Rode deken" von Canterbury geen bedrogene, maar bedrieger Hel Koningin bezoekt Orange Justitie gaat optreden tegen de vogelpiek «ER KAN NOG MEER RU „„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„„I UW PUZZLE voor vandaag Twee rivalen Gr. Missionarissen in China onthullen de waarheid RADIO „Joseph in Dothan" in Romeins theater En soortgelijke kermisinrichtingen Naar wij vernemen 99 VOO Kerke herder 1-AOINA 4 WOENSDAG 30 JULI 1952 NEDERLANDSE TROEPEN WORDEN MET MARSMUZIEK BEGROET Terwijl 'n Koreaanse militaire kapel mars muziek speelt gaan Nederlandse troepen, die met een Ameri kaans troepentrans portschip zijn aange komen, in Poesan aan wal. HONKGONG, 28 Juli 1952 (K.N.P.) Nu velen zich na de gebeurtenissen van de laatste weken afvTagen, welke rol de „Rode Deken" van Canterbury, Dr. Hewlett Johnson, eigenlijk speelt: die van argeloze meeloper met het Stalinisme of de rol van een doortrapt bedrieger, die de Westerse wereld tracht te overtuigen van het bestaan van een Sovjet-Paradijs', is het interessant de oplossing van dit raadsel te vernemen uit brieven van Katholieke missionarissen in Rood-China, die er in geslaagd zijn hun ervaringen met Dr. Johnson langs illegale wegen aan de vrije wereld bekend te maken. Uit hun mededelingen blijkt, dat de Deken van Canterbury niet door de Chinese communis ten is bedrogen, doch dat hi.i, de waarheid kennende, bewust het Westen wil bedriegen. Gedurende de tocht van Dr. Johnson van Peking naar Sjang hai organiseerden de communis tische autoriteiten, die de En gelse gast op zijn reis door Rood China begeleidden, een excursie naar Pengpu in de provincie Anhwei om hem het Hwai-rivier- project, de trots van communis tisch China's opbouwprogram, te laten zien. Op Zondagmorgen 22 Juni wandelde Deken Johnson met twee communisten door Pengpu. Het was een informeel uitstapje zonder speciaal doel. Toen de Deken een kruis in het oog kreeg, dat het dak van een gebouw in een achteraf-straatje bekroonde, drong hij er op aan dit gebouw te gaan bekijken. On danks krachtige tègenwerpingen van zijn begeleiders ging Dr. Johnson naar binnen. Het ge bouwtje bleek het laatste over blijfsel te zijn van de Katholieke missie van Pengpu. Na een be zoek aan de kapel had Dr. John son een langdurig onderhoud met de missionarissen. Tijdens het gesprek gaf de Deken toe, dat dit de eerste maal was, dat hij gedurende zijn ver blijf in China in de gelegenheid werd gesteld met buitenlandse priesters in contact te komen. DONDERDAG 31 Juli 1952. HILVERSUM I 402 m 7.00 AVRO. 7,50 VPRO. 8.00—24 HILVERSUM I 402 m 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gra- mofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gramofoon muziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gramo foonmuziek. 10.35 „Ik weet ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.10 Gevarieerd amateurprogram ma. 12.00 Orgel en viool. 12125 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gra mofoonmuziek. 12.45 Olympische Spelen. 13,00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gramofoonmuziek 13,20 Lichte muziek. 13.50 „Document A 777", hoorspel met muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gramo foonmuziek. 17.45 Regeringsuit zending: Dirk de Vries: „Moderne Indonesische Kunst". 18.00 Olym pische Spelen. 18.30 Nieuws. 18.45 Hongaars orkest. 19.15 Gesproken brief uit Londen. 19.20 Gramofoon muziek. 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest. 21.05 Vocaal dubbel- kwartet. 21.15 „Haar Chinese fa milie". hoorspel. 