Nieuuu In eenwording van Europa hebben katholieken PLICHT en TAAK Fa roek heeft 'n beste eetlust, Nachtelijk hemelvuur treft een kapitale boerderij VLIEGENDE SCHOTEL Duitse Evangelische Kerk neemt krachtig stelling Westelijke Drie beschuldigd Saargebied in discussie DAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) EN OMGEVING HVoder roept op tot. strijd tegen enghartig nationalisme 107 gevallen van kinderverlamming HAGELKEIEN IN midden des lands Nieuwe ontvoering bij Cheribon Voerman onder paard doodgetrapt Bonn-conventies goedgekeurd Een der fraaiste hofsteden van het gewest te Oud or p totaal afgebrand Al in 1940 geconstrueerd in 22 uur de aarde rond! Franse baggermolen haalde torpedo op tegen Sovjet-scheidingspolitiek OVERLOON Geeft Prof. Beel opdracht terug? Drie ontvoerden teruggekeerd maar Narriman niet meer Al hun kostbaarheden afgenomen? Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct.t resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands DatrMad (Vondel) Zaterdag 2 Augustus 1952 46e Jaargang No. 12542 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 VATICAANSTAD Tijdens de algemene audiëntie te Gastel Gandolio, verleend aan de deelnemers van een studiecongres der Italiaanse Katholieke Actie, heeft de H. Vader een belang rijke toespraak gehouden over het „Katholicisme en het inter nationale leven", In Zijn inleiding beklemtoonde de H. Vader het feit, dat thans het streven naar Europese eenheid in het middelpunt der politieke discussies staat en dat het gedurende de laatste jaren aanzienlijke en concrete vooruitgang heeft ge boekt, ondanks vele moeilijkheden van psychologische aard. De Katholieken zijn zeer bij-1 len. Waarheen een dergelijke r hti ontwikkeling kan leiden, heeft de jongste geschiedenis ons duidelijk om bij te dragen tot de vorming en 't instandhouden van die gees telijke sfeer, zonder welke een werkelijke internationale eenheid op de duur geen stand kan hou den: namelijk de geest van we derzijds begrip, van wederzijdse achting, in het kort die Christe lijke gezindheid, welke in iedere medemens, in iedereen van ande re nationaliteit of ras zijn broeder doet zien. Uit het bovenstaande volgt, zo verklaarde de H- Vader, dat de Katholieken zwaarwegen de verantwoordelijkheden dragen. Wii worden geroepen, zo vervolg de de Paus Zijn toespraak, om met alle macht te vechten voor de overwinning op enghartige, nationale eigenbelangen en om, waar dit maar mogelijk is, broe derlijke ontmoetingen van de ver schillende nationaliteiten te ot- ganiseren. Zulke ontmoetingen moeten steeds gehouden worden in een geest van eerbied voor t eigen culturele leven der afzon derlijke landen. Tot de beste bases van het le ven, aldus de H. Vader, behoren de zegeningen van onze bescha ving. Maar, zo vervolgt Hij, wij moeten ons hierbij hoeden voor een gevaar. Staten, die alleen op de vruchten van deze grote, geestelijke erfenis uit zijn en daarbij, openlijk of in het ge heim, in hun nationale leven de ware inhoud en de eisen van de Christelijke cultuur verwaarlo zen, zullen onherroepelijk tot stompzinnig materialisme verval- BERLIJN, 1 Aug. - De Russen hebben de drie Westelijke mo gendheden er vandaag van be schuldigd de overeenkomst van 1949, waarmede een einde kwam aan de Russische blokkade van Berlijn, geschonden te hebben. De beschuldiging was vervat in een brief van de Russische leger generaal Vassily Chuikov aan de drie Westelijke hoge commissa rissen. Chuikov eiste de ophef fing van de Westelijke beperkin gen op de handel tussen de beide gedeelten van Duitsland. 