver. D.A.S. een stel fraaie netten aangeboden, 's Middags had een ere-wedstrud plaats tussen S.V.W. 1 en S.E.W. 1 uit Nibbixwoud. Voor de rust gaf S.V.W. goed partij maar in de tweede helft gaf S.E.W. de toon aan. De Nib- bixwouders wonnen de wedstrijd met 41. Hierna hield het S.V.W.- bestuur receptie in café Veenbaas Verschillende mooie bloemstuk ken waren door verenigingen ge stuurd. Om 7 uur des avonds had een wedstrijd plaats tussen 2 elftallen bestaande uit oud-S. V.W.-ers. Zulke wedstrijden zijn altijd zo wel voor de spelers als voor het publiek interessant. Het werd een gelijk spel 5—5. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn. Wij ver namen uit betrouwbare bron dat door de oud-S.V.W.-ers een cou vert met inhoud werd aangebo den om een nieuwe bal te kopen. En nu we het toch hebben over een betrouwbare bron moeten we tot slot nog iets schrijven over de oprichting van S.V.W. In onze voorbeschouwing noem den we als le voorzitter de heer A. Zut en ook de heer Merlijn als mede-oprichter. Wii ontvin gen echter een mededeling dat het anders was. De schrijver van de brief schreef, dat S.V.W. werd opge richt op het schoolplein van de school a. d. v. Veenweg. Op de avond van de 27e Juli 1927 werd een partijtje gespeeld door de toemalige z.g.n. D.T.V.-.iunioren: Maar D.T.V. had opgehouden te bestaan en het werd de jongens door veldwachter Haster verbo den op het toenmalig bestaande sportveld te voetballen. Doordat er teveel ruiten van de school kapot gingen werd ook het schoolplein voor voetballen verboden. Eén der jongens, nu een eer zaam middenstander in Heer hugowaard ging naar de burge meester en men kreeg toestem ming om het sportveld weer te gebruiken. Maar er moest een kleine vergoeding worden be taald. En nu volgen de namen van de oprichters. Dit waren: Wiinand Klaver, Jan Smit, Cor Bruin, Piet Dekker. Henk Epskamp, Cor Schouten en Herman Kamp. Na enkele Weken werd de heer Jan Kamp als voorzitter gekozen. Piet Commandeur werd secretaris en Jan Smit penningmeester. En nu gaat S.V.W. weer verder. Moge alle leden hun beste beentje voorzetten om hun zil veren vereniging nog hoger op te brengen. Hef nieuwe veilinggebouw CASTRICUM Het zij nog vermeld dat de navolgende per sonen zitting hebben In het co mité dat de a.s. tentoonstelling organiseert; J. W. Beyersbergen, Gem. Castricum; A. Jonker, Pro vinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch; C. J. Theysseling, Ver- WEERSVERWACHTINC medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond: IETS HOGERE TEMPERATUREN Half tot zwaar bewolkt met enige verspreid optredende regenbuitjes Zwakke tot matige wind tussen eniging Bloembollencultuur; J. West en Zuid. Iets hogere tempe- P. Dijkman, L.T.B. afd. Castri cum; J. Bakker V.V.V.; Dr. H. Wieringa, Verenigingsraad; Jac. Schut, Veilingbestuur; H. J. v. Elven, Provincie; N. Hommes, lid; G. de Vries, lid. De jury bestaat uit de heren: F. Th. Dix, Heemstede; H. Heere, Beverwijk; A. J. Marten, Bever wijk. Het ligt tevens in de bedoeling dat de plaatselijke afd. V.V.V. op 16 Augustus een bloemencorso zal organiseren. Nadere medede lingen zullen volgen. DEN HAAG, 29 Juli Ongeveer 875 Amerikaanse marine officieren en manschappen, voor hef merendeel adelborsten van de marine-reservedienst, zullen deze en de volgende week een tournee door Nederland maken. Geslaagd HEILOO. Op het laatstge houden Bondsexamen van de C.B.L. te Beverwijk slaagden voor machineschrijven Mej. I Broekman en de heer P. Ooster- meyè'r, terwijl de dames A. Tim- mens; I. de Jongh, R. Sengers en eveneens I. Broekman 't diploma Stenografie