Verantwoording De tentoonstelling te Opmeer is voortreffelijk geslaagd Word eer Alkmaarse Exportveiling letterlijk „in het nauw Eerste plechtige H. Mis Pater Fr. A. Pepping O.S.C. AFC-jeugd terug uit Vught Kampioenschap ontging D.A.W. door 6-4 nederlaag Advies inzake Nieuwe neer zet hal komt op te dempen gedeelte afgesneden kanaalvak AGENDA Feest voor heel de parochie „Een week missiestad" Hoogst voldaan over de Kampweek Kunstkring H.P.C. won onverdiend Sterk A'dams team tegen N. Holl. „elf" Regering aan de Prof. dr. P. voorz PAGINA 2 DINSDAG 5 AUGUSTUS 1952 ALKMAAR Op de drukke veilingdagen ligt het verkeer op hert terrein van de Alkmaarse Exportveiling, het verkeer van de Rijksweg en dat van en naar de bedrijven op „Het Eiland" hopeloos in de war. Dan gelijkt de omgeving van de veiling gebouwen op een Brussel in het klein, waar de drukke winter avonden het verkeer van vier rijen dik en van 2 kanten pal tegen elkaar in, een stremming teweegbrengt, die de verkeers agenten radeloos naar het hoofd doen grijpen. Zo gaat dat week in, week uit en met dit euvel zit de directeur van de veiling, de heer E. Mak en al zijn tuinders al van sinds de oorlog. Het is te voorzien, dat de veiling nog een belangrijke expansie tegemoet gaat en daarom is het thans een dringende noodzakelijkheid geworden, dat de veiling uitbreiding krijgt, wat de bedrijfsgebouwen en parkeerruimte betrett. Niet alleen, omdat de toestand) van nu onmogelijk kan blijven bestendigd, want zelfs in het veilinggebouw staan kolossen van vrachtwagens die kostbare ruimte in beslag nemen, en de in- en uitgangen versperren, maar ook, omdat het, zoals de wethouder van Slingerland in 1947 als loco-burgemeester aan de raad schreef: een groot be lang is voor de gemeente, dat een zo bloeiend bedrijf als de exportveiling in deze gemeente gevestigd blijft. Geldlening gevraagd Zoals wij reeds berichten, heeft de directie van de Veiling de gemeente thans officieel om een geldlening van een half millioen gevraagd. Dat is dan hoofdzake lijk voor de bouw van een nieu we, neerzethal, die moet komen te staan op een te dempen ge deelte van het afgesneden ka naalvak. Het gebouw dat thans in gebruik is, is op zich zelf ook al veel te klein. Het bevat nog' een kantoor, waar acht man el kander letterlijk verdringen en de veilingzaal mgt de klok strookt ook niet meer met de efficiency van de moderne be drijfsvoering. Het veilingsgebouw heeft een oppervlakte van 1900 m2, terwijl het nieuwe gebouw minstens 3200 m2 zal tellen, met een lengte van 80 en een breed te van 40 meter. Elke afnemer zal om zo te zeggen, in het nieuwe gebouw zijn eigen, aparte hoekje krijgen, waar hij rustig kan laden, zonder een ander in de wielen te rijden. De plannen luiden aldus: Het afgesneden kanaalvak zal, te rekenen van de beschoeiing aan de zijde van 'l veiligterrein af, over een afstand van 100 m worden' gedempt. Volgens de heer Mak zou het beter zijn, de demping te doen plaats vinden over een afstand van minstens 140 meter, tot aan het Tesselse Hek, zodat het verkeer van de Singel, en van de Heidense Weg of Kanaalkade af geen hinder zal ondervinden, doch recht streeks de Shell of andere be drijven op het Eiland zou kun nen bereiken. De gemeente ech ter schijnt dit niet van plan te zijn; achter het nieuwe veiling gebouw in de richting van het Noord-Hollands Kanaal komt een groot parkeerterrein, dat groot genoeg zal zijn, om op drukke veilingdagen het ontzaggelijke aantal auto's en wagens te ver werken. De oude loodsen zullen van zelfsprekend blijven bestaan als fustloodsen, want momenteel heeft de veiling aan de overzijde van de Helderse Weg nog een terrein van het PEN in gebruik, dat echter ook niet ten eeuwige dag zal blijven bestendigd, wel licht in de zeer nabije toekomst al beëindigd zal moeten worden. Op de Helderse Weg zelf zal het verkeer -geen enkele hinder meer van de veiling ondervinden. Stenen gebouw Het nieuw te bouwen veiling gebouw zal een afmeting krijgen van 80 bij 40 meter. Aan één der zijkanten komen de boxen voor de grossiers. Het wo-rdt een stenen gebouw met een over kapping van hout. Over een op pervlakte van 40 bij 14.60 meter wordt een bovenverdieping aan gebracht waraop zullen komen de veilingzaal met 156 zitplaat sen, groot 14 bij 15 meter, een hall, w-aar de betalingen kun nen worden verricht, het privé- kantoor van de directie, een