's GRAVENHAGE, 1 Aug. Blijkens de opgave van het aan tal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 20 tot en met 26 Juli j.l. zijn in de ge noemde periode in totaal aangege ven o.a. 107 gevallen van kinder verlamming. Alleen in de provin cie Zeeland is geen enkel geval aangegeven, in alle andere provin cies zijn gevallen gemeld. In Lim burg 36 gevallen, in Noordbrabant 28, in Noordholland 17. n.l. 6 in Amsterdam, 3 in Haarlem, 2 in Den Helder en Limmen elk en 1 telkens in Assendelft, Jisp, Krom menie en Zaandijk, in de provin cie Overüsel 2 (Almelo en Hen gelo), in Drente 1 (Hoogeveen), in Friesland 1 (Leeuwarden) en in Groningen 1 (Scheemda). geleerd. „Qii Katholieken, zonen der Kerk. die in het huidige Europa geen kleine of zwakke gToep vormt," zo besluit de H. Vader Zijn toespraak, „gij hebt de hei lige plicht U krachtig tegen deze tendenzen te verzetten. Gij be wijst het toekomstige Europa de beste dienst, wanneer gij de uit- sralende kracht bewaart van de echte, oude Christelijke cultuur, die haar wortels heeft in ons Ka tholieke geloof, en wanneer gij er zorg voor draagt, dat zij in het Westen haar van oudsher overge leverde burgerrechten in vrijheid kan uitoefenen. AMSTERDAM, 1 Aug. Van middag is een vrij zware on weersbui van westelijke en zui delijke richtingen via het midden naar het noordwesten over ons land getrokken. Omstreeks twee uur meldde het vliegveld Eelde een he vige onweersbui met wind stoten van 21 meter per seconde, voorafgegaan door een zandstorm. Omstreeks vijf uur ontlastte zich boven de bossen tussen Driebergen en Zeist een ha gelbui, waarbij volgens de meningen van enkele perso nen hagelkeien vielen van 1 c.m. in doorsnee. De bui trok langzaam in de richting Zwolle. Ook boven Amersfoort ontlastte zich een onweersbui, doch hier viel geen hagel van betekenis. DE BEGRAFENIS VAN EVA PERON BUENOS AIRES, 1 Aug. (AP) De begrafenis van Eva Peron zal op 10 Augustus plaats vin den, bijna veertien dagen later dan oorspronkelijk het plan was, aldus heeft president Peron van daag bekend gemaakt. De vakbond van arbeiders in de voedselindustrie die 160.000 leden telt heeft een telegram aan Z.H. de Paus gezonden, waarin Hem verzocht wordt voorberei dingen te treffen voor de zalig verklaring van Eva Peron. Van Vaticaanse zijde wordt er op gewezen, dat de Heilige Stoel daartoe niet het initiatief kan ne men. Een hoge Vaticaanse woord voerder herinnerde er aan, dat een dergelijk proces moet begin nen in het diocees, waar de zalig te verklaren persoon leefde en stierf. Zaligverklaring, zo vervolgde de zegsman, is de kerkelijke er kenning van een heldhaftige be toning van de christelijke deug den. Hoewel in het geval van seno- ra Peron de burgerlijke deugden op evidente wijze in toepassing gebracht werden, is er niets be kend over haar godsdienstige deugden en het schijnt, dat er niets van heldhaftigheid is, wel ke de Kerk daarvoor vereist. Een eventuele stap tot zalig verklaring zou gedaan moeten worden door het aartsdiocees Buenos Aires. Dit, aldus de zegs man, zal ook zeer waarschijnlijk het antwoord van het Vaticaan aan de Argentijnse arbeiders zijn. DJAKARTA 1 Aug. Heden is een nieuwe ontvoering in het gebied van Cheribon bekend ge worden, zo seint de correspondent van Aneta te Bandung. Donder dagochtend werd de assistent boekhouder Pieters van de sui ker-onderneming Gempol, toen hij met zijn echtgenote na een bezoek aan een dokter in Cheri bon terugkeerde, door een bende aangehouden en ontvoerd. De heer en mevrouw Pieters werden in het bos geleid: later op de dag kreeg de Heer Pieters opdracht van de bende om naar de onder neming terug te keren. Zijn vrouw bleef achter, overgeleverd 'aan de genade van de bende. Men veronderstelt, dat het bij de ont voeringen de benden te doen is om losgeld. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. De 39-jarige Haagse groenten- handelaar J. C. M. is hedenmid dag gedood nadat hij een trap van zijn paard had gehad. M. stond naast zijn met paard be spannen wagen klaar om te ver trekken. Door nog onbekende oor zaak is het paard plotseling ge schrokken, waardoor het begon te steigeren. Het lamoen brak en het paard steigerde in omge keerde richting weg. Plots draai de het weer om en de voerman viel. Getuigen menen, dat het paard op de voerman is terecht gekomen. M. kreeg een trap van 't paard toen het zich weer oprichtte. Ten gevolge van deze trap werd M. gedood. LONDEN, 1 Aug. De Britse regering heeft Vrijdag in het Lagerhuis een overwinning ge haald. Een Lafoourmotie, waarin