In verwoed duel met Amerikaanse meisjes eist Nederland zilveren plak voor zich op Vermoeid polo-zevental klopte de Belgen in troostronde met 5-3 Welke records sneuvelden? Laatste Nederlander ook niet in de zwem-finale Hongarije: weer goud Naar wie de medailles? Olympische kampioenen FRANS KUYPER diep teleurgesteld Verbroedering Hongarije leidt in de finale NEDERLANDSE RUITERS WERDEN UITGESCHAKELD Zweden won met 2-0 van de Duitse ploeg Amerikaan Lee prolongeerde titel Duitser werd over zönegrens gesleurd Negentien equipes uit de strijd Eén stoel: 55,- ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1952 PAGINA 3 In de finale van de 4»x 100 meter vrije slag dames estafette hebben de Nederlandse meisjes Hannie Termeulen, Koosje van Voorn, Wies Linssen-Vaessen en Irma Heyting Schumacher de zilveren medaille gewonnen. Het Hongaarse team werd Olym pisch kampioen. Derde werd de ploeg van de Verenigde Staten (Telefoto) (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI Geen Olympische roem voor onze waterpolo's, niet de minste Olympische eer voor onze ruiters in de samen gestelde wedstrijd, en dan komt daar toch nog tegen het einde van deze dertiende Olympische dag onze estaiette-zwemploeg met een zilveren medaille aandragen. Oranje heeft nu vijf stuks zilver, zodat wij tenminste niet met volkomen lege handen thuiskomen. Marie Louise Linssen-Vaessen, vie duel met het begerige Amerika Koosie van Voorn, Hannie Ter meulen en Irma Heyting-Schuma- cher hebben die vijfde medaille voor ons in de wacht gesleept in de vier maal 100 meter estafette, waarin de vier meisjes na een he- Dank zij 'n bijzonder hechte achterhoede en 'n betere tac tiek heeft het Zweedse voet balteam de wedstrijd tegen Duitsland om de derde plaats met 2—0 gewonnen. De Duit sers, die vooral gedurende de tweede helft sterk in de meer derheid waren, slaagden er geen enkele maal in een gat te schieten in de hechte Zweedse 'defensie. Individueel waren de Duitsers handiger, dan hun tegenstanders, maar met hun peuterige samen spel hadden zij geen schijn van kans, keer op keer wisten de stoere Zweden in te grijpen en met lange trappen hun eigen voorhoede aan het werk te zet ten. Voor de Duitse supporters op de tribune moet het wanhopig zijn geweest te zien, hoe hun ploeg er in volhardde de weg naar het doel door het midden te zoeken. Aan de andere kant stond een Duitse achterhoede, die fanatiek werkte, maar ook al mank ging aan behoorlijke tac tiek, zodat de Zweden nog al eens vrij liepen. Niemand kon zich er dan ook over verwon deren, dat de Zweden tweemaal succes hadden, terwijl de Duit sers hoe handig en snel ze ook rond de Zweden dribbelden telkens vast liepen. goud zilver brons Ver. Staten 33 16 14 Rusland 22 27 16 Hongarije 12 9 16 Zweden 10 12 9 Italië 7 7 2 Tsj. Slowakije 6 3 3 Frankrijk 5 6 4 Finland 5 3 11 Australië 5 2 3 Noorwegen 3 3 Zwitserland 2 6 6 Japan 2 5 4 Zuid-Afrika 2 3 1 Denemarken 2 1 2 Turkije 2 1 Jamaica 1 3 Canada 1 2 India 1 1 1 Argentinië 1 1 1 Oostenrijk 1 1 1 Nieuw Zeeland 1 2 Brazalië 1 1 Zuid-Slavië 1 Luxemburg 1 Duitsland 6 11 Nederland 5 Gr. Bittannië 2 8 Iran 2 4 Polen 1 1 Libanon 1 1 Oostenrijk 1 1 België 1 Spanje 1 Mexico 1 Trinidad 2 Venezuela 1 Uruguay 2 Korea 1 Egypte 1 Portugal 1 Roemenië 1 juist iets meer kracht ontplooiden om achter de Hongaarse ploeg als tweede aan te tikken in een bij zonder fraaie tijd. De Hongaarse meisjes, tegen wie bijkans geen zwemmen was, vergruizelden een Olympisch re cord. Oranje arriveerde ruim vier seconden later, hetgeen er duide lijk op wijst hoe formidabel hard onze meisjes