Concours hippique in Opmeer G^JÏjldema In een wrok van een stad twee millioen mensen leven Het zijn allemaal eieren van Columbus De dokter speelt een spel Canasta BEURS vandaag u Wieringer meer ruiters maakten een uitstekende beurt POESANslechts herinnering van de goedeoude tijd O Van het scholletje, dat zich poederen wou Scheepsberichten DINSDAG 5 AUGUSTUS 195z PAGINA 5 WEEK VAST «GEZET \M, 4 Aug. De nieuwe week met x stemming begon- 1 alle hoeken kwa- iets grotere handel, r niveau. Zaterdag verslag verschenen L, nog steeds het instaande cultuur- leen was men van dit verslag een ruk maakt dan zijn al betreurde men n hoger dividend is voorgesteld. De aren ruim 1 punt instige tendens van 1 op de culfcuur- minderd overgeno- rel de rubber- als i. trokken 1 a 2 Niet minder gunstig iming op de in- waarbij aandelen n stijging van ruim de leiding hadden, vormde zich hier ikke hoek, waarin llijk drie punten ideld werd. Deze hoewel de activiteit eheel behouden. aan dat ook in dit en voor buitenland- geschiedden. Ook i. Olie trokken van- >untcn aan. Mede irbeterden vrijwel apapieren een klei- ;en Philips, wegens pkopen, ruim 1 punt vaartafdeling volgde lens, doch directe voor deze papieren it, zodat dc verbete- seer bescheiden ble- nog dan Vrijdag, atsfondsenmarkt be de discontoverla- eringen van een ruim een heel punt ensbeleggingen wa- idzaarnheid. Dollar- feite onveranderd. iy- T /i J» /r r 1 JJ JI Nr. 64 tal jeker de Middellandse Zee ngen is Oost-Indië (Eng.) ;n ru soldaten ebouw duurwerk (Eng.) van schepen Ameland i. verlichten en soon houden t mogen dierentuin t Amer. generaal djes van gedorst am een boom ssing no. 63 1. kg; 3. de; 5. in; 7. ve; 10. en; 12. ier; 14. el; 18. Duitsland; 20. r; 22. sap; 26. LO; 27. lom; 31. ar; 32. al: 33. klei: 2. gene; 3. dik; 6. na; 9. wreed; 11. eu 15. raap; 17. lied; nis; 23. aloe: 24. pomp 29. kr; 30 ka. wam ie meteen naar 'f van' ie!" Lisa gaf 1. ..Maar ie ziet er it. Je bent in ieder gebleven". waar. Maar dat 1. Want wat zou er erecht komen als ik hoofd zou verlie- bent nu hier. En nu ens vroliik ziin en t er allemaal is ge- ogeliik ziin dacht en reeds na een iaar men ziin vader heeft bovendien have en wat begrijpen die er van? Ze keek e lachende vroliike we over iets vrolijks Hilde Dehn. ouden we zitten pie- adden het juist over .■n-bal". zei ze. ter tot Kate wendde, n elkaar van de ia- we laten maken. heei aparts, zegt in het rose", riep uit. „En ik in het ei Grete Faber. :a. wil ie echt in het rose gevoerd. Iedere uwe iapon kan niet. iapon kan men vrii weer vermaken. Dan 'eer als nieuw uit. iapon van neteldoek ose satijn gevoerd". (Wordt vervolgd) OPMEER Wanneer er ooit een vereniging een goede beurt gemaakt heeft dan is het wel de landelijke rijvereniging „Wie- ringermeerruiters", die tussen de verschillende bedrijven van het concours-hippique door, op waarlijk bewonderenswaardige wijze het hoofdstuk „ruiterdemonstraties" heeft verzorgd. Bijzon der veel bijval kreeg b.v. het nummer vrijheidsdressuur en earrouselrij den. Het nummer Hongaarse post had men kennelijk nog niet voldoende onder de knie, of mogelijk hadden de beide betrokken ruiters wat met de zenuwen te stellen. Dat de Wieringermeerruiters echter hun mannetje staan, bewijst ook de uit slag van het aan het eind van het programma gehouden spring-con- cours. Mejuff. W. v. d. Vlugt uit Julianadorp slaagde er daarbij namelijk in om met het paard Moncitta de favoriet van L. R. West-Friesland, de heer C. Schoen, te onttronen door de eerste prijs plus de wisselbeker in de wacht te slepen. Zelfs de bekende dres seur Jn. de Wit, die de beker in 1949 gewonnen heeft, kwam er nu niet aan te pas. Het was voor de heer C. Schoen, die vandaag de wisselbeker definitief had kunnen winnen, een hard gelag te moeten ervaren dat zijn paard tot drie maal toe hardnekkig weigerde om ook maar één enkele sprong te doen. De tweede prijs was voor de heer Dijke uit Wieringermeer met Bento. de derde voor K. Doorenbos uit Wieringermeer met Kolonel, de vierde voor G. Lont Cz. uit Wie- ringen op Buffalo Bill en de vijf- ed voor mej. T. van Wijngaarden uit Wieringermeer met Bruno. Een ongeval Helaas trof hetzelfde gezelschap Wieringermeerruiters een ongeval. Tijdens een springoefening met het paard Gerdon werd de heer Tijmens door het paard omgewor pen en door een achterhoef ernstig aan het hoofd gewond. De getrof fene werd ter plaatse