22.30 Lichte mu ziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.20—24.00 Dansmuziek. HILVERSUM II 298 m 7.09 KRO 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00— 24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gra mofoonmuziek. NCRV: 10.00 Gra mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de Ziele luistert", causerie. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede lingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gramofoonmuziek. NCRV: 14.00 Metropole orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Vocaal dubbelkwar- tet. 15.30 Harpensemble. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Gramofoonmuziek. 16.45 Accordeonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Nieuws. 18.15 Dameskoor 18.35 Gramofoon muziek. 18.40 „Op de Stelling". 18.50 Gramofoonmuziek. 19.05 Le vensvragen van allerlei aard en 'n pastoraal antwoord. 19.20 Geeste lijke liederen. 19.40 Radiokrant. 20,00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Zomeravondconcert 20.50 Re portage. 21.10 Gramofoonmuziek. (pl.m. 21.30 ,,'t Wespennest"). 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Twee piano's. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. Missionarissen herkenden hem niet De missionarissen herkenden Dr. Johnson eerst niet. Daar hij een paars calotje droeg, hielden zij hem voor een Katholieke pre laat. Dr. Johnson glimlachte en toonde zijn borstkruis. „Dit is mij niet gegeven door Stalin", zo verklaarde hij, „maar door pa triarch Alexis van Moskou". Deze inleiding was voldoende om bij zijn gastheren een licht te doen opgaan. De Anglikaanse geestelijke werd voorgesteld aan de vier priesters, die in Pengpu het voormalige klooster van de in heemse zusters bewonen. Een van hen was pastoor geweest van de Kathedrale kerk, die door de communisten is geconfiskeerd, de tweede had een bestuurs functie bekleed aan het Katho lieke ziekenhuis, dat eveneens door de roden in beslag is geno men, de derde had aan het hoofd gestaan van een Katholieke school, welke in het bezit van de communisten was geraakt en de laatste der vier missionarissen was de vroegere pastoor van de tweede parochie van Pengpu, wiens kerk ook door de roden was opgeëist. „Wat doet U nu in Pengpu?" zo vroeg Deken Johnson de pa ters. „Op het ogenblik kunnen wij niets doen", was het antwoord. De missionarissen vertelden hem, dat het gebouw, waarin de Deken in Pengpu logeerde, eens de re sidentie van de missionarissen was geweest. Hij vertrok geen spier Dr. Johnson vertrok geen spier van zijn gezicht, toen de geeste lijken hem vertelden, dat de communistische vergaderzaal, waarin op dat moment een grote tentoonstelling betreffende het Hwai-project was ondergebracht, vroeger de kathedraal van Peng pu was geweest. De communisten hadden de voorgevel van de kerk afgebroken en haar een zakelijke facade gegeven, als van een bankgebouw. De Rode Deken glimlachte, maar zei niets. De missionarissen vertelden hem eveneens over de bezetting op 31 Juli 1951 van het zieken huis en de school door de com munistische autoriteiten. Zij spraken tevens over de beschul digingen, welke waren uit gebracht tegen vier andere mis sionarissen, die uit Pengpu wa ren verjaagd. Wederom kwam er geen reactie van de Deken van Canterbury. Alvorens na het onderhoud van ruim een half uur te vertrekken, prees Dr. Johnson de „grote vooruitgang", die de Chinese re gering had gebracht. „Maar wat denkt U van de slavernij van het volk?" vroegen de priesters hem hierop. „Er is hier geen geestelijke vooruitgang maar geestelijke degradatie'. „Die geestelijke vooruitgang", ant woordde de Deken tenslotte, „zal later wel komen". (Van een speciale verslaggever) ORANGE. 