hebben gezwommen. Het zilver werd ons niet cadeau gegeven. Wij kregen het, omdat onze vier zwemstertjes zich nog nooit zo hebben ingespannen om op alle somberte van deze dag ten minste nog wat licht te laten val len. Duel met Amerika. Tegen Hongarije, dat ziin beste materiaal in het water stuurde, viel eenvoudig niet op te tornen. De grootste strijd werd verwacht van de kant van Amerika. Onmid- delliik na de start had Ilone Novak De tijdrace over 1000 meter van de wielerwedstrijden in Helsinki werd gewonnen door de Australiër R. Mockridge in 1 min. 11.1 sec. HEREN Zwemmen: Schoonspringen: Lee (V.S.) 100 m. rugslag: Oyokawa (V.S.) Schermen: Sabel: Kovacs (Hong.) DAMES Zwemmen: 4 x 100 meter: Hongarije Na een indrukwekkende de monstratie van lichaamsbeheer- sing en durf heeft de kleine Amerikaan Sammy Lee voor de tweede achtereenvolgende maal het Olympisch kampioenschap torenspringen behaald. Met een voorsprong van ruim 11 pnt. plaatste hij zich, zonder ook maar één moment bedreigd te zijn. ge weest, als eerste. De uitslag luidt: 1. Lee (V.S.) 156,28 pnt.; 2. P. J. Capilla (Mexico) 145,21 pnt. 3. Haase (Duitsl.) 141,31 pnt. Helsinki 1952 oude records HEREN: 100 m. rugslag DAMES: 4 x 100 meter Oyakawa (V.S.) 1.05.4 Hongarije 4.24.4*) tevens wereldrecord Oyakawa 1.05.7 Ver. Staten 4.28.1 al een kleine voorsprong op de achtervolgende Marie Louise Vaes- sen. Er kwam hierin geen verschil na het keerpunt. De Hongaarse tik te als eerste aan, maar in dezelfde tiid belandde de Nederlandse zwemster en haar Amerikaanse zuster bij de wissel. Op Hongarije behoefde weldra niet meer gelet te worden. De twee beste zwemsters stonden nog op de kant gereed, om de overwinning veilig te stellen. Maar Koosje van Voorn spurtte formidabel hard weg, draaide na vijftig meter een fractie van een seconde eerder dan de Ameri kaanse, maar verspeelde haar voorsprong weer op de laatste twintig meter, toen zij kennelijk in tempo zakte al hield het jeug dige Groningse meisje koppig vol. De Amerikaanse was slechts 0.1 sec. sneller geweest. En daar gooide Hannie Termeu len zich in het water. Zij stoof als een torpedo naar voren, kwam iets voor op de Ameri kaanse Alderson en toen we hielden van schrik onze adem in, want Hannie vergalop- peerde zich bij het keerpunt. Zii liet zich gewoonweg een moment drijven. Meteen stoof de Ameri kaanse langs haar heen, nauwe lijks een volle decimeter. Verder liet Hannie haar niet komen. Het verschil met Amerika was minimaal toen onze laatste esta fettezwemster Irma Heyting- Schuhmacher in het water dook. Zij ging sneller dan haar drie landgenootjes. Zij was met de Amerikaanse gelijk bij het keer punt. Irma zette door, ze deed er zelfs nog een schepje bovenop. En toen kreeg zij al gauw een DAT IS NU OOK NIET DE OLYMPISCHE GEEST De Finnen zijn ongetwijfeld een sportief volk. Want alhoewel ze zich als één man achter een landgenoot scharen wanneer die in de ring verschijnt, duren hun aanmoedigingen toch slechts zo lang ais de man in de blauwe trui ze door zijn prestaties ver dient. Stelt hij teleur dan ste ken de Finnen in de zaal hun ontgoocheling niet onder stoelen of banken. Dit moest vanavond de zwaargewicht Illka Koski on dervinden, die het idool is van alle Finse boksenthousiasten, toen hij tegen de Zweed Johans son zo'n bar slechte partij leverde dat de aanvankelijke toejuichin gen overgingen in een oorver scheurend gefluit. steeds duidelijker wordende voorsprong. Het zilver was er Het was even later op de kant van het zwembad een feest van jewelste. Iedere Nederlandse functionaris, tot Karei Lotsv