meer Wordt Indonesië in een Isiamietische toekomst staat? In twintig jaar verdubbelde het aantal katholieken Nederlandse tabakscultuur heeft een goede toekomst U nesco-stud iebi jeen komst te Zeist geopend Waar komt de stookolie aan zee en strand vandaan FLEVO-RIT GAAT ZONDAG VOOR DE VIERDE MAAL Adviescommissie ingesteld inzoke bestemming aardgas 'doms team Holl. „elf" Regering tracht Mohammedanisme aan de bevolking op te leggen Zwolle, Amsterdam en Harlingen zijn thans de startplaatsen Prof. dr. P. Kreukniet voorzitter AFRIKA WEKT VERWACHTINGEN Zware luchtaanval in Noord-Korea Tal van proefnemingen met hetere eigen teelt Voor iedere Birimees een huis, een auto en 800 ropy per maand Naar wij vernemen „Opvoeding tot wereldburgerschap Ring rond Macao wordt aangehaald ERWACHTINC ioor 't KNMI te De in Dinsdagavond tot id. OP ONWEER. 1 half tot zwaar be- latselijk regenbuien op onweer. Meest iatige wind, aan van- ideüjke, later uit htingen. Ongeveer leraturen als van- G IN ALKMAAR itrijd. die het KNVB- s afd. Noord-Holland des avonds om half Alkmaarse sportpark looft zeer interessant rtij is nl. Amsterdam ;erkste opstelling zal Ais back staat in pgesteld de ex-inter- i Potiharst, die met id afscheid zal ne- t Amsterdamse voet- ord-Hollandse elftal, e tijd zo succesvol tweemaal een gelijk aa-rlern en een over- t Friese team zal aan Jammers de handen tn ieder geval wordt oeting, die de moeite n het aanschouwen, de voetballiefheb- ,"aan. exewedstrijd, die in n de feestelijkheden vijftigjarige „Noord- >lkomen zijn plaats dijken te zijn. an tenslotte de beide ix); Potiharst (Ajax) iax); Kersbergen (BI. Aiax) Kuijper (Vole- ldenhof (W'meer) V. Michels (Ajax) eeburgia) Tolmeijer Hagenaars (Volew.), (BI. Wit), Niessen en Baselaar (Volew.) nd: Molendam)Danger- frisia) Kabel (ZFC); IFC) Kuiper (ZFC) FC)-Tol (Volendam) dam) Simons (West ing (Westfrisia) Ko- Snabilie (OSV) Him- r). Heijster (Helder) (Volendam). hter is de heer A. P. rensrechters zijn de lema uit Wormerveer n den Berg uit Alk- erlijke stand Geboren: Catha- P. Pronk en H. Breg; z. v. C. J. Vis en D. vd: L. G. J. van der kmaar, en C. de Moei. Anna Kuiper, 34 jaar, H. Pauw: Johanna 90 jaar, wed. van C. Stam. Berkhout; 3 a nningbroek; 4 b P- C. :en. len ramlammeren van Jier. jedijk Hz. De Weere; y, Sijbekarspel; 2 b J. Abbekerk: 3 a P. Py- 3 b Wed. J. Wagema- :re. n met haar in 1952 oi- en ramlammeren, e ooilammeren, maker, Abbekerk; 2 a >er, Abbekerk; 2 b J. lz., De Weere; 3. R. ilhuizen; 4 N. J. Blauw vaard. met twee van haar sboren ramlammeren. maker, Abbekerk: 2 a er, Sdhagen; 2 b G. eere Winkel; 3 a Wed. ;er, De Weere; 3 b K. igen. Uitslagen: en: Geiten geb. in oeger: 1. Betsy, D. lanbroek; 2. Nel, Th. lidermeer; 3. Geer- ,e Haas, Berkhout. 1950: 1. Hielkje, Th. erkhout: 2. Jantje. K. panbrOek; 3. Sientje, panbroek. 1951: 1. Jacoba, D. ianbroek. ïmeren: 1. C384 B. de :hout; 2. C382, Th. lerkhout; 3. C383, Th. .erkhout; 4. C. Bijvoet aard; 5. L2, D. Prin- :oek. den: Merries m. veu- arspilla (Gron. type) P. Roskam, Sijbe- Jikkemine, K. Paarl- horn; 2. Lupono, mw. agemaker, Weere; 2. Koning. Ëeemster; 3. Blauw, Heerhugo- Kadom, Jac. Broers, ek; 3. Coba, J. Omes, lloma (Geld.) K. Hel- arspel. 