29 Juli. In alle vroegte zijn de inwoners van Orange en de gemeentelijke diensten vanmorgen begonnen met de voorbereidingen voor het bezoek van de Koningin. De trot toirs werden met grote houten schotten afgeschermd, nog meer vlaggetjes werden uitgestoken, het balcon van het gemeentehuis werd bekleed en van het Neder landse wapen voorzien, kortom een ieder in het kleine stadje was in de weer om het voor „La Reine Juliana" mooi te maken. Generale repetitie Een frisse wind had de hitte der laatste dagen wat verminderd. De „mistral" kwam gisteravond reeds opzetten. Het werd zelfs koud in het grote amphi-theater. Ook vanmorgen was dit het ge val. Reeds om 6 uur was Johan de Meester in het Romeinse thea ter begonnen met de generale repetitie. In wind en stof de Mede namens de minister van Justitie heeft de minister van Binnenlandse Zaken een brief aan de gemeenten gericht, waar in hij er op wijst, dat is ge bleken dat sommige gemeente besturen standplaatsen ter be schikking plegen te stellen van kermisexploitanten voor de ex ploitatie van een „vogelpiek", „rad van avontuur" of soortge lijke inrichting. Nadat de Justitie tegen een aantal van deze exploitanten strafrechtelijk was opgetreden, zijn enige gemeentebesturen er toe overgegaan een vergunning ex artikel 3 der Loterijwet te verlenen. De vergunning wordt veelal niet ten name gesteld van de exploitant zelf. maar van 'n vereniging of instelling op cha ritatief of cultureel gebied, waar aan een deel van de baten moet worden afgedragen. Deze practijk achten de minis ters in tweeërlei opzicht be denkelijk. Vooreerst wordt aldus vergun ning verleend voor een aantal samenhangende loterijen, waar van de totale waarde aan prij zen de gestelde maxima ten aanzien van de competentie van B. en W. verre overschrijdt. Voorts wordt hierbij min of meer de hand gelicht met de eis dat de loterij uitsluitend moet strekken tot een liefdadig doel of bevordering van weten schap, kunst of een ander alge meen belang. De minister merkt, hierbij op, bij onderhavige loterijen aldus de minister. Daarbij zal mede worden overwogen of ook tegen exploitanten die in het bezit zijn van een door het ge meentebestuur verleende loterij- vergunning, zal worden opgetre den. Het is namelijk geenszins bij voorbaat uitgesloten, dat ker- misspelen als de „vogelpiek" ook in de vorm, waarin deze thans plegen te worden beoefend, door de rechter niet als loterij, maar als hazardspel zullen worden beschouwd. PUZZLE NR. 60 Horizontaal: 1. stand 4. bovenlipversiersel 8. kleur 9. Ind. dakbedekking 11. vervoerbedrijf (afk.) 12. ners. voornaamwoord 14. oudere 15. familielid 16. takje 17. familielid 19. nlaats in Friesland 21. vreemde munt 22. edel metaal (fr.) 23. maanstand 24. sportterm 25. en andere 26. water in Friesland 27. kleinood 28. de onbekende 29. voorzetsel 30. voegwoord 32. stofmaat 33. titel 35. zangnoot 36. maatstaf 38. niet vol 40. overschot 41. tüding Verticaal: 1. zware bijl 2. lidwoord 3. bar 5. dwaas 6. deel van de bijbel 7. vlug 8. tegenkomen 10. kordaat: kwiek 13. eens 14. nrikkend 18. oppervlakte-maat 19. vruchtennat 20. heks 21. deel van een kippenhok 31. gevangenis 32. Duitse badplaats 32. groente 35. bijwoord 37. zangnoot 39. bijwoord Oplossing kruiswoord no. 59 Horizontaal: 1. exploiteren; 5. lamento; 9. er; 10. ep; 11. negen; 12. radio: 13. einde; 15. maggi; 17. de; 18. re: 