door de E.H. B.O. verbonden en per brancard naar de dokter vervoerd. Het beoordelen van de prestaties op een concours-hippique is eigen lijk alleen een zaak voor deskun digen. De legk ziet wel de mooie gestrekte stap van de dieren en kan houding of kleding van de rijder critiseren, maar het fijne van de zaak ontgaat hem ten ene male. Het winnen van de prijzen was uiteraard in hoofdzaak voorbehou den aan de eigenaars van de aller beste fokstallen uit het gehele land. Alleen bij de rubrieken voor fokmerries- en warmbloedpaar- den, aangespannen voor land- bouwwagens, kwamen de paarden- fokkende landbouwers uit het ge west aan bod. En met alle res pect voor de bijzondere prestaties van de welgetrainde dieren uit de grote fokstallen, voor het land bouwbedrijf zijn juist die rubrie ken van het grootste belang. En wellicht hebben de toeschouwers daarvoor ook nog minstens even veel interesse of zelfs wel waar dering. In elk geval werd ook nu weer het nummer met de boe renwagens het meest gewaardeerd. Concours van éénspannen tuig- paarden (limietklassé) 100. 1. Pitry, stal Schrauwen, Zeven- bergsehoek; 2. Boudewijn, C. W. Bulk Nieuw-Vennep; '3. Silver- street, stal Boeve, Deventer; 4. Eric, stal Stedehouwer, Dubbel dam: eervolle vermelding A. Gaas tra. Workum. Eénspannen fokmerries, warm bloedstamboek, limietklasse: 1. plus wisselbeker Jaccusa, H. J. Gerver, 's Herenhoek. Burgemees ter Keyzer overhandigde de wis selbeker. en maakte vervolgens met de winnaar een ere-rondje over het terrein;; 2. K. Weremeüs Buning, Workum; 3. A. Weromeus Buning, Workum; 4. Alwine van Stralen, Heerhugowaard; 5. Mar tina K. Reyne, Schagen; 6. Marjo- liintje C A. Rotteveel, Oterleek. Eénspannen tuigpaarden, limiet klasse 1000.1. Kapitein, H. Doeve, Devenret; 2. Henk, stal Ste- houwer. Dubeldam; 3. Ideaal, P. C. v. d. Touw, Den Haag; 4. Rinco, J. Dijk, Roden; 5. Jonker, Schraau- Burgerlijke stand WIERINGERMEER Geboren: Asselina H. W. dv J. Hak en A. H. W. Hauwert; Pier zv Sj. Hiemstra en S. Heeringa; Jacob zv A. Bos en J. Kok; Johannes L. zv J. G. Wolfs en M. Fuhler; Jacob zv J. Postma en T. Smit; Johannes B. M. zv W. A. Jorink en P. A. van der List; Margaretha M.T. dv J. Dekker en C. J. E Klaver; Arie zv J. L. Warhout en N- Dijkshoorn Jacobus M. zv W. Deijkers en C. Kamstra; Hendrikus L. J. zv A. van der Lee en A H. Paauw; Aegidius C. J- zv E. A. Jacobs en A. M Burger; Johannes P. zv G. W- Datema en C. Smit; Jozef S. M zv L. J. A. Willems en C. Hyl- kema; Johannes A. zv J. A. de Vries en G. B. Hoedt; Geert zv G. J. Huurneman en G. J- Harmsen; Afra M. M. dv M M. van Beek- veld en M. D. van Diepen; Jimk- je dv J. Koster en G. Roelevmk; Maria J. M. dv G. Reijengaen M. J. Diikema; Reijer W zv H. van der Veen en G. C. Grisnich; Sietse zv G. van der Bos en J. G. Wem- pe; Trijntje dv M. J. van der Plasse en C- M. Zoutewelle; Lies- be tb dv J- W. Schwegman en W. E Zwart; Jacoba dv W. Boorsma en G. Jes; Gerhardus A. J. zv A. Wegdam en P- M. M. van den Berg; Hillegonda dv A. Banmnga ^Huwelijksaangifte; M. Hage 26 j. met T. Postma 22 j; C. F- van Duin 25 i. te Beverwnk met A- f. Posthumus 20 j.; N J. Blomqvist 26 i. te Upsal met T. M- Schenk 21 j.: S. Roosendaal 24 j. met J. Verstraate 24 i- te Medemblik,.Tj. Terostra 22 i- te Wieringen met G Broe" 21 iaar. Huwelijksafkondigingen: D J. S. Meiier 30 J. met M. C. Vlaar 26 i. te Blokker: J. A- Kloosterman 25 i. met G. B Lugten'berg 23 i. te Olst; J- Schouten 26 j. met W M. Jonker 24 j. te Harenkarspel. Gehuwd: C. M. Timmer» 25 en T D. Ti alm- 9.3 i; H..P .van Loon 28 V r" A- H. Groot 24 i.. J. van der Veen 23 j. en H. Bos 21 H Woudstra 25 i. en H. Gorter 25 i J. Roossien 22 i. en P L. Paart '20 i.: M. Hage 26 j. en T. Postma 22 iaar. wen, Zevenbergsehoek 6. Willem B, stal v. d. Touw, Den Haag; eer volle vermelding: Freddy, A. Gaas tra, Workum, en Telpha, Roden burg, Rijswijk. Eénspannen Hackneys grote maat: 1. Holly well Twilight, Vel- stra, Marssum; 2. Seacrofe Rader, J. H. van Heek, Enschede; 3. José, Swabbedisse, Groningen; 4. Holly - well Moonlight, Veldstra, Mars sum. Eénspannen fokmerries 3 en 4 jaar, die in 1951 of 1952 een veu len hebben geworpen: 1. Giola, H. Tuinstra, Lucaswolde; 2. Jaccusa, H. J. Gerver, 's Herenhoek; 3. Ri- mero, B. Bruynis, Nieuw-Vennep; 4. Lilia, Rodenburg, Rijswijk; 5. Erkestria, Rodenburg, Rijswijk; eervolle vermelding: Gaastra, Workum Eénspannen Hackeys