1. Pildapola (Gron.) lis, Abbekerk; 1. Pa li.) N. v. Diepen, Ur- y, (Geld.) N. C. Veld, Pauwlientje. (Gron.) Langereis: 2. Patra Langedijk, Hoogwoud (Geld.) Gebr. Wage- rblokker. ge: 1. (Geld.) K. Dirkshorn; 1. Oropil- J: de Beurs Obdam. In deze rubriek zag 'oorproefje van het- ïde week in Alkmaar zijn, n.l. een seclecte mmelingen van de rnix. Allen werden a prijs bekroond, a (Gron.) mevr. wed. Sijbekarspel; 1. Ne- P. Donker, Hoog- Naturka (Gron.) C. erhugowaard; 2. Nel- ionir,g, Beemster. Ter was er 'n schimmel veulen aanwezig van leerhugowaard. DINSDAG 5 AUGUSTUS 1952 PAGINA 3 DJAKARTA, (K.N.P.) Deels omdat het bloed kruipt waar1 het niet gaan kan, deels uit VTees voor het communistische gevaar, dat nog steeds als het zwaard van Damocles dreigend boven het hooid van de Republiek Indonesia hangt, is de regering er toe overgegaan om de beginselen van de „Dar-al Islam" gedeeltelijk tot de hare te maken. Nog steeds wordt in Indonesië de godsdienstvrijheid door de grondwet gegarandeerd, nog steeds vormen de „Pantja Sila", in theorie tenminste, de vijf steunpilaren, waarop de jonge republiek staat opgetrokken, maar in de practijk hebben de politici het laïcistische staats begrip van een Pandit Nehru prijsgegeven en wordt er met alle macht naar gestreefd om het nieuwe Indonesië tot een theocra tische staat te hervormen naar het model van het Mohamme daanse Pakistan. Aldus schrijft pater J. v. d. Kooij S.M.A. in het orgaan „Afri kaanse Missiën". Sinds Juli van het vorig jaar is het onderwijs van de Koran op alle staatsscholen verplicht ge steld. Met behulp van staatssub sidies worden nu overal gods dienstleraren opgeleid, zodat ook in streken, zoals op Midden-Java, waar de Islam nog ver in de minderheid is, de religie van de Profeet sterk gepropageerd kan worden. Met Ministerie van Ere dienst heeft zulk een macht ver kregen, dat het bijna op alle punten het program van het Mi nisterie van Onderwijs door kruist, waardoor dit departement practisch zijn reden van bestaan heeft verloren. In het begrotingsjaar 1951 werd er voor het Ministerie van Ere dienst een bedrag van 120 mil lioen rupia's uitgetrokken. Van dit bedrag kregen de missie en de zending slechts 1 millioen, de overige 119 millioen werden be steed aan het propagandawerk van de Islam en voor het orga niseren van bedevaarten naar Mekka. Men zou daaruit kunnen besluiten, dat de bewering van Mohammed Rhum, als zou het streven van de Masjoemi in niets verschillen van dat van de Dal- al Islam, ook het ingenomen standpunt van de regering is. Geen overwegende Islam Aan de overwegende invloed van de Masjoemi en aan de geest drift, waarmede de Amedijha- beweging de godsdienst van de Profeet propageert, is het trou wens te danken, dat het de rege ring mogelijk is om het dictato riale allures de wassende maan te laten rijzen boven een land, waarvan de bevolking alleen nog maar in haar bovenste lagen door het Mohammedanisme beroerd is geworden. Meer dan 50 pet. van de bevol king staat nog steeds onder de invloed van het oude heidendom met zijn animistische inslag, gees tenverering en fetischtische uit wassen; l*/s millioen Chinezen belijden het Boedhisme, terwijl Bali in zijn geheel een sterk anti christelijke Hindoeïsme is toege wijd. Voegt men daar nog aan toe de l1/: millioen protestanten en de 900.000 katholieken, die over de gehele Archipel zijn ver- Door het venster.. Als men eens begreep, wat voor onheil men kan stichten Joor kwaadspreken, dan zal men zich eerst wel gaan be denken, zo schreef de Gods dienstvriend boven een artikel over de goede naam. Ik heb dat eens doorgelezen en ik moest dit woord ten volle on derschrijven. De onvoorzich tigheid van een overheidsper soon wordt vaak breed uitge meten en het gevolg is, dat hun gezag ernstig schade lijdt; de eerlijkheid van een werk man wordt door een enkel ge zegde in twijfel getrokken en het gevolg is, dat hij heel moeilijk aan de slag kan ko men. Zo gaat het altijd in het leven. En daarom is onze raad vooral wanneer men iets gaat zeggen over een ander: Bezin eer je begint. SACERDOS spreid, dan moet het toch een ieder wel duidelijk zijn, dat er in Indonesië niet van een Moham medaanse staat kan worden ge sproken, zoals