Nieuuu Formatieopdracht mr. Donker fractie-voorzitter P. v. d. A. Aladins WONDERLAMP brandt voortaan in 't paleis Soestdijk Nieuw Brits verdedigings-plan voor het Midden-Oosten Zal hii „steen der wijzen" hij eindelijk vinden? minimum 1 week vacantie Drie Britse kampeerders in Zuid-Frankrijk vermoord DAGBLAD VOOR ALKMAAR 0 Buiten God is 't nergens Beurt nu weer aan P.v.d.A. Glanzend nieuw tafelzilver Staf hoofdkwartier op Cyprus, mèt of zonder Egypte EN OMGEVING s-Gravenhage5 Aug- Het Kabinet der Koningin deelde vanavond te half acht mede: H. M. de Koningin heeft aan mr. L. A. Donker de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet. De heer Donker heeft ver zocht de opdracht in beraad te mogen houden Ned. vlieger in de V.S. verongelukt Zusjes met handen tussen een wringer Uitzending gezinnen van militairen Maansverduistering GESCHENKEN VOOR JARIGE PRINSES IRENE PROF. ROMME ONGENODE GAST Rijksbemiddelaars bepalen: Kind verdronk in de Eems Militairen en kinderverlamming Voedsel-deskundige van Britse regering met echtgenote en dochter Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per rn.rn., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per «n.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. No o rdh ollands Daqhlad veilig. Vondel HET REIT VAN HEDEN Pag. 1 Woensdag 6 Augustus 1952 46e Jaargang No. 12545 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) Eerder op de dag was bekend geworden, dat de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie door H. M. de Koningin was ontvangen, nadat hij ook reeds de avond tevoren naar Paleis Soestdijk was ont boden. Tussen het eerste en tweede onderhoud met mr. Don ker sprak H. M. de Koningin met prof. Romme, de voorzitter van de K.V.P.-fractie. De opdracht aan mr. Donker komt niet als een verrassing in zoverre het de fractie van de P.v.d.A. is geweest, die de po ging van prof. Beel zowel om een parlementair als een extra parlementair kabinet te vormen, deed mislukken. Wanneer deson danks toch eerder aan een boven of buiten de partijen staande figuur was gedacht, sproot zulks voort uit een beoordeling van de situatie. Drees en prof. Beel hadden alle mogelijkheden voor een vier partijen-kabinet zorg vuldig afgetast en andere com binaties of vormen zouden, zo beschouwd, beter benaderd kun nen worden door iemand, die zich tot dan toe van de onderhandelin gen verre had gehouden. De taakomschrijving voor mr. Donker is, evenals die van prof. Beel zeer ruim en verhindert dus ook hem niet om die andere mogelijkheden te beproeven, maar de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie zal zich hierbij toch zeker grenzen moeten stel len. In feite zijn er voor hem slechts twee mogelijkheden: een •s GRAVENHAGE, 5 Aug. De 25-jarige reserve-korporaal F. B. Homan uit Amsterdam, die vorig jaar Augustus naar de Verenigde Staten vertrok om daar een oplei ding tot vlieger te ontvangen, is Maandag in de nabijheid van Craig Air Force Base, Alabama, met éen Shooting-Star verongelukt. Hij is hierbij om het leven geko men. Over de oorzaak van het on geluk zijn nog geen bijzonderhe den ontvangen. smalle basis (P.v.d.A., K.V.P. en mogelijk de C.H.) of de reeds uit den treure onderzochte moge lijkheid van een vier-partijen- kabinet. De K.V.P. heeft tijdens de formatie-Drees, niet in de moge lijkheid van een smalle basis willen treden. Hetis mogelijk, dat hierover in deze kring an ders wordt gedacht nu inmiddels is gebleken, dat een zakenkabinet hiervan nog slechts het alter natief zou