toe. liet ziin vreugdegevoelens de vrije loop. Van de Hollandse nuchterheid viel niets meer te bespeuren. Toen bii het huldi- gingsceremonieel de meisjes op het podium stonden en hun me dailles kregen voelden we toch iets van een groots moment. Vooral toen de benjamin van het viertal, Koosje van Voorn, de prinsesjes haar overwinnings- bouquet aanbood. Overschot in E.B.U. over Juli f 145 millioen AMSTERDAM. De Neder landse Bank deelt mede, dat blij kens de voorlopige gegevens het surplus van Nederland in de Euro pese betalingsunie over de maand Juli 1952 circa 145 millioen heeft belopen. BERLIJN 1 Aug. De Oost- Duitse politie heeft vandaag in Spandau bij de grens van de Brit se sector een Duitser ontvoerd. Volgens ooggetuigen wandelde de man bii de grens, toen hij plot seling door vier leden van de Volkspolitie meegesleurd werd naar de Russische zone. Deze man was de vierde per soon, waarvan bekend is gewor den, dat hij van de week ontvoerd is; gisteren werden twee Weste lijke politieagenten gegrepen en in het begin van de week een vrouw. Waterweg naar Berlijn door Russen afgesloten BERLIJN. 1 Aug. De door de Russen aangekondigde sluiting van de sluizen bii Rothensee is Vrijdag een feit geworden. Hier door is het vervoer te water van kolen uit het Ruhrgebied naar Berlijn tot stilstand gekomen. Per maand werd langs deze weg onge veer 50.000 tot 60.000 ton kolen vervoerd. (Van onze speciale verslaggever) Duitse wereldrecordhouder Her- Tirr ciivrifT Onk T)aan Rnv7f» bert Klein slechts met moeite heeft zwhK„\k~k°unnen aSlaateen gevierde, legde de vijfde man bij de laatste acht. In de halve Lusien, de 200 meter finnlps van rlp 200 meter school- in p.jy.r. finales van de 200 meter school slag moest hij genoegen nemen met de zesde plaats. Een schande was dit overigens niet, want de Amerikaan Holan, die de dag te voren liet Olympisch record ver beterde. kon zich eveneens niet plaatsen. Het eerste achttal had een goe de start en ook Buyze was op tiid weg, maar op de helft van de eer ste baan had hij reeds een achter stand van ongeveer een halve lengte op het veld, dat werd aan gevoerd door drie zwemmers: de Australiër Davies. de Tsjech Ko- madle en de Amerikaan Holan. Toen Buyze na 100 meter keerde, bedroeg ziin tiid 1 min. 18 en had hii op dat moment de zevende positie ingenomen. De Japanner Hitayama had nu een kleine voor sprong op Davies en Holan, maar na het laatste keerpunt kwam Davies onweerstaanbaar naar vo ren om met duidelijk verschil als eerste te eindigen. Buyze had in tussen de Canadees Portelance ge passeerd en op 30 meter voor de finish was hij ook de Argentijn Cossani voorbijgegaan, maar de Amerikaan wees zijn Nederlandse belager op 10 meter voor het eind punt definitief af. Holan werd vierde in 2.39.2, juist onvoldoende want in de andere serie, waarin de Na afloop van de onfortuin lijke wedstrijd tegen Zuid- Slavië toonde Frans Kuyper zich vanzelfsprekend teleur gesteld over de wijze waarop ziin jongens voor een kans op de titel ziin uitgeschakeld. Wii hebben deze wedstrijd verdiend verloren, want de Zuid-Slaviërs waren beter, begon Kuyper, maar wii voe len ons eerlijk gezegd eerder door de Fina uit het tournooi gewipt dan door onze tegen standers van vanmorgen. Het is een treurige geschiedenis en een grof schandaal. Er is ons door deze beslissing groot on recht aangedaan. Maar wat doe je er aan? Als een ploeg, die behoort tot de drie sterk ste van het gehele tournooi, mogen wii nu zoet gaan spe len om de viifde plaats. „Bent u tevreden over de ploeg", vroegen wii de Am sterdamse coach. „Ja. volmondig ja. Niemand is beneden de verwachtingen gebleven en enkelen hebben zelfs beter gespeeld dan zii het laatste iaar in andere ont moetingen hadden gedaan. Wat het gehele team in ze kere mate mist. is de hard heid. die voor wedstriiden als tegen Hongarije en Zd.