19. enteren: 22. duizendpoot. Verticaal: 1. eigengereid; 2. oom: 3. ton; 4. nervositeit: 5. legende; 6. are: 7. tea; 8. opda gen: 14. den: 16. are; 20. the: 21. rad. reusachtige ruimte kreeg een goede beurt groepeerden zich de broeders rondom de put, hok ten de schapen bijeen, dansten de engelen in blauw-witte ge waden. Men kreeg wel de indruk dat deze Vondel een geheel an dere zou worden dan wij gewend zijn. Ruben, die zijn colbertjasje over zijn pyama had aangetrok ken, overstemde het geroezemoes en het lawaai, en Johan de Mees ter trachtte met stemverheffing orde in de schijnbare chaos te scheppen. Feeststemming De inwoners verkeerden in een feeststemming. Zij droegen grote oranje gladiolen aan om onder het portret van de Koningin te plaatsen. Komt ge een winkel binnen om een oranje zijden strik, dan moogt ge niet betalen. „C'est pour La Reine", wordt dan fezegd. De bladen van Zuid-Oost rankrijk publiceerden grote ar tikelen over het bezoek. Koningin Juliana reed van het station in Orange per auto naar het stadhuis. Tevoren werden haar in de wachtkamer een aan tal plaatselijke en departementale autoriteiten voorgesteld. Op het stationsplein inspecteerde zij een ere-compagnie en werden het „Wilhelmus" en de „Marseillaise" door een militair muziekcorps ge speeld. In de koninklijke stoet reden o.m. oud-premier Daladier en minister Rutten mee. Aan het diner, dat 's avonds voor de aanvang der voorstelling in het stadhuis werd gegeven, zat een veertigtal Nederlandse en Franse autoriteiten aan. Het werd verzorgd door de eigenaar van het achter het stadhuis gelegen hotel, de heer Pierre Arène. Door de korte tijd, die er voor het diner beschikbaar was, moest het menu daarop worden afge stemd. Het bestond uit acht gan gen, o.a. een tongschotel met truffels uit de Provence en op gediend in de vorm van de grote muur van het Romeinse theater, een „Evocation de Hollande", een taart van de patissier Souche uit Orange, die reeds meermalen aan de Koningin leverde. Het was een molen, op welker wieken de na men van de prinsesjes waren ge spoten. De zetel van de Koningin was bekleed met d'Aubusson weefsel. Op het tafelkleed waren de wa pens aangebracht. Het zilverwerk kwam uit Toulouse en het porce- leinen servies van Baccara uit Limoges. De menukaarten waren versierd met oranjelinten, hel huiswapen der Oranjes en het stadswapen van Orange. Zes mai- tres d'hotel, zestien bedienden en drie sommeliers verzorgden het diner. INBRAAK IN HAAGSE KLEERMAKERIJ In een kleermakerij aan ae Bezuidenhoutseweg is in de nacht van Zondag op Maandag ingebroken. Gestolen werd dames- en herenkleding, die daar voor reparatie en verande ring afgegeven was. Het totale bedrag van het gestolene be draagt f 1900. Men is het perceel van de achterzijde binnengeko men en beeft daarbij een sloot moeten doorwaden. Eendenkroos is nl. in de kleermakerij aange troffen. De achterdeur was door de kleermaker niet op slot ge daan. DEKEN WIEGERINK VEERTIG JAAR PRIESTER Op Maria Tenhemelopneming herdenkt de Hoogeerwaarde heer A. W. J. M. Wiegerink, deken van Utrecht en geestelijk adviseur van de Algemene Katholieke Werkge vers Vereniging in het aartsbis dom en van de kring Utrecht, dat hij veertig jaar geleden de H. Priesterwijding ontving. De feestelijke viering volgt op Zondag 17 Augustus. Deken Wie gerink zal dan des morgens om negen uur in de parochiekerk van het H. Hart van Jezus een Plech tige H. Mis van dankbarheid op dragen. Receptie des middags tussen twee en vier uur in de pastorie Oudwijk 21 heeft de