ORANJE'S POLO-PLOEG ERNSTIG GEDUPEERD DOOR FOUT VAN JURY Geertje Wielema in recordtijd met twee landqenoten in finale >nomie n beurs Ongunstige loting in waterpolotournooi Welke records sneuvelden? Drie Olympische records werden weer verbeterd L$J Nederland uitgeschakeld bij achtervolging en sprint Olympische kampioenen Puck Brouwer weer thuis E BEURS ting aan 'en Naar wie de medailles? Wedstrijd tegen Zuid-Slavië moet worden overgespeeld Dc wedstrijd Nederland-Zuid Slavië Maan dagavond gespeeld in groep C van het water- polotournooi en door Nederland met 3—2 ge wonnen, moet worden overgespeeld. Zo be sliste de jury gisteren na de behandeling van het protest der Zuidslaven. Toen begon de protesten-oorlog. Nederland diende een tej genprotest in, Karei Lotsy, chef de mission bemoeide zich er in hoogst eigen persoon mee, Eric von Frenckell, de voorzitter van het Finse Olympische Comité werd in de arm genomen, verbolgen scheidsrechters ston den op hun achterste benen, zelfs werd van Nederlandse zijde gedreigd het Internatio naal Olympisch Comité in de arm te nemen. Nederland heeft tenslotte sportief het hoofd gebogen. FINA maakte een onherstelbare fout Toeng-Sjoe Ji of Sjoe-Toeng Ji? Naast goud ook zilver? Drie boksers in de volgende ronde Ook Zuid-Slavië in de finale Mïie ivt( ek WOENSDAG 30 JULI 1952 PAGINA 3 VERWACHTING d door het KNMI te ;eldlg van Woensdag- Donderdagavond: !RE TEMPERATUREN aar bewolkt met enige ptredende regenbuitjes t matige wind tussen lid. Iets hogere tempe- on op 5.00, onder 20.31; 1.05. onder 23.23. i HET FEEST ÏÏK. Na een dans te jongeman A. R. uit alleen uit solidariteit eur een paar klappen, hem bij een veroor- verstek door de Alk- itierechter een boete 10 dagen. bij verstek werd C. •khout tot een boete 10 dagen veroordeeld bii het opzetten van buten een politie- uitgescholden. IM-ZEEKAMP IN IEDEMBLIK tiende maal organi- Nationaal Jongeren :n Zeekamp, dit jaar i Medemblik. 150 jon- i daar van 1 tot 12 :ilen, zwemmen, toch- op het IJsselmeer en delder. ns worden door het ids in staat gesteld amp kennis te maken en op het water, ter- nkele gasten worden it Zweden, Engeland, Duitsland en België, gustus wordt te Den krans gelegd bij het voor hen die vielen, o 7 Augustus vele die behulpzaam wa. tot stand komen van n Medemblik worden 10 Augustus worden n in het kamp ont- len, die aan de N.J. en van, voor en na hebben deelgenomen, oude herinneringen bedroeg, een divi- i pCt. uit keren (v.j. itavia wacht met e der jaarstukken Batavia Maatschappij mede, dat zij even- Deli Maatschappij net haar belastingdes- ■eft besloten met de der jaarstukken te at er meer definitief mtrent de fiscale con- ran de onlangs door de e regering toegesta- dering van activa en ak omtrent de inhoud erking van het kort ïparafeerde ontwerp- voorkoming van dub- ng tussen Nederland dienen nader infor- worden afgewacht Indonesische en de fiscus hun standpunt luidelijk hebben be- ikt, zal de maatschap- irstukken publiceren. .EVERS VAST. DAM 29 Juli ter beurse heeft zich voornamelijk gecon- n twee centra, nl. de sn de oliehoek. Olies lts gedeeltelijk in her- matige belangstelling koers zich tussen 322 slotnotering 323 tegen l'A. Men neemt aan, •sdaling van zes punt- wel wat overdreven en ziet herstel van •otendeels als en cor- bijzondere belangstel buitenland was echt- irake. Opmerkelijker ding van Unilever, die het verlies van gister- inhaalde, doch daarna wee punten stegen tot notering gisteren 170 neende men wel bui elangstelling de voor- irzaak van deze stii- .'n herstel was ook de ïarkt, die gisteren een moeten