-Slavië van de eerste tot de laatste minuut nodig is. Hardheid, doorzettingsver mogen en dat krijgen de jongens alleen door het spelen van zware wedstriiden". ging de „beul", zoals Frans Kuy per door ziin mannen wordt genoemd, voort. „Een mooie voorproef, waar van wii hier in Helsinki pro fijt hadden kunnen hebben, was een wedstriid tegen de Hongaren geweest en in Mei j.l. hebben wii daarvoor de kans gehad. Dat de uitnodi ging om naar Boedapest te ko men. door de K.N.Z.B. werd afgeslagen, vind ik op ziin zachtst gezegd een onverstan dige daad." Oyakawa kampioen De kleine Amerikaanse Japan ner Ovakawa heeft in de finale van de 100 meter rugslag een ver rassende zege behaald op de Fransman Bozon. Na de start had den Bozon, Taylor en Oyakawa ge drieën de leiding genomen, met Stack, die een ritje met een scoo ter. enkele dagen geleden, met ontvellingen aan armen en benen had moeten bezuren en nu ernstig gehandicapt was, door het verband om ziin hand, in tweede positie. Na het keerpunt verwachtte iedereen een felle eindspurt van de jeugdige Fransman Bozon, maar het was Oyakawa, die eensklaps naar voren schoot en vrijwel on bedreigd als eerste en als Olym pisch kampioen zijn hand tegen de finish sloeg. Hongaarse troeven Hongarije is toch een geweldig zwemland. Vooral bii de dames. In alle nummers voeren ze vrijwel de boventoon. Zo ook nu bij de 400 meter viije slag. Drie Hongaarsen weer bii de laatste acht en twee er van behoren bii de drie snel- sten. Geplaatst hebben zich Gyen- ge (Hongartie), Eva Szekery (Hongarije), Green (Verenigd Sta ten), Ragnhild Hveger (Denemar ken). Kawamoto (V.S.), Novak (Hongarije), Schultz (Argentinië) en Gretha Andersen (Denemar ken). Uruguay heeft door een over winning op Argentinië de derde plaats in het Olympische basket ball tournooi veroverd. Het ging er Zuid-Amerikaans toe en aan het slot van de wedstriid waren er nog maar zeven spelers op het veld. Tijdens de wedstriid moest de politie ingrijpen om een einde te maken aan een algemene vecht partij, welke ontketend was door de Uruguayer Tabare Larre Bor- Dit gebeurde in de tweede helft toen Uruguay met 4841 punten de leiding had. Oscar Furlong, de crack van de Argentijnse pioeg, was doorgedrongen tot onder de mand van de tegenpartii. maar op het ogenblik, dat hii zou schie ten werd hij door twee tegen standers besprongen. De drie mannen waren weer gauw op de been en begonnen met de vuis ten hun recht te bewijzen. Het was weldra één wilde vechtpartii. Geholpen door enige toeschou wers betraden 24 politieagenten het strijdperk om te proberen de orde te herstellen. Na dit Olympische verbroede ringsgevecht van 10 minuten werd het spel hervat. Het Nederlands waterpolo-xevental heeft in de vooravond zijn eerste wedstrijd van de troostronde gespeeld. Zoals men weet komen in deze groep uit Nederland, Spanje, België en Rus land, dus alle landen die zich niet voor de finaie-groep hebben kunnen klasseren. De uitslag van de wedstrijd Nederland- Rusland (42), reeds in de vorige ronde gespeeld, wordt in de ranglijst verwerkt. De zware partij tegert de Zuid- het zou anders uitpakken. Door Slaviërs, welke in de ochtend uren was gespeeld, zat de jon gens kennelijk nog in de benen, al konden zij in het eerste ge deelte van de wedstrijd tegen België nog een behoorlijk tempo ontwikkelen. Nederland