Brutale beroving van bankauto in bet hart van Rotterdam Huiz Rac Filmpater viert in V.S. zijn zilveren priesterfeest Dit jaar werd drukker gestemd dan in 1948 Financiën en Economie OF KRONIEK VAN ZATERDAG Saarprobleem krachtproef! Sprint van politieman bleek 90J60 gulden waard 52-jarige ging op bromfiets rovers na Oordeel van dr. Kortenhorst Naar wij vernemen Scheepsberichten Vorming legercorps NATO-oefening DE BEURS Uitkc Voor en Verzorg; PAGINA 4 Z-/A I LKIW \O Z. nUjuo I ub 1952 ROTTERDAM, 1 Aug. Omstreeks tien uur vanmorgen hebben twee mannen in het hartje van Rotterdam kans gezien zich uit de voeten te maken met een bestelauto van de Rotterdamse Bank, die geparkeerd stond voor het gebouw van de Neder landse Bank aan de Boompjes. In de auto bevond zich een tas met 90.760 gulden. De twee bankrovers, de 35-jarige koopman J. G. en de 22-jarige Amsterdamse tekenaar J. S. hadden echter niet lang plezier van hun aanvankelijk succes. Na een uitge breide klopjacht vielen zij de politie min of meer bij toeval in handen. En het geld is terecht hard," hijgde hij, toen hij de twee had ingehaald. De mannen zeiden, dat ze een aanrijding hadden ge had en nu op weg waren naar een dokter. De agent dacht aan beschonken autobestuurders, maar hij rook niets en informeerde toen naar welke dokter zij wilden gaan, waai de wagen stond en of zij de eige naars waren. Zii bevestigden dit. waarop de agent naar hun papie ren vroeg. De mannen begonnen hun zakken na te voelen en dil Vanmorgen reden twee employé'!- van de Rotterdamse Bank ver schillende adressen in de stad af, om geld te bezorgen. Juist toen een hunner bij de Nederlandse Bank naar binnen was gegaan, verschenen er twee mannen naast de auto. Eén van hen ging naast de chauffeur zitten en begon ruzie met hem te maken. Tenslotte gal hij hem een klap met een ploerten doder op het hoofd, sleurde hem de auto uit en gaf hem een trap na, waarna de chauffeur krimpend van pijn op straat bleef liggen. In middels had ook de tweede over valler in de auto plaatsgenomen, en met de tas met geld op de voor bank reed de auto weg, verbijsterd nagestaard door de tweede em ployé, die juist weer buiten kwam en onmiddellijk alarm sloeg, waar op de deuren van de bank werden gesloten. De 52-jarige heer P. A. H. Brackx uit Schiedam, die een en ander had zien gebeuren, ging op zijn bromfiets de auto achterna en hoewel er een vuurwapen op hem werd gericht, alarmeerde hij een agent. Ook bij de Nederlandse Bank was de politie verwittigd en spoedig gierden politie-auto's door de stad, op zoek naar de vermiste bestelwagen. Deze was intussen, na verschil lende aanrijdingen te hebben ver oorzaakt, in de Boomgaardtstraat beland, en daar besloot het twee tal de auto te verlaten. Met de tas in de hand namen zij de benen. Uiteraard trok dat de aandacht en voorbijgangers waarschuwden een overigens van niets weten de agent, die op de hoek Witte de Withstraat—Eendrachtsweg be zig was, mensen bij het oversteken te helpen. De agent bedacht zich geen ogenblik en sprintte de twee kerels achterna. „Hé, stop eens even. Waarom lopen jullie zo DE BESLISSING VAN DE EERSTE KAMER De voorzitter der Tweede Ka mer, dr. L. G. Kortenhorst, gaf desgevraagd aan het A.N.P. zijn mening te kennen over de be slissing van de Eerste Kamer, waardoor het aantal leden der Tweede Kamer niet kan worden uitgebreid. De heer Kortenhorst meende, dat men een goed verliezer moet zijn, maar dat aan de andere kant de Tweede Kamer geen ge legenheid ongebruikt zal laten toch haar uitbreiding te verkrij gen, zij het op langere termijn. Er was algemeen op deze uit breiding gerekend -aldus de Tweede Kamervoorzitter en het is jammer, dat belangrijke figuren, die zouden worden be noemd verklaard, thans geen deel aan de werkzaamheden kunnen nemen. Met deze beslissing der eerste Kamer is de aangelegen heid niet van de baan. Een meer algemene herziening der grond wet ligt immers in het voorne men en daarbij zal de kwestie geregeld kunnen worden. Die herziening zal dan tevens gron diger worden voorbereid dan deze. ONDERWIJZERSSALARIS EN MILITAIRE DIENST 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. - In het bezoldigingsbesluit Burgerlij ke Rijksambtenaren zijn aanvul lende bepalingen