kleine maat: 1. Basing Belle, Van Heek, Enschede; 2. Playboy, Zendijk, De venter: 3. Winston Cadet, Swabbe disse, Groningen; 4. Hawt Horn Sally, Zendijk, Deventer. Eenspannen tuigpaarden open klasse: 1. Zampa, Stehouwer, Dub beldam: 2. Jancko, v. d. Touw, Den Haag: 3. Artist, v. d. Touw, Den Haag; 4. Kapitein, Zendijk, Deven ter; 5. Frits, van der Wal, Mun- nikeburen. Tweespannen Hackneys open klasse: 1. Holly well Twilight en Holly well Moonlight, Velstra, Marssum: 2. Craigwell Ballerine en Braisfield Beeswing, van Heek. Enschede. Heek, Enschede; 3. José en Win ston Cadet, van Swabbedisse, Gro ningen; 4. Play Boy en Hawt Horn Sally, van Zendijk, Deventer. Tweespannen tuigpaarden, li mietklasse (ƒ600.1. Ideaal en Admiraal, stal v. d. Touw, Den Haag; 2. Jonker en Pitry, stal Schraauwen, Zevenbergsehoek; 3. Kelba en Lilia, stal Rodenburg, Rijswijk; 4. Henk, van Stehouwer, Dubbeldam en Kaoiteni, van Boe ve, Deventer; 5. Rinko en Climax, van Dijk, Roden; eervolle vermel ding: Gree en Helena, van Bruy nis, Nieuw-Vennep. Eénspannen Hackneys klenie maat: 1. Braisfield Beeswing en 2. Craigwell Ballerine, beide van stal Heek. Enschede. Tweespannen tuigpaarden, open klasse: 1. Zampa en Bayerd, stal Stehouwer, Dubbeldam; 2. Janco en Artist, stal v. d. Touw, Den Haag; 3. Jonker en Pitry, stal Schraauwen. Zevenbergschehoek; 4. Kapitein, van Boeve, Deventer en Henk. van Stehouwer, Dubbel dam. Tweespannen tuigpaarden, warm bloed, aangespannen voor land- bouwwagens: 1. Kelba en Lilia, Rodenburg, Rijswijk; 2. Herold en Harold, N. C. Feld „De Fransman", Bergen; 3. Gree en Helena, Bruy nis, Nieuw-Vennep; 4. Batona van N. Schuurman en Karei van Jb. Zuurbier, Heerhugowaard; 5. Frie da en Josta, Jac. Swaan, Haren karspel; eervolle vermelding: Hal- fina en Marianna, J. van Stralen, Heerhugowaard. Aan de eerste priis-winnaars werd door burge meester Keyzer tevens een wissel beker overhandigd. Tandems, langspannen tuigpaar den: 1. Janco en Artist, stal v. d. Touw. Den Haag; 2. Zampa en Bayerd, stal Stehouwer, Dubbel dam: 3. Jonker en Pitry, stal Schraauwen, Zevenbergschehoek. Tandems langspannen Hackneys: 1. Holly well Twilgiht en Holly well Moonlight, Velstra, Marssum; 2. José en Winston Cadet, van Swabbedisse, Groningen; 3. Basing Bella en Braisfield Beeswing, van Het gemeentebestuur en de bur gerij van Hilversum hebben het Robben-zwemmertje Geertie Wie- lema, dat in Helsinki zilver en een Olympisch record voor ons land veroverde op het nummer 100 meter rugslag, bij haar thuiskomst een allerhartelijkste ontvangst be reid. Een grote menigte juichte haar toe, toen zij met haar ouders Maandagmiddag van Schiphol aan het Hilversumse raadhuis arriveer de om te worden gehuldigd. In de burgerzaal was het gemeente bestuur vrijwel volledig aanwezig, alsmede delegaties van talrijke sportverenigingen, trainer Jan Stender en ook enige Olympische Robben-zwemsters van 1948. Nel van Vliet, oud-Olympisch kampi oene en Tonny Hom waren de eer sten om hun sport- en clubgenootje met een kus te feliciteren. Voorts bood onder meer burgemeester J. Boot onder hartelijke woorden bloemen aan. In de avonduren heeft de Hilversumse zwemwereld in de overdekte aan de Kapelstraat de huldiging nog eens „dunnetjes" overgedaan. TENTOONSTELLING „SCHILDERS TER ZEE 1952" AMSTERDAM. Van 29 Augus tus tot eind September zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam de tentoonstelling „Schilders ter zee 1952" worden gehouden. Hier zullen ongeveer zeventig schilde rijen te zien zijn van zeven Ne derlandse schilders, die in de af gelopen 12 maanden op Harer Majesteitsschepen enkele zee reizen hebben meegemaakt. Het zijn de schilders Theo Swager- makers, J. W. Heyting en R. H. Beider, allen uit Amsterdam, J. C. A. Goedhart uit Voorburg. J. B. C. Simon uit Utrecht. F. H. Verpoorten uit Haarlem en J. v. d. Zee uit Groningen. De kapitein luit. ter zee D. J. van Doorninck zal de tentoon stelling namens de Commandant Zeemacht openen. 