was ster ker en van Feggelen kreeg een paar afgemeten passes toege speeld, die hij in gevaarlijke om halen omzette. Maar zijn collega op de andere twee meterlijn, van der Steen, was eveneens slag vaardig en toen Korevaar even groggy was door een elleboog stoot in de maag, gaf de Gente naar zi,jn ploeg de leiding. Een aantrekkelijke kamp met veel zwemmen en goed plaatsen ont spon zich nu voor de ogen van de talrijke toeschouwers. Van Feggelen had eindelijk succes, toen hij Martin en de reus De smet onder de Belgische lat met een snelle zwaai van zijn rechter arm verraste. Het overwicht van het Nederlands zevental groeide. Smol wist er op een gegeven moment tussenuit te glippen om zijn solo met een haarscherpe boogbal te besluiten. Het zag er naar uit dat het Nederlands ze vental op een ruime en gemak kelijke overwinning afging, maar een fout in de verdediging, waar bij twee Nederlanders op een Belg afgingen, kon de zodoende vrijgekomen Heyninck van Gel der het nakijken geven. Na rust veranderde het spel- beeld volkomen. De Nederlanders begonnen tekenen van vermoeid heid te vertonen en allengs werd het spel lomer en de reacties trager. De duels in het Belgische vier metergebied spitsten zich echter toe. Pas toen Heyninck zijn zevental opnieuw aan een voorsprong had geholpen en Smol door zijn tegenspeler voor de zo veelste maal werd omarmd, kreeg de Nederlandse linksvoor een strafworp te nemen. Laag in de hoek verdween de bal in het doel. Met lange ballen vanuit de achterhoede werd van Feggelen Honderden Amster dammers volgden Vrij dagmorgen op de Dam met spanning de radioreportage van de waterpolowedstrijd Nederland-Zd. Slavïè in Helsinki, welke door een versterker-instal latie in een auto ten gehore werd gebracht. We hebben zo het ver moeden, dat vele luis teraars te laat op hun werk zijn gekomen. (Advertentie Na het tweede deel van de samengestelde wedstrijd, de uithoudingsproef, bleken 23 van de 59 ruiters te hebben opgegeven, dus bijna 40 pet., hetgeen betekende dat van de 19 deelnemende landenequipes elk bestaande uit 3 ruiters, er 13 uitgeschakeld werden. Namelijk Italië, dat bovenaan stond. Frankrijk, Spanje, Chili, Rusland, Roemenië, Bulgarije. Nederland. Canada, Argentinië, Finland, Zwitserland en Groot Brittannië. Slechts 6 équipes ble ven er nog over, die Zaterdag het springconcours zullen afwerken, n.l. Zweden. Denemarken, Duits- lande Ierland, de Ver. Staten en Portugal. Wel een bewijs dus hoe zwaar deze uithoudingsproef was. Ook onze Nederlandse equipe had geen fortuinlijke dag, want zowel de gebroe ders van Loon als de heer Hendrickx zagen zich in de cross gediskwalificeerd we gens viermaal weigeren van de paarden. De uithoudingsproef is het zwaarste onderdeel van de military. Het heeft ten doel het uithoudingsvermogen van een goed jachtpaard vast te stellen, wanneer het door zorgvuldige en intensieve voor bereiding op het toppunt van zijn kunnen is gebracht. Tegelijkertijd wordt hiermee beoogd vast te stellen in hoever re de ruiter doordrongen is van het tempo dat zijn paard kan halen en de bekwaamheden, waarover het beschikt. De uit houdingsproef had een lengte van totaal 36 km en bestond uit vijf parcoursen, waarvan het eerste was een wegparcours van 7 km., waarvoor een maximum door Braasem en Bijlsma aan het werk gezet en met succes. Eerst werkte de lange Amsterdammer een onverwachte omhaal langs Desmet, daarna kreeg hij de bal na een mislukt boogschot van Bijlsma en eerf drukbal van Smol op het hoofd van de Belgische doelman precies op de hand en in het volgend ogenblik was het 