werd voorgesteld goedkeuring van de conventies van Bonn uit te stellen, werd met 294 tegen 260 stemmen verworpen. Later keurde het huis de con venties met 293 tegen 253 stem men goed. Twee Groningers, de heren A. H. Stempher en A. Kroon, zijn vertrokken voor een voetreis naar Lourdes en Madrid. Op hun lange tocht voeren zij een miniatuur huis mede, waarin zij kunnen overnachten. Het huisje, dat op wielen is geplaatst, wordt getrokken door een pony. Burgemeester J. Tuin deed zijn stadgenoten bij hun vertrek uitgeleide. OUDORP. Getroffen door het hemelvuur stond vannacht de kapitale boerderij van de heer Cor Laan, aan de Nieuwe Scher- merweg tussen de Omval en de Huygendijk bij Alkmaar, in en kele minuten in lichterlaaie. Het was een brandende fakkel in de donkere nacht. Een uur later stonden van de boerderij, die een der mooiste uit ons gewest ge noemd kon worden, nog slechts de vier muren, de lange schoor steen en wat rokende resten. De heer Laan, die met zijn vrouw en dienstbode thuis was. waarschuwde na de blikseminslag zijn buurman, die de Oudorper brandweer alarmeerde. Ook de Alkmaarse brandweer werd ge- RIO DE JANEIRO, 1 Aug. Volgens het Braziliaanse blad Ultima Hora heeft Niels Christiansen, alias Josef Starzcsny, een Duitser van Slavische origine, verklaard in 1940 de Vliegende Schotel geconstrueerd te hebben. Christiansen, die in 1942 in Brazilië werd gearresteerd op be schuldiging van het verstrekken van inlichtingen over Brazilië en thans een vonnis uitzit van 30 jaar, zeide de vliegende schotel te hebben willen gebruiken voor de luchtverdediging van Duits land. Het apparaat kon in 22 uur om de aarde vliegen. Zijn toestel had bij een proefneming een hoogte van 20 kilometer bereikt met een gemiddelde snelheid van 1700 kilometer per uur. Aan de schijf waren aan de buitenkanten reactiemotoren be vestigd en de cabine was er op geconstrueerd volgens een cardan- stelsel. Christiansen zeide, dat het werk onderbroken was door zijn arrestatie en dat mogelijk een vreemde mogendheid zich bij de VERRADERS NAAR HET TUCHTHUIS Zeven Zweedse spion nen, die voor Rusland werkten, zijn Donder dag door 't Gerechts hof in Stockholm ver oordeeld. Eén van hen Tage Wickstroem, werd vrijgesproken. Bovenste rij van links naar rechts: Fingal Larsson (vijf jaar ge vangenisstraf), Frithof Enbom (levenslange dwangarbeid) en Ar thur Karlsson een jaar en acht maanden) Onderste rij van links naar rechts: Hugo Gjersvold (levenslang dwangarbeid), Lilian Ceder (acht maanden) en Martin Enbom (zeven jaar). De doodstraf bestaat niet in Zweden. val van Duitsland van de uit vinding meester gemaakt had. Hij zeide in staat te zijn de Vlie gende Schotel te reconstrueren. ELF DODEN, MOLEN TERSTOND GEZONKEN BOULOGNE 1 Aug. Frank- rijks grootste baggermolen, de 1289 ton metende Pas de Calais n" is vandaag in de haven van Boulogne gezonken, nadat een opgebaggerde torpedo uit de oor log tot ontploffing was gekomen- Van de bemanning van 17 kop pen verloren er 11, onder wie de kapitein, het leven. Van de zes overlevenden werd niemand erns tig gewond. Toen de torpedo boven water kwam, zat zij beklemd tussen twee baggeremmers Een lid van de bemanning klom er hii om het ding onschadelijk te maken, maar het viel en ontplofte. BINNENSCHIPPERS BRENGEN BAUXIET NAAR LYON AMSTERDAM, 1 Aug. Vier Nederlandse binnenvaartschippers gaan dezer dagen een lange reis ondernemen naar Lyon met een flinke lading bauxiet aan boord. Het erts is van Suriname naar Nederland getransporteerd met het m.s. „Bonaire" van de K.N. S.M. en wordt nu in Amsterdam overgeladen in de lichters „Sa- vornin Lohman", „Mon Desir", „Peanfra" en de „Meja". IN 1960 LEERPLICHT IN INDONESIË? ROTTERDAM. De Indone sische regering streeft er naar in 1960 de algemene leerplicht in te voeren. Daarvoor zijn nog tien duizenden leerkrachten nodig. De opleidingen hiervoor, die schriftelijk worden gegeven, wer den in 1950 ingesteld. Er zijn 24 docenten aan verbonden, van wie de helft Nederlanders zijn. waarschuwd. De brandweer van Alkmaar was het eerst