vroeger de Neder landse regering en nu de nieuwe politici zo graag willen doen ge loven. Achter die grootspraak ver schuilt zich de regering en haar sectarische politiek, die het Mo hammedanisme de bevolking van boven af wil opleggen, goed te praten en te rechtvaardigen. Er zal in de toekomst veel van de Kerk in Indonesië worden ge- eist. Haar kinderen zullen moeten vechten voor hun scholen, voor hun vrijheid van geweten, voor hun rechten om op gelijke voet met de Mohammedanen hun gods dienst in vrijheid te beleven en te propageren. Van de priesters alleen kan men niet verwachten, dat zij bij machte zullen zijn om het gevaar te bezweren. In het onmetelijke Indonesië zijn er altijd nog min der priesters dan in het bisdom Roermond en het is voor de rege ring zo gemakkelijk om hun be moeienissen aan de kaak te stel len als reacties van een Westers imperialisme. Hier is een grote taak weggelegd voor de 90 in landse priesters, die het land rijk is en men mag zich gelukkig prijzen, dat thans in deze moei lijke tijdsomstandigheden het Episcopaat op zo'n waardige wijze vertegenwoordigd is door Mgr. Soegijpranata, de Indonesische bisschop van Semarang, die door zijn houding en tactvol optreden voor de Kerk in Indonesië reeds een zekere mate van goodwill heeft weten te verzekeren. Maar vooral van de houding der katho lieke leken zal het afhangen of een poging, om de Mohamme daanse vloedgolf in te dijken, succes zal hebben. Het jonge Indonesië heeft in tellectuelen nodig en technici op allerlei gebied. Komen deze hoog leraren, leraren, persmensen en technici niet, dan is het niet denkbeeldig, dat de oogst van zo veel jaren missie door het op rukkende Mohammedanisme wordt vernield. Bey's en pasha's verdwijnen AMMAN, 4 Aug. Jordanië heeft het voorbeeld van Egypte gevolgd en alle titels van Bey en Pasja afgeschaft. De maatregel zal van kracht worden zodra zii door de Regentschapsraad is goedgekeurd. Jordanië is het laat ste land in het Middenoosten dat de titel Bev en Pasja nog erken de. LUCHTGEVECHT BOVEN DE GELE ZEE WASHINGTON, 4 Aug. De Amerikaanse vloot heeft var- daag bekend gemaakt, dat een van haar patrouillevliegtuigen Donderdag boven de Gele Zee een aanval van twee Mig's heeft afgeslagen en naar zijn basis in Korea is teruggekeerd. Twee leden van de bemanning van het Amerikaanse toestel werden gedood en twee gewond. De vloot deelde mee, dat het toestel, een vliegboot, het gewone patrouillewerk verrichtte over het zeegebied 220 km. ten Wes ten van Korea. Componeert u ook? NEW YORK Er komt de klad in de Amerikaanse muziek. Er worden steeds minder schla gers en tophits gemaakt en de muziek-grootindustriëlen doen 'n dringend beroep op ieder die piano speelt, om ook eens een poging te wagen om iets te com poneren. (A.P.) ZWOLLE De Flevo-rit wordt dit jaar geen oriënteringsrit, maar een sterrit. Aldus hebben de organisatoren, de Motor- en Automobielclub Zwolle, besloten en daarbij hebben zij nog meer besloten dat deze rit aantrekke lijker zal maken dan andere jaren. Want werd er de drie voorgaande jaren uitsluitend in Zwolle ge start, thans heeft men de moge lijkheid geopend om te kiezen tussen, Zwolle, Amsterdam en Harlingen. Voor de Noordelijke deelnemers geldt hetzelfde, maar dan vanuit Harlingen. Organisatorisch werd dit opgelost door in totaal 17 con troles in te lassen, waarvan iedere deelnemer 12 achtereenvolgenden moet aandoen. De deelnemer uit Amsterdam riidt dus vandaar over de Afsluitdijk naar de finish in Zwolle en de mensen uit Harlin gen juist omgekeerd. De Zwollena ren moeten rond het IJselmeer toe ren, dan staan zij nog quitte met de anderen, omdat die na afloop vanuit Zwolle weer terug moeten naar huis. De deelnemers die