laten. Ook in- irtificaten en de 3 pet. 62 1964 liepen een gedeelte van het ge- nes van gisteren in. striemarkt volgde min beide eerstgenoemde n en sloot goed prijs- Dp de cultuurmarkt sluitend enige animo tra - tabakswaarden, toe genoteerd werden ogere prijzen. Rubbers gen slot met een on- notering uit de bus, erd iets hoger geadvi- :ep vaart waarden hiel- u doorsnee prijshoud- ir obligaties trokken aan. iddelbare scholen be- aan te kweken. Daar- le bezoeken gehouden Woensdagmiddagen, ;n zich uiterlijk op de Ie Zaterdag schriftelijk n bij het secretariaat ing voor de Effecten- ursplein 5 te Amster- a een bewijs van toe gezonden. De rondlei- n kwart voor één be- edt geheel onder des- lorlichting, en neemt iderhalf uur in beslag. rs zal in het kort het de bedoeling van de rs worden uiteengezet, /aarop de fondsen ver- -den, hoe de noteringen men enz. Tevens wordt gebracht aan de in het w gevestigde „tikker- zorgt voor versprei- ersen en berichten via iachines aan de hierop abonnée's. Het zou een roetzwarte streep geworden zijn over dit zo span nende tournooi, nu zal het een donkere schaduw zijn, een scha duw, die echter door de Neder landers nooit vergeten zal wor den. De FINA zal het haar ver dere leven lang merken. Het Zuidslavische protest was een zeer vreemde. Er werd ge protesteerd tegen de leiding van de Belgische scheidsrechter De- lahaye. Hij was onbekwaam deze wedstrijd te leiden, zo zeiden de Zuidslaven na afloop. Hun mo tivering? Hij had de Zuidslaven een doelpunt toegewezen, dat absoluut ongeldig was. Dus Nederland had met 31 inplaats van 32 moeten winnen. Tot aller stomme verbazing ac cepteerde de jury d'appèl, het bestuur van de FINA zelve, dit protest en besliste, dat de wed strijd overgespeeld moest worden. Een schriftelijke motivering werd toegezegd. Die kwam. Uren later, toen Karei Lotsy, wit van woede en met bezwerende gebaren ge dwongen had een dergelijke ver klaring af te geven. Daarvoor reeds was Nederland in beroep gegaan tegen dit vreemde besluit. Zo was de officiële tekst van de motivering: „De FINA, kennis genomen hebbend van een rap port en naar aanleiding van eigen waarnemingen, is de me ning toegedaan, dat de wedstrijd op onreglementaire wijze is ge leid en dat het protest van Zuid- Slavië moet worden toegewezen. „Ik heb de heren gezegd", zo vertelde Karei Lotsy, „dat zij het recht hebben een. dergelijke be slissing te nemen, wanneer zij van mening zijn, dat de scheids rechter onbekwaam is, maar het is verkeerd na afloop van een wedstrijd te zeggen: de scheids rechter floot zwak, de wedstrijd is ongeldig." „Wij leggen ons bij deze beslissing echter neer, uit respect en sympathie voor de Finse organisatoren, maar niet voor de FINA, welk lichaam on herstelbare fouten heeft gemaakt. Hevig verontwaardigd. Hevig was de verontwaardiging in het Nederlandse kamp toen de uitslag van het protest bekend werd. „Want", zo zei Jan de Vries, voorzitter van de KNZB, „in de officiële tekst heeft Zuid- Slavië geprotesteerd tegen waar nemingsfouten van de scheids rechter en volgens het reglement van de FINA is het niet mogelijk tegen dergelijke fouten te pro testeren." Veel kans gaf Jan de Vries niet om het tegen-protest te winnen, ondanks de bemiddeling van Eric von Frenkell. De .jury d' appèl moest name lijk een protest behandelen tegen z'n eigen handelwijze. Het was 'n prestige kwestie geworden en men bezat niet zoveel goed fat soen om een gemaakte fout dat is het en dat blijft, daar is iedereen van overtuigd ruiter lijk te bekennen en te corrigeren. RADIOVERBINDING WERD VERBROKEN.... Het