DE WASMACHINE IN ACTIE Bewaar lietvoedsel Ridders van de slraat v 1 Wat de huisvrouw doen en laten moet als zij er een te gast" heeft Hoe zwaar? Verzorging van kamerplanten TIJDENS DE VACANTIE Vjt&Cifl&C uiCt&auquetjeA vragen de aandacht m Niet sjouwen. wel schoonhouden goed bij warm weer door Wïm km'p^cheep en Roo$ en een ndderv Nylon-fluweel Op het gebied van corsages is al heel wat gefantaseerd. De laatste tijd prijken allerlei glanzende en bedauwde vruch* ten, zoals sappige kersen, bramen, appels, peren, trosjes druiven of hazelnoten op jasjes of aan de hals van blouses of truitjes. Maar zoals het met alles gaat, wat in overdaad op de markt gebracht wordt, is weer spoedig afgedaan. Corsages van vilt zijn nog steeds niet algemeen. Af en toe komt er een glimpje van doorbreken, maar een massasproduct is het nog in geen geval. De prijs van een werkelijk mooi exemplaartje valt nog wel even tegen, want dit artikel moet geïmporteerd worden en wanneer een exemplaar hier te lande is gefabriceerd is dit meestal afkomstig van huisvlijt. Vilts corsages hebben vele voordelen. Ze gaan veel langer mee dan welk materiaal ook. Ze gaan niet in elkaar zitten, wanneer ze een beetje in de verdrukking komen en kunnen zelfs tegen een regenbuitje! Het is een leuk werkje om ze zelf te maken en de fantasie kan daarbij de vrije loop gaan. Lapjes vilt van ongeveer 20 bij 16 cm zijn in grote verscheidenheid in de handel en verkrijg-- baar in iedere goede handwerkzaak. De prijs van zo'n lapje is ongeveer 45 cent. Eveneens verkopen deze zaken zakjes viltresten in diverse kleuren. Dit leuke materiaal wordt zeer veel gebruikt voor applicatiewerk, waarmee o.a. kinderwands doeken en boodschappentassen van raffia en stro zo fleurig en vaak origineel versierd worden. Het bonte tuiltje op het eerste plaatje is van restjes vilt vervaardigd. De tekening geeft de vorm aan van een bloem, steeltje en meeldraden op ware grootte. Zoals aangegeven, moeten de zijkanten van de bloemetjes over elkaar vast geplakt worden met lijm. Pas wanneer deze droog zijn worden de bloemblaadjes tot de helft ingeknipt, want dan gaan ze pas mooi wijd openstaan. De steeltjes worden in de lengte (langs de stippellijn) dubbel gevouwen en met de naaimachine dichtgestikt. Voor de meeldraden zijn kleine stukjes vilt nodig en in het bovenste gedeelte moeten drie knipjes gegeven worden. Naai de zijkanten van het niet ingeknipte gedeelte samen, plaats dit in het kelkje en bevestig dit met een paar onzichtbare steekjes. Daarna wordt dit gevalletje op een steeltje gepaaid en de bloem is klaar. Het bouquetje kan zo groot gemaakt worden als men zelf wil. Bij enkele van de bloemsteeltjes kunnen groene blaadjes bevestigd worden. Dit staat fris en maakt het geheel levendig. Naar verkiezing kunnen de bloemetjes ook in één kleur gehouden worden. Wit staat bij voorbeeld heel aardig met hardgele meeldraden en heldergroene blaadjes. Zo zijn er legio mogelijkheden. •SLAJ» .111 111 -H: M .t T' -M De wasmachine, die een deel van de dag bij de huisvrouw te gast is om haar door het vuile goed heen te helpen, schijnt een meer en meer populair verschijnsel te worden. „Ik heb nu een zestig a zeventig klanten in de week," vertelde ons de eigenaar van een verhuur- inrichting te Utrecht, één van de drie officiële, die de stad rijk is. Hij was pas drie maanden bezig en had in die tijd een „afzetgebied" verworven onder alle bevolkingsklassen. „Ik krijg zowel gezinnen van ingenieurs en artsen als van arbeiders," zo vertrouwde hij ons toe, „maar het is wel opvallend, dat het meest de jongere generatie is, die zo'n electrische wasmachine gebruiken wil. Er zijn wel eens oudere mensen, die beweren, dat gemechaniseerd wassen enkel goed is voor huisvrouwen, die te lui zijn om flink te schrobben Zonder het eigenhandig wassen af te keuren of af te raden, zouden wij de verdiensten van de wasmachine, die vaak op tijd, geld en lichaamskrachten bespaart, toch niet willen onderschatten. Menige huis vrouw heeft er om bovengenoemde redenen haar toevlucht toe genomen en dat is