's-GRAVENHAGE. De le It. oorlogscorrespondent J. Rups heeft aan de Legervoor- lichtingsdienst het volgende geschreven uit Korea: Poesan, mooi op een heuvel helling gelegen, is de tijdelijke zetel van de Koreaanse rege ring, zolang Seoul nog te dicht bij hei front ligt. Poesan is voor ons Nederlandse Deta chement Verenigde Naties een pleisterplaats voor nieuw aan gekomen troepen, voor ver trekkende groepen en voor verlofgangers, die voor vijf dagen naar Tokio gaan of daar vandaan terugkomen. Daarom is Poesan belangrijk. Anders zouden wij die stad niet aankijken en in een wijde boog omtrekken. Poesan had oorspronkelijk 300.000 inwoners, maar dit aan tal is sedert het uitbreken van de Koreaanse oorlog uitgegroeid tot bijna twee millioen. O. zeker er heerst woningnood, maar de Ko- reanen stellen niet zulke hoge eisen aan een woning als wij: een stapel planken en een stuk of wat platen gegolfd blik, kunstig gemaakt van door de Geallieer den weggegooide bierblikjes, vor men voldoende materiaal om een voor Koreaanse begrippen gerie felijke woning te bouwen. Poesan is een Oosterse stad in een orlogvoerend land. Wij kun nen ons voorstellen, dat de trams, die door de stad rijden, eens een ordentelijk uiterlijk hebben ge had. doch thans zijn het grauwe wrakken, met fragmenten van ruiten (de rest is met planken dichtgespijkerd), vol deuken en gaten en met een onder het ril den oorverdovend geratel. Wii geloven dat de aan Koreanen toebehorende auto's eens prima wagens waren, doch thans is er geen een, die niet geheel is scheefgezakt en er uitziet als een door een autobus verpletterd petroleumblik, dat weer uitge klopt is. En dat behoeft ook nie mand te verwonderen, want de wegen in Poesan ziin ongetwij feld de slechtste in heel Azië en hebben nog slechts de naam „weg" behouden uit vroeger tij den, toen ze nog normaal berijd baar waren. In de week, die wii in Poesan hebben doorgebracht, hebben wij tweemaal de boven leiding van de stadstram naar be neden zien komen en in het be gin hebben wij de auto's geteld, die vlak voor onze ogen een wiel verloren, tot wij bii drie en zes tig maar zijn opgehouden, omdat wij per slot ook nog andere din gen aan het hoofd hebben. Wat in Poesan het eerst opvalt is het enorme aantal mensen, dat zich op straat bevindt. Daarvan wordt zeker drie vierde deel gevormd door leeglopers, niet omdat de Koreanen lui ziin, maar omdat er voor hen geen werk is. Ruim vijf millioen burgers zijn uit de Noord-Koreaanse Volksrepubliek gevlucht om dat zij het daar niet langer uithielden en al die viif mil lioen hebben zich in de Zuid- Koreaanse steden gevestigd, omdat daar de voedseldistri butie (door de hulp-organisa ties der Verenigde Staten) het best geregeld is. Voorts tracht men nog iets bij te verdienen door de welig tie rende zwarte handel, die voorna melijk draait om camera's (meest van Japans fabrikaat). Engelse sigarettenaanstekers en prullaria. Wanneer het niet regent is Poesan voortdurend gehuld in een wolk van stof, opgeworpen door het immer drukke militair 26ste Priesterstudenten bedevaart naar Heiloo HEILOO Op Maandag 11 Aug'! trekt wederom de grote studen tenbedevaart naar Heiloo. De in tentie van deze bedevaart is: „Volharding in de eigen priester roeping en vermeerdering van roepingen voor seminarie en kloosterscholen." De Plechtige Hoogmis begint om half elf. Aan de halte Runx- putte stopt de trein van 9.52 uit Uitgeest en de trein van 10-05 uit Alkmaar. vervoer en wanneer het wel re gent ligt de modder overal deci meters dik. Het militaire leven voert in Poesan de boventoon. Er zijn vele militaire kampementen, meest aan de rand van de stad en overal treft men militaire eet- gelegenheden, waar de officieren en soldaten voortreffelijke maal tijden kunnen genieten, zonder dat zij daarvoor behoeven te be talen of naar hun herkomst wordt gevraagd. En voor de mi litairen biedt deze stad hoege naamd geen verpozing buiten de kampementen, zodat zij 's avonds weer vroeg thuis zijn om (des noods in de stromende regen) een filmvoorstelling bij te wonen. Op een mooie morgen, net was een Vrijdag morgen, stond er eens een schaal vol vis in een keu kenkast. Weet je, wat voor vis dat was? Schol, heerlij ke verse schol met prach tige oranje puntjes. Het ene visje zag er al fijner uit dan het andere. Elk voor zich wist, dat het 's avonds in de pan terecht zou komen om gelbhkken te worden, maar daar gaf het niets om. „Dat is nu eenmaal voor goede vis weggelegd" z'ei de grootste schol opgewekt, „maar" en ibij deze woorden klapperde hij met zijn vin nen tegen elkaar, „vóór we de pan in gaan, vieren we eerst nog samen feest. Het moet een onvergetelijk af scheidsfeest worden, jon gens, een onvergetelijk feest". De andere scholletjes juichtten dit plan van har te toe. „Goed zo!" riepen ze, „iwanneer zal het begin nen?" „Vandaag om