was precies kwart voor acht In de gids stond aan gekondigd een regeringsuit zending. Dick van Rijn was midden in z'n reportage over de enerverende en belang rijke polowedstrijd Neder land1— ZuidrSlavië, Maan dagavond. Eénéén was de stand op dat moment in de tweede helft. Toen moest Dick van Rijn afbreken, want. de regeringsuitzending met een lezing over de ervaringen uit de rantsoenbeweiding op de zandbedrijven staat im mers ook in het brandpunt der belangstelling moest voorgaan. Toch wel spijtig, dat zulk een prograrnrnadeel voorrang heeft, ook al is het midden in een uitzending, waarnaar met toenemende spanning en interesse ge luisterd wordt. Och, 't is eigenliik ook waar, dat de Olympische Spelen een alle daagse gebeurtenis zijn en een regeringsuitzending, die vindt sleohts om de vier jaar plaats Het resultaat van dit alles is, dat Nederland nu de wedstrijd, juist van zoveel belang voor de beslissing, omdat Joego-Slavië zich in dezelfde groep als Neder land geloot heeft, moet overspe len. Dat zal Vrijdag gebeuren en niet zoals de heren (konden ze nog meer bedenken? wilden, hedenmorgen om acht uur, met dan de zware wedstrijd tegen Hongarije vanmiddag. De poloërs krijgen het zwaar. Laten we hopen, frit ze de jury d'appèl. die een gevaarlijk prece dent geschapen heeft, met klin kende resultaten beschaamd stelt. COMMUNISTISCH CHINA ARRIVEERDE IN HELSINKI HELSINKI (A.P.) Vier uit Moskou komende vliegtuigen heb ben vandaag in Helsinki de 41 le den van de Olympische delegatie van Communistisch China ge bracht. Onder hen bevond zich 'n grijzend heer, die verklaarde Toeng-Sjoe Ji te zijn, die reeds lang lid is van het internationale Olympische Comité. Een verte genwoordiger van Nationalistisch China Goen Soen Hoh vroeg da delijk Toeng-Sjoe Ji te ontmoe ten, want, zo vertelde hij: „Ik ben zeker, dat de Communisten een dubbelganger gestuurd heb ben. Ik heb Toeng-Sjoe Ji ge kend, dat was een vriend van mij Ik ben er zeker van, dat degene die aangekomen is niet Toeng- Sijoe Ji is, die is dood of geïnter neerd in een concentratiekamp." Ver. Staten 30 i:> 11 Rusland 22 27 16 Zweden 10 12 8 Hongarije 9 8 15 Italië 6 5 1 Tsj. Slowakije 6 3 3 Finland 5 3 11 Frankrfik 4 4 3 Noorwegen 3 3 Australië 3 1 3 Zwitserland 2 6 6 Japan 2 5 4 Denemarken 2 1 2 Turkije 2 1 Jamaica 1 3 Canada 1 2 Zuid-Afrika 1 2 India 1 1 1 Argentinië 1 1 1 Oostenrijk 1 1 1 Brazalië 1 1 Nieuw Zeeland 1 1 Zuid-Slavië 1 Luxemburg 1 Duitsland 6 9 Nederland 3 Gr. Brittannië 2 X Iran 2 4 Polen 1 1 Libanon 1 1 Oostenrijk 1 1 België - 1 Spanje 1 Trinidad 2 Venezuela 1 Uruguay 1 Korea 1 Egypte 1 Portugal 1 Roemenië 1 PUCK BROUWER OP SCHIPHOL GEHULDIGD Puck Brouwer, die op de 200 meter de zil veren medaille won, is gisteren met enige van haar sportzusters in ons land terugge keerd. Na de aan komst op Schiphol werd Puck Brouwer door „stewardessen" op de schouders ge nomen. (Van onze speciale verslaggever) Voor Geertje Wielema ligt er goud gereed. Het kan niet anders na het schitterende resultaat, dat dit 18-jarige Hilversumse meisje in haar serie van de 100 meter rugslag bereikte. Het Olympische record van de Deense Karen Hotup werd verbeterd en niet met miniem verschil, maar royaal. Geen van haar tegen standsters in de finale, bereikte een tijd, die de 1.13.