Eerste Kamer gisteren een korte zitting gehouden waar in Mr. G. E. v. IValsum (PvdA) als lid is beëdigd. De Kamer be handelde voorts in de afdelingen het wetsontwerp tot wijziging van de Grondwet met betrekking tot de uitbreiding van de Tweede Kamer. is een van de beide kanonnen die sinds jaar en dag aan Grave's stadwallen staan, op onver klaarbare wijze des nachts ver dwenen. Het stuk weegt niet minder dan 3000 kg. kwam er een uitwisseiingsrege- Iing tot stand tussen Nederland en België voor de studenten van de academies van Beeldende Kunsten te Antwerpen, Brussel, Amsterdam en Maastricht voegde minister Rutten zich gis teren bij het gezelschap van H. M. de Koningin, om het officiële gedeelte van de reis naar Oran ge mee te maken zullen van 6 tot 14 September Duitse padvindersleiders in Om men een gedegen instructie krij gen op internationaal niveau on der leiding van Nederlandse pad vinders en verkenners. Of onze verkennerij ook een goede naam heeft is er een beschikking gepubli ceerd tot intrekking van de Prijsbeschikking Brilleglazcn. Opticiëns blijven aan zieken- fondslcden, die een door het fonds afgestempeld biljet over leggen, een korting verlenen van 10 pet. VLUCHTELINGEN-RECORD UIT OOST-DU ITS LAND BERLIJN 29 Juli (A.P.) In West-Berlijn is de afgelopen 24 uur een record aantal vluchte lingen uit Oost-Duitsland aange komen, n.l. 900. Dit werd gister avond officieel bekend gemaakt. De meeste vluchtelingen waren jongelui beneden de 25 jaar, aldus een Duitse woordvoerder Het communistische regiem van Oost-Duitsland voert op 't ogen blik een intensieve wervingscam pagne voor de „Volkspolitie." De vorige week is bovendien 'n ver plichte arbeidsdienst ingevoerd. Tot dusver zijn deze maand in West-Berlijn 10.000 Oost-Duitse vluchtelingen gearriveerd. Staking afgelast in V.S. WASHINGTON 28 Juli (A-P.) De Amerikaanse loonstabilisatie- commissie heeft vandaag bekend gemaakt, dat de stakingsdreiging die in negen fabrieken van de aluminium maatschappij bestond, afgewend is. De staking, waarbij 15.000 arbeiders betrokken dreig den te geraken, zou morgen be ginnen. Naar verluidt is het con flict bijgelegd op de basis van een verhoging der uurlonen met 16 dollarcent. Tezamen met andere uitkeringen zou de verhoging neerkomen op 21.4 dollarcent. Door het venster Een arme Franse pastoor kwam langs de huizen om te bedelen voor zijn kerkje. Met wrevel hebt ge hem te woord gestaan: alweer een aanval op ie geld. Maar bedenk eens: ge hebt geld uitgetrokken om je huis netjes op te knappen: prachtig maar daar in Frankrijk woont O. L. Heer onder een lek dak. Ge hebt gespaard voor de vacantie: het komt U toe maar daar heeft O. L. Heer geen al taar. Nu weet ik het wel: ge hebt geen gelofte van armoede afgelegd maar als christen hebt ge beloofd de Meester na te volgen, wilt ge streven naar een zekere graad van liefde tot de Heer en vraagt dit niet van ons het offer, om met voorbijzien van eigen verlangens ook de Meester met alles ter wille te zijn? Sacerdos Van het wereldtoneel Nu de benoeming van gouver neur Adlai Stevenson uit Illinois als democratisch candidaat voor het presidentschap in de V.S. achter de rug is, kan de strijd tussen hem en zijn republikeinse tegenstander, Eisenhower, begin nen. Beide mannen hebben een aantal deugden gemeen, zoals een groot verantwoordelijkheidsbesef, integriteit en bescheidenheid. Men kan er dan ook wel zeker van zijn, dat deze tweekamp op een waardige wijze en een hoog niveau zal worden gevoerd. De inzet daarbij zal hoogstwaar schijnlijk de