twee uur" besloot de grote schol, en luister eens: iedereen zorgt, dat hij daar met een behoorlijk vers of 'n aardig toneelstuk voor de dag komt." „Best" antwoordden de andere vissen in koor. Zij waren met zijn tienen, dus dat kon heus wel aar dig worden. Het duurde niet lang, of elk scholletje was druk in zich zelf aan het repeteren. Het ene zong zachtjes: „een haai die wou eens bruiloft vieren en nodigde alle wa terdieren" en het andere probeerde een dansje op zijn staartvinnen. Nu was er één vis, die eerlijk ge zegd niet aan het oefenen was. Dat was een sehol met een glanzend huidje en zij- de-achtige vinnetjes. Ze was heel mooi en dat wist ze zelf heel goed, ze dacht er eigenlijk altijd aan, zie je, en toen de overige vissen zo druk aan het repeteren waren, deed ze 'het ook weer. „Wat maken al die andere vissen toch een drukte" zei ze bij zich zelf, „de een wil dit zingen, de andere dat voordragen. La ten ze er liever een beetje aan denken, hoe ze vanmid dag op het feest verschij nen. Is er dan niemand, die om zijn uiterlijk denkt, net zoals ik?" Nee, er was geen enkel visje, dat zich zoveel zor gen om zijn spikkeltjes of zijn vinnen maakte als dat ene scholletje. Ze waren toch immers al mooi ge noeg? Jaiwel, maar het ijdele sdholletje dacht er anders bloem van plan was Maar jij weet 't wel, is 't niet! Het ijdele scholletje, dat zich zo graag eens poe deren wilde, nam een duik midden in de bloem. Hi, wat was het nu in zijn ele ment. Het begroef zich diep in de witte poedermassa en kwam even later als een sneeuwwit scholletje weer naar boven. Het moest de oogjes wrijven om weer goed te kunnen zien. En toentoen zag het de lachende gezichten van boterham, als hij tussen de middag van kantoor komt. Wacht, even wat olie ha len". over. Dat was niet meer zo tevreden, moet je weten. Het wilde wel eens iets an ders, het wildezich zo dolgraag eens poederen. „Als ik nu prachtig gepoe derd op het feest kwam, daclht 'het hij zich zelf, wat zouden de anderen dan op kijken! Ik wed, dat ik niet eens meer met ©en toneel stukje of een versje voor de dag hoefde te komen. En wat zou het heerlijk zijn ONS scholletje zette dit plan van de poeder niet meer uit het hoofd. Alleen: waar zou het in hemelsnaam poeder van daan halen? Wacht, opeens ging de deur van de keukenkast open en wat werd daar vlak naast de schaal met vis ge zet? Een bord met mooie, spierwitte poeder. Dat was bloem, bloem, waar de vis sen in gewenteld worden vlak vóór ze gebakken wor den. „Zo, dat is dat," zei een stem, „dan ben ik vanavond gauw klaar". De mevrouw, die de schaal met schol 's morgens gekocht had, deed de kast weer dicht en liep de keuken uit. Ze had er geen idee van, wat één van de vissen met die de andere vissen. „Hihi" gilde een smal scholletje met vuurrode puntjes, „kom jij vanmiddag zo op het feest? Dan lach ik me slap, ook al draag je niets voor". „Houd je mond, ver velend klein ding" riep het ijdele scholletje, maar op eens zag het de ogen van de grote schol. Die keken heus boos. „Wat is dat voor onzin?" zei de grote schol streng; „was je zo niet mooi ge noeg?" Het visje antwoord de niets. Ik blijf hier maar stilletjes liggen, dacht het; en ik zeg niets. Wie weet, houden ze dan wel op en dan kan ik vanmiddag toch als het mooiste visje naar het feest. Jawel, dat had het ge dacht, maar er kwam niets van in. Het was misschien wel gebeurd als Marie niet in de kast gekeken had. Marie was de keukenmeid van mevrouw. Ze deed nog vaak iets verkeerd in de keuken, die goeie beste Ma rie, maar deze keer dacht ze toch, dat ze heel ver standig was. „O kijk eens," zei ze, „dat ene scholletje is al door de bloem gewen teld. Dat moet nu zeker meteen gebakken worden voor meneer. Die houdt zo van een lekker visje bij de NS scholletje werd wit van angst, al zag je dat niet onder de spierwit te poeder, „'t Feest," zei het „hoe moet dat nou met het feest, als ik nu al gebak ken moet worden!" „Ik weet het niet," zei den acht scholletjes een voor een met een zucht, „waarom heb je je ook zo volgesmeerd met dat witte spul? Nu valt ons hele af scheidsfeest in het water". Bij het laatste woord maakte de grootste schol een sprongetje. „Water" zei hij, „dat is het; we moeten water hebben. Dat is de enige kans, voor de keuken meid terug is". Gelukkig had Marie de keukenkast open laten staan. Nu konden ze alle maal zien, dat er aan de overkant, op de aanrecht, een