€ van Geertje ook maar kan benaderen. Dit meisje deed dus wat van haar verwacht werd. Eigenlijk had het Hilversumse meisje, pas hersteld van een kwaadaardige ziekte, waardoor haar training even in het gedrang is gekomen, nog veel sneller ge kund. Vooral op de eerste vijftig meter. Met haar prachtige, lange en rustige slag gleed ze door het water, al haar concurrenten met een kansloos makend. Reeds na 10 meter lag ze een volle lengte voor en steeds meer groeide de voor sprong. Geertje behoefde zich niet in te spannen. Ze was reeds zeker van een plaats in de finale. Prach tig nam ze het keerpunt. Steeds groter werd het verschil met het Nieuw-Zeelandse meisje Joan Ste wart. In de prachtige tijd van 1 minuut 13.8 sec. tikte ze als eerste Ook de twee anderen Nederland had nog twee deel neemsters op dit nummer. Joke de Korte en Ria van der Horst. Ria van der Horst won haar serie. Joke de Korte bezette de tweede plaats; ze was echter minder in vorm dan we in Nederland van haar gewend waren. Ze had het te kwaad met haar zenuwen, raakte meerdere keren de touwen. Dat be-invloed- de haar tijd ongunstig. Tweede Moos Linneman en Toon Pastor hebben zich in de tweede ronde van het bokstournooi geplaatst. Moos Linneman schakelde zijn tegenstander in de tweede ronde uit en kreeg daardoor een k.o.- zege in de.... derde ronde. Toon Pastor behaalde een puntenover- overwinning. Eerst leek de zege van Linne man nog in gevaar te komen. De Zwitser Muller profiteerde van het sterk aanvallende boksen van de Nederlander en plaatste enkele puntengevende stoten. Maar Moos Linneman ging door, in de still van hem goed bekend, steeds maar weer aanvallen. Tenslotte kon Muller het niet langer volhouden. Hii werd neergeslagen, maar de gong redde hem van een k.o. Toen de derde ronde begon was hii ech ter niet in staat verder te gaan. Het werd dus een k.o. in de derde ronde. De partij Pastor—Fazekas was een gevecht tussen de bokser en de vechter, dat uiteindelijk door de bokser (Pastor) werd gewon nen. Het was echter een middel matige partij, ook al, omdat Pastor geen schijn van kans kreeg zijn gewone partij te boksen. Steeds weer vocht de Hongaar terug. De middengewicht Leen Jan sen plaatste zich door een tech nische k.o.-overwinning op de Canadees Malouf in de eerste ronde in de volgende derde reeks van het bokstournooi. Hoog tempo en vinnigheid beslis ten spoedig de strijd. werd ze achter het Zuid-Afrikaan se meisje Joan Harrison. Maar, zo zei het Rotterdamse meisje, in de finale, dan komt het in orde. Voor Ria van der Horst was het oo:k al een koud kunstje om in haar serie te winnen. Ze span de zich helemaal niet in, zeker wetend, dat ze zo al in de finale kwam. Daarom is het zo moeilijk te vertellen hoe de finale, die morgen wordt verzwommen, zal aflopen. Gaan we de beste tijden van nu na, dan staat uiteraard Geertje Wielema veruit aan de spits met 1.13.8. Dan volgt het Zuid-Afrikaanse meisje met 1.14.7, op de derde en vierde plaats resp Joke de Korte en Jean Stewart met 1.15.8 en 1.16.vijfde Ria van der Horst 1.17.Het zegt echter allemaal nog niets omdst de strijd in de series ongelijk was. Voor Geertje rekenen we op „goud", maar Ria v.d. Horst zou best eens met zilver kunnen gaan strijken. Joris uitgeschakeld Als 23ste van de vier en twin tig halive finalisten was Joris Tjebbes uiteraard bij voorbaat kansloos op de 400 meter vrije slag. Het bleek nog eens duide lijk in z'n serie, die door de Fransman Boiteux gewonnen werd. Dat was dus te verwach ten, maar dat hij niet beneden de vijf minutengrens kon komen, dat was inderdaad een grote teleur stelling. De vier sterkste landen ter wereld hebben in één groep ge loot. Van hen zullen slechts twee in de finale kunnen komen. In de andere groep zitten de vier zwakken van de laatste acht, ook van hen gaan er twee naar de finale. Dat is 't resultaat van de loting. Het was wel een