binnenlandse poli tiek zijn. Hier toch liggen de grote verschillen. Want over het buitenlands beleid lopen de in zichten vrijwel gelijk. Het laat ste is van het hoogste be lang, omdat de V.S. sedert het einde van de oorlog dè lei- dende rol spe len in de wereldpolitiek. Steven son is op dit stuk van zaken een buitengewoon bekwaam expert, evenals de democratische candi daat voor het vice-presidentschap Sparkman., Eisenhower heeft zich steeds een voorstander getoond van de steun en hulp aan het buitenland en het begrip voor het belang van de N.A.V.O. kan bij niemand anders dan Eisen hower het beste gezocht worden Tenzij in het republikeinse kamp in de toekomst een oppositie tegen de opvattingen van Eisen hower zou ontstaan, wat niet di rect is te verwachten. Men ver- gete niet, dat Taft nog altijd zijn aanhang heeft en bekend staat om zijn afwijkende meningen over het internationale politieke verloop waarin de V.S. zijn be trokken. Beide candidaten staan derhalve borg voor een steun aan de vrije wereld. Op het strijdtoneel van het binnenlands beleid heeft Steven son aan Eisenhower een onge vaarlijke tegenstander. De laatste kan niet halen bij de ervaring en kennis van de eerste over de practijk van het staatsbestuur en de ingewikkelde machinerie van het administratieve apparaat. Eisenhower staat hier een stap achter en op de democratische partijconventie heeft men dit in ronde bewoordingen tot uiting gebracht. Stevenson wordt in democratische kringen hoog ge acht en ook bij de niet-democra- ten heeft hij een uitstekende pers. De persoonlijke steun, die Tru man aan Stevenson heeft toege zegd, zal voor de democratische candidaat een geweldige voor sprong betekenen. Een candidaat kan een mindere aanbeveling krijgen als Stevenson thans is beloofd. Dit alles, de persoonlijk heid van de beide rivalen, hun aanhang, die niet gebonden is aan scherpe partijgrenzen, zal de komende strijd in de herfst bui tengewoon aantrekkelijk maken. Op grond van de cijfers helt de kans sterk over naar de demo craten, die nu 20 jaar aan het roer zijn. Hoewel hun overwin ning vrijwel vast staat, blijft er nog de grote hoeveelheid van kiezers, die tot nog toe geen oor deel bij de voorverkiezingen heb ben uitgesproken. Een aantal we merkten het reeds vroeger in dit verband op dat men mag schatten op circa 15 tot 20 pet. Het onzekere element, welke rol steeds bij een verkiezing aan de z.g. „onafhankelijken" is toebe deeld, kan nog voor velerlei ver rassingen zorgen. 4» De deviezencontróle voor buitenlanders Naar de A.N.W.B. meedeélt, is de deviezencontroie voor buiten landers die ons land bezoeken belangrijk vereenvoudigd. Indien niet-ingezetenen bij binnen komst in Nederland beschikken over niet meer dan f 100.— aan Nederlandse betaalmiddelen als mede over de tegenwaarde van maximaal f 400 aan buitenlandse betaalmiddleen, kunnen zij voortaan volstaan met monde linge aangifte. De douane maakt dan een aantekening in het paspoort. Tot dusverre moesten buitenlanders van elk ingevoerd bedrag een uitvoerig aangifte-formulier in vullen. dat weliswaar formeel veelal de be langhebbende vereniging of in stelling als aanlegger fungeert, maar dat in feite de exploitant van de inrichting geheel zelf standig optreedt. De indruk wordt gewekt, dat de inschake ling van een charitatieve of cul turele organisatie meestal slechts dient om de schijn van een wet telijk toelaatbare opzet te red den. Op grond van deze be denkingen waarbij nog komt, dat het totale bedrag, hetwelk naar schatting jaarlijks in de „vogelpieken" en soortgelijke spelen wordt omgezet, zo hoog is, dat van een sociaal euvei moet worden gesproken zal in de toekomst ernstig moeten worden overwogen besluiten van gemeentebesturen, waarhij toe stemming voor exploitatie van kermisspelen als hier bedoeld wordt verleend, ter schorsing aan de Kroon voor te dragen. Onafhankelijk hiervan zal d,c Justitie tot een gecoördineerd optreden tegen de exploitanten van de onderhavige kermisin richtingen worden overgegaan, Naar de Warner Bros Film „Room Tor one more" met Cary Grant en Betsy Drake 14. De tijd schrijdt voort, zeggen dichterlijk aangelegde mensen. Hoe het zij, voor de familie Rose ging de tijd snel. Eer jong en oud er op was bedacht, was het herfst en zelfs winter. Zo nu en dan zorgde Anna voor een verrassing zoals op die middag, toen George thuis kwam en vanuit de eetkamer zag, dat Anna op het dak van het schuurtje aan het rondscharrelen was. Hij wandelde snel de achtertuin door en vroeg: „Me vrouw Rose, zou u mij kunnen zeggen wat u daar uit voert?" Tegelijk zag hij, dat er een soort kist op het dakje stond en. dat Anna haar hand op iets wits liet rusten. „Ik moet een plaats hebben waar dit konijn kan slapen". „Wat zeg je?" riep George uit. „Een konijn! Waar haal je dat vandaan? En wat dat slapen betreft in de pan heb je er het minst last van". „Hè nee, George," zei Anna. „Het is zo'n vreselijk mooi en lief dier. Hij zat in een soort doos en een man liep daar op de markt mee rond om het konijn voor de slacht te verkopen. De lieverd ik bedoel het ko nijn keek me zo angstig aan, dat ik eenvoudig niet kon nalaten om het te kopen en zo zijn leven te redden". „Ja, ja", knikte George, „ik ken dat: die voor mij onbegrijpelijke blik in je ogen". „Ik behoefde maar 42 ct per pond te betalen", ver dedigde Anna zich. „Voor de pan ja, maar niet om hem te laten logeren. Als je zo doorgaat, dan lijkt mij het beste, dat wij uit huis trekken en ergens een hutje voor ons tweeën bouwen. „Kijk eens, kijk eens", riep Tim ineens van de weg „Jimmy-John kan fietsen". „Ik fiets! ik fiets!" klonken de juichkreten van de jongen, die zijn inspanning van de laatste week be loond zag en, zij het nog wat onzeker, wegpeddelde. Anna legde haar hand op George's schouder. Ze zei: „Die zal geen spaken meer uit een fietswiel trappen". George keek haar aan. Vervolgens richtte hij de blik op het konijn, dat zich kennelijk op zijn gemak voelde bij Anna. „Ik zal wel een hokje voor hem in orde maken en wat gras snijden," merkte hij op. Nu en dan onderbroken door dergelijke onverwachte, maar tenslotte toch prettige intermezzo's, naderde Kerstmis. Er viel sneeuw en het hele gezin bivakkeer de grotendeels binnen, behalve nu en dan de oudere kinderen, zoals Jane, Tim en ook Jimmy-John, die op bezoek gingen bij vrienden of in beslag werden geno men op de middagen en soms avonden van de pad vinderij. „Zo Jane", zei Anna op de vooravond van Kerst mis, toen de pleegdochter tegelijk met Jimmy-John thuiskwam. „Waar ben je geweest?" „Ze» is met Ben Roberts opgelopen", antwoordde Jimmy-John voor Jane. „Ik heb een hekel aan hem. Ik wil hem nooit meer zien", vulde Jane aan. „Wat heeft hij gedaan?" vroeg Anna. Jane barstte in snikken uit. „Hij heeft gevraagd of ik met hem meeging naar het Nieuwjaarsbal van de school." George keek verbaasd op uit zijn krant. „Sinds wanneer is dat een bele diging?" informeerde hij. De oudste dochter Trot, die bij de haard een boek zat te lezen, sprak hem vol verontwaardiging toe. „U weet nou nooit waar het om gaat!" „Oh...." knikte