in Zwolle starten zullen dit doen tussen des morgens 8 en 10 uur vanaf hotel van Giitenbeek. Zij zijn geheel vrij in de route, op voorwaarde dat zii twaalf elkaar opvolgende con troles aandoen om het stempeltje te bemachtigen. Hoe zij tussen deze posten, die op de controle-kaart staan aangegeven, willen manoe- vreren, mogen zij zelf weten, even als de tourgenoten uit Noord en West en Zuid. Hoofdzaak is voor allen, dat zij zorgen des middags tussen 5 en 7 uur in Zwolle te fi nishen voor hotel van Giitenbeek, opdat daarna direct de Flevo-pla- quette kan worden uitgereikt aan ieder die zonder kleerscheuren de fraaie rit heeft gereden. Nog meer prijzen Toen de Flevo-rit de vorige ja ren nog een zoeken was aan de van een meer of minder ingewikkelde routebeschrijving, was 't allemaal veel moeilijker. Maar dit jaar mag het wel eens rustig gaan, meenden 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. - De Minister van Economische Zaken heeft besloten in te stellen een adviescommissie in zake de bestemming van het aardgas. De taak van deze commissie zal zijn, het op zo kort mogelijke termijn aan hem uitbrengen van een ge motiveerd advies omtrent de vraag, welke bestemming aan het door de Staat van de Ne derlandse Aardolie Maat schappij over te nemen aard- qas te geven, opdat daarmee 'n voor de Nederlandse volks huishouding zo gunstig moge lijk resultaat worde bereikt, daarbij van uitgaande, dat dit aardgas in eerste instantie voor het Noorden en Oosten van het land zal worden be stemd. Tot lid en voorzitter van deze commissie is benoemd prof. dr. P. B. Kreukniet, te Haren (G.) en tot leden dr. ir. J. van Aken. te Geleen. directeur van de Staats mijnen in Limburg: prof. dr. P. P. van Berkum, te Tilburg, hoog leraar aan de Kath. Economische Hogeschool; H. P. Gelderman, te Oldenzaal: ir. F. J. van Hom- bracht, te Groningen, directeur van de Gem. Gasfabriek te Gro ningen; J. W. Koopmans, te Leeuwarden, directeur van Koop- mans' meelfabrieken: F. J. Paans te 's-Gravenhage, adviseur van het Twents Kolensyndicaat; ir. J. B. G. H. Ridder de van der Schueren. te Zwolle. Commissa ris der Koningin in de provincie Overijsel: ir. J. G. de Voogd, te 's-Gravenhage, directeur van de Gasstichting; ir. M. J. van Wes- trienen te Wassenaar en prof. dr. H. J. Witteveen, hoogleraar aan de Econ. Handelshogeschool. Tot lid en secretaris van de commis sie is benoemd drs. R. J. P. van Glinstra Bleeker, te 's-Graven- have, wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij het Centraal Plan bureau. Tot plaatsvervangend se cretaris: mr. H. A. Foyer, te Den Haag. wetenschappelijk ambte naar 1ste klasse bij het Centraal Planbureau. de organisatoren. Er werd ook geen foto-prijsvraag ingelast, maar wel zullen de aankomsttijden op de kwart-minuut nauwkeurig wor den aangetekend, want er komen behalve de plaquette meer prijzen uit de bus. Een fiets is de hoofd- De temperatuur van de „vliegende schotels"- koorts in de Verenigde Staten stijgt met de dag. Honderden rap porten worden ont vangen over „vreemde dingen", die door het luchtruim vliegen. Al lerlei theorieën worden' verkondigd, foto's wor den gemaakt en vlieg tuigen jagen op de voorwerpen, die men meent waar te nemen. Sommigen geloven, dat zij afkomstig zijn van andere planeten, ande ren vermoeden dat het geheime projectielen zijn, waarmede geleer den uit de Verenigde Staten of uit andere landen proeven nemen, ledereen spreekt of redetwist over de ,yvliegende schotels" de „mode van de dag" En deze foto laat er geen twijfel aan: Ze vliegen! ROME. In de missiegebie den van Afrika is het aantal katholieken sedert 1933 gestegen van 4.5 tot 12.3 millioen. Het aantal priesters bedraagt nu 8393 tegenover 3543 