53. De uitslagen van gisteren wa ren: FINALE-GROEP: Zuid Slavië-Ver. Staten 42 Italië-Hongarije 27 De stand luidt nu: Hongarije 2 1 1 0 3 94 Zuid Slavië 2 1 1 0 3 6—4 Italië 2 10 12 7—11 Ver. Staten 2 0 0 2 0 6—9 VERLIEZERS-GROEP: Nederland-België 53 Rusland-Spanje 43 Hier luidt de stand: Nederland 2 2 0 0 4 9—5 België 2 10 12 7—9 Rusland 2 10 12 67 Spanje 2 0 0 2 0 79 tijd van 29 min. en 10 sec. was bepaald. Tot de gediskwalificeerden behoorden onder meer de beken de Franse ruiter De Couet met „Moskito 3", de Fin Roika met „Laaos" die na de dressuur in het individuele klassement bovenaan stond en de Italiaan L.Manzin met „Golden Mount", die na de dressuur de derde plaats bezette. RUSSEN DOEN MEE AAN SPELEN IN 1956 HELSINKI (A.P.) Mr C. J. Gray, lid van het organiserende Australische Olympische comité, heeft vandaag meegedeeld, dat de Sovjet-Urne zal deelnemen aan de spelen in 1956 te Mel bourne. „De Russen", zo vertelde hij, „hebben ons de verzekering ge geven, dat zij zullen komen. H>et organiserende comité is naar Helsinki gekomen om de organisatie daar te bestuderen en de eerste schikkingen te treffen voor de spelen van 1956. BOKSSCHEIDSRECHTER GESCHORST De Poolse scheidsrechter M. J. Neuding is voor de rest van de tijdsduur van het Olympisch bokstournooi geschorst als scheids rechter. Hii wordt ervan beschuldigd zich teveel aan de letter van de reglementen te houden en de boksers te vaak te onderbreken om hen op kleine fouten te wij zen. zodat de boksers zelf ge heel uit hun concentratie raken. Een lid van de jury heeft ver klaard, dat aan Neuding verzocht is zich in de toekomst niet meer met bokswedstrijden te bemoeien, daar hij het arbiteroog mist en geen kijk heeft op de sport als zodanig. VAN EST EN VINKEN LAATSTE PROFKAMPIOENEN De slotdag van de Nederlandse baankampioenschappen in het Olympisch Stadion te Amster dam heeft een verrassi- - opge leverd. Hubert Vinken, uit Ge leen. legde namelijk voor de eer ste keer beslag op het baankam- pioenschap over 50 km. voor profs. Wim van Est is weer achter volgingskampioen geworden door Derksen in de finale royaal te kloppen. Van der Kamp werd automatisch derde door uitvallen wegens ziekte van Peters. GEEN BRONZEN MEDAILLES IN HET BOKSTOURNOOI Voor het eerst sinds 1904 zul len in het Olympisch bokstour nooi geen bronzen medailles wor den uitgereikt. De boksers, die in de halve fi nales werden uitgeschakeld, bok sen niet om de derde prijs, maar krijgen een diploma van de A.I.B.A., de Internationale Ama teur Boksbond. NOC MEER DEELNEMERS VOOR ZANDVOORT De K.N.A.C. deelt mede. dat voor de door haar on 17 Augus tus a.s. op het circuit van Zand- voort te houden grote prijs van Nederland voor renwagens van de formule 2 thans ook de offi ciële Gordini-stal is ingeschre ven. Voor dit Franse merk zul len uitkomen de bekende cou reurs Manzon. Behra en Prins Bira. Mocht Behra nog niet vol doende fit ziin na het ongeval dat hem korteling te Sables dOlonne is overkomen, dan zal ziin plaats door Trintignan wor den ingenomen. Verder staat vast dat de Fransman Rosier, die reeds twee maal de grote prijs van Neder land heeft gewonnen met een Ferrari, en de Belg Paul Frere met een Gordini van de partii zullen zijn. LONDEiN 1 Aug. De speciale stoelen in de Westminster Abbey en de tribunes langs de route, die de Koninklijke stoet zal nemen tijdens de kroning van Koningin Elisabeth van Engeland kosten tesamen ongeveer zeven millioen gulden. Een onoverdekte zitplaats komt op ongeveer 35 gulden en een overdekte op 55 gulden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3