Groote behaalden. Zij werden opgeleid door het In- van de kunstschilder Cees Boen- stituut voor Steno Typen Jo dermaker. Stuifbergen. ORGELCONCERT DOOR DR. ANTHON v. d. HORST ALKMAAR In de serie or gelbespelingen in de Grote Kerk gaf Dr. Anthon van der Horst een orgelbespeling ter herden king van Bach's sterfdag op 28 Juli 1750. De concertgever speelde vijftal werken .waaronder een van Bach's laatste werken, ac Passacaglia en fuga in c kl. terts. Het meesterlijke orgelspel maak te grote indruk op de aanwezi gen, die, althans voor een orgel concert, in zeer goed aantal wa ren vertegenwoordigd. Toestand van Pater Kooien gaat vooruit ALKMAAR Naar wij ver nemen is de toestand van pater H. Kooien O.P., die voor een algehele rustkuur in het St. Elisabethziekenhuis te Arnhem is ■opgenomen, momenteel van die aard, dat er reden is om te vreden te zijn. Er is zelfs weer vooruitgang in de algehele si tuatie geconstataerd. DRIFTIGE VADER CASTRICUM. De ambtenaar van het Provinciaal Ziekenhuis ..Duin en Bos" te Castricum, T. O. heeft zich laten verleiden om in te grijpen in een ruzie tussen ziin zoontje die aan 't vliegeren was, en een paar an dere kinderen. De kinderen sloe gen 's mans zoontje en daarover werd hii zo kwaad, dat hij een der kinderen nogal flink geslagen heeft. De man, die goed bekend staat, had zich in ziin drift laten gaan, hetgeen hem een boete kostte van f 60 of 20 dagen. Winkeliersactie CASTRICUM De demon straties in het kader van de Win keliersactie op Vrijdag 1 Augus tus a.s. aan de Vinkebaan begin nen om 8 uur n.m. De leden moeten om 7.30 n.m. gereed staan bij Borst, Bakkum, waar van de afmars plaats heeft. ALKMAAR Wedstrijdpro- graimma van 4 t.e.m. 15 Augustus Afdeling A: 4 Aug Povay 1Blaekboys, BSV 7.45; 4 Aug- Lichtlbedrijven- Postiljon, Zeglis 7.15; 7 Augustus BBC 1Chevroletboys, Alkmaar 6.30; 8 Aug. Postiljon't Hooge Huys, Berdos 7.30. Afdeling B: 7 Aug. APSV 2—VIVO-Boys, Alk maar 7.45; 7 Aug Verliezer BI (Dit is Telefonia of Notenkr.), Centra, Berdos 7.30. Afdeling C: 4 Aug. Kofa Boys—Nagengast, BSV 6.30; 8 Aug. Ringers 2 Lastina Boys, Sportp. D 7.45 uur Tweede bekerronde: BI 4 Auig. TelefoniaNotenkra kers, Overdie Hl 7.45; B8 4 Aug. HulskampboysBBC II, Overdie III 6.30 uur (De winnaars van deze wedstrijden spelen op 8 Aug weer. Zie de derde ronde). Derde bekerronde C2 4 Aug. SÖVA—Slagers, Over die IV 6.30; C3 4 Aug. BBC1— een 1 Centra, Overdie IV 7-45; Cl 8 Aug- Winnaar BIReiniging, Zeglis 7.15 uur; C4 8 Aug. Winn. B8—NOC, Sportp. D. 6.30. Afdeling A: 11 Aug. Povay 1Ringers 1, Kol- ping Boys 6.30; 11 Aug. SOVA Lichtbedrijven, Zeglis 7.15; 12 Aug. ChevroletboysHulskamp- boys, Berdos 6.30; 12 Aug. BBC 1 -'t Hooge Huys. Berdos 7.45; 15 Aug. Povay 1Reiniging, Zeg lis 7.15. Afdeling B: School-verkeersexamen W ARMENHUIZEN Maandag j.l. hebben de leerlingen van de hoogste klassen van de R.K. Jongensschool een practisch ver- keersexamen afgelegd, met be hulp van de Rijkspolitie en het gemeentepersoneel. Het examen is zeer goed geslaagd, 's Middags om 2 uur werden in het school gebouw door burgemeester H. Nolet met een toepasselijk woord de diploma's uitgreikt. Van de 35 deelnemers slaagden er 25. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER Drie autobestuurders uit Nrd- Holland, die onder invloed van sterke drank met motorvoertui gen op de weg zijn verschenen en brokken maakten of de politie in de armen liepen, zijn door de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank tot fikse boeten veroordeeld. Dat waren C. B. uit Bergen, die een boete kreeg van f 300 of 50 dagen en die drie maanden werd ontzet uit het recht een motor voertuig te besturen. Boeten van f 100 of 40 dagen werden opge legd aan J. L. uit Hippolytushoef en A. N. uit Middenmeer. 