opgenomen met betrekking tot de vaststelling van de salarisanciënniteit voor onder wijzers. Bepaald is, dat aan de gene. die in een der jaren 1949 tot en met 1954 de akte van,be kwaamheid als onderwijzer heeft behaald, bij eerste indiensttreding als onderwijzer een salarisanciën niteit wordt toegekend. gelijk aan de tijd, welke na 15 Juli 1940 in militaire dienst is doorge bracht. Mits hii uiterlijk binnen vier jaren na de datum, waarop hii de militaire dienst heeft verlaten, 'n onderwiizersbetrekking heeft aan vaard. De tijd. vallende vóór de eer ste dag der maand, waarin de 2i-iarige leeftijd wordt bereikt, komt hierbij slechts voor een vierde deel tot een volle maand naar boven afgerond, in aanmer king. Als men in de katholieke huisbijbel op de eerste bladzij den leest over de schepping, dan beseft men, dat dit de eer ste weldaad is, door God in onbaatzuchtige goedheid aan de mensen geschonken. Nie mand immers heeft zichzelf gemaakt, maar God heeft elke mens geschapen. Hij bracht U op de wereld door uw ouders, die, overeenkomstig de wil van God, daarin zijn werktui gen waren. En zie, beter zijt •;ij dan aile stoffelijke dingen: gij staat boven alle dieren en de vogels des hemels, want gij zijt geschapen naar Gods beeld en gelijkenis. Dit te be denken, maakt U dankbaar tegenover deze grote weldaad Gods. waardoor, zo zegt de psalmist, Hii de mens een wei nig beneden de engelen heeft geplaatst. SACERDOS had wel eens een uiterst onplezie rig ogenblik kunnen worden voor de agent die er geen notie van had, dat de kerels een geladen revolver bij zich hadden. Vreemd genoeg trokken zij het wapen niet en toen er ook geen rij bewijs te voorschijn kwam, som meerde de agent hen mee naar het bureau te gaan, waar zij een pro ces-verbaai zouden krijgen wegens het rijden zonder rijbewijs.... Inmiddels verscheen een twee- dg agent ten tonele, die, op hel vermoeden dat het hier de daders van de overval betrof, zijn collega waarschuwde, dat de mannen ge wapend waren. Bij fouillering kwam het pistool te voorschijn Een der mannen bood nog aiar. even de veiligheidspal over te halen, maar dat deed de agent lie ver zelf.Ook de ploertendoders kwamen nu voor de dag. Met een inmiddels ter plaatse verschenen auto van de radio-surveillance brigade werden de twee naar het bureau overgebracht. En eerst toen bleek, welke een goede vangst men had gedaan. De man nen bleken nog in het bezit van de tas met geld die zij hadden buit gemaakt. De chauffeur van de Rotterdam se Bank is in het ziekenhuis op- heeft de woningfabrieh Jarino N.V. te Roden opdracht ontvan gen voor de levering van wonin gen aan Nieuw Zeeland. De wo- ningfabriek zoekt thans personeel voor uitzending.... gaat het Nederlandse circus Jos. Mullens „Cirque Geant" tegen 't najaar een tournee maken door Zuid-Amerika. Deze tournee is mogelijk geworden door samen werking met het Franse circus Joseph Bouglione.... is Donderdag het zevenjarig jongetje L. B. voor het Scheve- ningse strand in zee verdronken. Nadat het jongetje door een po- litie-agcnt uit het water was ge haald, bleven pogingen om de le vensgeesten weer op te wekken vruchteloos.... komt te Roermond een nieuwe zeer moderne eiermijn. De bo venverdieping van deze eiermijn zal worden ingericht als sorteer- hal met een capaciteit van 10 mil- lioen stuks per week.... bracht de Zweedse minister van landbouw, die momenteel de gast is van minister Mansholt, Donderdag een bezoek aan de Noord-Oostpolder en Friesland. Vrijdagmorgen bezichtigde de •- Dit is de ZPN I, het nieuwste Amerikaanse luchtschip, dat gebruikt zal worden voor onderzeebootbeveiliging. De ZPN I wordt momenteel beproefd. MICHIGAN 31 Juli (KNP) Op de oevers van het meer van Gogebic in Michigan (V-S.) ligt een kamp, waar een grote groep zangertjes van het beroemde Pau- listenkoor uit Chicago de zomer- vacantie doorbrengt. Zij zijn daar niet alleen om uit te rusten van hun laatste succes-tournee door de Verenigde Staten, maar ook oin iedere dag een paar uur 'n nieuw repertoire in te studeren onder leiding van pater Eugene F. O' Malley. De naam O'Malley zegt een Hollander niets, totdat hij weet, dat pater O'Malley de hoofdfiguur is, dooy Bin,g Crosby uigebeeld, van de film „Going my way". Deze