bestuurskamer en woonhuis voor de concierge. In een kelderruim te, van dezelfde afmetingen als deze bovenverdieping en lood recht onder deze gelegen, komen de rijwielbergplaatsen voor het personeel en het publiek, de centrale verwarmingsinstaliatie en het archief. De heer Mak zeide, ervan Buitenlands bezoek ALKMAAR In verband met de aanbieding van een carillon namens het Nederlandse volk aan de Amerikaanse regering maakt thans Mr. Hausmann uit Washing ton in opdracht van zijn regering een studiereis door ons land, ter bestudering van Nederlandse klokketorens en klokkes-pelen. Vandaag bradht hij in gezelschap van Jhr Teixeira de Mattos van de Regeringsvoorlichtingsdienst 'n bezoek aap Aikmaar, waar hij door burgemeester Wytema ont vangen en rondgeleid werd. Het carillon van de Waagtoren werd door hem bezichtigd. ALKMAAR EN SYRIË ALKMAAR Ter gelegenheid van het bezoek van het Koninklijk Paar aan Alkmaar brachten ook enkele Syrische journalisten een bezoek aan Alkmaar, waar zij van de ontv.angst van de Koningin o-p de Kaasmarkt getuige waren. Het bureau van de V.V.V. ont ving dezer dagen van de KLM, wier gasten de Syrische journalis ten \yaren geweest, een exem plaar van 'n Syrische krant waar in een geillustreerde reportage van het bezoek aan Alkmaar is opgenomen. De in Arabische let tertekens gedrukte krant, maakt met de gewone foto's ertussen een wel zonderlinge indruk. overtuigd te zijn, dat, wanneer het nieuwe veilinggebouw er een maal staat, de totale omzet ver hoogd zal worden tot 2 millioen gulden per jaar, dat de inkom sten zeker met een slordige 60.000 gld. zullen stijigen en dat de aanvoer aanzienlijk zal wor den vergroot, zodat Alkmaar ook in dit opzicht als de grote cen trumplaats voor Noord-Hollar.d zal gaan gelden. De veiling zelf zal deze vernieuwingen finan cieel gemakkelijk kunnen op brengen en zeker als de tuinders, die er een groot gemak van zul len hebben, een bijdrage willen leveren.Wellicht 1 of 2 pCt. van de omzet Er is nog een ander groot voordeel voor de gemeente. Wan neer de nieuwe hall er is, zal deze zich bij uitstek lenen voqr grote festiviteiten, congressen, muziekuitvoeringen etc. zoals te verwachten zal zijn bij de viering van het 700-jarig bestaan de stad Alkmaar. Eindelijk zal de ge meente Alkmaar zich dan kun nen verbeugen over het bezit van een groot en toch altijd comfortable gebouw dat meer dan 1000 mensen een zitplaats kan bieden. Het is te hopen, dat de veiling de grootste tijd va-n het wachten thans achter de rug heeft en dat wanneer de financiële voorberei ding geheel achter de rug zijn, spoedig met de bouw zal kunnen worden begonnen. DINSDAG 5 AUGUSTUS. BIOSCOPEN: HARMONIE: Het zevende Kruis, 14 jaar. CINEMA AMERCAIN: Moe der was actrice, a.l. REX THEATER: Torreani. 14 jaar. Aanvang 8 uur. APOTHEKEN: Na 6 uur he denavond voor spoedge vallen bereikbaar Apotheek Kruisinga, Koorstraat 59, Apotheker G. Kruisinga. TENTOONSTELLINGEN Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren": tot 1 September tentoonstelling werken van Jac. J. Koeman. Stedelijk Museum Alkmaar: „Tegels en Tulpen". K.C.B. tot 16 Aug. Beeld houwwerk en edelsmeed- werk van Marycke Visser, etsen, tekeningen en aqua rellen van Jan Ponstjjn en schilderijen van Jan de Leeuw. Woensdag Hoog water om 7.55 en 20.46 uur. Laag wa ter om 1.50 en 14-45 uur. NUTSSPAARBANK ALKMAAR In de maand Juli werd op de spaarbankboek jes ingelegd 457.481,82 (vorig jaar 335.254,21) en terugbetaald 'f 401.908,99 (v.j. 405.865,57) al zo meer ingelegd dan terugbe taald 55.572,83 (v.j. minder in gelegd dan terugbet. 70.611,36). Het aan de inleggers verschul- digdekapitaal. bij het begin van het jaar 11.052.628,34, bedraagt thans 11.113.008,73. Het aantal in Juli nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 252. Ingetrokken wer den 190 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 27.731. Onder de in Juli nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 28 boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van 1, In Juli bedroeg het aantal pos ten van inleg 3545, dat van terug betaling 2584, tezamen 6129. De lediging in de maand Juli van 642 spaarbusjes leverde een be drag van 12.410,10 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes be draagt thans 5693. Geslaagd ALKMAAR Onze plaatsge noot de heer P. Wit, behaalde het Associatiediploma Nederlandse