11 Aug. Stoel 1Telefonia, Kolp. Boys 7.45; 11 Aug. Notenkrakers —NOC, Overdie III 6.30; IP Aug. Krom—APSV II, Overdie III 7.45 11 Aug. VIVI BoysMelkboeren, Overdie IV 7-45; 14 Aug. Krom— Telefonia, Berdos 7.30; 14 Aug. CentraSlagers, Alkmaar 7.45; 15 Aug. NOC—Melkboeren, Sport park D. 6.30 uur. Afdeling C: 11 Aug. Kofa BoysAlkmaarse Courant, Overdie IV 6.30; 14 Aug. PerzifoNagengast, Alkmaar 6.30 15 Aug. Stoel II—POA, Sportp. D. 7.45. Burgerlijke Stand LANGEJDIJK Geboren: Ni- colaas J. zv N. Bekker en C. Kraakman; Catharina E. dv J. Stevens en E. Spijkerman; Theo- dorus J. zv Th. Bijvoet en P. Duijn; Klaas zv W. Slot en N. Vos Overleden: J. van Schagen 79 jaar, zonder beroep, wedn. van E C.J. Gardenier. Ondertrouwd: P. Lak, 30 jaar, chauffeur en G. Barten 23 jaar, zonder beroep; Dirk Kroon 23 jr. tuinbouwarb. en Trijntje Glas, 17 jaar, zonder beroep. Op het programma staat o.a. een bezoek aan Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Haarlem en enige andere gemeenten in het Westen des lands, waar histori sche plaatsen en monumenten bezichtigd zullen worden. De Amerikaanse bezoekers zijn afkomstig van de nieuwe 17.000 tons lichte kruiser „Roanoke" en van de torpedojagers „Moale", „Ingraham", R. H. McCard" en „K. D. Bailey". Deze vijf oor logsbodems worden Donderdag 31 Juli a.s. in Antwerpen verwacht cn zullen daar tot 5 Augustus blijven. De eerste groep bezoekers, die met autobussen uit Antwerpen komt, bestaat uit 314 adelborsten van de marine-reservedienst, die een theoretische opleiding volgen aan enkele Amerikaanse universi teiten en „colleges", 23 officieren en 149 minderen, in totaal 486 personen. Zij arriveren Donder dag in Nederland en zullen Za terdagmorgen naar Antwerpen terugkeren. De tweede groep, die 392 perso nen omvat, wordt Zaterdagmid dag in Rotterdam verwacht en vertrekt Maandagmiddag weer richting Antwerpen. Zij telt 243 adelborsten, 19 officieren en 130 manschappen. De adelborsten die naar Ne derland komen, behoren tot de 1500 deelnemers aan de kader opleiding, welke 18 Juli j.l. met een negental oorlogsschepen uit Norfolk in Virginia vertrokken. Vlaggeschip van dit smaldeel is het slagschip New Yersey dat onder bevel staat van schout bij nacht Harry R. Thurber, de com mandant van de Tweede Vloot. De New Jersey zal vermoedelijk Donderdag met nog een viertal andere oorlogsbodems de haven van Cherbourg binnenlopen en daar tot 5 Augustus voor anker gaan. raturen. 31 Juli: zon op 5.00, onder 20.31; maan op 16.05, onder 23.23. NA HET FEEST OTERLEEK. Na een dans- partii gaf de jongeman A. R. uit Oterleek, alleen uit solidariteit een controleur een paar klappen. Dat kostte hem bii een veroor deling bii verstek door de Alk maarse politierechter een boete van 1' 25 of 10 dagen. Eveneens bii verstek werd C. O. uit Berkhout tot een boete van f 40 of 10 dagen veroordeeld omdat hii bii het opzetten van kermis-attributen een politie agent heeft uitgescholden. LUSTRUM-ZEEKAMP IN MEDEMBLIK Voor de tiende maal organi seert het Nationaal Jongeren Verbond een Zeekamp, dit jaar wederom in Medemblik. 150 jon gens zullen daar van 1 tot 12 Augustus zeilen, zwemmen, toch ten maken op het IJsselmeer en naar Den Helder. 