rampdag voor onze poloërs. Ze lootten in één groep met Hongarije, Rus land en Zuid Slavië. Hongarije heeft reeds één overwinning op z'n naam staan, die tegen de Russen. Nederland moet zowel tegen Rusland als Zuid Slavië spelen. Beide reeds behaalde overwinningen gelden niet. Die tegen Rusland niet, omdat ze werd behaald in de voorronde, dus voor het eigenlijke tournooi begon, die tegen de Zuidslaven niet, omdat.och, dat verhaal kent U. Vanmiddag is de wed strijd tegen de sterkste van de drie, Hongarije. Vrijdag tegen Zuid Slavië. In de tweede groep zijn geloot Italië, België, Spanje en de Ver enigde Staten. Twee uitslagen gelden daar reeds: ItaliëVer. Staten en BelgiëSpanje, beide in een 54 overwinning voor de eerstgenoemde ploegen geëin digd. De twee hoogstgeplaatsten uit beide groepen gaan over naar de finaleronde, waarin gespeeld zal worden om de eerste tot en met de vierde plaats, de nummers drie uit beide groepen spelen om de vijfde en zesde plaats in de algemene rangschikking. De laatste resultaten van de wedstrijden van gisteren met de eindstanden luiden: Ver. Staten-Oostenrijk 41 Rusland-Duitsland 62 Zuid Slavië-Zweden 91 Zuid Afrika-Brazilië 92 De eindstanden van deze ronde waren: Italië Ver. Staten Engeland Oostenrijk Hongarije Rusland Egypte Duitsland Zuid Slavië Nederland Zweden Argentinië België Spanje Zuid Afrika Brazilië 3 3 3 2 3 0 3 0 0 0 6 0 1 4 1 2 1 1 2 1 0 0 6 0 1 4 0 2 2 0 2 0 0 0 4 0 0 4 0 2 2 3 0 0 3 0 17— 8 16— 9 9—15 5—15 23— 4 12— 9 7—14 5—20 18— 2 16— 4 9—18 6—25 3 3 0 0 6 12— 4 3 2 0 1 4 13—10 3 1 0 2 2 10— 9 3 0 0 3 0 7—18 In de eerste serie van de 100 meter rugslag is Geertje Wielema er in geslaagd het Olympisch record, dat met 1.14.2 op naam stond van de Deense Karen Harup te verbeteren. Geertje Wielema werd eerste in 1.13.8. (Telefoto) Helsinki 1952 oude records HEREN: 400 m. vrije slag 4 x 200 m. zw. Schieten DAMES: 100 m. rugslag 200 m. schoolslag Boiteux (Fr.) 4.33.1 Ver. Staten 8.31.1 Larsen (Noorw.) 413 pt. Geertje Wielema Szekely (Hong.) 1.13.8 2.51.7 Osfcrand (Zw.) 4.38.6 Japan 8.42.1 Bergersen (N.) 398 pt. Harup (Den.) 1.14.2 Novak (Hong.) 2.54. (Van onze speciale verslaggever) Drie andere zwemnummers ston den er gisteren naast de rugslag voor dames op het programma. Driemaal werd er het Olympisch record verbeterd. Jean Boiteux verbeterde op de 200 meter vrije slag het record, de dag tevoren door de Zweed Ostrand gemaakt. De Amerikaanse ploeg eiste de eer van Japan op dc viermaal 200 meter voor zich op, terwijl de Hon gaarse Szekely het record van haar landgenote Eva Novak ver beterde op de 200 meter school slag dames. Per Olof Ostrand moet het ge voeld hebben in ziin halve finale, dat hii weer beneden zijn record tijd van de dag tevoren bleef, maar piinlijk was echter deze ge waarwording, want voor hem zwom Jean Boiteux, die eindelijk weer eens zijn glanzende naam in de zwemwereld eer aan deed. Vijf vijftiende seconde bleef hij bene den het record van de Zweed. Bei den plaatsten ze zich echter in de finale. Evenals overigens de wel wat teleurstellende Amerikaan Ford Konno, die ruim vijf secon den langer over de 400 meter deed. Nog slechter was de tijd van de winnaar van de derde halve finale, de Amerikaan Wayne Moore. Japan geklopt Het stadion trilde biina van emotie tiidens de fantastische race in de viermaal 200 meter esta fette. Maandag hadden de Japan ners het Amerikaanse record van 1948 verbeterd, maar de Ameri kanen namen wraak. Niet minder dan elf seconden bleven ze on der de Japanse recordtijd, nog niet snel genoeg echter om het eigen wereldrecord in