in 1933. De inlandse clerus is in die tijd vervijfvoudigd, zodat er thans 1254 Afrikaanse priesters zijn. Desondanks is het getal der ge lovigen procentueel sterker ge stegen dan dat van de geeste lijkheid. Hierdoor dreigt er vroeg of Iaat een sterk tekort aan priesters. Het zou voorbarig zijn te ver wachten, dat deze inheemse cle rus binnen afzienbare tijd dit tekort zal vullen, daar deze pas een zevende deel van het totale priesteraantal uitmaakt. Derhal ve moet hier 'n oplossing worden gezocht in een vermeerdering van het contingent buitenlandse m issionarissen Tegenover de 1254 priesters, waaruit de Afrikaanse clerus j-j T-.-thans bestaat, beloopt het aan- 'tal priesterstudenten reeds 1500. een stri.lkrizer, spotlights voor mo 1934. inori^tcn wn,rdr»n rvnrï'P- tor en auto, accu, landkaarten en meer dergelijke. Bij het instellen van deze jaar lijkse rit lag het in de bedoeling om het toerisme een duwtje de hoogte in te geven. Daarom leidt de tocht door de fraaie streken rond het IJselmeer en eindigt zii in onze goede stad. Want de vreem delingen behalve Amsterdam mers ook sportvrienden uit het buitenland mogen Zwolle ge rust bekijken, in de hoop dat zii de gelukkige gedachte krijgen hun vacantie hier of in de omgeving door te brengen. Gezien de be kendheid die de Flevo-rit reeds ge niet, is dit helemaal niet denkbeel dig en kan men de Motor- en Auto mobiel Club Zwolle alleen maar dankbaar zijn voor het initiatief. 1234 seminaristen worden opge leid in de missiegebieden zelf, terwijl de resterende 10 pet. in het buitenland studeren. De opleiding in Afrika geschiedt aan 44 groot-seminaries. Frankrijk staat met zijn 1800 missionarissen in Afrika nume riek nog altijd aan de spits, hoe wel het Franse deel van de to tale buitenlandse clerus bijna met een derde verminderde. 18 jaar geleden vormden de Franse priesters in dit gebied 30 pet. van het totaal, thans nog maar 21.5 pet. België is een van de weinige landen, die nog steeds meer mis sionarissen naar Afrika uitzen den. Onze Zuiderburen hebben momenteel 1583 priesters in het Zwarte Werelddeel, van wie 'n groot deel in Belgisch Congo werkzaam is. Nederland is met 916 en Ier land met 807 missionarissen in Afrika vertegenwoordigd. Per centsgewijze staat Nederland hier aan de kop. Ons land zendt iedere zevende priester naar de Afrikaanse missie. Ierland staat iedere achtste priester af, ter wijl België en Frankrijk resp. iedere tiende en iedere dertigste priester in de Afrikaanse missie aanstellen. Het aantal Duitse missionarissen in Afrika be draagt 311, drie meer dan de 308 priesters, die hier in 1933 werk ten. Procentueel is hun aantal van 8.7 gedaald tot 3.6 pet. SEOEL, 4 Aug. De Ameri kaanse vijfde luchtmacht heeft meegedeeld, dat jachtbommen werpers der V.N. in twee grote golven een aanval hebben ge daan op een belangrijk Noord- Koreaans militair hoofdkwartier bij de hoofdstad Pjongjang. Na de twee aanvallen, één rond 12 uur en de tweede in de middag, stond het hoofdkwartier in. lichterlaaie. Amerikaanse Sabre-Jets heb ben 63 Mig's-15's onderschept: er één vermeld en één bescha digd. Volgens de luchtmacht zijn nu sinds het begin van de Kore aanse oorlog in totaal 1002 Mig's vernield, waarschijnlijk vernield of beschadigd. De Nederlandse roker, die na de oorlog weer aardig verwend werd met zijn sigaartje en sigaret, met de schier ontelbare mer ken, die er aan de markt verschenen, zal nauwelijks hebben bemerkt, dat de zgn. „eigen teelt", waarnaar men in de oorlogs jaren zo verlangend uitzag en die na de bevrijding gaarne uit met menu werd geschrapt, thans weer, zij het in bescheiden mate en in een heel andere en betere kwaliteit, in de tabaks wereld is verschenen. Sinds twee jaar