grote pan met water stond. „Zou je de sprong halen?" vroeg de grote schol, en ons scholletje, dat voor geen geld al gebakken wilde worden en voor geen goud het afscheidsfeest wil de missen, knikte ja. Tjoep, met een grote boog vloog het in de pan met het frisse water en het sloeg zo hard met zijn vinnen, tot het schoon was en er weer net als alle andere scholle tjes ui'tzag. „Hoera" riepen de negen schollen op de schaal en toen het kletsnat te visje met een flinke zwaai was teruggekeerd, riepen ze nogmaals „hoe ra!" Vlak daarop kwam Ma rie terug, maar zodra ze zag der er geen enkel visje met bloem meer in de k»pt lag, zei ze verstrooid: „Ach, dan heb ik me zeker weer vergist". Toen werd er feest ge vierd in de keukenkast en geloof me, er is nog nooit zo'n gezellig scbollenfeest geweest alc die ene keer, toen een ijdel gepoederd scholletje bijna te vroeg ge bakken was. NEW YORK. Don L. Davis uit Louisiana noemt zichzelf „de apparaatjes koning". Davis, een kort en stevig mannetje, praat zo vlug dat je je afvraagt wanneer hij adem haalt. In vroeger dagen was hij journalist, maar nu is hij voorzitter van de Natio nale Bond van Apparaatjes fabrikanten en hoofd van de uitvinding-van-de-maand club. Het valt moeilijk zich pre cies te herineren wat Don allemaal zegt. Hij geeft ook een statistiek waarvan hij blijkbaar heel zeker is: dat 87 procent der Amerikaanse oc trooien aan leken wordt gege-van het "apparaat, waardoor een ven en niet aan beroeps-uit vinders. Davis is zelf geen uitvinder, maar zegt dat iedereen het kan ziin. Als voorbeeld hiervan noem de hij het geval van Gunnar Pe tersen, een terrazo-werker uit Portland, Oregon. Petersen, aldus Davis, had er na twintig iaren scheren genoeg van elke keer ziin gezicht open te halen. In een rustig ogenblik vroeg hii zich af waarom hii ont dekt had, dat het meisie bii het naar boven halen trilde als een miniatuur guillotine. Hii boog het mesie, waardoor de spanning en de trilling ver dween. Het resultaat was een ge bogen scheerapparaat dat zich beter aan de lijn van het gezicht aanpast. Voorts bevestigde Pe tersen het handvat aan de kant onbelemmerde blik bii het sche ren mogelijk werd. Tenslotte maakte hij het uit einde van het handvat magne tisch, waardoor hii gebruikte mesjes zonder zich te snijden kon oprapen. En voordat ie een lang woord als Nationale Bond van Apparaatjes-fabrikanten kon zeggen had hii 32.000 dollar voor schot, vertelt Davis. William Reichert uit Munsey, Indiana, bezeerde bii het vullen van een theeketel ziin knokkels omdat het gat zoals gewoonlijk bovenaan in het midden van de ketel zat. Reichart dacht hierover na en kwam tot de ontdekking, dat dit sedert mensenheugenis bii alle theeketels zo is. Reichart ontwierp toen een ke tel met het gat aan de kant en ontdekte dat men nu baby's zuigfles in de ketel kon warmen, en dat men de ketel kon uit- schenken zonder morsen of lek ken. Reichart's ketel kreeg dertien grote verbeteringen die ongeveer 18.000 dollar aan voorschot in brachten. aldus Davis. Zonder ook maar een tel te pauseren stopte Davis zijn brandende sigaret in de borstzak van ziin overhemd zonder in brand te vliegen. Het bleek, dat er een oa- troonvorming asbakje aan de zak zat vastgeklemd. Dit was een uitvinding van J. A. Lebert uit San Fransis- co. Volgens Davis is er een grote vraag naar zulke din gen. want als men met een brandend peukje in een ka mer staat waar geen asbak ken ziin verkeert men in een hoogst ongelegen situatie. In een tijd van ia en nee to verde Davis verder een hele col lectie handige apparaten te voor schijn. Zo bijvoorbeeld een combina- tieslot voor een fles. zodat het dienstmeisje niet bij uw drank kan komen: een dames-haarkam met dubbele tanden die werken door middel van een veer. De veer pakt in de haren zodat de kam niet iedere keer zoek raakt. Verder heeft de heer Davis een parfumeerde asbak die ta bakslucht uit de kamer verdrijft: een plastic uien-mof waardoor u uien kunt snijden zonder te hui len: een regenhoed met een pa- rapluie eraan vast zodat men de handen vrij heeft voor de bood schappen en ten slotte een mes met gaatjes in het lemmet zodat de erwten er niet afrollen. Aalsdiik 3 v. New York te R'dam Alderamin 3 v. Antw. te R'dam: Andijk 4 v. Hamburg te R'dam: Averdiik 3 v. Houston te R'dam. Breda 3 nm v. Talcahuano - Corral. Delft Chili - A'dam 3 nm v. Cura cao - Le Havre. Diemerdijk 3 v. R'dam - Hamburg. Fairsea Sydney - R'dam p. 3 Albany - Aden. Groo- te Beer New York - R'dam 6 Le Havre verw. Indrapoera Ti. Priok - R'dam 3 v. Aden - Suez. Kota In- ten 3 v. Balik Papan te R'dam. Leersum Houston - R'dam 3 te Antwerpen. Nieuw Amsterdam R'dam - New York pass. 3 Scillys. Overiisel New York - Calcutta vertr. 