pater O'Malley nu vierde Donderdag 31 Juli zijn zilveren priesterfeest, bij welke gelegen heid hii weer eens in de schijn werpers van de publieke belang stelling kwam te staan. Het ontbreekt de leider van 't Paulistenkoor overigens niet aan publiciteit. In alle kranten staan regelmatig verslagen en lofuitin gen op dit koor, dat tot de beste der wereld behoort. De kleine zangertjes zijn opgetreden voor de radio en televisie. Een stroom van „fan mail," brieven van en thousiaste bewonderaars, verstopt dagelijks de brievenbus van pater O'Malley. Zoals in „Going my way" wordt verhaald, is pater O'Malley degene geweest, die dit jongenskoor zo grote faam heeft bezorgd. De nu 51-jarige priester is éen van de negen kinderen van James en Catherine O'Malley uit Chi cago. ALs jongen zong hij sopraan en later als jongeman eerste te nor in het Paulistenkoor, dat toen onder leiding stond van de op richter, pater William J- Finn- In 1918, toen het koor een tournee van zes maanden maakte door Noord-Amerika ten bate van de oorlogslachtoffers in Frankrijk, werd de pianist vlak voor het begin van een aangekondigd con cert in Helena ernstig ziek. Pater Finn "stuurde de roodharige O. Malley naar de piano om voor de zieke in te vallen, met de opmer king: „Nu heb j.e een kans om ons te laten zien of die piano lessen van jou iels hebben uitge haald." Een perfecte uitvoering luidde die avond de muzikale carrière van Eugene F. O'Malley in In één avond werd „Red O' Malley" het wonderkind van de Amerikaanse muziekwereld. Het zelfde jaar ging hii met pater Finn naar de Oostkust om in New York een Paulistenkoor op te richten. Borneo 1-8 v. Belawan - Colom bo; Congostroom 1 v. Lagos - Lome: Garoet 1 te Penang; Mapia 1 te Genua; Polydorus 1 vm v. New York - Halifax; Rotti p. 1 Kp Bon; Fairsea 1 160 m ZW Kangoeroe eil.Hestia 31 v. Bal boa - Buenaventura; Ittersum p. 1 Ouessant; Noordwijk 1 Civita Vecchia - R'dam; Roepat 1 v. Co lombo - Aden; Sibajak 1 220 m W Torres Str.; Somersetshire 2 Aden verw.; Willem Ruys 1 te Southampton; Groote Beer p. 31 Ten O Sable eil. - Le Havre; Myonia 30-7 v. Sydney: Ondina 1 vm te R'dam; Clavella p. 31 Ouessant; Kota Agoeng 1 nm Aden; Metula 31-7 v. Pulubukom - Fremantle. kunnen^eHaten 23dit spoedia i Zweedse gast de bloemenveilin gen te Aalsmeer.,.. Het Nederlandse legerkorps, dat in September zal deelnemen aan geallieerde oefeningen in Duitsland, wordt thans gevormd, gedeeltelijk uit de parate onderde len, gedeeltelijk uit eenheden, die binnenkort zullen worden opge roepen voor herhalingsoefeningen- Alle onderdelen zullen tot aan hun vertrek naar Duitslnd in Ne derland warden geoefend, hetzij in of nabij hun verblijven, hetzij in gebieden welke geschikt zijn voor oefening in groter verband, zoals dit in de loop van het voor jaar en de zomer reeds enkele malen gebeurde. Bovendien zullen verscheidene onderdelen uit de verblijven, welke zij thans in gebruik heb ben, worden overgebracht naar tijdelijke legeringsplaatsen. Zij worden dan samengevoegd in één gebied, zoals de onderdelen van de 3e divisie, die thans verspreid liggen over velerlei plaatsen. Vele onderdelen zullen worden gelegerd in verblijven, welke niet voor dit doel zijn bestemd, maar waarin zodanige voorzieningen ziin getroffen, o.a. door aanleg van waterleiding en verlichting, dat zij voor legering kunnen wor den gebruikt. Een klein gedeelte der troepen zal zelfs geheel te velde verblij ven Deze wijze van legering is noodzakelijk wegens de volledige bezetting van de beschikbare huisvestingsruimte. De oefeningen en de verplaat singen zullen zodanig worden uitgevoerd, dat andere belangen zoals die van het verkeer en van de recreatie, zoveel mogelijk wor den ontzien, terwijl de voorschrif ten tot bescherming van o.a. het nauursehoon en de oogst onver minderd worden gehandhaafd. Negentig studenten naar Parijs en Genève AMSTERDAM. 