neemt de N.V. Tacymos te Amsterdam proeven met de teelt van Virgima-tabak in ons land. Hoewel het weer de proefnemers niet bijster meezat, toch zijn die proefnemingen de aanleiding geworden tot de op zet van een eigen tabakscultuur in ons land. De Maatschappij heeft daartoe op verschillende plaatsen in Nederland grote droogschuren laten bouwen, waarin de geoogste tabak van eigen bodem, wordt gedroogd. Eesten noemen de vakmensen dat en de droogschuren, die men in het landschap makkelijk aan hun smalle bouw herkent, wor den eesten genoemd. Dergelijke schuren staan reeds in Druten, Amerongen 's Grave- sande en in Heemstede. In het laatste bedrijf, dat over enkele weken weer volop in bedrijf zal zjjn, zwaait de heer L. Neeft de scepter, een jongeman uit een boerengezin van zes zoons, .die zich voor dit bedrijf, waar hij wel toekomst in ziet, sterk inte resseert. Nu de kweek van de tabaks plant nog in een proefstadium verkeert, heeft men verschillen de tuinders bewogen om een ha of desnoods minder, met tabaks planten te beplanten. De tuin ders krijgen de jonge plantjes in huis van een kweker, die ze op zijn beurt weer heeft opge kweekt uit zaad, dat de Maat schappij ter beschikking heeft gesteld. Op de tuinderijen hoeft men niets anders te doen dan de planten, volgens een bepaalde kweekmethode op te kweken tot oogstrijpe planten, die van de bladeren ontdaan worden zodra de tijd daartoe gekomen is, be gin Augustus. De tuinders ver kopen aan de Maatschappij de tabaksbladeren per kilo en zijn dan van alles af. Goed product In de eest begint dan het dro gingsproces, dat zeer zorgvuldig geleid moet worden. Daarna wordt de goudgele tabak in bun dels gebonden en gaat de Maat schappij de tabak verwerken. Er zijn, zo verzekerde de heer Neeft ons, al sigaretten geweest, waar in deze inlandse tabak verwerkt was en over het algemeen was de indruk van deze sigaretten goed. De smaak was aanmerke lijk verbeterd. Het idee van deze tabakscultuur is voor Nederland, althans in de huidige opzet, iets nieuws en de teelt zelf kan bij goede weersomstandigheden be paald lonend zijn. Per ha kan een partij van 25.000 a 30.000 kg per jaar geoogst worden. Of echter deze proefneming ten volle zal slagen, hangt niet alleen van het weer, maar ook van de tuinders af. Men is wel iswaar verheugd, zovelen met enkele aren sommigen zelfs met met een ha, hun medewerking willen verlenen. Zo zijn er zelfs uit verschillende plaatsen tuin ders, die tabak hebben geplant dit jaar o.a. in Castricum en Wijk aan Zee, maar het streven van de initiatiefnemers is wat grotere oppervlakten met tabak te kunnen betelen om de kwali teit meer uniform te doen zjjn. In ieder geval betekent deze nieuwe cultuur een verruiming van het risico van de tuinders en op de duur wellicht een minder afhankelijk zijn van het buiten land. DAT WIL PREMIER TENMINSTE RANGOON In Rangoon is Maandag een speciale, door premier Oe Noe bijeengeroe pen conferentie bijeengeko men voor het opstellen van 'n „Welvaartsplan voor de 18 millioen inwoners van Birma. De premier heeft onlangs op een grote vergadering ver klaard, dat in de nieuwe „Wel vaartsstaat" die hij voor ogen heeft, elke burger een huis, 'n auto en een maandsalaris van 800 ropijen zal hebben. Hij stelde echter geen termijn voor de uitvoering van liet plan.... De premier, die de vorige maand heeft medegedeeld, dat Birma de Sowjet-Unie en Pe king-China officieel om econo mische hulp zal verzoeken, heeft Maandag ter conferentie ver klaard, dat de regering voor de financiering van het welvaarts plan om buitenlandse hulp van welke zijde ook, met inbegrip van de Sowjet-Unie en China zal verzoeken. LUCHTMACHTBEVELHEBBER IN NOORD-EUROPA PARIJS Generaal Ridgway heeft generaal-majoor Warren Carter aangewezen als opperbe velhebber der geallieerde lucht strijdkrachten in Noord-Europa. Carter, van de Amerikaanse luchtmacht, zal onder bevel staan van admiraal Sir Patrick Brind. opperbevelhebber in Nrd.