Handelscorrespondentie. ALKMAAR. De dekenale missieweek is weer voorbij, de Missiestad op het terrein van het R.K. Lyceum is afgebroken en Minanki Panki Poe is nog slechts een aangename herinnering. Voor zover de resultaten van zulk een week in cijfers zijn uit te drukken,' moeten wij zeggen, dat het resultaat de verwach tingen heeft overtroffen. Ruim 23 duizend personen bezochten de tentoonstelling. De netto-opbrengst zal liggen tussen 15 en 20 duizend gulden. Er is dus wel alle reden, dat de laatste publicatie van het comité een woord van dank is. Dank vooreerst namens de missionarissen voor de gulle gastvrijheid die zij in zovele gezinnen mochten ondervinden en voor de grote en hartelijke belangstelling, die zij bij allen mochten constateren. Dank aan het Curatorium van het R.K. Lyceum voor het ter beschikking stellen van schoolgebouw en speelplaats. De waardige expositieruimte en de ideale ontspanningsgelegenheid zijn zonder twijfel grote factoren geweest voor het welslagen der missieweek. Bijzondere dank mag op deze plaats zeker worden gebracht aan de directie en de redactie van het Nieuw Noordhollands Dag blad. Zonder de steun en ruime medewerking van een goede gewestelijke pers zou een opzet als „Een week Missiestad" onver antwoord zijn geweest. Tenslotte een welgemeend dankwoord aan allen, die door mate riële of persoonlijke hulp tot het welslagen dezer missieweek hebben bijgedragen. Slechts door eendrachtige samenwerking van velen kon iets moois tot stand worden gebracht. Dr. C. J. C. ARNOLD, voorzitter RECTOR F. HOLTHUIZEN, secretaris P.S. Mochten er misschien nog katholieken zijn, die ontevre den zijn over hun medewerking of die door uitstedigheid niet in staat waren iets bij te dragen, dan worde hier voor de laatste maal het gironummer van de penningmeester genoemd: 504123, ten name van de heer A. W. Geels, Emmastraat 99, te Alkmaar. EGMOND AAN DEN HOEF Het presterfeest van Weleerw. Pater Fr. A. Pepping O.S.C. heeft een bijzonder prachtig verloop gehad. De goede voorbereidingen onder leiding van Z-E. Heer Pas toor J. Kooij hebben hun uitwer king niet gemist. In de meest ware zin van het woord kou gesproken worden van een feest voor „heel de parochie." Het inhalen van een neomist, in een klein dorpje is één groot fa miliefeest! Niemand laat zich on betuigd. Geen vereniging ont breekt. Een lange stoet van ama zones en ruiters, kinderen op ver sierde fietsen, verenigingen in uniform het rood-wit-blauw sie rend langs de gevels, Lamoraal van Egmond, zorgende voor pas sende muziek. Overal mensen ter 'begroeting op de straat; een ere- fooog voor het huis van de ouders, op 't kerkplein een trioimphpoort met in het front de betekenisvolle woorden „Gij zjjt priester in eeu wigheid." Dan komen de bruidjes in het vlekkeloos wit om de jong gewijde priester naar het altaar te geleiden. Aan de grens der ge meente sprak de burgemeester namens de burgerij, bij het be treden van het kerkgebouw het hoofd der school en in de kerk was het de pastoor, die namens de parochie uiting gaf aan gevoe lens van medeleven met dit hoog- feesteliik gebeuren. Waarderende vermelding verdient de kerkver- sieringeenvoudig, maar op vallend smaakvol. Bloempetalen aan de wand, slanke witte kaar- se»? sierlijk oprijzend tegen een achtergrond van palmgroen. Even grote waardering voor het zang koor. Het Memorare, de priester- cantate van J. Haagh en de drie- ALKMAAR Klokslag 6 uur reden 45 AFC-adspirantten onder het zingen van hun clublied de Nassaulaan binnen; 45 jongens, die hoogst voldaan waren over de kampweek, die ze in het N.K.S- kamp te Vught hadden meege maakt. Koffers en plunjezakken werden afgeladen en de anders zo rustige Nassaulaan was een kwar tiertje getuige van een grote be drijvigheid. Voor zover de schor- geschreeuwde stemmen het toelie ten werd de wachtende ouders en broertjes en zusjes verteld, dat het fijn geweest was en toen trok 'n ieder huiswaarts, voldaan over de prachtige week, die ze gehad hadden en toch inwendig weer 'n beetje blij, dat ze weer gezond en wel thuis waren. Vier prijzen wisten deze kna pen uit Vught mee naar huis te brengen. Een eerste en een twee de prijs in het voetbaltournooi, een eerste prijs voor de zwem- en athletiakwedstrijiden, een tweede prijs voor orde en netheid. De prijs voor athletiek was voorna melijk te danken aan de buiten gewone zwemprestaties, waarmee