30 Jongens worden door het Margrietfonds in staat gesteld in het zeekamp kennis te maken met het leven op het water, ter wijl ook enkele gasten worden verwacht uit Zweden, Engeland, Oostenrijk, Duitsland en België. Op 6 Augustus wordt te Den Helder een krans gelegd bij het monument voor hen die vielen, waarna op 7 Augustus vele autoriteiten die behulpzaam wa. ren bij het tot stand komen van dit kamp, in Medemblik worden verwacht. Zondag 10 Augustus worden de reünisten in net kamp ont vangen. Velen, die aan de N.J. V.-zeekampen van, voor en na de oorlog hebben deelgenomen, zullen daar oude herinneringen ophalen. MANIFESTATIE VAN BERGEN'S ZANGVEREN IGINGEN BERGEN. Alle zangvereni gingen van Bergen, aangesloten bij de Nederlandse Federatie van Zangverenigingen hebben gister avond in het Van Reenenpark niet alleen getoond wat met sa menwerking te bereiken is, doch tevens aan de bijna duizend toe hoorders, gasten en inwoners, te kennen gegeven, dat zij de gasten ook op cultureel gebied iets be hoorlijks geven kunnen. Buiten dit bestek bracht Ber gens Harmonie enige mooie stuk ken ten gehore, terwijl zij na af loop hiervan naar het Retraite huis vertrokken voor het geven van een serenade in verband met het zilveren jubileum. Als eerste koor en tevens voor de eerste maal in het openbaar trad op het Brandweerkoor onder leiding van Karei Bohne; 't le verde met slechts ongeveer 15 man de beste resultaten. Voorts trad op het Madrigaal Vrouwen koor onder leiding van de heer Groot uit Heiloo, het Bergens Mannenkoor met dirigent O. Bootsma, het Gemengde Koor on der leiding van Karei Bohne en tot besluit het Christelijk Ge mengd Koor onder leiding van de heer Kok uit Broek op Lan- gedijk. Na dit laatste optreden voeg den de vijf koren zich bijeen en klonk massaal het Lied van de „Bergenaar". dat een indrukwek kend slot vormde van deze kunst zinnige avond, die, gehoord het applaus, door het publiek bui tengewoon werd gewaardeerd. De heer Henstra de vereni gingen vertegenwoordigend dank te voor de belangstelling, vooral van de zijde van de burgemeester en voor diens medewerking bij het beschikbaar stellen van ban ken en verlichting. Aangezien de accoustiek door 't provisorisch opgestelde scherm nog zeer primitief en onvoldoen de bleek te zijn, hoopte hii op de medewerking van de burgervader door b.v. voor het volgend jaar een muzieknis of klankbord be schikbaar te stellen. WIERINGEN Voor dez» Ronde, die dit jaar werd gehou den onder auspiciën van de N.V.B.H.S. in samenwerking met de Vereniging „Alcmaria Vic- trix" bestond zowel van de zijde van het publiek ais van de ren ners grote belangstelling. Voor dat er aan de eigenlijke ronde werd bego.nnen, reden sportieve Wieringer jongens bekend met de nukken en grillen van hun transportfiets, compleet uitge rust met mand. een wedstrijd op het circuit van de Helders; buurt. Onder harteliike aanmoe- digingskreten zwoegden de di verse bakkers en slagers ed. langs vrienden en geburen. Jan Stadig won de race. De nieuwelingen reden hierna eeh wedstrijd over 50 ronden. Er werd aardige strijd geleverd en Janessen uit Amsterdam werd uiteindelijk winnaar, met een klein verschil eerste voor Rol uit Alkmaar. 3. Tesselaar, Ber gen, 4. Duin, Schoorl, 5. Klein, Utrecht. De ruim 25 amateurs moesten 65 maal het parcours van rond 110 meter afleggen. Na een felle strijd, waarbij B. Foks uit Hoorn, een der favorieten door pech werd achtervolgd, en Kayer en Deliën wat onoordeelkundig hun krachten verdeelden, zegevierde Pronk uit Warmenhuizen. Twee de werd Slot, Alkmaar, 3. Appel, Hoorn, 4. Eelsing, IJmuiden, 5. Kaayer, Zuidermeer, 6. HenninK, Alkmaar, 7 .Ottebros, Alkmaar, 8. de Booy, Amsterdam. Na afloop werden in zaal Half weg de prijzen uitegreikt. Aandeelhoudersvergadering nietig verklaard De Haarlemse rechtbank heeft gistermorgen de op 12 Mei ge houden