kunnen zijn. Voorlo pig lijkt ons zulks echter nog niet waarschijnlijk. Nogmaals: de mo gelijkheid van een vier partijen kabinet te beproeven lijkt op het eerste gezicht doelloos omdat zowel dr. Drees als prof. Beel reeds alle mogelijkheden, die er zouden kunnen zijn hebben ge probeerd. Maar in de politiek is tenslotte niets onmogelijk. Een socialistische formateur heeft uiteraard een goede entree bij (Van onze verslaggever) EMMEN. Gistermorgen ge raakte een meisje van zes jaar. dochtertje van de heer S. uit Piccardstraat bij een der stands van de Braderie in de Wilhel- minastraat, waar wasmachines e.d. staan, met haar hand tussen een wringer, die ze zelf in wer king had gesteld. Haar gehele bovenarm draaide mee in het toestel. Haar tienjarig zusje wilde haar helpen, doch ook zij raakte met de vingers tussen de wringer bekneld. Een politieagent en een winkelmeisje, dat juist even weg was toen het ongeluk gebeurde.' wisten de wringer tot stilstand te brengen en open te klappen. Dokter van Zanten liet de beide kinderen naar het ziekenhuis vervoeren. Zij maken het allebei vrij goed. Het jongste meisje heeft een bloeduitstorting in haar arm. doch verder geen ernstige kneuzingen. zijn eigen fractie en hij zou die fractie misschien wel tot een nieuwe opzet kunnen bewegen, die dichter bij de opzet-Drees ligt (mogelijk ook met dr. Drees weer als premier) en die toch de A.R. niet afstoot. Maar waar de" „steen der wij zen" dan moet liggen is voors hand nog niet duidelijk. Morgen zullen wij wellicht meer weten over de richting, waarin mr. Donker het zoeken wil. NAAR SURINAME, NED. ANTILLEN OF NIEUW GUINEA DEN HAAG, 5 Aug. Aan een militair van de Kon. Landmacht (Luchtmacht inbegrepen), die voor drie jaar of langer wordt uitgezonden naar Suriname, de Ned. Antillen of Nieuw-Guinea, kan door de Minister van Oorlog worden vergund, zich bij zijn uitzending en bij terugkeer naar Nederland door zijn gezin te doen vergezellen of volgen voor rekening van het Rijk, indien verwacht kan worden, dat het gezinsverband in het betrokken gebied gedurende tenminste een jaar zal bestaan. De verlening van een derge lijke vergunning is uiteraard me de afhankelijk van de huisves tingsmogelijkheden in het betrok ken gebied, die meermalen bui tengewoon moeilijk zijn. Velen zullen gisteravond om streeks kwart voor negen in de windstille Augustusavond het schouwspel van een maansver duistering aan de hemel hebben genoten. Duidelijk was de scha duw, die langzaam over de maan schijf schoof, op het ogenblik dat de aarde zich tussen de zon en de maan bevond, waar te ne men. Het verschijnsel kwam dit maal op vele plaatsen bijzonder tot zijn recht dank zij de heldere lucht. Menigeen verliet zijn wo ning om in het tuintje of uit een dakraam maar niets van deze maaneclips te missen. In zwembad verdronken Gistermiddag is in 't zwembad te Terneuzen de 7-jarige C. J. van der Peyl uit Goes verdron ken. Het jongetje, dat bij zijn grootvader in Terneuzen logeer de, en dat met andere kinderen in het zwembad aan het spelen was, moet ongemerkt in het die pe gedeelte zijn geraakt. Een zwemmer ontdekte 't lichaampje onder water. Aan H. K. H. Prinses Irene zijn Dinsdag ter gelegenheid van haar dertiende verjaardag tal van geschenken aangeboden in de tuin van het paleis Soest dijk. Met haar moeder en haar zusjes bewon derde zij de traditio nele cassette met ta felzilver als aanvul ling op het in de voor gaande jaren reeds geschonken zilver, aangeboden door de Zee-, Land- en Lucht macht. SOESTDIJK