de AFC-ërs heel het kamp m ver wondering gebracht hebben. In alle afdelingen werden ze hier winnaar. Wat het voetbaltournooi betreft, ook hier werden behoor lijke prestaties geleverd. De eind standen van de twee afdelingen, waarin AFC-elftallen uitkwamen waren als volgt: DOCOS (Leiden); VOSTA (En schede): AFC (Alkmaar); ZWOL LE (Zwolle); BEST VOORUIT Best)RKVVA (Amsterdam HMS (Utrecht). AFC j (Alkmaar); AFC f (Alk maar); HMS 2 (Utrecht); AFC h (Alkmaar); Woenselse B. (Eind- hovep)Brabantia (Eindhoven); RKWA (Amsterdam)Zwolle (Zwolle); Docos (Leiden); HMS 1 (Utrecht). Voor de orde en netheid was door de kampleiding een Tour de i France georganiseerd waarin men dagelijks 1000 km moest afleggen. Werd er door een vereniging 'n overtreding begaan, dan werd dit gestraft met strafpunten. Extra prestaties leverden extra km op. Op die manier eindigden de AFC- ers na een aanvankelijke achter stand van 300 km op een afstand van 50 km achter de drager van de gele trui: Docos. Als we in acht nemen, dat Docos met 2 en AFC met 4 elftallen was, mogen we met die tweedeprijs dubbel en dwars tevreden zijn. Al met al was het een week om niet gauw te vergeten en nu reeds hebben de meeste jongens het voornemen gemaakt om, wanneer de mogelijkheid bestaat, het vol gend iaar weer mee te gaan. We kunnen dan ook niet anders ein digen dan met een woord van lof aan het N-K-S.-bestuur voor de prettige weken, die ze aan ruim 1500 jongens bezorgen. Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Willem A., z. v. W. J. de Groot en C. A. van Krieken; Wilhelmus A. P., z. v. P. Peters en M. E. Smit; Gerrit, z. v. J. Plomp en L. Storm; Michael P., z. v. N. A. Adrichem en M. M. van Leeuwen: Marie IJ, d. v. J. Latenstein en U. Jongbloed. Overleden: Jan Pater, 75 jaar, wed. van H. Dekker; Herman Rei- ker, 43 jaar. „De Luchtbode" ALKMAAR De Postduiven vereniging van Zaterdagvliegers „De Luchtbode" hieldop Zaterdag haar wedvlucht op Maastricht, waarvan de lossing plaats vond te 11.45 uur. De eerste duif werd geconstateerd te 14.30.39 en het concours sloot te 14.31.25. De uitslag hiervan was: Tijdeman 1, Barhorst 2, v. Nieuwenhuizen 3 en Vinke 4. CONFLICT GROENTEN- HANDEL OPGELOST Fustcentrale weer open at,KMA AR De directeur van de Alkmaarse Exportveiling heeft enige tijd geleden aangekondigd dat een cent extra kistenhuur in rekening zou worden gebracht, omdat de fustencentrale niet meer rendeerde. De groentenhandela- ren vonden, dat dit door de gros siers moest worden betaald, ter wijl deze meenden, dat de klein handelaren daarvoor moesten op komen. Hangende deze kwestie werd de fustcentrale gesloten Thans is het conflict weer bij gelegd. Het veilingbestuur en de grossiers zijn tot overeenstem ming gekomen: de grossiers be talen voor het klein fust hetzelf de als voorheen, maar voor de grote kisten een cent meer. En de kleinhandel heeft zich daar mee accoord verklaard. En na tuurlijk staan'de deuren van de fustcenfrale weer wijd open. BILJARTSEIZOEN '52- 53 ALKMAAR. Terwijl de mees te biljarters nog niet over hun ge liefde sport denken vanwege de vacanties, heeft de technische com missie van het district Alhmaar cn omstreken van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond niet stil gezeten en is men reeds begonnen met de voorbereidingen op het nieuwe seizoen. Op voorschrift van de bond wordt begonnen met de persoon lijke kampioenschappen. Het pro gramma is als volgt samengesteld. 1521 September: finale vijfde klasse. 2228 September: voorwedstrij den vierde klasse. 29 September—-5 October: voor- wedstriiden derde klasse. 1319 October: finale vierde klasse 20—26 October finale derde klasse. Daarna wordt een begin ge maakt met de eerste helft van de competitie tot eind December 1952. In Januari worden de persoonlijke kampioenschappen voortgezet met de tweede klasse 5—11 Januari 1953: voorwed- striiden tweede klasse. 