-Europa. Generaal Carter's v.oorganger. ge neraal Robert Taylor, zal stafchef worden van generaal Handy, de Amerikaanse plaatsvervangende opperbevelhebber in Europa. NIEUW-ZEELAND ZAL INVOER BEPERKEN WELLINGTON De Nieuw- Zeelandse Reservebank heeft be kend gemaakt, dat zii haar de- viezentoewiizingen in 1953 zal be perken tot 40 procent van het totale bedrag aan deviezen, dat in 1950 is verstrekt. De Reservebank verwacht een aanzienlijk tekort op de beta lingsbalans en behoudens bijzon dere omstandigheden is zij niet bereid in 1953 de deviezenreserve verder aan te spreken, daar deze reserve dan tot beneden het vei- ligheidspunt zou dalen. POLITIE TREEDT OP TECEN VOGELPIEKSPEL Op de Tilburgse kermis heeft de politie ingegrepen bij het z.g. vogelpiekspel, dat ook elders in het land reeds stof deed opwaaien. Tegen de exploitant B. werd Zon dagavond proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der Loteriiwet, terwijl de tent met in houd in beslag werd genomen. Maandagmorgen werd het be slag opgeheven, nadat de politie maatregelen had genomen, die het mogelijk maakten, dat onder ge wijzigde omstandigheden de ex ploitatie voortgang kon vinden. is Zondagavond de 300.000ste bezoeker geboekt op Breda- Oranjestad. Het was mevr. A. M. Maree uit Utrecht, die samen met haar man 299.999ste en mevr. v. Schijndel uit Waalwijk, 300.001ste, werd gehuldigd en verschillende geschenken kreeg; heeft mevr. De Vries-De Vegt uit Harderwijk gistermorgen in aanwezigheid van haar gehele gezin op de binnenplaats van het hoofdbestuursgebouw van het Rode Kruis te Den Haag de hoofdprijs in ontvangst genomen van de radio-prijsvraag der om roepverenigingen: een Morris Minor. En nu maar rijden! heeft het Nederlands filmpje van Mannus Franken, „Slaet op- ten trommele", een documentaire over het Concertgebouworkest, een eervolle' vermelding gekre gen op het internationale film festival in Karlo Yvary, Tsjecho. Slowakije; heeft volgens het Amsterdams politierapport iemand verklaard, dat hü boven Theater Carré een vliegende schotel heeft waarge nomen „in bolvorm, van oranje kleur en met een zilveren band omgeven". De maan?? heeft Den Haag gisteren bloe- menkoningin Kitty Knappert, die onder een fraai baldakijn geze ten was op een in de konink lijke stallen gebouwde praalwa gen, een enthousiast welkom be reid. ZÜ legde ook nog een „be lofte" af: een week lang de lief lijkheid van de bloemen van Den Haag den volke duidelijk te zul len maken (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT 4 Aug. In tegenwoordigheid van o.a. de directeur- generaal van de UNESCO, dr. Jaime Torres Bodet uit Mexico, de minister van O., K. en W. Prof. dr F. J. Th Rutten, een ver tegenwoordiger van de minister van Buitenlandse Zaken, ver schillende leden van de Nationale UNESCO-Commissie en van de Eerste en Tweede Kamer benevens van alvast vijf en dertig van de vijftig deputaties van de UNESCO-landen is hedenmor gen op het Conferentiecentrum „Woudschoten", te Zeist de studiebijeenkomst geopend van de opvoedkundige afdeling van de UNESCO. Deze bijeenkomst welke de gehele maand Augus tus duurt heeft tot onderwerp „de opvoeding tot wereldburger schap. Deelnemers aan deze conferentie zijn vertegenwoor digers van het lager-, het kweekschool-, het voorbereidend- en middelbaar onderwijs. De opening van de conferen tie geschiedde door de directeur- feneraal van de Unesco, dr. aime Torres Bodet, die het ka rakter van deze bijeenkomst na der