dezelfde moeite te verbeteren. De Amerikanen won nen dus het goud, Japan kwam op de tweede plaats, met twee secon den achterstand. Frankrijk eindig de twaalf seconden na Japan als vierde. Tweemaal Hongarije Nel Garritsen was de enige Nederlandse dames in de 200 me ter schoolslag finale. Het werd een volkomen Hongaarse aangelegen heid. waarin het Britse meisje Hden Gordon eigenliik een spaak in het wiel stak door met vinger top verschil de derde Hongaarse, Klara Killerman het brons te ont nemen. Na een spannend duel won Eva Szekely van Eva Novak. Het werd een nieuwe record ook. EMIL ZATOPEK IN 1953 NAAR AMSTERDAM? Er zijn pogingen in het werk gesteld om Emil Zatopek uit te nodigen deel te nemen aan de internationale atletiekwedstrij den, welke op 10 Augustus te Amsterdam worden gehouden. Zatopek heeft evenwel medege deeld, dat hij zo vele verplichtin gen heeft na de Olympische ath- letiekwedstrijden, dat hii de invi tatie niet kon aanvaarden. Wel verklaarde hij zich bereid, indien hij tijdig op de hoogte van een datum werd gesteld, om het vol gend seizoen naar Amsterdam te komen. HEREN: PAARDENSPORT: dressuur: Zweden dressuur ind.: Saint Cyr (Zw.) ZWEMMEN: 4 x 200 meter: Ver. Staten SCHIETEN: klein geweer: Sarbu (Roem.) rennend hert: Larsen (Noorw.) klein geweer: Kongshaug (Nrw.) WIELRENNEN: achtervolging: Italië DAMES ZWEMMEN: 200 m. schoolslag: Szekely (Hong) De tweede halve eindstrijd van het Olympisch voetbaltournooi, tussen Zuid-Slavië en Duitsland, was een povere vertoning in ver gelijking met enkele fraaie ont moetingen, welke wij in de afge lopen weken te Helsinki hebben gezien. Zij de Zuid-Slaviërs kreeg men de indruk, dat zij een beetje voetbalmoe waren. Vooral toen de stand 31 in het voordeel van de balgoochelaars uit Oost-Euro pa was geworden, verdween uit hun spel de doortastendheid, de wil om de score zo hoog mogelijk op te voeren. Kennelijk was men er op uit de ontmoeting, na de eenmaal verkregen voorsprong, zo kalm mogelijk uit te spelen, teneinde energie te sparen voor de zware finale, welke nog zou komen. SC H OON S P RIN GSTE RS UITGESCHAKELD Hoewel de Nederlandse deel neemsters aan het schoonsprin- gen, Lenie Lanting-Keller en Els van den Horn zich in de twee laatste sprongen van de gelimi teerde groep beter weerden dan in de eerste wedstrijden, welke in de ochtenduren werden gehou den, zijn zij er toch niet inge- slaagd zich in de finale, waaraan acht springsters zullen mogen deelnemen, te plaatsen, Els van den Horn werd dertiende met een puntentotaal van 49,44, Lenie Lanting-Keller stond na de vijf gelimiteerde sprongen als veer tiende geklasseerd met 47.33 pnl. De Amerikaanse favoriete Pat Mccormick heeft de leiding met 71.85 punten, gevolgd door Mary Moreau (Frankrijk) met 67.65 p. en Zoe Ann Jensen-Olsen met 63.09 pnt. Puck Brouwer, één lach, en be dolven onder bloemen, enthou siaste sportvrienden en vriendin nen, is gistermiddag in Den Haag aangekomen. Met de bus van Schiphol aan het K.L.M.-station- netje aan de Kalvermarkt gearri veerd, werd ze bestormd door veie en voor deze gelegenheid bijzon der spontane Hagenaars en door haar mede-leden van „Celehes", die een ontvangst met bloemen, eadeaux en vriendelijke woorden in petto hadden. Het is daar in het overvolle K.L.M.