12—18 Januari: fmale tweede klasse. Hierna de tweede helft van de competitie tot half Maart, aanslui tend daarop de voorwedstrijden en finale eerste klasse en hoofdklasse en tevens het briebandentournooi. De inschrijving voor de persoon lijke kampioenschappen vijfde en vierde klasse kan geschieden tot 21 Augustus. De opgave van de teams worden ingewacht tot 15 September bij de secretaris der technische commis sie, de heer Poesthohe. CASTRICUM. Na het suc cesvol winterseizoen 1951.1952 gaat „Elckerlyc" ook dit komen de winterseizoen de leden, do nateurs en stichters weer een program aanbieden, dat zeer ze ker aan alle verwachtingen zal voldoen. Een bron van bijzondere ver heugenis zal velen het besluit van het bestuur vinden om de muziek de haar toekomende plaats té geven, terwijl de in voering van cursusavonden voor hen diq voor een bepaald onder werp 'n bijzondere belangstelling hebben een aantrekkelijk no vum is. dat de wijdse perspec tieven biedt voor de toekomst. Op 25 September opent „El ckerlyc" haar winterseizoen met het koor van St. Bavo Kathe draal o. 1. v. Da. A. J. M. Kat. Prof dr. Anton van. Duinker ken zal dit jaar ook weer op treden. Diverse avond komen op het programma voor, w:o. Wouter Paap: „Een avond genieten van Mozart." Dr. A. E. L. Portieltje: „Boeiend dierenleven" Filmavond Het wonder van Milaan. Terwijl het toneelgezelschap Puck een toneelvoorstelling zal geven. De cursus-avonden worden verzorgd door dr. Maximinus OFM Cap. over „Occultisme en Spiritisme" en dr. J. Holt,, gy naecoloog en sexuoloog over ,,'t liefdeleven van. de mens". Geslaagd OUDORP. De heer B. Vader alhier slaagde op het te Haarlem gel-ouden examen voor hoofd akte A. I stemmige missa sancti Eduardi van L. Refice, dat alles gaf wij dingsvolle stemming aan 't feest. Onder de genodigden bevonden zich oud-pastoor Nieveen van Dij- kum, thans deken van Goes, oud pastoor de Boer, thans pastoor te Pijnacker, én al vóór de Neomist gewijde priesterzonen der paro chie, en voorts enige vrienden van de nieuw gewijde. Tijdens de eerste plechtige H. Mis Zondagmorgen werd de Ce lebrant geassisteerd door de H E. deken van Goes als diaken eh Z.E. Pater Mooij als sub-diaken, terwijl pastoor J- Kooij als pres- byter-assistens fungeerde. Zondagmiddag om 2 uur vond in de zaal van J. den Houdijker de officiële aanbieding van het paroohiecadeau, bestaande uit een volledig brevier (4 delen) en enige boekwerken plaats. In het bijzijn van alle leden van de werkcomité's werd dit met enige passende woorden door de Z. E. Heer Pastoor, namens de gehele parochie aan de neomist aange boden. Na afloop hiervan bestond er voor alle parochianen gelegen heid persoonlijke gelukwensen aan te bieden. Tijdens het plechtig sluitingslof sprak de neomist een dankwoord. Een aubade, aangeboden door Lamoraal van Egmond besloot de feestelijkheid. PATER SINNICt 't VELD. Onze oud-plaats genoot, de eerwaarde pater Sin- nige, die in Augustus 1935 de Hei lige Priesterwijding ontving, was gedurende de oorlogsjaren onge veer drie jaren werkzaam als rec tor aan het zusterhuis te Zeddam en vervolgens ongeveer zeven jaar in het Sint Michiel College te Brasschaet (België). Hij werd dezer dagen aangewe zen om zijn priesterarbeid vervol gens voort te zetten in een pries- terarm diocees in de staat Louisi ana aan de Missisippi-rivier in Amerika, en zal op Zaterdag 9 dezer scheep gaan te Rotterdam, terwijl een collega van hem, thans nog werkzaam in de Oost-Priester- hulp in Duitsland, hem binnenkort zal volgen, om dan gezamenlijk de bisschop aldaar behulpzaam te zijn in de parochiewerkzaamheden. Deze overplaatsing kwam op be trekkelijk korte termijn, met ge volg dat de eerwaarde pater geen gelegenheid had om persoonlijk afscheid te kunnen nemen van zijn vele weldoeners, bekenden en vrienden. Wii doen dat bij deze gaarne voor hem in ons plaatselijk nieuws met de mededeling, dat zijn voor lopige adres aldaar zal zijn Th. Sinnige, Bisschop's House, La Fa- jette, L.A., U.S.A. Burgerlijke stand W ARMENHUIZEN Geboren: Maartje T. dv P. D. Sevenhuysen en Tr. de Geus. Anna M. dv Th. E. Mosch enC. de Groot. Anna M. dv J. v. Wiering en C. E. Slijkerman. Reinier M. zv A. J. Huibers en M. C. Tesselaar. Ca- tharina M. dv P. A. Pronk en C. A. Stoop. Gehuwd: W. Bruur, 29 j. te Akersloot en E. M. v. Diepen. G. W. Blankman en P. Krist. Overleden: N. Goudsblom. 