op zich reden genoeg om het huren van wasmachines eens nader onder de loupe te nemen. Er zitten vele kanten aan het leven van zo'n wonderlijk appa raat als de wasmachine voor velen van ons nog is. Allereerst is daal de kwestie van veiligheid. Zoals men weet, moeten de machines ge aard worden, doch de meeste wo ningen bezitten geen stopcontact met zogenaamde randaarding, die daarvoor benodigd is. Daarom moet men doorgaans een losse aardleiding bij de machine leveren en deze aansluiten op de water kraan. Mocht er kortsluiting ko men, dan gaat de stroom via dit snoer naar de waterleiding, die de kortste geleider naar de aarde is en de stroom dus snel afvoert. Nu laat het zich verstaan, dat deze losse aardleiding, die de bona fide verhuurders altijd zelf beves tigen, niet door leken verplaatst moet worden. Dat gebeurt, als huisvrouwen de wasmachines aan elkaar gaan uitlenen, iets wat geen ondenkbaar verschijnsel is. Menige exploitant heeft het al ondervon den. Er moet echter met nadruk op gewezen worden, dat dit ge vaar kan opleveren en daarnaast ook de machine schaadt. Het ver sjouwen doet zo'n wasmachine, die toch altijd een andermans eigen dom is, zeker geen goed. Voor zichtigheid en zuinigheid zijn dus geboden en tevensreinheid. Sop, Vim en een zeem Het schoonhouden van de ma chine is een klein karweitje wat sop, eventueel Vim en een zeem lap doen wonderen doch niet elke huisvrouw knapt het op. Zo doende moet de exploitant, die de machine na elke waspartij contro. leert, haar soms ook nog grondig reinigen, voor zij naar de volgende klant gaat. Misschien verandert dit nog met de tijd, zoals er ook drie wasbeurten overheen gaan, voor de huisvrouw helemaal met de machine „thuis" is. Zij heeft dan ook geleerd haar taak precies in te delen en te organiseren, als zij tenminste met beraad te werk gaat. Een wasmachine is nu een maal geen wonderding, maar een apparaat,, dat met gezond verstand behandeld moet wor den. „Elke goede huisvrouw weet meestal zelf wel wat kan en niet kan," aldus onze zegs man. Zo zal het duidelijk zijn, dat een zwaar tafelkleed van handweefstof of een wollen deken niet door de wringer moet; zowel de wringer zelf als het kleed en de deken worden hierdoor gehavend. Korte handleiding Behalve de dingen, die men ge makkelijk zelfstandig beoordelen kan, zijn er uiteraard ook nog enkele tips, die de huisvrouw bij het werk niet missen kan en die ze van de eigenaar krijgt. Deze verschaft doorgaans een korte handleiding en geeft tevens zelf de nodige aanwijzingen. Hij ver telt, wanneer er heet water ge bruikt mag worden en wanneer lauw; wanneer de machine vier minuten lang mag draaien en wan neer slechts één minuut. Hoe teer der het materiaal, des te korter moet de ijverige wasmachine draaien. Verder zal hij ook aanraden bij elke „lading" slechts één groot stuk, als bij voorbeeld een laken, mee te nemen. Op den duur ziet de huisvrouw zelf wel, of zij het voorgeschreven gewicht al of niet overschreden heeft. Wanneer een machine eenmaal met regelmatige snelheid ronddraait, is alles in orde en zou men werkelijk kunnen zeg. gen, dat „een kind de was kan doen". Omdat het wel eens aar dig en ook wel nuttig is te weten, hoe zwaar de ver schillende stukken in de was wegen, geven wij hieronder nog een kort lijstje door. Een twee-per- soons laken weegt onge veer 900 gram, een sloop en een overhemd 200 gr, een herenborstrok 170 gr, een tafelkleed 450 gr, zes zakdoeken 85 gr, een hand doek 250 gr en een huis houd jas van de huisvrouw 280 gram. In de zomermaanden vraagt het bewaren van levensmiddelen speciale aandacht. Niet alleen om dat de bacteriën, die van nature in het voedsel voorkomen of er uit de omringende lucht in geraken, zich bij warmte sneller ontwikke len, maar ook omdat op een ver keerde manier bewaarde levens middelen broedplaatsen van vlie gen en ander gedierte kunnen worden. Hoe kunnen we dat voorkomen? In de eerste plaats door te zorgen niet te veel in huis te hebben van voedsel dat in kwaliteit achteruit kan gaan tenzij we er een be slist veilige bewaarplaats