Gisteren, op de verjaardag van H. K. H. prinses Irene, is de prinses een verjaarscadeau aangeboden namens het garderegiment fuseliers „Prinses Irene". De deputatie bestond uit: luitenant-kolonel der fuseliers D. Blanken, kapitein der fuseliers J. van Eisen, majoor A. A. Paessens voor de voormalige Konink lijke Nederlandse Brigade Prinses Irene, sergeant-majoor J. Hof man, korporaal W. de Neef, fuselier J. de Graaf en fuselier C. Schut Aan prinses Irene werd aange boden: een bonbonnière, die ge dragen wordt door een van pa pier gemaakte Drentse boerin naar een ontwerp van de heer B. van Dijk. directeur van de kweekschool voor kleuteronder wijzeressen te Groningen en vervaardigd door leerlingen van die kweekschool. De bonbonnière is ontworpen door de heer R. D. Meyer, een oud-leerling van de kunstnijverheidsschool te Gro ningen. LONDEN, 5 Aug. Engeland heeft een nieuw plan ontworpen voor een Internationaal Hoog Commando voor de verdediging van het Midden-Oosten, met of zonder Egypte, aldus werd vandaag door goed ingelichte autoriteiten meegedeeld. Het plan dringt aan op de vorming van een stafhoofdkwartier van zeven landen op Cyprus. Mogelijk zou dit het zenuw centrum worden van een defensie-alliantie voor het Midden- Oosten. Amerika, Frankrijk, Turkije, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afri'ka hebben reeds hun voorlopige steun toegezegd. Voorts een schemerlamp, ont worpen door de heer J. A. Arnol- li, eveneens oud-leerling van de kunstnijverheidsschool te Gro ningen. De schemerlamp is ver pakt in een kubusvormige doos, waarop voorstellingen zijn aan gebracht uit de vertelling „Ala- din en de Wonderlamp" voorko mend in „1001 Nacht". Op de opengaande op zigzagwijze aan gebrachte delen van de doos zijn de slotscènes uit dat verhaal uitgebeeld. Als de doos geheel geopend is en de laatste voor stelling te zien is, gaat de (wonder) lamp branden. Deze uitvoering van de doos is naar een idee van de directeur van de reeds genoemde kweekschool, de heer B. van Dijk. Zij is even eens vervaardigd door de leer lingen van de kweekschool voor fröbelonderwijzeressen te Gro ningen. Aan, Hare Majesteit de Ko ningin werd een bouquet bloe men en aan alle prinsessen spe ciaal vervaardigde bonbons aan geboden. Deze bonbons waren verpakt in oranje-blauwe dozen, waarop foto's van het koninklijk bezoek aan Breda zijn afgedrukt. Op de meeste foto's komen ook militairen van het garderegi ment voor. Prof. Romme was gister ochtend een ongenode gast op de verjaardagpartij van Het Britse voorstel dat aan de deelgenoten in de komende paar dagen toegezonden zal worden betekent een nieuwe phase in de pogingen van. het Westen, een commando voor het Midden-Oosten te scheppen dat gekoppeld is aan het Noord- Atlantisch Pact. Het betekent dat Engeland en zijn zes vrienden indien zij tenslotte het idee aanvaarden zullen voortgaan met het bera men van een defensie voor het Midden-Oosten zonder Egypte, dat een sleutelpositie in dit ge bied inneemt. De regering van Cairo werd uitgenodigd een van de landen te worden die de commando zouden oprichten, maar zij heeft verleden jaar hierop ontkennend geantwoord, Engeland hoopt, dat de nieu we Egyptische leiders hun stand- Aflerbartelijkst was de ontvangst van de twee Groningse zwemsters Rika Bruins en Koosje van Voorn, toen ze na hun .Olympische tijd'' in Groningen terugkeerden. KINDERVERLAMMING IN HOOGEZAND (Van onze correspondent) HOOGEZAND-SAPPEMEER Bij een tweejarig dochtertje van de familie E. aan het Heveapad te