75 j. geh. m. C. Put. ALKMAAR Voor een talrijk pulbliek, waaronder vele DAW- supporters is 't DAW gisteravond in Heemstede niet gelukt 't eerste jaar in de 2e klasse van de KNjZB met een kampioenschap te beslui ten. HPC bleek tenslotte de ster kere doch het had hierbij de hulp van enkele vreemde scheidsrech- terlijike beslissingen. Terwijl de midvoor van DAW in geregeld duel met de HPC-midachter, ze ker zo zwaar wérd gehinderd als v.d. Pol het de HFC-midvoor deed werd de Alkmaarder tweemaal naar de kant verwezen, terwijl v. d. Hart voor Alkmaar hoogstens eens een vrije worp kreeg te ne men. De grootste blunder van de referee was wel toen hij keeper van Straaten uit het water zond, toen deze niet wist naar welke HFC-speler hii de bal moest plaatsen toen zij een vrije worp moesten nemen. Zo kwamen de Heemstedenaren goedkoop met twee strafworpen aan de zege, die hun het kampioenschap bracht. De tweede plaats op de rang lijst is voor DAW inmiddels zeer eervol, daar deze jonge 2e klasser de competitie begon in de hoop in deze zware afdeling tussen HPC, DWR, HZC en Dolfijn, een zo dra gelijk mogeliik resultaat te be reiken. Gedurende de wedstrijd waren beide partijen volkomen aan el kaar gewaagd. Na een 20 voor sprong van HPC maakten de Jong en vd- Horst er spoedig 22 van en tóen Ekkel goed op v.d. Horst plaatste was het zelfs 23. Een onverdiende strafworp bracht HPC een gelijke stand met de rust, wat de verhouding goed weergaf. Nadat van Straaten en kele malen handelend had moe ten optreden, zwichtte hij toch voor een kogel van midvoor Bouman, doch de HPC vreugde was van korte duur, toen v.d. Horst er 44 van maakte weer uit een bal van Ekkel. Hierop volgde de boven geschetste situa ties waardoor HPC gemakkelijk de stand op 6—4 kon brengen, waarmee het einde kwam. vVctKSVERWACHl ING medegedeeld door 't KNjMI te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. KANS OP ONWEER. Overwegend half tot zwaar be wolkt met plaatselijk regenbuien en een kans op onweer. Meest zwakke tot matige wind, aanvan kelijk uit Zuidelijke, later uit Westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. ZATERDAG IN ALKMAAR De erewedstrijd, die het KNVB- elftal van de afd. Noord-Holland Zaterdag a.s. des avonds om half zeven ia. het Alkmaarse sportpark zal spelen, belooft zeer interessant te worden. De tegenpartij is nl. Amsterdam dat in zijn sterkste opstelling zal verschijnen. Ais back staat in Amsterdam opgesteld de ex-inter nationaal Jan Potharst, die met deze wedstrijd afscheid zal ne men van het Amsterdamse voet bal. Het Noord-Hollandse elftal, dat de laatste tijd zo succesvol optrad, o.a. tweemaal een gelijk spel tegen Haarlem en een over winning op 't Friese team zal aan deze Amsterdammers de handen vol hebben. In ieder geval wordt het een ontmoeting, die de moeite waard is van het aanschouwen, daar kunnen de voetballiefheb bers van opgaan. Het is een erewedstrijd, die in het kader van de feestelijkheden rondom de vijftigjarige „Noord hollandse" volkomen zijn plaats waardig zal blijken te zijn. Hier zijn dan tenslotte de beide elftallen: Amsterdam. Visser (Ajax); Potharst (Ajax) Boskamp (Ajax); Kersbergen (BI. Wit) Elzer (Aiax) Kuijper (Vole- wijekers); Oldenhof (W'meer) V. d. Wel (Ajax) Michels (Ajax) Strieker (Zeeburgia) Tolmeüer (BI Wit). Reserve's: Hagenaars (Volew.), Boonkamp (Bi. Wit), Niessen (Zeeburgia) en Baselaar (Volew.) Noordholland: Keizer (Volendam); Danger- mond (Westfrisia) Kabel (ZFC); Molenaar (KFC) Kuiper (ZFC) vd. Horst (ZFC): Tol (Volendam) Smit (Volendam) Simons (West- Frisia) Stelling (Westfrisia) Ko ning (KW). Reserve's: Snabilie (OSV) Him- pers (Helder). Heijster (Helder) en de Geus (Volendam). Scheidsrechter is de heer A. P. Formanoy, grensrechters zijn de heren J- Lodema uit Wormerveer en J. M. van den Berg uit Alk maar Burgerlijke stand OUDORP. Geboren: Catha- rina M„ d. v. P. Pronk en H. Breg; Gerardus Th„ z. v. C. J. Vis en D. E. van Duin. Ondertrouwd: L. G. J. van der Putten, te Alkmaar, en C. de Moei. Overleden: Anna Kuiper, 34 jaar, gehuwd met H. Pauw; Johanna Henneman, 90 jaar, wed. van C. Spaansen. OPMEER Maandagmorgen zag het er zo somber uit dat wel haast iedereen ernstig aan het welslagen van de jaarlijkse Op- meerse tentoonstelling, plus alles wat daarmede onafscheidelijk verbonden is, begon te twijfelen. Het wonderlijke feit deed zich voor dat enkele minuten na de officiële opening de zon door brak, en dat er weldra het heel- lijkste zomerweer genoten werd dat denkbaar is. En dat is zo ge bleven tot in het avonduur, toen de stilte weer heer en meester geworden was over het terrein. Zon en zomer droegen er het hunne toe bij dat er weldra een gezellige drukte heerste tussen de stands en op het tentoonstel lingsterrein, ja zelfs in die mate, dat van een recordbezoek kon worden gesproken. Nu bevonden zich onder die