1 Aug. Mor genochtend vertrekken negentig in ons land studerenden uit In donesië. Suriname, de Nederland se Antillen. Zuid-Afrika en Ne derland per bus van Amsterdam voor veertien dagen naar Parijs en Genève om de werkzaamheden van de Verenigde Naties en an dere internationale organisaties te bestuderen. In 1919 werd Eugene O'Malley aangesteld tot organist van de St. Gregoriuskerk in New York, waar hij het nu bekende Grego riaanse koor stichtte. Van 1921 tot 1925, als student aan de Ka tholieke universiteit in Washing ton, was hij organist en koorlei der van het St. Pauluscollege in de hoofdstad dei V-S. Op 16-jarige leeftijd nam Euge ne het besluit om priester te wor den. Tijdens zijn studie bleef hij zijn muzikale aspiraties echter trouw, hetgeen de scenarioschrij ver van Paramount in 1946 in spireerde tot de film „Going my way," waarin Bing Crosby de hoofdrol speelt als pater .Charles O'Malley. In de 23 jaren, welke zijn verlopen sede-rt de priester-; wijding van O'Malley op 31 Juli 1927, is zijn ster hoog aan het muzikale firmanent blijven staan, dank zij zijn baanbrekend werk met de Paulistenzangertjes. 's-GRAVENHAGE, 1 Aug. - Het C.B.S. heeft enkele nieu we gegevens verstrekt inzake de jongste verkiezingen. Van de hier te lande op 1 Januari 1952 woonachtige personen van 23 j. en ouder (5.984.906) was 96.8 (5.792.679 perso nen) kiesgerechtigd. Aan de stemming heeft deelgenomen 95.0 0/00 van het aantal kie zers (5.501.726 personen), 5.0 procent heeft derhalve verstek laten gaan. Van het aantal uitgebracht stemmen was 97.0 geldig, ongeldig was 3.0 (blanco 1.4 en overige van onwaarde 1.6 Vergeleken met de vorige Twee de Kamer-verkiezing in 1948 ver tonen de cijfers voor Nederland relatief weinig afwijkingen. Al leen het aantal kiezers, dat een stem heeft uitgebracht, blijkt niet onaanzienlijk te zijn gestegen (in 1948 93.7 Naar alle waar schijnlijkheid is dit een gevolg van de bij de vaststelling der nieuwe kieswet ingevoerde ver ruiming van de mogelijkheid om „bij volmacht te stemmen". In 1948 was de bevoegdheid daartoe verleend aan 1233 tot het gewone kiezerscorps behorende personen: in 1952 daarentegen aan 91.353 kiezers (1.6 De cijfers met betrekking tot het aantal uitgëbrachte geldige en ongeldige stemmen per pro vincie wijken relatief weinig af van die over 1948. Het aantal uit gebrachte stemmen ligt, behou dens voor Zeeland en Limburg, waar het iets lager is. voor alle provincies iets hoger dan in 1948. Het aantal blanco stemmen blijkt in Noordbrabant en Limburg te zijn gestegen van resp. 1.7 en 2.4 in 1948 tot 2.0 en 3.1 in 1952; voor wat aangaat de „overige stemmen van onwaarde" vertonen Noordholland en Lim burg een geringe stijging (in 1948 1.8 voor beide provincies, in 1952 resp. 2.0 en 1.9 Generaal Douglas Mc Arthur in burger. Een verwoed repu blikein, die echter tijdens de Republikeinse Conventie maar enkele stemmen kreeg. Voor lopig heeft hij nu maar het baantje van commissaris bij de Remington Rand N.V. aan genomen. Deli-Batavia Rubber had zeer goed jaar H-et creditto-taal van ae verlies- en winstrekeing over 1951 van de Deli-Batavia Rubbermij heeft bedragen f7.653.235 (vorig jaar f 6.722.076),, waarvan f 7.191.916 (f 6.404.558) wegens verkochte rubber. Na afschrijvingen en re servering van f6.145.000 (f5 millioen) voor belasting, resteert een saldo winst van f 741.037 (f595.070). Zoals bekend wordt een dividend van 11 pCt. (9 pCt.) voorgesteld. Mede door de regeringsmaat regelen om de arbeidsvrede te handhaven en diefstallen tegen té gaan liep de productie gelei delijk op, aldus het verslag. Het beplante areaal van 7.284 ha bleef met 680 ha beneden dat van 1941. Het tapbare areaal was echter reeds groter en be droeg 6.831 ha tegen 6.507 in 1941. De productie in 1951 kwam op 901 kg per ha. Hoewel dit nog beneden de maximale poten tie is, acht de directie dit een bevredigend resultaat. Ondanks de staking in het begin van 1951 heeft de totale oogst bedragen 4.869.209 kg rub ber, hetgeen ruim een half mil lioen kg boven de raming is. Dit illustreert de belangrijke verbe tering der situatie in de tweede helft van 1951, aldus de directie. Het restant van de oogst 1951, dat tegen kostprijs voor f 3.715.500 in de balans is opgenomen, is in middels tegen bevredigende prij zen gerealiseerd. De oogsttaxatie voor 1952 is veiligheidshalve aangenomen op 6.000.000 kg, doch indien het productieproces niet gestoord wordt en de arbei- Vanwege de Nederlandse Rooms Katholieke Middenstandsbond zijn in de afgelopen week de hier veertien dagen geleden besproken studiedagen gehouden, die heel wat stof