-gebouwtje een feestje geworden, dat helemaal niet Nederlands meer was. MARJORIE JACKSON'S WERELDRECORD ERKEND De ti,jd van 10-4 sec., die Mar- jorie Jgckson (Australië) in Maart j.l. op de 190 yatrds maakte, is door de I.A-A.F. als wereldrecord erkend. Het oude record stond op naam van Fanny BlankersKoen met 10.8 sec., welke tijd thans nog als Europees record geldt. Onze landgenote heeft op 5 Juli te Wassenaar de 100 yards gelo pen in 10.6 sec-, doch deze tijd is nog niet erkend. Fanny Blankers-Koen start waarschijnlijk Naar wij van de organisatoren der Olympische revanches, welke op 10 Augustus te Amsterdam worden gehouden, vernemen, is de mogelijkheid groot dat Fanny BlankersKoen zal uitkomen op de 80 meter horden. Op dat num mer zal zi.i o.m. als tegenstandster ontmoeten de Olympische kampi oene van dit jaar, Shirley Strick land. (Advertentie) 'n cfVuvtvd? Ja, ik I Die naam klinkt me gewoon als muziek in de oren. Geen betera pauze dan een Strend-pauze! OLYMPISCH KAMPIOEN MET ÉÉN HAND HELSINKI Kas-oly Ta- ka.es, een Hongaar, die zich zelf met de linkerhand leer de schieten, nadat hii zijn rechter tengevolge van een ongeluk verloren had, heeft Maandag voor de tweede achtereenvolgende maal het Olympisch kampioenschap schieten met snelvuurpistooi gewonnen. Takacs eindigde het tweedaagse tournooi met 50 treffers en een puntenaan- al van 579. Zijn landgenoot Szilard Kun had één punt minder. Maandag zijn de Olympische wielerkampioenschappen be gonnen. Hijzelendoom won zijn serie sprint over 1000 meter. Tweede werd Robinson, Zuid Afrika, derde Hjromjak, Ver. Staten en vierde Toro, Nieuw Zeeland. „WERELDRECORD" OP DE FIETS...... ZITTEN GENT Twee Gentenaars zijn Zaterdag begonnen met een poging om het „wereld- record" uithoudingsvermogen op de fiets te verbeteren. Rijden kan men het eigen lijk niet noemen, want de snelheid, waarmee het twee tal Maandagmiddag nog over het St. Pietersplein fietste, bedroegzes kilometer per uur. Het oude „record" zou met 78 uren op naam staan van een Egyptenaar, maar de twee Gentenaars weten niet precies wie het is. Ove rigens moet men er rekening mee houden, dat het deze week ,in de stad van Jan Breijdel kermis is Italië heeft de eerste van de tenminste twee te verwachten gouden medailles bij de baanwed- strijden gewonnen. De achtervol- gingsploeg sleepte het goud bin nen, Zuid Afrika was slechts figurant in de finale. Verder heeft wereldkampioen 1951 op de sprint, Enzo Sacchi, zich geplaatst voor de finale, met de Australiër Cox en de Duitser Potzerheim. Geen Nederlanders dus. Inderdaad, we hadden gehoopt dat er tenminste één bronzen medaille zou komen. Van Jan Hijzelendoom, maar onze natio nale kampioen werd eerst ge klopt in de kwartfinale en daarna met een banddikte verschil in de herkansing. Geen brons dus, maar Jan Hijzelendoom gaat het nog maals proberen. Morgen in de tijdrace over 1000 meter, waar voor hij reeds voorlopig was in geschreven. Ook onze achtervolgers hebben 't niet kunnen redden. Ze hadden zich in de kwartfinale geplaatst, maar moesten in de Britten hun meerderen erkennen. Ook al, om dat Giel Maenen moest opgeven wegens onwillige dijspieren. Een herkansing bestaat er niet en dus waren de Nederlanders meteen uitgeschakeld. Adri Voorting, Jan Plantaz en Daan de Groot konden 't tegen de numeriek meerdere Engelsen niet bolwerken. Italië bereikte dus, zoals ge zegd, de finale in de achtervol ging. In de halve finale werden de Britten uitgeschakeld, terwijl de Zuid-Afrikanen wel heel ge makkelijk in het bezit van het zilver kwamen, omdat de Franse ploeg moest opgeven. Voor de derde plaats traden de Britten weer als winnaar uit het strijd perk. Nog twee kansen dus voor de Nederlanders. Eén in de wegwed strijd en één van Jan Hijzelen doom in de wedstrijd tegen het horloge, die zich ten koste van alles wil rehabiliteren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3