ter plaatse en gaf ook het eerst wa ter, doch het duurde niet lang of ook de brandweer van Oudorp was gearriveerd. Het water werd gewonnen uit het kanaal Omval-Huygendijk, op circa 600 a 700 meter afstand van de bran dende boerderij. De grote hoe veelheden water die in de bran dende boerderij werden gewor pen, vermochten niet nog iets te behouden. Het grote gebouw brandde geheel uit. Van de inboedel kon zo goed als niets gered worden. De heer Laan had nog kans gezien zijn papieren en bescheiden uit de brandkast te nemen en wilde deze met zijn auto in veiligheid brengen. Het vuur greep echter zo snel om zich heen dat hij de auto en de daarin neergelegde bescheiden in het brandende huis moest achterlaten om zichzelf in veiligheid te brengen. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. De Alkmaarse brandweer die met 'groot materiaal en veel manschappen was uitgerukt, stond onder commando van de hoofdbrandmeester J. v. d. Idsert, daar de commandant, de heer J. v. Maarlevelt wegens vacantie uitstedig was. Na een uur kon Alkmaar weer inrukken en kon de Oudorper brandweer zich tot het nablussen beperken. Ook burgemeester Bakker van Oudorp bevond zich op het ter rein van de brand, die, ondanks het nachtelijke uur, veel kijkers op de been had gebracht. De heer Laan en zijn echtgenote werden bij de buren ondergebracht. (Advertentie) BERLIJN, 1 Aug. De Evangelische Bisschop van Berlijn en hoofd van de gehele Evangelische Kerk in Duitsland, dr. Otto Dibelius, heeft in een brief alle geestelijken van Branden burg (Sovjet-zóne) opgeroepen zich te verzetten tegen pogin gen om een scheiding in de kerk teweeg te brengen. De brief zegt, dat de kerk vele politieke staatsvormen kan toe staan, doch dat geen enkele staat het recht heeft de eenheid van de kerk aan te tasten. „Wij zijn van oordeel, dat, indien een staat de grenzen afsluit, dit niet geldt voor de kerk. Wij hebben dit in de nazitijd niet geduld en zullen het nu ook niet dulden". NEDERLANDS NATIONAAL OORLOGSMUSEUM Reeds 500.000 bezoekers. Doorlopend geopend Tel. 6 Gelegen temidden van een prachtig natuurpark. PARIJS, 1 Aug. Vrfjdag is te Parijs de eerste Frans-Duitse bespreking over de mogelijke „europeanisatie" van het Saar gebied gehouden. Er is geen com munique uitgegeven over het re sultaat van de bespreking van Schuman en Hallstein. Hallstein is naar Zwitserland vertrokken om aan Adenauer verslag uit te brengen. De volgende bijeen komst wordt Vrijdag 8 Augustus te Parijs gehouden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, I Aug. Van daag, aan de vooravond van de zesde formatieweek, kon in de omgeving van de formateur slechts worden medegedeeld, dat prof. Beel „blijft peinzen". De mening groeit, dat prof. Beel er wel eens sterk over zou kunnen peinzen om zijn opdracht terug te geven. H.M. de Koningin keert Zater dag naar ons land terug en de blanco-dag van vandaag zou hiermede in verband kunnen worden gebracht. Dezerzijds is gisteren al opgemerkt, dat prof. Beel wel de geschiktste figuur zou zijn om alsnog de vorming van een vier-partij en-kabinet te beproeven in de geest van dr. Drees, maar voor een gans andere oplossing zou, naar het ons wil voorkomen, ook een andere fi guur nodig zijn. In politieke kringen werd deze veronderstelling echter niet on derschreven. Men wijst er daar op, dat de opdracht aan prof. Beel nog voldoende ruimte biedt voor het zoeken van andere mo gelijkheden. NEDERLANDSE TOURISTEN GEWOND IN OOSTENRIJK WENEN, 1 Aug. Vier Neder landse touristen zijn gisteren bij een auto-ongeluk op de Semme- ring-pas ernstig gewond. Het waren de heer en mevrouw W. Hei uit Haarlem en de heer en mevrouw A. Hoogesteyn uit Am sterdam. Zij stonden met Hun auto bij de demarcatie-controlepost te wach ten, toen zij van achteren werden aangereden. De Nederlandse wa gen werd tussen twee Oostenrijkse vrachtwagens gekraakt. De vier touristen zijn naar het ziekenhuis in Muerzuschlag in de Britse zone van Ostenrijk ge bracht. Dr. Dibelius voegt er aan toe, dat de geestelijken de orders van hun „wettige