doen op waaien. Temidden van de actuele strijdvragen rondom de standenkwestie, de samenwerking tus sen de verschillende standen, de taak van de stands- en van de vakorganisatie e.d., zijn de problemen hier duidelijk gesteld. Hier waren, op een terrein, dat voortdurend nauw ook de ver schillende staatkundige problemen raakt, nu eens niet de bekende politieke leiders, die we altijd horen, aan het woord, maar mannen als prof. Ver aart, pater Jacobs, dr. Olierook, pater Colsen e.a. Zij hebben mede hun woordje over de huidige problemen in het midden gebracht en over het algemeen zijn de dingen kernachtig gezegd. Ziet hoe zij elkander plukharen, zei dr. Olierook van de tegenwoordige Nederlandse katholieken, anders dan van de eerste christenen, van wie getuigd werd: zie hoe zij elkander liefhebben! Sprekend over de eigenlijke taak van de vakorganisatie, zei prof. Veraart in een „hartige ouverture", dat de katholieke massa zeer tekort schiet in begrip voor het wezen van de katholieke sociale idee. „Wij zijn halverwege blijven staan, met een verlegen lachje." Men weet niet meer, wat dt katholieke beginselen betekenen voor het open bare leven. „Voor wat daar gebeurt, vindt de pu blieke belangstelling haar hoogtepunt in deze twee uitersten: de sociale steun en „die beroerde Lieftinck" "Men behoeft het niet met alle scherpe din- gen, die prof. Veraart gezegd heeft, eens te zijn, om toch te kunnen erkennen, dat hij in, veel dingen de spijker op de kop geslagen heeft. Zo waar hij meent, dat het niet juist is, de wetenschappelijke zijde van allerlei kwesties breeduit in dagbladen te behandelen, wat dan niet alleen op prof. Duijnstee sloeg, maar ook op anderen, terwijl Geert Ruijgers er van langs kreeg om zijn vreemde advies, dat hij in de „Tijd" gaf, dat men gerust lid van de Partij van de Arbeid en lid van bijv. de K. A. B. kon zijn. Daartegen over stelde dé heer Alders, oud-voorzitter van de Utrechtse Diocesane K. A. B., dat dit lidmaatschap van de P. v. d. A. op de duur zou leiden tot het lidmaatschap van het N. V. V., dat nog altijd door de Bisschoppen voor katholieken verboden is. Het zou echter, meende de heer Alders, bij een ver bintenis met de P. v. d. A. uitermate moeilijk kunnen worden, de bestaande voorschriften van het Episcopaat aan de leden duidelijk te maken. De geestelijk adviseur van de N. R. K. M.. prof. da Ariëns, die als discussieleider optrad, liet als taak van de standsorganisatie terecht uitkomen, dat zij de zending hebben, het maatschappelijk leven te bevruchten met een christelijke geest. Zij moeten zijn de vormscholen voor het christelijk handelen vaii iedere katholiek in zijn maatschap pelijke stand. Worden zij niet overwoekerd door de behartiging van economische, dus stoffelijke, belangen? Hebben de vakorganisaties niet een te grote invloed? Moeten wij niet een materialis tische inslag waarnemen, die een vorm van klas senstrijd veroorzaakt, zoals de laatste tijd zo be treurenswaardig tot uiting is gekomen in ka tholieke kringen? Prof. Ariëns heeft met deze vragen het hart van de kwestie geraakt In het betoog van pater Jacobs, de bekende ifr strijdmakker van mgr. dr. Poels uit Limburg is het wezen van de standsorganisaties hel der belicht. Centrale voor actie en vormschool. Ei scheen enige tegenspraak te zijn in de opvattin gen van enkele inleiders, o.a. van pater Jacobs en prof. Veraart, maar wij willen daar nu niet de nadruk op leggen. De tijd. om daarover eenstem migheid te verkrfjgen, zal komen, als het verslag boek verschenen is. Pater Jacobs meende, dat de solidariteit van alle leden van een stand niet voldoende wordt aangevoeld of beleefd. Hij legt in de verhouding tussen stands- en vakorganisatie sterk de nadruk op de voorkeur voor de stands organisatie: zou bijv. de K. A. B. eens alleen en enkel vakcentrale willen zijn, dan zou dit, vindt hij, een ramp zijn voor het katholicisme in ons land. Hij gaat zelfs verder: als nog eens begon nen moest worden, zou men van wal steken me stands organisaties, en de vakbonden zouden er organische onderdelen van zijn. Dat waren ze in het begin, meende prof. Veraart, maar de indruk is toch wel sterk, dat zij aan dit primaat ontwor steld zijn, nemen wij als slotsom van deze dis cussie Sterk