4 v Bahrein - Kuwait. Rijn dam 4 nm v. New York te R'dam. Sibajak Wellington - Surabaja p. 3 Oostp. Timor. Stad Breda 4 nm v. New Orleans - Nederland. Stad 1 tï c x. c ♦- in i Leiden 2 v. Narvik te Vlaardin- Overleden: R. Schaafstra 18 gen Waterman A'dam - Kaapstad A. Warhout 3 dagen; A- van uu- g ggg m 2 Cp Palmas. Willem Ruys re wed. van J. J van der Moor 81 R'dam - Ti. Priok 3 23 u. Gibraltar i. te Ransdorp (Amsterdam-Nird.) pt Said Zuiderkruis R'dam - T. Kooistra 51 j: T. Anema R1 vr-- 700 m W. Fastnet Z echtgenote van K Mei^-^rsma Tei 41 - Halifax. De tram naar Leuwen is weer een franc duurder de avonduren naar de dokter was gekomen. Maar geworden! En dat in een tijd. dat iedere frar.c de dokter was met thuis en zijn' vrouw kon hem in een gezin een rol van betekenis gaat spelen niet bereiken. Maar de dagloners bleef in de Maar er zijn nog andere dingen, waarover hier in wachtkamer zitten en toen moest mevrouw van het dorp gepraat wordt. Over de poging var de dokter wel naar Namen telefoneren, naar het de pastoor bijvoorbeeld, om een meisjeskoor op Casino. Daar worden in de speelzaal geen namen te richten. De goede man wist niet, wat hij aan- genoemd, en de juffrouw van de telefoon ging haalde, anders was hij er nooit aan begonnen er ror;.d' met een leitje waarop de naam van Want het hele koortje is niets anders géworden de dokter stond. Doch de dokter gaf geen tekei dan een bron van en voor geruchten, die nie- van leven. Toen kwam de juffrouw nog eens met haar leitje en toen is de dokter opgestapt Boeren tussen Namen en Leuven vertellen nog, hoe zij midden in de nacht de wagen van de dokter als een bliksemschicht door het land zagen flit sen Maar het heeft niet geholpen, de dokter te mand ook maar voor het kleinste deel waar ka maken, doch daarom wellicht voor de praters zo'r dankbare stof oplevert. Er wordt ook gepraat over de bewoners van de beide kastelen. Niets dan goeds over de fa milie in. het klein kasteel, waarvan de oudste zoon ---- --r een gezien figuur is bij de boeren, weinig verhef- kwam te laat. Te laat voor de dagloner fends over de heren van het groot kasteel. Over laat voor zijn, toch al^ kwijnende^ J het feit, dat de tuinen al jarenlang verwaarloosd liggen, wordt al niet meer gesproken. De boeren zijn het ook al gewend, dat het vee van het groot kasteel 's avonds om tien uur nog staat tr loeien, omdat het nog niet gemolken is en mer heeft er al lang vrede mee, dat de appels in de dl VUUl «iJDi tuuir tax J v j De dagloner loopt nu met een arm rond, de andere is er door een professor uit Leuven af gehaald. En de mensen gaan nu naar een andere dokter, naar Kessel. Nu is het afgelopen met de ritjes naar Namen! Nu komt de dokter hoogstens nog een enkele IltJcll ei dl ldliifl Vicue IIlCC, Udl U.e dUUcJLö in ue J 1 A 4.^ „Al-poll ii T-1 prachtige boomgaard niet eens meer geplukt k?.er 0P, het, groot kasteel Af en toe verschij worden, maar aan het eind van het seizoen, hij op het klem kasteel, waar ™en medelqde met een uit de stad gehuurde bulldozer, bijeen met de man heeft. Hier hi.l min ot mee worden geschoven en verkocht worden voor vee- onder curatele. Als hij over kaarten gjjat P voer. Om van de verwaarloosde perziken en de dan laten ze hem maar be ga an. Dan sPe'en e, spereklneerde druivenkassen maar niet eens te de doktTr 'thuTs^te houdem Want hij kan beter t een sigaret met Canasta verspelen dan het geluk Maar kwaad bloed heeft het gezet, dat de oudste van zyn vrouw en drie kinderen m Namen op de zoon van de Graaf, die eens een nieuwe tractor rouiette te grabbel gooien. Hij is er stil van ge- heeft gekocht, een hele kolonie van huis-zwaluwen wor(jen de dokter. Maar ih het dorp wordt in deze streek een zeldzaamheid, door zijn luie weer over andere dingen gesproken, over de knecht dood heeft laten slaan, omdat de dieren dochter van de Hollander, die met een jongen in het overvliegen de tractor hadden bevuild. En is gezien over de meisjes van Sullekens, di nog meer kwaad bloed heeft het gedrag van de hun boerderij niet meer drijven kunnen. Die tob- jongste zoon