vergadering van aandeel houders der Van Herwaarden's Kalkzandsteenfabriek te Hillegom nietig en onwettig verklaard. In deze vergadering van beheer van werd de raad e N.V. geschorst en vijf nieuwe leden van de raad van beheer benoemd, waarvan er een als directeur zou fungeren. De voormalige direc teur van de fabriek, de heer J. A van Herwaarden, was het onmo gelijk gemaakt op deze aandeel houdersvergadering te verschij nen en zijn stemrecht uit te oefenen tegen welke gang van zaken hij bij de Haarlemse recht bank een civiele procedure aan- hamhig maakte en daarbij de eis stelde tot ongeldigverklaring van de op deze vergadering genomen besluiten. De rechtbank heeft hem thans in het gelijk gesteld. De nieuw-benoemde leden van de raad van beheer werden ver oordeeld tot de kosten van het geding (f347.50). Grote expansie bij N,V. Ned. Lloyd (verzekering) De N. V. Nederlandse Lloyd heeft in 1951 haar premie-inko men zien toenemen van f7.111.432 tot f24.921.686. Hieruit blijkt wel dat het afgelopen jaar voor deze vennootschap een jaar van grote expansie is geweest. Ook de doch termaatschappij de N. V. Neder landse Lloyd Levensverzekering maatschappij heeft zich goed ont wikkeld. Het geplaatste maat schappelijke kapitaal van deze maatschappij, zijnde f 1.000.000, is in 1952 volgestort. Na ruime reservering voor ver schillende doeleinden resteert een winst van f890.102 (v j. f916.978) Hiervan wordt f 569.467 aan de reserverekeningen toegevoegd, waarna 'n onveranderd dividend van 14 procent kan worden uit gekeerd. De inspectie der belas tingen heeft toestemming ver leend voor 'n bijschrijving op de aandelen van 1% procent van 't nominale bedrag. Dit maakt f 75 per heel en f 37-50 per onderaan deel uit. De aandeelhoudersver gadering heeft besloten over 1952 een interimdividend uit te keren, groot 25 procent van het bedrag der inschrijving. Dit d'ient tot dekking van de belasting. Obligatielening Elisabeth Ziekenhuis overtekend Bij de op 25 dezer gehouden inschrijving op de 4 1/2 procent obligatielening ten laste van bet Sint Elisabeth-Ziekenhuis te Til burg werd voor een zodanig be drag ingeschreven, dat op de grote inschrijvingen een reductie moest worden toegepast. Intern. Kunststoffen Industrie N.V. In haar verslag over het boek jaar 1951 deelt de directie der N.V. Internationale Kunststoffen Industrie te Voorschoten mede, dat in de periode van 1 Januari 1951 tot en met 31 December '51 een totaalomzet werd bereikt, [die hoger was dan die van enig voor afgaand jaar. De gestadige bloei van het be drijf stelde hoge eisen aan de liquiditeit. De toestand van de kapitaalmarkt maakte het in het verslagjaar onmogelijk de be drijfsmiddelen aan te passen aan de toenemende behoeften van het bedrijf. Een geringe consolidatie werd gevonden in de plaatsing van f 200.000 aandelen „B". Alle pogingen zullen moeten worden aangewend om tussen kapitaal en lang-lopende leningen enerzijds en het in het conoern benodigde bedrijfskapitaal anderzijds een betere verhouding te scheppen. Voorgesteld wordt uit de netto winst over 1951 die f 137.420 (v.j. 115.830) bedroeg, een divi dend van 6 pCt. uit keren (v.j. 5 pGt. Deli Batavia wacht met publicatie der jaarstukken De Deli Batavia Maatschappij N. V- deelt mede, dat zij even als de N. V. Deli Maatschappij in overleg met haar belastingdes kundige heeft besloten met de publicatie der jaarstukken te wachten tot er meer definitief bekend is omtrent de fiscale con sequenties van de onlangs door de Indonesische regering toegesta ne herwaardering van activa en passiva. Ook omtrent de inhoud en de uitwerking van