voor heb ben. Dan liever een keertje extra boodschappen gedaan bij de groen- tenhandelaar of de slager! Moet men voor enkele dagen groente in voorraad nemen, dan kieze men voor de laatste dagen harde, stevige soorten: boontjes, zomer kooi, worteltjes, komkommer. Wat vlees en vis betreft: zure en ge rookte artikelen zoals zult, plock- worst, rookvlees, zure haring en gerookte bokking zullen zich beter houden dan bij voorbeeld zachte kookworst, de zeer bederflijke le verworst en gestoomde viswaren. Voorts lenen lapjes en grote stuk ken vlees, die men door en door gaar eet, zoals rollade, zich beter voor bewaren na de bereiding dan biefstuk, ribstuk of gehakt. Het spreekt vanzelf dat vlees en vis in de warmte niet rauw bewaard kunnen worden. Braad, kook of bak ze zodra ze zijn gekocht. Dat geldt ook voor losse melk, welke na het koken bovendien snel moet worden afgekoeld. Het af koelen kan gebeuren op een koele (tochtige) plaats of in een bak met koud water, dat af en toe ververst wordt. Ook wan neer men bij voorbeeld een fles melk koel wil houden door er een natte doek om te slaan, moet die doek een paar maal per dag door koud water worden gehaald, an ders bereikt men het omgekeerde effect. Melk van de vorige dag moet men, evenmin als vleessoep, over laten staan zonder haar nog eens op te koken. Vers brood dient niet in de trommel te worden geborgen, voor het helemaal is afgekoeld. Moeten voedselresten worden opgeborgen, doe dit dan niet in een gesloten pan, maar leg er luchtig een deksel of een doekje op tegen stof en vliegen. Van overgebleven boontjes, wor teltjes en dergelijke kan een sma kelijke sla worden gemaakt; ver meng ze daartoe, zodra ze zijn af gekoeld, met azijn en olie. Tegen al te felle zonnewarmte helpt ook het behangen van voor- raadplanken en vliegenkastjes met BARTJE BROM Als moe aan z'n kussen trekt en Bart zich eens lui uitrekt, hoor ie hem al brommen. 'k Ben zo lui, 'k heb niks geen zin. Laat me er nog een poosje in, en hij blijft maar grommen. Naar de kerk?, bromt Bartje weer, en 't is net zo lekker weer, en 'k heb toch vacantie. Brood met kaas, dat lust ik niet, Spelen doe ik niet met Piet, 'k speel alleen met Fransie. Bartje Brom, wat doe je dom, hou toch op met je gegrom, hou toch blij vacantie. Hup, er uit! Ga naar de kerk, brood met kaas, dat maakt je sterk, speel met Piet èn Fransie. Denk aan de spreuk voor Augustus: BEN IK EEN BROMVLIEG? lie nog wat ruimte over? Bericht maar even! Dan komt hij het wel even ha len! Wel bedankt vast! In Geertruidenberg staat een schoorsteen van 110 m. Net zo hoog als de Domtoren! Wie heet er PETER Peter Faber, van wie wij op 6 Augustus de feestdag vieren, is een van de eerste leerlingen van de H. Ignatius van Loyola. Hij was een ar me herdersjongen en werd een heilig priester. Hij preekte in Duitsland, Spanje en Portugal. Overal maakte hij veel bekeringen. Hij had een grote verering voor de Engelbewaarders. Als hij in een of andere plaats kwam, groette hij altijd eerst de Engelbewaarder, die over de plaats waak te. Dan begon hij te le ren, wat hij van de H. Ig natius vernomen had. Vorsten en bisschoppen kwamen hem raad vra gen. Hij wist ook de Her tog van Gandia, Francis- cus Borgias, voor zijn Orde te winnen. Deze werd laten een groot heilige, die de Orde van de Jezuïeten bestuurde. In het jaar 1546 stierf Pe ter Faber. Er zijn laatst een hele boel kwallen aan de Ne derlandse kust geweest en ze hebben zeer veel men sen gebeten. Dat was niet leuk! In Amerika is een man in tijd van drie en twin tig en 'n half uur 124 keer uit een vliegtuig gespron gen. Met 'n parachute na tuurlijk. In Engeland wilde de Lassoman tussen 3 en 6 uur eens een glaasje bier kopen. Maar niets hoor! Je kon het er niet krij gen! Een borreltje ook al niet! Foei! In de Maas is een boot je met twee mannen erin, omgeslagen. De twee mannen zijn helaas ver dronken. Die ene man had thuis zeven kinderen. In Friesland zijn laatst met het noodweer zes boerderijen afgebrand. In Culemborg is het water duurder geworden, kleine vrienden! Dat is toch wat! Mond- en klauwzeer zijn nu vrijwel bedwon gen. Gelukkig maar! Het paard hinnikt vrolijk! Er is een boekje te krijgen, dat alle mensen, die op een bromfiets rij den, moeten lezen! De Lassoman moet meer magazijnruimte heb ben, om boekjes op te bergen en zo! Hebben jul- Vul in In de volgende zinne tjes moet je aan het eind een paar of één woord in vullen, die samen of al leen een aardrijkskundige naam vormen. 