is de nadruk gelegd op de noodzaak A de taak van de standsorganisatie beter tot haar recht te doen komen, door de kern. vorming dieper en breder ter hand te nemen. Kernen moeten er zijn, meende prof. Ariens, zo wel in de standsorganisaties als in de vakorgan saties, die de gedachten der kerstening op alle levensgebieden levendig moeten houden en af glijden naar het stoffelijke vlak moeten voor komen. Overigens volstaan wij voor heden hier met uit de rijke stof. die op deze vruchtbare stu diedagen naar voren is gekomen de gedachten te onderstrepen, dat de katholieke organisaties der verschillende standen in elk geval moeten komen tot een actief orgaan, waar zij elkaar kunnen treffen om op de grondslag van het christelijk solidarisme te trachten te komen tot een een vormig standpunt op sociaal-economisch terrein. En prof. Ariëns trok deze conclusie: het is nu de tijd, om een katholiek blok te vormen, met een krachtige vakorganisatie binnen de stands organisatie. Waarbij prof. Veraart's mening dan nog eens benadrukt mag worden, dat het een waan-denkbeeld is te menen, dat door het in richten van de P. B. O. de vakorganisaties over bodig zouden zijn. Integendeel, meent hij, zij vindt de voltooiing van haar wezen ten volle in het stelsel van de P. B. O., waarvan zij de belang rijkste bouwsteen is. De leden van de vakorgani satie zullen de christelijke leer in de P. B. O. heb ben uit te dragen! derssterkte blijft toenemen, is een hogere productie bereikbaar. De aanplantingen op de drie on dernemingen lopen thans, zowel potentieel als practisch, weinig uiteen. Indonesië verlaagt extra-uitvoerrecht Het extra-uitvoerrecht op rubber, palmolie, palmpitten en copra is met ingang van 1 Au gustus verlaagd, zo verneemt Aneta. Voor rubber is dit recht verlaagd van 15 tot 10 procent, voor palmolie en palmpitten van 15 tot 5 procent en voor copra van 25 tot 15 procent. Daarnaast is de vermeerdering van de waarde van de uitvoer naar het dollargebied die tot heden 8 pro cent bedroeg, behalveerd. Nieuwe Afrikaanse Handelsvennootschap Bij de emissie van nominaal f 2.317.200 gewone aandelen NV nieuwe Afrikaanse Handelsven nootschap hebben nagenoeg alle aandeelhouders van hun voor keursrecht gebruik gemaakt. Nedap tevreden over de resultaten De, gang van zaken bij de NV Nederl. Apparatenfabriek Nedap te Groenlo heeft in 1951 weer tot voldoening gestemd, blijkens het verslag. De prijzen onder gingen enige daling. Zowel het bruto overschot als de exploita tiewinst lagen ook thans weer belangrijk hoger. Er is aanzien lijk meer afgeschreven dan op basis van de vervangingswaarde nodig was geweest. Bovendien werd verder gereserveerd tegen mogelijke risico's ten aanzien van de voorraden. Het bruto overschot bedroeg f372.834 (f321.478), de netto winst f84.945 (f56.335). Voorge steld wordt 7 pCt. dividend op de gewone aandelen (6 pCt) en 4 pCt. (onveranderd) op de prioriteitsaandelen. De bouw van de nieuwe fa briekshal is gereed gekomen en voldoet geheel aan de verwach tingen. De verscherping in de concur rentiestrijd legt de nadruk op de prijzen en marges. Deson danks werd over de verstreken maanden van 1952 een geldom- zet bereikt, hoger dan in dezelf de maanden van 1951 en ook boven het gemiddelde van dat jaar. Rijkscrediel- aan Bary uil commerciële overwegingen De minister van financiën a.i. heeft op 'vragen van het Eerste Kamerlid Ruys de Beerenbrouck (KVP) geantwoord, dat de staat inderdaad een crediet van f 21.5 millioen heeft verstrekt aan de handelmij H. Albert de de Bary en Co N.V. te Amster dam. De leiding van de ven nootschap heeft gedurende de bezetting in geen enkel opzicht met de vijand gecollaboreerd. De reden van de credietverlening is in óverwegingen van zuiver commerciële aard gelegen. Daar de staat thans 96 pCt. der aan delen bezit. Deze aandelen wa ren oorspronkelijk in Duitse handen en zijn ingevolge het be sluit vijandelijk vermogen aan de staat toegevallen. Nu de raad voor het rechtsher stel de Bary veroordeeld heeft tot betaling van 21.5 millioen dreigt de liquiditeit ernstig in gevaar te komen. Daarom heeft de staat een crediet tot dit be drag verleend, omdat anders het risico zeer groot geweest zou zijn, dat aan de waarde van het aan de staat