talrijke bezoekero vele jongelieden wie men het aan kon zien dat ze slechts zeer matig geïnteresseerd waren ir, tentoonstelling, eoncours-hippi- que of zelfs springconcours. Hun aandacht werd wellicht meer getrokken door de vele meiskes in uitbundige gebloemde zomer jurken, die zich in elk geval ■nog de moeite getroostten om te doen alsof zij wel belangstelling hadden. Af en toe begaf een dezer partijen zich diensvolgens naar de danstent op het terrein, waarin sedert het vroege middag uur de rozen die zo rood zijn en de toestand over vijf en twin tig jaar in jazztempo bezongen zijn. De Opmeerse tentoonstel ling heeft dus blijkbaar ook as pecten van niet-zakelijke of kunstzinnige aard en men be weert dat het niet eens de slechtste zijn. Doch laten wij ons ijlings dis- tanciëren van het plan alwaar Amor oppermachtig was, om de aandacht (m-oeitevol) te bepalen op nuchtere feiten als daar zijn' de namen van hen die middels de eerstelingen van hun bedruf een of meer prijzen in de wacht hebben gesleept. Vooral echter nog even de op merking dat de lezer tevergeefs naar de bekroningen van de af deling varkens zal zoeken, om de eenvoudige re-den, dat de jury hierover geen eenstemmigheid kon krijgen. Er schijnt zich iets te hebben voorgedaan waardoor de aanvankelijke uitslag geheel op losse schroeven kwam te staan. Doch we hopen hierin nu morgen te kunnen voorzien. Konijneninzending zeer goed De konijneninzendingen voor deze tentoonstelling slaan alles wat tot nogtoe in Opmeer of in andere tentoonstellingsplaatsen van Hollands Noorderkwartier i-, gepresteerd. Niet minder dan 157 hokken met langoren vroe gen om gekeurd te worden. De dierenarts die zich hiermede be last had stond reeds vroeg in de morgen toen de regen nog bij stromen omlaag kwam, over de weegschaal gebogen. En rond het middaguur toen de zon ge nadeloos de boel terroriseerde ging hij onverdroten voort, ter wijl men hem om drie uur nog steeds doende zag. Tot overmaat van ramp is deze werker in de slag zijn regenjas ook nog kwijt geraakt plus de portemonnaie, die daar in zat. Het is niet on waarschijnlijk dat een al te ge dienstige bezoeker zich hierover heeft ontfermd. Maar het zij hem en zijn twee assistenten ver geven dat er géén prijskaarten meer aan de hokken kwamen, noch een lijst met prijswinnaars werd opgemaakt. Derhalve is het ons onmogelijk ze te publiceren. Trouwens een prijslijst over een rubriek met 57 rassen lijkt ons ook wat veel van het goede. Volstaan we met de ereprijzen: J. Kuiper, Venhuizen vlaamse reus, R. Hellesberg Beemster wit Weener, C. de Reus Barsinger- horn, bruine Rus; J. Klarenbeek B-ovenkarspel witte Angora; A. Kampstra. Hoorn zwarte Tan; A. Smit Opperdoes Poolkonijn. Volgens de keurmeester was de kwaliteit hier aangeboden konijnen meer dan buitengewoon goed. Het is een der rijkst gesor teerde en beste collecties konij nen die hij ooit onder ogen heeft gehad en dat zegt toch nogal wat. Deze uitspraak is voor de fokkers uit het gewest in elk ge val moedgevend genoeg om op de ingeslagen weg voort te gaan. A. Oude rammen: 1. P. Pijper, Twisk, met wissel beker 2. Gebr. Donker, Schagen; 3. C. Wiidenes, Sijbekarspel; 4. P. Donker. Hoogwoud. B. Tweejarige rammen: 1. P. Kistemaker, Abbekerk, reserve-kampioen; 1. G. Kant, Winkel; 2. Joh. Stam, Berkhout: 3. Gebr. Donker, Schagen. C. Eenjarige rammen: 1. Wed. J. Wagemaker, De Wee- re: 2. J. Langedijk, De Weere; 3a. Jb. Clay, Sijbekarspel; 3b. R. Bak ker, Venhuizen. D. Viertal oudere ooien, voor 1951: 1. Jh. Reyne, Barsingerhorn, met wisselbeker; 2. Gebr. Donker, Schagen: 3. D. Pijper, Twisk; 4. P. Donker Pz„ Hoogwoud E. Viertal een-jarige ooien, ge boren in 1951 van één vaderdier: 1. J. Langedijk Hz., De Weere; 2a. Gebr. Donker, Schagen; 2b. Gebr. Donker, Schagen; 3. P. Kis temaker, Abbekerk. F. Viertallen ooilammeren van één vaderdier. 1. Wed. J. Wagemaker, De Weere; 2 a J. P. Schipper, Abbe kerk; 2 b J. Stam. Berkhout; 3 a G. Laan, Benningbroek; 4 b P- C. Vis, Venhuizen. G. Drietallen ramlammeren van één vaderdier. 1. J. Langedijk Hz. De Weere; 2 a Jac. Clay, Sijbekarspel; 2 b J. P. Schipper, Abbekerk; 3 a p. Py- per, Twisk; 3 b Wed. J. Wagema ker, De Weere. H. Schapen met haar in 1952 geboren ooi- en ramlammeren, en/of twee ooilammeren. I. P. Kistemaker, Abbekerk: 2 a J. P. Schipper, Abbekerk; 2 b J. Langedijk Hz., De Weere; 3. R. Bakker. Venhuizen; 4 N. J. Blauw Heer Hugowaard. I. Schapen met twee van haar in 1952 geboren ramlammeren. 