1. In een Boeddha-tem pel mag je vrij rondlopen, als je maar niet 2. Een man met een witte muts op, kwam uit het hotel naar buiten ren nen en men riep: „Ben je.... 3. Een kapitein heeft een hoorapparaat nodig, hij wordt met de dag Zoek wat fout is Een boer schrijft aan z'n zoon de volgende brief: Ik zend je een van m'n oude jassen met het enig doel, dat je er een nieu we jas van maakt. In een van m'n zakken vind je een envelop, waar je moeder vijf gulden in ge daan heeft, zonder dat ik hc' weet. Ze zegt je ze gt. I te bewaren. Ik zou je vergeten te zeggen, dat je deze brief zult aantreffen in de zijzak van je jas. Als de post je niets be zorgt, moét je naar het postkantoor gaan om dat te zeggen. Op tijd „Moe, Jantje Staal heeft me een stomp op m'n neus gegeven." „En heb je hem er een teruggegeven?" „Ja, moe, voordat hij mij er een gaf, dus net op tijd. Kun je rekenen Oplossing 59 59 59 1. Uit de 6 plaatsen moest de plaatsnaam Nieuwersluis te voor schijn komen. 2. De woorden van „Hak de staart er af" waren: Vink, vin; koek, koe; tor, To; krop, Kro; Koord, koor; moer, moe; wals, wal; hoed, hoe; baars, baar; Zeist, zeis. Hier heb je een reken sommetje. Anders zou je het rekenen misschien onder de vacantie verge ten. Ik geef je de volgen de getallen: 1 2 3 6 7 8 18 20 22 28 30 en 32. Plaats die getallen nu zó in de hokjes, dat de optelling van ieder rijtje van boven naar beneden 59 tot uitkomst geeft. Nooit tevreden Cézanne is een Franse kunstschilder. Van hem is bekend, dat hij nooit met een portret kon klaar ko men. Hij was niet gauw over zich zelf tevreden. Iemand moest eens 115 maal bij hem komen om voor hem plaats te nemen om geschilderd te wor den. Na die 115e zitting was z'n model totaal op van de inspanning. Cé zanne lei z'n penseel weg, liep een stap ach teruit, bekeek het portret eens goed en zei toen zuchtend: „Zo, nu heb ik de borst van het over hemd ten minste naar rriijn zin." De postzegel viert feest Misschien ben je wel naar de grote postzegel tentoonstelling in Utrecht geweest. De postzegelver zamelaars toch zeker. We vieren in Nederland het eeuwfeest van de postze gel. Ze zijn er dus niet altijd geweest. Als je vroeger een brief moest wegsturen, berekenden ze de prijs naar de afstand en de moeilijke reis, die hij moest afleggen. Daar om werden er niet veel brieven verzonden. Al leen, als het een erg be langrijke was. In 1852 kwamen de eerste Neder landse postzegels. In En geland waren ze er toen al. In 1837 zei 'n zekere heer Rowland Hill: „Waarom moet er toch zoveel geld betaald worden om een brief weg te krijgen? Als ze eens eenzelfde en een lage prijs over heel het land vaststelden, zou je eens zien, hoeveel brie ven de mensen elkaar zouden sturen. En wer kelijk, in 1840 werd het in Engeland mogelijk voor één stuiver een brief door het hele land te sturen. Toen kwam meneer Rowland Hill met een nieuw voorstel. „Laten we kleine stukjes papier verkopen, die één stui ver kosten. En als we dan op dat papiertje een fi guurtje zetten en meteen de prijs, snapt iedereen, dat dat een postzegel is." Een andere Engelsman, James Chalmers kwam toen op het idee om aan de achterkant wat kleef stof te doen en zo was de postzegel kant en klaar. Van toen af reisden de brieven met de postzegels door het land met ver schillende kleuren en fi guren. Zo zou je van iedere postzegel een apar te geschiedenis kunnen vertellen. een witte doek of wit papier. Belangrijk is het, om er voor te zorgen dat afval en vuil water niet open en bloot blijven staan; daar om moet men er op letten dat schillen- en vuilnisemmers telkens goed gesloten worden en na het legen worden