toegevallen aande lenpakket aanzienlijk afbreuk zou zijn gedaan. De Bary heeft toegezegd, dat het staatscrediet niet anders dan in de uiterste noodzaak gebruikt zal worden. Ofschoon de vennootschap reeds aan haar verplichtingen uit hoofde van het vonnis heeft vol daan is tot dusverre over het crediet nog niet gedisponeerd.. AMSTERDAM, 1 Aug. Het verslag over 1951 van de Deli- heeft, mede gezien de dividend verhoging tot 11 pet, een gunsti ge indruk gemaakt. Het betref- Het groeiproces der Europese eenwording ondervindt in de laat ste dagen opnieuw een vertraging. En nu ook weer is het de Frans- Duitse verhouding, die een spaak in het wiel steekt. Het zijn dit maal niet de meningsverschillen over de organisatie van het Euro pese leger, maar het is voor de zoveelste maal de Saarkwestie, waar men het moeilijk over eens kan worden. De Italiaanse pre mier de Gasperi heeft op de vo rige week in Parijs gehouden conferentie over het Plan-Schu- man een voorstel gedaan, waarin aan Bonn en Parijs werd gesugge reerd een bijeenkomst te beleggen teneinde de bestaande menings verschillen aan een bespreking te onderwerpen. Dit plan werd aan vaard en sedert gisteren zijn de vertegenwoordigers van de be trokken regeringen in de Franse hoofdstad bij- Van het wereldtoneel een om te pro beren uit de impasse te ge raken. Gemak kelijk is het niet. Er is niet alleen een tegenstelling tussen 't Franse en Duitse standpunt, maar ook de politieke partijen in de be trokken landen houden er een andere gevestigde mening op na. In de politieke programma's komt een „Saarparagraaf" voor, die over en weer nogal een na tionalistische tendens vertoond, wat voor, een oplossing in Euro pese zin een belemmering kan zijn. Men zal toch ook nog reke ning moeten houden met de ziens wijze van de bewoners van het Saargebied zelf. Een spoedige overeenstemming in Parijs staat niet voor de deur. De gehele ma terie is daar te ingewikkeld voor, terwijl er allerlei belangen zijn, die moeilijk met elkaar vallen te rijmen, of men zou aan beide zij den een breed gebaar moeten maken, wat een ruimer denken vraagt dan tot nog toe in Duitse en Franse politieke kringen aan de dag wordt gelegd. Een bewijs, dat de geest van Europese sa menwerking en saamhorigheid nog geen voldoende wortel heb ben geschoten. Het laatste kan ni_et gezegd worden van de ver antwoordelijke staatslieden Ade nauer en Schuman, maar zij heb ben toch ook met de gangbare opvattingen in hun landen tot een bepaalde limiet rekening te hou den. Het Saarprobleem heeft 'n po litieke en een economische zijde. Beide dienen tegelijk te worden bezien. De Duitsers staan op het standpunt, dat de huidige econo mische status, die van 1945 dateert en waarbij Frankrijk de vruchten plukt van de mijnexploitatie, niet gehandhaafd kan blijven. Van daar, dat Bonn, hiervoor een wij ziging wenst, die zich niet alleen demonstreert in een verandering van de politieke status, maar wel degelijk de economische op brengst van de Saar ook voor de Bondsrepubliek zag aangewend Na zeven jaar om te zwaaien valt niet mee en ondanks de idea listische denkbeelden van Schu man zijn eT heel wat Fransen, die zich niet graag de economische voordelen zagen ontgaan. Wan neer Frankrijk deze voordelen van het mijiigebied zou moeten afstaan, betekent 't tegelijkertijd op grond van de getallenverhou- ding ussen de staal- en kolenop- brengsten, dat Frankrijk een min der sterke positie zou innemen in de Europese staal- en kolenpool. Blijft Parijs bezwaren aanteke nen, dan dreigt een gevaar voor dit eerste realistische experiment van Europese samenwerking. Een andere moeilijkheid vormt de politieke vrijheid van de Saar- bevolking, die in wezen een on vrijheid is en waartegen Bonn in een memorandum over geklaagd heeft. Zo blijven er vele voetan gels en klemmen. De taak van de Duitsers en Fransen in Parijs is nu de weg te effenen naar 'n ver gelijk. Wordt het een compromis van over en weer tegen elkaar afwegen van zuiver nationalisti sche belangen, dan is de Europese integratie er zeker niet mee ge diend. Toch is de oplossing van de Saarkwestie een „krachtproef" in optima forma voor een eventueel welslagen van de Europese één wording. Het is niet de eerste keer dat het Saarprobleem een muur optrekt tussen de twee grote vol keren. En van de samenwerking dezer volkeren en hun intentie elke wrrange tegenstelling uit het verleden uit te wissen hangt de toekomst van Europa voor 'n groot deel af Belangrijker dan menige conferentie tot nog toe gehouden, is deze bespreking in Parijs voor de toekomst van het Westen. Slaagt men in de Franse hoofd stad, dan eerst bestaat er ook een groter kans voor de levensvat baarheid van de aantrekkelijke plannen als de politieke éénwor ding van Europa, wat immers pas mogelijk kan zijn, wanneer de vraagstukken op lager niveau zijn opgelost. 