George. „Het Nieuwjaarsbal is toch het grootste feest,» dat door de school wordt gegeven", verklaarde nu Trot. „Waarom moet Jane zich dan beledigd gevoelen als een schoolvriend haar inviteert?" vroeg Anna niet zonder voorzichtigheid. „Omdat het een heel bijzondere avond is, waarop van de meisjes uit de hogere klas wordt verwacht, dat ze in een avondjurk komen." „Oh nou ben ik er achter", zei George niet zonder spot. „Ik vind anders, dat we ons daar vanavond geen zorgen over moeten maken. Jullie meisjes kunnen, in je leven nog genoeg naar bals en partijen gaan." Hij stond op. „Daar in de andere kamer staat de kerst boom van top tot teen opgetuigd. En als ik me niet vergis liggen er al heel wat pakjes onder. Kinderen, we moesten maar beginnen om te kijken voor wie het kerstmannetje wat heeft gebracht." Het vooruitzicht op geschenken deed de neerslach tige stemming van Jane ineens veranderen. Zij voegde zich bij het overige viertal, dat juichend naar de andere kamer vloog. (Wordt vervolgd) George zag, dat Anna haar hand op iets wits liet rusten Met een Btlllvol van de H. Fan paters Redempt heel Noord-Holla te Bergen het 2 kwart eeuw lar Een in opzet eer belangstelling tc spontaniteit droe *0 grote beteke Het hoogtepunt viering lag op de de jubileum-retra herdenkingsdag, d plechtige H. Mis heid, opgedragen J. v.d. Burg, die fer geassisteerd Zeereerw Heer toor te Wormier, van het retraitehi eerw. Heer Th. va te Bergen. Het parochieel Bergen zong in d gladiolen en anje kapel o.l.v. de he de Missa „Spons Andriessen. Na d het koor nog een De directeur va de huis, de Zeere Veeger C.s.s.R. h; predicatie waarin vele gunsten en gi in de afgelopen 2 huis had uitgestor ook de veie retra voor het vertrouw paters hebben geh Een ongedwong we die zo vaak ti ten konden meem in de middaguren van het retraitehu de paters W- Vee; tenten A. Hildebi mans, C. de Klei hoeckx, in de grot de en tal van retraitanten en waaronder er ver die hun kinderen nomen, in ontvan men. In de loop v de paters tal van bruikbare cadeau waaronder kleder ben en superplie ook van het Zuste Zusters Ursulinen der Thimothea al perfecte wijze d' zorgen en plichter tehuis op zich hel Onder de vele die blijk gaven ven met dit dub de Provinciaal d ten, de Hoogeerw M. vd. Meulen Overste van de de EeTW. Moeder J. Th. Jacobs uit B. Hosman uit B P. L/C. H. v.d Deken H- Kuilrna en vele anderen kerman uit Bergi Vink alsmede vel bisdom gaven in dag bliiken vax stelling. De gezatmenlij; hebben de direct een zeer fraaie, ook toepasselijk* schonken: een voor de kapel pater Mathöt Css in zilver en goud Meyer te Niijmeg der fraai staaltje kunst met 'n ri als achtergrond de monstrans. Verder waren stukken, sigaren boekwerken voor tijdens de recep vierden aangebod De officiële feest in de grote confe VEEMARKT PURMEREND groter aanbod veroorzaakte vrij trage hanc vorige week iets in; wel v jonge, goed-ge' prijshoudend 1 zat er ook ni koeien, daar vc bruiksdier no hoge prijs wor belangstelling voor verse me! verkoop sin2 waren er slechts de handel erin stug. Nuchtere in het begin goe later verliep de: den de prijzen lagere prijzen voor fokdieren kopers. Het aanbod was te groot kwaliteit van het algemeen lager, handel Wolvee zowel meren, kwam aan de markt bracht echter c in de prijzen, ren gezocht, h werd snel gep biggenmarkt w groot, maar hi' koop niet zo v prijzen op hel In bokken handel stug; leverde een bee weinig afweek vraag naar slach De pluimveemar een kalme gang

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4