schoongespoeld, ge droogd en met kranten bekleed. Ook lege blikjes, die blijven slin geren, lokken ongedierte aan. Goed schoonhouden van het vaatwerk en van droog, en vaat doeken is in de warmte nog meer nodig dan gewoonlijk. Een randje ingedroogde melk in de melkko ker, een restje in de botervloot, een laagje oud vet in het Keulse potje, iets dergelijks kan de hele nieuwe, verse inhoud doen beder ven. Ten slotte: wanneer men twij felt of een gerecht of voedings middel verzuurd of verrot is, ge bruik het dan liever niet. Daar mee wordt veel narigheid voor komen. De Minister van Verkeer in Is raël heeft vier chauffeurs en een chauffeuse tot „ridders respectie velijk riddervrouwe van de straat" geslagen. Dit is een onderdeel van de officiële actie der politie ih Is raël tot bestrijding van de grote onveiligheid van het verkeer. Deze actie wil niet alleen de verkeers- zondaars bestraffen, maar ook de „heren, resp. dames in het verkeer" belonen. Onder de chauffeurs, die tot ridder werden geslagen, be vond zich er een, die 32 jaren ach ter het stuur van een vrachtwagen had gezeten, doch nog nimmer een ongeluk had veroorzaakt. De chauffeuse was opgevallen door haar voorbeeldige en voorzichtige rijden. Tijdens de plechtigheid, die een zeer officieel karakter droeg, wer den aan 30 andere chauffeurs di ploma's uitgereikt als waardering voor hun kundig en voorzichtig rijden Na hetgeen wij de vorige maal schreven over de voorzorgsmaatre gelen, welke kunnen worden geno men om de tuin tijdens onze va cantie zo goed mogelijk in orde te houden, willen wij thans onze aan dacht besteden aan de verzorging van de kamerplanten. Hier komt uiteraard iets meer bij kijken dan bij de planten in de tuin, omdat de bloemen, welke wij in huis heb ben, veel meer op onze zorg zijn aangewezen. Dikwijls worden de planten naar vrienden of kennissen gebracht, die er dan wel goed voor zullen zorgen. Niet altijd loopt dat goed af. Het kan gebeuren, dat u uw troetelkinderen kwijnend terug krijgt. Denkt u dan niet direct, dat uw vrienden de planten hebben verwaarloosd. Zelfs al hebben zij ze met alle mogelijke zorgen om ringd, dan kan het nog gebeuren, dat uw planten achteruitgaan en wel om de volgende reden. Elke plant stelt bepaalde eisen aan het milieu, al kunnen zij zich heel vaak wonderlijk aanpassen aan minder ideale omstandigheden. Worden zij nu in een andere om geving geplaatst, dan geeft dit de eerste tijd dikwijls een terugslag. Geleidelijk komt het wel weer goed, maar zo lang gaat u meestal toch niet op vacantie met het ge volg, dat u de planten juist terug krijgt, wanneer zij er het minst florissant uitzien. Een methode, welke ook wel wordt gevolgd, is het plaatsen in de tuin. De planten worden, met pot en al op een schaduwrijk plek je ingegraven of, wat ook mogelijk is, ze krijgen een plaats in een kist. De ruimte tussen de potten, welke niet te klein mag zijn, wordt nu opgevuld met vochtig mos of met turfstrooisel, dat ook de pot- \ten enkele centimeters bedekt. Dan is er nog een andere manier om de planten tijdens onze afwe zigheid niet te laten verkomme ren. Het is al een heel oud middel, dat toch altijd nog met succes wordt toegepast. Er wordt hierbij gebruik gemaakt van de zuigende (of liever capillaire) werking van draadjes wol. Deze worden met het uiteinde gestopt in een emmer wa ter, welke op een kleine verho ging wordt geplaatst, terwijl het andere einde om een lucifer wordt gedraaid, welke in de aarde van een bloempot wordt gestoken. Op deze manier kunnen heel wat plan ten, die in een kring om de emmer worden gezet, vochtig worden ge houden, zodat u met een gerust hart met vacantie kunt gaan. Veel succes en veel genoegen! Htn. Kopers van overzee, die kortge leden de Londense „Fashion Fort night" bezochten, hebben voor de eerste keer enkele van de nieuwe stoffen gezien, die fabrikanten ge. durende het laatste jaar in Groot- Brittannië hebben vervaardigd, zoals een wasbaar en onkreukbaar nylon-fluweel, waarvan een avond japon was gemaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 6