meerderen" dienen op te volgen, „ook al komen zij met vertraging en onder moei lijkheden". De predikanten dien den zich te scharen om die perso nen, die zij als werkelijke ver tegenwoordigers van het kerke lijke gezag beschouwden. Een geestelijke, die tegen de wil van de kerk in een poli tieke leider zou volgen, zou een „trouweloze herder" zijn. Reuter tekent hierbij aan, dat de Oost-Duitse vice-premier, Ul- bricht, op een communistische conferentie heeft verklaard, dat de protestantse en katholieke kerken „het opvolgen van impe rialistische orders dienen te staken. DJAKARTA, 1 Augustus. Thans is bevestigd, dat mevr. J or dans met twee kinderen op de onderneming Sindang Laut is teruggekeerd. Zoals bekend werden zij met nog twee an deren Dinsdagochtend in het Cheribonse ontvoerd. „KALE BERG" HEROVERD IN KOREA SEOEL 1 Aug. Geallieerde troepen hebben de Chinese com munisten vandaag met een ver woede bajonetaanval van de top van de „Kale Berg" verdreven. Amerikaanse troepen heroverden de modderige top precies tien da gen nadat zij er door een Chinees bataljon van verdreven waren. Koningin Mary van Engeland in haar auto gezeten beantwoordt de groeten van de Londenaren terwijl zij op weg is van Marlborough House naar Liverpool Street Station, het eerste deel van haar reis naar Sandringham, waar de koningin een vacantie van vijf weken gaat door brengen. CAIRO, 1 Aug. Naar 't ge woonlijk welingelichte Egyp tische blad „Al Ahram" mee deelt, had het hoofdkwartier van generaal Naguib de kapi tein van de „Mahroessa", het jacht waarmee Faroek als balling uit zijn land vertrok, opdracht gegeven de bagage van het gezelschap te door- wijzen er op, dat de bagage in middels aan land is gebracht. Het ultimatum In Cairo is Vrijdag de inhoud van het ultimatum gepubliceerd. vctii net uiuuiatuui 5cpuvuwv.1v., zoeken en niet toe te staan, dat generaal Naguib Zaterdag 26 Juli koning Faroek overhandigde. dat juwelen, staven goud en Egyptische oudheden van boord meegenomen werden. Toen de kapitein telegrafisch antwoordde, dat Faroek bezwaar maakte tegen het doorzoeken van de meer dan 200 koffers tellende bagage, kreeg hij order, het ge zelschap niet aan land te laten gaan. Inmiddels was het jacht echter reeds nabij Napels geko men, waar een grote menigte de aankomst van de ballingen wachtte. De kapitein kreeg tenslotte de opdracht, het gezelschap aan land ren met zijn gezin het diner ge- te laten gaan, doch met achter- bruikt als gast van de Britse lating van de bagage. Hiervoor comedienne Gracie Fields, die op zou de Egyptische gezant te Rome Capri een luxe-restaurant en zorgen, aldus het hoofdkwartier nachtclub „Canzone del Mare" van generaal Naguib. exploiteert. Berichten uit Napels en Capri Faroek at als iemand, die geen Faroek werd in het ultimatum „verkeerde behandeling van staatszaken, verwaarlozing van de grondwet en veronachtzaming van de veiligheid en het welzijn van het volk" verweten. Voorts werd verklaard, dat Faroek's houding „verraders en omkopers had aangemoedigd bij hem be scherming te zoeken en zichzelf ten koste van arme, hongerige mensen te verrijken „Al deze tekortkomingen waren weerspie geld in de Palestijnse oorlog en het wapenschandaal, dat daarop volgde". Ex-koning Faroek heeft giste- zorgen heeft. Zijn vrouw Narri man raakte haar voedsel nauwe lijks aan. De vroegere koningin had slechte vier koffers bij zich. toen zij op Capri aankwam. Zij vroeg gisteren aan de hotelhoudster, of zij haar witte mantelcostuum wilde laten stomen en of het „zo gauw mogelijk terug kon zijn". „Ik heb niet veel kunnen meenemen", zed ze. Prins Mohamed Aly, de 77- jarige oom van Faroek en degene die op het ogenblik het eerst in aanmerking komt voor de troons opvolging, heeft een beroep op premier Maher gedaan, „de ko ninklijke familie en haar rechten op de troon te beschermen". Naar verluidt heeft prins Aly dit verzoek gedaan in een bood schap, die hij uit Zwitserland, waar hij om gezondheidsredepen verblijft, aan de premier h«eft gericht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1