1. P. Kistemaker, Abbekerk: 2 a Gebr. Donker, Schagen; 2 b G- Kant, De Weere Winkel; 3 a Wed. J. Wagemaker, De Weere; 3 b K. Reyne, Schagen. Uitslagen: Afd. geiten: Geiten geb. in 1949 of vroeger: 1. Betsy, D. Prinsen, Spanbroek; 2. Nel, Th. Bijvoet, Zuidermeer; 3. Geer- truida, B. de Haas, Berkhout. Geb. in 1950: 1. Hielkje, Th. Schuring, Berkhout: 2. Jantje. K. Scholten. Spanbroek; 3. Sientje, S. Groot, Spanbroek. Geb. in 1951: 1. Jacoba. D. Prinsen. Spanbroek. Geitenlammeren: 1. C384 B. de Haas, Berkhout; 2. C382, Th. Schuring, Berkhout; 3. C383, Th. Schuring, Berkhout; 4. C. Bijvoet Heerhugowaard; 5. L2, D. Prin sen, Spanbroek. Afd. paarden: Merries m. veu lens: 1. Karspilla (Gron. type) mevr. wed. P. Roskam, Sijbe karspel; 1. Jikkemine, K. Paarl- berg, Dirkshorn; 2. Lupono, mw. wed. J. Wagemaker, Weere; 2. Nelly, P. Koning, Beemster; 3. Kozelin, N. Blauw, Heerhugo waard; 3. Kadom, Jac. Broers, Benningbroek; 3. Coba, J. Omes, Weere; 3. Kloma (Geld.) K. Hel der, Sijbekarspel. Éénjarige' 1. Pildapola (Gron.) P. Uitentnuis, Abbekerk; 1. Pa gina, (Gron.) N. v. Diepen. Ur- sem; 1. Pollw (Geld.) N. C. Veld, Bergen; 2. Pauwlientje. (Gron.) P. Kuiper, Langereis; 2. Patra (Gron.) P. Langedijk, Hoogwoud 2. Tielma (Geld.) Gebr. Wage naar, Oosterblokker. Twee-jarige: 1. (Geld.) K. Paarlberg, Dirkshorn; 1. Oropil- la (Gron.) Jde Beurs Obdam. Driejarige: In deze rubriek zag men een voorproefje van het geen volgende week in Alkmaar te zien zal zijn, n.l. een seclecte groep afstammelingen van de hengst Marnix. Allen werden met een le prijs bekroond. 1. Noriana (Gron.) mevr. wed. P. Roskam, Sijbekarspel; 1. Ne- mia (Gron.) P. Donker, Hoog woud; 1. Naturka (Gron.) C. Kuiper, Heerhugowaard; 2. Nel ly, P. A. Koniqg, Beemster. Ter opluistering was er 'n schimmel pony met veulen aanwezig van Weel uit Heerhugowaard. DJAKARTA, (K.N.P.] niet gaan kan, deel dat nog steeds als het hoofd van de er toe overgegaan gedeeltelijk tot de h de godsdienstvrljhi steeds vormen de steunpilaren, waar maar in de practij begrip van een Par macht naar gestree tische staat te her? daanse Pakistan. Aldus schriift pate: kaanse Missiën". Sinds Juli van he is het onderwijs van alle staatsscholen j steld. Met behulp v sidies worden nu dienstleraren opgelei in streken, zoals op waar de Islam no{ minderheid is, de r< Profeet sterk gepro worden. Met Ministe dienst heeft zulk ee: kregen, dat het b punten het program nisterie van Ond< kruist, waardoor dit practisch zijn reden heeft verloren. In het begrotingsjj er voor het Ministe dienst een bedrag lioen rupia's uitget dit bedrag kregen de zending slechts 1 overige 119 millioer steed aan het pre van de Islam en v< niseren van bedei Mekka. Men zou ds besluiten, dat de 1 Mohammed Rhum, streven van de Mas; verschillen van dat al Islam, ook he standpunt van de r Geen overu Aan de overweg van de Masjoemi en drift, waarmede c beweging de go'dsd Profeet propageert, wens te danken, da ring mogelijk is on riale allures de wi te laten rijzen bo\ waarvan de bevolki maar in haar boven het Mohammedanisi geworden. Meer dan 50 pet. king staat nog ste invloed van het ou met zijn animistisch tenverering en fet; wassen; l1/; millii belijden het Boedl Bali in zijn geheel i christelijke Hindoei wijd. Voegt men toe de l'/s millioei en de 900.000 ka over de gehele Are Door het v Als men eens 1 voor onheil men ioor kwaadsprek men zich eerst denken, zo schre dienstvriend bove over de goede n dat eens doorgel moest dit woord derschrijven. De tigheid van een e soon wordt vaak meten en het ge hun gezag ernstip de eerlijkheid ve man wordt door zegde in twijfel het gevolg is, d moeilijk aan de men. Zo gaat hel leven. En daaron vooral wanneer zeggen over een eer je begint Componeer NEW YORK - klad in de Ameri Er worden steeds gers en tophits i muziek-grootindus dringend beroep piano speelt, om poging te wagen i poneren. (A.P.) s-GRAVENH De Minister vai Zaken heeft l stellen een advi zake de bestem aardgas. De U commissie zal i kort mogelijke hem uitbrenger motiveerd advit vraag, welke bi het door de Stc derlandse Aa schappij over t gas te geven, - 'n voor de Ned huishouding zo lijk resultaat daarbij van uit aardgas in e< voor het Noor van het land stemd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2