in het dorp gezet, die 's avonds in ben met droogstaande koeien en met het voer gezelschap van niet al te best bekend staande de winter vast niet halen zullen. En over de figuren werd gezien. opgraving, in Leuven, van het lichaam van. een De meeste praat echter gaat hier over de heilig priester waarbij een bekende professor dokter, die tot voor kort iedere dag die God gaf schrijlings over de rand van het graf gezeten naar Namen reed. Naar het Casino, om daar te de botjes telde en tot de doodgraver zei: „Kijk, spelen en zijn kostelijke francs te verdoen. Freek, dat is van hem en dat is van hem, maar Er werd over die reisjes van de dokter nog al dat, wijzende op een kort beentje, dat is niet wat gepraat, maar niemand wist er het fijne van hem." En toen dat botje van een ander kwaad van, totdat de dagloner van de Brigitta-hoeve. wegwierp. Daarover is natuurlijk gesproken. En die op een ongelukkig moment in een spijker over die verwenste tram naar Leuven, die alweer har! geslagen, met een rood-opgez'^oHen hand in een franc duurder is geworden. I* 8. VERKEERSONGEVAL ANNA PAULOWNA Zon dagmorgen, omstreeks kwart voor zeven had op de Molen vaart een botsing plaats tussen een motor en een luxe auto, welke botsing naar omstandighe den nog tamelijk goed is afge lopen. De bestuurder van de luxe auto, J. de G. uit Anna Paulow- na, wilde links af slaan, om het erf van bakker De V. op te rij den, toen een achter hem rijden de motorrijder, bestuurd door de heer H. J. A. V. uit Amster dam, met op de duo diens echt genote, hem juist wilde passeren. V. kon door het plotseling links afslaan van De G. een aanrij ding niet meer voorkomen en reed tegen de achterzijde van de luxe auto aan, tengevolge waar van hij met de duo-passagier tegen de grond werd geslingerd. Beiden werden zij door de val aan hoofd en handen gewond, terwijl de motor beschadigingen op liep. De auto werd slechts licht beschadigd. Dokter Olree en de zuster van 't Witte Kruis verleenden de eerste hulp, waar na ieder weer zijns weegs kon gaan. De plaatselijke politie en de verkeerspolitie uit Alkmaar stelden ter plaatse een onder zoek in en maakten van een en ander proces-verbaal. Aantal radiotoestellen in Nederland Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland be droeg op 1 Augustus 1.690.806 te gen 1.684.564 op 1 Juli. Op 1 Juli waren er 482.658 aan geslotenen op het rijksradio-distri- butienet tegen 482.8Ö7 op 1 Juni. Telefoneren met Nieuw-Guinea Met ingang van 1 Augustus is de radiotelefoonverbinding Amster damHollandia (Ned. Nieuw Gui nea) voor het openbare verkeer opengesteld op elke Woensdag en Donderdag van 11.00 uur tot 15.30 «ar rted. tijd. ZESDE UNIVERSITAIRE VOLKSHOCESCHOOLWEEK op Drakenburgh „Techniek en Christendom" vormt het onderwerp van de zesde universitaire volkshoge- schoolweek, die van 29 Augustus tot 4 September in de Volkshoge school „Drakenburgh" te Baarn wordt gehouden. Gedurende deze week zullen geleerden van naam en mensen uit de practijk ant woord geven op de vraag, hoe de Christen leeft in de huidige, me de door techniek en wetenschap pen veranderde wereld. Na de algemene inleiding op de thematiek van de week door dr. B. F. Saris. houden ir. N. Noord man en prof. Pedersen lezingen over de ontwikkeling der tech niek en de menselijke reactie daarop. Pater dr. E. Huffer S.J. behandelt in een tweetal lezin gen het natuurwetenschappelijke en het kerkelijk-philosophische denken. Voorts wordt toegelicht de verhouding van de techniek tot de philosophic door prof. H. Doich uit Paderborn (Duitsland), kunst en techniek door Bernard Verhoeven, de verhouding tech niek en kapitalisme door E. van Iersel. en het probleem zielzorg en techniek door K. Roncken pr.. aalmoezenier van de Arbeid in Limburg. J. Nieuwenhuis sluit deze rii af met een inleiding over techniek en massapropaganda. Drie-jarig meisje verdronken Bij het spelen geraakte gister middag de drie-jarige Maartje Schurink van de Zwaanshalskade te Rotterdam in de Rotte en ver dronk. Een woonschuitbewoner bracht het meisje op het droge, doch kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Opbrengst Anjercollecte 1952 ZIJPE De onlangs in de gemeente Zijpe gehouden Anjer collecte 1952 heeft een bedrag van f 102.20 opgebracht. Het vorige jaar bedroeg de opbrengst f 161.15. Alzo een ntet onbelang- langrijke teruggang.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5