belichtte. Als uitgangspunt kunnen de resultaten dienen, al dus spreker, van de verschillen de studies, welke reeds aan het onderwerp „opvoeding tot we reldburgerschap" zijn gewijd. Dr. Bodet noemde enige suggesties als: het verklaren van de oorza ken van. verscheidenheid in le venswijze van verschillende vol keren, van hun tradities, hun problemen en de wijze waarop men deze tracht op te lossen; het bestuderen van de weder zijdse verplichtingen waarop de beschaving rust en van de in ternationale samenwerking en burgerzin welke fundamenten zijn voor vrede en vooruitgang. De steun aan de volkeren en speciaal aan de jeugd teneinde hun bewust te doen worden van hun verantwoordelijkheid ten op zichte van de vrede, zal een bij zonder onderwerp van bespre king zijn. alsook het bevorde ren bij de jeugd van. de ont wikkeling van een gezonde hou ding tegenover de samenleving om te komen tot een beter inter nationale gemeenschap. Spr. wees er op dat de opvoeding, welke tot doel heeft: het leven te le ven in een internationale samen leving een nationale oplossing moet zijn en voor alles dient te worden aangepast aan de om standigheden van het eigen mi lieu. Minister prof. dr. Rutten riep de deelnemers aan de conferen tie een hartelijk welkom in Ne derland toe. De taak van de Unesco, aldus de minister, is van grote betekenis voor het aan kweken van internationaal be sef. Het is aan de toekomstige generatie, waar u direct contact mee heeft, de werkzaamheden van deze conferentie en haar re sultaten uit te dragen. Woensdag zal H.M. de Konin- ging een aan.tal deelnemers aan dit congres op paleis Soestdiik ontvangen. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. - Naar aanleiding van klachten aangaande de bevuiling van badstrand en zeewater voor de Scheveningse kust door resten stookolie, heeft de di rectie van de N.V. Maat schappij Zeebad Scheveningen zich tot de autoriteiten ge wend ter verkrijging van in lichtingen omtrent de oorzaak van dit euvel en van advies inzake bestrijding ervan. Dit kwaad, dat op vele plaat sen langs de Noordzeekust wordt gesignaleerd, thans zowel natio naal vanwege het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, als inter nationaal vanwege de Verenigde Naties, wordt onderzocht. Een daartoe ingestelde commissie van onderzoek heeft er bereids rap port over uitgebracht en alge meen is men van oordeel, dat de verontreiniging van het strand geenszins het gevolg is van het storten van afgewerkte olie door zeeschepen in daarvoor niet aan gewezen zones. Daarentegen wordt aangenomen, dat deze verontrei niging afkomstig is van de wrak ken van schepen, die in de laat ste wereldoorlog, dikwijls met geheel gevulde olietanks, in de Noordzee tot zinken zijn gebracht. Deze wrakken, die thans geleide lijk uit elkaar worden gerukt door de stromingen, of die be ginnen te vergaan, veroorzaken op de meest willekeurige en uit den aard der zaak tevoren niet altijd controleerbare plaatsen uit gebreide stookolievelden in zee. Het verschijnsel is van zeer tij delijke aard. HONGKONG. 4 Aug. Naar gemeld wordt heeft de Chinese regering de ontruiming van het grensgebied bij Macao gelast. De burgers zouden zich naar Sjekki, 35 kilometer ten Noorden van Macao, moeten begeven. Naar verder gemeld wordt zou een regiment van het Chi nese vierde veldleger naar Tsjinsjan, 8 kilometer ten Noor den van Macao, gezonden zijn. 'De aanvoer over land van groenten en dergelijke is sinds de botsingen aan de grens tot een minimum beperkt. In Macao zijn de prijzen voor verse groen ten dan ook 100 procent gestegen Over zee worden enige hoeveel heden per sampan van het Chi nese vaste land aangevoerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3