het kort geleden geparafeerde ontwerp verdrag ter voorkoming van dub bele belasting tussen Nederland en Indonesië dienen nader infor maties te worden afgewacht Zodra de Indonesische en de Nederlandse fiscus hun standpunt in details duidelijk hebben be kend gemaakt, zal de maatschap pij haar jaarstukken publiceren. UNILEVERS VAST. AMSTERDAM 29 Juli De handel ter beurse heeft zich vanmiddag voornamelijk gecon centreerd in twee centra, nl. de Unilever- en de oliehoek. Olies waren slechts gedeeltelijk in her stel. Onder matige belangstelling bewoog de koers zich tussen 322 en 324, slotnotering 323 tegen gisteren 321%. Men neemt aan, dat de koersdaling van zes punt en gisteren wel wat overdreven is geweest en ziet herstel van vandaag grotendeels als en cor rectie. Van bijzondere belangstel ling uit het buitenland was echt er geen sprake. Opmerkelijker was de houding van Unilever, die niet alleen het verlies van gister en geheel inhaalde, doch daarna nog circa twee punten stegen tot 174 H (slotnotering gisteren 170 Vz). Hier meende men wel bui tenlandse belangstelling de voor naamste oorzaak van deze stij ging was. In herstel was ook de beleggingsmarkt, die gisteren een veer neelt moeten laten. Ook in vesteringscertificaten en de 3 pet. leningen 1962 1964 liepen een behoorlijk gedeelte van het ge voelige verlies van gisteren in. De industriemarkt volgde min of meer de beide eerstgenoemde hoofdfondsen en sloot goed prijs houdend. Op de cultuurmarkt heerste uitsluitend enige animo voor Sumatra - tabakswaarden, die af en toe genoteerd werden tegen iets hogere prijzen. Rubbers kwamen tegen slot met een on veranderde notering uit de bus, H. V. A. werd iets hoger geadvi seerd. Scheepvaartwaarden hiel den zich in doorsnee prijshoud- dend, dollar obligaties trokken een fractie aan. Nadat al sinds enige tijd stem men waren opgegaan, die pleitten voor het verschaffen van meer be kendheid aan aard en wezen van het effectenverkeer en aan doel en werkwijze van de effectenbeurs in het algemeen, heeft thans de pro- pagandacommissie van de Ver eniging voor de Effectenhandel be sloten belangstellenden gelegen heid te geven nader kennis te ma ken met deze bedriifstak, door het organiseren van bezoeken aan het centrum van de fondsenhandel: de Effectenbeurs te Amsterdam. De commissie noemt dit „een eerste schuchtere stap op de weg der propaganda" en is zich er wel van bewust, nog ver verwijderd te zijn van de omvang aan moeite en kosten, die b.v. door de New-York - se beurs wordt ontplooid om bui tenstaanders een indruk te geven van hetgeen Wallstreet als finan cieel centrum betekent. Hier te lande wil men thans vooral trachten onder de leerlin gen van middelbare scholen be langstelling aan te kweken. Daar om zullen de bezoeken gehouden worden op Woensdagmiddagen, waartoe men zich uiterlijk op de voorafgaande Zaterdag schriftelijk moet melden bij het secretariaat der Vereniging voor de Effecten handel: Beursplein 5 te Amster dam, waarna een bewijs van toe gang wordt gezonden. De rondlei ding. die om kwart voor één be gint, geschiedt geheel onder des kundige voorlichting, en neemt ongeveer anderhalf uur in beslag. De bezoekers zal in het kort het belang en de bedoeling van de effectenbeurs worden uiteengezet, de manier waarop de fondsen ver handeld worden, hoe de noteringen tot stand komen enz. Tevens wordt een bezoek gebracht aan de in het Beursgebouw gevestigde „tikker- dienst" die zorgt voor versprei ding van koersen en berichten via z.g. tikkermachines aan de hierop aangesloten abonnée's.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2