4» fende fonds steeg van 92 tot 95. Voorts wordt morgen het jaar verslag der HVA verwacht, doch hierover waren nog geen positie ve gegevens bekend. Omtrent de Delimaatschappii (tabak) deden dividendgeruchten de ronde. Een en ander leidde ertoe, dat de animo voor cultuurfondsen van middag iets groter was en de stemmin" hier vast bleek te zijn. Amsterdam Rubber avanceerde ruim 2 punten, HVA boekte een zelfde winst, Deli steeg van 72 1/8 tot 76 en Deli-Batavia (ta bak) van 95 1/2 tot 99 1/2. De verlaging van het disconto met 1/2 procent is ter Beurze met instemming ontvangen. Ve len zien in deze tweede verlaging gedurende 1952 mede een teken, dat de gulden op internationaal niveau beter staat aangeschreven dan voorheen. De beurs bracht een en ander tot uitdrukking in een vast stemming voor de staats fondsen luidende in guldens. De dollarobligaties bleven onveran derd. De industriemarkt was over het algemeen genomen nauwe lijks prijshoudend, waarbij Uni lever opviel met een stijging van 173 1/4 tot 175 3/4, Olies lagen vastgenageld op 320 1/41/2, dus een fractie lager dan giste ren. Ook de Scheepvaartafdeling handhaafde vrijwel de noterin gen van gisteren. Aandelen Al- weco waren vast op de medede lingen, gedaan in de Algemene Vergadering. Deze stegen van 45 tot een biedprijs van 49. Ook Uw do Zo vaak h< hun jongens: een H.B.S. - r of dat diplom moeten een t< En Uw doe bouwen en str middelpunt in Moeten ooi beroep, als ge kraamverzorgs alle markten Moeten zi veel liefde en eigen kinderen, ren kunnen op Moeten ooi derschoenen or hun weg en hl het leven van vinden? Moeten oc klaar maken vi die God voor h stemd heeft en ter verantwoori leggen? En moeten zi jongens, hierbi den? Ook uw doe kans hebben o voor de toekon- ren. wat ze ir vaak niet kuni Er zijn heel allemaal zo zii dochters ook c gunnen, als ze Een lange opl ze moeten gaan zorgen van hei dragen ze ki dere reden niet den: en toch zo als ze eens „vreemden" zov veel zouden ler< vooral zouden straks als Katl op eigen benen te zijn voor hel Zo'n kans is Huize Driekoni bekende al voo: goede bekende 1400 meisjes, d gelegenheid kri de 34 maand tholieke meisjes vangen. Wat is Huize Een groot hi waar steeds rui 1621 jaar dril werken, leren, i ken en vooral reiden op hun daar gaat het c ningen ressortec nisterie van O.l onder leiding van Nazareth, d leraressen en e cursussen gever De meisjes z (Adve Tegen zonneb doorzitten, schr ter verbetering ZONDAG 3 A HILVE 8.00 VARA, 1 VARA, 18.31 IKOR, 20.00- 8.00 Nieuws, - postduivenberio] mofoonmuziek; platteland; 8.4 ziek; 9.02 Spor postduivenberic m of oonmuziek leven", causeri mentsmuziek; 1 der omslag; 11.1 ziek (In de pai 12.0 Postduiven mofoonmuziek; muziek en caus heid van de vi Noorse Koning; rekenen, Herer foonmuziek; 1 weerberichten; lingen en gramc Promenade ork bespreking; 14.: kest; 14.45 Res soliste; (plm. II 16.30 Sportrevu tionaal muziek 17.15 Gemengd de jeugd; 17.4 Sluiting Olympi Korte Ned. H 19.00 Voor de bellezing; 20.01 Operaconcert; 21.20 Orkestcon koor; 22.10 23.00 Nieuws; zicht 23.25—24.C HILVE 8.00 KRO, 9 IKOR, 12.00 17.00 NCRV, 8.00 Nieuws 8.15 Gramofo Hoogmis; 9.30 standen; 9.45 C 10.00 „De open monstrantse k 11.45 Indrukken Wereldconferent 12.00 Geestelijk Apologie; 12.36 ziek; 12.45 Olj 13.00 Nieuws, 1 katholiek nieuw concert; 13.30 Sint Paulus", ce sidentie orkst; muziek; 15.35 I 16.10 Katholiek 16.15 Gramofo Vespers; 17.00 0 18.30 Orgelconc Koningen van en Jeroboam", Nieuws, sportuil berichten; 19.4 19.52 Boekbespi gewone man zi van; 20.12 Gev ma; 22.45 Avon gische kalender 23.15—24.00 Gra

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4