HoogezandSappemeer is 'n geval van kinderverlamming ge constateerd. Het kind is naar een ziekenhuis te Groningen ge-, bracht. punt inzake militaire samenwer king met het Westen zullen her zien. In een Brits memorandum waarin de bijzonderheden van het voorgestelde hoofdkwartier op Cyprus uiteengezet worden, zou voorgesteld worden spoedig een conferentie te houden van de betrokken mogendheden om de bijzonderheden te behandelen ER WAS GEEN VERZOEK OM ZALIGVERKLARING VAN EVA PERON VATICAANSTAD, 5 Aug. De H. Congregatie van de Riten te Rome heeft nimmer een ver zoek ontvangen om een proces te beginnen voor de zaligverkla ring van Eva Peron. Dit bericht de correspondent van de Ameri kaanse N.C.W.C. News Service uit Rome. Deze ontkenning werd gege ven naar aanleiding van het be richt, dat na het overlijden van Eva Peron de Argentijnse Bond van Arbeiders in de Voedselbe- drijven in, een telegram aan de H. Vader om de zaligverklaring zou hebben gevraagd. DEN HAAG, 5 Aug. Door het College van Rijksbemid delaars is een beschikking vastgesteld, waarin een ver plichte minimum vacantie van een week wordt ingevoerd voor alle werknemers op wie het buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen van toe passing is en voor wie niet reeds op grond van een Col lectieve Arbeidsovereenkomst of bindende loonregeling een vacantieregeling geldt. Deze nieuwe regeling is dus in de eerste plaats van belang voor medewerkers op kleinere kanto ren of in winkels, wier arbeids voorwaarden vaak niet bindend vastgesteld zijn. De regeling houdt in, dat deze werknemers elk jaar tenminste recht hebben op eén week aan eengesloten vacantie. mits hun dienstverband op 1 Juli van het lopende jaar tenminste een jaar heeft geduurd. Bij korter dienst verband geldt een evenredig kortere vacantie. Verder bepaait de regeling op hoeveel vacantie de werknemer recht heeft bii vertrek. Bestaande individuele regelingen, die gunstiger zijn. moeten worden gehandhaafd. De regeling treedt in werking op 11 Augustus a.s. Zij heeft geen terugwerkende kracht en geldt dus alleen voor bestaande arbeidsverhoudingen. prinses Irene. Midden in de aanbieding van geschenken in, de grote tuin achter het paleis werd de Koningin namelijk weggeroepen van haar jarige dochter voor be langrijker bezigheden: prof. Romnie had zich laten aan dienen. Deze belangrijke komst inte resseerde onze prinses echter slechts matig. Al haar belang stelling was geconcentreerd op een reusachtige taart, die op 'n tafeltje in de tuin prijkte, in de vorm van een danseres, gekleed in een rose crinoline. Prinses Marijke bestormde het gevaarte agressief en vroeg haar zuster onmiddellijk, of je dat allemaal kon opeten. Irene wilde deze vraag wel bevestigend beant woorden, maar liet toch niet toe, dat het prachtstuk enkele minu ten na de aanbieding reeds door de grijpgrage handen van Ma rijke werd geschonden. De taart was een geschenk van de zee-, land- en luchtmacht en werd aangeboden door een de putatie onder leiding van de kapitein der infanterie G. N. Tack, compagniescommandant van de onder-officiersschool te Weert. Natuurlijk bood deze de putatie ook de traditionele cas sette met tafelzilver aan als aan vulling op het in de voorgaande jaren reeds geschonken zilver. 'Zoals altijd was de Koningin ook nu weer kennelijk gefasci neerd door de prachtige aanblik van deze cassette tafelzilver, waaraan de zon dit jaar een extra glans verleende. (Van onze correspondent) DELFZIJL. Door de beman ning van het peilingsvaartuig van de Rijkswaterstaat, de „Orca", werd op de Eems een kinderlijkje gevonden. Het bleek te zijn het 3-jarige zoontje van de familie J. K., die op een vissersvaartuig woont. Men was op de Eems aan het vissen en had het kind op ze ker moment gemist. Waarschijn lijk is het knaapje in een onbe waakt ogenblik overboord geval len. VOORZORGEN GENOMEN DEN HAAG, 5 Aug. In ver band met het voorkomen van kinderverlamming in ons land, heeft de Chef Generale Staf aan alle troepencommandanten opge dragen, zorgvuldig toe te zien op reiniging van eet- en keukenge rei, controle te houden op het keukenpersoneel en toezicht uit te oefenen op keukens, cantines en latrines en vliegenhestrijding. Een en ander in nauwkeurige samenwerking met de militaire geneeskundige dienst. Dit geldt in het bijzonder voor troepen, welke gelegerd zijn in de oefenkampen of welke zich onder oorlogsomstandigheden te velde bevinden. Voorlopig zullen inentingen en her-inentingen niet geschieden en zal geneeskundig ingrijpen in mond- en keelholte, zoals trekken van tanden of kie zen, slechts in uiterste noodzaak worden gedaan. MARSEILLE, 5 Aug. Op een geïsoleerd plekje op enige afstand van een van de hoofd wegen van Marseille naar Gre noble zijn vanmorgen bij hun tent de lijken gevonden van drie kampeerders, een man, een vrouw en een meisje, vermoedelijk Brit ten. Zij hadden geen papieren bij zich, maar in de nabijheid stond een Britse auto geparkeerd. Op omliggende boerderijen waren des nachts tusser half één en één uur schoten gehoord, gevolgd door het lawaai bij het starten van een motorfiets. Vijf uur la ter werden de doden gevonden. Zij waren ook van hun geld be roofd. Nader werd gemeld: De politie heeft de slachtoffers geïdentificeerd als Sir Jack Drummond uit Nottingham, zijn vrouw en hun 12-jarige dochter Elizabeth. In de nabijheid is het uniform van een deserteur van het Vreemdelingenlegioen gevonden. Onder-zocht wordt of dit met de moord in verband staat. Sir Jack Drummond was tij dens de oorlog voedsel-expert van de Britse regering. Hij is 61 jaar geworden. Als wetenschappelijk adviseur van het Ministerie voor Voedsel voorziening stelde hij een dieet op met een zeer hoge calorische waarde. Het gelukte hem een vloeibaar voedsel te ontwikkelen voor ernstige gevallen van hon geroedeem. Hii is waarschijnlijk de enige Sir Jack. Hij weigerde zich Sir John te laten noemen. Samen met Miss Anne Wilbra- ham schreef hij het boek „Het voedsel van de Engelsman". In 1940 trouwde hij met haar. Zij hadden een dochter. De Drummonds hadden gehoopt 25 Aug. in Engeland terug te zijn. De moord geschiedde bii het stadje Forcalquier, 65 km. ten Noorden van Aix-en Provence. Een politiehond bracht de agenten naar een nabije spoor lijn. maar verklaard werd dat dit niet met zekerheid betekende dat de moordenaar in die rich ting gevlucht was. Een chauffeur van een vracht auto heeft de politie meegedeeld twee mannen in korte broek ge zien te hebben bii de plaats waar Drummond's auto geparkeerd stond. Het was toen 12.00 uur. Sir Jack was driemaal in de rug geschoten, ziin vrouw was gedood door een kogel in het hart terwijl het dochtertje om het leven was gebracht door een slag op het hoofd met een hard voor werp. mogelijk de kolf van een geweer. In de tent van het vermoorde gezin was alles overhoop gehaald. Onder een kussen van de auto der Drummonds werd een bedrag van honderd duizend francs aan getroffen, dat de moordenaar over het hoofd schijnt te hebben gezien.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1